Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) UnA válasza D1Rect (#100) üzenetére


UnA
Korrektor

és a kovászos uborka az pozitív vagy negatív faktor? :)

(#102) D1Rect válasza UnA (#101) üzenetére


D1Rect
félisten

Azt értem, hogy a történelem során valahogy sikerült egyszer.
De kinek az ötlete volt, hogy csinálja meg újra?
A többiek miért nem verték meg érte?
:N

(#103) inf3rno válasza UnA (#99) üzenetére


inf3rno
nagyúr

+1, az elmúlt évben csináltam egy újabb kísérletet FODMAP jellegű diétával. Ha csak a fogyás számít, akkor junk fooddal is lehet edzés nélkül fogyni, ha valaki elengedi az olyan tévhiteket, mint hogy napi 3 kötelező étkezés, kötelező reggeli, tele kell ennünk magunkat, xy rokon, táplálkozási tanácsadó, divatmagazin, barátnő, stb. mondja meg, hogy nekem mi az ideális súlyom, formám és hagyjuk, hogy kajával tömjön vagy éhezzünk miatta, stb.

Most sérülés miatt nem sportoltam 2 évig, és olyan 1 évig eleresztettem teljesen magam ilyen téren, és rekord alacsony a súlyom és a testzsírom magamhoz képest. Azt hiszem a fentiek közül ami a legjobban számít, hogy teltségérzetig esznek általában az emberek. Nálam a reggeli, ha van kedvem hozzá, akkor általában 1 szendvics. Ha nagyon zabálni akarok, akkor 2. Normál szögletes előre szeletelt toast kenyérrel, pár szelet prosciuttoval. Nem fogok jóllakni tőle, de ez nem is cél. Ebédnél sincs több fogás. Ha édességet akarok enni, akkor az az ebéd vagy elhalasztom órákkal későbbre. Nagy átlagban 1500 - 2000 kcal között lehetek valahol. Vannak erősebb napok, vannak gyengébbek. Súly terén eddig 80kg körül volt a max, most 65kg körül vagyok, ami a 15 évvel ezelőtti súlyom. Nincsenek hiánybetegséghez kapcsolódó tüneteim. Vérképet nem csináltattam mostanában. Vérnyomás 110 volt legutóbb és 120 szokott lenni. Szóval ha okoz is érelmeszesedést a sok telített zsír, nem igazán jelentkezett, ami 1 év alatt nem is várható, inkább 10-20 év kell neki.

Jótékony hatása ennek a diétának, hogy a pénztárcám kedveli, mert jóval kevesebbet eszek, mint előtte, és megengedhetem a drágább alapanyagokat is, főleg, hogy mostanában hasonló árban vannak, mint az olcsónak mondottak. Nem válogatok túlzottan, azt eszek, amit megkívánok, amit meg nem szeretek, azt kerülöm. Ha 1 tábla csokit kívánok meg, akkor azt eszek, mint kb. fél órája. 100g, 584kcal, 41g zsír, 42g szénhidrát. Ha a napi mennyiséget nézzük, akkor 2 kis adag lecsó rizzsel, fél liter rizstej, 1 tábla csoki fogyott eddig, ami a kalóriabázis szerint 2000 kcal. Ma még fent leszek pár órát, valszeg már csak teát fogok inni, mert elég volt ennyi mára. A szénhidrátra figyelek, hogy eleget vigyek be, mert ha elfogy, attól van a kényszeres evés, a fehérje kell az izomvesztés elkerülésére így, hogy nem sportolok, úgyhogy az heti 3x van legalább hús vagy hüvelyesek formájában, a zsírral nem törődök túlzottan, inkább kerülöm a túl zsíros, olajos dolgokat, mert az emésztésem nehezen tolerálja, vagy csak keveset eszek belőlük. Ebben is vannak kivételek, pl. a lángost nem bírom, a csokit viszont igen, ha nincs benne túl sok tej.

A rostmentes diéta után most visszavezettem pár hete a rostokat az étrendbe. Savanyú káposzta, zöldségek, savanyúságok voltak inkább a jellemzőek. Gyümölcsből paradicsom csak pizza vagy spagetti miatt, néha konzerv barack, de egyébként kerülöm őket valamiért. Tejtermékekkel is próbálkoztam, de úgy tűnik, hogy nem bírom őket. Az emésztésem sem tolerálja, és az ízületeim is be szoktak gyulladni tőlük. Talán allergia, passz. Érdekesség, hogy egy kicsit randomnak néz ki, hogy a tejtermékek közül mit viselek el, pl. a keménysajtok és a tejszín általában nem gond. Néha még a nyers tej is megy, máskor meg szinte mindenre tüneteket produkálok. Nem tudom biztosan mitől függ ez. Majd csinálok rá kísérletet. Hallottam olyan legendákat is, hogy pl. az ír tejre nem alakult ki valakinél allergiás reakció, míg a normál itthoni tejre igen. Szóval még az is lehet, hogy a tehenek takarmányától is függ, amik a tejet adják, hogy ki hogyan reagál rá. Ezt némileg alátámasztja, hogy már évek óta télen mindig rosszabbodik a helyzet.

Összességében ez alapján meg az elmúlt 25 évben kipróbált diéták alapján azt mondom, hogy a testsúlyt leginkább az étkezési szokások határozzák meg, azon belül is az ilyen kényszer jellegű tévhitek, hogy délben kötelező ebédelni, vagy csak ilyen és olyan egészséges dolgot szabad enni, vagy teltségérzetig kell enni és kötelező jóllakni, ha a mama sütivel tukmál azt kötelező elfogadni, stb. Úgy tűnik ezek olyan mélyen gyökereznek az emberekben, hogy a legtöbb ember már azonosítja saját magát velük, és soha nem kérdőjelezi meg őket. Ezektől mentesen kb. erőfeszítés nélkül lehet fogyni. Legalábbis én úgy gondolom, hogy mindenkinél ez a helyzet. Edzeni lehet mellé, sőt jót tesz, de még az sem kötelező, és nem ok arra, hogy valaki elhízott legyen. A genetika sem az, talán ha 1/100k, akinek extrém módon hízásra hajlamosító génjei vannak, a többiek csak szeretnek sokat enni, illetve ilyenkor is jó eséllyel életmód függő a dolog. A pajzsmirigy betegség sem ok, persze az alulműködéssel könnyebben lehet hízni, de sokan fogytak le már annak ellenére is. Ha valaki a másik véglet és alacsony a súlya, akkor zsírral lehet hízni, vagy legalább tartani a súlyt. A csokit javaslom és a krémes süteményeket, pl. tiramisu. Nem kimondottan fontos egyébként hízni, edzeni, és izmot építeni talán jobb ilyen esetben. Itt is előfordulhat, hogy fejben kell először rendet rakni az illetőnél.

A kísérlet eredménye egy másik hipotézis is, hogy nincs olyan mértékben szükségünk vitaminokra, mint sokan előadják. Valószínűleg ez összefügg azzal, hogy minél többet eszik valaki, annál több antioxidáns kell ahhoz, hogy az emésztés során keletkező oxidatív stresszt semlegesítse a szervezet. Ha keveset eszünk, akkor kevesebb antioxidáns is elég. Egyelőre ezen csak agyalok, de majd utánanézek, hogy voltak e már erre kísérletek. Ez elég jól magyarázná, hogy ilyen többnyira 1500 napi kcal-os rost és vitamin szegény étrenden sincs hiánybetegségem. Illetve ez a téma valszeg egy kicsit túl van parázva szinte mindenkinél.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#104) zolikaDB válasza inf3rno (#103) üzenetére


zolikaDB
veterán

Szia!
Elolvasgattam az írásod, meg a hsz-eket is és próbáltam értelmezni.

Ezen utolsó hsz-ed alapján annyira nagyon nem világos nekem minden.

1, Akkor most te ezt a 65 kilót a FODMAP-pal érted el? Illetve mi indokolta, hogy kipróbáld?
2, "Ha csak a fogyás számít, akkor junk fooddal is lehet edzés nélkül fogyni..."
Tehát (most mondok egy baromságot, mert adatokat nem tudok): beverek reggel 10-kor egy mekis óriásvalamit krumplival, ami 900 kalória, 70g ch meg 40g zsír, meg délután egy balatonszeletet, és akkor a napom kijön 1300 kalóriára meg 90g ch-ra és jó is vagyok???
3, "Ha édességet akarok enni, akkor az az ebéd"
Tessék? Ebéd helyett egy tábla milka? Vagy mi?
4, "Jótékony hatása ennek a diétának, hogy a pénztárcám kedveli, mert jóval kevesebbet eszek, mint előtte..."
Most tkp milyen diétáról beszélünk? "Szimpla keveset evésről", vagy a FODMAP vagy mi?
5, "Nem válogatok túlzottan, azt eszek, amit megkívánok..." Ez a fenti diéta magja?
Ne haragudj, de így többször elolvasva nagyjából ez jön le, vagy csak én nem látok a sorok mögé. :DDD
6, "pl. a keménysajtok és a tejszín általában nem gond" - ha szabad belevau, akkor ez valami enyhe laktózintolerancia lehet, ugyanis egy sajtban annak készítése során a tejcukrot felzabálták a bacik, emiatt nem reagálsz rá rosszul. Az, h melyik tej okoz gondot, melyik nem, az függhet attól, h mennyit iszol, vagy épp milyen régen ittál tejeset, meg ki tudja melyik tej mennyire van felhígítva a ráírt infóktól függetlenül.
7, "Ezektől mentesen kb. erőfeszítés nélkül lehet fogyni. Legalábbis én úgy gondolom, hogy mindenkinél ez a helyzet."
AZAZ? :D Mi a titkod, amihez 25 évnyi próbálkozás után jutottál hozzá?
Kikapcsolod, másodlagossá teszed szellemileg az étkezés iránti igényt, és ezek után is annyit eszel, ami éppencsak...? A tested megszokja, és pipa?
Tehát elkezdesz enni adott nap, akkor amikor, és nagyjából 1500kcal-ig eszel, utána csókolom, ennyi volt mára? Ez lehet délben, lehet este 7-kor, de ott az út vége?

Mert az írásodban és korábbi hsz-ekben másnak épp azt mondtad, h azért nem fogy, mert keveset eszik és lelassult az anyagcseréje, a test pedig tartalékol...

Szóval, kicsit tisztázd már a dolgokat, mert én épp kíváncsi vagyok, csak nem értem, mi történt veled, hogy 25 év után pikkpakk leadtad azt a fölösleget, amit 25 évig valszeg nem tudtál, és ehhez még csak nem is sportoltál, nem ettél rostokat...

(#105) inf3rno válasza zolikaDB (#104) üzenetére


inf3rno
nagyúr

1, Akkor most te ezt a 65 kilót a FODMAP-pal érted el? Illetve mi indokolta, hogy kipróbáld?
Olyasmi, de ez nem kimondottan fogyásra van, inkább a többi változtatás, a kisebb adagok, nincs kötelező étkezés, egy étkezés általában egy fogásból áll, max 2. Nem hagyom senkinek, hogy beleszóljon mikor mit mennyit eszek. Reflux miatt kezdtem el, valamit javított rajta.

2, "Ha csak a fogyás számít, akkor junk fooddal is lehet edzés nélkül fogyni..."
Mondjuk ha a legegyszerűbb modellt vesszük, akkor megvan, hogy 1 kg ember mennyi kalóriát éget el létfenntartásra. Mondjuk 70kg-os férfinak 2000kcal a napi ajánlott. 2000kcal/nap/70kg = 28.57kcal/nap/kg. Ha mondjuk 50kg-osra lefogy, akkor 50kg-os súlyra 50kg * 28.57kcal/nap/kg = 1428kcal/nap amit legalább be kell vinni, hogy ne fogyjon tovább. Ha felhízik 100kg-ra, akkor 100kg * 28.57kcal/nap/kg = 2857kcal/nap a maximum, amit bevihet, ha nem akar tovább hízni. A valóság ennél komplexebb, mert az anyagcsere sebességétől is függ az alap fogyasztás, ami az időjárástól elkezdve mindentől függ. Aztán a sport mennyisége számít, mert az is kalóriát fogyaszt, pl. napi fél óra futás 350kcal 70kg-os emberre, az is súly függő bizonyos sportoknál. Aztán a test összetételétől is függ, mert az izomszövet jóval többet fogyaszt, mint a zsírszövet. Még beleszólhat valamennyire az is, hogy mit eszik, pl. a koffein valamennyit gyorsít rajta. Aztán még az is, hogy mennyit gondolkodik, mert pl. sakkozóknál mérték, hogyha sokat agyalnak, akkor egy csomó kalóriát fogyasztanak.

3, "Ha édességet akarok enni, akkor az az ebéd"
Általában sütemény, fagyi, néha egy tábla csoki. Melléje még kávé. Lehet választani, hogy normálisat eszel, vagy sütit. Nekem mikor éppen milyen kedvem van, attól függ. Általában, ha kevés szénhidrátot viszel be a napokban, akkor bekapcsol valamilyen szénhidrát éhség, és akkor cukrosakat, sütit eszem, kólát iszom.

4, "Jótékony hatása ennek a diétának, hogy a pénztárcám kedveli, mert jóval kevesebbet eszek, mint előtte..."
Ez a szimpla kevés evés. A FODMAP kb. junk food, mert általában azt tolják, hogy az az egészséges, amiben van elég rost. A vitamin is zöldségekben, gyümölcsökben van, amik szintén rostosak. A FODMAP arra jó, hogy a rossz összetételű bélflóra kihaljon, aztán lehet újra telepíteni tejsav baktériumokkal.

5, "Nem válogatok túlzottan, azt eszek, amit megkívánok..." Ez a fenti diéta magja?
A fenti diétának ez a magja, a FODMAP-al elég jól összeegyeztethető, mert a rostosakat szinte sosem kívántam meg, csak a húst, sütit, krumplit, stb. Most egy ideje már visszavezettem a rostosakat, most csak a kis adagokat tartom, illetve, hogy egyfélét eszek egy étkezésnél, ritka, amikor két fogás van. A refluxon ez is segít, és úgy tűnik a FODMAP is működött, mert most kisebb a felfújódás, ami a refluxot okozza nálam. Ha a makrókat nézzük, akkor inkább szénhidrát, mint zsír alapú diéta. Ha egészségesre akarnám, nem ennyire lazára, akkor csökkentenék a cukron és növelném a keményítőt és a rostot a szénhidrátban. A zsíros résznél meg a zsírt igyekezném kiváltani olivaolajjal, ahol csak lehetséges. Egy időben csináltam ilyet is az adagok csökkentése nélkül, és akkor volt a legjobb a vérképem. Ha testépítő diétát nézünk, akkor ez a rizs + lazac/tőkehal + saláta, aminek megfelel.

6, "pl. a keménysajtok és a tejszín általában nem gond" - ha szabad belevau, akkor ez valami enyhe laktózintolerancia lehet
Nem logikus, mert egyszer van, egyszer nincs. Inkább diszbiózisra gyanakszom. Bár végeredményben ugyanúgy ritkán fogyasztok tejet emiatt, és hasonlóak a tüneteik.

7, "Ezektől mentesen kb. erőfeszítés nélkül lehet fogyni. Legalábbis én úgy gondolom, hogy mindenkinél ez a helyzet."
AZAZ? :D Mi a titkod, amihez 25 évnyi próbálkozás után jutottál hozzá?

Ha nagyon sarkítani kéne, akkor nem eszek teltség érzetig szinte sosem, inkább gyakrabban eszek, és egy idő után összeszűkül a gyomrom. Ennél egy fokkal komplexebb pszichológiai okok feloldása, stb., de általában az emberek az egyszerű dolgokat szeretik.

Mert az írásodban és korábbi hsz-ekben másnak épp azt mondtad, h azért nem fogy, mert keveset eszik és lelassult az anyagcseréje, a test pedig tartalékol...

Ez is lehet egy ok. Általában a tipikus fogyókúrák azért nem működnek, mert a kalória megszorítás mellett még a szénhidrátot és az édességeket is megszorítják, aztán elég hamar kialakul egy nagyon durva éhség, aminek az az eredménye, hogy egy szép napon fogja magát a delikvens és bezabál 5000 kcalt édességből. Aztán ezt még folytatja pár napig. Utána jön a bűntudat, akkor megint pár napig éhezik, aztán ezt váltogatja, de az átlag mondjuk 2500 - 3500 kcal lesz, aztán nem fogy tőle semmit, hanem inkább még tovább hízik.

Ha valaki sokat akar enni, és képtelen lejjebb adni az adagokat, akkor egy másik módszer, ami jól működött nálam, hogy minden nap sportoltam legalább napi fél órát, és felpörgettem az anyagcserét, de ha valaki nem akar sportolni, akkor az alacsonyabb kalória bevitel ami működik. A kettőt együtt még nem próbáltam. Az igazság az, hogy nem mertem, mert így is elég alacsony a súlyom, illetve le van sérülve a lábam, és a futáson kívül mást nem igazán szeretek.

Szóval, kicsit tisztázd már a dolgokat, mert én épp kíváncsi vagyok, csak nem értem, mi történt veled, hogy 25 év után pikkpakk leadtad azt a fölösleget, amit 25 évig valszeg nem tudtál, és ehhez még csak nem is sportoltál, nem ettél rostokat...

Félreérted. Többféle diétát csináltam már, szinte mindegyik sikeres volt, olyan 10kg-okat szokott változni a súlyom, de mindegyiknél szükség volt erőfeszítésre, pl. a minden napi sportot kihagyás nélkül elég nehéz volt tartani. A szénhidrát csökkentett diéta, pl. nem eszek tésztát és kenyeret, illetve sütiket szintén elég nehezen tartható volt. A cukor és édesítőszer mentes diéta szintén nem egyszerű. A zsír csökkentett minimális olivaolajos viszonylag jól tartható volt. A hagyományos kalória megszorításos diéta szintén nehezen tartható, ha az ember nagyobb adagokhoz szokott. Ezzel a jelenlegi kisebb adagos, rostmentes diétával most erőfeszítés nélkül állt be valahogy az alacsonyabb kalória bevitel is. Előtte 79kg-ról indultam, aztán már leadtam 5kg-ot, utána már nem is akartam fogyni, jó volt nekem a 73-75kg környéke, csak a FODMAP-et akartam kipróbálni, aztán mégis fogytam tovább. Az eleje szinte tisztán szénhidrát alapú volt viszonylag kevés zsírral, valamennyi fehérjével. Rizs, krumpli, tészták, bab, lencse volt az alapja, néha valami szósz, hús, ritkán olajos hal, olajbogyó, kemény sajt, stb., de azok inkább ízesítőnek voltak benne, a szénhidrát volt a lényeg, mert térfogatra abban kevesebb energia van, mint a zsírban. Olyan 65kg körül már elkezdtem aggódni, hogyha ebben az ütemben folytatom, akkor 60kg alá leesik a súlyom edzés nélkül, úgyhogy elkezdtem visszapótolni a zsírt, aztán ha már lehet, akkor a csokit, fagyit, krémtúrót, kókusztejet, tejszínt választottam, mert azokkal még kellemes is. Abból nem nagyon válogatok, amihez éppen kedvem van. Ezzel a módosítással beállt a 65kg-os súly, most azt tartom már fél éve. Szóval amit az egészséges életmód magazinok démonizálnak meg próbálnak megszorítani, hogy csoki, fagyi, stb. az egyáltalán nem lényeges fogyás szempontjából. Maximum annyi összefüggés van a kettő között, hogy azok általában zsírosabbak, és az emberek tartják a 3 fogást, hogy leves: víz+só, szilárd: fehérje+keményítő, desszert: zsír+cukor, aminél általában már a második fogás után megvan a napi ajánlott kalória bevitel, mert akkora adagokat esznek. Három fogással meg erősen túltolják. Talán mikroadagokkal lehet több fogásos étkezéseket is csinálni így, de én nem látom értelmét, mert bonyolult. Maximum gourmet éttermek szokták.

Nyilván figyelni kell a makro és mikrotápanyagok egyensúlyára, de ezekre csak hosszú távon. Szóval simán belefér, hogy mondjuk a hét felében csak sütit eszek, a másik felében meg rendes kaját, és így is eleget be tudok vinni a jelek szerint. A másik lehetőség, hogy ebédre süti, vacsorára hús, de igazán ezeket sem tartom már, olyan napi 5x eszek most keveset. Ha éppen nem vagyok a barátnőmnél, és magamra főzök, akkor meg teljesen változó, attól függően, hogy mikor van időm rá, vagy mennyire van kedvem főzni. Ha még vitaminokat is szedek, akkor meg pláne kiesik ez a hiánybetegséges probléma. A másik, hogy inkább minőségibbet veszek mindenből, mert általában azokban több a mikrotápanyag.

Talán így már érthető nagyjából.

Buliban hasznos! =]

(#106) zolikaDB válasza inf3rno (#105) üzenetére


zolikaDB
veterán

Köszönöm :R
Nagyjából kapizsgálom, mit csinálsz.
El tudod mondani, hogy átlagos napokon hogyan néz ki az étkezésed egy napra levetítve?

(#107) zolikaDB válasza zolikaDB (#106) üzenetére


zolikaDB
veterán

Vagy maskepp fogalmazva: miket eszel reggelire, ebedre, vacsira
...? ;)

(#108) inf3rno válasza zolikaDB (#106) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A menü:
- egy szendvics
- vagy fahéjas/kakaós csiga
- vagy csokis croissant
- vagy kis adag leves
- vagy negyed tábla csoki / egy szelet csoki
- vagy tortilla + szósz
- vagy buggyantott tojás 2db + 1 kifli
- vagy egy szelet kacsazsíros kenyér
- vagy egy szelet mézes kenyér
- stb.

B menü:
- kis adag rizs/tészta/krumpli + sült hús/zöldség/hal
- vagy kis adag spagetti bolognai/carbonara/pestos
- vagy 2-3 szelet kis pizza
- vagy kis adag chilis bab
- stb.

Most éppen
- reggel: A
- tízórai: A
- ebéd: B
- uzsonna: A
- vacsora: B
- hajnali: A

Volt, hogy egy étkezést csináltam egy nap, akkor 3-4 B volt egyben. Ilyen volt, amikor vettem délután a Tescoban egy doboz fagyit, és egyben megettem az egészet, de a 2000 kcal úgy sem volt meg.
Volt, hogy 4-8 darab (A vagy 1/2 * B) volt egy nap, esetleg a fentinél kisebb adagokkal.

Sokszor csináltam, hogy főztem annyit amennyi két napra elég, aztán kis adagokban napi 4-8x ettem, amikor nagyon nem volt időm. Pl. a chilis bab vagy a spagettik ilyenek.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#109) inf3rno válasza zolikaDB (#107) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Tulképp a lényeg az lenne, hogy megnézd, hogy neked mi az, ami belefér a napodba, mikor érsz rá enni, aztán úgy oszd be egész napra, hogy minél kisebb adagok legyenek. Időben nekem távmunkában szinte bármelyik változat belefér. Akár napi 8x is tudok negyed óra szünetet tartani, amikor kajálok.

Buliban hasznos! =]

(#110) zolikaDB válasza inf3rno (#109) üzenetére


zolikaDB
veterán

Wow!
Köszönöm szépen!
Mindenesetre, vesztenivalóm nincs, kipróbálom! :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.