Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) hcl válasza CharlieDrop (#169) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát engem már párszor :) Meg amúgy ez a filozófia az "ez minden létező világok legjobbika" egyenes ági leszármazottja. Megnézném, mi lenne, ha az MS egyszer tényleg kihasználná a monopolhelyzetét.

"Te se láttál még sok átlagjúzert. "
Melóhelyemen van 100. Én supportálom a windózaikat :( Nagyrészt hót sötétek. A saját gépeiket is hozzám hordják. Operációs rendszert telepíteni nagy része nem tud. Volt, amelyik nem gondolta, hogy egy laptopot lehet hardveresen javítani.
A nextnextnextfinish telepítőket nem mind tudja végignyomni. A hibaüzeneteket nem olvassák el, pláne nem értelmezik. Felírják a jelszavakat papírra (céges szabályzat tiltja, az nem gond).

Nemrég magyaráztam egy nem szegény házaspárnak, hogy a XP támogatása, ami a P4-es gépükön van, le fog járni, újabb rendszerhez meg újabb gép kéne. Nem vágta volna őket földhöz, csak nem értették, minek kell műsik gépet venni. Mondjuk azon a vason az Lubuntu még évekig elmuzsikál.

Amúgy nem értem. Ha valaki le tud tölteni egy programot az internetről (ehhez ugye meg is kell keresni), elindítani a telepítőt, majd válaszolni a kérdésekre, akkor miért nem tud egy szoftverboltból kiválasztani egy alkalmazást, katt a település gombra, és megvárni, amíg felkúszik?

@orion1025 : "Ellenben a VLC és a KMPlayer élesítése túlságosan erős, élénk pixelek jelennek meg, és recés lesz a kép." Nem kell egyből a maxra húzni :) De különben bármilyen élesítástől ilyen lesz, hiszen az élesítés a kontrasztokat keresi, így kihozza a zajt is.
Ne TV-vel teszteld, mert a kompzit azért valószínű jobb minőségű lesz, mint egy TV jel. Tehát lehet a kompozit cuccon nem lesz olyan gáz az élesítés.

Valamirevaló embernek nincs ideje szórakozni -> miért, windózzal van? Azt is mindenki megtanulja valahogy (többség sehogy). És azzal si kell ám szórakozni.
Ha meg nincs ideje, akkor elviszi szakemberhez, aki megoldja a bajait.Azaz, ha nincs időd, akkor fizesd ki másét.

@morgyi : Milyen targézát? Szakadjunk már el ettől, normális disztrókon szinte minden megvan rpóban, két katt és felmegy.

@199 Athlon64+ : Az megvan, hogy a Novell is ad supportot a Suséhoz, Red Hat Inc a Red Hat-hoz, és a Canoonical is ad supportot a céges ügyfeleknek? :D Kicsit nézz utána a dolgoknak.

Windózon meg pont fentebb volt róla szó, hogy a kártvők jó részét nem kell elindítani, megoldják maguknak :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#202) Peter Kiss válasza Penge_4 (#200) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

- Azt látom, hogy nejed minden fáj, ami ne open szósz meg lávoljuka másikat.
- Linux-on is van DLL, csak másnak hívják (so, vagy ilyesmi), a csomagok egyes lib-jei semmiben nem különböznek a Redistributable cuccoktól. Jól emlékszem, hogy nem is olyan régen röppent fel, hogy a linuxos csomagkezelést is átvariálnák? (Azt pedig ne keverjük bele, ha valaki elszúrja az alkalmazása telepítőjét.)
- Ez miért is az operációs rendszer sara? A TC-t oda telepíted, ahová akarod, dzsunka szoftvereket meg nem telepít senki, csak aki hülye.
- Fejlettebb jogosultságkezelés? :D Group policy-t láttad már? Helyit? AD-val megtámogatottat? Vagy fájlrendszerre gondolsz? Láttad már, milyen dolgokat lehet beállítani?
- Fejlettebb fájlfelismerés MIME alapján? application/ocetet-stream, kérem a következőt.
- Mitől logikusabb a / path separator mint a \? Mert a weben is ezt használják? És Ettől jobb egy operációs rendszer? Figyelj már, Windows-on működik mindkettő. A struktúra meg teljesen érthető (Windows Vista+).
- ExT4-nak vannak előnyei, csak kár, hogy a valóságban semmi nem jön ki belőle. Ezt felhozni kicsit "idenézzetek, vakulni fogtok" szaga van. (Otthoni környezetben egyébként is tördezést emlegetni? SSD.)
- Multi desktop van, akinek kell, van, akinek nem. Magamból tudok csak kiindulni, több asztallal csak eltévednék, ha egyáltalán használnám.
- Szóval nyugodtan rántsunk ki fájlokat alkalmazás alól, ha úgy tartja kedvünk? Igaz, lehet, hogy audit információkat írni, de ettől kihullik a fele adat, nem érdekes. Linux alatt is le kell állítani az alkalmazásokat, ha frissíted, csak épp nem látod. Plusz ne felejtsük el, hogy egy alkalmazás frissítési mechanizmusa megint nem az operációs rendszeren múlik, vagy Linux-on a kernel is csrélődik on-the-fly?

---

Egy centivel nem nehezebb vírust írni sajnos, csak az mekkora sz.rarc lenne már, aki linucos gépeket fertúz, a Microsoft-tal meg jól ki lehet tolni, lehet fikázni.

Tehát az, aki pénzért ad valamit, akkor kapzsi. Apunak szólok, hogy ne menjen a gyárba, mert egy kapzsi disznó.

Fizetős support? Hehheh, vannak olyan linux disztribúciók, amelyek fizetősek, mert állandó támogatás jár mellé? Az rendben van csak azért, mert nem Microsoft?

Az elismerés nagyon fontos, de attól még éhen halnak. Várjunk csak, nem is halnak éhen, akkor pénzt keresnek. Kapzsik. Vajob mennyit szakíthatnak?

És igen, trollkodni sokkal könnyebb mindennél, ahogyan sikerül topikról topikra navigálva újra és újra bebizonyítanod.

(#203) anulu válasza Penge_4 (#200) üzenetére


anulu
félisten

"- "Minden fájl" elv."

ez miért is jó nekünk? :U

"- Csomagkezelés: Nincs DLL hell meg "hiányzó xy ocx fájl" meg 72 db Visual C++ Redistributable, meg az MSI nevű katasztrófa, ahol ha kitakarítod a Temp-et, akkor már "helyezze be a telepítőlemezt" üzeneteket dobál, mert nem tudod eltávolítani a programot. És a rendszerfájlokat sem írják felül a telepített csomagok, ezért vannak a függőségek."

az, hogy adott fejesztő .tmp file hegyeket használ nem az MS hibája, így az sem, hogy nem direktben hívja a filet mondjuk patch után, hanem a .../temp/xyz12.tmp-t, amit egyszeri userünk noná, hogy letöröl.

"- Mindennek megvan a helye. Nincs C:\ gyökérbe települő TC meg még a halál faszára is (beleértve a Program Data-t, Common Files-t, Local-t, LocalLow-ot, Roaming-ot) belemászó dzsunka freeware/shareware szoftverek hada."

az, hogy a) az a default a TC installerben nem a windows hibája, ahogy b) az sem, hogy a user next-next finish-el oda rakja

"- Fejlettebb jogosultságkezelés."

miben is?

"- Fejlettebb fájlfelismerés (MIME type dönti el, hogy mi a fájltípus nem az, hogy milyen kiterjesztést adsz neki)."

szintén egy olyan hivatkozási pont, amit nem értek, hogy miért jó. régen DOS alatt megvolt az alap 3 futtatható filetípus (exe, com (a maguk header szerkezetével együtt), bat), ehhez jött még a cmd. ezekkel az emberek túlnyomó többsége tisztában van, még ha nem is tudja, hogy ez azt jelenti. linux alatt értem én, hogy el tudsz indítani .kismacska vagy akár kiterjesztés nélküli filet, csak azt nem értem, hogy ez miért jó.

"- Logikus könyvtárstruktúra. Nem ilyen visszaperes izé. Ráadásul ez már csak azért is logikusabb, mert párhuzamos a webbel. Webcímekben sincs visszaper."

már akinek logikus... amúgy amikor a mostani Win-ek internal command set-jét és a syntaktikákat összerakták, még nyoma sem volt a ma ismert Web-nek, úgyhogy a logikádat megfordítva inkább az kéne, h "http:\\" :)

"- Normálisabb fájlrendszer (ext4), ami nem töredezik."

erős csúsztatás, ugyanis mindegyik filerendszer töredezik, a kérdés az, hogy ezt hogyan tudja lekezelni. Win-ben erre is van gyárilag tool, az más kérdés, hogy az emberek vagy nem tudnak róla vagy nem tudják, h mire való, vagy csesznek használni (utána persze szidják, hogy lassú x@r...)

"- Multidesktop környezet."

ezt aláírom (bár erre is van ingyenes megoldás, de most a gyáriakat nézzük (btw, egy linuxnál mi számít "gyárinak"??))

"- Logikusabb fájlkezelés: Pl. nincs olyan, hogy "xy program használja a fájlt, ezért nem írhatod felül/törölheted". Windows-on meg lőheted ki a taskot, ha beragad valami meg keresheted, hogy mi használja. Ahogy egy szoftvert is frissíthetsz anélkül, hogy előzőleg le kéne állítanod, vagy "kényszerítene" rá, hogy állítsd le. Ráadásul az is párhuzamosan történhet, nincs olyan, hogy a futó msiexec miatt nem tudsz már mást csinálni, amíg az nem végez valamilyen módon."

már bocs, de wtf? ne akard azt mondani, hogy ha linux alatt használatban van a grafikus lib-ed (mondjuk X alatt vagy), akkor úgy tudod frissíteni, hogy reinit és minden nélkül egyszer csak hopp és már azt használja? vagy egy másik lib-ed használja egy program, te meg gondolsz egyet és letörlöd (és ettől a prg, ami lockolja/ná nem dob egy hátast, már ha engedi a törlést a rendszer).
ill futás közben kezdi el használni a frissített állományokat? úgy, h az indító file még pl a réginek az entry pointjait használta? hogy is van ez?
mit nem lehet csinálni futó msiexec mellett (másik indításán kívül...)?

remélem, politikailag korrekt, flame keltésre kevéssé alkalmatlan (csökkentett habzású) hozzászólásban sikerült a kérdéseimet feltennem, nehogy az a vélemény legyen, hogy kötözködök...

[ Szerkesztve ]

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#204) hcl válasza Peter Kiss (#202) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

- "- Linux-on is van DLL, csak másnak hívják (so, vagy ilyesmi), a csomagok egyes "
Látszik a hozzáértésed, ami alapján ezeket írod.

- Fejlettebb filefelismerés... A windóz lenne a fejlettebb, ami csak kitrjesztés lapján ismeri fel a file-okat? :D

"- ExT4-nak vannak előnyei, csak kár, hogy a valóságban semmi nem jön ki belőle. "
Jaja, nincsenek random filerendszer összeborulások (melóhelyen előfordult pár már Win7-tel...)

"(Otthoni környezetben egyébként is tördezést emlegetni? SSD.)"
Láttál már hardcore láma user defrag diagramot? Több benne a piros, mint a kék. Na persze az se véletlen, hogy a Win7-es defrag a háttérben fut - MS logika, nem az okot szüntetik meg...

- "- Multi desktop van, akinek kell, van, akinek nem. Magamból tudok csak kiindulni, több asztallal csak eltévednék, ha egyáltalán használnám."
És aki igényelné, de winen nincs? Ja, megint MS logika.

-"- Szóval nyugodtan rántsunk ki fájlokat alkalmazás alól, ha úgy tartja kedvünk? Igaz, lehet, hogy audit információkat írni, de ettől kihullik a fele adat, nem érdekes. Linux alatt is le kell állítani az alkalmazásokat, ha frissíted, csak épp nem látod. "
:D:D:D:D:D

- "Egy centivel nem nehezebb vírust írni sajnos, csak az mekkora sz.rarc lenne már, aki linucos gépeket fertúz, a Microsoft-tal meg jól ki lehet tolni, lehet fikázni."
Mivel Liux elsősorban szerverfronton van, hát sokkal több adatot lehetne lopni szerverekről...

- "Fizetős support? Hehheh, vannak olyan linux disztribúciók, amelyek fizetősek, mert állandó támogatás jár mellé? Az rendben van csak azért, mert nem Microsoft?"
Nem a disztróért fizetsz, hanem a supportért.. Nagy különbség. És választható a support mértéke is.
És windózból nincs ingyenes a fizetős mellett, az említett Linuxokból van.
És a fizetősek is open source-k, tehát bele lehet nyúlni, és a megrendelőre faragni, vagy ő magára faragja.

"Az elismerés nagyon fontos, de attól még éhen halnak. Várjunk csak, nem is halnak éhen, akkor pénzt keresnek. Kapzsik. Vajob mennyit szakíthatnak?"
Sikerült megfeogni a lényeget :D

"- Fejlettebb jogosultságkezelés? :D Group policy-t láttad már? Helyit? AD-val megtámogatottat? Vagy fájlrendszerre gondolsz? Láttad már, milyen dolgokat lehet beállítani?"
Feleslegesen túlbonyolítottabb cuccot még nem sokat sikerült látnom. Linux alatt is van lehetőség központi hitelesítésre.

@anulu : "ezekkel az emberek túlnyomó többsége tisztában van, még ha nem is tudja, hogy ez azt jelenti. "
Nincs. Amúgy az .msi file-okat is le lehet futtatni. Nemrég olyanban kellett egy usernek segítenem, hogy nem volt setup.exe, hanem csak programnév.msi ,és nem tudta, mit kell vele csinálni.

Futó msiexec mellett pedig nem telepítesz mást. Egyszerre egy telepítés mehet.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#205) anulu válasza hcl (#204) üzenetére


anulu
félisten

""- Fejlettebb jogosultságkezelés? :D Group policy-t láttad már? Helyit? AD-val megtámogatottat? Vagy fájlrendszerre gondolsz? Láttad már, milyen dolgokat lehet beállítani?"
Feleslegesen túlbonyolítottabb cuccot még nem sokat sikerült látnom. Linux alatt is van lehetőség központi hitelesítésre."

a GPO messze nem csak központi hitelesítésre szolgál :U

msiexec: a .msi magában nem futtatható állomány. ha elindítod, akkor azt minden esetben az msiexec-en keresztül hívja meg, illetve <msiexec.exe /paraméterek <xyz.msi>>-vel cmd-ből is tudod indítani.
javaslom, hogy indíts el egy office telepítést és mellette valamit, ami nem msiexec-et használ (adobe, tc, valami installshieldes cucc). menni fog :)

[ Szerkesztve ]

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#206) fsb1000 válasza Penge_4 (#200) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ennyi okosságot rég olvastam 1 hsz-ben....
Jól rácuppantál a pingvin farkára az már biztos.

(#207) Peter Kiss válasza hcl (#204) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

"Látszik a hozzáértésed, ami alapján ezeket írod."

Igen, sajnos jól írtam, a class library-kat so fájlokba csomagolják.

A többire nem is reagálok, mert valahogy nem sikerült értelmet verned a smile-k közé. Most akkor írjam én is, hogy látszik a hozzáértésed, és a mély linux ismereted, ami alapján mindent meg tudsz indokolni, ellenérveket tudsz felhozni?

(#208) hcl válasza anulu (#205) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egy, illetve két msiexecről volt szó. Nem feltétlenül úgy van, hogy csak 2 progit kell felrakni, és jó eséllyel egy jó része a telepítendő cuccoknak .msi-s.
Hogy mi futtatja, az a usernek lényegtelen. Azt kellett volna elindítani. Ha nem tud megkérdezni, csak nézett volna.

@Athlon64+ : Ja, tényleg, kevertem, sry. De a többit nem :P :)
Amúgy nem mondtam, hogy mély Linux ismereteim lennének, én nagyrészt csak használom (mivel nincs vele annyi baj, mint egy winnel, nem kell annyira belemásznom).

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#209) #25954560


#25954560
törölt tag

lassan a vikipedian nem is az oprendszerek cimszo alatt lesz a vindoz meg a linukc, hanem a vallasok alatt.
lehet valaki operenciasrencer-hivo, de forumokrol osszeszedett feligazsagokkal hadakozni teljesen felesleges. valakinek ez fexik, valakinek az. mindketto megtanulhato es uralhato az elonyeivel es hatranyaival egyutt.

(#210) fsb1000 válasza Nowhereman (#59) üzenetére


fsb1000
nagyúr

"apt-get install" hehe... ez jó volt.

Egyébként a cikk is jó és korrekt ahogy többen is írták.

-********
Annyira viccesek ezek a viták... melyeknek egyértelmű kicsengése, hogy az számítógépet használó emberek többsége hülye, vagy hülyébb mint a vitázó, mert nem linuxot használ.

Nem hülyék az emberek csak kényelmesek. A fizetőképes vásárló szereti ha a kocsijában automata váltó van. Ez így van rendjén.

(#209) &rew: Leírtad a lényeget!!!

[ Szerkesztve ]

(#211) Peter Kiss


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Tegye már fel a kezét az, aki nem úgy használja a Linux-ot, hogy:
- ú, ez nem Windows, i'm so ahrdcore
- ú, idekattintok, és ez nekem jó

Van itt olyan, aki Linux kliensekből és szerverekből álló hálózatot üzemeltet? Akinek ez a munkája? Aki szervert adminisztrál, de nem "beraktam a BIX-be seed-elni" jellegűt?
Vagy olyan, aki Linux-ra fejleszt alkalmazásokat?

(#212) fsb1000 válasza Peter Kiss (#211) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Inkábbbb töröltem.

[ Szerkesztve ]

(#213) rastawicc


rastawicc
tag

Simán az UBUNTU.

La Mastre.

(#214) hallador válasza Peter Kiss (#211) üzenetére


hallador
addikt

Igen van.

-----

A Cikkhez:

Nekem az ubuntu és mostmár lassan a Fedora is (Ezt a kettőt emelném ki), mert a többi nem jöhetne szóba nálam. A Nagymama Linuxa címet simán kiérdemelte.

Mondhatnám, hogy azért Debian, vagy éppen CentOS van a kliensemen, mert Öreg vagyok én már a vindóz faszságaihoz, az Ubuntu jó is lenne, de nem tettszik.

Mint-et próbáltam na az nem is rossz, csak hát erősen hajaz az Ubuntu-ra.

Maradt a Debian, sztem a Wheezy már bőven a nagyon használható kategória a Linuxok között.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#215) SirRasor


SirRasor
őstag

Mondtok egy disztrót, amiben nincs kémkedési cucc, nem logolják mit csinálok stb? Nemrég olvastam valamelyik hírportálon, hogy az ubuntuba belekerült ez-az, aminek nem kellett volna..

Make Love not war!

(#216) Degeczi válasza hallador (#214) üzenetére


Degeczi
nagyúr

"Mint-et próbáltam na az nem is rossz, csak hát erősen hajaz az Ubuntu-ra"

Persze - viszont hatalmas előnye a MATE megléte, pláne nem túl erős grafikus rendszerű gépen, pl. laptopon, ahol egy friss Ubuntu már nem válik be.
Az Ubuntu háttér pedig annyiban hasznos, h a leírások többsége alkalmazható hozzá, és természetesen a csomagok is.

(#217) RBJ


RBJ
addikt

Az emberek nagy többsége böngészik, facebookol, töltöget és ennyiben kimerül a pc használat.
Ehhez akkor minek warez windows? Akkor mindegy ha linux ot használ.
Hál istennek nekem sikerült majd 3 éve váltani és nem bántam meg. Igaz végigjártam pár distro t .
ubi,kubi,mint,manjaro.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#218) hallador válasza Degeczi (#216) üzenetére


hallador
addikt

Én ezt tudom, de a Debian mellett ez max a Windows-ra hajazás miatt érdekes a Mint esetében. A Debian Gnome3-a legalább ilyen kevés erőforrást használ, és még gyorsabb is.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#219) Alex91


Alex91
félisten

Felejtsetek el a Linuxot, vegyetek egy Mac-et! :D

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#220) hallador válasza Alex91 (#219) üzenetére


hallador
addikt

Ok, igazad is van, és két év múlva megint vehetünk, mert lejár a support. Meg semmivel nem kompatibilis magán kívül. És még az árát sem éri meg mekkora üzlet... :D

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#221) Alex91 válasza hallador (#220) üzenetére


Alex91
félisten

A 2007-es iMac-em meg ma is megy szepen, a legujabb Mac OS van rajta, es a hirek szerint meg a kovetkezo is tamogatni fogja. Es kb. 5-6k HUF-bol megvan jogtisztan az ujra frissites, es mivel csaladon belul 5 gepre is felteheto (nekem 2 van), igy meg annyira draganak sem neveznem.

Ja, es kb. annyira kompatibilis, mint a Linux, vagy egy kicsit jobban! :)

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#222) hallador válasza Alex91 (#221) üzenetére


hallador
addikt

Hát igen, csak vedd meg a vasat, meg megnézem hogy a legújabb macosx hogy szakít a 2007-es gépeden... Csodák a mesében vannak.

A Linux ingyen van a frissítés is...

Amit az Apple csinál azt ne nevezzük supportnak, az a vicc kategóriája.... Sok pénzéééé....:)

Aztán akinek elromlott a mac-je, mert nem olyan szerencsés mint Te, ja igen a gari kiterjesztés annyi hozzá, mintha vennél egy komplett pc-t, de az is csal 3 évre...

A Mac Magyarországon nagy üzlet a hülyének is megéri vagy csak annak...

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#223) csongi


csongi
veterán

Sziasztok!
Régebben már szemezgettem, ezzel az op rendszerrel. Csak eddig nem tudtam belevágni, mert olyan programokat is futtattam a gépen ami win alatt elérhető. Most már, ezek a programok elkoptak.
Amire használom a gépet. Töltögetés, zenehallgatás, filmezés, netezés, néha egy két egyszerűbb doksi elkészítése.
Ehhez melyik verziót érdemes kipróbálni? A hardver a configom alatt a HTPC gépecske.
Előre is köszi a válaszokat.

(#224) hallador válasza csongi (#223) üzenetére


hallador
addikt

Fedora, Ubuntu, Linux mint, ha régi a géped, akkor Lubuntu.

De érdemes a Debiant is megnézni.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#225) leslieke válasza csongi (#223) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ubuntu vagy Kubuntu 12.04 LTS bármelyike jó kezdésnek.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#226) Degeczi válasza hallador (#218) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem, a Gnome3 csak akkor használható jól, ha korrekt OpenGL van alatta, ami pár évvel ezelőtti ATI chipkészletes laptopok esetén is gyakran gáz
a MATE, mint a Gnome2 folytatása, 2D-ben is teljesen korrekt módon használható

(#227) Alex91 válasza hallador (#222) üzenetére


Alex91
félisten

Valoszinuleg jol, kicsit meg optimalizalnak rajta :). Jo, nem hajt ugy, mint a masik, de azert hasznalhato. (Ha tennek bele SSD-t, akkor meg tul gyors is lenne :)!)

Lehet, hogy ingyen van, de ha szamomra olyan is... Desktopra nekem nem bejovos.

Regota gepezek, nekem eddig a legjobb dontesem volt Mac-re valtani. (Foleg amiota Inteles a cucc, most mar megy a Win-is, Linux is, bar egyik se hianyzik :D.)

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#228) sing1ep1ayer


sing1ep1ayer
őstag

Linux Mint egyértelműen a legkönnyebben kezelhető szerintem egy kezdőnek, ráadásul a Windowsra is nagyon hasonlít és nagyjából minden program varázsolgatás nélkül felmegy rá a szoftverközpontból, vagy különféle netes oldalakon található, letölthető telepítőfájlokra klikkelve. Az Ubuntunak kevésbé jó a telepítője és az alapértelmezett Unity felület sem olyan barátságos, mint a Cinnamon vagy a Mate.

Mellesleg egy kis adalék:
A haverokkal retro lanpartyt szervezünk és egyelőre úgy néz ki a dolog, hogy Windows 7 alatt szinte semmi nem fut a régebbi népszerű hálózatos játékokból, ellenben a legtöbb elindítható a linuxos Wine alatt, szóval röhej, de lehet hogy Linux alatt fogunk inkább játszani.

[ Szerkesztve ]

(#229) hallador válasza Degeczi (#226) üzenetére


hallador
addikt

Nem tudom, nekem egy T61-en szakít a Gnome3 (2008), egy szutyok integrált intellel. A Mate nem rossz, de nekem akkor sem jött be..., Főleg azért mert hajaz a Windows-ra és nekem konkrétan nehezebben használható mint a Gnome3

Aztán azóta az ATI driverek igen csak fejlődtek.

(#227) Alex91

Valoszinuleg jol, kicsit meg optimalizalnak rajta :). Jo, nem hajt ugy, mint a masik, de azert hasznalhato. (Ha tennek bele SSD-t, akkor meg tul gyors is lenne :)!)

Hát igen, kb ez olyan, hogy a kollégám 2006-os MacBook-jára szeretett volna tenni újabb MacOSX-et közölték, hogy nem támogatott, mert nem tudja a processzor a 64 bitet.... Az azéert használható, mondjuk attól függ mire, netezgetni tuti jó, meg doksi szerkeztésre filmezgetni, esetleg a klasszikus irodai munkára...
Ha egy debian alá ssd-t teszel, akkor, a Macosx-et is odacsapja, nem kicsit nagyon...

Lehet, hogy ingyen van, de ha szamomra olyan is... Desktopra nekem nem bejovos.

Nekem meg a MacOSX nem bejövős, nem preferrálom azt az egyediséget, ami semmivel nem kompatibilis, de még cserébe jó drága is, a semmi...

Regota gepezek, nekem eddig a legjobb dontesem volt Mac-re valtani. (Foleg amiota Inteles a cucc, most mar megy a Win-is, Linux is, bar egyik se hianyzik :D.)

Hát ja a win fut rajta, ha csak netezgetsz, de arra qrva drága egy mac (Mondjuk másra is), ha használni is akarod, akkor már baj lesz... Tudom tudom általános otthoni használatra jó a Macre telepített win, csak éppen akkor minek vettél méreg drágán macet, ha 5-öd annyiért erősebb PC-t kapsz? ;)
Linuxról meg ne is beszéljünk...

Jó a Mac USA-be... De már ött is csökken a Macintosh Computer üzletága...

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#230) BigManus válasza Peter Kiss (#211) üzenetére


BigManus
addikt

Igen. Mi a kérdés?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#231) Alex91 válasza hallador (#229) üzenetére


Alex91
félisten

Vigyazz! Mindjart lebuksz, es tesznek ki a modik! :DD Hanyadik nick-kel vagy fennt? :DD

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#232) hallador válasza Alex91 (#231) üzenetére


hallador
addikt

Az elsővel. Amúgy pedig Te minek jöttél be ide Trollkodni? A Mac-el. Semmi köze a topik témájához.... Egyrészt másrészt meg kit érdekel a Mac...

Magyarországon ez jött össze a Mac-nek: [link]

És akkor mi van....

De komolyan az első hozzászólásod máris OFF, az összes, és még Te fenyegetőzöl....
Neked kellene modi...

Amúgy Te valami primitív mac kiddy vagy vagy kicsoda???

Esetleg ha nem Isteníti itt senki a Mac-et, akkor az 500 -adik nick-l van fenn? Vagy esetleg Te direkt Troll-nak születtél?

Vagy csak én válaszoltam neked ezért belé kötöttél? Most éppen... Húzzá a Mac topokba trollkodi...

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#233) hallador válasza sing1ep1ayer (#228) üzenetére


hallador
addikt

Amúgy én még pont ezért használom mai napig szívesen a Synaptic-ot. Szerintem a mai napig, a legjobban használható grafikus telepítő deb alapú rendszerek alá.

Ha Ubuntu-t kell telepítenem, akkor az az első, hogy a Synaptic-ot felteszem, mert azzal egész jó lehet tepepítgetni.

Persze az Ubuntu alap szofvterközpontja jobb kezdőknek, mert nem nagyon ad választási lehetőséget, aki nem annyira ismeri a Linux-ot annak jobb választás.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#234) Nowhereman válasza hallador (#218) üzenetére


Nowhereman
őstag

Gyönyörűen elszaladt a topik. Az, hogy jön néhány M$ zsoldos, meg néhány önjelölt inkvizítor szabad szoftvert fikázva - és indul a sárdobálás többnyire igazán idióta érvekkel, az mindig várható. De hogy Debiant a kezdőnek?

Tegyük fel egyszerűen a kérdést: Jön oda hozzád egy kölök, tegyük fel nem sík-hülye, de nem is hiperkocka, eddig Windowst használt, melyik disztro telepítőjét tennéd a kezébe? No ne mond hogy a Debiant? A Debian nem véletlenül fogalom a Linuxok közt, de az tuti, hogy nem a júzerral szemben támasztott alacsony erőforrásigény a legfőbb ismérve. A Gnome3-at meg szuttyantsd fel valami ódon szerkezetre, amelyen a grafikus vezérlő az alaplai memóriát szlopálja - akkor talán magadtól is rájössz, hogy a gtk3 és a KDE4 egyáltalán nem hatékony, hanem szimplán a videokártyát dolgoztatja.

A Mint Mate-s verziója meg körülbelül az első helyen szerepelne egy ilyen listán. Ugyanis az Ubuntus előnyök megvannak, de stabilabb, a Mate pedig egy átlag Windowsra idomított aggyal valszeg a legkönnyebben megszokható felület. A KDE, xfce, Cinnamon se rossz, de nem adják olyan könnyen magukat szimpla tapogatozzással.

Távolról se jutna eszembe mondjuk egy Bodhit ajánlani, hiába piszok gyors és erőforrás-hatékony, ha nincs magyarítva, nem bolondbarát, az Enlightenment pedig az angol nyelvű útmutató tanulmányozása nélkül szinte használni se lehet. Ettől teljesen független, hogy az E17 mellett ha a gtk3 szarhoz hasonlításán csak a szarnak lenne joga megsértődni.

Utánam a kondenzcsik!

(#235) Degeczi válasza hallador (#229) üzenetére


Degeczi
nagyúr

nem, sajnos: tavaly eldobták egy rakás nem is túl régi chipkészlet támogatását...
Az Intel grafika Linux alatt valóban viszonylag jó.

(#236) Sir Ny válasza julius666 (#167) üzenetére


Sir Ny
senior tag

,,Te se láttál még sok átlagjúzert. Illetve be kell vallanom őszintén, baromira irigyellek, téged a linux istene nagyon szerethet, ha komolyan azt hiszed, nem szokott előfordulni semmi gebasz linuxon. "

nempróbáltad? Amúgymeg:

,,Egyezzünk meg annyiban, hogy legközelebb kevésbé fogsz magas lóról leszólni valamit, csak mert neked nem tetszik. :U "

-

(#237) hcl válasza Peter Kiss (#211) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Én mondjuk nem úgy használom, ahogy te leírtad. Mondjuk szerver az csak az itthoni van, hálóban hol több-hol kevesebb gép, de nem nagyon van közte windóz.
Fejleszteni sajnos nem (bár az Arduino progikat Linuxon írom, meg a bootloadert is a mikrovezérlőkbe).

Általában amúgy persze, nem úgy használom a gépem, mint a legtöbb ember, mert általában netezek, meg képfeldolgozok, néha TV és film, játszani meg akkor sem játszottam, amikor windózom volt.

Aki alkalmazást fejleszt, az mondjuk Kendek.

@Hallador : Én ha nem is konkrétan Synapticot, de a csomagkezelőt jobban szeretem, mint a szoftközpontot, de ezzel megint csak nem az átlagba tartozok. Hogy tt a KDE-n Muonnak hívják a csomagkezelőt, az mindegy ("hogy is hívják ezen a héten a print parancsot?" :D )

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#238) hallador válasza Nowhereman (#234) üzenetére


hallador
addikt

Gyakorlatilag az összes Linux-ot kipróbáltam (Gentoo-t csak konzolos módban, Slackware-t nem), de az Ubuntu egyre lassabb lett, a Fedora 18 pedig egy rémálom lett az új bejelentkező felületével.

Ezek után próbáltam ki a Mint-et, mondván elméletben jobb mint az eddigiek, na igen, csak éppen olyan problémákba akadtam bele, amit az Ubuntu, vagy a Fedora simán megugrott (Nyomtató driver, VirtualBox csak simán fagyogatott.)

Ezután gondoltam megnézem a Debian-t, a Squeeze még nem volt az igazi, de a Wheezy gyakorlatilag úgy ment fel mindhárom gépre, amit használok, mintha semmi nem történt volna, és nem csak, hogy felment, vpn progik, a VirtualBox, a progik a nyomtatókkal annyi baj sem volt, mint eddig bármely rendszerrel.

És gyorsabb,mint a Mint.

Szóval igen azt mondom próbálja meg a Debian-t.

Sztem ez felfogás amit írsz: A Debian nem véletlenül fogalom a Linuxok közt, de az tuti, hogy nem a júzerral szemben támasztott alacsony erőforrásigény a legfőbb ismérve.

Ez már nem él...

Abban igazad van, hogy nem olyan csilli vili mint egy Mate, Unity de működik...

Ha egy 2008-as integrált Intelen megy, akkor azért annál gyengébb nem nagyon lesz, ha pedig egy annyira idős vasra akarsz oprendszert tenni, akkor a Mint meg lehet hogy grafikusan elzötyög majd rajta, de minden más szempontból bukó lesz (I/O sebesség stb), az az arra a gépre biztosan valamilyen régebbi Linuxot fogsz tenni, vagy Win XP-t. Persze nem hivatalosan, mert már nem forgalmazzák kiskereskedelmi forgalomban.

(#235) Degeczi

Igen ebben igazad van én konkrétan arra gondoltam. hogy az AMD kiadta a forráskódját a meghajtóinak, de abban a régi driverek nincsenek benn.
Köszönöm hogy kiigazítottad.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#239) Sir Ny válasza #32839680 (#189) üzenetére


Sir Ny
senior tag

,,Nem tudnak olyan kis appot írni amibe ha betallózom a targézát (ezt egy vicces linuxostól hallottam :DD ) végigvezet és woálá a végén megjelenik a program az appok között és szépen elindul? "

Gobolinux :DD

-

(#240) vinibali válasza Dhampir (#192) üzenetére


vinibali
őstag

az AMD architektúrálisan is elég jó átjárhatóságot biztosít az azonos felépítésű CPU-GPU-knak. mármint úgy értem, hogy semmivel sem kell másabb driver a HD6550D/6620G(VLIW4) és a HD5xxx(VLIW4) szériának. amit a repo felajánl, használhatod. 1:1-ben ugyan az van fent, amit az amd.com-ról letöltenél. annyi különbséggel, hogy a repo-s, már megy a 3.10 és 3.11-es kernel mellett és nem kell terminálból indítani a telepítést :) egyéb driverre meg APU mellett nincs szükség, sata driver pl az én Giga lapomon Eltronos USB3 vezérlő van. win alatt driver kellett és csak bill mellett egész nehéz volt levadászni, itt a kernel tartalmazza :)

(#195) Dhampir: ez csak a "további driverek" progi, ezt váltották ki az általan linkkelt képen látható kis résszel. ugyant azt csinálja, ugyan abból a repóból.

(#193) morgyi: most pár hónapja történt valami komoly kernelváltozás, mert a laptopom A8-3500M-je már kiválóan indul. korábban volt, hogy minden 2. indításra indult csak valamilyen kernel pánik miatt, pedig elég ismert már a platform. bár szerintem 95%, hogy az acer silány bios-ával van a baj...
egy E350-re már azért is Linuxot raknék, mert azzal játszani nagyon úgy sem tudsz.

(#235) Degeczi: semmit nem dobtak el! csak áthelyezték a már kellően kiforrott, sokat nem lehet fejleszteni rajta HD4xxx- lapkák drivereit egy legacy csomagba. teljesen feleleges lenne egy több mint 5 éves lapkakészlet drivereit a újak mellé pakolni, csak feleslegesen növelné az amúgy sem kicsit csomag méretét. és tudomásom szerint 6 hónaponta jön hozzá legacy driver, de a nyílt is nagyon jó alternatíva!
Intel: ő meg nem is tart zárt drivert. csak nyílt van, ezt "pénzelik", bár nem tudom hogy saját cégen belül van egy csoport vagy egy külsős brigádot támogatnak.

[ Szerkesztve ]

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#241) hcl válasza Degeczi (#235) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Viszont a nyílt driverek azért még a régebbi dolgokkal is működnek. Ez a jó benne, hogy ha a gyártó nem is támogatja a régi cuccokat, a közösség igen, és nem feltétlen hagyják ki a legújabb disztrókbós sem a régi cuccok drivereit. A 13 éves PDA-mat is elkezeli lazán.

Mutogatni való hater díszpinty

(#242) Degeczi válasza vinibali (#240) üzenetére


Degeczi
nagyúr

a nyílt ATI driver egy hulladék (melegszik mint állat, min. 10 fokkal melegebb vele mint Windows alatt és a gép akkus üzemideje is jelentősen lezuhan vele), az utolsó legacy csomag pedig nem működik az aktuális X serverek alatt...

(#243) hallador válasza Degeczi (#242) üzenetére


hallador
addikt

Igen az én kollégáim is folyamatosan szidják az Ati-s gépüket. Valahogy kikapcsolják a VGA-t és az integráltat használják. Úgy megy. Amúgy elméletben (Tudom az elmélet meg a gyakorlat messze van néha egymádtól :D ) lesz nyúlt forráskódú ati driver, amiben felhasználják az AMD fottáskódjait, az talán jobb lesz.

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#244) CPT.Pirk válasza Degeczi (#242) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez ügyben a 3.11-es kernel hoz sok újdonságot, komplett új energiakezelés lesz benne a radeonokhoz (és UVD kezelés VDPAU-n keresztül), de valamilyen okból alapból le lesz tiltva, mint a mostani energiakezelés a mostani nyílt driverben. Ellenben kézzel bekapcsolható.

Athlon64+: Olvass bele kicsit írásaimba:

[0x490_hibakod_ismet_kisert]
[bajaim_a_windowsal]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#245) Degeczi válasza hallador (#243) üzenetére


Degeczi
nagyúr

egy hónapja nálam is az lett a megoldás, h a mostani céges laptopban már Intel HD 3000 van, ami teljesen jó Linux alatt is - sose többet Atit
(mondjuk maradtam a megszokott Mate mellett, de a Cairo dock végre szép 3D effekteket használhat :)

(#246) vinibali válasza Degeczi (#245) üzenetére


vinibali
őstag

ez a megoldás. ha valami nem működik megfelelően, akkor szar az egész és soha többé! és amiért nyílt driver volt felrakva a gépedre, az egész AMD/ATi egy nagy rakás **** :)
Pirk leírta a megoldás, gyakorlatilag egy 5/10 másodperces feladat. gedittel beírsz egy sort a grubba(én grub customizert használok) és már van is DPM. ha nem jönne ki pár napon belül a 3.11rc2 kipróbálnám, de inkább megvárom azt.

[ Szerkesztve ]

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#247) CPT.Pirk válasza vinibali (#246) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Arról tudsz valamit, hogy az új kernelben miért lesz alapból továbbra is kikapcsolva a DPM?

Most foglalkoztat a nyílt driver kérdése, az új kernel mellett össze fogom hozni az átkapcsolható grafikát a HD3470-em és a gagyi Intel cucc között.

morgyi: nagyszüleimnek nem is mutattam Windowst, egyből kaptak Ubuntut, majd mikor jött a Unity, akkor lecseréltem Debianra. A Gnome felületet lockoltam, így nem fordul elő, hogy bármit elnyomnának rajta, csak működik aztán jóság van. ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#249) VaniliásRönk válasza Sir Ny (#117) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Sokkal egyszerűbb. Le kell húzni a HDD-t amin a Windows van, feltenni az Ubuntut, aztán update előtt visszadugni és az első update-tel jön úgyis kernel update, akkor meg autómatikusan frissíti a grubot és bekerül a Windows is. 0 matatás, 0 lehetőség elcseszni.

[ Szerkesztve ]

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#250) debrejo


debrejo
senior tag

Sziasztok!

Tanács kellene, ez az írás meg a topic pont kapóra jött :)
Egy netbookra szeretnék egy linux disztrót tenni.
A netbook egy asus eee, atomos, 8 gigás ssd-vel. Eddig meego (!) futott rajta, sok gond nem volt vele, de mivel a supportja már a béka segge alatt sincs, váltanék linuxra (win a gyenge konfig meg a kis tárhely miatt szóba sem jöhet).
A gép anyósom használatában van/lenne, aki bár a korosztályához képest nem idegenkedik a pc használatától, de nem egy it guru, na.
Összefoglalva egy olyan disztrót keresek ami minimális gépigényt és tárhelyet igényel, viszonylag stabil és van supportja, két dolognak kell atombiztosan futnia: skype meg youtube.
Én sem vagyok egy számtekzseni, a meegoval elbohóckodtam a szabadidömben de ezt nem várhatom el az anyóstól, azt sem akarom hogy háromhetente elküldje a netbookot nekem "mert már megint nem jatssza le a jutyubot, valami fless plajjer után kiált". Mindenképpen magyar legyen a nyelv, az angol nem játszik.
Nos, mit ajánlotok?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.