Hirdetés

2024. június 16., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#21) frescho válasza Graphics (#18) üzenetére


frescho
addikt

Köszi, gyorsan kijavítottam. De az elsőt már valaki kigyomlálta előttem, mert nem találom :)

https://frescho.hu

(#22) Totom76


Totom76
csendes tag

Az első számítógépem ATARI ST volt, jó kis gép volt! Annyit hozzá tennék, hogy egy akkor IBM PC ami XT-t vagy 286-ost jelentett korántsem vette fel a versenyt sem az Amiga 500-sal sem az ST-kel. Oké akkor abban jó volt hogy Mariska néni a Számalknál csinálta a bérszámfejtést :DDD
Az Amigák videó stúdiókban voltak, az Atarik meg a zenészeknél és szöveges kiadvány szerkesztőknél. Csak két elég nagy programot megemlítek a Cubase-t és a Calamus-t.
Kár hogy Karácsonyra kaptam, mert én egyébként Amigát vettem volna akkor.
Tulajdonképpen a PC akkor kezdett igazából rájuk verni a 486-s és a Pentiumoktól meg a moduláris felépítéssel, hogy a VGA kártyák fejlődtek és a hangkártyák. Ideig még követte az Atari és a Comodore is, mert Atariban a Falcon vagy a TT sorozat azok elég erős gépek voltak, Amigánál az 1200-es meg hirtelen nem jut eszembe milyen gépeik voltak.
Az Atarimnak a TOS német volt :DD BASIC-ben programozgattam rá meg szétszedtem és összeraktam, raktam bele emulátort, aztán 1994 környékén eladtam egy zenésznek és vettem belőle egy 386-os, szerettem :O :U de ez van :))

(#23) sztanozs


sztanozs
veterán

Úgy látom végül összeállt a teljes cikk - szép munka, mindenféleképp.

BTW pont a napokban szedtem ki a kukából egy C64-est. Sajna tápom nincs hozzá, kipróbálni így nem tudom :(

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#25) snecy20 válasza Atyus (#2) üzenetére


snecy20
veterán

Most komoly, hogy egy ilyen részletezettségű írásnál ezeken vagyunk fennakadva? :)
Tegnap még frissiben elolvastam, nem találtam rossznak.
Tartalmilag meg nagyon érdekes!
De azért ilyenkor örülök, hogy én már a 90-es évek közepétől csöppentem a számítástechnikába.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#26) frescho válasza snecy20 (#25) üzenetére


frescho
addikt

A kritika hasznos, ha konkrét hibákra mutat rá. Ami eddig felmerült javítottam.

Totom76: Érdekes mások történetét hallgatni, hogy ki mikor hogyan kezdte. Atari 16 bites szériából egy STE-t választottam ki "használós" gépnek. Annak francia a TOS ROM-ja. De azt a kb. 20 menüpontot könnyen ki lehet következtetni. Bacsis kiállításán is azt lehetett nyüstölni.

https://frescho.hu

(#27) pomorski


pomorski
őstag

Szia! Köszi ezt a hosszú cikket. Az ABC-80 hogy nincs sehol sem megemlítve? (Az is egy izgalmas gép volt. Olyanod van?)

(#28) coyote55


coyote55
őstag

Azt jobban ki lehetett volna hangsúlyozni, hogy az Apple ][ kétfajta BASIC nyelvét akkor lehetett használni, ha minimum 48kB RAM és a bővítőkártya is a gépben volt. Utóbbi a "0" slotban lehetett csak. Váltani a kétfajta BASIC - a lebegőpontos, és az integer - között a beépített assembler meghívása után (Call -151) a C080 cím kétszeri meghívásával, illetve a C081 címmel lehetett visszakapcsolni.
Hmm, majd 40 év után hogy jönnek elő az emlékek...
Az Apple nagy előnye a C64-el szemben az volt, hogy egyszerű katalógus áramkörökből (74 LS xx) állt, nem pedig cél-IC-kből, mint a Commodore. Tipikus kispénzű egyetemistáknak való gép :K
Rengeteg bővítőkártyát lehetett kapni (építeni) hozzá. Volt EPROM - égető, 128 kB RAM kártya, két floppyt kezelő kártya, két fajta videókártya (80 karakteres monokróm és RGB színes), Z80-as CP/M kártya, sőt Motorola MC 68008 -as, 16 bites processzoros emulátor is. Utóbbit már nem építettem meg, ahogy a 80186 -os processzort, ROM -ot, és emlékeim szerint 256 kB RAM -ot tartalmazó egykártyás PC-t sem. Ja, és a 10 MB-os winchester vezérlőkártyát sem. Mégegyszer: 10 MB!
Nem volt hozzá kedvem ;)

Ha valakit érdekel: van hozzá alaplapom, jöjjön el érte. A többit privátban.

[ Szerkesztve ]

Memento Mori!

(#29) frescho válasza coyote55 (#28) üzenetére


frescho
addikt

Köszönöm a kiegészítést. Könyvt lehetne írni egy-egy gépről. Jobbat mondok mások írtak is. Velük soha nem fogom felvenni a versenyt műkedvelőként. A polcomon van könyv az Apple II-ről, Atari 8 bitesekről, Commodore-ról, Amigáról és még sok másik gépről. Én ZX81-et láttam elsőként. Szó szerint alkatrészenként ment át a kezem között, mint "segéd" adogattam őket Apámnak aki összerakta a kit-et.

pomorski: ABC-80-am sajnos nincs. Tervezem megmelíteni majd kb. 4 résszel később a magyar gépek között, mert a BRG-ben is gyártották. Az igazi egy itthoni példány lenne. Svédektől beszerezni nagyon macerás, de ami késik nem múlik.

https://frescho.hu

(#30) coyote55 válasza frescho (#29) üzenetére


coyote55
őstag

Az én első gépem is ZX81 volt, de nem gyári kit, mert ULA-t nem lehetett szerezni. Ki volt váltva egy marék LS 157-es IC-vel. A tasztatúra meg olyan volt, hogy ki milyet szerzett hozzá...De működött! Ha nem is elsőre, de előbb-utóbb :U khmm, khmm...hagyjuk, feléledt.
Az első ZX81 első bekapcsolásakor szép szőnyegmintát rakott a TV képernyőjére, mert forrasztáskor a karakter ROM foglalatának lábai közé beesett egy csepp ón, és nem vettem észre... :U :(((
Hősies idők voltak, az 1900-as évek repülő, és autó fejlesztőiként raktuk össze a gépeket.
A jelszó: "Csak semmi buhera, a lényeg, hogy menjen!" :D

Memento Mori!

(#31) Totom76


Totom76
csendes tag

Szerintem jó a cikk és jó érzés visszagondolni.... :R :C

Meg akkor milyen demókat raktak össze, 64 Kbyte-ba olyan dolgokat írtak, meg fél megába egy megába, azok a programozók zsenik és zseniálisak voltak, jó lenne annyit tudni meg úgy, de sajnos csak átlagos programozói képességem van. Ez van, mint ahogy nem mindenki lehet rakéta tervező mérnök sem. :U

Sajnos születésemkor orvosi műhiba miatt agyvérzést kaptam és majdnem meg is fulladtam, mert nem szívták le a váladékot rendesen és akkor mondták nem leszek matek zseni és hogy lassabb leszek mint az átlag is :( de ahhoz képest mégis elvégeztem a villamosmérnökit, biztos könnyebb lett volna ha nem lett volna ez a malőr :((( :(( De mint ahogy szokták volt mondani Isten az erőseknek mindig keményebb feladatot ad. :)

(#32) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Köszi! Érdekes volt.

Csodálom akkoriban milyen kevés multi cég mozdult rá ezeknek a gépeknek a fejlesztésére.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#33) Ed_007


Ed_007
aktív tag

Kicsit később, '84-ben kaptam az első számítógépemet, az e cikkben is említett CPC-nek a német változatát: Schneider CPC 464-et. Monokróm monitorral, magnóval, de remek felbontással (320x200), polifonikus hanggal.
Nem volt hozzá egyetlen szoftver sem, ezért ha játszani akartam, nekem kellett játékot írni hozzá. Így tanultam meg programozni. :)

(#34) dingdongkng


dingdongkng
tag

Comodore Computersnél volt a PET széria is, ami szerintem nem CBM. Ja meg azért a 8 bites gépeknél a ZX Spectrum is azért egy komoly játékos volt, főként itthon.

A kávéautómata előtt mind egyenlők vagyunk...

(#35) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Grat! Jó összefoglaló!

"Magyarországon a KFKI-ban is volt ferritgyűrűs memóriafejlesztés/gyártás, amiről így emlékeznek meg: "Az 1966. évi "
Meg a Videoton is gyártott ferritet.

A korai nagygépes memóriákból kihagytad a katódsugárcsövest ;) Az még hatalmas cucc...

Mutogatni való hater díszpinty

(#36) Kisgépkezelő válasza frescho (#29) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Nem voltam még tán 3 sem, amikor ugyanígyment át a kezeim között egy 286. Nyilván nem én végeztem a munka tudományos részét, de én húztam meg a bekapcsolás előtt az utolsó két csavart a "gjimbuszkujccsal", úgyhogy büszkén álltam a csoda előtt, amit ÉN építettem. :) Emlékszem, hogy nagyon vadul nézett ki a Norton Commander a fekete-zöld kijelzőn. Egyből bele is szerettem a számítástechnikába.

(#37) hcl válasza coyote55 (#28) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Lol, TVC-be is lehetett BASIC váltó kapcsoló, bár gyárilag nem volt :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#38) coyote55 válasza hcl (#37) üzenetére


coyote55
őstag

Hogyan? Mi kellett hozzá: assembler, BASIC, vagy hardver?

Memento Mori!

(#39) hcl válasza coyote55 (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hardver, meg BASIC EPROM.
Neten fellelhető az átalakítás, az EPROM select lábát kapcsolgatta :D Kapcsol, reset, és máris más BASIC.

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) pomorski válasza hcl (#37) üzenetére


pomorski
őstag

Életem első gépe a Videoton TV computer volt, azon ismerkedtem meg a basic nyelvvel.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.