Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) zsolt_64 válasza Jesus_Shaves (#29) üzenetére


zsolt_64
senior tag

mpv hardware acceleration...- al ?
Csak így simán ?
sudo apt-get update
sudo apt-get install mpv

mert olvasgatok mindenféle más megoldásokat is, de lehet hogy már elavultak
Szóval ha csa simán installom akkor mi a garancia a hardware acceleration. -ra ?

[ Szerkesztve ]

(#102) Teaway válasza aquark (#15) üzenetére


Teaway
veterán

és 9 perc 26 mp-re? :)

Nincs itthon csokid??

(#103) vpanangin


vpanangin
senior tag

Most jött az e-mail, hogy érkezett Pi 4B 4GB.

[ Szerkesztve ]

(#104) htc07 válasza vpanangin (#103) üzenetére


htc07
addikt

szia,

honnan?

szerk. talaltam itthon [link]

[ Szerkesztve ]

(#105) vpanangin válasza htc07 (#104) üzenetére


vpanangin
senior tag

Elnézést kérek, az elérhetőség:

https://www.rpibolt.hu/Raspberry-PI-4B-4GB-Maxi-csomag-32GB

(#106) BladePocok válasza vpanangin (#105) üzenetére


BladePocok
tag

Bő 18-20 ezret "extrába" megér az a csomag?

(#107) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Azért a VC-1 dekóder hiányossága eléggé alább vetné mint média lejátszó, elég sok FHD anyag van ebben. Nekem ez a szoftveres hókusz-pókusz nem tűnik túl meggyőzőnek.

Konkrét infó van már erről? Az is érdekelne milyen dekóder hiányosságai lennének még, főleg a régebbi SD anyagokat érintve.

[ Szerkesztve ]

(#108) vpanangin válasza BladePocok (#106) üzenetére


vpanangin
senior tag

Első Pi lesz életemben. Szerintem olyan dolgok vannak a csomagban amik kellenek, hogy egyáltalán működésbe hozzam a kütyüt. Vagy tévedek?

[ Szerkesztve ]

(#109) BladePocok válasza vpanangin (#108) üzenetére


BladePocok
tag

Teljesen igazad van, nem néztem utána az áraknak ,de kitudja hogy innen-onnan ezt azt beszerezve olcsóbban kitudnál-e jönni, de 100% tény, hogy így egybe egy szép csomagot kapsz(kapunk).

(#110) vpanangin válasza BladePocok (#109) üzenetére


vpanangin
senior tag

Megnéztem. Ha csak a készüléket meg a tápot külön-külön veszem meg, össze is jön a csomag ára.

Kb.

(#111) fatal` válasza BladePocok (#109) üzenetére


fatal`
titán

Csak hiányzik belőle a doboz, úgyhogy azt még külön kell venni.

(#110) vpanangin: Hol néztél 20 ezerért tápot? :D

[ Szerkesztve ]

(#112) Sofian


Sofian
őstag

Nálunk lesz desktop kit? Vagy csak ilyen maszek csomagok lesznek?

(#113) vampire17


vampire17
addikt

Valaki esetleg probalta mar (vagy latott ilyen tesztet) a 4Gb-os valtozatot Win10 ARM-el?

[ Szerkesztve ]

(#114) sirarcheer


sirarcheer
senior tag

Érdekes olvasni néhány kommentet, hogy még ez sem jó Nekik médialejátszónak.
Pi B óta használok KODI -> OSMC film/sorozat nézésre, transmissiont letölttésre, és flexgetet automata letöltésre.
Eddig mindegyik filmet lejátszotta fhd, még 3d filmeket és néztünk, akadás nélkül. A régebbi változatoknál a letltést kellett korlátozni, a filmnézés idejére, a 3-asnál már ez sincsen.

Aki annyira "Mások által minőségre igényesnek mondott" az vegyen BR lejátszót és ne egy 35$ eszköztől várja a megváltást. Szerintem

PSN: sirarcheer

(#115) SunMount3r válasza sirarcheer (#114) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Egy Amlogic Box CE-vel 35$-ért ezt mind tudja, jobban is mint egy BD lejátszó.

(#116) arty válasza SunMount3r (#115) üzenetére


arty
veterán

Ha kifogod, ja.

Az biztos, hogy én többet ezekbe a kínai szarokba nem teszek egy dollárt se, nem hiszek a szerencsejátékban.
Elvben a pi4 is tud mindent és erről el is tudom hinni, hogy LESZ rá (szoftveres/firmwares) támogatás.

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#117) zsopu válasza SunMount3r (#115) üzenetére


zsopu
tag

Kíváncsi lennék, hogy hogy vinné az Amlogic Box egy
grafikus felület+szamba+torrent+plex szervert?
Szerintem sehogy... (az első 3 talán menne neki, de egy plex szerver már nem)
Egy pi4 nem csak videólejátszásra jó!

[ Szerkesztve ]

(#118) SunMount3r válasza zsopu (#117) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Én csakis a videó lejátszási képességekre értettem és reagáltam és főleg arra, hogy mindehhez egy jóval drágább BD lejátszó kellene (ami a legtöbb esetben még annyira se képes az ilyen jellegű lejátszásra, mint a Pi3, szóval ez a legrosszabb megoldás az összes közül).

A Torrent-et amúgy tudja KODI alól egy ilyen Box is.

(#119) sirarcheer válasza SunMount3r (#118) üzenetére


sirarcheer
senior tag

A BR lejátszó nem játszik le BR lemezeket?

PSN: sirarcheer

(#120) vampire17 válasza sirarcheer (#114) üzenetére


vampire17
addikt

Ezt en sem ertem...

En Libreelec-et (plexkodiconnect) hasznalok medialejatszonak (Pi3 model B+) es a h264, FullHD + 3D AVC (tehat bluray remux, 20mbit+!) cuccokat akadasmentesen viszi!!

Teny, hogy en masra nem hasznalom mellete a Pi-t (A plex server+torrent+etc... egy x86-os mini PC intezi) viszont meg soha, semmilyen gondom nem volt a fenti parameterig bezarolag a videokkal...

Amit en varok a Pi4-tol:

a fontiek (nyilvan ez menni fog :) )

+

h265/hevc, 4K felbontasu anyag akadasmentes lejatszasa. Ha ezt teljesiti, akkor szamomra kimeriti a normalis videolejatszas fogalmat :)

(ezek alapjan ez pedig mar nincs is olyan messze.... [link])

...In this initial release 1080p playback behaviour and performance on the 4B are broadly on-par with the previous 3B/3B+ model, except for HEVC media which is now hardware decoded and massively improved. New 4K video capabilities still have plenty of rough edges to be smoothed out, but the Pi Foundation developers have been pushing fixes to the Alpha test team at a phenomenal rate over the last month and that will continue as the userbase expands.

Ha jon a stabil Libreelec, akkor pedig megy is a buy...:)

[ Szerkesztve ]

(#121) Polllen válasza arty (#116) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én olyat választottam, amiről tudtam, h működik, de így sem olyan a support, mint rpi-nél. Egyetlen előnye, h anno 9k volt. Uh a következő nálam is rpi lesz.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#122) bear_ válasza arty (#116) üzenetére


bear_
aktív tag

2 éve megy 24/7-ben egy amlogicos masina. Mèdialejátszónak, NAS-nak használom. Erre is van támogatás, az amlogic ad ki minden chipjéhez kernelt, drivereket, a többit a pi hez hasonlóan a közösség megoldja. Volt PI-m, egy kettes ès egy hármas is, de lassú volt mint a pcsa, sajnos az I/O-ja elég korlátozott volt szerencsétlennek. Ennek ellenére médiaboxnak nem rossz, de ha már több mindent akarsz csinálni vele alkalmatlan. Most a 4essel felzárkóznak, de szerintem megint amlogicos SBC-t fogok venni, mert egy lépéssel megint előrébb járnak.

(#123) vpanangin válasza fatal` (#111) üzenetére


vpanangin
senior tag

Látom már, hogy hülyeséget írtam. Megrendelés közben kapkodtam.

(#124) SunMount3r válasza sirarcheer (#119) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Azt éppen igen, evidens, de hogy jön ez képbe? Lokális (beleértve a hálózatit!) video file lejátszás, formátum támogatás tekintetében a legtöbb elmarad egy normális media Box-hoz képest. Pi-t, Amlogic Box-ot, vagy bármiféle dedikált asztali lejátszót sem azért vesz az ember, mert BD lemezeket akar bele rakni.

(#125) t72killer válasza vampire17 (#120) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nyilván még alakulni fog ez, de 4k-n van jócskán a régi, h.264-es kodekkel készült anyag is, konkrétan pl ha drónozok, 2 lehetőségem van: h.264 4k60p vagy h.265 4k30p. A saját videók lejátszása nálam alapkövetelmény.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#126) szabi__memo válasza arty (#116) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Érdemes úgy vásárolni hogy tudja is az ember hogy mit vesz. Én pl 4 különböző amlogic boxot vettem és mindegyik működik CE, LE, OSMC rendszerekket próbáltam

(#127) cog777


cog777
senior tag

Tud valaki ajanlani egy olcsobb ssd hattertarat es atalakitot rpi4-hez?
Gobdolkodom a megvetelen. Rpi3-at vasaroltam 1 eve de az szuper lassu meg egy gyors sd kartyaval is igy csalodas volt szamomra. Desktop felejtos a 3-as verzion, ssh jol mukodott kiveve hogy a wifit dobta el havonta.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#128) Kendek válasza cog777 (#127) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Bármelyik SATA csatlakozós 2,5" SSD jó hozzá, de olcsóbb átalakítókábeleken nincs UASP és TRIM/UNMAP támogatás. Én kábelnek ezt használom, nekem bevált.

<-ƘƘ->

(#129) cog777 válasza Kendek (#128) üzenetére


cog777
senior tag

Koszi!!! :)
Kell kulon tapegyseg a sata ssd-nek vagyaz usb eleg neki?
Ja, latom nem kell.
Mas.
Egyszeru telepiteni a raspian-t a kulso ssdre hogy onnan bootiljon?

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#130) Kendek válasza cog777 (#129) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha kevés kakaót kap a RPi USB portjáról a vinyó, akkor egy Y kábelt közbeiktatva lehet segíteni rajta.
Egyelőre csak microSD kártyáról lehet boot-olni, ami azt jelenti, hogy a FAT32-es /boot partíciót arra kell tenni. A Raspbian többi része, vagyis a root fájlrendszer már mehet USB-s külső SSD-re is. Nálam is így van egyébként, és tökéletesen működik.

<-ƘƘ->

(#131) zsolt_64 válasza Kendek (#130) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Tehát az oprendszer a boot kivételével az usb meghjtón van ?
Erről valami leírás kaphatnánk ?
hogy hogy kell megcsinálni ?
Ez esetben viszont gondolom elég egy akár 512 MB - 2 GB méretű méretű SD ?
Érvényes ez a raspberry pi 3+ -ra is ?

[ Szerkesztve ]

(#132) Kendek válasza zsolt_64 (#131) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A cmdline.txt fájlban a root= értéke határozza meg a root partíciót, plusz a /etc/fstab fájlt szükséges korrigálni. Csak a /boot tárolására elég egy kicsi microSD kártya is, igen. Ez érvényes mindegyik modellre, a kernel betöltődése után már látja az USB-s eszközöket.
A RPi3B+ esetén közvetlen USB-ről is lehet boot-olni, RPi4-hez még várni kell amíg meg jön hozzá a kompatibilis bootloader.

<-ƘƘ->

(#133) cog777 válasza Kendek (#132) üzenetére


cog777
senior tag

Remek, koszi meg 1x!

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#134) zsolt_64 válasza Kendek (#132) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Kösz az infót, mert így tényleg fölösleges nagy SD kártyába invesztálni, szerintem sokunknak van ilyen elfekvő 0.5-2 GB SD kártyája ami csak hever a fiókban (Nekem van 4-5 db :K )
Gondolom ha csak /boot van az SD-n akkor a sebessége sem lényeges....
Továbbá van 1 usb3-as külső meghajtó (320) GB.
Ebből ki lehet hozni akkor a merevlemezes málnapc-t :K

[ Szerkesztve ]

(#135) winhate


winhate
őstag

Koszi az infokat mindenkinek!
:R

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#136) cog777


cog777
senior tag

Ha valaki ki akarja boviteni a memoriat akkor lehet engedelyezni a zswap-ot ami tomoritett swap megoldas. Kb megduplazza az megadott memoria mennyiseget nemi cpu felhasznalas aran.

https://github.com/raspberrypi/linux/issues/2649

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#137) Asztee


Asztee
aktív tag

X264-gyel akkor ezek szerint továbbra sem lesz 4K !? Bár kicsit visszább olvasva láttam , hogy annak elvileg nincs is értelme/létjogosultsága. Szóval ha ragaszkodom a 4K-hoz ,akkor azt az 1-2 filmet szedjem le újra x265-ös verzióban !?

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#138) Kendek válasza Asztee (#137) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

UHD felbontású lokális videofájlokhoz a HEVC az elfogadott, azt pedig lejátssza.

<-ƘƘ->

(#139) SunMount3r válasza Asztee (#137) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

x.264-el is lehet 4K (pontosabban UHD, de most ezt hagyjuk), van is már pár ilyen anyag. Egy jobb média lejátszó ezzel is elboldogul. A leggyakoribban az UHD viszont HEVC-ben van, sokkal helytakarékosabb ugyan olyan, vagy még jobb minőség mellett. Persze sok függ a bitrátától és kódolás beállításaitól/minőségétől is.

(#140) t72killer válasza Kendek (#138) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Bőven sok 264-es 4k anyag van, pláne a saját termés. 4k kamerák már 5éve is voltak, de HEVC-ben rögzíteni csak a legújabbak tudnak. Akciókamerák, ezernyi telefon, fotógépek...

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#141) SzaChe


SzaChe
tag

Sziasztok,

Lassan 3 éve vagyok Pi3B+ felhasználó, 3 db HDD vel rákötve. Csak OSMC és torrent fut rajta, szinte tökéltesen meg vagyok vele elégedve. A 4K-s filmek és H265 miatt gondolkodóba estem az új Pi4 vásárlásán. Így a régi 3 as openhab rendszer alapját képezné, de az előző 140 hozzászólás kicsit elbizonytalanított.
Egy kis segítséget kérnék, kinéztem ezzel párhuzamosan egy [link] android pc-t. Kifejezetten tetszik a belső sata hdd hely, és a sok perifériának az USB. 4 GB RAMmal.

Az volna a kérdésem, szerintetek melyik a jobb vétel? (2-4 ezer ft a difi tehát ettől tekintsünk el)

Köszi véleményeket.

Ne vitatkozz hülyékkel! Lealacsonyodsz az ő szintükre, és megvernek a rutinjukkal!

(#142) SunMount3r válasza SzaChe (#141) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ilyen Box-okról itt és itt érdeklődj. Amit kinéztél az S905X2 procis ezért még nem támogatott rajta a CE, amivel jó média lejátszó lehetne. Android alatt meg a legtöbb Amlogic Box felejtős videó lejátszásra.

[ Szerkesztve ]

(#143) zsolt_64 válasza Kendek (#132) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Kipróbáltam a 3B+ USB bootolást.

Valóban működik, még a Booster-el is, egy probléma jelentkezik hogy nem minden külső USB meghajtóval kompatibilis. Nekem konkrétan az otthoni készletből 2 db USB2 NONAME nem ment, a KOLINK márkájú USB3-as külső meghajtóval szépen működik.(Igen tudom a 3B+ NEM usb3 as ;) )
A merevlemez WD 320 GB.
A 3B+ hoz nem nyúltam, természetesen áramtalanított állapotban kivettem az addig használt SD kártyát. A foglalat üres maradt.
A lemez megírása a javasolt BalenaEtcher-el történt.
Első bootoláskor szépen kiterjesztette a partíciót max méretre.
Egy módosítást végeztem el a swap file méretét megnöveltem 2 GB-ra.

Most tesztelgetem , de sokkal jobbnak tűnik, érezhetően gyorsabb az egész működés. Nincs zavaró belassulás amikor a Chromiumban 5-6 fül van nyitva...

Ha ez PI4-en is ilyen lessz , USB3 sebességgel , 4 GB memóriával stb :))

[ Szerkesztve ]

(#144) Kendek válasza zsolt_64 (#143) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

RPi4 esetén sajnos még várni kell rá, előbb a PXE boot lesz meg aztán majd utána az USB is. Nekem annyi a gondom vele, hogy valószínűleg itt sem lesz GPT támogatás, csak MBR. De amúgy szerintem nem gáz így sem, hogy külön microSD kártyán van a /boot, a Linux kernel egyébként is sokkal több eszközt támogat mint önmagában az a kicsi bootloader. :)

<-ƘƘ->

(#145) zsolt_64 válasza Kendek (#144) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Remélem tényleg megcsinálják, mert ez az USB3-on megoldással az új PI4-es 4GB RAM-al már olyan Média center lehet amin kompromisszum mentesen lehet szörfölni az interneten, torrentezni , filmet nézni , e-mail stb...
Ha mégsem készül el , bár ezt nehezen tudom elképzelni , kellene egy szájbarágós leírás a boot SD elkészítéséhez (ami ugye lehet egy 05,GB elfekvő darab :DDD ).

Kérdés: említetted a PXE boot-ot , amit az rtn18u routeremen megvalósítottam. a 3B+ on is van ilyen ? ha igen hogyan lehet előcsalni ?

(#146) zsopu válasza zsolt_64 (#145) üzenetére


zsopu
tag

Nekem egy 2GB-os Pi 4-em van. egy 16GB SD kártyán.
Az alap 100MB os swap-ot töröltem! Simán elég a 2GB is.
A rendszer elhasznál 300-500MB ot. (plex szerver és torrent)
a böngésző ha pl 4 lapot nyitok meg az még 500
levelezés +100-200 MB

Indulási idő is elég fürge... kb 5-10mp , de mivel 24/7-be megy lényegtelen.

[ Szerkesztve ]

(#147) gary89 válasza cog777 (#127) üzenetére


gary89
csendes tag

most vettem 2GB-os 4B-t az rpibolttól (+gyári 15W USB-C töltő), megosztom eddigi tapasztalataim:
- SD kártya class 10 (nem mai darab) piszok lassú rajta a NOOBS lite (no desktop)
- SSDről bootolás megoldva, egyszerűbb mint gondoltam: NOOBS telepítőben alul ki lehet választani hogy hova tegye fel, átbillentem az sda-ra és a netes install is 0.8MB/s helyett 6-7MB/s-el tölti le és telepíti egyből, a boot idő is nagyon baráti
- ezt használom OCZ Vertex 3 120GB SSDvel https://www.notebook.hu/delock-kulso-hdd-haz-2-5-42537- (érdekes, hogy csak usb 2.0 portra dugva hajlandó megmoccanni, 3.0 portra dugva 4 zöld led villanás -> kevés táp ha jól olvastam a neten)
- ethernet portot még nem próbáltam, de 5Ghz wifin apt upgrade 28 csomaggal a letöltés ideje nem sokkal volt gyorsabb mint a telepítéseké (SD kártyán bő 1 órát szüttyögött)

(#148) Kendek válasza gary89 (#147) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az USB portok csak alacsony energiaigényű eszközöket tudnak ellátni, egy vinyónak vagy SSD-nek általában nem elég. Ilyenkor külső tápos megoldásra van szükség, illetve közbe lehet iktatni egy extra tápbeviteles USB kábelt is. Én ilyet használok, az egyik RPi4-em NAS-ként funkcionál, és a router két USB portja táplálja (lap+vinyó).

<-ƘƘ->

(#149) gary89 válasza Kendek (#148) üzenetére


gary89
csendes tag

Nice. Nekem dedikált nasom már van, kis mindenes dev szerverként használnám majd, a libreelec sd kártyán nem volt meggyőző teljesítményű (asztali i5höz hasonlítva...), ssdvel meg nem próbáltam még. Ha egyszer rászánom magam akkor egy i3wm vagy lxde felkonfigolása után adok neki még1 próbát, de nem az a cél.

(#150) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

A pi4-re várható normális Android is vagy erre sem? Valaki nem olvasta véletlenül? Köszi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.