Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) aprokaroka87 válasza bkercso (#94) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Mondjuk én ezért szoktam inkább a mv értéket alapul venni.

Tasker segitségével csináltam egy profilt ami rezeg ha a mv értéke < 4200 mv.

Így elméletileg fel van töltve.

(#102) Kasya


Kasya
nagyúr

Kis erdekessegnek, hogy mit nyilatkozott a Note 8 bemutatása után DJ Koh, magyarázva a kisebb aksit:
The phone will maintain more than 95 percent of battery capacity even after two years of use.

(#103) bkercso válasza aprokaroka87 (#101) üzenetére


bkercso
nagyúr

De pont azt állítottam, hogy nincs szigorú megfeleltetés a feszültség és a töltöttség között, mert ez a függvény hőmérséklet- és öregedésfüggő.

li-ion aging characteristic

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#104) BatchMan


BatchMan
senior tag

Az is megérne egy misét, hogy amikor új aksit veszel, honnan tudható, hogy jóféle?

(#105) vicze válasza bkercso (#103) üzenetére


vicze
félisten

Az a legviccesebb, hogy az ábrának az ég egy adta világon semmi köze nincs az állításodhoz. Konkrétan 0.

"The following diagram is an example of Voltage vs. Capacity at different C-Rates. The higher C-rate loading will have lower output capacity. Lower temperatures result in lower output capacity."

Az ábra azt mutatja, hogy adott C értekkel, ami az előtte lévő ábra, és X kőmérsékleten, mekkora aksit lehet feltölteni. Semmilyen öregedésről nincs szó.

És ez az ábra is mutatja, hogy ebben a 2014-es valamiben NEM modern li-ion aksikról van szó, mert konkrétan a self discharge az ennek a töredéke, vannak tölthető elemeim, amik 1évnél tovább tartják a töltést gond nélkül.

Továbbra is olyan ábrákat és leírásokat általánosít mindenki, amik nem vonatkoznak minden termékre. Esetileg lehet, hogy 1-1-re igaz, de nem fog vonatkozni, egy konkrét telefon akkumulátorára.

De tessék még egy konkrét ábra egy modern telefon akkumulátor esetén a feszültség és a töltöttség összefüggésében:

[ Szerkesztve ]

(#106) joysefke válasza vicze (#105) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az a legviccesebb, hogy az ábrának az ég egy adta világon semmi köze nincs az állításodhoz. Konkrétan 0.

2014-es szakmai dokumentumból másolta be a képet. Kötve hiszem, hogy azóta minden évben new meg very amazing akkumulátor technológiák jelentek volna meg, amelyek döntően megváltoztatták volna az akksik tulajdonságait. Ami 2014-ben igaz volt, az nagyrészt most is igaz lesz. A görbének talán egy konkrét termék esetén egy-egy tulajdonságot tekintve szebb (a célterületnek megfelelőbb) karakterisztikája lesz, de a nagy kép nem változik három év alatt semmit.

az ábrának az ég egy adta világon semmi köze nincs az állításodhoz (bkercso állításához)

Az állítását elég jól alátámasztja a linket dokumentum, amelybe egyébként bele is olvastam.

Az első fejezet azt mondja, hogy a töltéshez felhasznált C-érték ÉS hőmérséklet is meghatározó az akksi kapocsfeszültségének és belőle kinyerhető energia viszonylatában. Később a cikk kitér az öregedés hatására is, amely ugyancsak csökkenti a kiszedhető kapacitást.

A magas töltő C-érték, a magas üzemi/töltési hőmérséklet, a magas feszültségig töltés, az alacsony feszültségre történő merítés külön külön mind csorbítja az akksi élettartamát. Van amelyik jobban, van amelyik kevésbé. Innen kezdve, ha ezek együtt állnak fent, nyilván hangsúlyosabban fog az akksi öregedni, maximális kapacitása csökkenni. Lehet úgy gyártani egy akksit, hogy egy egy tulajdonsága jó legyen, vagy valamivel szemben ellenálló legyen, de jelenleg nem tűnik úgy, hogy lehetne mindent egyszerre javítani, vagy legalábbis csak nagyon kis mértékben, évről-évre inkrementálisan.

A lényeg az, hogy a lítiumos akksikat nem egy egyváltozós függvény írja le, hanem sok változó. Grafikonon szemléltetve nyilván csak a vizsgált tulajdonságot leíró változót figyelik, a többit pedig konstans tartják.

Az önkisüléses grafikonnal kapcsolatban sem értem a problémádat. Látszik, hogy 20 Celsius fokon minimális az önkisülés (kevesebb mint 10% négy hónapra vetítve) 60 Celsius fokon viszont drasztikus.

vannak tölthető elemeim, amik 1évnél tovább tartják a töltést gond nélkül

Ez nem érv vagy ellenérv semmire. Ugyanúgy vannak modern lítiumos akksik amelyek már néhány nap alatt jelentős töltést veszítenek, cserébe néhány tíz percen belül feltölthetőek és pár perc alatt lemeríthetőek. Egyszerűen a gyártás folyamán bizonyos tulajdonságokat beáldoztak, hogy más tulajdonságok kimagaslóak lehessenek. Ettől még a technika ugyanaz. Okostelefon és laptop akksinál meg szerintem kb. lényegtelen az önkisüléssel foglalkozni (lényegesen gyakrabban kerülnek ezek töltőre, minthogy számítson). Ettől függetlenül létező dolog az önkisülés minden Li akksinál és teremthetőek olyan kötülmények, hogy nagyon is észrevehető legyen a hatása.

J.

[ Szerkesztve ]

(#107) bkercso válasza vicze (#105) üzenetére


bkercso
nagyúr

Dehogy nincs: a max-ra töltött állapotban nem ugyan annyi a feszültség. Arra az állításra hoztam ellenpéldának, hogy 4,2V a max-ra töltött állapot. (A vízszintes tengely helyes felirata discharge capacity lett volna.)

Továbbra is olyan ábrákat és leírásokat általánosít mindenki, amik nem vonatkoznak minden termékre.
OK. :K :R És a 4,2V vonatkozik-e rá? Ez nem általánosítás?

joysefke: Így van! Eredetileg arra akartam csak rávilágítani, hogy a töltésnek vannak olyan tartományai, amelyekben kevésbé nő az entrópia (vagyis jobban visszafordítható folyamatok), és vannak oyanok, amelyekben jobban nő, ezért öregítik jobban az akksit.

A 30-80% között használás élettartamnövelő hatása tény. Nem hisezm, hogy a védőelektronikát úgy állítanák be, hogy helyből felezze a kapacitást (bár a Tesla ezt teszi, de a mobiloknál kiélezett verseny van és azokat csak 1-2 évre tervezik, míg egy autónál ezt nem lehet megtenni.)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#108) joysefke válasza bkercso (#107) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A 30-80% között használás élettartamnövelő hatása tény. Nem hisezm, hogy a védőelektronikát úgy állítanák be, hogy helyből felezze a kapacitást (bár a Tesla ezt teszi, de a mobiloknál kiélezett verseny van és azokat csak 1-2 évre tervezik, míg egy autónál ezt nem lehet megtenni.)

Teljesen egyértelmű amit írsz és én is ezen az állásponton vagyok. És igen, igazad van abban, hogy a Tesla, Prius meg egyéb autó akksik teljesen más tészta, mivel egészen más felhasználási területre készülnek, ezért más igényeknek kell megfelelniük, így a gyártás során a Li-os akkutechnológia más tulajdonságit helyezik előtérbe a konkrét terméknél.

Már ha józan paraszti ésszel belegondol az ember, amit lehet Jupiternek (Apple, Samsung etc) azt nem feltétlenül lehet a kisökörnek (Prius, Tesla). Mobiloknál a sűrű modellváltás meg az alacsonyabb ár miatt sokkal gyakrabban cseréli az ember a készülékét, mint mondjuk az autóját. Kvázi eldobható barnaárú vs tartós fogyasztási cucc. Az autós Li akksinak sokkal többet kell kibírnia mint mobilakksinak, ráadásul az autó akksi több cellás illetve sokkal komplexebb elekronika van mellé rakva.

Némely autós Li aksiknál egyébként megcsinálják azt a trükköt, hogy konzervatívan adják meg a névleges kapacitást, ezáltal nem szükséges annyira magas feszre tölteni illetve mélyre meríteni, ami jót tesz az élettartamának (no meg az is jót tesz, hogy hibridnél igazából megfelelő használat mellett sosem merül le az akksi) aztán amikor öregszik az akksi és már kevesebb energiát lehetne belőle kinyerni ciklusonként, akkor az elektronika által vezérelve elkezdik növelni a töltőt feszültség és a lemerített feszültség tartományát (magasabb feszre töltik vagy mélyebbre merítik) ezáltal az élettartama második felében is ki lehet nyerni az akksiból a az akksi névleges kapacitását (illetve pontosabban a névlegesen tárolt energiát) ezáltal a hatótáv változatlan tud maradni, kívülről úgy néz ki, mintha az akksi nem is öregedne.

A 30-80% között használás élettartamnövelő hatása tény. Nem hisezm, hogy a védőelektronikát úgy állítanák be, hogy helyből felezze a kapacitást

Mobiloknál ez teljesen egyértelmű. Az új telefont azzal is lehet eladni, hogy új korában, amikor ez értékelések készülnek, mennyit bír egy töltéssel, illetve hogy milyen menő, hogy "ezt már fél óra alatt 70%-ra lehet tölteni". Az hogy mennyit bír a teló 2-3 év után egy töltéssel vásárlás szempontjából már abszolút huszadrangú. Ezzel szemben autónál abszolút nem mindegy, hogy a főelemekre 2-3 vagy 5 év gari van.

Szóval bár én nem látok bele az akksikba, de ha marketinges lennék (tanácsadó vagyok, szóval ;) ) akkor úgy állítattnám be az elektronikát, hogy új korában a telcsi a legnagyobb üzemidőt tudja, illetve erőltetnem a nem-cserélhető akksikat is. Ja, hogy pontosan ez történik? :))

(#109) joysefke válasza bkercso (#107) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A 30-80% között használás élettartamnövelő hatása tény.

Igen, persze ez a 30-80% amit írsz sem két abszolút mérőszám, amit önmagában el lehetne helyezni, szerencsésebb lenne töltött vs merült feszülséget megadni (és még az sem írná le 100%-osan az akksi állapotát), persze a feszültségeket nem írja ki magától a telefon...

Az én telcsimben 4050mAh-ás akksi van, nem figyelek rá kényszeresen, de igyekszem alacsony áramú töltővel tölteni, illetve ha az orrom előtt vált a töltésjelző zöldre (90%) akkor leveszem a töltőről, és 20% alá nem merítem. Mivel a telcsim üzemideje nincsen kicentizve, ezért ezt lazán megtehetem, egy év alatt még sosem hagyott ott.

Ha este van 20%-on, akkor persze simán ráteszem éjszakára a töltőre és reggel 100%-kal veszem le, tehát az odafigyelés nincsen kőbe vésve, de ha semmi hátránnyal nem jár, akkor megteszem.

Ha be lehetne állítani a telefonban, hogy "csak" 90%-ig töltsön, akkor azt megtenném.

[ Szerkesztve ]

(#110) bkercso válasza joysefke (#109) üzenetére


bkercso
nagyúr

Én is így csinálom. És most vettem is időzíthető konnektort (magamtól eszembe nem jutott volna :) ).
Amúgy tipikusan 5 évig is használok egy mobilt, szóval nem vagyok az a trendi típus. Most van egy viszonylag új csúcsgépem, amit újonnan vettem, és nem bánom, ha 3-5 év múlva is működni fog (Honor8). A Nokia E90-em is műxik még. :D

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#111) <Lacy85> válasza joysefke (#109) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Én ezt úgy szoktam megoldani, hogy munka előtt mindig feldobom egy jó fél órára töltőre. Annyi időm még reggel is van kelés, indulás között. Gyorstöltés persze kikapcsolva. Ennyi idő alatt meg simán tölt bele annyit, hogy 85-90%-on legyen. Baromi jól bírja az akksi, szóval egész napos használattal sem szokott 50-60% alá menni.

(#112) mrszitya válasza joysefke (#108) üzenetére


mrszitya
senior tag

Jól összefoglaltad. :R

Az EV részéhez annyit fűznék hozzá, például a Nissan Leaf akksijához is így van beállítva az elektronika. Új korában a valós kapacitás kb. 80%-ig engedi feltölteni a rendszer. link


EV-nél ez egyfajta standard

Valóban, telónál egy-(két) év az általános szavatossági idő és a használati sem nagyon lehet több. Itt nincs szükség (és érdek) ilyen szűkre szabott határokra az elérhető kapacitás tekintetében. Persze van vagy kétezerféle telefon, így nyilván vannak eltérések, de... például ha csak a Samsung-féle blamákat nézzük (Note 7, Note 4), a legtöbben csak a kötelezőt teszik meg a tartósság érdekében.

Note 4-nél például biztos, hogy nem sok tartalék lehetett az akksiban... link + link

[ Szerkesztve ]

(#113) Kernel válasza joysefke (#108) üzenetére


Kernel
nagyúr

meg egyéb autó akksik teljesen más tészta, mivel egészen más felhasználási területre készülnek, ezért más igényeknek kell megfelelniük

Egyebek mellett annak is, hogy a milliós tételnek számító akkut ne kelljen pár év után kidobni, mint egy laptopakkut.

Ha van rá garancia, akkor a gyártónak lenne szívás, ha nincs, akkor a vásárlónak, aki inkább nem is vásárolna ilyen autót.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#114) gabe_


gabe_
őstag

Olvasgatom a kommenteket, és tessék, nem levettem a telefonom a töltőről 97%-on? Elkéstem! :DD

Sovány szakácsban sose bízz!

(#115) turkishzoli válasza gabe_ (#114) üzenetére


turkishzoli
tag

Enyém 4%-on tanyázik. Ich bin másik véglet. ;]

[ Szerkesztve ]

(#116) erer1000 válasza turkishzoli (#115) üzenetére


erer1000
őstag

én meg a harmadik véglet, hogy az egyik mobilnak az akku csatlakozó pöckeihez hozzá kötöttem az usb kábel + - végeit, és úgy működtetem akku nélkül
powa

na jó. ezt 2 éve próbáltam ki egy régi SGH- 900i-n, ami már le volt gatyásodva. de ment

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#117) Jeanne d'Arc válasza janeszgol (#2) üzenetére

Mondjunk az nagyon idegesítő amikor a hidegben kikapcsol.

iPhone felvásárlás előfizetéses is!

(#118) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Két dologról ezért ne feledkezzünk meg:

1. A lítium akkuk alapvető fizikája-kémiája nem változott az évek során. Hiába javult valamennyit a teljesítményük és a minőségük, a töltési karakterisztikájuk lényegében változatlan.

2. A gyártók érdeke pont ellentétes a felhasználóékkal: az eladhatóságot a nagy reklámozható (újkori) üzemidő szolgálja, az ezzel együtt csökkenő élettartam meg éppen hogy nem hátrány, hanem nekik előny: csak a garanciaidő legyen meg...

A hagyományos LiIon akku igénybevétele 3,92 voltos töltőfeszültség fölött 0,1 voltonként megkétszereződik, azaz az élettartam ilyen jellengű tartós gyakorlat esetén feleződik. (LiPo esetén ez az érték 0,1 volttal magasabb lehet.)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#119) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Ha már akkuk, pl noti akkuk. Számolja a ciklusokat és tervezve ha jó ha nem kevesebbet bír, nekem ne mondjátok h nem így van, mert túl sokat láttam, hogy tudjam az elektronika mondatja azt, hogy rossz az akku. Kiműtöm a 18650-es cellát és éveket megy még el bárhol.

(#120) Kernel válasza Kolondrum (#119) üzenetére


Kernel
nagyúr

Bárhol, az mondjuk túlzás, mert van olyan, hogy kiválóan működik zseblámpában, sőt még akkus csavarhúzóban is, holott a laptop már alig ment vele, a megnövekedett belső ellenállás miatt.

Tehát úgy lenne korrekt ilyeneket állítani, hogy kivetted a cellákat, utána teszteled az Ah-kapacitást, de legalább 1 A terhelőárammal. Kisebb terhelésen ugyanis nagyobb kapacitás mutatkozhat, ez természetes, mert ilyenkor kevésbé korlátoz a belső ellenállás.

Másik dolog, amikor a laptop programja 600 / 300 ciklust jelez, de már tönkre vannak az akkuk, simán rakhatok bele új pakkot, a következő 300 ciklusra. Ez is tapasztalat, működik.

A gondok akkor jönnek, amikor 600-nál mondjuk tényleg letilt, noha erre is lehetnek trükkök (a flash-memória kiolvasása, módosítása), legfeljebb a megoldást nem adják ingyen a neten, mivel ez is üzlet valakiknek.

Vagy nemrég is vettem ócskapiacon olyan akkut, aminek az elektronikáját sehogy nem tudtam működésre bírni, noha a cellák aránylag még jók voltak benne.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#121) pomorski


pomorski
őstag

Hasznos volt, köszi!

(#122) Akos1994


Akos1994
aktív tag

Szvsz, első körben a gyorstöltést kell elfelejteni.
300-500 mAh kimeneti teljesítményű töltőfejet használok, reggelre pont feltölti maxra a 4000mAh akksit.
A gyorstöltés az (2-3 ezer mAh-s töltők) ami szerintem a legnagyobb probléma, aztán ha ezt a káros hatást megszüntettük utána lehet még ilyenekkel szórakozni. :K

(#123) Kernel válasza Akos1994 (#122) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az áram mértékegysége az A (amper).
A teljesítmény mértékegysége a W (watt).
Az elektromos töltésmennyiség egysége az Ah (amperóra).
Az energiamennyiség egysége a Wh (wattóra).

Tudtad? 1000 mA = 1 A.

Tehát, ha azt írod, hogy 2-3 A töltőáram, akkor nem csak egyszerűbb, de legalább nem is csinálsz úgy, mint a gyártócégek, akik csak azért bonyolítják, hogy minél nagyobbnak látszó számot írhassanak le, a konkurenciával szemben.

Mindegy egyébként, hiába magyarázom, a fórumok úgyis mindig tele lesznek ilyen laikus butaságokkal. Széllel szembe dolog ez.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#124) Dluinet válasza Akos1994 (#122) üzenetére


Dluinet
nagyúr

hülyeség
mert a gyorst töltés sem úgy működik hogy végig maxon nyomja

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#125) Kernel válasza Dluinet (#124) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az akkuba integrált termisztoron keresztül méri a hőmérsékletet, amikor túlmelegszik, lekapcsol?

Ezt azért nem mondanám barátságos / szimpatikus töltésbevitelnek.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#126) bkercso válasza Dluinet (#124) üzenetére


bkercso
nagyúr

Meg kell nézni a grafikonokat: kapacitásvesztés a töltési sebesség függvényében. Nem linkelem, mert megköveznek, hogy nem tegnapi és nem az ő mobiljuk akksiján mérték. De az akkuk akkor is így működnek.

Ott van amúgy az oldal tetején. Nem szabad elfelejteni azt sem, h az akku mögött lévő DC-DC konvereter harásfoka is változik a bemenőfeszültség függvényében. Nyilván az új akku feszültségtartományára optimalizálják és nem a degradálódottéra.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#127) Dluinet válasza bkercso (#126) üzenetére


Dluinet
nagyúr

mi van akkor ha gyors töltővel töltöm 30%-ról 70%-ra naponta 2×

kb ilyen egy gyors töltés:

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#128) Kasya válasza Kernel (#125) üzenetére


Kasya
nagyúr

Laikus es buta vagyok a temaban (ezert elore is elfogadom a leugatast), de:
- hasznalat mellett (ertsd aktiv kijelzo mellett) nem aktiv a gyorstoltes.
- toltesi szintenkent "lassít" a toltes merteken.
- melegedes hatasara (tobb lepcsoben) szinten visszavesz.

A fo kerdes szvsz inkabb az lenne, hogy 0-50% kozott, mikor a gyorstoltes tenylegesen aktiv (asztalon piheno keszulek eseten) mennyire karositja az aksit (mar ha karositja).

[ Szerkesztve ]

(#129) ncc1701 válasza Kasya (#128) üzenetére


ncc1701
veterán

Abból kiindulva, h a li-akármi akkuknak nem barátja sem a nagy kisütő áram, sem a nagy töltő áram, sejtheted, h mennyire javasolt a gyorstöltés.
Én melóhelyen rádugom USB2-re, az tud max 500mA-el tölteni, és csókolom. Van rá 8 órája...

(#130) Kasya válasza ncc1701 (#129) üzenetére


Kasya
nagyúr

Persze, gondolom, meg sokan masok is ezt gondoljak. Megis, egyre tobb gyarto teszi elerhetove a gyorstoltest + a technologiat is fejlesztik (pl. QC 4-nel jarunk mar).
Tobb eve elerheto a neves gyartok nagy keszulekeiben is, de a tenylegesen gyorsabb amortizaciora meg nem lattam alatamasztast.

Arra probalok inkabb ramutatni, hogy a termekfejleszto cegeken kivul mas senki sem tud merheto karosodassal szolgalni? A cegek meg nyilvan nem adjak ki, csak opcionalisan valaszthatova teszik szoftveresen a gyorstoltest.

[ Szerkesztve ]

(#131) Dare2Live válasza Dluinet (#127) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ott a kép/link nézd meg.

a QC és tsait meg tudjuk, hogy működik. és?

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#132) bkercso válasza Kasya (#130) üzenetére


bkercso
nagyúr

ScienceDirect, IEEE Xplore és társai. Jó olvasgatást (és előfizetést)! :) Vagy arXiv.

A QC4-es linkelt cikk arról szól, hogy kevesebbet eszik a proci.

Egyébként egy 4000mAh-s akkut 2A-rel töltve még csak 0,5C-nél járunk, ami nem számít gyorsnak az akkuk világában, mégis így hívják mobilos körökben.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#133) Kasya válasza bkercso (#132) üzenetére


Kasya
nagyúr

Koszonom a tippeket, rafogok nezni :R
A ScienceDirect-re nem is gondoltam, pedig mar volt vele dolgom :B

(#134) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Elvileg egy normális elektronika nem tölt túl, csak szinten tart. A lítiumakku viszont tényleg nem szereti, ha nagyon lemerítik.

Amúgy a Lenovo minden Thinkpadhez ad akku management cuccot, ill. Linuxra otta tlp, amivel pont a töltést lehet állítgatni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#135) halmosi00


halmosi00
csendes tag

Mindenesetre aki azt állította, hogy az akksit 30-80% között kell tartani az mindenképpen a legkifizetődőbb hosszútávon és a gyors töltő használatának mellőze is egy fontos szempont, hogy csak akkor használjuk amikor tényleg nagyon szükséges.

(#136) hcl válasza justflash (#29) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amúgy ebayről párezerért akku, nem ügy kicserélni a legtöbb telóban.

Mutogatni való hater díszpinty

(#137) hcl válasza Dare2Live (#53) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ahogy ti dolgoztok, az nem eszi annyira.Bemész, töltő 8 óra... 12...
Managereknél gyorsabban darálódik, meetingről meetingre merül, stb.

Mutogatni való hater díszpinty

(#138) hcl válasza aprokaroka87 (#90) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Minden akkunak van"magához térése" üresjárásban. Minél rosszabb állapotú,annál több.

Mutogatni való hater díszpinty

(#139) Clever0


Clever0
senior tag

Én azon csodálkozom, hogy az elektromos autósok gyors és villámtöltőket akarnak és senki nem aggódik a méregdrága akku degradálódása miatt. Vagy ez is olyan, mint a telefonok 2A-es töltése és valójában nem is nagy áram a kapacitáshoz képest?

(#140) DigitXT válasza hcl (#137) üzenetére


DigitXT
félisten

Nem kéne minden "meetingen" tolni az Angry Birds-öt...:))

(#141) bkercso válasza Clever0 (#139) üzenetére


bkercso
nagyúr

1 óra alatti feltöltés az 1C, ami nem számít nagy töltőáramnak. És tipikusan lemeríteni se lehet ennyi idő alatt az elektromos autót.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#142) ncc1701 válasza Kasya (#130) üzenetére


ncc1701
veterán

Azt nem azért fejleszik, h de jó legyen az akkunak, hanem mert piaci igény van rá. Ha már nem tudnak adott méretben, tömegben kapacitást növelni, akkor legalább legyen hamar feltölthető. Ettől független nem kell azt gondolni, h a fizikát/kémiát ki tudják kapcsolni. Igen, a li akkuk vmi 20 éves technológia, az alapok érvényesek még mindíg.

(#143) ncc1701 válasza hcl (#136) üzenetére


ncc1701
veterán

Legtöbb mai teló ragasztva van. Cseréltem én is akkukat, úgyhogy tudom, a legjobb gyárilag összerakva. Utána már könnyen lehet nem az igazi az egész.

[ Szerkesztve ]

(#144) ncc1701 válasza Clever0 (#139) üzenetére


ncc1701
veterán

Autóban teljesen más a történet. Ott eleve az akku kapacitásának csak mondjuk az 50%-át kapod meg, a többit az elektronika tartalékolja későbbre. De nyilván ott sem tesz neki jót. Viszont sajna egy teslát plö egy éjjel a sima 230V-ról nem tudsz feltölteni otthon.

(#145) Apollyon válasza ncc1701 (#143) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Itt most Lenovo P70-re is gondoltál? (Ha jól rémlik neked is van/volt.) Ugye az is ragasztva van. Ha kicserélem, akkor lötyögni fog benne az akku és oda kell ragasztani?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#146) hcl válasza DigitXT (#140) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Áh, managerek, annyi eszük nincs, hogy játsszanak :D

@Ncc1701 : Csúcstelefonok... de nagyon sokan olyat használnak, ami nincs. Akku abban is van :)
Én meg sem nagyon szeretnék venni olyat, amit nem tudok szétszedni, akkut cserélni benne...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#147) ncc1701 válasza Apollyon (#145) üzenetére


ncc1701
veterán

Az van, kollegáéban cseréltem is akkut, de én hiszek abban, h a gyárban jobban össze tudják rakni. A gyári ragacs amúgy visszaragad simán. A kollega már lecserélte, mert nagyon csúnyán összetörte. :)

(#146) hcl: Az kellemetlen, mert ma már szinte mind ragasztott, fix akkuval van...

[ Szerkesztve ]

(#148) hcl válasza ncc1701 (#147) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor majd kínai dzsunka :D Meg mondjuk, van itthon hőlég...

Mutogatni való hater díszpinty

(#149) Apollyon válasza ncc1701 (#147) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"de én hiszek abban, h a gyárban jobban össze tudják rakni."
OK, de mi a különbség? Csak néhány csavart kellett kiszedni és visszarakni, az aksiból kivezető kábelt meg maga az összeszerelés "csípi oda". Oké, a ragasztót szétcsicskítod, de az most nem egy nagy probléma...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#150) Fall-N válasza Apollyon (#149) üzenetére


Fall-N
veterán

Ő nem erre gondolt. Hanem arra, hogy például sok telefonon az üveg/fém hátlap ragasztva van, akkor nem lehet annyira pontosan visszaragasztani, mint ahogyan a gyárban a gyártósor teszi. Anélkül meg nem lehet hozzáférni az akkuhoz sem, hogy ezt ne bontsa meg az ember.

Üveg hátlappal biztos ez a helyzet, mert csak ragasztani lehet. Ugyanez igaz a házilagos kijelző cserére is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.