Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) E.Kaufmann válasza Dyingsoul (#2) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Olcsón átveszem ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#52) E.Kaufmann válasza Kendek (#46) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

+1, RPi 1-el még kínszenvedés volt, de a kettes már nekem simán viszi a DVD ISO-t licenc nélkül szoftverből. Persze néhány MPEG2-es és VC1-es HD-s anyagokkal biztos megizzadna, de ritka ezen a felbontáson, inkább a DVD SD tartalmak vannak még MPEG2-ben.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#53) Polllen válasza azbest (#41) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ha az eddigi trend marad, akkor a pi támogatásához képest az S9xx elbújhatnak majd.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#54) Cifu válasza Vektast (#50) üzenetére


Cifu
nagyúr

Van egy kis különbség szoftvertámogatások terén azért... Kb. ég és föld a kettő viszonya. Ha éppen van egy jó szoftverrel ellátott box, akkor hurrá. De általában valami kisebb-nagyobb nyűgje (CEC, audió, stb.) mindegyiknek van... :(

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#55) paprobert


paprobert
senior tag

Mit csinálnak, vagy épp mit nem csinálnak energiamenedzsment tekintetében, hogy 3W az idle fogyasztás?

Oké, be tudták zsúfolni a 'nagy' ARM magokat, de ez a 28nm így csalódást keltő.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#56) Cifu válasza paprobert (#55) üzenetére


Cifu
nagyúr

Mutass ilyen áron 14 vagy 12nm-es SoC-al szerelt SBC-t, amin hasonló mennyiségű RAM, USB 3.0 és gigabites LAN van. Sok szerencsét hozzá...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#57) bear_ válasza Cifu (#56) üzenetére


bear_
aktív tag

(#58) Cifu válasza bear_ (#57) üzenetére


Cifu
nagyúr

55$ vs. 79$ a 4GB-os, 45 vs. 63$ a 2GB-os változatok ára az Rpi4 és az Odroid N2 esetén...

Az RPi mindig is a támogatottságával és az árával tudott tarolni, ilyen árért pedig (sajnos) még nem realitás a 12nm-es SoC...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#59) Jesus_Shaves válasza Cifu (#58) üzenetére


Jesus_Shaves
aktív tag

Arról az apró tényről nem is beszélve, hogy az a 79$ az valahol Koreában annyi, mire ide behozod vámmal, tréfával, kiegészítőkkel lesz vagy 70-80 ezer forint.
Esetleg a germánoktól lehet még venni, de úgy sem sokkal olcsóbb.

(#60) paprobert válasza Cifu (#56) üzenetére


paprobert
senior tag

A feature list teljesen jó, nem erről beszéltem.

Az idle fogyasztás nem mérséklődött a gyártástechnológiai ugrás ellenére sem. Komolyan jó lenne tudni, hogy miért van ez.

VRM spórolás, vagy valamelyik kontroller energiamenedzsmentjének teljes hiánya miatt van? Nekem egyelőre nem tiszta. Jó lenne ha erre is fordítanának figyelmet, mert bármelyik mobil pár száz mW-ból megoldja a készenlétet, szóval nem lehetetlen elvárás ez.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#61) Cirbolya_sen válasza Jesus_Shaves (#59) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

annyi azért nincs, még hozzá dobódik 20ero szállítás:
https://www.odroid.co.uk

Odroid N2-2GB 16GB Kit [77304]
- Power Supply EU
- Operating System Android x 1 119.99€
Sub-Total 99.99€
VAT (20%) 20.00€
Total 119.99€

Cirbolya_sentinel

(#62) DanD88 válasza zsopu (#23) üzenetére


DanD88
tag

Mondom Linux. Mondom Bongeszo:

Chrome / Chromium (Firefox too but there's no way to force this) doesn't support hardware accelerated video decoding on Linux. - [link]

(#63) MasterDeeJay

Amikor megjelent a zéró akkor vettem egyet, szerencsére még volt. Beüzemeltem egy OpenElec-el ami egy Synology NAS-ra mutat. Jópár éve megy 24/7 a tv mögött, de néhányszor újra kellett indítani.
Ilyen célból elég a zero elvileg gyengének számító hardvere. De az is igaz hogy kellet vennem valami mpeg licencet és beírni indításba mert nem mindent játszott hardverből. Egy tápja már tönkrement, de az is igaz hogy mindíg valami gagyi noname táppal ment. 2 usd-s utp-usb adapterrel meg mindenféle kukázott kábellel, ragasztott ramsünikkel :DDD
Csak akkor cserélem le ha megdöglik.
Illetve még az ősidőkben vettem a legelső szériát, sorszámozottat még pólót is kaptam mellé de a fene se tudja már hova kevertem el, meg volt még egy másik modell is valahol.
Szóval baromi jó kis kütyük ezek, el lehet velük szórakozni kis szinten is.
Én kiegyeznék egy újabb kiadású erősebb zéróval is 5 usd áron ha nem kéne még egyszer annyi postát is fizetni rá.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#64) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Egy ilyennel például TV-t is fel lehet okosítani, illetve média lejátszóként is használható külső USB-s HDD-vel?

Vagy ehhez valamiféle "mókolás/programozás" kell, mert ahhoz nem értek.

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#65) E.Kaufmann válasza MasterDeeJay (#63) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Egy Pi2 tudású zéró jó lenne, mert ha jól tudom ezek tunngolt Pi1-el vannak egy súlycsoportban, bár pár dologban még annál is jobbak a méretet és wifit nem nézve.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#66) SunMount3r válasza tibaimp (#64) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Média lejátszáshoz van ehhez optimalizált ingyenes OP rendszer LibreElec néven, a Pi-os Topic-ban érdeklődj. Viszont ha amolyan Android-os TV okosításra gondolsz, azt a Pi-al nem igen lehet. Ahhoz inkább a dual boot-os Amlogic-os Box-ok lennéne megfelelőek, sokkal olcsóbban, amik Core Elec-el média lejátszóként is elég jók.

Én is ezt sajnálom, hog Android-ot nem lehet a Pi-ra hegeszteni...

(#67) fatal`


fatal`
titán

Na ennyi RAM-mal már jöhet egy git/maven szervernek. :)

(#68) envagyok


envagyok
veterán

Ha coreelecet és libreelecet valaki kipróbálja rajta, írhatna az élményeiről.

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#69) tibaimp válasza SunMount3r (#66) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Pedig tetszik ez a kis koncepció, lehet megnézem a topikot, köszi.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#70) zsopu válasza SunMount3r (#66) üzenetére


zsopu
tag

Ha jól emlékszem Banana Pi-re lehet Androidot rakni! :D

(#71) pitiless válasza Sofian (#49) üzenetére


pitiless
senior tag

https://www.rpibolt.hu/raspberry-pi-4-model-b-4gb

De elvileg a malnapc.hu-n is van (jött értesítés).

(#72) csendes válasza Thauxeeb (#11) üzenetére


csendes
őstag

Eég sok SoC-cal van VP9 hardveres dekódolás, pl.: [link], és vannak köztük olcsók is. Azt nem tudom, hogy ez a Broadcom SoC támogatja-e, mindenesetre nem említik.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#73) t72killer válasza csendes (#72) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sehol se dicsekednek vele, valszleg nincs. A Broadcom nem egy menő IGP-gyártó...

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#74) azbest válasza csendes (#72) üzenetére


azbest
félisten

ha jól emlékszem, akkor utólalag betettel valami vp8 segítést a korábbi pi-k firmware-ébe is. Mivel a rendszer alapja a videocore, így ott sokmindent meg tudnak varázsolni, io-t és apikat emulálni.
"MJPEG, VP6, VP8 and OGG Theora are supported as GPU accelerated software decoders. These are limited to DVD resolutions." [link]

Videocore 5 alapú stb-k esetén volt már szó 4k vp9 dekódolásról. Csak nem biztos, hogy ugyanaz a név ugyanazt a tartalmat jelenti, ez egy olyan platform, aminél kb kiválogathatják melyik modult kérik vagy nem kérik a legyártott soc-ba (a pi4 esetén is videcore 4-5-6 mix az egész).

Vannak oldalak ahol hdr-t és vp9 támogatást is felemlegetik az rpi4-nek.
De eddig a leginkább árulkodó infó ez a link, amit a cnx-en találtam:
vp9-decoder@7eb30000 {
+ compatible = "raspberrypi,argon-vp9-decoder";
+ reg = <0x0 0x7eb30000 0x10000>;
+ status = "okay";
};

Ja és ugyanezt megtalálni a rapsi friss kernelében is [link]

(#75) t72killer válasza azbest (#74) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A "felemlegetik" egy dolog, kíváncsi leszek, mit mutat majd a gyakorlat. Szeretnék egy minimálfogyasztású miniPC-t, ami akkor megy, amikor a nagygép erejére nincs szükség - de nálam alapkövetelmény abszolút mindenféle kodek/formátum támogatása 4k60Hz-ig.

Nem-médiás feladatokra ott a 3B+-om.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#76) DanD88 válasza csendes (#72) üzenetére


DanD88
tag

Lehet ezen lovagolni hogy most mit tud a soc vagy tudja e a vp9et, de maga a bongeszo linuxon nem tud alapjaraton hardware accelerate-elni, innentol kicsit felesleges.

(#77) t72killer válasza DanD88 (#76) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nem próbáltam még, de van egy ilyen: Kodi youtube plugin.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#78) DanD88 válasza t72killer (#77) üzenetére


DanD88
tag

Nekem huzva van a procim 3.8-ra, igy kinyogi az 1440p-t is, ugyhogy engem nem erint meg az sem hogy polaris sem tud gyorsitani, meg windows alatt sem.

(#79) Aprósólyom válasza Cirbolya_sen (#61) üzenetére


Aprósólyom
addikt

Ne felejtsd el leszállítatni. Magyarországot egy bizonyos zone4-be teszi az oldal. 100g-ig 29,59EUR a küldés. Lesz az Odroid N2-2GB 16GB Kit 149,58 EUR is, mire ideér. Vagy személyes átvétellel számoltál? :B

[ Szerkesztve ]

Jevons paradox

(#80) azbest válasza DanD88 (#76) üzenetére


azbest
félisten

közben olvastam, hogy jelenleg még letiltott gpu gyorsítással fut a chromium a pi4-en, mert még nincs készen szoftveresen minden.

A vp9 kapcsán is érdekes, hogy a kernelben benne van, de azt mondják az is még csak szoftveresen megy jelenleg és később lehet hardveres.

A libreelec-es kodi-ban vannak olyan patchek, amik az új megoldásaikat támogatják, azt valsz átveszik a raspbian-os repóban lévő kodi buildbe is. Az mondjuk elég fura, hogy a h264-es codec-et omx-szel tolják, a h265-öt meg egy módosított ffmpeg-gel. Majd később akarnak valami szabványos megoldást.

(#81) maestro87 válasza Kendek (#35) üzenetére


maestro87
őstag

Rpi3-am van LibreElec-kel és szaggatva tudja csak lejátszani az x265-öt és e-közben a CPU hőmérséklet is felugrik 80°C-ra. Neked akkor hogy játsza le? :F Vagy a HDR miatt nem boldogul? Mellesleg egy jobb skin is megizzasztja rendesen...

(#82) SunMount3r válasza maestro87 (#81) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Szerintem FHD HEVC-re gondolt, nem UHD-ra. Eleve nincs hardveres HEVC dekóder benne, csak szoftveresen menne, de ahhoz még egy i3 is kevés, nem, hogy egy ilyen kis málna proci.

(#83) maestro87 válasza SunMount3r (#82) üzenetére


maestro87
őstag

Én is FHD-ra gondoltam, hogy azt sem viszi ha a film HDR-es és x265 a kodek (UHD-t még messziről kerülöm). Márpedig jelenleg minden film (torrent oldalon) HDR-es ami x265-tel van kódolva.

[ Szerkesztve ]

(#84) Kendek válasza maestro87 (#81) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én inkább azt tapasztalom, hogy kevesebb (vagy max fele annak amit nézek) a HDR tartalom, mert pl. a Netflix-en sem minden támogatja. De ettől függetlenül mostanában nem találkoztam olyan FHD HEVC videóval amit ne vitt volna simán, akadozás és szaggatás nélkül. Különösebben nagy CPU használattal sem jár a lejátszás, a 10-bites HDR is inkább csak plusz memória sávszélességet igényel. Szóval a procira kell egy hűtőborda és legyen jól szellőző helyen, szabadon (ne egy zárt házban), a RAM-nak meg egy kis tuning. Mindenből van nem HDR-es változat is, ha kifejezetten RPi-s lejátszásra töltesz le, akkor preferáld a 8-bites verziót. Mert amúgy hiába játsza le a HDR tartalmat, a kimenet nem lesz az és kicsit fakó színeket kapsz.

<-ƘƘ->

(#85) SunMount3r válasza maestro87 (#83) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

FHD esetén semmi szükség a HEVC-re, úgyis csak átkódolt videó az összes. Ott maradni kell az eredeti H.264, VC-1, AVC verzióknál. Az "eredetileg" HEVC anyagok mind UHD-sek. Azokat persze, hogy nem bírják a korábbi Pi-ok. Azt is csodálnám, ha FHD HEVC menne nekik (szoftverből, ami meg egy csomó proci power-t igényel).

Itt arról van csak szó, hogy a Pi4 esetén ez sem lesz majd probléma. Remélem a 3D MVC sem és úgy kb. semmi korábbi itt emlegetett kodek. Bizony a FHD előtti időkre is gondolni kell, abból az érából sok minden csak régebbi kódolásokkal érhető el. Ha ezek nem mennének rendesen, nekem akkor az új Pi továbbra is no-go maradna, mint media lejátszó.

(#86) Kendek válasza SunMount3r (#85) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A lényegesen kisebb fájlméret miatt jobb a HEVC, ezért is vannak FHD felbontású változatok. A RPi 3 nem játszik le semmi UHD tartalmat, el sem indítja ezeket. A HEVC-t viszont ráoptimalizálták az ARM Neon kiterjesztésre, így félig hardveresen gyorsított a dekódolás.

<-ƘƘ->

(#87) t72killer válasza SunMount3r (#85) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Maradnék én, de ha már van x terabájt ilyen anyagom, akkor nem esnék neki veszteséggel (minőség, idő, áram) átkódolni másra.

Az új apróság 4k HEVC képességeire kíváncsi leszek:R. Egyre több konzumer eszköz köp magából ilyen anyagot 100+Mbps bitrátával.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#88) pendre54


pendre54
addikt

Üdv!
Eddig soha nem foglalkoztam ilyen kis kütyükkel ;] , most is csak úgy került képbe, hogy a PH nyitóoldalán láttam a cikket, és elolvastam.
Szóval a témában járatosabbaktól kérdezném, hogy ez a kis cucc, alkalmas lenne-e kifejezetten csak zenelejátszásra?
Jelenleg így néz ki a hifi láncom, hogy van az asztali PC-m, a legújabb Win 10-el. Az alaplap egyik USB2-es portjába csatlakoztatva van USB kábellel, egy Oehlbach XXL MasterClock órajel generátor [link] , ennek van saját tápegysége.
Az órajel generátor kimeneti oldalán, egy másik, jó minőségű USB kábellel [link] csatlakoztatva van egy TEAC UD-503-as DAC, szintén saját táppal. [link].
A DAC-ot kizárólag fejhallgatókkal használom, egy nyitott Beyer Amiron Home-val, és egy zárt AudioQuest NightOwl Carbon-al.
Ennyi infó után, ezzel a kis Raspberry cuccal akkor kiváltható lenne az asztali PC? A Win 10-hez a TEAC-nak van külön drivere, és itt ha jól értem valamilyen Linux rendszer van, az meg driver nélkül is fel kéne ismernie a DAC-ot. Úgy tudom, hogy a Linux rendszerre is vannak zenelejátszó progik, olyanok mint a Winre írt Foobar2000, vagy a JRiver.
Előre is köszönök minden infót. :)

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#89) Polllen válasza pendre54 (#88) üzenetére


Polllen
nagyúr

Igen, de a 3-s bőven elegendő lenne úgy, h arra már van több cél os itt. 4-re még csak készülnek.

Itt találod a zenelejátszós topikot:
[link]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#90) SunMount3r válasza Kendek (#86) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A lényegesen kisebb fájlméret miatt jobb a HEVC-> Nyilván, de semmi "eredeti FHD anyag" nincs ezekben kódolva, így eleve minőségvesztéses a dolog, mert átkódolással jár. Erre írtam, hogy a natív kódolásúak a legjobbak. Persze kinek mik az igényei, mik a fő szempontjai. Ha a méret annyira fontos, akkor a HEVC a legjobb, de csakis átkódolással lehet ezt elérni. (Hacsak nem Home videókról van szó, amik eleve HEVC-ben rögzültek.) A Streamer szolgáltatók esetén is úgy néz ki, hogy a FHD még H.264 minden esetben, csak az UHD esetén van HEVC (vagy VP9) Stream. Én speciel a minőséget preferálom mindenek felett.

(#87) t72killer : Éppen az, hogy nem neked kell átkódolni másba, meg össze-vissza kódolgatni, attól csak még inkább romlik a natív minőség. Épp, az, hogy a FHD HEVC anyagok már mind átkódoltak. Ha natív "gyárilag" HEVC-be lennének kódolva ezek a FHD anyagok, az lenne a legjobb, de ilyen effektíve nincsen, az már csak az UHD területe. De lásd amit felül írtam, mindenki maga dönti el, neki mi a fontosabb. Én azt a kis plusz tárhelyet nem sajnálom, ha a minőség jobban számít.

[ Szerkesztve ]

(#91) Raymond válasza SunMount3r (#90) üzenetére


Raymond
félisten

"A Streamer szolgáltatók esetén is úgy néz ki, hogy a FHD még H.264 minden esetben"

A Netflix es az Amazon is HEVC-t hasznal FHD-n is.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#92) SunMount3r válasza Raymond (#91) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Igaz, "élesben" igen (illetve csak a megfelelő célhardver esetén, mert ha nem HEVC kompatibilis, akkor átvált H.264-re, ha jól tudom). De natív, ebből készült HEVC / FHD anyagot még nem láttam.

[ Szerkesztve ]

(#93) Raymond válasza SunMount3r (#92) üzenetére


Raymond
félisten

"csak a megfelelő célhardver esetén, mert ha nem HEVC kompatibilis, akkor átvált H.264-re, ha jól tudom"

Termeszetes hogy attvalt es nem szunteti meg a stream-et :U

Mindket streamign szolgaltato a minel kevesebb savszel fele megy, tehat a lejatszo eszkoz kepessegei szerint a leheto legkisebb savszelt igenylo verziot kuldi az eszkozre.

"De natív, ebből készült HEVC / FHD anyagot még nem láttam."

Nem igazan ertem itt mire gondolsz.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#94) MASSlag válasza Cifu (#56) üzenetére


MASSlag
tag

Az Atomic Pi eddig az egyetlen alternatíva hasonló áron. A szépséghibája a mérete és talán a fogyasztása, de pl. memóriából duplát ad azonos árért. 4k-t nem tud, cserébe van H.264, H.265 (HEVC,8bit), VP8, VP9 hardveresen, 16GB eMMC, D-osztályos erősítő, 9 tengelyes gyorsulás szenzor iránytűvel, x86-on pedig minden fut. Tippre teljesítményre is erősebb, de szívesen megnéznék egy összehasonlítást.

[ Szerkesztve ]

A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka

(#95) Raymond válasza MASSlag (#94) üzenetére


Raymond
félisten

Na az se lesz egy tomegtermek es a tamogatas is gondolom annyit er majd. Legalabbis ezek alapjan amit itt a YT-os kollegal egy kis utanjarassal kideritett: [link]

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#96) azbest válasza MASSlag (#94) üzenetére


azbest
félisten

a dolog szépséghibája, hogy egy bedőlt robotos projekt alaplapjainak kiárusításából származik, amit kickstarterrel hájpolt fel a vásárló. Ha elfogy az a pár ezer darab (27 talán), akkor nem lesz több. Újabban már drágább is a kickstarteres árnál. Viszonyításul a pi leges legelső szériája 20ezer darab volt és percek alatt elfogyott. [link]

szerk, lassú voltam

[ Szerkesztve ]

(#97) MASSlag válasza Raymond (#95) üzenetére


MASSlag
tag

Hm, érdekes. Valahogy ez lemaradt a legtöbb híroldalról és videóból. Veszek is gyorsan egyet.

A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka

(#98) DanD88 válasza Raymond (#95) üzenetére


DanD88
tag

Erdekes. Mindig azon filoztam hogy ennek a csavonak parokaja van?

De a lenyeg amire ki akarok terni, cherry trail sem egy eletbiztositas, lehet tamogatja az intelhd a hardveres gyorsitast, de piszokgyenge. Nekem 4 magos apollo lake-em van passziv hutessel 4.8w-on es nem tud youtubeot 4kban. Meg sem kozeliti. Win10 alatt sem. Akkor mit tud a regebbi gen. 2W-on?

(#99) t72killer válasza SunMount3r (#90) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ha vmi folytán hevc-ként kapom, és nem hozzáférhető a h.264-es eredeti, akkor nincs mese.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#100) zsopu


zsopu
tag

A pi4 egy 2Mbps, 720p transzkódolást megoldott akadás nélkül, mobilneten nézve a filmet! :D

Egy gyors plexszerver telepítés utáni teszt...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.