Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #78687232


#78687232
törölt tag

Már vártam hogy valaki megemlítse a sorozatot, napok óta ezen kattogok. Egyszerűen elképesztő az a feszültség, amit kapunk, ritkán találkozok ilyennel.

(#2) csepelball


csepelball
tag

Nagyon tetszett az első rész. Ma nézzük a másodikat.

(#3) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Csak a trailert láttam, és az nagyon tetszett. Köszi az ajánlót. :R

(#4) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Szvsz a legjobb sorozat ami éppen fut. :K

"és sajnos hamar világossá válik, hogy itt nem feltétlen egy ember hibájáról van szó, hanem egy eszme miatt történt, ami történt."

Azért nem egészen. Magának a reaktor felrobbanásának közvetlen fő kiváltó oka nem a párt volt, hanem sajnos csak szimplán az inkompetencia. Hibás tervezés és nem megfelelő üzemeltetés. :( Viszont a többi tényleg a rendszer hibája volt, a hírzárlat, félreinformálás, stb.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#5) cinemazealot válasza lezso6 (#4) üzenetére


cinemazealot
addikt

Hát Neked meg hova lett a fülesed és a kütyüd? :D

(#6) zoo8800


zoo8800
veterán

Tényleg jó sorozat, szó szerint lebilincselő és letaglózó a sztori. Van benne pár filmes hiba, de így is simán 9/10 pont.

rip and tear, until it is done

(#7) -AD4M-


-AD4M-
tag

azzal vitatkoznék, hogy nem az "eszme", hanem a rendszer miatt történt.
és ott nem számít, hogy éppen heinekem, rotációskapa vagy mandarin a jelkép

[ Szerkesztve ]

Allons-y!

(#8) h3lios


h3lios
addikt

Zsenális volt eddig az egész. Kb. minden létező dokumentum filmet és írást elolvastam a témában amit lehetett.
Ami a legzseniálisabb, hogy eddig minden filmes BS-től mentes a dolog és a valóságot mutatja be. Aki még nem ismerte a 2. robbanás történetét az most azt hiheti a második rész után, hogy felfújták a problémát, de valóban pár napnyira voltunk attól, hogy Európa jelentős része lakhatatlan legyen.

Remekül bemutatják, hogy mennyire felelőtlenül járt el a komprett felső vezetés, illetve az erőmű magas rangú beosztottjai. Próbálták mindig az 1-el alattuk lévőre áttolni a felelősséget, mert féltek a szankcióktól. Közben 1000-ek haltak meg a titoktartás miatt.

Sokat elmond az a jelenet, amikor az a tűzoltó felveszi a grafit darabot a földről. Fingjuk nem volt arról, hogy 1-2 héten belül belehalnak a hatalmas sugárzás hatásaiba. Gyakorlatilag őket a halálba küldték.

Illetve az első részben látott mérnökök akik utasításra belenéztek a lángoló reaktorba... Nekik csak napjaik lehettek hátra mert több 10 ezres röntgen sugárzás érte őket hosszú perceken keresztül.

[ Szerkesztve ]

B-tag: H3lios#2825

(#9) Samus válasza h3lios (#8) üzenetére


Samus
addikt

A parancsnok sem volt semmi, aki maga ment a nagy sugárzást is mérni képes kütyüvel egyenesen a romok mellé...de valami hihetetlen, hogy 24 óráig tagadták, hogy nyitva lenne a mag, és mindenhol a 3.6 röntgen sugárzás szerepelt...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#10) stawros válasza Samus (#9) üzenetére


stawros
tag

A filmet néztük ismerősi körben elég jó.De sajnálatos hogy ennek a történetnek valós alapjai vannak.Tisztelet azoknak a hősöknek akik akkor segítettek abban hogy nem lett nagyobb a tragédia,(parancs vagy nem parancstól függetlenül) és akik már a családjaikhoz, szeretteikhez soha nem tértek haza.A kütyüre visszatérve(dozimeter)a nulláról hirtelen a maxot jelezve gondolni való volt hogyha kiakadt az nem a véletlen műve, sokan azt hitték hogy elromlott.Rossz döntéssorozat is kellett a vezetők részéről ehhez a katasztrófához.Reméljük sosem fog megismétlődni a mai világban.

Ha nem érsz el telón hagyj privit, mindenképp válaszolok, ahogy időm engedi.Ha privátra nem válaszolok az azért van mert nem vagyok gép előtt, jelenleg.

(#11) Lauda válasza Samus (#9) üzenetére


Lauda
félisten

24 óráig tagadták, hogy nyitva lenne a mag, és mindenhol a 3.6 röntgen sugárzás szerepelt...

Igaziból nem tagadták ezt, mert nem is tudtak róla. Mármint hogy a magot is felrobbantották azok az idióták éjszaka.

[ Szerkesztve ]

(#12) Silenzio válasza lezso6 (#4) üzenetére


Silenzio
addikt

Nem biztos, hogy ha pl. az USÁ-ban történik a dolog, máshogy kezelik. Hiszen senki sem tudta pontosan, mekkora a baj, és milyen tényezők alakítják. Elég kevés, ilyen kaliberű atomkatasztrófa volt a történelemben. Pont ilyen pedig egy sem. Szerencsére.

https://pte3d.hu - 3D nyomtatás, 3D szkennelés, anyagvizsgálat, VR

(#13) Spet válasza Silenzio (#12) üzenetére


Spet
addikt

Hasonló biztonsági rendszer hibából adódó baleset Amerikában is volt. Hogy akkor mit tettek volna, (szerencsére) nem tudta meg a világ.

Eladó Seiko 7016-5000 Seiko Monaco

(#14) sh4d0w válasza Spet (#13) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Csernobilban nem a hibás biztonsági rendszer volt a kiváltó ok, hanem a hozzá nem értés.

https://www.coreinfinity.tech

(#15) Mr X


Mr X
veterán

A sorozat kiemelkedő minősége mellett ami engem megfogott, azok a régi szovjet életképek, a tárgyak, a lakások. Folyton azon morfondíroztam, hogy ezeket én mind láttam.

(#16) headhunter


headhunter
addikt

4. rész után is 9-10/10 a sorozat, sajnos már csak 1 rész lesz. :(((

(#17) bLaCkDoGoNe válasza sh4d0w (#14) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Meg a tervezési hibás RBMK reaktor. Meg a nem megfelelően előkészített és végrehajtott kísérlet. Illetve ezeknek valamilyen arányú elegye – de ezt valószínűleg pontosan soha nem fogjuk megtudni.

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#18) snecy20


snecy20
veterán

Osztom a többiek véleményét, nagyon jó a sorozat.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#19) Narxis


Narxis
nagyúr

Mit lehet ezen a sorozaton szeretni? Borzasztóan vontatott, ismerjük a végkimenetelt és cserébe még az egész oroszos/szovjetes környezet is lehangoló. Az első részt se tudtam végig nézni.

Thanos was right.

(#20) lezso6 válasza Narxis (#19) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja, mutathatták volna rendesen a robbanást. Meg hol vannak mutáns szörnyek? Már 4 részt végignéztem, és egyetlen háromfejű szarvasmedvekutya sem volt. Gagyi kamu az egész.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#21) Narxis válasza lezso6 (#20) üzenetére


Narxis
nagyúr

Ezzel az ironizálással mellé lőttél mert mutáns szörnyekkel is lehet unalmas egy sorozat. Ld. Fear the Walking Dead.

Egyszerűen vontatott, teátrális a cselekmény. Nem kell ezt szégyellni.

Thanos was right.

(#22) headhunter válasza Narxis (#21) üzenetére


headhunter
addikt

Sorolj fel olyan sorozatokat, amelyek nálad "nyerők" (jók)! (pl.: 8-9-10/10)

(#23) Narxis válasza headhunter (#22) üzenetére


Narxis
nagyúr

12 monkeys, Awake, 11.22.63, Forever, Eureka, Legend of the Seeker, Colony, Cobra Kai, The Leftovers, The 100

Thanos was right.

(#24) Samus válasza Narxis (#23) üzenetére


Samus
addikt

A visszatérőket akartam szeretni, komolyan, mert nagyon tetszett az alapfelállás, de a hetedik részig bírtam. Na az vontatott, brutálisan.

Nekem nagyon bejön a sorozat, a negyedik részhez a Magon azt kommentelte valaki, hogy sokkal gyomorforgatóbb, mint az előzőek voltak..

Szerintem pont hogy nem. A harmadik rész az komoly volt, mikor a sugárfertőzötteket mutatták, ez a rész viszont iszonyú komor maradt végig. A vége pedig engem nagyon lesúlytott.

Más. A tetőn nem 45 másodpercig dolgozhattak az emberek? Nekem valahonnan ez maradt meg.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#25) lezso6 válasza Samus (#24) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Én valami 3-4 évadot néztem a vszatérőkből. De ott már nagyon középszerű 5/10 tiniszar lett már belőle szerintem, úgyhogy egyszer csak abbafelejtettem. :D Meg a 11.22.63-at ismerem a listából, de kb egy 7/10-et ér max. Ha már itt tartunk, nálam a lista valahogy így néz ki:

Black Mirror, Breaking Bad, Westworld, The Wire, Game of Thrones, Fargo, Better Call Saul, stb.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#26) Dave™


Dave™
nagyúr

A fiktív karakter Khomyukov sajnos nagyon lerontja az összképet, semmi szükség rá és teljesen nevetségessé teszi az egyébként elég komoly megvalósítást. Nyilván ellensúlyozni kellett a butuska fürtős szőkét, aki impulzív és ösztönös, de kicsit túl lett tolva a bicikli. Ráadásul a fürtös elvileg valós karakterről mintázott, a mindenhez értő, mindent tudó meg mindig a közjót szolgáló Khomyukov viszont teljesen fiktív.

Ja a másik komolytalan a bányász góré, ott is kicsit túl lett tolva, teljesen feleslegesen.

[ Szerkesztve ]

(#27) dugo_ válasza Narxis (#23) üzenetére


dugo_
veterán

Ezek ponyvák.

(#28) bLaCkDoGoNe válasza Samus (#24) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

A sugárzás nem betegség, nem fertőz. A szó amit keresel a "sugárbeteg".

A tetőn dolgozó "biorobotoknál" úgy emlékszem, hogy 25 rem-ben határozták meg a maximális sugárterhelést. (Még nem láttam a 4. epizódot, de a téma érdekelt korábbról.)

Chernobyl. Cleaning the roofs. Soldiers (reservists). 1986. Ezen a csatornán rengeteg korabeli videó van fent, az ismertek mellett ismeretlen szegmensek is, sok helyen kommentárral. (Angol felirat kapcsolható hozzájuk)

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#29) Eastman válasza Narxis (#19) üzenetére


Eastman
őstag

Nem neked szól, ennyi.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#30) Fecogame


Fecogame
veterán

+1, részemről is ajánlott sorozat :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#31) Lauda válasza Samus (#24) üzenetére


Lauda
félisten

A tetőn nem 45 másodpercig dolgozhattak az emberek? Nekem valahonnan ez maradt meg. Valószínű innét: [link]

[ Szerkesztve ]

(#32) bLaCkDoGoNe


bLaCkDoGoNe
veterán

Na megvolt a 4. epizód.

Pár hiba azért belecsúszott, köztük egészen zavaróak is (SPOILER?):

1.) A rész végén már 1986. decemberében járunk, a szarkofág eddigre elkészült. Mégis, a záró képsoroknál nyoma sincs.

2.) 1986. decemberére nem romolhatott még le annyira az iskola, ahol a három szereplőnk találkozik. Még 1988-ban is fűtötték a pripjatyi épületeket.

Itt van egyébként Tarakanov tábornok eligazítása "eredetiben". Itt a felirat szerint egy percet mond.

[ Szerkesztve ]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#33) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#32) üzenetére


Lauda
félisten

Gyakorlatilag mindegy, kb. minden szava hazugság volt.

[ Szerkesztve ]

(#34) Eastman válasza bLaCkDoGoNe (#32) üzenetére


Eastman
őstag

Be volt vodkázva min tállat.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#35) vince


vince
őstag

Kicsit olyan érzésem van a negyedik rész után, mintha a harmadik és a negyedik között kimaradt volna egy epizód. A harmadik rész főszereplői, a bányászok és az ő munkájuk, hogyan, mikor végeztek, mi történt a kiásott lyukkal, stb. teljesen kimaradt, az ő jelenlétük csak lóg a történetben.

"Ha eredményesen akarunk valakit megcáfolni, bebizonyítva, hogy téved, előbb vizsgáljuk meg, melyik oldaláról szemléli a dolgot, mert arról az oldalról tekintve rendszerint igaza is van." - Blaise Pascal

(#36) Chaser válasza vince (#35) üzenetére


Chaser
titán

utaltak rá, h nem kell hosszú távra tervezniük....de legalább semmi extra pénzt nem kapnak, és a családjukról sem gondoskodik senki
nem tudom honnan szedték a főbányászt, de nekem eladta magát 100%-ig

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#37) bLaCkDoGoNe válasza vince (#35) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Igazából nem történt semmi a kiásott alagúttal. A leolvadt reaktormag végül nem olvasztotta át a beton záróréteget, így tulajdonképpen hiába ásták ki, a tervezett hűtőrendszer végül sosem épült meg.

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#38) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#37) üzenetére


Lauda
félisten

Betonnal öntötték ki a mag alatt kiásott termet.

A sorozat készítőinek pedig egy nagy feketepont. Ugranak négy hónapot, a bányász részről nem tudunk meg semmi többet, de a kutyalövöldözéses semmivel persze telik az idő a sorozatban.

[ Szerkesztve ]

(#39) bLaCkDoGoNe válasza Lauda (#38) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Igen.

Engem egyébként a szarkofág építésének teljes mellőzése még jobban zavar, pedig az is emberfeletti műszaki teljesítmény volt.

A kutyás szál szerintem is indokolatlanul hosszú volt.

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#40) zoo8800 válasza bLaCkDoGoNe (#39) üzenetére


zoo8800
veterán

Remélem a záró rész helyreteszi majd a kihagyott szálakat, mert ezzel tönkretennék a sorozat hitelességét.

rip and tear, until it is done

(#41) Chaser válasza Lauda (#38) üzenetére


Chaser
titán

Banyaszok azert nekem is hianyoztak, de nincs kizarva h nem talalkozunk meg veluk, ha dramain akarjak akkor az utolso stadiumban, idoben meg belefer

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#42) Samus


Samus
addikt

Egyébként én azt hittem az elején, hogy hat részes lesz, abból kiindulva, hogy Legaszov hat kazettát vesz fel, sorszámozva, majd rejti el őket.

Viszont van egy kérdésem. A negyedik részben mikor permeteznek, és autók is szórják az utakat, milyen szert szórnak szét és miért? A sorozat plakátján is egy ilyen ember látható.

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#43) bLaCkDoGoNe válasza Samus (#42) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Ezek a radiokatív por megkötésére szolgáltak.

Sokféle dolgot kipróbáltak erre a célra, a sima víztől kezdve mindenféle tisztítószereken, egyfajta lúgos oldaton (sulfide alcohol lye-nak fordították, nem tudom magyarul mi lehet, a kémia sosem volt erős oldalam :) ), PVA-alapú ragasztón át egészen egy furcsa, céklapépből és a fafeldolgozás során keletkező hulladékból kevert anyagig (ezt barda-nak ("lötty, moslék") hívták).

[ Szerkesztve ]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#44) Chaser válasza bLaCkDoGoNe (#43) üzenetére


Chaser
titán

Jodozott lotty nem volt? Nem ertek az atombiszbaszhoz', de 1. v 2. reszben a tudos no jof tablettat adott egy titkarnonek, vegye be amig el nem fogy, semlegesiti a sugarzas hatasat

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#45) bLaCkDoGoNe válasza Chaser (#44) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

A jódtablettákat azért javasolt ilyenkor szedni, hogy telítsék jóddal a pajzsmirigyet – így nem a radiokatív 131-es jódizotópot veszi fel.

Tehát nem a sugárzás hatását semlegesíti, hanem abban segít hogy az emberi szervezetben ne rakódjon le a sugárzó izotóp.

Hogy a pormegkötéshez használt folyadékokban volt-e jód (ill. hogy egyáltalán lett volna-e értelme használni), azt nem tudom, én csak a fenti infókra emlékszem a könyvekből, doksifilmekből.

[ Szerkesztve ]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#46) vince válasza Chaser (#44) üzenetére


vince
őstag

A jód embereknek jó, a reaktorra bórt szórtak, tippre az inkább lenne használható a sugárzás elnyeléséhez, de fogalmam sincs, hogy erre alkalmas-e, magam is csak műkedvelő amatőr vagyok :D

[ Szerkesztve ]

"Ha eredményesen akarunk valakit megcáfolni, bebizonyítva, hogy téved, előbb vizsgáljuk meg, melyik oldaláról szemléli a dolgot, mert arról az oldalról tekintve rendszerint igaza is van." - Blaise Pascal

(#47) sh4d0w válasza vince (#46) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A bór neutronelnyelõ anyag, lassítja a nukleáris reakciót. Azért szórtak port és bórt, hogy elzárják az oxigént az égéstõl és lassítsák a reakciót.

https://www.coreinfinity.tech

(#48) Rive válasza h3lios (#8) üzenetére


Rive
veterán

Aki még nem ismerte a 2. robbanás történetét az most azt hiheti a második rész után, hogy felfújták a problémát, de valóban pár napnyira voltunk attól, hogy Európa jelentős része lakhatatlan legyen.

Elég sok klf. szenzációhajhász rémisztgetés forog ezügyben, de ezeket nem kell igazán komolyan venni. A HBO nem tudományos, hanem történelmi nézőpontból közelítette az eseményeket: ez azt jelenti, hogy ami bekerül a filmbe az nem feltétlen kell, hogy a mai ismeretek alapján megalapozott legyen, elég, ha akkoriban megalapozottnak gondolták.

A mai ismeretek alapján maximum lokális jellegű kellemetlenséget okozott volna, ha a magból származó olvadék eléri a víztartályokat, robbanás (pláne az emlegetett méretben) nem. Ez persze semmiben sem kicsinyíti azoknak a búvároknak az érdemeit, akik oda bementek (és városi legendákkal ellentétben egyikük sem halt meg, legalábbis nem akkor, ott és amiatt).

Azt kell észben tartani, hogy több szempontból lehet tárgyalni az ügyet. Lehet nézni a történelmi hűséget: a tudományos hűséget akkori szempontok szerint: a tudományos hűséget mai szempontok szerint. Ez a három nem feltétlenül fedi egymást, és a HBO az első szempont alapján készítette a sorozatot, de még ebből is elég sok dolgot kénytelenek votak beáldozni a filmre vihetőség miatt.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#49) Rive válasza vince (#46) üzenetére


Rive
veterán

A bór akkor hasznos, ha láncreakciót kell megfékezni. A jelen ismeretek szerint a magban (a maradékában) a robbanás után már nem volt láncreakció => igazából az adott helyzetben nem volt lényegi szerepe.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#50) Lauda válasza Rive (#49) üzenetére


Lauda
félisten

Érdekes amit írsz, mert épp amiatt féltek, hogy átégeti maga alatt a placcot és öntötték ki betonnal a termet a reaktor alatt. Másrészt a mai napig vannak pontok, ahol 100-150 fokot mérnek a szarkofágban, ezt nem a láncreakció okozza?

(#51) Eastman válasza Rive (#48) üzenetére


Eastman
őstag

A mai ismeretek alapján maximum lokális jellegű kellemetlenséget okozott volna, ha a magból származó olvadék eléri a víztartályokat, robbanás (pláne az emlegetett méretben) nem.

Adottak voltak a zárt víztartályok, melyeket elért volna a több mint 1000°C-os olvadék. Tartottak attól, hogy ha újabb (gőz)robbanás történik, az hatással lehet a 3. reaktorblokk épségére. Ha a 3. elpukkan az kárt tehet a 2-ban és így tovább. Úgy emlékszem, hogy ennek a folyamatnak a megállításáért (illetve kezdetének megakadályozásáért) kellettek a "búvárok", hiszen az üres víztartályokban nem jöhet létre túlnyomás.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#52) Rive válasza Lauda (#50) üzenetére


Rive
veterán

Egy tartósan üzemben levő reaktorban elég sok rövid felezési idejű hasadvány és azok bomlási sorába tartozó radioaktív elem halmozódik fel. Ezek bomlása nagyon sok hőt termel anélkül is, hogy láncreakció folyna. Ha jól emlékszem, reaktorokban leállás után kevéssel még mindig úgy a névleges teljesítmény öt (!) százaléka a hőtermelés, és több mint egy hónap kell, mire ez lemegy ezrelék környékére. Ezt fejelte meg ott az égő nagy tisztaságú szén (grafit) és Zr, szóval úgy nagyjából egy üzemelő kohó megfelelőjével volt dolguk. Teljesen reális elképzelés, hogy az ilyen jellegű olvadék átrágja magát nagyobb vastagságú betonon.
A beton átégése energiát von el és időbe kerül: ha ismertek a körülmények, akkor ma már egész jól modellezhető, hogy adott mennyiségű/állapotú mag-törmelék mennyi betonon rágná át magát. Ettől persze nagyon messze voltak akkor...

A fűtőelemek viszonylag hosszú idő után is termelnek hőt. A 'kiégett', letárolt fűtőelemekben a hasadványok úgy négy-öt év várakozás után bomlanak le annyira, hogy már 'száraz' tárolóban is biztonságosan tárolhatóak: de ez ugye ismert geometriára vonatkozik nagy hőátadó felülettel, nem pedig egy összeolvadt nagyméretű göböcre.

Mindenesetre például a gyakorta emlegetett 'elefántláb' alakzat ma már ~ szobahőmérsékletű, és már jónéhány éve az.

@Eastman: Tartottak attól, hogy ha újabb (gőz)robbanás történik, az hatással lehet a 3. reaktorblokk épségére.
Ez nem teszi ezt mai szemmel megalapozottá... És pláne nem teszi a megatonnás skála emlegetését megalapozottá. Mai ismereteink alapján (!!!) az ott lehetséges legnagyobb gőzrobbanáson akkor már túl voltak...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#53) Lauda válasza Rive (#52) üzenetére


Lauda
félisten

Ez rendben van, azonban az ottmaradt radioaktív elemek bomlása is láncreakció. Nem szükséges nukleáris láncreakciónak folyni.

(#54) Rive válasza Lauda (#53) üzenetére


Rive
veterán

...az ottmaradt radioaktív elemek bomlása is láncreakció.

Nem. Az csak bomlás: az egyes instabil atomok egymástól függetlenül ismert véletlenszerű eséllyel bomlanak/alakulnak más izotóppá/elemmé/ugranak más energiaállapotba.
A láncreakció, amikor a hasadásból keletkező neutronok okoznak további hasadásokat: ez nem független események sorozata, és tipikusan amúgy relative stabil atomokat érint.

Teljesen más a két ügylet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#55) Chaser válasza bLaCkDoGoNe (#45) üzenetére


Chaser
titán

mondtam nem értem az atombiszbaszhoz' :) , amivel nincs baj, sajnálatosabb h olyanok üzemeltettek reaktort akik szintén nem értettek hozzá

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#56) Lauda válasza Rive (#54) üzenetére


Lauda
félisten

Okk! :R

(#58) Lauda


Lauda
félisten

Itt azt írta a kgb, hogy

The radiation level on the territory of the nuclear power plant is 20 – 25 µR/s [microroentgens/second]. In Pripyat-city the radiation level is 4 – 14 µR/s.

A 20-25 mikroröntgen/másodpercet hogy lehet átváltani röntgen/órára?

(#59) bLaCkDoGoNe válasza Lauda (#58) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Itt elvileg meg tudod tenni, ha előtte átszámolod µR/h-ra :)
Sajnos közvetlenül nem vált.

Aztán lehet, hogy hülyeség így a dolog, mert találtam egy ilyet:
"50,000 μR/s ( 180 R/h)"

[ Szerkesztve ]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#60) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#59) üzenetére


Lauda
félisten

;) :R

Arra gondoltam, hogy ha felszorzom 3600-al, akkor az 72000 mikroröntgen, ami a converter szerint 0.072 röntgen/óra. Bár szerintem ez így túl egyszerű lenne, ha csak szorozgatni kellene. :DDD Persze azt sem kell készpénznek venni, amit a kgb leközölt akkor, puszta kíváncsiság. :)

(#61) bLaCkDoGoNe válasza Lauda (#60) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Pedig ez lehet a megoldás, mert a fent linkelt könyvben a két érték alapján is 0,0036 a váltószám.

Lehet, hogy a KGB-nél is a szekrénybe volt zárva a jól működő sugárzásmérő. :)

[ Szerkesztve ]

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#62) Rive válasza Lauda (#60) üzenetére


Rive
veterán

Az alacsony érték a helyes (mármint, a helyes átváltás, úgy értem...). A dátumok/satöbbi alapján ez a papír Dyatlov korai jelentése alapján készült összefoglaló lehet, az meg a sorozatban is megvolt, hogy ő (meg a helyi vezetőségnek az a része, amelyik nem ment oda megnézni => túlélte) egész kora délelőttig (?) képtelen volt elhinni, hogy a mag tényleg elszállt és ennek megfelelően jelentett fölfele, kezelte az esetet/utasította a személyzetet és tűzoltókat...

Csak dátum van a papíron, óra/perc nincs és forrásmegjelölés se (mármint úgy értem, hogy kinek a jelentése alapján készült).

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#63) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#61) üzenetére


Lauda
félisten

bLaCkDoGoNe, Rive

Köszi szépen! :R

---------------------------------

Akit érdekel a téma, pár kép, az új szarkofág belülről és az ott folyó munkákról: https://www.rferl.org/a/inside-chernobyl-nuclear-power-plant-conferment-shelter-photo/29583945.html

Olyan, mintha a régi szarkofág valami kis építmény lenne, holott önmagában az is óriási.

[ Szerkesztve ]

(#64) bLaCkDoGoNe válasza Lauda (#63) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Köszi a linket, baromi érdekes volt.
Valami hihetetlen durva ez a szerkezet ill. látni benne a régi szarkofágot.

Óriási meló lehetett.

Cserébe hoztam egy remek képgyűjteményt az eseményről, a kezdetektől mostanáig. :)

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#65) Eastman válasza Lauda (#63) üzenetére


Eastman
őstag

Jó látni, hogy épeszű emberek helyrehozták azt amit az a pár felelőtlen elmeroggyant pár óra alatt hosszú évszázadokra elszexuált.

„A kísérletet előkészítő Gyatlov, az azt engedélyező ötvenéves Fomin, valamint az erőmű igazgatója, Bruhanov tíz-tíz év börtönbüntetést kapott. Az ügyeletes főmérnök Rogozskinra öt évet, a műhelyvezető Kovalenkóra három évet, a biztonsági felügyelő Lauskinra két évet szabtak ki. Egészségi állapotuk vagy méltányossági kérelmük miatt a hat elítéltet kiengedték abüntetésük letöltése előtt, legutoljára Bruhanov szabadult, öt év után.”

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#66) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#64) üzenetére


Lauda
félisten

Szívesen! :B

Én is köszönöm a képgyűjteményedet, nagyon érdekes! ;) :R

(#67) Lauda válasza Eastman (#65) üzenetére


Lauda
félisten

Elviekben szét akarják szedni a régi szarkofágot, vagy csak egy részét, hogy ki tudják menteni belőle a radioaktív anyagokat. Persze ez is 20-30-50 éves terv. Gondolom azért félnek megpiszkálni az ott eltemetett anyagokat.

(#68) Lauda


Lauda
félisten

Tényleg el voltak nevezve a tetők, ahogy a sorozatban is szerepelt, itt beszél erről az emberke.

(#69) bLaCkDoGoNe válasza Lauda (#68) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Igen.
Ő egyébként a kék ruhás ember a sorozatban, aki kongatással jelzi a biorobotoknak a műszak végét. (Illetve aki megmutatja nekik, hogy milyen darabokat kell felszedni a földről ebben a dokumentumfilmben 19:20-tól.)

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#70) Samus


Samus
addikt

Lement az ötödik rész. Mit mondjak, méltó lezárás lett. Egy dolgot nem tudtam meg, ami érdekelt. Kinek rakta félre a felvételeket Legaszov?

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#71) zoo8800 válasza Samus (#70) üzenetére


zoo8800
veterán

A szarkofágról volt végre szó?

rip and tear, until it is done

(#72) vince válasza zoo8800 (#71) üzenetére


vince
őstag

Egy árva hang sem (csak a legvégén az ez történt azóta részben).

Szerintem is nagyon jó befejező rész lett, pont olyan nyomasztó, mint a többi...

"Ha eredményesen akarunk valakit megcáfolni, bebizonyítva, hogy téved, előbb vizsgáljuk meg, melyik oldaláról szemléli a dolgot, mert arról az oldalról tekintve rendszerint igaza is van." - Blaise Pascal

(#73) zoo8800 válasza vince (#72) üzenetére


zoo8800
veterán

Végülis nem dokumentumfilm ez a sorozat, de szvsz hiányzik a sztoriból. A kutyalődözésre jutott negyed óra, de erre az egyébként óriási mérnöki teljesítményre nem...
9/10 így is megvan nálam a sorozat.

rip and tear, until it is done

(#74) Rive válasza zoo8800 (#71) üzenetére


Rive
veterán

Leginkább Dyatlov & co perére fókuszál, beleszőve a közvetlen előzményeket + a nagy szovjet életérzés csúnyább bugyrai.

Szumma ez így nem annyira dokumentumfilm vagy rekonstrukció, inkább pszicho- vagy társadalmi dráma a szükséges minimumon tartott tecno-háttérrel. Érzik, hogy megfelelő alázattal nyúltak az anyaghoz és igyekeztek csak mértékkel túltolni. Sz'tem kifejezetten jó.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#75) szebe válasza zoo8800 (#73) üzenetére


szebe
őstag

Egyetértek, a kutyalődözés adásideje mehetett volna az első szarkofágra. Ahova uttána még be is mentek, "elefántláb" stb...
A bányászokat is sikerült "átugrani", ha jól rémlik, arról nem is volt szó, hogy végül nem lett szükség a járatra.

"ha ledobsz a Mecsekbe egyszer késsel, meg egy banki terheléssel, én megiszom a h*gyomat, megeszem a lárvát, de akkor is fizetem a villanyszámlát"

(#76) zoo8800


zoo8800
veterán

Készül az ellen-Csernobil. :D [link]

rip and tear, until it is done

(#77) sh4d0w válasza zoo8800 (#76) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Valami ostoba liba megjegyezte twitteren: nem érti, miért csak fehérek játszanak a sorozatban, mikor remek színesbõrű színészeik vannak...

:facepalm:

https://www.coreinfinity.tech

(#78) Samus válasza sh4d0w (#77) üzenetére


Samus
addikt

Mikor Szását meggyanusítják, hogy CIA kém...

'' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

(#79) lezso6 válasza sh4d0w (#77) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Hiányzott az elvtársnőnek a 21. századi vörös farok. :D

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#80) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#69) üzenetére


Lauda
félisten

:R :R

Találtam megint egy videót, amit eddig nem láttam, pedig régebben sokszor átmazsoláztam a témát. Vannak bent durva felvételek: http://www.youtube.com/watch?v=aLUzbAzdBPc&t=8m40s

(#81) Lauda


Lauda
félisten

A téma iránt érdeklődőknek szintén érdekes lehet:

A csernobili balesetből sokat tanult az emberiség (teljes interjú)

Dr. Aszódi Attilát, atomfizikus egyetemi tanárt interjúvoltuk meg a csernobili atomkatasztrófa 30-ik évfordulója alkalmával. Körbejártuk, hogy pontosan mi történt, mi okozta a balesetet, a katasztrófa milyen hatást gyakorolt az emberre, a környezetre, a atomtudományra, és magára az emberiségre

(#82) Lauda válasza Lauda (#63) üzenetére


Lauda
félisten

Videó az új szarkofág belsejéből, megbontották a gépház tetejét és találtak helikopter maradványokat:

https://www.youtube.com/watch?v=yPNPh4x_yiE

(#83) headhunter


headhunter
addikt

(#84) VIPowER válasza szebe (#75) üzenetére


VIPowER
senior tag

Nem a járat volt a lényeg, hanem a reaktor alatti kamra kiásása, amit végül betonnal öntöttek ki (bár nem ez volt a legelső terv), és be is vált. Azokat sajnálom akik ebben részt vettek, és ma leszarják őket.

(#85) bLaCkDoGoNe válasza Lauda (#82) üzenetére


bLaCkDoGoNe
veterán

Mindig szuper tartalmakat túrsz ki, amiket pl. én (mivel oroszul nem tudok) soha nem találnék meg. :) Tartsd meg a jó szokásodat! :R

"«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

(#86) Lauda válasza bLaCkDoGoNe (#85) üzenetére


Lauda
félisten

;) :R

Készülőben az rbmk reaktor:

[ Szerkesztve ]

(#87) Snoop-y


Snoop-y
veterán

Amugy ha valakit erdekel melyebben ,hogy mi tortent magaban a reaktorban akkor erdemes elolvasni az errol keszult jelentest REPORT BY THE
INTERNATIONAL NUCLEAR SAFETY ADVISORY GROUP

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.