Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#41) so_ha válasza UnA (#39) üzenetére


so_ha
senior tag

"nagyon izgalmas mellébeszélés"
Remélem, hogy több mint 20 éve nyomod már, hogy oktatni próbálsz!? :F

"tőzsdézés erkölcsileg megkérdőjelezhető " => Erre biztosan nem magyarázat egy termék (pl: shortolás)!
Örülök, hogy az egész tőzsde működéséből sikerült egy terméket kiragadjál, ami persze az értékteremtésre nem magyarázat.

A short esetében kölcsön részvényt adunk el, amit ha szerencsénk van, akkor lejjebb nyereséggel vehetünk vissza, ha nincs szerencsénk, akkor drágábban, amin veszteséget szenvedünk, és még költségei is vannak az ügyletnek. Nem gondolom, hogy minden határidős (ami nullszaldós spekuláció), és egyéb ügylet lényegét kivesézném, akit érdekel, olvasson utána, és majd rádöbben magától, hogy a tőzsde teremt-e értéket, vagy sem.

A tőzsdei cégeket folyamatosan árazzák (értékelik) nyeresége/vesztesége, növekedési potenciál és még sok minden más alapján, amit külső tényezők is befolyásolnak (világgazdasági folyamatok, politika, szektorok működése stb. stb.) Rövid távon a pszichológia is meghatározó (erősek a környező hatások, és kevésbé a cég valós működése), így előfordulhat, hogy valamelyik tőzsdei cég a valós értékéhez képest, túl, vagy alul árazottá válik, ami középtávon kisimul. Aki megpróbálja shortolni az egyik instrumentumot, az arra számít, hogy csökken az ára, mert szerinte valamilyen fundamentális, vagy technikai szempontból túlárazott a részvény árfolyama.

"semmi köze sincs egy valódi teljesítményhez"
A kutyát sétáltató ember példája: a részvény az ember, a kutya (aki előre, hátra rohangál) az árfolyam. Bármely tőzsdei cég lehet kivásárlás, illetve felvásárlási célpont is más cégek, vagy befektetők számára, így a piac törekszik a korrekt árazásra. Ha valami túlárazott, akkor shortolják a részvényeket, mert ha valaki pl. a magyar piacon a 180 napos átlagáron tenne kötelező árajánlatot, és az árfolyam előtte két hét alatt duplázott, akkor az aktuális árnál olcsóbban vennék csak meg a cég papírjait. Így a shorttal a túlárazás ellen spekulálnak. Ha magasabb az ajánlott vételi ár bármilyen más potenciál miatt, akkor a shortos veszített az ügyleten, mert vagy nem volt elég információ birtokában, vagy a pozíció felvétele után jelent meg érdemi pozitív adat a cégre nézve.

"Ez a morális része, amit korábban említettem."
Ez nem a morális helyzet, mert pont a short, ami megvédi a piacokat a nagyobb esésektől csak a politikusok (Putyin és Berlusconi aki be akarta záratni a tőzsdéjüket amikor azok estek ...) nincs tisztában vele, mert pont egy fékező erő, amikor a shortos poziciót zárják a spekik, akkor tovább emelkedik az árfolyam, mint amit a normál logika diktálna, egyébként tovább amortizálódna az árfolyam (aki nem hiszi hogy így van, az olvasson szakkönyveket, elemzéseket e témában, vagy csak figyelje a piaci árfolyammozgásokat).

Részemről ennyi a témáról. Most is azt javaslom, hogy olvass utána könyvekben, hogy a tőzsde hogyan teremt értéket, mert eredetileg azt kritizáltad.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.