Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) Jim74 válasza Kendek (#549) üzenetére


Jim74
nagyúr

Végül megrendeltem a 2GB-osat. Fő a határozottság :DDD

(#552) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Hogy áll most a Raspbian az RPi4-el? Konkrétan a böngészős youtube lejátszás legalább HD-ben mennyire zökkenőmentes, valamint vannak-e nagyobb gixerek magával a rendszerrel? Egy Haswell I3-ast váltanék már le RPi4 4GByte modellre, mert kicsi a lakás és az mATX félmagas ház is túl nagy, de mindenképp jó lenne, ha pl néha képeket és szöveget lehetne szerkeszteni, esetleg egyszerűbb IDE-t el lehetne indítani alkalmanként. Mindenesetre legyen rá lehetőség értelmesen használni LibreOffice-t, GIMP-et és NetBeans-t.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#553) Kendek válasza E.Kaufmann (#552) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Egy normális, windowsos asztali gép után csalódni fogsz több dolog kapcsán is. Én nem javasolnám, de sokan használják így a Pi4-et, szóval nem lehetetlen. De alapvetően gyenge lesz, és ha Linuxban sem vagy jártas, akkor sokat fogod szídni.

<-ƘƘ->

(#554) E.Kaufmann válasza Kendek (#553) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Nem vagyok Linux Desktop felhasználó :) de telepítettem már pőre Debian-t, meg fullos Ubuntut :), de eddig csak PC-re vagy VM alá. Windows 10-et is már otthon LibreOffice-val, GIMP-pel és NetBeans-sal használok, úgyhogy a környezet nem lesz nagy meglepetés, inkább a sebességre vagyok kíváncsi. Valamint mi az ajánlott microSD kártya típusa asztali környezethez. Vagy elég, amit a 32-es NOOBS-hoz adnak (SanDisk)?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#555) Kendek válasza E.Kaufmann (#554) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A teljesítmény általánosságban gyenge, illetve érezhetően elmarad egy mai PC-hez képest. Ha asztali gépként használnád, akkor javasolt egy USB 3-as SSD bekötése a rendszernek.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#556) zsolt_64 válasza Kendek (#555) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Én kipróbáltam SSD és merevlemezt is, 90-110 MB/S sebesség az elérhető maximum.
Természetesen Usb3-on, Usb2-őn max 35MB/S.
E.Kaufmann: Amit Kendek írt az igaz,de csak úgy hogy maga az oprendszer is az USB3-on van. Sajnos a pi4-nek nem megoldott alapból az usb-boot, tehát "varázsolni" kell és szükség van egy indító SD-re is, ez viszont lehet akármilyen (1GB már elég).
Így némi kompromisszummal egy 4GB-os pi4 jó asztali gép helyett.

[ Szerkesztve ]

(#557) sirarcheer


sirarcheer
senior tag

Sziasztok!
Jelenleg Pi3 B-verziót használok. (Osmc+Kodi)
Idén tervezek 4k TV-t vásárolni. Azt olvastam a hsz-k közötött, hogy HDR nincs, de a 4k szépen lejátsza? (nem akad, stb...)
HDR támogatásra van valami hivatalos infó mikorra várható?

PSN: sirarcheer

(#558) E.Kaufmann válasza zsolt_64 (#556) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Úgy se akartam kidobni a 250-es Crucial-t :D, de van még egy 60-as Kingston is itthon.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#559) Silεncε válasza E.Kaufmann (#554) üzenetére


Silεncε
őstag

Projektmérettől függ, de szerintem egy Pi4 kevés lesz GIMP meg NetBeans alá (szoktam néha bűvészkedni GIMP-el, még az R5 2600-am is megtekeri, a NetBeans meg ugye Java, ami nem arról ismert, hogy olyan erőforrástakarékos)

(#560) Kendek válasza sirarcheer (#557) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A 4K/UHD lejátszás megy és nagyjából már most is vállalható. A HDR-támogatás nincs implementálva, és egyelőre nem tudni mikorra készülnek el vele. Az biztos, hogy újabb kernel fog kelleni hozzá, és GBM/V4L2.

<-ƘƘ->

(#561) zsolt_64 válasza E.Kaufmann (#558) üzenetére


zsolt_64
senior tag

250-es crucial-t kidobni ? :Y
A 60-as kingston teljesen jó lesz. USB-3 as meghajtóra javaslom az axagon ee25-xa6_ot ez uasp és elvileg trim is. Nekem bevált. Az indító SD-re túloztam , már egy 256MB-os is elég :K
(szokott ilyesmi a fiók mélyén heverni) sebessége mindegy, csak boot alkalmával hsználja 3-4 másodpercig, onnan már az usb meghajtó villog.
A "varázslás" lesz a legnehezebb, de leírást lehet hozzá találni...

[ Szerkesztve ]

(#562) E.Kaufmann válasza zsolt_64 (#561) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

:R

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#563) Jim74


Jim74
nagyúr

Sziasztok!

Az normális, hogy FullHD TV-n kilóg oldalra a kép már a LibreELEC boot képernyőn is? (Aztán a KODI-ba belépve is).

Illetve még azt is meg szeretném kérdezni, hogy alapból csak a téphoz közelebbi micro HDMI kimenet ad jelet a PI (szintén LibreELEC-ről lenne szó)

(#564) Kendek válasza Jim74 (#563) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Normális, be kell állítani a tévén, hogy ne vágja le a képet. Amúgy ezért lehet állítani az overscan-t is a config.txt fájlban, de nyilván az a célszerű, ha a megjelenítő oldaláról van normálisan beállítva.

<-ƘƘ->

(#565) Jim74 válasza Kendek (#564) üzenetére


Jim74
nagyúr

Bakker, igazad van :R
Mivel 4 HDMI bemenet van a TV-n, de ebből csak egyet használok, mert minden az erősítőn keresztül csatlakozik a TV-re, így az az egy bemenet be van állítva rendesen. Azonban most csak próbából rádugtam egy másik HDMI bemenetre a Pi-t, amin kb. sosem állítottam be semmit :DDD

Köszönöm a segítséget :R

Más: van egy olcsó 2.4 GHz-es távirányítóm. 17.6-os Kodi alatt megy rendesen, de 18.4-es alatt meghülyül, mintha folyamatosan nyomnám a lefele nyilat. Mi lehet ennek az oka?

(#566) workin válasza Laszlo733 (#510) üzenetére


workin
senior tag

Sziasztok!

ezt valaki próbálta már?

(#567) Kendek válasza workin (#566) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Próbáltam miután megjelent, de sokáig nem jutottam vele, mert az USB portok halottak voltak ezért semmit sem tudtam csinálni. Ez persze egy triviális kernel hiba volt, mert az Ubuntu nem friss alapanyagból dolgozott, és nem is tesztelték le a 4 GB-os modellen. Amúgy Ubuntu-t használok a NAS-nak befogott Pi-n, de magam konfigurálom és fordítom hozzá a kernelt. Azóta meg nem tudom mert nem néztem. Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy a GNOME asztali felület mennyire lenne használható (Raspbian-on elfutott).

<-ƘƘ->

(#568) shtirley válasza Jim74 (#565) üzenetére


shtirley
tag

Kodi 18 alatt tiltani kell a játékvezérlők használatát. Az kavar be.

(#569) Jim74 válasza shtirley (#568) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszönöm szépen az infót :R Ezt a menüpontot hol találom? (Elnézést, hogy kérdezek, de jelenleg 17.6-ra álltam vissza és nem tudom, hogy ott van-e ilyen menüpont, de mire élesíteném a Pi4-et, addigra szeretnék felkészült lenni :R)

(#570) workin válasza Kendek (#567) üzenetére


workin
senior tag

Szia,
Köszi, hamarosan lesz a kezemben egy 4GB Pi4, majd tesztelgetem. SSD-ről boot még mindig nem megy?

(#571) Kendek válasza workin (#570) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Közvetlen nem, vagyis kell egy kisebb SD kártya is.

<-ƘƘ->

(#572) shtirley válasza Jim74 (#569) üzenetére


shtirley
tag

Menu / Add-ons / My add-ons / Peripheral libraries / joystick support
állítsd disabled-re.
Ennyi.

(#573) Jim74 válasza shtirley (#572) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszönöm szépen :R

(#574) zsolt_64 válasza workin (#570) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Ahogy Kendek írta. 256MByte_os elég. sebessége mindegy.

(#575) Jim74 válasza shtirley (#572) üzenetére


Jim74
nagyúr

Most volt időm kipróbálni az általad javasolt beállítást. Letiltottam a joystick supportot, de semmi nem változott. :(
Ilyen távirányító egyébként: [link]
17.6-os Kodi alatt megy, 18.4-es alatt meghülyül. Nem értem :(

(#576) workin válasza Kendek (#571) üzenetére


workin
senior tag

Köszi.

Gondolkodom, hog, vissza állok laptop - ról PI - re, ezen futna a Home assistant, Samba, MariaDb, kodi, meg ilyen érdekesség, de csak akkor van értelme, ha normálisan, halál nélkül fut SSD - ról.
SD az aktív használat miatt fel év alatt halott.

(#577) Kendek válasza workin (#576) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A /boot könyvtár tartalma csak kernelfrissítéskor íródik, egy normál méretű SD kátya egy évtizedig biztosan bírja. De ez is csak átmeneti, már aktívan dolgoznak az USB boot-on.
Arra kell csak figyelni, hogy problémamentes vezérlő legyen az átalakítóban, akkor teljesen stabil egy USB-re kötött SSD. Pl. az ASM1351 tökéletes SATA SSD-hez, és az UAS meg az UNMAP/TRIM is megy ha StarTech.

<-ƘƘ->

(#578) shtirley válasza Jim74 (#575) üzenetére


shtirley
tag

Nem tudom nálad mi lehet, nekem is hasonló táv van és ez a beállítás megoldotta a problémát. Lehet viszont, hogy még valamit át kell állítani, mert amire én kigugliztam ezt a beállítást már mindent össze-vissza állítottam.

(#579) Jim74 válasza shtirley (#578) üzenetére


Jim74
nagyúr

Köszi az infót :R .
Rendeltem kb. 1 hete egy Minix távirányítót, remélem azzal nem lesz ilyen gond.

(#580) alphamooncam


alphamooncam
őstag

Srácok létezik olyan kábel, hogy micro HDMI-DisplayPort, mert az égen földön nem találok, VGA-ra meg nem szívesen kötném a monitorom.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#581) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!

Három dologban kérnék segÍtséget:

1: Beszereztem egy 4K -s monitort és nagyon akad rajta a 4K youtube video.
Olvastam korábban, hogy megoldható valahogy a memória kezeléssel, de sehol nem találom azt a hozzászólást.

2: Cairo-dock -ot használok és két monitoros megjelenÍtésnél sehogy sem tudom a dock körül a képernyő teljes hosszában lévő fehér keretet eltávolÍtani.

3: Létezik -e olyan program, vagy megoldás amivel egy másik program /QMMP/ pozícióját lehetne fixálni az asztalon úgy, hogy minden újraindítás esetén ugyanott jelenjen meg és ne kelljen állandóan beállítani.

/ PI4, Raspbian /

(#582) Fecogame válasza Laszlo733 (#581) üzenetére


Fecogame
veterán

Legközelebb csak egy helyen tedd fel a kérdésed.

:R

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#583) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!

Sok mindent kipróbáltam, hogy a Youtube -on lévő 4K -s tartalmakat elérjem, de még mindig nem sikerült. A 4K -s tartalmaknál is a legnagyobb minőség ami elérhető az a FullHD.
A boot/config.txt -be bemásoltam a gpu_mem_256=112 gpu_mem_512=368 értékeket, de nem lett jobb a minőség és az is szaggat. Mit tudnék még csinálni, hogy ne szaggasson és a 4K -s tartalom is elérhető legyen szaggatás nélkül? / PI4 4GB /

(#584) alphamooncam válasza alphamooncam (#580) üzenetére


alphamooncam
őstag

Kácsa kft válaszolt. Nem tudják legyártani a microHDMI-Displayport kábelt. :U
Tudtok megoldást?

Preferálnám az átalakítók nélküli megoldást, már ha létezik ilyen.

Köszi

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#585) TGWH


TGWH
őstag

Sziasztok.
Látom megoldódni látszik az SD kártya kiváltása. Lehet ideje lenne beszerezni egy pi4-et. Torrent, film, otthoni szerver.
Hangkártya mennyire ajánlott hozzá? Nem akarok csúcsszuper százezres hangfalat kötni rá, elég egy jobb 2.1-es.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#586) szabi__memo válasza TGWH (#585) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Mi van az SD kiváltással??

(#587) TGWH válasza szabi__memo (#586) üzenetére


TGWH
őstag

Előbb-utóbb működni fog, úgy jött le nekem ahogy itt olvasgattam.
Télen talán lenne időm szórakozni vele. A wifi hálózat már ki van építve. Majd a kertben erősítem tovább a jelet idővel.
Egyelőre legyen egy kis házi szerver, amit hálózaton belül elérek. Utána pár jobb, de nem drága hangfal. Csak nem tudom, ehhez elég-e az alap, vagy vegyek hozzá audio kártyát.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#588) shtirley válasza TGWH (#585) üzenetére


shtirley
tag

Én aliexpressen lőttem hozzá egy Hifiberry-Digi kompatibilis hangkártyát. A LibreELEC zokszó nélkül kezeli, így Toslinken mehet az erősítőre az 5.1.

(#589) TGWH válasza shtirley (#588) üzenetére


TGWH
őstag

Az alap nem volt jó?
Vagy ez érezhetően jobb? Vagy csak az 5.1-et nem kezeli?
Én csak két sima hangfalat kötnék rá, meg egy mélynyomót esetleg.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#590) shtirley válasza TGWH (#589) üzenetére


shtirley
tag

Nem. Mint tudvalevő csak analóg mini jack és HDMI kijárat van a RPi-n, így viszont eldönthetem, hogy a tévé hangszóróin hallgatok valamit és a Kodi lekeveri a hangot a tévé két hangszórójára, v benyomom az erősítőt és átkapcsolok a hangkártyára.

(#591) TGWH válasza shtirley (#590) üzenetére


TGWH
őstag

Nem értek az audio cuccokhoz. Ennek utána nézek.
Hogy működik a bővítés? Rádugom a hangkártyát, és használom mint pc-n?
Melyik házba fér el így?

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#592) shtirley válasza TGWH (#591) üzenetére


shtirley
tag

Az alin házzal együtt adták. Csak rá kell nyomni a GPIO lábakra és kész. Igazából nem tudom mi támogatja. A LibreELEC támogat sok hangkártyát, csak a config.txt-ben be kell kapcsolni és betölti hozzá a drivereket. Eredetileg Volumio / moOdeplayerhez vettem, de ahhoz kevésbé hasznos mint házimozihoz.
Egyébként vicces, mert ez a RPI 4 topic, pedig most egy 3b+-on használom, szóval itt akár off is lehetne. :)
Természetesen RPi 4 alatt is ugyanúgy működik mint a régebbieken.

(#593) longhair


longhair
csendes tag

Eddig egy RPi B, és egy RPi B+ teljesített itthon szolgálatot. Mind a kettő egy tv mögött, media lejátszóként üzemel. Nagyjából akkor vettem mind a kettőt ahogy itthon elérhető lett. Tökéletesen teszik a dolgukat, de az az 5-6 év 7/24 működés miatt gondoltam, hogy a B-t ideje nyugdíjazni, és vettem egy RPi4 4GB - t.

Tudtam, hogy fejlődött, meg magasabb órájel több RAM.... De megdöbbentő a különbség 😂
Nyilván nem lehet egy asztali géphez hasonlítani, de élvezet használni.
Azt hiszem teszek mellé egy 2,5" hddt, és tv mögött lesz egy backup szerverem 🤣

(#594) Darko


Darko
senior tag

Sziasztok!
Minap szert tettem egy Pi 4-re, a kérdésem az lenne, hogy:

1. milyen op. rendszert tegyek rá, ha csak NAS-ra használnám illetve transmission-t futtatnék rajta? Eddig router-en futtattam a transmissiont, de már meguntam a max 3MB letöltési sebességet.
2. Az ajánlott op-rendszer telepítéshez rá kell-e dugnom monitorra a Pi-t, vagy elérem hálózaton keresztül? Hdmi kábelem nincs hozzá.

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#595) Fecogame válasza Darko (#594) üzenetére


Fecogame
veterán

1., Raspbian
2., Setting up a Raspberry Pi headless
Ha kábelen keresztül használod, akkor elegendő neked innen az Enabling SSH rész.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#596) Darko válasza Fecogame (#595) üzenetére


Darko
senior tag

Köszönöm megnézem.

Csak kábelen használom majd, NAS-hoz és Transmissionhoz elég nekem a Lite verzió? Vagy kellhet a desktop?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#597) Fecogame válasza Darko (#596) üzenetére


Fecogame
veterán

Elég a lite, desktop felesleges, főleg hogy kijelzőre nem is kötöd.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#598) Darko válasza Fecogame (#597) üzenetére


Darko
senior tag

köszi!
Letöltöttem, megcsináltam az sd kártyát, bebootolt (gondolom), megvan az ip címe (192.168.1.150) de SSH-val pi userként visszadob. Meg tudom pingelni. Itt járok link.

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#599) Darko válasza Darko (#598) üzenetére


Darko
senior tag

Közben be tudtam lépni, remélem innen már boldogulok.

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

(#600) Darko


Darko
senior tag

Nagyon sokáig eltart mig parancssorból mindent beállítok. Ha a desktop változatot rakom fel akkor ott lehetséges a "grafikus" beállítás?

http://www.flickr.com/photos/12131426@N03/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.