Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) RepeatSector


RepeatSector
senior tag

Ha már kezdőknek is átlátható disztribúciókról van szó akkor: suse, OpenSuse. Miért nem került bele???

"The tail of the snake is in it's teeth tonight"

(#2) BoB válasza RepeatSector (#1) üzenetére


BoB
veterán

Ezen kívül még kismillió disztrót fel lehetne sorolni ami jó lehet kezdőknek. Örüljünk hogy egyáltalán ilyen témájú cikk és ajánlás megjelenik.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3) Dany007


Dany007
veterán

Azt hadd kérdezzem meg, hogy Ubuntu alatt az a bizonyos Unity felület az megegyezik azzal a felülettel amit régen Beryl néven külön lehetett telepíteni? (és brutális vizuális orgiává változtatta a desktopot) (vagy talán később Compiz fusion-nek hívtak?)

[ Szerkesztve ]

(#4) Ygg válasza BoB (#2) üzenetére


Ygg
senior tag

Igaz.
Nem árt néha egy kis kitekintés.
Megemlítette a Suse-t is, csak nem mutatta be részletesebben.

(#5) BoB válasza Dany007 (#3) üzenetére


BoB
veterán

A Beryl a compizba került, igen. (amit egyébként használ az Ubuntu)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6) leslie_smith


leslie_smith
aktív tag

Ilyen jellegű cikkeket sokaknak kéne olvasni! :D

Bár az ingyenes előny nem mindig igaz!
Egyszer volt aki azzal érvelt a Linux ellen,hogy: "Nekem nem kéne,mert ingyenes!" Ki érti az embereket mikor ő sem fizet semmiért... :F

A mobilarena nem kötelező,de "ajánlott". | Xiaomi Redmi 4X

(#7) Speeedfire válasza Dany007 (#3) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

A compiz minden egy linux alatt elérhető. Az ubi unity felület, ami kicsit "interaktívabb" felület akar lenni. Bár én az ubival való szívástól megkímélnék mindenkit és egy stabilabbat ajánlanék pl fedora, linux mint.
Mindenesetre még több linuxos cikket. :R

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#8) Narxis válasza leslie_smith (#6) üzenetére


Narxis
nagyúr

Ez egy ilyen szoftversznobizmus, azt hiszi azért jó szoftver mert fizetős. Vagy inkább azért is. :))

Thanos was right.

(#9) HawerKing


HawerKing
őstag

Ugyanmar emberek amig van windows, mire s kinek is kellene ubuntu :D

▂▃▅▇ Nothing Phone 1 - 11T - Tab S2 - Tab S3 ▇▅▃▂

(#10) BoB válasza leslie_smith (#6) üzenetére


BoB
veterán

A munkatársam szerint azért ingyenes, mert sz@r :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#11) Speeedfire válasza HawerKing (#9) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ubuntu senkinek. ;]
Ellenben ha egy weblapot megnézel 99%, hogy linux fut alatta. :))

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#12) HawerKing válasza Speeedfire (#11) üzenetére


HawerKing
őstag

az mar mas teszta :DDD

▂▃▅▇ Nothing Phone 1 - 11T - Tab S2 - Tab S3 ▇▅▃▂

(#13) doc válasza Dany007 (#3) üzenetére


doc
nagyúr

a compiz/beryl a latvanyrol, effektekrol szol, mig a Unity egy window manager (altalanosabban megfogalmazva "grafikus felulet"), tehat ket kulon tipusu szoftverrol van szo

a cikk egyebkent jo, en is leginkabb az Ubuntut ajanlanam elso disztronak a jo tamogatottsaga miatt, annak ellenere hogy en szemely szerint ruhellem :)

a Unity meg teljesen egyertelmuen OSX koppintasnak keszult (jo, atraktak az ikonokat baloldalra lentrol, nabumm) viszont ritka hasznalhatatlanra sikerult :(
de a cikkben is leirt sok fork szamtalan alternativat biztosit :C

(#14) Speeedfire válasza HawerKing (#12) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Pffff. :DDD

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#15) BoB válasza doc (#13) üzenetére


BoB
veterán

A compiz window manager (ha nem hiszed) - amit bizonyos mazohisták önállóan szoktak használni Arch linux alatt (azaz nincs semmilyen DE).

Ráadásul a Unity ezt használja mint WM (aminek egy pluginja) ;)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#16) Dany007 válasza Speeedfire (#7) üzenetére


Dany007
veterán

Köszi az infot mindenkinek.
Legutoljára 2004-ben használtam Ubuntut grafikus felülettel (KDE?GNOME?). Sajnos csak rövid ideig. Túl nehézkes volt, driver ügyileg is, de még egy video lejátszó se ment olyan simán, mint szerettem volna. De viszont tetszett, hogy már akkor volt benne valami marketplace szerű hely (nem tudom már mi volt a neve) ahonnan bármit le lehetett tölteni hozzá. Kb mint most okostelefonhoz.
Aztán később Vista megjelenésekkor láttam összehasonlító videót a vista vs beryl-ről. Na az elég meggyőző volt. :) Akkor elgondolkodtam újra a dolgon. De nem jutottam tovább.

(#17) #25954560 válasza doc (#13) üzenetére


#25954560
törölt tag

+1

az ubuntu azert jo, mert jo a tamogatottsaga, rengetegen hasznaljak, ezert a felmerulo problemakra gyorsan lehet megoldast talalni es rengeteg a tutorial is. amolyan ugrodeszka. aztan ha az ember belejon, rajon h igazibol mik az igenyei, elkezdi alakitgatni, testreszabni... aztan lecsereli :D

(#18) doc válasza BoB (#15) üzenetére


doc
nagyúr

szerintem ne zavard ossze a kollegat :D

(#19) Speeedfire válasza Dany007 (#16) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ha gondolkozol linuxon, akkor szerintem egy linux mint egy mate, vagy kde felülettel jobb lehet. Van itt is szoftvercenter, az ubis csomagokra épül, csak épp stabilabb a rendszer. Akár egy virtualbox alatt ki tudod próbálni.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#20) anulu


anulu
félisten

annyira nem elfogult a cikk, mint várható lett volna, legalább annyit a Win javára írt, h a legújabb hw-knál jobb a driver ellátottság.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#21) F34R válasza BoB (#10) üzenetére


F34R
nagyúr

uzend meg neki hulyebb mint 2 par rendorcsizma ;]

(#22) CaNNa3IS


CaNNa3IS
senior tag

ubi + compiz :DDD abból lesz ám a jó kis multivibrátor. Néha működött azért amikor nem fosta szét magát.
12.04 LTS alatt

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#23) Dany007 válasza Speeedfire (#19) üzenetére


Dany007
veterán

Néha felröppen egy kósza gondolat... :D Csak sok idő kéne hozzá...
Új Win telepítés is beletelik 2 napba mire mindent visszaállítok a megszokottra. Szal...
De szívesen olvasom az új infókat meg az ilyen mélyvizet kerülő cikkeket is. :)

(#24) ddekany


ddekany
veterán

"[Ubuntu] különlegessége, hogy már kezdettől beállíthatunk titkosított partíciót is"

Ez nem úgy van (csak volt?), hogy csak a home partíciót titkosítja, míg a újabb Debian-nál eleve lehet minden partícióra kiterjedő titkosítást kérni telepítésnél? Nem mintha kezdőnek ajánlható lenne a Debian... hacsak nem kezdő IT-s szakiról van szó, mert talán tanúságosabb.

[ Szerkesztve ]

(#25) ddekany


ddekany
veterán

Amúgy az Ubuntu egy nagy előnye, hogy nem úgy néz ki benne a betű megjelenítés mint a hányás (bár még mindig nem az igazi, de ez már simán elmegy). Ellenben az összes többi disztróban amit láttam, utólag konzolban bohóckodva lehet csak előcsalni a javított font megjelenítést. (Lubuntu-n szórakoztam még vele, hát nem volt két perc...) Ha valaki nem tudná mi a gond font megjelenítéssel... a ferde vonalak vastagabbak a kelleténél, lényegében mert nem tudják helyesen számolni anti-aliasnál az pixelre eső átlag sötétséget X alatt (gamma gond ugye... nem a számtani közepet kéne venni). Borzalmas. Ubuntuban valahogy meghackelték, de legalábbis 1-2 éve más disztróben nem tudok róla, hogy átvették volna.

(#27) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"A Unity kicsit jobban megtornásztatja a grafikus kártyát, mint mondjuk a Windows 8, "
De csak azért, mert nem full 2D, és ettől még a korai PCIE kártyákon is megy, mint a szél...

@ddekany : Tudsz valami linket adni a fonthackeléshez? Van ismerős, aki ilyesmit keres :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#28) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Ubuntu kezdőknek ideális választás, utána meg jön a bőség zavara. :DDD

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#29) BoB válasza #02468352 (#26) üzenetére


BoB
veterán

Erre van egy külön disztribúció ami egy az egyben lemásolja az OS X-et: Pear Linux

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30) leslie_smith válasza Narxis (#8) üzenetére


leslie_smith
aktív tag

Inkább nem folyok bele semmibe,de látom vannak itt kisebb viták... :DDD
(Nem csak neked szántam)

A mobilarena nem kötelező,de "ajánlott". | Xiaomi Redmi 4X

(#31) RepeatSector válasza #02468352 (#26) üzenetére


RepeatSector
senior tag

Pear OS nevű distrót ajánlanám! Ott azért igényesebb az OSX Feel!

Francba megelőztél! :)

[ Szerkesztve ]

"The tail of the snake is in it's teeth tonight"

(#32) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"az Ubuntu közösség által támogatott leágazás a Lubuntu, mely kevesebb RAM-mal és igen gyenge processzorral is beéri."

Nem ártott volna konkretizálni kicsit, szóval hogy 512Mb RAM és egy egymagos, 2GHz körüli proci, ha nem IDE winyó van alatta, már bőven elég neki.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#33) zs4k0s3mb3r


zs4k0s3mb3r
csendes tag

A Mageia nem Ubuntu elágazás, hanem Mandriva. Csak a miheztartás végett. :)

(#35) szilagyiv


szilagyiv
senior tag

Mindig nagyon lelkesedtem a Linux iránt, de sosem tudtam használni... mármint soha nem jött össze, hogy munkára használjam. A másik, hogy vaknak érzem magam Linux alatt (ugyanez az érzés OS X alatt is megvan), míg a Windowst "átlátom".
Annak idején kipróbáltam az OS/2 Warpot csak kíváncsiságból, és a szívem csücske volt a BeOS-is - ez utóbbit kb. zenehallgatásra tudtam használni, másra nem. Ugyanezt gondolom a Linux-szal kapcsolatban is: tartalomfogyasztásra alkalmas (abszolút és hozzá nem értőként is), viszont ha akár csak egy kis probléma is adódik a telepítés közben, akkor az átlagjúzer kezéből ott kiesik az egér.

(#36) lapa válasza ddekany (#25) üzenetére


lapa
veterán

ezt nem értettem én se, hogy hogy mernek kiadni egy debiant ilyen 1984-es kinézettel.

amúgy nem feltétlen kell lecserélni a win-t, szerintem az ubuntu csinál magának partíciót, és a win még akár alóla is futtatható marad virtualboxban. hozzáteszem nem próbáltam még mert nem kellett, de elvi akadálya nincs, linuxon egy sudo + 2 vbox parancs a fizikai partíció csatolása egy újonnan létrehozott vm-hez. múltkor így telepítettem az egyik partícióra ubuntut, hogy mégcsak a netes trollkodást sem kellett abbahagynom közben.

(#37) Brutforsz válasza ddekany (#25) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Én az infinality nevű jóságot használom, Fedorához van saját repójuk, Archra AUR-ból, *buntura PPA-ból egyszerűen feltehető. Debian példakép.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#38) hcl válasza szilagyiv (#35) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Próbáld ki most. Nem kcisit más, mint akár pár évvel ezelőtt is.

A windózt csak azért látod át, mert évek óta használod. Az átlagjúzernek meg akkor is kiesik a kezéből az egér, ha telepítés közben a windóz hal be. Te is simán belefuthatsz win alatt olyanba, amivel nem tudsz mit kezdeni.
(Melóhelyen 50 ugyanolyan, új gépből eddig kettőn adta elő a win7 azt, hogy kb. az ötödik bekapcsoláskor elhalálozott. Ugyanabból a win7 imageből vannak telepítve. Ugyanúgy.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#39) ddekany válasza lapa (#36) üzenetére


ddekany
veterán

"ezt nem értettem én se, hogy hogy mernek kiadni egy debiant ilyen 1984-es kinézettel"

Ha ugyan arról beszélünk, valószínűleg megszokták a betű megjelenítésnél azt a tipikus Linuxos feelinget, és már nem tűnik fel nekik. Ja amúgy, mintha a Mint is átvette volna azt a font rendering javítást. Amúgy itt egy nagyon tipikus "Linux feeling" példa: [link] Azok a W-k meg O-k... nekem leolvad a látóközpontom tőle. Ők meg nem is értik mi a gond... há' el lehet olvasni mi van odaírva a vi-ben, akkor most mi lehet a gond... ;]

Virtuális gépes telepítés kapcsán... Ha egyszerre futtatod egy másik OS-el, akkor az egyik szükségszerűen virtuális hardveren fog futni. Ez főleg videókártya tekintetében erősen ártalmas lehet az élményt tekintve. (Most attól tekintsünk el, hogy lehet olyat, hogy két videókártyád van, és az egyiket teljesen VM-hez rendeled, mert födi halandó ezt nem sűrűn állítja be sikeresen...)

(#41) lapa válasza ddekany (#39) üzenetére


lapa
veterán

igen, ugyanarról. hogy néz már ki, most komolyan.

a második részt csak azért írtam, mert felmerült akadályként egy win újratelepítési igény a linux próba kapcsán. nyilván lehet fordítva is, hogy ha játszódni akar az ember, akkor addig a fizkai ubuntu fut virtuálban a fizikai winen egy restart után.

mondjuk azt nem tudom mit mond pontosan a win ilyesmi hardvercserére, meg meddig tart mire elindul a megváltozott hardvert látva... de tekintve, hogy a virtuál xp-ről már kénytelen leszek valami böszmébb winre átállni, valszeg kénytelen leszek rövidesen kideríteni.

[ Szerkesztve ]

(#42) Polesz válasza ddekany (#39) üzenetére


Polesz
addikt

Normális terminál font használata felmerült esetleg? :)

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#43) ddekany válasza hcl (#27) üzenetére


ddekany
veterán

"Tudsz valami linket adni a fonthackeléshez? Van ismerős, aki ilyesmit keres :)"

Azt hiszem én sem egy helyről szedtem össze... de megtaláltam a jegyzetemet amit magamnak írtam akkor (2012-03. lehet hogy azóta egy és más már nem aktuális, szóval csak értelemszerűen): [link]

(#44) szilagyiv válasza hcl (#38) üzenetére


szilagyiv
senior tag

Nekem ott füstöl el a biztosíték az agyamban, mikor parancssort kell nyitni Linux alatt, hogy valamilyen feladatot meg tudjak oldani, és mindenféle, látszólag értelmetlen bizbazt kell beírni, meg kisbetű-nagybetű, ilye-olyan zárójel, t*k*m tudja...
Nem riaszt meg a parancssor, mert '93-ban még csak MS-DOS volt és akkor is meg tudtam oldani dolgokat, meg azért Win. registryben sem vagyok ismeretlen, de valahogy "elegánsabbnak" tűnik.
Linuxnál mindig az jön le, hogy ezt programozni tudó embereknek találták ki. De részben egyetértek, valóban többet mozogtam Windows környezetben, mint Linuxban, és talán ezért tűnik olyan logikusnak.

(#45) Polesz válasza szilagyiv (#44) üzenetére


Polesz
addikt

Mit nem lehet megoldani parancssor nélkül egy modern disztróban? Egyébként mennyivel másabb mint a registry-t turkálni?

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#46) Nowhereman


Nowhereman
őstag

Lenne egy hülye kérdésem: hogyhogy van az legtöbb Linuxban "szoftverbolt"? Olyannal csak az Ubuntuban találkoztam, a többiben csak szoftverközpontba botlottam(ott nincs fizetős cucc).

Az Ubuntut csak annak ajánlanám első disztronak, akivel egy életre mag akarom utáltatni a Linuxot. Hírdetgeti a Steam, mégis hónapról hónapra bukik a részesedése, közben a Mint folyamatosan erősödik. (saját tapasztalatom alapján még kisebb indok a Mint mellett az Ubuntu ellenében a +15%-nyi fps)

Utánam a kondenzcsik!

(#48) ddekany válasza Polesz (#42) üzenetére


ddekany
veterán

A terminálon kívül is hányás van... de amúgy nem az én képernyőm. Nem a font a gond, hanem hogy a font renderelő antialiasingja nem tudja, hogy a gammával is számolni kéne, mert az (s)RGB érték nem arányos a fizikai fényerővel. Ilyen egyszerű. A nyílt fontokkal a gondok egy más tészta, bár persze az is egy gond.

[ Szerkesztve ]

(#49) ddekany válasza Nowhereman (#46) üzenetére


ddekany
veterán

Igazából ki/hogyan méri fel, hogy mennyi egy diszró részesedésre?

(#50) anulu válasza #02468352 (#40) üzenetére


anulu
félisten

a gyártónak az a kutya kötelessége, hogy a szerződésben foglaltaknak megfelelően supportot biztosítson. amit leírtál, az max szép mese. akkor segít rajtad valaki, ha a) akar, b) megfizeted.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.