Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#451) zsolt_64 válasza Kendek (#440) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Azt meg tudom erősíteni, hogy egy pi3-on összekonfigurált, indító SD kártyával és usb meghajtóra telepített Buster minden gond nélkül elindult a pi4-en. :D

[ Szerkesztve ]

(#452) Kendek válasza zsolt_64 (#451) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Egyébként nem is értem, hogy miért szenved Laszlo733 az Arch Linuxszal, ahelyett, hogy a Raspbian-t állítaná be. Minden fejlesztés oda megy, és Linuxban kezdőbbek számára is vannak eszközök hozzá. Az Arch meg még a haladóbb felhasználók között is a legkockábbaknak való. Annyi biztos, hogy aki nem tud mit kezdeni ezzel az egyszerű, rövid de mégis részletes leírással, annak nem Arch Linux kell a RPi4-re. :)

<-ƘƘ->

(#453) Laszlo733 válasza Kendek (#452) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

A Rasbiant már beállítottam, csak naívan azt hittem, hogy könnyen megy a már meglévő Arch használata is Pi alatt. A leírás meg tényleg szenvedés volt, mert nekem semmi nem úgy akart működni, mint ahogy az a leírásban szerepel. Néztem több videót is, de nálam a félúton mindig elhasalt valami miatt a telepítés, amin nem tudtam túllendülni. Mondjuk nekem a nagy Disztrók mellett egy kicsit fabados ez a Rasbian, ezért is lesz majd Manjaro az új kártyán.

(#454) Kendek válasza Laszlo733 (#453) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem fapados a Raspbian (ami Debian, gyakorlatilag a legnagyobb disztró), csak a felhasználói felülete az alapból LXDE, teljesítménybeli okok miatt. Viszont akár a Gnome Shell is felpakolható, működik Xorg-gal és Wayland-del is. Annyira nem is futna amúgy vészesen (próbáltam), csak be kell állítani.
Az Arch Linux telepítése nagyon egyszerű a leírás szerint, nem is látom, hogy hol lehetne elakadni vele. Lényegében arról van szó, hogy újraparticionálod a microSD kártyát, kell egy minimum 100 MB-os FAT32 és egy ext4 fájlrendszerű partíció. Az ArchLinuxARM-rpi-4-latest.tar.gz fájlba egy az egyben be van tömörítve az előtelepített rendszer, azt egyszerűen csak ki kell csomagolni a csatolt ext4-es partícióra. Utána pedig a FAT32-esre át kell mozgatni a boot könyvtár tartalmát. Végül berakod a kártyát a Pi-be és már indulhat is.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#455) Laszlo733 válasza Kendek (#454) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Egész pontosan ez nem akart működni, addig ok volt minden: mv root / boot / * boot

Próbáltam sudo mv root / boot / * boot is, de úgy sem akarta a másolást elvégezni....

(#456) Kendek válasza Laszlo733 (#455) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha nem tudod megcsinálni terminálban a paranccsal (mert nem látod, nem érted), akkor egy ablakos fájlkezelőben is áthelyezheted a fájlokat. De ezzel együtt is azt mondom, hogy nem kezdőknek való az Arch.

<-ƘƘ->

(#457) Szalay123


Szalay123
csendes újonc

Sziasztok.

Honnan érdemes RPi4 venni?

(#458) paprobert válasza Szalay123 (#457) üzenetére


paprobert
senior tag

Malnapc, rpibolt.

Ők hivatalos forgalmazók.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#459) szabifotos válasza Szalay123 (#457) üzenetére


szabifotos
senior tag

Én innen vettem, (Pimoroni) angliából jön. Van egy kis +posta, de legalább volt nekik 4GB raktáron.

[ Szerkesztve ]

(#460) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Telepítettem memóriakártyára a Manjaro XFCE -t. Tudja valaki, hogy hogyan lehet a hangot beállítani, mert jelenleg semmi hangja nincs. A hang 3,5 Jack -en jönne a rákötött hangszórokon keresztül.

(#461) syler123


syler123
veterán

Van valami ajánlott venti Raspberry Pi4-re? Egy ilyet rendeltem, kíváncsi leszek. Mondjuk ha majd 3,3V-ról akarom használni, akkor forrasztanom kell rá másik kábelt, mert itt egyben van a +-.

Vagy Fan SHIM? Ezzel mondjuk az a baj hogy drága, max 3eFt-ért lenne jó.

Megjött a Raspberry Pi4 házam, heatsink-el, hát... 64 fokból inkább 70 lett. A heatsink szerintem semmit sem ér. A ház miatt nehezebben adja le a hőt, pedig tele van résekkel a teteje.

[ Szerkesztve ]

(#462) Kendek válasza syler123 (#461) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én inkább valami ilyesmit vennék a RPi-re, van neki ventis változata is. De amúgy ha már venti kell, akkor önmagában a Fan SHIM elég jó.

<-ƘƘ->

(#463) cog777 válasza szabifotos (#459) üzenetére


cog777
senior tag

+1 En is onnan vettem. Jo az ugyfelszolgalatuk.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#464) gurabli


gurabli
senior tag

Sziasztok!
Van valahol használható ház Rpi4 + 3.5" HDD kombóhoz? Rpi3-hoz látok Alin (is), illetve találtam Rpi4-est is, ami 2.5".

"Akinek pénze van, az ne zavarja dolgozással a mások munkáját " R.J.

(#465) K4jusz válasza gurabli (#464) üzenetére


K4jusz
tag

Szia!

A pi4 + 2.5 HDD házra milyet találtál készet?
Én 3D nyomtatott modellt kerestem a neten és kinyomtattam egy hardveraprón talált emberrel (~3000Ft volt).
Persze kell némi utólagos okosítás rajta (sorja, tappancsok, esetleg gombnak fúrás stb.

3.5 HHD-hez például egy modell:
https://www.myminifactory.com/object/3d-print-raspberry-pi-enclosure-for-storj-io-cloud-one-2-5-and-one-3-5-hdd-sdd-40965

[ Szerkesztve ]

(#466) cog777


cog777
senior tag

Ha valakit erdekel egy szep cli-s grafikont rajzolo CPU frekvencia es homerseklet monitor, az telepitheti a
pip3 install s-tui
pip install s-tui

parancsokkal. link

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#467) szabi__memo válasza cog777 (#466) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Felment, király, köszi

(#468) htc07


htc07
addikt

valakinek sikerült már win10 iot core-t varázsolni a pi4-re?

ez alapján próbáltam nekiindulni, de nem igazán fedi a leírás az összes lépést, vagy velem van a gond, de nem jutok vele dűlőre, hogy milyen appot használ felírni sd-re.

[ Szerkesztve ]

(#469) ekkold válasza .mf (#24) üzenetére


ekkold
őstag

Tényleg nem sikerült eljutnia a PI-nek addig, hogy egy nyomorult SATA felkerüljön rá, és az SD kártya szadizás helyett, mondjuk egy olcsó SSD-ről tudjon bootolni ill. működni?

(#470) Kendek válasza ekkold (#469) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

SATA nincs, az SSD-ről boot-olás pedig egyelőre nincs implementálva, viszont ez tervben van.

<-ƘƘ->

(#471) Janos46


Janos46
tag

Sziasztok!
Igy néz ki az Rpi4-ben a 32 Gb-os kártya. A Storage particiót nem lehet használni, csak rendszergazdai módban. Nem tudom, hogy a rendszer mire használja, de valószerűtlenül nagynak tartom a méretét. Ezt szerettem volna kisebbre venni, de nem lehet. Van valami lehetőség rá? Esetleg installáláskor közbe avatkozni:

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#472) Kendek válasza Janos46 (#471) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Sima jogosultsági probléma lehet:

sudo chmod 777 /media/pi/Storage

Csatolt partíciót nem lehet átméretezni, vagyis jobb egérgomb -> Leválasztás.

<-ƘƘ->

(#473) Janos46 válasza Kendek (#472) üzenetére


Janos46
tag

Köszi, de a célom az lenne, hogy a System-et megnövelhessem. Esetleg ezt írhatóvá tenni. Az utóbbira lenne lehetőség?

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#474) Kendek válasza Janos46 (#473) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mind a kettőt leválasztod, majd úgy méretezed át a Storage-t, hogy előtte szabaduljon fel a hely. Írhatónak mind a kettő írható, itt nem tudom mire gondolsz. A jogosultság beállítását már leírtam.

<-ƘƘ->

(#475) Janos46 válasza Kendek (#474) üzenetére


Janos46
tag

Köszi a segítséget. Inkább nem bolygatom átméretezéssel a partíciókat. Ahogy írtad is, inkább írhatóvá tettem a Storage-t, és abba létrehoztam könyvtárakat. A benne lévő könyvtárak továbbra sem írhatóak, azokat is külön-külön írhatóvá kellene tenni, de inkább így hagyom. Egyébként nem tudom hogy azokat mi használhatja. Üdv. János

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#476) Kendek válasza Janos46 (#475) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez a Linux jogosultságkezelése (javaslom nézz utána neki, elég alap ha a rendszert használod), és nem azért nem írható egy könyvtár mert valami használja. Ha rekurzívan akarod beállítani a jogosultságokat, akkor használd a -R kapcsolót.

<-ƘƘ->

(#477) BladePocok


BladePocok
tag

Erről a csomagról mi a véleményetek, megéri a(z) (ekkora) felárat? Főleg a kis extra hűtő miatt érdekelne így egybe, de kérdés valóban annyira jó-e.

[ Szerkesztve ]

(#478) Kendek válasza BladePocok (#477) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Szerintem nagyon túlárazott, külön vásárolva lényegesen olcsóbban összerakod. A hűtőt megtalálod pl. itt, angliából hamarabb itt van.

<-ƘƘ->

(#479) Fecogame válasza BladePocok (#477) üzenetére


Fecogame
veterán

+1, nagyon túlárazott, ne vedd meg rzt a csomagot.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#480) cog777 válasza Janos46 (#471) üzenetére


cog777
senior tag

Elore telepitett sd kartya - Noobs?
En altalaban letoltom az image-t a gyarto honlapjarol [link] , felmasolom dd-vel vagy Win alatt image writerrel es lesz 2 particiom. (Utana belovom a wifi es ssh kapcsolatot igy be tudok jelentkezni tavolrol.)

Elso inditaskor atmeretezem a rendszer particiot a raspi-config segitsegevel.
Igy ez lesz:

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/mmcblk0p1 8192 532480 524289 256M c W95 FAT32 (LBA)
/dev/mmcblk0p2 540672 62552063 62011392 29,6G 83 Linux

Teljesen sima ugy, szerintem a jobban ki tudod hasznalni a helyet ha a Noobs-ot lecsereled.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#481) zsolt_64


zsolt_64
senior tag

Minden pi4 tulajnak aki Buster alól Kodi-t használ [link]
Telepithető a 18.4 Leia. :DD
Végre használja a herdweres video dekódolást

[ Szerkesztve ]

(#483) Kendek válasza #99499520 (#482) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Kizárt, mert csak a HEVC gyorsítása megy 4K/UHD felbontásban hardveresen. A többi max FHD-ig, de van olyan régebbi formátum amit kivettek és csak a szoftveres dekódolás lehetséges. De ez nem azt jelenti, hogy a RPi4 nem jó médialejátszónak, mert minden értelmeset lejátszik. Pl. 4K-nál a HEVC az elfogadott, ami régit meg nem gyorsít hardveresen, azt meg már az ARM magok erőből is kitolják.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#484) szabi__memo válasza #99499520 (#482) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Jó lesz majd egyszer, talán jövőre. Állítólag még nem kiforrott

(#485) Kendek válasza szabi__memo (#484) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez igaz. Egyelőre stabil verziós LibreELEC sincs rá és bizonyos funkciók még hiányoznak, főleg a HDR-támogatás. A szoftveres háttere fejlesztés alatt van, ez eltart még egy darabig.

<-ƘƘ->

(#486) zsolt_64 válasza szabi__memo (#484) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Fenntebb linkeltem be az 18-as Kodi elérhetőségét, nekem ugyan csak
hd tv-m van, de a 1080p_t most már szépen dekódolja hardveresen.
videó dekóder:mmal-mvc(HW)
A 17-es Kodi is működött de software dekódolás volt 80-90% CPU, időnként szaggatott.Az új verzió 10-20% CPU szaggatásmentesen.
Szóval dolgoznak rajta, jó lesz ez, csak finomitani kell még a softwaren.

[ Szerkesztve ]

(#487) szabi__memo válasza zsolt_64 (#486) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Köszi, jó tudni. Ettől függetlenül elég távolira igérik a stabilt, jövő év vége

(#488) zsolt_64 válasza szabi__memo (#487) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Tényleg dolgoznak rajta: az apt most upgradeli 18.4-4 ről 18.4-5 re :D

(#489) szabi__memo válasza zsolt_64 (#488) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Jól értem, hogy ez a sima kodi kb bármilyen linux alá. Mert az főleg jó.
Jó az LE is, csak nekem kevés, kellene a rendes linux, csomagkezeléssel

(#490) zsolt_64 válasza szabi__memo (#489) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Öööö ezt nem értem. nekem most a pi4- en fut a raspbian buster, és ide telepitettem le a Kodi 18.4_et rendesen sudo apt install ..... annyi a különbség hogy a hivatalos, alapértelmezett raspbian repo csak a Kodi 17-es változatát tartalmazza, a linkben leirtak szerint hozzá kell adni egy másik repo-t

(#491) szabi__memo válasza zsolt_64 (#490) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

raspbian kodi-val, erre voltam kiváncsi, hogy már az is ilyen jó, nem csak az LE alatt működik alfa verzióval..

(#492) zsolt_64 válasza szabi__memo (#491) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Na mostmár értem.
Én et a LIBREELEC-et mindjárt az elején átugrottam, mert nekem a pi4 torrentez, és samba megosztást is csinál,internetezgetek rajta, + mostmár filmnézős is.... ;) úgyhogy meg vagyok elégedve vele :K

[ Szerkesztve ]

(#493) malenkij


malenkij
csendes tag

sziasztok!
előre is bocs a lámáskodásért, még nem volt rpi-m. viszont érdekelne, hogy van-e valakinek tapasztalata arról, hogy gigabites neten mennyire lehet vele webes streameket nézni? olyasmire gondolok, mint az nfl gamepass, nhl.tv vagy egy random free stream link redditről. ezek általában 2000 kbps és 5 mbps között mozognak. előre is köszi!

(#494) cekkk


cekkk
veterán

Sziasztok!
TVhez szeretném használni média lejátszónak.
Szerintetek, hogyan oldajam meg az áram ellátását, hogy ne legyen bekapcsolva egésznap csak akkor amikor a tv? A ki be dugdosás nem játszik. A 3 mas változatot usbről üzemeltetem, de ezt már nem biztos, hogy elbírná :((

(#495) gary89 válasza cekkk (#494) üzenetére


gary89
csendes tag

Szia, nekem egy billenő kapcsolóval van megoldva. Felnyomom mikor hasznalni szeretném, leállítás után lenyomom.

(#496) Kendek válasza cekkk (#494) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A tévé 1 amperes USB portja elbírja ezt is, illetve ha kettő van neki akkor használhatsz Y kábelt a stabilabb tápellátásért. A hivatalos tápegység billenőkapcsolóval kiegészítve nem a legjobb, mert folyamatosan feltöltődik és kisül benne egy kondenzátor. Viszont egy olyan táppal már jó lehet amivel ez a probléma nem jelentkezik. És akkor akár egy távirányítós aljzatot is használhatsz, mint én.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#497) cekkk


cekkk
veterán

Köszönöm a választ nektek! :R

(#498) olladam


olladam
csendes tag

Sziasztok!

Tervezek venni egy Raspberry Pi-t és gondolkozok a 3B+ és 4-es között.
Terveim közt van, hogy egy kisebb webszervert futtatok rajta, ami ugye ram igényes, de mivel állandóan menne ezért félek hogy a 4-es a melegedése miatt hamar kidöglik.
Kérdésem az lenne hogy melyiket lenne célszerűbb venni?
Láttam hogy van egy újabb firmware ami a Via Labs VL805 USB controller frissítéssel, ami csökkenti a hőt 3-5 fokkal. Az újabb raspberry 4-eseket már eleve ezzel adják vagy mindenképp nekem kell ezt feltennem?
Egy passzív hűtést is vennék rá.

A válaszokat előre is köszönöm. :)

(#499) Kendek válasza olladam (#498) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A melegedés alapvetően nem probléma, ez ellen az órajel és a feszültség dinamikus szabályozásával védekezik a Pi. Ebből a szempontból nem sokkal jobb a 3B+, szóval javaslom, hogy inkább a 4-est vedd. Felhasználási módtól függően a 2 és 4 GB RAM-mal szerelt modellek a legcélszerűbbek.
Egy megfelelő passzív hűtés, mint amilyenek a teljes alumínium bordából álló házak, már elég hatékony tud lenni. A VLI firmware még mindig beta státuszban van, szóval utólagosan lehet telepíteni. Ez nem bonyolult, és egyébként elég jól működik, szóval érdemes feltenni.

<-ƘƘ->

(#500) Asztee


Asztee
aktív tag

Sziasztok !
A Libreelec legfrissebb verzióját használom és van egy olyan problémám , hogyha a képfrissítést 60Hz-re állítom (3840x2160) ,akkor néha (!) a TV-m azt írja ,hogy nincs szignál. :O Pl. ha nézek egy filmet (mondjuk 25Hz) és nyomok egy stop-ot ,akkor jön a no signal ,de ha nyomok egy play-t , akkor megy minden rendben tovább ,de ha újra leállítom ,akkor már lehet , hogy bejön a menü. :F :W
Köszi.

''A világon 10 féle ember létezik : az egyik ismeri a kettes számrendszert a másik nem."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.