Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) hallador válasza CPT.Pirk (#50) üzenetére


hallador
addikt

Egyszerűen nem felel meg egy bizonyos szint feletti nagyvállalatokhoz. Nem managelhető központosítva, nincs egy értelmes LAN/WiFi hozzá. Vagy mindenhol támogatja a Linuxot/ChromeOS-t vagy épp attól függ sikerült-e összelegózni egy értelmesebb konfigot vagy nem. Driverek minősége? Kb ott tartanak, mint 10 éve az inteles laptopok kompatibilitásban.

Azért az inteles gépek esetében nem nagyon kell azon gondolkodni akár egy Small Business gép kategóriától felfelé, hogy vajon menni fog rajta az adott oprendszer, mert menni fog. Az AMD-s gépek esetében ez nem ennyire fehér.

A Processzor még nem lenne rossz, bár teljesítményben nem érik el az intelt mobil platformon, nyilván ennek történelmi okai is vannak.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#52) sh4d0w válasza hallador (#51) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Központi menedzseléshez ott a Ryzen PRO, driverek az intelnél is szarok és van olyan full inteles nitebookom, amiben wifit kellett cserélnem, mert az nem inteles volt, nem is ment linux alatt. (A cucc mellé rakott wifi nem a CPU gyártón múlik, hanem a laptopén egyébként.)

https://www.coreinfinity.tech

(#53) hallador válasza sh4d0w (#52) üzenetére


hallador
addikt

Persze most bele lehet kötni mindenbe, nekem is volt olyan Acer One AMD c50-esem amin ment a Linux, csak másik ötvenen nem. Jó hogy levágtad a mondandóm lényegét... (Most mondanám hogy M.... os a "széles" látás, de akkor gondolom megsértődnél)... Sajnos a tények tények maradnak. Majd ha lesz egy értelmes platform, tehát platform nem csak processzor, akkor majd esetleg ez is terjedni fog....
Amúgy meg gondolom amellett sikerült elmenned, hogy, ha platform szinten vásárolsz valamit, akkor az össze van fésülve firmwareileg, szoftverileg, többek között mert egy gyártótól jönnek a komponensek, amik több esetben is egy egységet alkothatnak... Nem kötelező módon.... Ugye az AMD-nek valamikor 2004-ben volt ilyenje utoljára.

A cucc mellé rakott wifi nem a CPU gyártón múlik, hanem a laptopén egyébként.

Ugye ismerőek, azok a szavak, hogy Centrino, vPro, vagy hasonlók... Remélhetőleg tudod, hogy ezek mit jelentenek... Bár nem kell elég csak megnyitni amit belinkeltem...

Persze az, hogy neked egy inteles notebookban kellett egy WiFi-t cserélned az mindent eldönt...

driverek az intelnél is szarok

Ez nagyon egyszerű, felteszek egy Linuxot az inteles Probookomra/Vostromra/ThinkPademre, meg az előző 5 generációra is és megy . Felteszem ugyanezen generációk AMD-s verziójára, és gányolni kell. Na ez ennyire egyszerű...

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#54) MeszesKPT válasza hallador (#48) üzenetére


MeszesKPT
őstag

AMD csak processzort fejleszt? Nagyon elmaradhattam valahol.

(#55) #38075904


#38075904
törölt tag

Valakit itt ért már támadás? És mit érzett közben.
Én purhabbal nyomtam ki az egyik rést a procin már akkora volt.Cukkenberg már átlátott rajta.

(#56) G4ga válasza hallador (#53) üzenetére


G4ga
őstag

Az hogy megpróbáljuk megmagyarázni, hogy itt ott még köszönő viszonyban sincs az Amd az Intelel szemben még nem változtat azon hogy ideje lenne Inteleknél felébredni és elkezdeni érdemleges dolgokkal foglalkozni nem pedig a meglévőt fényezni.

Kereskedelemben dolgozom és tapasztalom, hogy a marketingen kívül nincs már ütő kártya az intelnél asztali fronton.
Amd adott egy pofont asztali fronton az Intelnek. Előbb vagy utóbb más terén is befog ez következni ha Intelek nem szedik össze magukat.
Picit olyan a helyzet itt is mint a Vganal.
addig amíg a pénz az Nvidianal van labdába se fog rúgni más.
De előbb vagy utóbb Amdnek is lesz pénze bevásárolni magát és akkor kevés lesz a magyarázkodás... evvel kéne foglalkozni és leszállni végre a “parasztvakitás” vonatáról és csinálni valamit!

(#57) #04824576 válasza hallador (#53) üzenetére


#04824576
törölt tag

A teljes platformokkal az a gond, hogy az AMD-nek egyszerűen nincs rá pénze, és kapacitása. Hogy is lenne, mikor még a processzoraikat is bérgyártatják, mert nincs saját gyártósoruk?!

A linux driverek hibái meg megint csak nem rajtuk múlik, mivel a linuxot nem egy vállalat fejleszti, ami számonkérhető lenne, hanem a magánszektor. Ha b...nak jó drivereket írni AMD-s gépekhez, akkor náluk tessék kopogtatni.

Az AMD megteheti, hogy windows-ra saját drivert ír, mert az egy platform, és az emberek jelentős része azt használja. Linuxon viszont lehet, hogy két külön disztróra teljesen más driver kell. Ez megint csak kapacitáshiány. Nem tudnak mindennel foglalkozni.

A kapacitáshiányon viszont éppen az segít, ha javul a piaci részesedésük, és lesz elég anyagi hátterük fejleszteni. Persze elvárhatod tőlük, hogy építsenek szarból várat, de már így is erőn felül teljesítenek. A többi rajtunk is múlik.

Am a mobil részlegre kitérve: ott majd az igazi változást a Zen2 magok hozzák, a renoir és dali procikkal jövőre. Olyannyira, hogy a dali procik hatékonysága elvileg elég jó lenne, hogy a laptopokon kívül IOT eszközökbe is kerüljön. Az már más kérdés, hogy a gyártók fognak-e élni a lehetőséggel.

Óóó, majdnem kimaradt. Hogy az első válaszodra is válaszoljak. AMD sebezhetőségek: Tudod, én a legújabb processzorok alatt konkrétan a ZEN2 magosokra gondoltam. Azok védettek az AMD, és az elemzőcégek szerint is az összes ismert támadás ellen. A sima ZEN magosok csak a legtöbb támadás ellen. Abban még voltak hibák, amit ugyanúgy szoftveresen kellett kezelni, mint Inteléknél. Szóval 2018-as cikket hiába linkelsz.

[ Szerkesztve ]

(#58) DraXoN válasza hallador (#48) üzenetére


DraXoN
addikt

Az a 3 cikk amit linkeltél mint ugyan arra a CTS Labs-os "jelentésre" vonatkozik.
De az a cég maga se volt valódi, csak egy tőzsdei spekuláció volt az egész (ami nem jött be).. Maximum ha pár centet tudtak vele hirtelen "bemozgatni", bár azon is lehet milliókat keresni ha csak ennyire számítottak...
a 4ből 3 "hiba" olyan volt, hogy a gép előtt vagy fizikailag és admin jogot szerzel, akkor találsz pár kiskaput (eléggé minor "hiba"). az egyik volt egy olyan amit már rendszer indításkor el lehetett érni ha a biosban nem volt a "System security processor" bekapcsolva.. De az egészre jött javítás kb. egy hét után, hogy felkerült a netre ez a "izé csomag"...

De csak elég lett volna kicsit jobban utánanézni, azon oldalak amik ezen híreket lehozták, nemsokkal később maguk is írták, hogy leginkább tőzsdei spekuláció lehet a háttérben.
Ez a CTSLabs ugyan jelentette az AMDfelé a "bugokat", de másnak nyilvánosságra is hozta, nem várva kb. semmi időt, hogy egy nagyvállalat tudjon rá reagálni egyáltalán (egy nap alatt lehet az e-mailre se tudnak válaszolni, ha nem kiemelt partner üzen).

Intel szintű tervezési hibát nem találtak AMD cpuiban, persze nem zárja ki, hogy ne létezzen valami más, de egyenlőre nincs ilyen ismert hiba. úgy néz ki a K6 alapok jobbak mint a Pentium Pro alapok...

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#59) hallador válasza DraXoN (#58) üzenetére


hallador
addikt

Tehát ebből adódóan a CNET, és a többi sem valódi... Mert ugye nem csak azt linkeltem be, pont azért hogy ne lehessen belekötni, tévedtem.

(#54) MeszesKPT

Miért notebook-ba mit fejleszt még? VGA-t rendben igen, és még? Flash-t ja hát az pont itt nem fontos, és még? Játékkonzol platformokat OK, és akkor miben is segít nekem abban, ha egy egységes gépet akarok? Te is kivetted a lényeget...

Jó veletek beszélgetni, mintha a Békemeneten lennék, aki nem lép egyszerre... :R

[ Szerkesztve ]

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#60) hallador válasza G4ga (#56) üzenetére


hallador
addikt

Az hogy megpróbáljuk megmagyarázni, hogy itt ott még köszönő viszonyban sincs az Amd az Intelel szemben még nem változtat azon hogy ideje lenne Inteleknél felébredni és elkezdeni érdemleges dolgokkal foglalkozni nem pedig a meglévőt fényezni.

Jogos a dolog, ez nem is vitatéma.

Kereskedelemben dolgozom és tapasztalom, hogy a marketingen kívül nincs már ütő kártya az intelnél asztali fronton.

Ott valóban érdemes AMD-t venni. Amúgy egyetértek veled, én is örülnék, ha lenne konkurenciája a másiknak, mert azzal csak mi vásárlók járnánk jól.

(#57) Startup

A teljes platformokkal az a gond, hogy az AMD-nek egyszerűen nincs rá pénze, és kapacitása. Hogy is lenne, mikor még a processzoraikat is bérgyártatják, mert nincs saját gyártósoruk?!

Ha én egy vásárló vagyok, akkor engem ez miért kellene, hogy érdekeljen?

A linux driverek hibái meg megint csak nem rajtuk múlik, mivel a linuxot nem egy vállalat fejleszti, ami számonkérhető lenne, hanem a magánszektor. Ha b...nak jó drivereket írni AMD-s gépekhez, akkor náluk tessék kopogtatni.

Ha nincs megfelelő profit, akkor miért kellene ezzel foglalkozniuk?

Az AMD megteheti, hogy windows-ra saját drivert ír, mert az egy platform, és az emberek jelentős része azt használja. Linuxon viszont lehet, hogy két külön disztróra teljesen más driver kell. Ez megint csak kapacitáshiány. Nem tudnak mindennel foglalkozni.

Ez engem miért kellene, vagy egy 12000 fős fejlesztőcéget érdekelnie?

A kapacitáshiányon viszont éppen az segít, ha javul a piaci részesedésük, és lesz elég anyagi hátterük fejleszteni. Persze elvárhatod tőlük, hogy építsenek szarból várat, de már így is erőn felül teljesítenek. A többi rajtunk is múlik.

Egyelőre az AMD-nek amit én pl vennék tőlük, nincs olyan platformja, mint a C-50, C-60 volt, ugye minden N4100, N4200, N5000-e épül ami hasonló. Vennék üzleti gépet is, csak mindek, ha minden kernel frissítéskor megborul? Ez platform kérdés.

Am a mobil részlegre kitérve: ott majd az igazi változást a Zen2 magok hozzák, a renoir és dali procikkal jövőre. Olyannyira, hogy a dali procik hatékonysága elvileg elég jó lenne, hogy a laptopokon kívül IOT eszközökbe is kerüljön. Az már más kérdés, hogy a gyártók fognak-e élni a lehetőséggel.

Én is remélem, hogy jó lesz. Sajnos még csak a Picasso refresh van kinn.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#61) sb válasza #38075904 (#55) üzenetére


sb
veterán

Valaki kerekesszékes itt autóbalaesetből kifolyólag?
Ha nem akkor remélem senki nem olyan hülye, hogy bekösse magát és ne hajtson forgalommal szemben ha úgy jön ki.

Tök igazad van, semmi értelme kockázatokra figyelni...

[ Szerkesztve ]

(#62) sh4d0w válasza hallador (#53) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Na hát az van, hogy céges T400-on szívtam az intel VGA driverével Ubuntu alatt, mert nem kezelt 3 kijelzőt, néhány hete megint előkerült másnál vmi gond, vmelyik Linuxos topicban ott van. Vagy megemlíthetem főnököm esetét, 18.04-gyel nem megy a wifije az X260-ban. Szóval szép, meg jó a platform, ha működik, ha meg nem, pont ugyanannyi a szívás vele.

A tervezett beszólásodon meg nem sértődnék meg, hanem hülyének néznélek...

https://www.coreinfinity.tech

(#63) #04824576 válasza hallador (#60) üzenetére


#04824576
törölt tag

Több témámhoz is csak azt válaszoltad, hogy "ez engem miért érdekeljen?" Pont azért, mert olyat vársz el tőlük, amihez anyagi források kellenek, amit viszont abból tudnak szerezni, hogy te megveszed a terméküket. A lottón sem fogsz nyerni, ha nem veszel lottószelvényt. Csak úgy ingyen semmit nem fognak a segged alá tolni, már bocs a szóhasználatért.

(#64) CPT.Pirk válasza #04824576 (#57) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bőven írnak drivert Linuxra AMD-nél, pl. az egész Radeon-Pro driver a (tőlük idézve) "prémium" ügyfelek kiszolgálására van, de időközben a driverük nagy része közös lett a Mesa-s driverrel és ez mind az AMD fejlesztőinek köszönhető.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65) azbest válasza hallador (#59) üzenetére


azbest
félisten

azok híroldalak, amelyek lehozták ugyanazt a hírt. De nem várom el, hogy bármit felfogj belőle, mert a harmadik linked, amit te tették be is téged cáfol. Gondolom nem beszélni same in english-t.

Manipuláció az egész, egy kamu cégtől, s a sebezhetőségek abból állanak, hogy ha már eleve korlátlan a hozzáférésed a géphez és így lecseréled a bios-t és a firmware-t másra, akkor az a csere után sebezhető lehet :D

Szóval hagyjuk a süketelést és a buta flémelést.

[ Szerkesztve ]

(#66) MeszesKPT válasza hallador (#59) üzenetére


MeszesKPT
őstag

Most akkor mégis fejleszt mást is? Telejesen összezavarodok itten.

(#67) hallador válasza MeszesKPT (#66) üzenetére


hallador
addikt

Figyu Te kötözködni jöttél, minek menjek bele teljesen feleslege vitákba? Neked erre van időd azért vagy itt...

(#65) azbest

Én sem várom el, hogy megértsd mi a probléma ezzel amit írtam, jó van az... Mint nálad általában...

(#62) sh4d0w

Na hát az van, hogy céges T400-on szívtam az intel VGA driverével Ubuntu alatt, mert nem kezelt 3 kijelzőt, néhány hete megint előkerült másnál vmi gond, vmelyik Linuxos topicban ott van.

Mivel a platform maga csak Third Party eszközzel támogatja a 3 kijelzőt C2D platformon, mivel azt a Haswell-ben jelent meg ami a Te esetedben a T440-et jelenti... Ez nem csak Linuxon nem sehol... Mivel a hardver nem tudja... Dedikált VGA-val, és megfelelő dokkolóval igen.

Vagy megemlíthetem főnököm esetét, 18.04-gyel nem megy a wifije az X260-ban

Az jó, mert nekünk meg igen, minden probléma nélkül. Tehát ha nem megy BCM4356 WiFi ami nem platformos, akkor az majdnemhogy mindenki hibája, csak azé nem aki megvette a notebookot? Nekünk van olyan ügyfelünk, ahol 200 ilyen gép van Linux-al mind megy... Igaz Intel WiFi... Valóban 50 euró-val drágább volt mint a Broadcom-os... Pont az ilyenek miatt nem megy az AMD-s sem... Nem véletlenül tesznek a komolyabb AMD-s notebookokba is Intel WiFi-t...

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#68) azbest válasza sh4d0w (#62) üzenetére


azbest
félisten

Ezeknek a driveres dolgoknak nem sok köze van a procikhoz.

A broadcom wifi felélesztéséhez a megfelelő helyre kell másolni egy txt fájlt, ami a konfigurációt tartalmazza [link]
Nemrég egy gagyi, kínai chuwi hi8 tabletre telepített ubuntun élesztettem fel így egy másik fajta, alapból nem működő wifit.

Az intel gpu-k esetén a 3 kijelző támogatást limitálja, hogy kettő darab órajelet tud biztosítani a gpu. Egy kell az lvds belépített kijelzőnek, ha használod. A vga és a hdmi / dvi is igényel órajelet. Megfelelő körülmények között, két azonos paraméterezésű felbontást használó kijelzőt is meg tud hajtani egy órajelről. A régebbi gpu-kkal nem próbáltam, de a t430-asról írtam a thinkpad topicban, hogy többféle kombinációban is használtam már 3 kijelzővel az abban lévő intel gpu-t. Három hdmi, két hdmi + vga, három dp... de lehet más is volt már... persze dokkoló is kellett a megfelelő számú kimenethez. Lehet az is menne, ha dokk nélkül vga + belső + natív dp képernyőt próbálnék, mert a natív dp-nek nem kell órajel. (Vagy aktív dp - hdmi átalakítóval is lehet próbálni)

Az újabb gépekben dp alapú a beépített kijelző, így az nem foglal gpu órajelet. Másrészt 4k30Hz kijelzőt is meghajt dp porton át a hd4000 például. Win és linux alatt is.

[ Szerkesztve ]

(#69) julius666 válasza #04824576 (#57) üzenetére


julius666
addikt

A linux driverek hibái meg megint csak nem rajtuk múlik, mivel a linuxot nem egy vállalat fejleszti, ami számonkérhető lenne, hanem a magánszektor. Ha b...nak jó drivereket írni AMD-s gépekhez, akkor náluk tessék kopogtatni.

Ez fals infó, már megbocsáss. Kb. az összes értelmes HW drivert a gyártó cég fejleszti a Linux kernelbe. Beküldik a forrást Linusnak ő meg bemergeli.

Linuxon viszont lehet, hogy két külön disztróra teljesen más driver kell.

Ez megint teljesen fals infó. A driverek jellemzően a kernelbe kerülnek bele, azt minden disztró alapvetően egy helyről szedi (max magának átkonfigurálja, vagy forkolja, de az már lényegtelen). A (nyílt) grafikus driverek még részben a Mesa-ba kerülnek, de abból is csak egy van.

Linuxon hagyományosan egy IGP-s Intellel jártál a legjobban, nagyon egyszerű okból: ők beletoltak némi energiát és megírták rendesen a kernelbe/Mesaba a driverüket. Még az nVidia zárt drivere is használható tudott lenni, de ott már előjöttek a disztró problémák.

Mióta viszont az AMD-nél összekaparták magukat és elkezdték rendesen fejleszteni a nyílt drivert, azóta hopp, már az AMD-s cuccok is full használhatóak, sőt, desktopon már kiváló választás tud lenni egy Ryzenes APU (ilyet nyúzok én is, nagy megelégedettséggel). Csak akarni kell meg némi (nem sok) erőforrást rászánni, nem szarni az egészbe magasról.

(#70) Plasticbomb válasza #04824576 (#57) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Linux eseteben a kernelhez irnak drivert, nem a distokhoz. Ahogy szokas is kiemelni: Linux a kernel, minden mas korites a distro. Kb a teljes driver flottajuk szepen lassan resze lesz a kernelnek (meg egy ket modul van kimaradva a pro zart driverbol, ROCm (opencl stb compute driver resz) is egy ket modult tart meg zartban), jonnak a GPUkhoz is a hatekonyabb kodok (ACO), pl shader forditashoz, a legutobbi baki a randr-el is systemds rendszereken fordult elo, s eleg hamar javitva lett az is. Gyakorlatilag desktopon csak a jatekok tartjak vissza a linuxot komolyabb terjedestol, illetve a kemeny fejek.

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#71) gabor7th


gabor7th
addikt

Addig is, pl. felhőkből simán kilopkodhatnak mindent, hisz vannak verziók amik szoftveresen nem javíthatók.

"Mégsem lehet javítani a processzorok veszélyes biztonsági hibáit"

"A hatfős szakértőcsoport szerint a Spectre-sebezhetőségekkel szemben sem a programozási nyelvek és fordítók módosításai, sem az operációs rendszerek átalakításai nem képesek teljes védelmet nyújtani. A védett adatokhoz történő hozzáférést biztosító sebezhetőségeket megfelelő energiabefektetéssel ezek mellett továbbra is ki lehet használni."

" megvizsgálták a szóban forgó gyengeségek sajátosságait, és azt állapították meg: pusztán szoftveres úton nem lehet a hibák kihasználását megakadályozni."

Biztonság nincs, ezért még több fontos dolgot kérni, hogy legyen digitális enyhén szólva felelőtlenség. Persze ha ezt majd megoldják, kb 10 év múlva és amíg elterjed mondjuk 5 év még mindig lesz ezernyi másik sebezhetőség.

A számítástechnika új negatív trendjei: ujtechkor.blog.hu

(#72) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

LOL, mikor volt a S/M? 2017? Azóta rájöttek, hogy valamit csinálni kell? So innovation...

Mutogatni való hater díszpinty

(#74) hallador válasza #32839680 (#73) üzenetére


hallador
addikt

És a használat is kényelmetlen.

Ugyanígy vagyok én a Windows-al. Kényelmetlen lassú megbízhatatlan húzza az időmet feleslegesen... Cserébe csili vili... Kinek mi a fontos.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#75) hcl válasza #32839680 (#73) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Talán mert nem az a lényeges, hogy hogy néznek ki az ikonok, hanem hogy hogy működik...

Az ergonómia sem szokott rossz lenni, legalábbis ha az ember pláne ha nem valami más OS-ként akarod használni - ennyi erővel a Mac OS is kényelmetlen (duplakatt?)

Mutogatni való hater díszpinty

(#76) CPT.Pirk válasza #32839680 (#73) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hasonló érzéseim vannak Windows terén. W10 alatt bemegyek a gépházba, de az eszközökön belül nincs ott az eszközkezelő. :U Bemegyek a rendszerbe, ott sincs. Mondom WTF. :F
Aztán rájöttem azért, hogy ne legyen szem előtt Gizikének, gépelésre jön elő. Ez azért nagyon nem jó, mert a gépeléssel előhozható dolgok nyelvfüggőek, a magyar W10 semmit nem dob ki arra, hogy device manager. Időnként kínlódok vele, hogy tudom mit szeretnék, de azt már nem, hogy mire fordították le...

Ami számomra tényleg produktív munkakörnyezetet varázsol és még szép is (pontosabban teljesen testre szabható), az a KDE. KDE után még ott van a Cinnamon ami szintén jól ki van találva, de az nem annyira testre szabható.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#77) rodrigez válasza hallador (#59) üzenetére


rodrigez
senior tag

Nem értem mire fel ez a sértődöttség. :) Valóban 3 linket dobtál és mindegyik ugyanarról a CTS Labs-os kamucég tényfeltárásáról szól. Sőt a 3.-nak linkelt cikkedben pont Linus Torvald szedi szét az említett izraeli "céget". Ezek után kijelenthetjük, hogy nem éppen ezek voltak a megfelelő linkek?

(#78) #04824576 válasza Plasticbomb (#70) üzenetére


#04824576
törölt tag

Am nekem a linuxal sok subjektív problémám van. Értek a gépekhez. Bár erősen eltér a kezelése a windows-tól, ha nagyon akarom, meg tudnám szokni. De nem is akarom, mert baromira nem tetszik. Azért elég gáz, hogy hirtelen megbecsülni sem tudom, hány linux distro létezik, de még egyet sem láttam, aminek a GUI-ja akár csak kicsit is megfogott volna. Annál még az elkaszált win8-as full csempés GUI is jobban bejött, pedig az is egy f...s.

(#79) #04824576 válasza CPT.Pirk (#76) üzenetére


#04824576
törölt tag

Windows-on am nem az a legnagyobb baj, hogy eldugták a vezérlőpultot, hanem az, hogy úgy vettem észre, elkezdtek leépíteni is. Legutóbb a régi képernyóbeállítási ablakot kerestem, mert egy frissen telepített windows asztaláról akartam leszedni a lomtár ikont, és a gépházban baromira nem találtam, hol lehet. De már most nincs regi képernyő beállítási ablak. Se vezérlőpultból, se keresőből nem adott rá semmit. Muszáj voltam rákeresni MS-ék honlapján, milyen kacifántos úton lehet a gépházból eljutni az asztali ikonok beállításáig. Pedig ez annyira alap dolog baszdki, hogy asztalon jobb klikkre is fel kellene dobnia. Szóval vannak gondok a windows-al. Nem tudom, hogy ha volt egy jól működő rendszerük ala win7, akkor mi a f...t kell ennyire erőltetni a változását?

(#80) CPT.Pirk válasza #04824576 (#79) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert akkoriban még össze akarták hozni a mobilos oprendszerüket és az asztalit, hogy minden egységes legyen... Ennek egy mellékhatása lett, hogy a korábban meglévő 3 különálló tesztelő gárdát (asztali Windows, mobil Windows meg xbox) is összevonták egybe sok tapasztalt tesztelőt kirúgtak. Ennek köszönhető az a sok hiba, ami manapság érinti a W10-et a frissítéseinél, nem is csoda, hogy felhagytak a féléves nagy update ciklussal.

Az említett Linuxokon mind a KDE, mind a Cinnamon asztali környezet a Win7 jellegét viszi tovább, csak sokkal jobban. Maga a Win7 aero felülete se tudott túl sokat, de azt legalább jól.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81) #04824576 válasza CPT.Pirk (#80) üzenetére


#04824576
törölt tag

Teljesen szubjektív, de nekem egyik linuxos GUI sem tetszik. Még a Zorin és Black Panther GUI-ja sem, pedig mindkettőt kifejezetten úgy reklámozzák, hogy a windows-hoz lehető legjobban hasonlítónak tervezték.

(#82) DraXoN válasza #04824576 (#81) üzenetére


DraXoN
addikt

Hogy kinek mi tetszik valóban szubjektív.. én pl Gnome 3-ra épülő, Gnome Shell-re esküszöm (kb. a megjelenése óta), de sokan a falnak mennek tőle... De az Ubuntu "unity" felületét nem bírom.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#83) hcl válasza #04824576 (#78) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az a baj, hogy a GUI nem disztrófüggő. A legtöbb disztrón megvannak a nagyobb asztali felületek, azt választod, amit szeretnél. (Windowson nem tudod lecserélni, max alakítgatni.)

Hogy nem tetszik - ez megint az,hogy csak egyféle tetszik a legtöbbeknek, ami úgy néz ki,mint egy Windows (Xp, 7, 10, ki melyiket cachelte be) és úgy is működik mint egy Windows, és az pont a Windows, és minden más furcsa = meg sem kell próbálni megszokni, mert nem olyan, ezért rossz.
Én meg melóban Gnome3, ptthon KDE meg Xfce, meg ha kell,akkor elkattintgatoka winfoson is. Amint nem azt nézed,hogy jaj hol van a Start menü, használható mind.

És akkor még szó sem volt arról, hogym mekkora user hiszti volt az XP-Vista/7 ,7-8, 8.1-10 váltásoknál.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#84) #04824576 válasza hcl (#83) üzenetére


#04824576
törölt tag

Ezt hozzátettem, csak ezek szerint nem voltam egyértelmű. Én ennyire nem vagyok vaskalapos. Tény, hogy jól megszoktam a hagyományos windows felületet, és örülök is neki, hogy legalább részben visszatértek hozzá. Nagyon furcsa volt a merőben más win8, de azt azért elkezelgettem, pedig az aztán tényleg nagyon más volt. A linuxos GNU-kat viszont nem tudom megszokni. A fő részek, amik mindig szem előtt vannak, még csak csak, mert némelyik egész jól alakítható, de ha valaki nem csak böngészik, meg filmet néz, akkor azért nagy erőfeszítést igényel, hogy 1 hét próbálkozás után ne kukázza az egészet. Gondolom, hogy aki linuxon nevelkedett, annak az az átlátható, mert az már tudja, hogy mit hol keressen, de mondjuk ha valaki elé, aki még életében nem látott számítógépet, oda tennénk egy windowst, meg egy linuxot, biztos, hogy előbbivel boldogulna hamarabb.

(#85) hcl válasza #04824576 (#84) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Utóbbi sem feltétlenül igaz. Ha valakinek minden új, akkor mindegy, melyiket tanulja meg.
Sőt,tök newbie usereknek meg új minden, így Windowson is sok próbálkozás bármit megoldaniuk. (Senki nem úgy született ám,jogy tudta a Windowst, tanulva lett az sok hét melóval, csak mivel már rutinból tudod
, aza kontraszt, amikor egy tök más cuccot kell betörnöd.)

Amúgy ki nevelkedett Linuxon? Szinte mindenki Windowsról váltott (öregebbek DOS-ról). Én 2008 körül dobtam ki végleg a Wint.

A userek nagy része különben netezik, filmet néz. Aki meg hajlandó kis energiát beletenni,annak majdnem minden másra is jó a Linux, cserébe nincs macera updatekkel, kémkedéssel, crackekkel...

Mutogatni való hater díszpinty

(#86) sh4d0w válasza #04824576 (#84) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Csak hogy ne legyen fogalomzavar: nem GNU-t akartál írni, hanem GUI-t. No offense.

https://www.coreinfinity.tech

(#87) ncc1701 válasza DraXoN (#82) üzenetére


ncc1701
veterán

Csakis xfce. :)

(#88) CPT.Pirk válasza #04824576 (#84) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint fejlesztőmérnök, én még nem láttam a KDE-nél produktívabb munkakörnyezetet. Minden a kezed alatt van, a Dolphin fájlkezelő meg olyan alapvető dolgokat mint a két ablakos működés még megfejel azzal, hogy élből terminált is tudsz nyitni a fülek alá, ami ráadásul követi a gui-s kattintásaidat. Windowson ha akarsz kicsit dolgozni, akkor vagy letöltesz valami commandert, vagy rakod egymás mellé az Explorer ablakokat...

DraXoN: Gnome-tól én kapok sikítófrászt. Ha bármit be akarsz állítani, rögtön le kell töltened hozzá valami tweak toolt. Egy készen van, használd ElementaryOS számára még okés az ilyen felület, de szerintem abszolút nem power usereknek való. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#89) #04824576 válasza hcl (#85) üzenetére


#04824576
törölt tag

Akit én személyesen ismerek, hogy linuxot használ, az már tinédzser korában is linuxot használt. Így értettem a linuxon nevelkedettet. Lehet, hogy előtte használt windows-os eszközt is az iskolában, vagy a szülei gépén, de fiatalon kezdte az ismerkedést a linuxal. Akkor még könnyebben megy. Minél idősebb valaki, annál nehezebben szokik meg új dolgokat.

(#86) sh4d0w: Azt. :)

(#90) hcl válasza #04824576 (#89) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akit te ismersz - most tényleg1 esetből vonsz le következtetéseket? :D.
Amikor én eljezdtem PC-zni, 1-2 éves volt a Linux kernel... 2000-ben a felsőoktatásban láttunk először használható Redhat-et. (Meg unixos munkaállomásokat).

Az új dolgok megszokása meg inkább hozzáálkás kérdése. És megszokásé. Egyre inkább gyorsan változik a világ, a legkisebb változás az,hogy másképp néz ki egy oprendszer pár évente... Ezek apróságok,de persze az emberek nagy része a nagyobb dolgokat sem érti,vagy veszi észre.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#91) #04824576


#04824576
törölt tag

Az "Akit én ismerek..." többes szám akart lenni. Csak tudod a magyar nyelv szépsége, hogy nem kell mereven ragaszkodni a nyelvi struktúrához, hogy értelmes mondat legyen, mint pl. az angolban, ahol pl ha fülről beszélünk, többes számban kell mondani, mert a fülből (jó esetben) kettő van. :D

Na mindegy. A lényege a dolognak, hogy nálam ez nem csak nehezen szokás kérdése. Nagyobb változást is sikerült már megszoknom, de ez valahogy nem megy. Pedig nem 1-2 napot szántam rá, hogy megszokjam a linuxokat, de nem sikerült. Ez van. Nem mondom, hogy rossz, de egyszerűen nem való mindenkinek.

(#92) hcl válasza #04824576 (#91) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát jó :DD

Mutogatni való hater díszpinty

(#93) Plasticbomb válasza #04824576 (#91) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Nem is akar senki eroltetni, hogy raszokj. Csak ne feledd el kiemelni, hogy ez a te meglatasod, velemenyed, s nem mindenkie, s nem atlagos.

Win95-98-ME-XP-7-8-8.1-10 vonalon mindegyiket hasznaltam, s ezek kozul nekem a 8 nagyon bejott, szerettem hasznalni, valoszinuleg pont ugyanazon appdrawer megoldas jon be GNOME 3 eseteben is, de kb junius ota KDE-zek, illetve e honapban kb win10en vagyok megint, egy jatekkal toltom a szabadidom, ami elegge nyogvenyelosen uzemelheto be Linuxon (distro fuggetlenul, maga a jatek MS alapokra epul, .net alapokon, es ez pont egy olyan terulet, ami elegge nyogvenyelosen mukodik linuxokon). Talan erdemes lenne benezned a linux topikba, s megvitatni, megis mit csinalsz, milyen alkalmazasokat hasznalsz, hatha csak arrol van szo, hogy valamit wines berogzodes alapjan kozelitesz meg (tavaly kezdtem el atallni linuxra, az elso harom honapban leatkoztam a jo edes anyjat is a linuxos designereknek, annyira alap dolgokat kerestem, annyira linuxtol eltero, winhez szokott fejjel, hogy bizony beletellett par honapba, mig megszoktam, hogy maskepp kozelit meg dolgokat a linux. Aztan megszoktam, majd elkezdtem feszegetni a hatarait az akkor hasznalt rendszernek. Ubuntu 18.04el kezdtem, abbol hamar 18.10 lett, majd amikor sokadjara basztam el valamit, s basztam fel az agyam, hogy nem akarja, fedora 29 lett, majd 30, amit nagyon kedveltem, de annak is elkezdtem feszegetni a beketureset, meg az is az enyemet, amikor nem tudtam egy csomagot upgradelni, mert vagy letorolt mas csomagot/applikaciot igy, vagy a regi csomag maradt, s akarhogy probalkoztam, nem akarta a DNF, na akkor felbasztam az agyam, s raneztem Manjaro Gnomera, amibol hamar ARCH s GNOME3 DE lett az egyik gepen a masikon Manjaro KDEn ragadtam. S azt kell mondjam, szabalyosan menekulo erzesem van, amikor nem KDEzem, s nem azzal a jatekkal jatszom, ami miatt wint inditok. (Furcsa, de ha azt mondom, hogy a win kinezetet kezdtem el GNOME/KDEsiteni, kb hulyen erzem magam, hogy: "ne ma, ez mar tulzas." pedig igy van.)

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#94) Predatorr


Predatorr
őstag

Én már rég megoldottam az Intel problémáját egy Ryzen 2600X-szel. :P Ős Intelesként.

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#95) #04824576 válasza Plasticbomb (#93) üzenetére


#04824576
törölt tag

Na, hát ez az.
Direkt nem szidtam, és nem is szidom a linuxokat, mert azt azért tényleg nem mondhatom, hogy rosszak. De tény, hogy azokkal is rengeteg gond van. Csak más jellegűek.
A legnagyobb gond talán az, hogy a program és játékfejlesztők elsődlegesen windows-ra készítik a termékeket, aztán vagy átportolják linuxra, vagy megpróbálják a linuxos koponyák átportolni több kevesebb sikerrel.

Mondjuk én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nálam sem az update-ek, sem a programok nem akasztották még meg a windows-t, úh. az egyetlen dolog, amiért szidom őket, az agresszív stílusuk, ahogy tolnák le a torkomon a sz...raikat, amit adnak a rendszer mellé. Hányingerem van az edge-től, az outlooktól, a onedrive-tól, a microsoft fióktól (ja, igen, újabban csak online fiókkal enged be friss telepítés után -.-), az előtelepített skype-tól, facebook app-tól, ésatöbbi.

Viszont ha telepítés után ezeket kilövöm, akkor elvagyok rajta, és nem kell azon gondolkodnom, hogy ha valami új programot, vagy játékot teszek fel, vajon fog-e rajta rendesen működni. Még ha van is rá megoldás, mert azért a linux felhasználók megoldanak mindent, és vszínűleg fórumon 5 perc alatt meglenne a nyitja, nincs kedvem vele bajlódnni.
Ha kiadnának egy windows lite-ot, aminek a magja modern, de az ui-ja, és a szoftverkészlete olyan, mit a 7, na arra vevő lennék.

(#96) hcl válasza #04824576 (#95) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

" De tény, hogy azokkal is rengeteg gond van. Csak más jellegűek."
Úgy mint...?
Nemtom, nekem nagyjából 0db probléma volt évek óta... Ketyeg, ahogy kell. A 16-os nem LTS Kubuntu nem volt valami jó (egyszer egy külső monitordugdozás után eltűnt a tálca), de a KDE-s Ubi már jó ideje nem Canonical fejlesztés, meg maga a KDE is érdekes státuszú, sajnos, szóval nem csodálkoztam, hogy egy nem LTS verzió bugos. A mostani 18, meg előtte a 14 problémamentes volt (az a 14 pedig volt nyúzva rendesen...)

" Még ha van is rá megoldás, mert azért a linux felhasználók megoldanak mindent, és vszínűleg fórumon 5 perc alatt meglenne a nyitja, nincs kedvem vele bajlódnni."
És ha a windóznak lenne baja, akkor...? Lenne...? :D Mert azért én az elmúlt kb. 25-27 év alatt szívtam olyanokat windózzal (3.1-től kezdve), amiken lehetett túrázni heteket is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#97) ncc1701 válasza hcl (#96) üzenetére


ncc1701
veterán

Linuxxal az a gond, h tanulni kell hozzá. Az meg ma már büdös.

(#98) hcl válasza ncc1701 (#97) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na de a Windowst maguktól tudják? :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#99) CPT.Pirk válasza hcl (#98) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyik ismerősömnek megmutattam, hogyan tud Windows alatt a lemezkarbantartóval tárhelyet felszabadítani, mert kezdett betelni a 60GB-os rendszer partíciója. Ez után azért természetesen telefonon is kellett segítenem hozzá, hiába néz ki az az ablak gyakorlatilag ugyanúgy vagy 10 éve...

Startup: ha azokat a progikat kilövöd, a következő nagy frissítéskor visszakerülnek a gépre. :DD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#100) joysefke válasza #04824576 (#91) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A Linux egy felhasználóbarát oprendszer, csupán jól megválogatja a barátait. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.