Hirdetés
- Real Racing 3 - Freemium csoda
- Bestx: Budget DIY eGPU USB4/Thunderbolt csatlakozással – egy mining VGA új élete.
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Maxell Retro DJ teszt
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Random25: Windows 11 telepítés Pendriveról
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
- töltsük le win alatt a Linux Mint Cinnamon (64 bit) kiadását [link]
Célszerűbb a hivatalos oldalt belinkelni egy nemzeti fanweboldal helyett. Volt már magyar Ubuntus oldalon is probléma, hogy nem megfelelő verzióhoz irányított a link, a linuxmint.hu meg negyedévente elérhetetlen a weboldal biztonsági hitelesítés miatt. Meg egyébként is, a szaktopikokban is alapvetés, hogy a hivatalos oldal dl-jét használjuk.
-
válasz
King Unique #12 üzenetére
Ha te elégedett vagy velük akkor használd őket..! (én nem voltam mindenben elégedett velük)
Nem azt mondom hogy NE használd őket, hanem felkínáltam egy (szerintem) egyszerűbb módszert is. Szabad választás van!Az is igaz hogy én nem a világ összes gépével és összes linuxával való kompatibilitást keresem: megelégszek a korszerű (uefi-s) gépekkel való kompatibilitással és a legnépszerűbb OS-ekkel (disztrókkal). Windows és Linux esetén már nem ragaszkodok a Legacy módhoz sem. (DOS alapú eszközöknél -pl memtest86- még jól jön, de máshol inkább elkerülöm). Különben is jövőre már az Intel se fogja támogatni az új procikban: [link] Így már én sem támogatom azt tovább.
Viszont ha az ISO készítője Secure Boot kompatibilisre csinálta a rendszerét akkor azon funkciót nem akarom elveszteni! Ehhez ragaszkodom!
-
King Unique
titán
Mármint, ha multiboot pendrive-ot akarunk létrehozni, akkor ne használjunk ám semmilyen külső programot, másolgassuk csak a pendrive gyökerén belül külön-külön mappákba a Linux és Windows ISO-kat / azok tartalmát, aztán az úgy garantáltan működni és botoolni fog mindenhol, mindenkinél. Vagy nem, vagy max. csak egyes hardvereknél... Ehhez általában az is kell, hogy legyen valami rendszerbetöltő a pendrive-on, ami lehetővé teszi a pendrive-on lévő telepítők, OS-ek kiválasztását, betöltését. Annak híján hardvertől függően vagy bootolnak, vagy egyáltalán nem, vagy csak a legelső telepítője indul el.
Vagyis ha valaki olyan általános megoldást akar, ami inkább működik minden gépen, laptopon és asztali PC-n, régi és új, legacy/CSM és UEFI boot mód szerint egyaránt, akkor nem véletlenül vannak ilyen célra Windowson pl. a MultiBootUSB, SARDU, WinUSB, YUMI stb. programok. Amik használata általában szintén nem különösebben bonyolult, a legtöbb program ingyenes, portable. Az, hogy némelyiknél szükség lehet a Secure Boot kikapcsolására, az nem újdonság, de ennyi erővel egyes Windows, Linux, spéci Rescue képfájlok esetében is függetlenül attól, hogyan vannak kiírva/felmásolva.
-
Ezen módszerrel már nincs megkötve az ember keze, nincsenek kötöttségek mint a programoknál. A Yumi Uefi hasonló ugyan de nem ismeri a Secure Boot-ot.
Íme egy példa nálam:
Azt használom amelyiket akarom. (kimozgatom a könyvtárából, majd ha végeztem vissza)
Mindegyik tökéletesen bootol (egy kivételével) bekapcsolt Secure Boot mellett is.
Mindössze annyi a hibája hogy nem bolondbiztos (el lehet cseszni a ki-be mozgatásánál) és még a bootolás előtt el kell dönteni melyiket akarom bootolni.De így legalább kihasználhatók a nagyméretű pendriveok is adatvesztés nélkül (win és linux eszközök telepítők vegyesen).
-
MX Linux szintén tökéletesen bootol és fut ezen egyszerű rámásolásos módszerrel.
Parted Magic 2018 szintén tökéletesen bootol és fut ezen egyszerű rámásolásos módszerrel.Viszont a Manjaro Linux grubja nem ismeri se a secure boot-ot se a fat32-t, így az nem megy a legnépszerűbb disztrók közül egyedüliként. De minek is kéne pont azt választani ha van több jobb működő alternatíva is.
Tehát válogatni bőven van lehetősége mindenkinek, de nekem a Mint tetszik a sok beépített programja miatt.
-
gparted-live-1.0.0-5-amd64.ISO szintén tökéletesen fut ezen egyszerű rámásolásos módszerrel.
-
Ezen másolásos egyszerű módszer tökéletesen működik nemcsak Mint-el hanem Ubuntu Desktop és ElementaryOS -el is. Mást nem próbálgattam mert minek..
Igaz perzisztens módot nem tud. De számomra ez inkább előny mint hátrány, mert csak pár havonta veszem elő Gparted vagy valami file másolása végett ami nem megy windowsból. Erre felesleges a perzisztens mód. Akinek az kell használjon más módszert, szerintem biztos talál rá megoldást.
Viszont azoknak akiknek néha kell csak adatmentésre v particionálásra gyors egyszerű módszer a vészhelyzetben, azoknak teljesen jó ezen módszerrel előállított pendrive. Sőt azoknak akik Linuxot akarnak telepíteni (HDD-re, SSD-re) szintén tökéletes, felesleges ennél több.
És a bekapcsolt secure boot se zavart be egyik os esetén sem. -
Aki tud írjon más disztrókat is a Mint-en kívül, ami ilyen könnyen (másolással) pendrivera rakható.
(3.fél programja nélkül) -
Somatom
veterán
+1
Pár kattintás, tud perzisztens módot és akár le is tölti a kiválasztott disztrót. Mondjuk, széles körű tapasztalatom nincs vele, mert én csak Puppy -kat szoktam vele kiírni. Azoknál nem a perzisztens módot kell választani, mert a Puppy első leállításnál úgyis rákérdez, hogy létrehozza-e a saját mentésfájlját. Az sokkal jobban paraméterezhető, mint LLUC perzisztens módja. -
Bonyolítani természetesen korlátlanul lehet a dolgokat.
Ezért én egy egyszerű módszert ismertettem.. -
King Unique
titán
Igen, lehet akár így is, ha Windowson a külön program nélküli elkészítés a cél.
Viszont ez a módszer max. azokhoz a Linux képfájlokhoz jó, amelyeknél oké az ISO képfájl mód szerinti kiírás/másolás is. Ilyenek jellemzően az Ubuntu és az arra épülő disztrók (pl. Linux Mint). Ellenben pl. az Arch-vonal, Chakra, Manjaro stb. nem éppen, azoknál a DD képfájl mód szerinti kiírás a biztos, sőt általánosan az, olyan módszert használó program javasolt Linux ISO-k pendrive-ra írásához. Például a Fedora Windowsra is elérhető médiaírója szintén az utóbbi módszert használja, ahogyan a cikkben említett Linux Mint beépített pendrive lemezkép-író szoftvere ugyancsak. Valamint a Linux userek által gyakran használt terminálban a dd parancs értelemszerűen megint (bővebben).Aztán ha már live rendszer, akkor ott van a perzisztens megoldás létrehozása is, ami megjegyzi a beállításokat, elkülöníthető a lemezterület egy része erre a célra. Ez mezei fájlkezelős másolgatással nem nagyon fog menni, ellenben Windowson ezekkel a programokkal igen, sőt újabban már a népszerű Rufus is tud perzisztens live rendszert létrehozni, ahogyan DD képfájl mód szerinti kiírást szintén.
-
draco31
veterán
Én Linux Live USB Creatort szoktam erre a célra használni, de ez is jónak tűnik.
Új hozzászólás Aktív témák
lo Felmerült az igény hogy a lehető legegyszerűbben hogy lehet windows alatt elkészíteni egy Live Linux pendriveot...
- Asus Rog Zephyrus Gamer laptop gyönyörű állapotban.
- GOPRO Hero 11 BLACK Creator Edition akciókamera csomag +tartozékok
- Intel Core i9 14900KF processzor eladó instabil állapotban OLVASD EL!!!
- SK Hynix 16GB / 32GB 5600MHz Laptop RAM!
- AMD Ryzen 7 5700X / RTX 3060 Ti / 32GB DDR4 RAM / 1TB SSD Mini-ITX konfig eladó jó áron
- Lenovo Thinkpad T14 üzleti i5-10310u 10th gen. 8-24Gb RAM 256GB-1TB SSD gar.
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Nvidia Quadro P400/ P600/ P620/ P1000/ T400/ T600/ T1000 - Low profile (LP) + RTX A2000 6/12Gb
- 3db Dell PowerEdge R730XD és 3db Netapp RS-1401 NAS
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest