Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) orion1025 válasza hcl (#148) üzenetére


orion1025
őstag

Igen, a VLC is lényegében az mint a KMPlayer.A csíkozásos szisztéma pedig tudom, hogy kártya gond, mert ugyanazon feltételek mellett a régi normálisan teszi a dolgát.Ellenben most lecserélem a kompozit kábelt egy komponensre, aztán van egy kompozit->S-Video átalakítóm, és megpróbálom azzal.

[ Szerkesztve ]

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#152) CPT.Pirk válasza joysefke (#147) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Félreértettelek, nem szóltam. :)

orion1025: a csíkozva futás az véletlen nem a váltott soros videó? Annak eltüntetése bekapcsolható a vlc-ben.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#153) Tapsi válasza #02468352 (#40) üzenetére


Tapsi
addikt

fórumok tömkelegén , programozók egész hada , az egész közösség egy emberként tud érdemben bármikor bármilyen kérdésben segíteni

Amennyi ebből igaz a Linuxra (mert csak féligazságok vannak benne), az 100%-ig megáll Windows esetén is. Közösségestül, fórumostul, mindenestül. Elég csak a PH-ból kiindulnod, vagy szerinted itt csak linuxos topicok vannak?

(#154) CharlieDrop


CharlieDrop
veterán

Egy kicsit én is beszállok.

előre bocsátom, hogy 15 éve találkoztam először Linuxszal és több mint 20 éve Windows-zal és nem érzem magamat kezdőnek a témában.
Linuxon használtam Debiant, SuSe-t RedHat-et, Ubuntut, meg még ki tudja miket, vannak amiket már el is felejtettem.

Egy biztos itthonra nem kellene. Pláne hogy most Thunderbirdot meg vmi OpenOffice-t használok munkahelyemen. RÉMESEK.

Nem mondom, hogy nem használtam Linuxot, volt mikor kellett, sőt a hardverátjárhatósága több mint kitűnő, sokszor elment ott, ahol a Windows nem. De a nehézségei, a legutóbbi asztali gépemen nem bírtam felismertetni az Asus WiFimet 3 ubuntu verzión keresztül se, pedig még fordítottam hozzá mindent (a béta állapotú Win7 meg telepítés közben felismerte).

Szóval attól függ kinek mi jön be azt mondom. Ha majd egyszer lesz egy olyan disztribúció, ahol nem 400 program közül kell válogassak melyik médialejátszót akarom és rendesen működik (bár ez egyre közeleg, viszont látom a Unityt mennyire szidják), akkor lesz lehetősége jobban elterjedni.

Valaki írta, hogy elveszettnek érzi magát és én is ezt vallom, pedig beleástam magam az egészbe amennyire tudtam, fordítottam kernelt is, attól sem félek, használtam többféle ablakkezelőt (KDE, Gnome, meg még ki emlékszik), nem ijedek meg ha a grafika se megy elsőre, elboldogulok parancssorból is, de akkor se... :(

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#155) orion1025 válasza CharlieDrop (#154) üzenetére


orion1025
őstag

MP3 lejátszóval voltam így régen, egyet sem találtam amiben lehetett EQ-t állítani, a többi meg olyan volt már kinézetre is, mintha valami gagyi skin lett volna ráerőltetve.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#156) CharlieDrop válasza orion1025 (#155) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Jah, volt ilyen is, volt hogy a meglévő mp3-akat sem akarta semmi se lejátszani (mondjuk ott más hiba lehetett).

Viszont bárki linuxozni akar ismeretségi körömben segítek neki és nem lebeszélem.

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#157) buherton válasza #32839680 (#92) üzenetére


buherton
őstag

Fejlesztőként nem szereted a parancssort? :F Húhhaa.

(#138) hcl: Egyetemi gép vírusos volt, persze XP volt rajta, de nem is az a lényeg, hanem az, hogy vittük pen drive-n nyomtatni, aminek hatására a pen drive-ra is rákerült a vírus. A vírusirtás pedig úgy ment, hogy Nautilus megnyit, katt a vírusra és shift+del. ;]

(#141) raziel01: azért mert vannak nyitva portjaid, amiken keresztül be lehet jutni úgy is, hogy semmit sem csinálsz a gépen. Írd be a parancssorodba ezt: netstat -a | find "LISTENING"

(#154) CharlieDrop:Egy biztos itthonra nem kellene. Pláne hogy most Thunderbirdot meg vmi OpenOffice-t használok munkahelyemen. RÉMESEK.

És ez hogy kapcsolódik a Linuxhoz? Az írásod többi részével egyetértek. Egy kis szerencse is kell a Linuxhoz, hogy minden menjen elsőre, de saját tapasztalataim alapján sokkal nagyobb az esély arra, hogy rögtön minden elsőre megy, mint annak, hogy valami nem fog normálisan működni. Amilyen szívás tud lenni pl. az XP telepítés vagy most már a win7, amikor a drivereket össze kell vadászni a netről, nekem belefér a Linux.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#158) hcl válasza CharlieDrop (#154) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Munkahelyen mennyire van megszabva, mit kell használni?
Meg amúgy manapság sem olyan kevés progi van, hanem rengeteg.
Én inkább a windóztól kapok hülyét a munkahelyemen, mert ott meg az kötelező, és én supportálom :(

@Tapsi : Linuxba jobban belemászhatsz, és általában a hbaüzenetek is informatívabbak...

@orion1025 : A VLC nagyon más mint egy *mplayer.

@Tamás88 : OK, akkor is kellenének pontos típusok, mert anélkül senki nem fog tudni segíteni :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#159) raziel01 válasza buherton (#157) üzenetére


raziel01
veterán

" Írd be a parancssorodba ezt: netstat -a | find "LISTENING""

Win7-en működnie kell? Kicsit tölt aztán nem ad be semmit.

(#160) kispx válasza CharlieDrop (#154) üzenetére


kispx
addikt

> "viszont látom a Unityt mennyire szidják"
Ne másokra hallgass. Inkább szerezz saját tapasztalatot. Nekem pont hogy a Unity és XFCE jön be leginkább.

(#161) raziel01 válasza raziel01 (#159) üzenetére


raziel01
veterán

netstat -a | find "LISTENING"

Átírtam ilyenre: netstat -a | find "FIGYEL"

Beadott kb 10 sort. Ezek mire valók?

(#162) Gregorius válasza raziel01 (#119) üzenetére


Gregorius
őstag

Távirati stílusban:
Ha nem jár az ember olyan oldalakon akkor nem lesz a gépe vírusos.
Watering hole

Pedig igaz. Mivel 1% alatt van a Linux részesedése a PC-k körében, nem éri meg rá vírust* írni.
[link]
[link]
[link]

legtöbb esetben még maga a user sem rendelkezik root-jogokkal, nemhogy egy vírus
[link]
[link]

Kicsit szájbarágósabban:
De hogy találja meg bármi ha mondjuk csak youtube/ph/sg-re járok?
Feltörik a youtube.com-ot. Ezzel nem csak téged támadnak, amikor meglátogatod, hanem napi százmillió látogatót. Ha mondjuk 0.01% sebezhető (ami egy évekkel ezelőtt foltozott exploitnál is simán megvan), az egy nap alatt 10 ezer számítógép a házi botnetben. Elég jól megtérülő befektetés, nem?
Adott esetben a Facebook is megfontolandó.

(#163) CharlieDrop válasza buherton (#157) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Talán az, hogy másik office nincs Linuxhoz. Levelező még csak-csak....

@(#160) kispx
Megbízhatóságra gondoltam, nem kezelhetőségre. Bár arra is, a Unity demóját alapjait még próbáltam az nem volt semmilyen számomra.

[ Szerkesztve ]

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#164) julius666 válasza CPT.Pirk (#75) üzenetére


julius666
addikt

Ha felületet nézünk, akkor meg a KDE lett az, aminek a Windowsnak soha nem sikerült lennie. Akármelyik Win kiadást nézzük, érződik benne az, hogy hülyékre szabták. Mondjuk ilyen létezik Linuxon is, pl. a Gnome3.

Nekem meg a Gnome3 az, ahogy szerintem 2013-ban ki kéne néznie a desktopnak. Akkor én most hülye vagyok? :F

(#165) orion1025 válasza hcl (#158) üzenetére


orion1025
őstag

A komponens kábel majd eldönti az egész sorsát, de e köré akarok majd építeni egy gépházat, szóval nem lesz mindegy melyik kártya hogy szuperál a méretei miatt, így valószínű megpróbálok egy pingvint, mert felcsigáztál kellőképp.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#166) hcl válasza CharlieDrop (#163) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Koffice (mondjuk azt nem szeretem). Meg a Lotus is ott van, csak az nem ingyenes.
Amúgy miért, Windózra hány ofisz van? :) MS, Libre, Lotus.

@Orion1025 : sztem a komponens kábeltől sem lesz jobb.
De különben ha csak azb élesség a bajod, akkor windózra ott a Dscaler (azon is lehet állítani élességet) meg a VLC-ben is van élességállítás winen is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#167) julius666 válasza hcl (#116) üzenetére


julius666
addikt

A nagymama nem akar programokat telepíteni, meg variálni a rendszert. Frissítéseket beállítod, hogy rá se kérdezzen, és csókolom, hozzá se kell nyúlnia. A nagymama valszeg a windózt se buherálná, csak Linuxot használva legalább nem szív be bloatware-ket, férgeket, toolbarokat...

Te se láttál még sok átlagjúzert. Illetve be kell vallanom őszintén, baromira irigyellek, téged a linux istene nagyon szerethet, ha komolyan azt hiszed, nem szokott előfordulni semmi gebasz linuxon. Főleg ilyen Ubuntu féle (a kezdőknek ajánlott, lol) disztróknál, ahol szabályosan izzadni kezd az ember minden komolyabb updatenél, éppen melyik teszter melyik Sid bugványra mondta azt, a mi júzereinknek ez is jó lesz.

(#168) julius666 válasza #32839680 (#92) üzenetére


julius666
addikt

Csak nem kezdő egyetemista? Ne félj, majd belekopsz. Vagy nem. :)

(#169) CharlieDrop válasza hcl (#166) üzenetére


CharlieDrop
veterán

MS elég, az használható.
Legalább is még nem hagyott cserben.

De ez hitvallás is, mint írtam senkit sem beszélek le semmiről se, sőt segítek is neki :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#170) orion1025 válasza hcl (#166) üzenetére


orion1025
őstag

Először mindenképp TV-n tesztelem a változást (már persze ha lesz).A Dscalert próbáltam, de semmire nem jutottam vele.Ellenben a VLC és a KMPlayer élesítése túlságosan erős, élénk pixelek jelennek meg, és recés lesz a kép.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#171) Nagy Gábor válasza Xaels (#57) üzenetére


Nagy Gábor
tag

Szia Xaels!

Írod: Mit ajánlotok? Sulihoz Photoshop alternatíva illetve Office alternatíva?
Ha más nem válaszolt volna még (most kezdtem csak böngészgetni a hozzászólásokat):

Photoshop kiváltására Gimp,
és ajánlom a LibreOffice 4.1.0RC3 kiadását. Windows alatt én ez utóbbit használom.

LibreOffice esetén ha lehet, NE DOCX és XLSX legyen a kimeneted, maradj a
DOC és XLS formátumoknál. Hogy ez a tapasztalható inkompatibilitás kinek a
hibája, arról végeláthatatlan hitvitát lehetne folytatni. Maradjunk inkább konstruktívak,
és használjuk azt, ami működik. a legjobb, ha a környezetnek is megfelel, az ODT és
ODS (a Writer és a Calc natív formátuma) használata, ha a környezet ragaszkodik
az MS formátumokhoz, akkor, mint említettem, inkább DOC és XLS.

[ Szerkesztve ]

dr. Nagy Gábor

(#172) CPT.Pirk válasza julius666 (#164) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet már pofoztak rajta, de anno még Linus is kiakadt a Gonme3-on. Attól h. neked tetszik a kinézete, attól nem vagy hülye, ez ízlés kérdése, nem a kinézetével van gond.

Ami miatt egyértelműen hülyékre van szabva, az a beállítási lehetőségek szinte teljes megszüntetése. Gonme-tweak-tool meg mittudoménmi kézi telepítése nélkül még az alap dolgokat sem lehet beállítani.
Egy másik topicban egyik kolléga kiakadt a Linuxra úgy kompletten, hogy mennyire nevetséges az energiagazdálkodásnál az egyetlen pipa, meg a tolóka, hogy mit csináljon, ha merül az aksi. Aztán mutattam neki ugyanazt a menüt KDE-n és hopp, máris több dolgot lehet beállítani benne, mint az általa sztenderdnek beállított Win7 energiakezelőjében.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#173) cappa72


cappa72
nagyúr

Szokásos.
A-ból B-be elvisz egy autó is meg egy motor is. Csak másképp. Ennyi a különbség (sarkítva, hiszen van olyan program, aminek esetleg nincs alternatívája a másik rendszeren)
Szoftvernek egyébként is a rákfenéje a gyakorlás. Kvázi ennyi.

A témaindító kérdésre a válasz pedig megint attól függ, hogy ki milyen személyiség.
A tanulni vágyónak Debian, Slackware vagy Gentoo.
A lustábbaknak Ubuntu, Mageia.
Szerintem.

Személy szerint szüleimnek és feleségem szüleinek is Debian van fent.
Itthon Ubuntu van, 10.04 LTS.

A céges gépen meg w7 van, azt is tudom használni (de fájlt keresni ott is parancssorosan keresek...)

Szerintem nem kell kockákra vágni a világot.

A hit kérdése meg az is marad...

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#174) Vladi


Vladi
nagyúr

Na ne már srácok. Ez már túlzás. Tehát lehet választani Ubuntu, Ubuntu és Ubuntu közül. :W

Az összes linuxos desktop linux 90%-át 4-5 nagy disztró adja. Azokat is illett volna.

Itt tartunk? Fizetett MS cikkek után fizetett Ubuntus cikkek? :DDD :N

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#175) cappa72 válasza Vladi (#174) üzenetére


cappa72
nagyúr

Kíváncsi voltam mikor bukkansz fel :)
Elfeledtem megemlíteni a Fedora-t, mint a RedHat tesztverzióját. :B

Azt használod még?

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#176) buherton válasza raziel01 (#161) üzenetére


buherton
őstag

Egy gépnek asszem 65535 portja van (itt vannak a foglalt portok listája). Magát a gépet az IP címmel lehet elérni (domain név is végül IP-re fordul), viszont hogy gépen belül kivel akarsz kommunikálni azt a porttal mondod meg. Például nekem itthonra be van lőve egy Ubuntu szerver, aminek az IP-je 192.168.0.1 és van rajta jó pár alkalmazás, mint pl. deluge, aminek a default portja 8168 (vagy valami hasonló), de én átállítottam 1234-re, így én a böngészőmből 192.168.0.1:1234 címen érek el. Amit te láttál lista abba azok a programok vannak, amiket kívülről nyitott a portjuk, azaz kívül elérhető az a port, és egyéb úton módon be lehet jutni rajta keresztül a gépre. A böngészés például a 80-as porton megy, vagy az FTP 21-es proton megy defaultból.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#177) Vladi válasza cappa72 (#175) üzenetére


Vladi
nagyúr

Kizárólag. :K

Azért a rh teszt verzót ne mondjunk már. Ha már teszt verzió, akkor inkább globál foss teszt, meg fejlesztés.

Te írtad a cikket? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#178) julius666 válasza CPT.Pirk (#172) üzenetére


julius666
addikt

Ami miatt egyértelműen hülyékre van szabva, az a beállítási lehetőségek szinte teljes megszüntetése.

Úgy érted a GUI-ból piszkálható beállítási lehetőségek. Mert config fájlokból elég jól szét lehet azért cseszni. Illetve még ez sem teljesen igaz, mert van hozzá tweaker tool, meg nagy rakás plugin, ami lényegében gombnyomásra települ. Most azon vitatkozhatnánk, akkor az általad megjelölt "hülye" réteg hol kezdődik és hol végződik, de szerintem inkább ne menjünk bele. Főleg mert abban igazat adok, hogy legalább a gnome-tweakernek default jönnie kéne a WM-mel együtt, hülyeség volt külön szedni. Egyezzünk meg annyiban, hogy legközelebb kevésbé fogsz magas lóról leszólni valamit, csak mert neked nem tetszik. :U

(#179) cappa72 válasza Vladi (#177) üzenetére


cappa72
nagyúr

Te írtad a cikket?
Nem, dehogyis. Én nem vállalkoznék ilyesmire.

Azért a rh teszt verzót ne mondjunk már.
OK, visszavonom. Az tény, hogy igyekeznek mindig is igyekeztek frissek lenni. És ez viszi előrébb a szekeret! Tehát egyébként sem leszólásnak szántam. (Sokáig az F7 volt, az amit a legjobban tudtam használni!)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#180) Dany007 válasza cappa72 (#173) üzenetére


Dany007
veterán

Az a gond, hogy alapvetően más világ a kettő.
Amiről nem a júzer tehet, hanem a beidegződések meg persze hogy ki melyiket gyakorolta be.

A linux pedig egy más világ, mint amit az átlag ember megszokott. Még az Ubuntu is. Bár alap dolgokra szvsz minimális logikával könnyedén rá lehet jönni már ott is. De ha az ember tényleg "érteni" szeretne hozzá akár alapszinten is, ahhoz már jóval több kell. Mert pl még 2004-ben mikor én próbáltam az Ubit egy szaros Nvidia drivert nem tudtam feltenni, pedig az összes fórumot és oldalt átnéztem, mindent úgy csináltam ahogy le van írva és semmi. Külső tapasztalt linuxos kellett hozzá, hogy megoldja nekem. Tudom ma már ilyen gondok talán nincsenek.

Na de a probléma abból adódik, hogy linuxot általában sehol se tanítanak. Most ezt úgy értem, hogy általános iskolában / középiskolában ha nem számtech szakon van az ember, akkor biztos, hogy nem találkozik vele. Legalábbis az én időmben még így volt. Szerintem most se sokkal jobb a helyzet.
94-ben kezdtük Dos-szal. Majd középiskolában újrakezdtük megint Dos-szal és így tovább... Plusz otthon is ezt használtuk, majd a Win verziókat és így tovább.
Ergo egy Microsoftos világban nőttem fel. Megtanultam az odaillő parancsokat, metódusokat, logikát stb...
Majd eltelik 10 év és ott van előttem egy linuxos terminál ablak egy promt jellel. És akkor mi a fenét csináljak? :) Érted? Halvány lila f...gom sincs milyen parancsok léteznek egyáltalán, melyik mire való és milyen összefüggésben mit csinál.. és így tovább... Nincs mit szépíteni ezen, egyszerűen újra kellene tanulni az alapoktól, de hoppá ott már nincs ki megtanítsa. Lehet fórumokat böngészni meg könyveket olvasni meg leírásokat stb... de én szvsz 4 napi fórumböngészés után meguntam. Pedig a linuxosok roppant segítőkészek legyen szó magyarról vagy külföldiről. De mégis ha az ember már nem diák egyszerűen nincs erre ideje... Ami a sok évnyi számtech órán plusz otthon berögződött abból nem lehet egy totál más verziót csakúgy megtanulni pikk-pakk. Na ezért ódzkodnak tőle olyan sokan. Persze alap dolgokra biztos teljesen jó. De én aki számtechen végzett nem bírnám elviselni... :) megtanulni / kitanulni meg már nincs időm.
És igen, röhej, hogy a 4 félév alatt a felsőoktatásban mindössze egyetlen órán volt szó linuxról, az is annyi volt, hogy a tanár feltelepített asszem egy debiánt. És kész. Ennyi volt a linux oktatásom abban a 15 évben amíg tanultam.
Nem tudom most milyen a helyzet, de szvsz lehetne párhuzamosan oktatni a kettőt. Sokkal érdekesebb tud lenni egy linux mint a windows mindenkit hülyének néző stílusa. És akkor talán jobb lenne a helyzet később.

(#181) buherton válasza Dany007 (#180) üzenetére


buherton
őstag

Halvány lila f...gom sincs milyen parancsok léteznek egyáltalán, melyik mire való

crtl + alt + t -> két tab, és ott a lista -> man <parancs név> ;]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#182) orion1025 válasza Dany007 (#180) üzenetére


orion1025
őstag

Pontosan így van, ma már valamire való embernek nincs ideje ilyenekkel szórakozni és megtanulni mindent.Sokan hétvégén is melóznak, nem hinném akarnak váltani a jól megszokott dolgokról egy teljesen idegenre, és hetekig görnyedni a gép előtt meg tanulgatni.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#183) cappa72 válasza orion1025 (#182) üzenetére


cappa72
nagyúr

ma már valamire való embernek nincs ideje ilyenekkel szórakozni
Azért ez így kicsit erős volt, hogy "valamire való embernek".
A stílus maga az ember... no comment.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#184) orion1025 válasza cappa72 (#183) üzenetére


orion1025
őstag

Az a szó az ország ingyenélőit takarta...Azért valljuk be egy rendesen dolgozó embernek pláne család mellett vajmi kevés ideje van ilyenekkel foglalkozni, ráadásul a munkaidő sem 2-ig tart a legtöbb helyen.Amikor én is reggeltől estig dolgoztam, kétszer is átgondoltam a fennmaradó 1 órámban mit csináljak, hát nem a terminálozás lett volna a legnagyobb prioritást élvező dolog....

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#185) Stauffenberg válasza Dany007 (#180) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Átérzem, mert én is ezen mentem át. Általános iskolától az egyetemig csak Microsoft termékek oktatása megy. Mondjuk nekem annyi szerencsém volt, hogy a választott pályám miatt (fotó, design, film) sokat dolgoztunk Mac gépeken is (ami nem volt butaság, mert a szakmában elég domináns a jelenlétük), ez legalább abban segített, hogy a Microsoft köldökzsinórról leválva sokan megismerkedhettek valami mással is.

Én meg közben bele-bele kóstolgattam már középsuliban is a Linuxokba, de általában kudarcba fulladt. Magamon tapasztaltam, hogy milyen az amikor megszoksz valamit, kialakítasz egy komfort zónát és ha abból ki kell lépni, akkor mennyire hamar elveszted a lelkesedésed.

Amúgy az egyik legrövidebb próbálkozásom egy Ubuntuval volt ami kereken 20 percet bírt ki a gyalulás előtt. Annyira felcseszett, hogy egy drivert nem tudok feltenni, hogy visszarohantam a Windows oltalmazó karjaiba.

Teljesen más az, hogy nincs dupla katt, next-next-next-finish. Mik azok a csomagok? Hogy a francban kell itt bármit frissíteni? Nincs más megoldás mint a terminál?

Aztán egyszer lett egy netbookom, amiről ledózeroltam a Win 7 Startert és ment a helyére egy Xubuntu. Rá voltam kényszerülve, mert az a vas nagyon sovány volt a Windowshoz. Szépen lassan megismertem jobban a rendszert, meg még meg is kedveltem. Mondjuk a használt szoftvereim miatt (hacsak nem lesz belőlük Linux verzió) tuti nem tudok elszakadni a Windows/OSX ökoszisztémától, szóval nem lesz belőlem "igazi" Linux user, de most már legalább alapszinten elvagyok vele. Szerintem nehezebben tanulható, mint egy Windows, hát még a totálisan "kakaóbiztos" OSX. Még egy modern "user-friendly" Ubuntu is sok olyan vadhajtással bír ami egy teljesen kezdőt ki tud borítani és motiváció hiányában inkább visszatér a megszokotthoz.

Na meg a legtöbben csak használni akarják a rendszert. Nem berhelni. Nekem meg megmarad alkalmi szórakozásnak a felfedezése.

[ Szerkesztve ]

(#187) sh4d0w válasza buherton (#176) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Böngészés nem a 80-as porton megy, az csak a webszerver portja. A kliensport (azaz a böngésződé) high port lesz.

orion1025: vagyis akik linuxot használnak, azok ingyenélők?

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#188) Dhampir


Dhampir
félisten

az Ubuntu maga is számos leágazás (például Mageia, Mint, Ubuntu Studio, Xubuntu)

A Mageia a Mandriva leszármazottja, nem az Ubuntué.

(#191) vinibali válasza #32839680 (#189) üzenetére


vinibali
őstag

nem feltétlenül szükséges a drivert exéből telepíteni, a repo nagyon sok minden fent van és még itt 2 kattintással meg is úszod a legfrisebb a 13.4 és 13.6 beta driverek telepítését AMD alá :)
a kérdéses illesztőprogramok nagy része, amihez kellhet zárt driver itt elérhető.

[ Szerkesztve ]

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#192) Dhampir válasza vinibali (#191) üzenetére


Dhampir
félisten

Éppen azon töröm a buksit, hogy a Radeon APU is megoldható lenne-e különösebb rendszertúrás nélkül.

Ennek installálásáról találtam itt egy videót, de még nem mertem belevágni. :)

[ Szerkesztve ]

(#194) pylon válasza #32839680 (#189) üzenetére


pylon
tag

... minden alkalmazás, driver stb képes egy varázslóval települni.
ez már eddig is létezett (gyakorlatilag a Windowsra érkezett meg ez a funkció utolsónak a MS Store-al)
OpenSUSE alatt Yast használatával lehet drivert, programot, további grafikus felületet stb. telepíteni
Ubuntu alatt van Software Center ami szintén ugyanerre képes
driver telepítés sem nehéz, van erre varázsló program

[ Szerkesztve ]

(#195) Dhampir válasza pylon (#194) üzenetére


Dhampir
félisten

A linkelt driver varázsló csak az nVidiáról szól, ez szól az AMD driverről, morgyinak is az kellene, bár ez semmit nem szól az APU-ról.

[ Szerkesztve ]

(#196) pylon válasza Dhampir (#195) üzenetére


pylon
tag

az ATI/AMD drivernél is ugyanez a programot kell használni

#193 olyan installer van pl. UT2004 demo esetén installer van Linux alatt is
de repoból telepítés grafikus felület alatt csak bepipálod => ok => "ezek lesznek telepítve" üzentre ok => végigvárod a letöltést és telepítést és kész, indíthatod a programot

[ Szerkesztve ]

(#197) Cifu válasza orion1025 (#182) üzenetére


Cifu
nagyúr

Apró probléma, hogy bezzeg azon tudnak nagyon sokan órákat görcsölni, hogy törjék meg a Windows, meg az épp aktuális játékot. De akkor még ne is álljunk neki a warez témának: egy-egy program esetén előfordul még Windows esetén is, hogy gondba ütközik az ember, és ilyenkor nem tud mást csinálni (ha használni akarja / kell), mint nekiáll utánanézni, manualt olvasni, supportnak írni, fórumokat böngészni - tanulni magyarul.

Én anno mikor megvettem egy méregdrága Radeon 4870X2 videókártyát, és HDMI kábellel rákötöttem a TV-mre, majdnem egy napig kerestem a hibát, hogy mégis mi miatt artifact-os (zizikes) a kép. Boot és DOS alatt nem volt gond, de bezzeg ahogy bejött a Windows, szétesett a kép. Az összes elképzelhető és elképzelhetetlen probléma és lehetőség után (ideértve azt, hogy felhívtam Gianni-t, akitől a kártyát vettem, hogy volt-e a kártyával bármi tapasztalata e téren, mert említette, hogy kipróbálta) nagy nehezen kiderült, hogy a HDMI-HDMI kábelem volt ultragagyi (pedig nem is a legolcsóbb polcról emeltem le). Kicseréltem, probléma megoldva.

Mi a különbség ez, és mondjuk egy éppen hiányzó terminal parancs utáni kutakodás között? Mert szerintem semmi.

Szvsz ez csak egy kifogás, hogy miért ne próbáld ki. Jó neked a belakott rendszer... de álljunk csak meg, hiszen például annak is tanulnia kell, aki átlép Win7-ről Win8-ra. Teljesen más kezelőfelület, beállítások, és így tovább. Az miért nem csípi annyira a szemed?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#198) Penge_4


Penge_4
veterán

"Szerencsére volt hová átpártolni, az Ubuntu maga is számos leágazás (például Mageia, Mint, Ubuntu Studio, Xubuntu) forrása"

Miért kell minden ilyen ismertetőből mindenhol kihagyni a Kubuntut?

(#35) szilagyiv: "ha akár csak egy kis probléma is adódik a telepítés közben, akkor az átlagjúzer kezéből ott kiesik az egér."

Az átlaguser kezéből mindenhol kiesik az egér. Itt inkább arról van szó, hogy minél power userebb valaki Windows alatt, annál jobban zavarja, hogy Linux alatt kezdő és egy csomó mindent nem tud megoldani.

De ha összevetjük a Windows expert és a Linux expert szintet, akkor viszont már kijön, hogy míg utóbbi kernelt forgat és korlátlan hatalma van a rendszere felett, addig előbbi több helyen EULA-t sért és akkor is gányolás marad utána, mert a rendszer felépítéséből adódóan "tiltakozik" a módosítások és a mélyebb szintű konfig ellen.

(#39) ddekany: "Amúgy itt egy nagyon tipikus "Linux feeling" példa: [link] Azok a W-k meg O-k... nekem leolvad a látóközpontom tőle."

Gratulálok! Találtál egy képet a neten, ami 2007-ben lett feltöltve a szerverre (azaz minimum 6 éves rendszerről készült KDE3 alatt).

Nekem meg az a tapasztalatom, hogy Kubuntu alatt gyönyörűek a betűk, amikor meg átmegyek Windowsra attól olvad le a szemem, hogy Windows 7 alatt, aktív TrueType-pal is ocsmányak a fontok.

(#45) Polesz: "Egyébként mennyivel másabb mint a registry-t turkálni?"

Ott nincs RegExp. :) Linuxos parancsoknál meg a sok írásjelnél meg a grep-nél elveszítem a fonalat.

Pl. itt volt egy ilyen:
sudo mkdir /etc/adobe
echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode=1" | sudo tee /etc/adobe/mms.cfg > /dev/null

Nézegettem, hogy minek oda az a dev/null, aztán úgy döntöttem, hogy kdesudo-val megnyitom a fájlt és kézzel szerkesztem inkább bele, az a biztos. Szóval tény, hogy tudni kell mi mit jelent, mert kamikazeként nekiáll az ember, kiguglizik egy komplexebb parancsot és elkúrja a rendszert.

(#109) Sir Ny: Én meg úgy tudtam, hogy a hagyományos disztrókban még úgy volt, hogy külön volt root fiók meg user fiók(ok) és ezen könnyített a sudo-s felhasználóbarát módszerrel az Ubuntu, mivel biztonságosabb nem rootként tevékenykedni állandóan, viszont ha az kell, akkor 4 karakterrel + a jelszóval már az vagy.

(#125) CPT.Pirk: "Inkább a koncepció az, ami miatt nehezebb ilyesmit csinálni."

Így van. Windows-on minden futási jogot kap és egy .jpg-ből is lehet .exe, ami már kártevő, míg Linuxon semmi sem kap futási jogot, ha csak te nem adsz neki külön.

(#151) orion1025: "Igen, a VLC is lényegében az mint a KMPlayer."

Végül is egy USS Enterprise és egy Boeing 747 is lényegében ugyanaz, elvégre mindkettő tud repülni (csak hogy kivételesen ne autós példával jöjjek). :D

(#164) julius666: "téged a linux istene nagyon szerethet, ha komolyan azt hiszed, nem szokott előfordulni semmi gebasz linuxon."

Nálam sincs. Pedig Kubuntut használok. És 12.10-ről upgradeltem 13.04-re és az is hiba nélkül zajlott.

(#189) morgyi: Duplaklikk egy .deb fájlon és települ. Mi a probléma? A tar.gz-t azért nem lehet, mert abba forráskódot csomagolnak, amit neked kell leforgatnod. Ezt egyébként én sem értem, hogy erre mi szükség van. Sokkal logikusabb, hogy leforgatja az az ember, aki fejleszti a szoftvert (legalább a stable verziókat, akinek újabb kell annak ott a folyamatosan frissülő git), mint az, hogy mindenkinek odaadják aztán meg lehet hallani, hogy segmentation fault meg minden probléma van vele.

Ráadásul fel kell hozzá pakolni egy csomó csomagot, meg még a gyáriakat is sokan ajánlják, hogy frissítse az ember, mert régebbi/bugos a cmake meg ilyesmi.

(#197) Cifu: "Jó neked a belakott rendszer... de álljunk csak meg, hiszen például annak is tanulnia kell, aki átlép Win7-ről Win8-ra. Teljesen más kezelőfelület, beállítások, és így tovább. Az miért nem csípi annyira a szemed?"

Na igen. Engem is végül ez késztetett arra, hogy végleg Linuxon maradjak. Már régebb óta is próbálkoztam vele, de mindig vissza-vissza tértem Windows-ra.

Úgy voltam vele, hogy ha már úgyis újat kell tanulnom, Ha már úgyis újat kell tanulnom, akkor inkább olyat tanulok, ami egy végtelenségig konfigurálható rendszer, nem egy olyat, ami "a tudjuk mi a jó neked" szemléletet képviseli.

Soha nem szimpatizáltam a Microsoft eszmeiségével, de egyszerűen a támogatottságot többre tartottam. Aztán betelt a pohár. A mai napig vannak szoftverek, amik hiányoznak, de kárpótol érte egy csomó hasznos dolog. Régebben rosszabb volt, de aztán valahogy Windows-ról is kikopott egy csomó szoftver, amit szerettem. Például a Nero-nak annyi lett, utána már Windows-ra sem találtam normális írót, aztán megláttam a K3b-et és egyből megtetszett. Azóta meg már CD-t/DVD-t se nagyon írok. Az ACDSee-t szintén elcseszték, utána normális képnézőt sem találtam sokáig. Aztán megtaláltam a XnView-t, ami multiplatform. Everest-ben/AIDA64-ben is legtöbbször az oldalsávos gadgetet használtam, amit Hardinfo-val nem tudtam megoldani. Aztán megtaláltam a Conky-t, ami ezerszer jobb, mint az AIDA valaha is volt. Notepad++ helyett is ott a Kate, ami számomra bőven megfelel. Process Explorer/Process Hacker helyett csak egy Psymon nevű programot találtam, ami nem igazán pótolta a hiányt. Total Commander-t is nehezen sikerült pótolnom, de a Krusader elég jó alternatívának bizonyult. Az OpenOffice-ben volt pár hiányosság, ami miatt nem tudta kiváltani a MS Office-t, de a LibreOffice 4 már egész jó úton halad. A WinRAR néhány funkciója hiányzik, amit nem tud az Ark. Pl. nem tud olyat, hogy sikeres kitömörítés után törli az archívumot. Adobe Reader helyett már régóta Foxit-ot használtam, az Okular még jobbnak is tűnik.

Nem gondoltam volna, hogy ilyet fogok mondani, de az MS Paint is hiányzik. Szerettem, hogy PrintScreen után az alapfunkciókat el lehetett vele végezni, mint átméretezés, croppolás, benyilazás, feliratozás, amit az elvileg sokkal nagyobb tudású Kritával nem tudtam megcsinálni vagy csak nehézkesen.

uTorrent azért hiányzik. A Potplayer-hez/KMPlayer-hez fogható lejátszót se találtam, a VLC és az SMPlayer a legjobbak Linuxra, de mindkettő csak halvány árnyéka az említetteknek. Ráadásul az MPlayer-ben még mindig nincs olyan elemi funkció, mint framestep back. A lejátszás minőségével és erőforrásigényével nincs baj, sőt, még jobb is, mint Windows alatt (szinte nulla CPU használattal viszi a 1080p-s videókat a VDPAU), de a funkciók rohadtul hiányoznak.

Szóval azért kompromisszumokat itt is kell kötni, de legalább ez jó irányba halad és vannak benne lehetőségek (ha megtanulom jobban a használatát), míg ugyanez messze nem mondható el a Win8-ról.

(#199) Peter Kiss


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

#40
Viccnek jó volt. Ezt a közösség ereje játékot hallottam már mástól is, csak nekik is elfelejtették említeni, hogy a Microsoft a megfelelő support nélkül hogyan is tudna vállalati rendszereket eladni? Sehogy, ezért is megtalálható minden a megfelelő helyen.
Linux alatt mi van? Akad valami gondod, találsz rá 20 megoldást, de igazából egyik sem az, hanem fél nap múlva a 21. jön be, amire te jöttél rá.

#59
Ez még viccnek is szar volt. A kérdés nem az volt, hogy tudsz-e olyan programot, amit lehet futtatni parancssorból (Terminal-ból), és nincs Windows-ra. Sőt, akár úgy is nézhetnénk, hogy az éppen aktuális shell-ed nem való semmire, csak programfuttatásra.

#75
És miért is jobb koncepcionálisan? Vagy csak használni szerettünk volna egy nagy szót arra, hogy indoklás nélkül mondjunk valamit?
Hülyékre lenne szabva? Miért gond az, hogy nem kell napokig, hetekig vakarni valamit, hogy használható legyen munkára? Akár hiszed, akár nem, az emberek nagy többségének nem a Terminal pötyögése a munkája.

#84
A Windows frissítése megoldható csendben, a többi pedig nem ide tartozik.

#120
Szerinted Windows-on mi indítja el a kártevőket? A Fogtündér, vagy a felhasználó? Facepalm. És de, Linux-ra ugyanúgy lehetne vírust írni.

---

Volt még említve a LibreOffice/OpenOffice, a cikktől ez független téma, de nálunk (40 ezer gépünk van kb.), ha azt kellene használni, szerintem az emberek fele felmondana.

(#200) Penge_4 válasza Peter Kiss (#199) üzenetére


Penge_4
veterán

"És miért is jobb koncepcionálisan? Vagy csak használni szerettünk volna egy nagy szót arra, hogy indoklás nélkül mondjunk valamit?"

- "Minden fájl" elv.
- Csomagkezelés: Nincs DLL hell meg "hiányzó xy ocx fájl" meg 72 db Visual C++ Redistributable, meg az MSI nevű katasztrófa, ahol ha kitakarítod a Temp-et, akkor már "helyezze be a telepítőlemezt" üzeneteket dobál, mert nem tudod eltávolítani a programot. És a rendszerfájlokat sem írják felül a telepített csomagok, ezért vannak a függőségek.
- Mindennek megvan a helye. Nincs C:\ gyökérbe települő TC meg még a halál faszára is (beleértve a Program Data-t, Common Files-t, Local-t, LocalLow-ot, Roaming-ot) belemászó dzsunka freeware/shareware szoftverek hada.
- Fejlettebb jogosultságkezelés.
- Fejlettebb fájlfelismerés (MIME type dönti el, hogy mi a fájltípus nem az, hogy milyen kiterjesztést adsz neki).
- Logikus könyvtárstruktúra. Nem ilyen visszaperes izé. Ráadásul ez már csak azért is logikusabb, mert párhuzamos a webbel. Webcímekben sincs visszaper.
- Normálisabb fájlrendszer (ext4), ami nem töredezik.
- Multidesktop környezet.
- Logikusabb fájlkezelés: Pl. nincs olyan, hogy "xy program használja a fájlt, ezért nem írhatod felül/törölheted". Windows-on meg lőheted ki a taskot, ha beragad valami meg keresheted, hogy mi használja. Ahogy egy szoftvert is frissíthetsz anélkül, hogy előzőleg le kéne állítanod, vagy "kényszerítene" rá, hogy állítsd le. Ráadásul az is párhuzamosan történhet, nincs olyan, hogy a futó msiexec miatt nem tudsz már mást csinálni, amíg az nem végez valamilyen módon.

"És de, Linux-ra ugyanúgy lehetne vírust írni."

Lehetne, de egyrészt jóval nehezebb, másrészt hamarabb javítják a sebezhetőségeket, harmadrészt az átlaguser hülyeségét kihasználó szarok ellen meg kvázi-bevallottad ezzel az érveléseddel, hogy beteg az a világnézet, ahol nincs alapszintű IT tudása a felhasználónak. A "nem vagyok programozó" és a "segghülye vagyok a géphez" között baromi nagy különbség van. Ahogy aközött is, hogy "nem vagyok autószerelő" és "még a KRESZ-t sem ismerem".

Aki kapzsi és pénzért árulja a termékét annak az az érdeke, hogy minden áron vegyék a termékét. Nem érdeklik a következmények, nem érdekli semmi, az a célja, hogy a felhasználók örömüket leljék a jól marketingelt Terminál és configfájlmentes prüttyögésben, ha meg elbasszák (mert elbasszák), akkor ott a fizetős support meg a hotline meg a fizetős szakember.

Ha nem kerülne emberéletekbe, hogy az emberek nem értenek a KRESZ-hez, akkor az "autó benzinnel megy, nem jogsival" elvet is egyöntetűen propagálnák az autószerelők, karosszérialakatosok és autógyártók is. Mert nekik mind-mind az lenne az érdekük, hogy forgalmuk legyen. Ha a halottkém nem fix fizetést kapna, hanem a műszerfalról kikanalazott húscafatok után kapná teljesítménybérben, akkor még ők is ezt az elvet hirdetnék.

Próbáld már meg kicsit meglátni a (marketing)fától a(z) (valóság)erdőt. Attól, hogy csilivili felületet kapsz a kezedbe meg lekorlátoznak egy csomó mindent benne még nem leszel biztonságban. Az alapok ugyanazok maradnak és ha nem ismered az alapokat, akkor el vagy veszve.

A Microsoftnak a pénz az első számú prioritása. Az csak érintőleges, hogy biztonságos is legyen. Ha képesek a szart is jól csomagolva tálalni és veszik az emberek, mint a cukrot, akkor változik a taktika, mivel a szargalacsint görgetni olcsóbb, mint fejleszteni. Ahogy patenttrollkodni is egyszerűbb, mint folyamatosan versenyhelyzetben állni a legjobb pozícióért az adott területen. Ellenben a Linux fejlesztők körében nincs ilyen érdek. Ott az az érdek, hogy jó, stabil és használható rendszert alkossanak, mert ebből nyerik az elismerést.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.