Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#103) inf3rno válasza UnA (#99) üzenetére


inf3rno
nagyúr

+1, az elmúlt évben csináltam egy újabb kísérletet FODMAP jellegű diétával. Ha csak a fogyás számít, akkor junk fooddal is lehet edzés nélkül fogyni, ha valaki elengedi az olyan tévhiteket, mint hogy napi 3 kötelező étkezés, kötelező reggeli, tele kell ennünk magunkat, xy rokon, táplálkozási tanácsadó, divatmagazin, barátnő, stb. mondja meg, hogy nekem mi az ideális súlyom, formám és hagyjuk, hogy kajával tömjön vagy éhezzünk miatta, stb.

Most sérülés miatt nem sportoltam 2 évig, és olyan 1 évig eleresztettem teljesen magam ilyen téren, és rekord alacsony a súlyom és a testzsírom magamhoz képest. Azt hiszem a fentiek közül ami a legjobban számít, hogy teltségérzetig esznek általában az emberek. Nálam a reggeli, ha van kedvem hozzá, akkor általában 1 szendvics. Ha nagyon zabálni akarok, akkor 2. Normál szögletes előre szeletelt toast kenyérrel, pár szelet prosciuttoval. Nem fogok jóllakni tőle, de ez nem is cél. Ebédnél sincs több fogás. Ha édességet akarok enni, akkor az az ebéd vagy elhalasztom órákkal későbbre. Nagy átlagban 1500 - 2000 kcal között lehetek valahol. Vannak erősebb napok, vannak gyengébbek. Súly terén eddig 80kg körül volt a max, most 65kg körül vagyok, ami a 15 évvel ezelőtti súlyom. Nincsenek hiánybetegséghez kapcsolódó tüneteim. Vérképet nem csináltattam mostanában. Vérnyomás 110 volt legutóbb és 120 szokott lenni. Szóval ha okoz is érelmeszesedést a sok telített zsír, nem igazán jelentkezett, ami 1 év alatt nem is várható, inkább 10-20 év kell neki.

Jótékony hatása ennek a diétának, hogy a pénztárcám kedveli, mert jóval kevesebbet eszek, mint előtte, és megengedhetem a drágább alapanyagokat is, főleg, hogy mostanában hasonló árban vannak, mint az olcsónak mondottak. Nem válogatok túlzottan, azt eszek, amit megkívánok, amit meg nem szeretek, azt kerülöm. Ha 1 tábla csokit kívánok meg, akkor azt eszek, mint kb. fél órája. 100g, 584kcal, 41g zsír, 42g szénhidrát. Ha a napi mennyiséget nézzük, akkor 2 kis adag lecsó rizzsel, fél liter rizstej, 1 tábla csoki fogyott eddig, ami a kalóriabázis szerint 2000 kcal. Ma még fent leszek pár órát, valszeg már csak teát fogok inni, mert elég volt ennyi mára. A szénhidrátra figyelek, hogy eleget vigyek be, mert ha elfogy, attól van a kényszeres evés, a fehérje kell az izomvesztés elkerülésére így, hogy nem sportolok, úgyhogy az heti 3x van legalább hús vagy hüvelyesek formájában, a zsírral nem törődök túlzottan, inkább kerülöm a túl zsíros, olajos dolgokat, mert az emésztésem nehezen tolerálja, vagy csak keveset eszek belőlük. Ebben is vannak kivételek, pl. a lángost nem bírom, a csokit viszont igen, ha nincs benne túl sok tej.

A rostmentes diéta után most visszavezettem pár hete a rostokat az étrendbe. Savanyú káposzta, zöldségek, savanyúságok voltak inkább a jellemzőek. Gyümölcsből paradicsom csak pizza vagy spagetti miatt, néha konzerv barack, de egyébként kerülöm őket valamiért. Tejtermékekkel is próbálkoztam, de úgy tűnik, hogy nem bírom őket. Az emésztésem sem tolerálja, és az ízületeim is be szoktak gyulladni tőlük. Talán allergia, passz. Érdekesség, hogy egy kicsit randomnak néz ki, hogy a tejtermékek közül mit viselek el, pl. a keménysajtok és a tejszín általában nem gond. Néha még a nyers tej is megy, máskor meg szinte mindenre tüneteket produkálok. Nem tudom biztosan mitől függ ez. Majd csinálok rá kísérletet. Hallottam olyan legendákat is, hogy pl. az ír tejre nem alakult ki valakinél allergiás reakció, míg a normál itthoni tejre igen. Szóval még az is lehet, hogy a tehenek takarmányától is függ, amik a tejet adják, hogy ki hogyan reagál rá. Ezt némileg alátámasztja, hogy már évek óta télen mindig rosszabbodik a helyzet.

Összességében ez alapján meg az elmúlt 25 évben kipróbált diéták alapján azt mondom, hogy a testsúlyt leginkább az étkezési szokások határozzák meg, azon belül is az ilyen kényszer jellegű tévhitek, hogy délben kötelező ebédelni, vagy csak ilyen és olyan egészséges dolgot szabad enni, vagy teltségérzetig kell enni és kötelező jóllakni, ha a mama sütivel tukmál azt kötelező elfogadni, stb. Úgy tűnik ezek olyan mélyen gyökereznek az emberekben, hogy a legtöbb ember már azonosítja saját magát velük, és soha nem kérdőjelezi meg őket. Ezektől mentesen kb. erőfeszítés nélkül lehet fogyni. Legalábbis én úgy gondolom, hogy mindenkinél ez a helyzet. Edzeni lehet mellé, sőt jót tesz, de még az sem kötelező, és nem ok arra, hogy valaki elhízott legyen. A genetika sem az, talán ha 1/100k, akinek extrém módon hízásra hajlamosító génjei vannak, a többiek csak szeretnek sokat enni, illetve ilyenkor is jó eséllyel életmód függő a dolog. A pajzsmirigy betegség sem ok, persze az alulműködéssel könnyebben lehet hízni, de sokan fogytak le már annak ellenére is. Ha valaki a másik véglet és alacsony a súlya, akkor zsírral lehet hízni, vagy legalább tartani a súlyt. A csokit javaslom és a krémes süteményeket, pl. tiramisu. Nem kimondottan fontos egyébként hízni, edzeni, és izmot építeni talán jobb ilyen esetben. Itt is előfordulhat, hogy fejben kell először rendet rakni az illetőnél.

A kísérlet eredménye egy másik hipotézis is, hogy nincs olyan mértékben szükségünk vitaminokra, mint sokan előadják. Valószínűleg ez összefügg azzal, hogy minél többet eszik valaki, annál több antioxidáns kell ahhoz, hogy az emésztés során keletkező oxidatív stresszt semlegesítse a szervezet. Ha keveset eszünk, akkor kevesebb antioxidáns is elég. Egyelőre ezen csak agyalok, de majd utánanézek, hogy voltak e már erre kísérletek. Ez elég jól magyarázná, hogy ilyen többnyira 1500 napi kcal-os rost és vitamin szegény étrenden sincs hiánybetegségem. Illetve ez a téma valszeg egy kicsit túl van parázva szinte mindenkinél.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.