Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#801) szabifotos válasza zsolt_64 (#800) üzenetére


szabifotos
senior tag

rasberri píí néégy :D

(#802) cibere11


cibere11
tag

Udv!
Minden szép es jó csak ha áramszünet van es kikapcsol a pi akkor nem érem már el terminálból.Mintha megváltozna a jelszó.hogy lehet ez?Ilyenkor monitorra kötöm es megváltoztatom a jelszót aztán minden okés.

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#803) Kendek válasza cibere11 (#802) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ott valami más lesz a probléma forrása, hiszen a monitor rákötése után sem tudnál bejelentkezni, hogy jelszót változtass...

<-ƘƘ->

(#804) cibere11 válasza Kendek (#803) üzenetére


cibere11
tag

Nem is kell jelszó csak a terminálba peírom hogy sudo passwd és kéri is az új jelszót. :R

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#805) Kendek válasza cibere11 (#804) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mielőtt bármit is csinálsz a terminálban, be kell jelentkezned, vagyis meg kell adnod a működő jelszavadat. A sudo passwd nem a normál felhasználó, hanem a root jelszavát változtatja meg.
Szóval ha jól értem, akkor a normál felhasználód jelszava az megmarad, viszont a root-é az elállítódik?
Egyébként annyi a megoldás, hogy ne egyből root-ként próbálj bejelentkezni SSH-n vagy soros terminálon keresztül, hanem a sudoer felhasználóddal, aztán sudo -i.
Egyébként csak úgy nem szokott megváltozni a root felhasználó jelszava sem, ami vagy aggodalomra ad okot, vagy pont, hogy ez valamilyen biztonsági funkció (bár én még nem hallottam ilyesmiről).

<-ƘƘ->

(#806) cibere11 válasza Kendek (#805) üzenetére


cibere11
tag

nem kell megadnom semmi sem.egy felhasználó van.gondolom a root

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#807) Kendek válasza cibere11 (#806) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Oké, de akkor ez milyen oprendszer, és minek sudo-zol ha egyszer root vagy?

Ha jól gondolom akkor sima desktop RPi OS, a pi felhasználóval és alapból jelszó nélküli root-tal? SSH-n akkor pi@<IP cím>, majd sudo -i a jelszó nélküli root bejelentkezéshez (ha ez tényleg szükséges, vagy pedig minden olyanhoz sudo-zol).

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#808) cibere11 válasza Kendek (#807) üzenetére


cibere11
tag

Üdv
Igen alap rpi os es egy time machine server meg egy minidlna megy rajta kulso hddvel.Ezt a “sudo -i” kiprobalom.De amikor csatlakozom a timemachine serverre is keri a “pi” fehasznalonevet es a jelszot

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#809) Kendek válasza cibere11 (#808) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A desktop felületen azért nem kéri mert ott alapból aktiválva van az automatikus bejelentkezés. De amúgy teljesen felesleges nálad is, a sima Lite RPi OS összeállítás az bőven elég lenne. SSH-n keresztül mindent be lehet állítani.

<-ƘƘ->

(#810) cibere11 válasza Kendek (#809) üzenetére


cibere11
tag

Elég is lenne.Csak olyan nehezen jött össze hogy működjön :F . :R

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#811) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

A Pi-s topik mellett ide is beírnám: ma vettem kézbe a 2GB-os kicsikét, a 3B+-hoz képest csillagászati a teljesítménye alap böngészésben is (dupla memó ugyebár...)

Viszont amit nagyon furcsállok, az a "kikapcsolás" után mért majd' 1.5W fogyasztás! (nem konnektornál, ezt már a Pi-n mértem ki usb-s mérővel). Az usb portokba semmi sincs bedugva.

Valaki más is mért esetleg pi4 fogyikat?

Ez lesz majd a tokja, sajna pucéran elég forrófejű :(

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#812) Kendek válasza t72killer (#811) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez normális alapbeállítások mellett. A bootloader EEPROM képét (pieeprom.bin) lehet konfigurálni felírás előtt, és ha átírod a következőket

WAKE_ON_GPIO=1
POWER_OFF_ON_HALT=0

erre

WAKE_ON_GPIO=0
POWER_OFF_ON_HALT=1

akkor poweroff esetén lekapcsolja az összes PMIC kimenti áramát, vagyis megszűnik pl. az USB és a 3,3V is. Ez jelentősen és maximálisan leredukálja a fogyasztást.

Én amúgy ilyen tokokat vettem, és bőven elégnek bizonyult. Annyi, hogy a hővezető lapkát azt Minus Pad 8-ra cseréltem (sokat jelent).

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#813) t72killer válasza Kendek (#812) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Utólag is lehet piszkálni a b.loadert a karin? Sztem a pc látja a boot partíciót rajta - pontosabban csak azt látja.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#814) Kendek válasza t72killer (#813) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A bootloader egy kisméretű EEPROM-ban van, pont mint PC-n a BIOS. De a beállítások fixen rögzítve vannak, vagyis felírás előtt lehet konfigurálni. Amit mondasz FAT32 boot partíciót az a 2nd stage binárisokat, a config.txt-t és a Linux kernelhez kapcsolódó fájlokat tartalmazza.

<-ƘƘ->

(#815) t72killer válasza Kendek (#814) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ja, volt időm elolvasni normálisan a linket, amit küldtél, műkszik, fogyasztás minimalizálva. Kérdés okoz-e ez bármi galibát, ha használom a GPIO pineket.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#816) zsolt_64 válasza t72killer (#811) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Nyugodtan vegyél venti nélkülit, vagyunk itt egypáran akiknek bevált...

[ Szerkesztve ]

(#817) Arolotifar


Arolotifar
őstag

Sziasztok :) Vettem egy Pi4 4GB-ot. Az a problémám, hogy semmilyen microSD-t nem hajlandó beolvasni... Próbáltam 2-16-32 GB-os kártyával, Samsung, Kingston, Mixza, stb... Ha kártya nélkül indítom el, akkor ugyanez az üzenet fogad, mint a külföldi kollégát: [link] Valami ötlet? :(

[ Szerkesztve ]

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#818) t72killer válasza Arolotifar (#817) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez nem normális, vissza az eladónak. Pöccre kell indulnia. Feltételezve persze, ha rendesen a gyári progival preparáltad a kártyát.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#819) Kendek válasza Arolotifar (#817) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Hogyan próbálod? Alapból a kártyáról bootol és tölt be az oprendszer. A letöltött betömörített képet először ki kell csomagolni, majd a kapott .img fájlt kell kiírni pl. dd-vel.

<-ƘƘ->

(#820) Arolotifar válasza t72killer (#818) üzenetére


Arolotifar
őstag

Kipróbáltam mindent... Raspberry Pi Imager, LibreELEC SD Creator, stb.

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#821) Arolotifar válasza Kendek (#819) üzenetére


Arolotifar
őstag

Nem ez az első Pi-m és nem először telepítenék LibreELEC oprendszert ;)

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#822) t72killer válasza Arolotifar (#821) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

+#820: annál is inkább garis nyavajának tűnik. Bolti vagy használt? Utóbbi esetben kérdezősködnék az előző tulajnál, hogy mégis mia ló.#t állítgatott át az eepromban.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#823) Arolotifar válasza t72killer (#822) üzenetére


Arolotifar
őstag

Bolti, garanciális. Hívtam őket, garanciáztatni akarták. Mondtam, hogy 3 napon belül vagyok, nem fogok 30 napot várni. Hétfőn megnézik, aztán adnak cserét.

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#824) t72killer válasza Arolotifar (#823) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Noigen, ez DoA kategória...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#825) Asztee


Asztee
aktív tag

LE10 megjelenési dátumáról lehet már tudni valamit ? Úgy várom már. :))

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#826) kevesbence


kevesbence
csendes tag

Sziasztok,

Egy kis segítséget szeretnék kérni, mert egyelőre nem találtam megoldást a kérdésemre.
Most ismerkedem a pi 4-gyel, ami lejátszóként szeretnék használni, azonban nagyon mosottak a színek, csúnya a kép a tévén. Próbáltam állítani a config.txt-ben, de eddig eredménytelenül.
LibreELEC legújabb változatát telepítettem.

A config fájl végére az alábbi sorokat szúrtam be:
sdtv_mode=2
hdmi_drive=2
hdmi_pixel_encoding=2

(#827) Kendek válasza kevesbence (#826) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nálam ezekből csak a hdmi_pixel_encoding=2 van beállítva, de ehhez a tévén is át kell rakni full RGB-re, hogy passzoljanak.
Egyedül a HDR videóknak rossz a képük, mert egyelőre csak SDR-re konvertálva játsza le ezeket, és elégge fakó az eredmény. De minden másnak teljesen jó a képe, és a Kodi felülete is normálisan jelenik meg.

<-ƘƘ->

(#828) kevesbence válasza Kendek (#827) üzenetére


kevesbence
csendes tag

Köszi a gyors választ. Igen, közben én is erre az eredményre jutottam, hogy itt a HDR kavar be. Sima filmet nekem is szépen megjeleníti miután kipróbáltam.
Ahogy olvasom, HDR támogatással hardveresen nincs gond, viszont szoftverre várunk. Mi a tapasztalat, várható rövid időn belül áttörés ebben?

(#829) Kendek válasza kevesbence (#828) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Attól függ, hogy mit értesz rövid idő alatt. Őszintén szólva én eredetileg úgy gondoltam, hogy ekkora már rég meg lesz oldva ez a kérdés. De állítólag nagyon nem olyan egyszerű, és legkorábban LE10-ben várható a Kodi 19-cel. Viszont egyelőre semmilyen próbaverzió vagy eredmény sincs, szóval a nagyon közeli jövőben én még nem várnám. Talán jövőre valamikor, év vége felé, vagy csak utána. Én addig a tévé lejátszóját használom, médiaszerveren keresztül nem gáz az sem.

<-ƘƘ->

(#830) kevesbence válasza Kendek (#829) üzenetére


kevesbence
csendes tag

Igen, marad akkor ez, hogy ARC funkcióval visszajátszás házimoziba. Vagy még a Plex.

(#831) JoHn123


JoHn123
tag

Próbálta valaki a 64bites Ubuntut? Érdemes feltenni, vagy maradjak a bevált 32 bit Raspbainnál? Egy Pi zero w (okosotthon vezérlés) és egy Pi 2b (kodi, transmission stb) egyesítésén, leváltásán gondolkozom, egy Pi4b 4GB segítségével.

(#832) Kendek válasza JoHn123 (#831) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Már a kezdetektől 64-bites Ubuntut használok, a base targézából telepítve és kiegészítve a hivatalos RPi kernellel meg firmware-rel. NAS felhasználásra teljesen jó.
Viszont ha 64-bites desktop rendszerre vágysz, akkor a béta RPi OS azért jobb választás lehet, mert minden fejlesztés ott landol. De van belőle Lite verzió is.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#833) JoHn123 válasza Kendek (#832) üzenetére


JoHn123
tag

Köszönöm szépen. Nem tudtam hogy már létezik RPI os ben is, rámegyek a lite-ra.

(#834) JoHn123


JoHn123
tag

Használ valaki 64 bites RPi OS-t alatt kodit? Ha igen, hogy sikerült telepíteni?
apt-al hibába fut:
pi@raspberrypi:~ $ sudo apt install kodi
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez azt jelentheti, hogy
egy lehetetlen állapotot kért, vagy ha az unstable disztribúciót
használja, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.
Az alábbi információk segíthetnek megoldani a problémát:
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
kodi : Függ ettől: kodi-bin (>= 2:18.7-1~buster) de csak 2:17.6+dfsg1-4+b1 telepíthető
Függ ettől: libshairplay0 de az nem telepíthető
Ajánlja: libva-intel-vaapi-driver de az nem telepíthető
Ajánlja: libva1 de az nem telepíthető
E: A problémák nem javíthatók, sérült csomagokat fogott vissza.

(#835) JoHn123


JoHn123
tag

Hogy más ne szívjon vele:

sudo apt install kodi-bin kodi-data
wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/k/kodi/kodi_17.6+dfsg1-4+b1_arm64.deb
sudo dpkg -i kodi_17.6+dfsg1-4+b1_arm64.deb

(#836) SZULTA


SZULTA
tag

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni.
Ebbe a témába nem vagyok otthon sajnos. Ez az eszköz képes windows 10 et futtatni? Igazából tv box ként lenne használva külföldön tvgo miatt ugye mer az boxon nem megy. Vagy ami rajta van linux azon megy a böngésző gond nelkul?
Hol érdemes venni es melyik kitet vegyem ? 4gb ? 8gb? Koszonom :R

(#837) 0519


0519
senior tag

Hello!

Windows 10-et technikailag képes futtatni, tapasztalatunk nincs vele. Esetleg te kitapasztalhatnád a számunkra?
Linuxra olyan böngészőt telepítesz, amilyet csak akarsz. A tvgo nem működik linuxon.
A 8gb-osnak nem sok értelme van, nehéz olyan programot találni, amire a proci elég, 4gb memória viszont kevés.

A közösség itt gyülekezik:
[https://prohardver.hu/tema/raspberry_pi/friss.html]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#838) guifater


guifater
tag

Sziasztok!
Beleszaladtam egy problémába. Több hónapja működik a Liblereck (ha jol irtam) alapu kodi nálam egy Pi 4-esen. Sajnos az utobbi időben a "skynet" életre kelt. Pontosabban őnnállóan, random módon bekapcsolja a készenléti állapora kikapcsolt Samsung 4K-s okos tv-t, illetve átváltja a bemenetet a Kodira. Mind ezt megcsinálja a tv bekapcsol állapotában akkor is, amikor épp egy műsort nézek a tv-n a upc boxon keresztül. Akkor csak átkapcsolja a bemenetet a Kodira. Mi lehet a gond? Segítsetek. Hozzáteszem, nem értek hozzá különösebben, használni tudom. A telepítést a fiam csinálta. Ő most nem elérhető(Covid!)
Várom a szájbamagyarázós válaszokat. :F :F :F :F :R :R :R :R

guifater (Galaxy S9 és SM-R825F)

(#839) Kendek válasza guifater (#838) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az egyik lehetséges ok, hogy bekapcsoláskor a CEC miatt be- és átkapcsolhatja a tévét, ezt itt tudod kiiktatni:
Beállítások > Rendszer > Bemenet > Perifériák > CEC Adapter > Bekapcsoláskor ez az eszköz legyen az aktív bemenet, ezt az opciót deaktiváld.
Amíg a Samsung tévém USB-jére volt kötve nálam a Pi, addig éjszakánként volt, hogy random bekapcsolt (mert random áram alá helyezte az USB portot egy rövid időre), ez a beállítás segített rajta.

A másik lehetséges ok az a - főleg gyári - tápegység. Ha valamilyen kapcsolóval oldod meg a Pi áramtalanítást (szóval nem húzod ki teljesen), akkor szépen lassan feltöltődik benne egy kondenzátor, amely aztán kisül és egy pillanatra áram alá helyezi a lapot. A tévé pedig a jel érzékelésére átkapcsol a bemenetére.

<-ƘƘ->

(#840) guifater válasza Kendek (#839) üzenetére


guifater
tag

Érdekes amit irtál. Természetesen a mikró hdmi-n keresztül kapcsolódik a tv- hez, gyári 3A tápja van. Mivel korábban is csinálta és rendkivül bosszantott, beiktattam a táp áramkörébe egy kapcsolot. Ha az ki van kapcsolva, nem okoz semmilyen problémát. Azonban előfordul, hogy nem kapcsolom ki, ugy marad , és ilyenkor jön a bosszankodás.
Mellesleg ha a Rendszerbeállitásokban kikapcsolom a CEC adaptert, hogyan fogom távirányitani a Kodit? :Y :W

[ Szerkesztve ]

guifater (Galaxy S9 és SM-R825F)

(#841) Kendek válasza guifater (#840) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én nem írtam azt, hogy kapcsold ki teljesen a CEC adaptert, csak ezt az egy opciót. Ez nem hat ki a távirányítós irányításra, csak a Kodi indulásakor nem kapcsolja be és át a tévét.

<-ƘƘ->

(#842) guifater válasza Kendek (#841) üzenetére


guifater
tag

Ok! kiprobálom. :))

guifater (Galaxy S9 és SM-R825F)

(#843) Skuzzy


Skuzzy
csendes tag

Halt meg már másnak is Pi4-ese? Az első pár óra alatt megállt, utána nem bootolt, csak égtek a ledek rajta folyamatosan. Gariban cserélték, a második tovább bírta. Volt, hogy több órát használtam, de viszonylag ritkán, aztán elkezdett csak szimplán fagyni párszor, és nem sokra rá ez is végleg megfagyott ugyanazzal a tünettel. A gyári fórumon többen tapasztaltak ilyet. Ami érdekes, hogy a 3.3V-os lábon csak 2V körül mérhető.
A gyári táp is gyanús, mert így megfagyva párszor próbálva még a ledek égtek, aztán a gyári táppal azok sem, de másikkal igen.
Persze ezzel már gari időn kívül vagyok, kicsit nyűgös lettem.

[ Szerkesztve ]

(#844) melan


melan
senior tag

Üdv mindenkinek!
Tervezek váltani Pi4-re, 3ról, amit kizárólag filmezésre (KODI) használok NASról. A váltás oka a 4K-s filmek felé kacsingatás lenne, ha hajlandó leszek végre helyet áldozni rá :)

A kérdésem az, hogy
1) hűtés nélkül használhatom e, vagy érdemes legalább bebordázni?
2) megfelelő a lejátszás minősége 4k-ban? (értem ez alatt, hogy a színek nem torzulnak e, fentebb olvastam, hogy a HDR támogatással van szoftveresen hiányosság még)
3) rá lehet e kötni optikai kábel segítségével hangeszközt? (HDMI-t nem támogat a hangprojektorom, a TV-n keresztül pedig "lebutítja" a hangot)

Köszönöm a válaszokat!

(#845) melan válasza melan (#844) üzenetére


melan
senior tag

Egy valami lemaradt: érdemesebb sd kártya hekyett ssd-t használni? Vagy kodinál nincs jelentősége...

(#846) 0519 válasza melan (#844) üzenetére


0519
senior tag

Hello,

1. Borda kell, első telepítéskor Raspberry Pi OS-t telepíts és frissítsd az eeprom-ot. Ez segít a hűtésben is, ha régi eeprommal érkezne a lap.
2. Hibátlan a 4k x265 lejátszás. A HDR nem hibátlan.
3. Látsz rajta optikai hang kimenetet?
4. KODI-nál nem számít az ssd.

Szívesen látunk az aktív topikban:
[raspberry_pi]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#847) melan válasza 0519 (#846) üzenetére


melan
senior tag

Nagyon köszönöm a válaszokat! :R
Optika: nincs rajta spdif, oké :) de van digi+ kártya (nekem is, csak nem sikerült életet lehelnem belé a pi3 alatt) ezért bátorkodtam bekérdezni :B ...

Megyek az új fórumba :))

(#848) majer_balint


majer_balint
tag

Sziasztok,
a segítségeteket szeretném kérni abban, hogy van egy pi4-em, amire szeretnék egy hőmérséklet érzékelőt rákötni. Szeretném ezt az egészet majd egy grafikonon megjeleníteni, de ez még odébb van.. :) Az első lépés szerintem az lenne, hogy tudjam kiolvasni az aktuális hőfokot, ha ez megvan akkor mehet a grafikonos rész is.
Nem vagyok nagy zseni raspberrybe, szóval kicsit szájbarágósan kellene a segítség :)
Jelenleg ott tartok, hogy a kábelre ráforrasztottam az érzékelőt és az ellenállást.
[kép]
[kép]
A kérdés jó helyre kötöttem-e a lapon, vagy van e észrevétel a csodaszép forrasztáson kívül ?! :D Innen tovább indulva mit kell telepítsek, állítsak be, hogy letudjam kérni az aktuális hőmérsékletet parancssorban ?
Köszi előre is a helpet!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.