Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) heidricha válasza heidricha (#750) üzenetére


heidricha
senior tag

ha van vizualizáció a zenelejátszáshoz, akkor úgy nézem, nem kapcsolja ki...
a melegedés 55-56 foknál tetőzik, eddig legalábbis nem sikerült ennél fentebb vinnem, mióta a fémbikiniben van a gép

(#752) akos_g


akos_g
csendes tag

Sziasztok!

Valaki próbálkozott már ennél a gépnél win10-el?

(#753) L4mie válasza akos_g (#752) üzenetére


L4mie
veterán

elvileg van rá valami IoT változat, de eléggé kiherélt.

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#754) bhonti válasza L4mie (#753) üzenetére


bhonti
tag

Meg van kísérleti állapotban "rendes" is, de az állítólag még nem az igazi... sőt újabb.

[ Szerkesztve ]

http://1kis.info.hu - Informatikus mindenkinek... 501065096 balazs@honti.tech

(#755) F1rstK1nq


F1rstK1nq
aktív tag

Sziasztok!

Jelenleg egy rpi2-asom van osmc/kodi-val, ezt tervezem cserélni egy rpi4-esre, 4K tv vásárlás miatt. Visszaolvasva a fórumon, látom várni kell még az osmc rpi4-gyel kompatibilis verziójára. Addig is libreelec/kodi kombót tervezek.

Kérdésem az lenne, hogy nekem elég-e a 2GB-os verzió, ha csak médialejátszóként szeretném használni (NAS külön van) és később osmc-re frissíteni vagy a 4GB-osat válasszam?

A rpi2-esen az osmc egy ilyen sd kártyán futott: SanDisk 8GB SD/SD micro SDHC Class10 Ultra.
Jó lesz ez a 4-eshez vagy válasszak nagyobbat?

Köszi a segítségeteket előre is! :R

Adrenaline is natures way of telling you 'don't fuck up.'

(#756) 0519 válasza F1rstK1nq (#755) üzenetére


0519
senior tag

Szia!

Mivel lényegében ugyanazt akarod csinálni vele mint eddig, miért gondolod, hogy több tárhelyre és memóriára lenne szükséged hozzá az új gépen?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#757) crissprivat válasza F1rstK1nq (#755) üzenetére


crissprivat
senior tag

Helo.
Médialejátszóként bőven elég a 2GB, nem kell hozzá a nagyobbik.

Jézus szeret Téged! https://youtu.be/uxos-RWmLnc?t=248

(#758) Kendek válasza F1rstK1nq (#755) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A Kodi futtatására és akár 4K médialejátszásra bőven elég a 2 GB-os változat. Ha másra nem is használod, akkor a LibreELEC amúgy is jobb választás az OSMC-nél. A nevezett SanDisk kártya megfelelő, méretre és sebességre is elég.
Amit tudni kell, hogy a 4K videotartalom lejátszása az nagyjából megy, de a HDR megjelenítése az még nem (csak SDR-re konvertálva). Ha ilyeneket nem akarsz lejátszani vele, akkor annyival fog többet tudni a RPi2-hőz képest, hogy van hardveres HEVC gyorsítás, és a tévére már a felkonvertált UHD jelet tudja küldeni.

<-ƘƘ->

(#759) F1rstK1nq válasza Kendek (#758) üzenetére


F1rstK1nq
aktív tag

Értem, köszi srácok!

Akkor 2GB-os RPi4-et és LibreELEC-et választom.

Amikor jön a hdr támogatás, akkor az libreelec-re es osmc-re fog jönni gondolom és nem a kodira, mert az már most is tudja? (sorry a béna kérdésért :D)

A jelenlegi RPi2 nem bírná akkor el a 4K lejátszást osmc/kodi kombóval jól értem, mindenképp kell a RPi4-esre váltás?

Adrenaline is natures way of telling you 'don't fuck up.'

(#760) Kendek válasza F1rstK1nq (#759) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A gyári Kodi lehet, hogy már jelenleg is tudja a HDR-t, csak éppen nem Linuxon. Arra várunk, hogy mindenhová beépítsék a támogatást (Kodi meg Linux kernel és a körítés), és összehangolják ezeket.
A RPi2 csak FHD felbontást támogat.

<-ƘƘ->

(#761) F1rstK1nq válasza Kendek (#760) üzenetére


F1rstK1nq
aktív tag

Értem, köszönöm az infókat!

Adrenaline is natures way of telling you 'don't fuck up.'

(#762) DonCosta


DonCosta
tag

Sziasztok!

A héten beszereztem én is egy 2GB-os RPi4-et. Ahogy többeknek, nálam is egy RPi2-őt vált médialejátszó szerepkörben. Eddig LibreElec -et használtam erre a célra, de most az RPi4-ere Steam Linket is tettem ezért a Raspbiant telepítettem fel. Tegnap rátettem Raspbian alá a Kodit. Kíváncsiságból megnéztem az erőforrás kihasználtságot és azt láttam, hogy a menüben állva, nem futtatva semmit, mind a négy mag 90% körüli terheltséget mutat.
Ez biztos nem jó így és az a kérdésem, hogy tudtok valami megoldást arra hogy ne pörögjön így a CPU? valami kódolást ki/be/át kell kapcsolni?

Köszi!

(#763) longhair válasza DonCosta (#762) üzenetére


longhair
csendes tag

Akkor valami nálad nem jó. RPi4 4GB, raspbian +kodi [kép]

(#764) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Akit érdekel és érint, hamarosan indul az USB-ről bootolás tesztelése.

pieeprom-2020-05-15.bin - USB mass storage boot beta

Egyelőre még csak félig működik. Vagyis látja és be is olvassa az USB-s vinyóról az indítófájlokat, viszont mivel még nem érhető el a kompatibilis start4.elf, ezért ennél tovább nem megy.

<-ƘƘ->

(#765) Kendek válasza Kendek (#764) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Most már lehet tesztelni élesben az USB bootolást. Szükség van hozzá egyszer az új pieeprom felírására, valamint a legújabb firmware fájlokra.
Nálam tökéletesen üzemel, szóval a NAS-nak használt Pi-mben már nincs többé microSD kártya. :)

<-ƘƘ->

(#766) DonCosta válasza longhair (#763) üzenetére


DonCosta
tag

Egy újraindítás megoldotta nálam is a problémat. :R
Másik kérdés: raspbian alól gyári böngészőben youtube-ot futtatva kicsit néha egy-egy akadás, kép csíkozódás látszik. Lehet valamit ezen javítani?

(#767) cibere11


cibere11
tag

Üdv!
Desktop rendszert keresek pi4 4gb verzióra.raspabian túl csúnya.ubuntu mate youtube laggol.Manjaro szintén :(

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#768) Kendek válasza cibere11 (#767) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A Raspbian / Raspberry Pi OS az ami technikailag a legkompatibilisebb, és minden frissítés és fejlesztés is itt landol. Egyelőre a 32-bites változat ami javasolt, ha csúnyának véled, akkor telepíthetsz rá másmilyen felhasználói felületet is (persze mással azért némileg lassabb lehet).
A saját véleményem amúgy az, hogy csak ha erős idegzetű, nyugodt és nagyon ráérős vagy alkalmas kiváltani egy normális desktop PC-t. Mert azért teljesítményre még mindig nem ugyanaz a kategória. Plusz ha csak a Windowst ismered, akkor fura és kényelmetlen lesz. Én Ubuntu-t használok és egyáltalán nem ismeretlen számomra a Linux, de így is inkább maradok a notimnál.

<-ƘƘ->

(#769) cibere11 válasza Kendek (#768) üzenetére


cibere11
tag

Linux ismerős ubuntu féle és csak konkrét netezés lenne a cél.De lehet bekerül a fiókba és majd rápróbálok később hátha szoftveres oldalon fejlődik.

HTC Wildfire S 2.3.5, Nexus 7 16 Gb , iPhone 4 8Gb , iPhone 5s 16Gb iPhone SE 32gb iPhone SE 2020 64 Gb Macbook Air 2017 , Xbox SS Macbook M1, IPhone 13

(#770) fa4hu


fa4hu
őstag

Sziasztok!

Hamarosan egy Pi4 4GB tulajdonosa leszek. Mit ajánlatok Raspbian alá NAS és DLNA szervernek, illetve PC-ről is vezérelhető torrentkliensnek?

A rendszer microSD-ről futna, tárolóként pedig egy 1 TB-os USB3 merevlemez kerülne rá egyelőre. Ha esetleg tudtok telepítési leírásokat is linkelni, örülnék neki!

Előre is köszönöm!

(#771) Kendek válasza fa4hu (#770) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mit értesz NAS szerver alatt? Fájlmegosztásra NFS-t, SMB-t és FTP-t tudok javasolni, médiaszervernek meg a MiniDLNA-t (új nevén ReadyMedia). Torrentezéshez Transmission, amit PC-n a böngészőből tudsz majd kezelni. Távoli eléréshez WireGuard, illetve videolejátszáshoz talán az SFTP a legjobb.
SD kártyára már nincs is feltétlenül szükség, mert USB-ről is lehet már bootolni és a rendszer is simán futhat róla.

<-ƘƘ->

(#772) edari válasza fa4hu (#770) üzenetére


edari
őstag

Én fájlmegosztásnak samba-t, dlna-nak MiniDLNA-t, torrentre meg eddig transmissiont használtam, de sokan írták hogy a qbittorrent-el gyorsabb a dolog, szóval váltottam rá én is, és valóban sokkal jobb.
qbittorrent-nox-ra keress rá neten, azt eléred webes felületen.

(#773) workin válasza Kendek (#765) üzenetére


workin
senior tag

Jajj, már alig várom, hogy ready legyen, és nem kéne SD -vel vacakolni.

(#774) Kendek válasza workin (#773) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha annyira várod, akkor akár ezt a béta állapotú bootloadert is aktiválhatod, hiszen tönkre nem tudod tenni vele. Én azóta is használom, és semmi különösebb probléma nem jelentkezett. :)
Innen letölthető minden ami kell hozzá.

<-ƘƘ->

(#775) Asztee válasza Kendek (#774) üzenetére


Asztee
aktív tag

Hello ! Bocs ha béna kérdés, de az SSD Boot működik bármelyik oprenszerrel (engem most a LibreElec érdekel) vagy csak valamelyik speckó málnással ? :F

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

(#776) Kendek válasza Asztee (#775) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Bármivel működik, csak frissíteni kell a firmware fájlokat is a bootloader mellett.

<-ƘƘ->

(#777) fa4hu válasza Kendek (#771) üzenetére


fa4hu
őstag

+edari

Köszönöm a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

(#778) fa4hu


fa4hu
őstag

Elakadtam. Eredetileg egy Samsung TV-re terveztem rákötni hdmi-n keresztül, de nem megy ki a kép rá (monitorra simán).

Gondoltam, akkor legyen távoli asztal hozzáférés.

Telepítve az xrdp, engedélyezve az ssh és a vnc interfész, ssh-val be is tudok lépni a PI-be, de nem tudok Windows 10 alól távoli asztal kapcsolaton keresztül csatlakozni, az alábbi hibaüzenetet kapom:

connecting to sesman 127.0.0.0 port 3350 sesman connect ok
sending login info to session manager, please wait... login failed for display 0.

Valakinek esetleg valami ötlete? Esetleg más távoli asztal kapcsolatra?

Köszi!

(#779) Kendek válasza fa4hu (#778) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nekem is Samsung tévém van (KS7000), és simán adja a képet a Pi. Annyi, hogy a 4K-hoz engedélyezni kell az adott HDMI porton a HDMI UHD Color-t (ettől lesz 2.0-ás és elég sávszél).
Amúgy nálam így van beállítva a config.txt-ben:

disable_overscan=1
framebuffer_width=1920
framebuffer_height=1080
hdmi_force_hotplug=1
hdmi_group=2
hdmi_mode=82
hdmi_drive=2
hdmi_pixel_encoding=2
hdmi_enable_4kp60=1

Viszont NAS jellegű felhasználáshoz felesleges a grafikus felület, és a sima Lite Raspi OS elég hozzá. A beállításokhoz és a kezeléshez ott a terminálos és a webes felület. A képet érdemes is lekapcsolni a

/opt/vc/bin/tvservice -o >/dev/null

paranccsal (/etc/rc.local).

<-ƘƘ->

(#780) fa4hu válasza Kendek (#779) üzenetére


fa4hu
őstag

Köszi a választ!

Sajna nekem erre a célra egy régebbi Samsung TV-m van (UH24H4003), ami messze van a 4K-tól, mégse ad képet.

A grafikus felületet meghagynám, mert néha lehet, hogy képernyőn is futna rajta valami.

(#781) fa4hu válasza fa4hu (#780) üzenetére


fa4hu
őstag

Valószínűleg a TV alacsony felbontása (1366 x 768) lesz az ok, javasolták a config.txt-ben a hdmi_safe=1 bekapcsolását. Kipróbálom.

(#782) fa4hu válasza fa4hu (#781) üzenetére


fa4hu
őstag

Fél siker. Működik, de csak 1024x768-ban. Ha a valós felbontásra állítom, nincs jel, majd magától visszaáll az 1024x768-ra.

(#783) fa4hu


fa4hu
őstag

Haladok a telepítéssel. Sikerült felraknom a qBittorrent-nox-ot. Annyi a gondom vele, ha a böngésző kliensben USB meghajtót adok meg, akkor nem tud letölteni, míg ha az SD-n lévő könyvtárat, oda tud. Elvileg ugyanaz az USB lenne beállítva, ami SAMBA-ra,, DLNA-ra ugyanazzal a felhasználóval, és a SAMBA, DLNA gond nélkül működik. Mit szúrok el?

(#784) zsolt_64 válasza fa4hu (#783) üzenetére


zsolt_64
senior tag

tipikus könyvtár jogosultsági problémának tűnik... milyenu user alatt fut a nox ?

(#785) fa4hu válasza zsolt_64 (#784) üzenetére


fa4hu
őstag

Ugyanazon user alatt, amivel megy a SAMBA és a DLNA is. Sokszori próbálkozás, újraindítás után most éppen elindult, pedig előtte is ugyanígy állítottam be. (Közben - más okból - lehúztam a hálókábelről, majd vissza, akkor indult el.) Holnap még tesztelem.

(#786) ekkold válasza fa4hu (#780) üzenetére


ekkold
őstag

Nekem is volt régi samsung tv-m 32"-os, 1366x768 felbontással. 3db HDMI csatlakozó volt rajta, és a csatlakozók különböző felbontásúnak mutatták a TV-t a PC felé. Az egyik csatlakozó 1024x768-nak mutatta a felbontást, a másik kettő meg 1920x1080-nak. Ugyan mindegyik működött más felbontást beállítva is, de akkor még rosszabb volt a kép. Natív felbontásban soha, semmilyen oprendszer alatt nem sikerült használni. Pedig anno belelástam magam a videokártya lelki világába, és gyárottam linux alatt egyedi felbontásokat, többek között 1366x768-at és 1360x768-at is (meg még pár hasonlót, különféle időzítésekkel). Kaptam is képet a TV-n, de még ocsmányabb volt amint azokban a felbontásokban amit a PC felé natívnak mutatott. Végül fullHD képet kiküldve volt valamennyire nézhető, egy darabig így használtam, aztán lecseréltem...

(#787) fa4hu válasza ekkold (#786) üzenetére


fa4hu
őstag

Köszi az ötletet, kipróbáltam, és működik, de levágja a képernyő szélét, nem csak ebben, hanem alacsonyabb felbontásban is. Erre nincs valami ötleted?

(#788) 0519 válasza fa4hu (#787) üzenetére


0519
senior tag

keress rá az overscan szóra a topikban.
Ez megoldaná a gondodat?

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#789) fa4hu válasza 0519 (#788) üzenetére


fa4hu
őstag

A megoldás az overscan mellett a tv-n az automatikus képarány beállítása volt, köszi segítséget!

(#790) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Akinek működik a boot SSD-ről... tudjátok használni a Bluetooth modult? Egyszerűen nem látja a rendszer, szerintem hardware szinten se. :F

[ Szerkesztve ]

(#791) Kendek válasza szabifotos (#790) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha az USB 3-as adapter vagy külső SSD nincs megfelelően árnyékolva, akkor interferál a 2,4 GHz-es Wi-Fi-vel és azzal együtt a Bluetooth-szal is. Persze attól még hardveresen látnia kellene az oprendszernek.

<-ƘƘ->

(#792) Stylewars_kp válasza Kendek (#779) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

És mennyire bírja Pi a 4K tartalmakat a valóságban? Az egy dolog, hogy mi van írva a specifikációhoz... :)

(#793) Kendek válasza Stylewars_kp (#792) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Bírja, vagyis pl. LibreELEC lejátszás az teljesen jó. Az asztali felület azért pörgősebb ha FHD-re van korlátozva, de a 4K sem vállalhatatlan.

<-ƘƘ->

(#794) Stylewars_kp válasza Kendek (#793) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

Média centert szeretnék a tv-hez belőle, illetve torrent állomást egy 2 terrás 3,5" HDD-vel. Van valami amire figyelnem kell feltétlenül a kialakítás közben?

Üdv!

(#795) Kendek válasza Stylewars_kp (#794) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha egyben szeretnéd, akkor a RPi OS lesz a nyerő, médiacenternek a Kodi. Nálam külön van a NAS, mert a LibreELEC a legjobb a tévéhez, viszont az másra meg eléggé korlátozott.

<-ƘƘ->

(#796) Jim74 válasza Kendek (#793) üzenetére


Jim74
nagyúr

LibreELEC tudja már a 4K-t? Vagy eddig is tudta, csak a HDR nem megy?

(#797) Kendek válasza Jim74 (#796) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A 4K lejátszás az megy. Mostanában elég sok ilyet néztem rajta és nem volt gond. A HDR tartalmat is viszi, de SDR-ként jeleníti meg, és így nem valami jó (szóval egyelőre ezeket még a tévé lejátszójára bízom).
A HDR-hez szükséges 5.4-es kernel az már lassan teljesen készen áll, de azért még sok munka van vissza. Viszont talán már nem kell olyan sok idő hozzá. :)

<-ƘƘ->

(#798) Jim74 válasza Kendek (#797) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#799) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!

Nem vagyok egy nagy linux guru, csak leírásokat követek. Nekem ez alapján működik a Pi4 SSD boot. ;) LINK

(#800) zsolt_64 válasza szabifotos (#799) üzenetére


zsolt_64
senior tag

nézem a videót mindjárt az elején "rászpbörri páj" :))
de ha nem mutat konkrét hülyeségeket. és működik akkor jó... :K
és fontos hogy liemeli hogy ssd-ről gyorsabb lesz a rendszer futás mint sd kártyáról.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.