Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) wetomi


wetomi
aktív tag

Nulla egész négy század = 0,04 Akár hogyan is hangsúlyozunk. A kollégád jól mondta, sőt, pontosabban, mint Te, Te ugyanis egyszerűsítve (megszokásból) nem mondtad elé azt, hogy nulla egész.
Ha egy egész négy századot mondott volna, akkor hogyan értelmezed?

(#2) greenity


greenity
aktív tag

Igazából szokás kérdése. Ha nagyon precízek akarunk lenni, akkor a kollégádnak van igaza.
Azaz vegyünk egy példát.
Én mérek 4,4 V-ot valahol a laborban, mindegy hol.
Ha a mérőtárs megkérdezi, akkor ez 4 egész 4 tized Volt. A te értelmezésedben pedig 44 tized Volt. Azért van különbség nem?
Ált. suliban és gimiben úgy kérik, ahogy a kollégád mondta.
Mondjuk oké tűréshatárnál az valóban 4 század azaz 0,04 de azért ennyire nem kell kukacosnak lenni, az teljesen megfelelő (szerintem), hogy az 0 egész négy század, azaz szintén 0,04.

"Egy mosolynál jobb a több"

(#3) buherton


buherton
őstag

Nulla egész négy század (0 + 4/100) -> négy század (4/100) -> 0,04
Nulla egész egy tized (0 + 1/10) -> egy tized (1/10) -> 0,1

Nem volt igazad.

Előzőek: Ennek semmi köze sincs a köze a szokáshoz, meg hogy hogyan mondjuk, meg hogyan értelmezzük. Ez teljesen világis és egyértelmű. Nem kell a szavakat csűrni-csavarni. Ha azt mondod, hogy tizenhat ezred, akkor ezt így írod le 16/1000, amit így írhatsz át 0,016. Ebben mi a nem egy értelmű? :(

Az még hagyján, hogy egy ember nem tudja jól, mert én sem tudok mindent, amit általánosban tanultam, de most már 3/3-nál járunk. :(

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#4) greenity válasza buherton (#3) üzenetére


greenity
aktív tag

Nézd, azt hiszem, hogy nem kéne elmagyaráznod, hogy nem tudom. Én leírtam, azt hogy hogy helyes, nézd vissza, ha gondolod. Szokás elpongyolázni, ahogy a szerző is tette, és helytelen, de attól még ha megértik egymást akkor nem gond, de a helyes az amit te is meg én is leírtunk.

"Egy mosolynál jobb a több"

(#5) creation válasza wetomi (#1) üzenetére


creation
senior tag

Elfelejtettem kiírni, hogy a mi gyártási folyamataink során egyáltalán nem használunk olyan tűréseket, amelyek az egész mm szintet érintenék. Legnagyobb tűréseink sem haladják meg a négy tized millimétert.

Ha én kérem valakitől, hogy módosítson egy átmérő tűrést százados szinten akkor szerintem a helyes mondatban a "kérlek módosítsd le a négy százados tűrést egy tizedre". És véletlenül sem szórakoztatom azzal, hogy nulla egész négy századot kérjek egy tűrésnél.

Az egy egész négy század maximálisan jól értelmezhető, mert az a mm részre értendő. Tehát 1,04.

Az én időmben a négy század az 0,04 míg a nulla egész négy század az 0,4*10 a -2-on tehát 4 mikron.

Ha valaki már veszi a fáradtságot és kimondja az egy egész négy századot, akkor tudja a másik, hogy a tizedes előtti, nullánál nagyobb érték kimondásával már nem a nulla alatti értékekre gondol.

A technológus szava járása szerint ebben az értelmezésben az 1,04 az egy egész nulla egész négy tized lehetett volna legfeljebb. Ami egy baromság...

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#6) creation


creation
senior tag

Ha valaki azt mondja, 4 század, akkor nem jut eszedbe előtte még nullát meghaladó értékeket keresni. Mert mivel nem mondta a tizedes jelet, azzal egyértelmű, hogy felette nincs semmi.

De ha valaki kihangsúlyozza a nullát és még egésznek is titulálja egy nyilvánvalóan olyan környezetben ahol a mikronok nem ritka résztvevők, akkor már teljesen jogosan teszem fel a kérdést ebben a témában.

Elképzelhető, hogy én tudom rosszul, de amikor egy rizikós alkatrésznél ahol egyébként a viszonylag laza tűrést egy igen szigorúval kerestetik és azt egy majdnem reszelővel megvalósíthatóra kérik módosítani, akkor felmerül az emberben a gyanú arra, hogy esetleg a másik másra gondol.

Így visszakérdeztem én is, hogy "te most a 4 százados tűrést szeretnéd módosítani vagy a 4 mikronost?".

Merthogy mindkettő előfordulhat. És nagyon nem mindegy.

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#7) greenity válasza creation (#5) üzenetére


greenity
aktív tag

Azért mikronos tűréshatár lehet vicces lenne [link]

Nézd, nem tudom mennyi idős vagy, de azt tudom, hogy édesapám, aki 50 fölött van, ugyanúgy tanulta, ahogy én, sőt ő tanította ezt nekem és így ahogy elmondtuk. 0,04 az 0 egész négy század. És 0 egész négy század nem 4 ezred!

tetejébe a mikron az egy hosszmérték és nem egy dimenzió nélküli dolog. Oké hogy 0,004 mm az 4 mikron de akkor is, ennyire ne legyél már pongyola!

[ Szerkesztve ]

"Egy mosolynál jobb a több"

(#8) adrian360


adrian360
őstag

olyan hogy század milliméter nincs. van a milliméter, aminek van század része. a nulla egész négy század milliméter = nulla egész milliméter és még 4 század résznyi milliméter. 0,04 mm

(#9) creation válasza greenity (#7) üzenetére


creation
senior tag

D20 IT4 nem ritka vendég itt nálunk.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#10) creation


creation
senior tag

Mentem a kérdéssel egy kört a megmunkáló részlegen a marósoknál és az esztergályosoknál.

Kíváncsi voltam arra, ha megkérem őket, hogy egy alkatrészen egy átmérőből esztergáljanak le 0,4 századot, akkor mit fognak csinálni.

A végeredmény az volt, hogy mindenki ráállt 4 mikronra, kivétel a hagyományos esztergások és marósok, mert ők korrektül elzavartak, hogy sajnos ez az ő gépükön nem lesz megvalósítható, mert örülnek ha a két századot tudják tartani.

Ezek szerint a pongyolaság alatt azt érted, hogy nem mondjuk ki a "nulla egész" részt amikor tizedes vessző alatt dolgozunk?

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#11) greenity válasza creation (#10) üzenetére


greenity
aktív tag

Nézd, mint mondtam, minden környezetben más, de nálunk és ahogy nézem alapvetően mindenhol úgy használják ahogy mi. Az hogy nektek van egy külön nyelvetek egy dolog, de ne nézz hülyén, ha valaki még nem úgy mondja!

"Egy mosolynál jobb a több"

(#12) Lauda


Lauda
félisten

A nulla egesz negy szazad, az csak ez lehet: 0.04, ugyanis az egesz az a tizedesjeltol balra van.

Az, hogy hozza mondjuk-e a nulla egesz-et, csak jatek a szavakkal. A nulla egesz negy szazad is 0.04 es a negy szazad is 0.04. Hogy a nulla egesz negy szazad hogyan jon ki negy mikronra, az nekem rejtely.

Szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#13) wetomi válasza creation (#5) üzenetére


wetomi
aktív tag

Értem, mire gondolsz, de szerintem továbbra sincs igazad. Annyiban lett kerekebb a történet, hogy látszik mennyire fontos a mértèkegysègek meghatározása. Főleg két különböző szemléletű ember esetén. A technológus elhagyta, Te pedig megszokásból a saját szemszögödből indultál. A félreértés jogos, a vita nem annyira.

(#14) creation válasza greenity (#11) üzenetére


creation
senior tag

Nem mondom hogy hülyén néztem, csak nem értettem a megfogalmazást elsőre. Eddig életem során három megmunkáló cégnél dolgoztam, ebből kettőnél volt a kezem alatt mérőgép. De sehol soha senki nem használta tűrések megadásánál a tizedes vessző feletti értékeket, csak ha annak valós jelentése is volt. Így ha tűrésekről beszélgetünk, számomra a tized, század, ezred kifejezések értelmezhetőek, de ha valaki azt tizedestörtben jelzi, akkor furcsán nézek. Elképzelhető, hogy rosszul szocializálódtam ezen a téren.

Erre jó példa volt amit mondtam. Ha egy marós vagy esztergályos megkérdezi tőlem egy méret tűrését és nem hangsúlyozom ki a "nulla egész"-t akkor bizony itt és máshol is tudták eddig, hogy az mennyi... 11 század, 12 mikron, egy tized...

Világosan szerettem volna látni, hogy erről mi mások véleménye. Mert valóban ált. isk. tananyag. Csakhogy ott nem nagyon beszélnek még tűrések alkalmazásáról a gyakorlatban.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#15) Jhonny06 válasza Lauda (#12) üzenetére


Jhonny06
veterán

+1

Ugyanazt jelenti, csak szokás kérdése, mint ahogy 1 millió más kifejezést is lehet többféleképpen mondani.

[ Szerkesztve ]

(#16) buherton válasza greenity (#4) üzenetére


buherton
őstag

Bocsánat! Pongyolán olvastam el a hsz-ed. :W Figyelmesen újra elolvasva, pontosan ugyanazt írtad le, mint én. :R

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#17) greenity válasza creation (#14) üzenetére


greenity
aktív tag

Ezért írtam az elején, hogy ilyen szempontbók szokás kérdése a dolog.

"Egy mosolynál jobb a több"

(#18) creation válasza Lauda (#12) üzenetére


creation
senior tag

Lauda: mint láthatod ami neked játék a szavakkal, az sajnos megmunkáló iparban nem túl jól jön ki.

wetomi: Valóban így van. Én eddig nagyon ritkán dolgoztam együtt technológusokkal, ez az első cég, ahol napi szinten egyeztetek velük, mert eddig vagy a minőségbiztosítás végezte el ezt a feladatkört is, vagy annyira elszeparált volt a két társulat egymástól, hogy nem volt kontakt. Így konfrontáció sem.

Nem arról van szó, hogy lemaradtam a tananyagról, csupán arról, hogy két egymástól eltérő munkakörben dolgozó ember próbálta megérteni a másik szokásait és rutinját.

Megértettem amit a kolléga kért és Ő is megértette amit én. Csak a megfogalmazás volt eltérő.

A vita vége az lett, hogy megbeszéltük,ha tűrésekről beszél, akkor a "nulla egész" részt inkább hagyja el. Főleg annak tükrében, hogy amikor lementünk a megmunkálókhoz ők se értették a szava járását.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#19) Lauda válasza creation (#18) üzenetére


Lauda
félisten

En ezt ertem, de akkor a nulla egesz egy tized az ez?: 0.01, mert akkor szerinted az egy szazad. Szerintem meg 0.1.

Ha egyszer a nulla egesz = 0., akkor a nulla egesz egy tized az 0.1, a nulla egesz negy szazad pedig 0.04. Minden ettol eltero esetben az ember vagy tajekozatlan, vagy nem gondolta vegig amit csinal. ;)

(#20) buherton válasza creation (#10) üzenetére


buherton
őstag

Most értettem meg, hogy te mire gondolsz. Viszont ez teljesen rossz gondolat menet, mert akkor hogy írod azt, hogy tíz egész 3 tized? 1,3 vagy 0,13? De hiszen miért? Amikor azt mondod, hogy nulla egész 4 század, ott a "nulla egész" az jelenti, hogy nincs egész szám, majd "négy század", ami majd a törtszám lesz.

Van is egy ilyen mondás, hogy attól még milliók állítják (hisznek benne), hogy igaz, attól még az lehet hamis/valótlan.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#21) buherton válasza creation (#18) üzenetére


buherton
őstag

Nagyon rossz hozzáállás, hogy ennyire ragaszkodtok a helytelen alkalmazáshoz és hogy a többieket is, akik jól tudják őket is belehúzzátok ebbe. Ezen már változtatni nem lehet, pedig nagyon kellene. Ebből rengeteg félreértés adódhat. Ha én lennék, mint megrendelő és nem lenne képes helyesen értelmezni, amit mondok a válallkozónak, akkor ott hagynám a fenébe és keresnék valakit, aki helyesen érti, amit mondok. A közös nyelv használat nagyon fontos, de ezzel csak klikkesítitek az egészet. :(

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#22) creation válasza buherton (#20) üzenetére


creation
senior tag

Tűrésezésben egyszerűen annyira ritka eset, hogy 10mm legyen valaminek az eltérése, hogy az már tető rakásnál is sok. Nem hogy finom megmunkálásban.

Ha valaminek a rajzmérete (Nominal) a kérdés, akkor nincs min vitatkozni, mert egyértelmű, hiszen ott nagyon ritkán munkálunk annyira kicsit (gyakorlatilag a letöréseket és a beszúrásokat nem számítva, amiket amúgy is csak kontúrmérővel vagy hasonló optikai eszközzel lehet mérni).

Itt az én munkakörömben és más cégnél is hasonló munkakörben a tizedes alatti számokkal dolgozunk. Számunkra egyértelmű a 12 mikron, a 43 század. De értelmezhetetlen a 0,4 század. Nekünk a minőség ellenőrzésénél a rajzméret ad egy alapot, amihez képest mi vizsgálunk.

Megértettem a kolléga gondolatmenetét, csak kértem őt, ha legközelebb szóban kér ilyet és nem írásban (ahol nyilvánvaló a kérése), akkor próbáljon meg kicsit a mi gondolatmenetünkbe is bele látni.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#23) creation válasza buherton (#21) üzenetére


creation
senior tag

Aki megrendel, az pontos méreteket ad és nem ad okot a klikkesedésre, ahogy te fogalmazol. Erre van a műszaki rajz. Nincs min vitatkozni, világos és egyértelmű (bár sajnos az se mindig az)

Annyira nem rossz ám ez, hogy mi így értelmezzük, mint amennyire annak látszik, mert nincs olyan szakma aminek ne lenne zsargonja. És nincs olyan iparág, amiben ne lennének félreértések.

Fontos a közös alap használata, itt a nézőpont ami megváltozott.

Nem is régen tapasztaltuk és azon a technológia is kibukott, hogy nem egy rajz érkezik hozzánk úgy a francia testvérektől, hogy a tűrések hamisan vannak megadva.

Volt olyan eset, hogy H7-es tűrés volt megadva egy furatra. Amikor megkérdeztük, hogy ez hogyan született, akkor az volt a válasz, hogy nekik ez a tűrés kellett és mivel megtalálták a tűréstáblázatban, így ráírták a rajzra.

De volt olyan is, hogy egy belső megrendelő rendszerben a rajzon levű tűrést módosították és a rendszer szerintük nem tudott kis "h"-t írni ezért nagy "H"-t írtak be, mi legyártottuk a kért tűrésre, mert az itteni franciák azt mondták, hogy ne vitatkozzunk, az úgy jó ahogy ott van, majd kiderült, hogy az kicsi... Szóval... Nem mindegy..

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#24) buherton válasza creation (#22) üzenetére


buherton
őstag

Ez lényegtelen, hogy hol használod, attól teljesen független. Ezt mindenekinek ugyanúgy kellene értelmeznie, mert ugyanaz. Erre nagyon jó példa, hogy ha azt mondom neked, hogy 45 milliomod hektométer (4,5 mm), akkor neked ezt gond nélkül kellene értelmezned, mert ez egy értelmes kifejezése annak, amit én akarok, de a másik fél képtelen ezt értelmezni, az nem az én hibám lesz.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#25) tope


tope
addikt

A 0 (0,...) egész mitől lett 0 egész 0 (0,0...) tized ?
Másképpen:
A 0 egész 5 ezred (0+0,005) mitől lett 0 egész 0 tized és 5 tizezred (0,0+0,0005) (Csak akkor lenne érvényes, ha tizedmilliméterben lenne minden szám, de akkor az 1 egész sem 1,0 lenne, hanem 0,1)

UI: Alapegység mértéke mi: 1m, 1mm, 0,1mm

[ Szerkesztve ]

(#26) buherton válasza creation (#23) üzenetére


buherton
őstag

Nem a szakzsargonnal van a gond, hanem azzal, hogy nem egyértelmű és félreértesekhez vezet.

Matekban nincs nézőpont. Vagy úgy van, vagy nincs úgy. Nincs átmenet. A szocilológiában, politikában, pszichológiában, irodalomban lehet hogy van, de a matekban nincs.

De volt olyan is, hogy egy belső megrendelő rendszerben a rajzon levű tűrést módosították és a rendszer szerintük nem tudott kis "h"-t írni ezért nagy "H"-t írtak be, mi legyártottuk a kért tűrésre, mert az itteni franciák azt mondták, hogy ne vitatkozzunk, az úgy jó ahogy ott van, majd kiderült, hogy az kicsi... Szóval... Nem mindegy..

Ezzel egyetértek (ilyenkor annak a hajára kenném, aki "H"-t írt "h" helyett :) és elküldeném melegebb éghajlatra), viszont ezzel ellent mondasz önmagadnak a fentebbi vita témában.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#27) creation válasza buherton (#24) üzenetére


creation
senior tag

Ha egy ácsnak, kőművesnek azt mondod egy méretre amikor megkérdezi, hogy mekkora, hogy 10 és nem teszed oda a mértékegységet akkor lehet hogy 10cm vagy 10m lesz.

Ha egy technológusnak azt mondod, hogy 0,4 század akkor érteni fogja, de ha kimész és ezt elmondod egy CNC marósnak, aki ezred milliméterben dolgozik, akkor hidd el nekem, nagyon el fog küldeni. És visszakérdez, hogy akkor most négy század vagy négy mikron a nulla egész négy század?

Mindenki a saját munkaterületén látja a dolgokat. Ez sajnálatos és igazad van amikor azt írod, mindannyiunknak ugyan azt kellene használjuk. De egyszerűen nem praktikus.

És igen. Én ennek a nem praktikus dolognak lettem az áldozata, amikor értetlenkedtem.

:R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#28) creation válasza tope (#25) üzenetére


creation
senior tag

Egyszerűen attól, hogy más közegben dolgozunk.

A technológusnak az alap a milliméter, a marós és az esztergályos századot és mikront néz, én pedig mikront. Így amikor vizsgálok egy alkatrészt, akkor azt a szerint jegyzőkönyvezem."A mért eltérés 12 ezred milliméter, Ahol a tűrés 10 ezred milliméter. Tűrésen kívül 2 mikronnal.".

Érdekesség, hogy ezt viszont érti a technológus és az esztergályos, sőt még az ács és a kőműves is.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#29) creation válasza buherton (#26) üzenetére


creation
senior tag

Milyen értelemben veszed az ellentmondást. Ez egy példa volt arra, hogy sajnos még szakmán belül sem világos semmi, annak ellenére sem hogy le van írva. Ha egyszer egy zseni belenyúl és kitalálja.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#30) buherton válasza creation (#27) üzenetére


buherton
őstag

Mindenki a saját munkaterületén látja a dolgokat. Ez sajnálatos és igazad van amikor azt írod, mindannyiunknak ugyan azt kellene használjuk. De egyszerűen nem praktikus.

Ez ismét igaz, de ezt már az emberi tényező okozza. Ilyennel már számtalanszor találkoztam, és saját magamon is észrevettem, hogy ha egy bizonyos környezetből egy másikba megyek, akkor egyértelműbben kell az embernek kifejezenie magát, mert nem ugyanarra gondolunk. De ennek számtalan más vonzata is van. Egyszer egy állásinterjún is előjött, hogy nekem más a hátterem, mint amire ők gondoltak. Erre elmagyaráztam nekik a helyzetet, de úgy tűnik nem értették meg és persze nem is vettek fel (ami nem baj, mert így jobban jártam).

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#31) creation válasza buherton (#30) üzenetére


creation
senior tag

Egyszer voltam egy állásinterjún... "Hálózat építés" volt a hirdetésben.

Elmentem, beszélgettünk, majd rátértünk a munkára és kérdeztem hogy milyen hálózatokra gondolt, mert informatika területén azért sok dologgal lehet dolgozni, de pl optikával még nem dolgoztam...

Erre rávágta, hogy nem kell megijedni, mert Ő sem... Amit meg csinálni kéne, az a NoNi nevű étel/Ital/Kenőcs meg a fene tudja még micsoda hálózatának kiépítése egy szép piramis alakba :DDD

Nem vállaltam... Pedig olyannal se dolgoztam még... :U

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#32) buherton válasza creation (#29) üzenetére


buherton
őstag

Azért mert ti keveritek a nulla egész négy tizedet, a négy tizeddel, és ezt te jónak látod. Viszont azt már nem, hogy ha más próbálkozik hasonlóval, mert ő ugye a "H" alatt a "h"-t értette. Pedig nem ugyanaz, ahogy az első esetben sem.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#33) tope válasza creation (#28) üzenetére


tope
addikt

De akkor is az alapérték 0,1 tized, és ott az 1 egész az 0,1 és nem 1,0.
Gépésztechnológus vagyok, igaz ebben a szakmában nem dolgoztam.

(#34) creation válasza buherton (#32) üzenetére


creation
senior tag

Ezzel inkább arra akartam rávilágítani, hogy hiba mindenkiben van. Itt a lényeg, hogy még időben észleljük a "látásmódbeli" eltéréseket.

Így igen, valószínű, hogy én hibáztam és a rutinnal próbáltam érvelni a valóság helyett és nem vettem figyelembe a tényt, hogy az emberek igen nagy hányada nem fog mikronokban gondolkodni. Még annak ellenére sem, hogy a szakmájában pedig előforduló tényező.

tope: Igen, igazad van s már én is belátom, hogy a rutin beszélt belőlem. És így adódott a különbség a két szám között. Ami nem jelentette azt hogy én nem értettem meg őt, csak azt hogy adódott némi nézeteltérés.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#35) Lauda válasza creation (#28) üzenetére


Lauda
félisten

Teljesen mindegy, hogy ki mit csinal. Ez nem nezopont kerdese. A tizedes vesszotol balra van az egesz szam, jobbra a tort szam es attol fuggoen mennyire tavolodunk a tizedesjegytol, lesz tized, szazad, ezred stb stb. A nulla egesz 4 szazad liter benzin az hogy lesz 0.004?

Mikor a nulla egesz = 0.
a negy szazad = .04

Agyhalal komolyan.

(#36) ivana


ivana
Ármester

Szerintem ez a magyar nyelv hülyesége és még szeretik is erőltetni a tizedes törtek ilyen kimondását az iskolába. Melyik egyértelműbb? 1,0054 ¨egy egész ötvennégy tízezred¨ ¨egy egész nulla nulla ötvennégy¨ Szerintem az utóbbi sokkal jobb, egyébként például angolul is így mondják ki, ja meg németül is.

[ Szerkesztve ]

(#37) creation


creation
senior tag

Amikor én elkezdtem a szakmában dolgozni, akkor először kiküldtek a sorokra (öntő ipar), hogy eltanuljam azt amit már kint tudnak és ha kérdéseket teszek fel, akkor arra a megfelelő emberektől kapjak választ. Megtanították, hogy ha módomban áll, akkor próbáljam megérteni a másikat, de próbáljam vele megértetni a saját álláspontomat is.

Később átkerültem egy másik céghez, ahol finom megmunkálás és biztonságtechnikai alkatrészek gyártása volt a fő profil. Ott nem lehetett olyan szabadon bánni a dolgokkal mint öntő iparban, s így belém égett, hogy ha módomban áll, akkor a félreértések elkerülése végett nem milliméterben hanem mikronban adom meg a válaszokat.

Ez a rutin adta a vita alapját. Ezért van, hogy ha valaki nekem azt mondja, 0,4 század, akkor egy pillanatig nem értem és a biztonság kedvéért visszakérdezek.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#38) creation


creation
senior tag

Az iskolában sok mindenre felkészítenek és sok dologhoz adnak alapot. De sajnos a való életre nem tudnak felkészíteni.

Nagyon sok olyan technológussal találkoztam eddig akik soha nem dolgoztak olyan környezetben, ahol a körmükre csaptak volna. Sajnos azokkal van a legtöbb baj, akik az iskolaasztaltól azonnal beültek a tervezőszékbe és most diktálják az észt. Amikor pedig kérjük, hogy a gyártás és a gyárthatóság érdekében változtassanak a rajzokon, akkor értetlenül állnak előtte és még csak meg sem akarják nézni, hogy mi is a baj.

De nem kenem másra a saját hibámat.

Igen, a rutin győzött a józan ész felett. De még mindig jobb, hogy visszakérdeztem és megbizonyosodtam, mintha hülyeséget csináltam volna és úgy engedem el a gyártást.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#39) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

"Ki hogyan vélekedik eme témáról?": rendes nagy marhaságot írtál.

hint: nem azt kérdezted, hogy mi az igazság, hanem azt, hogy hogyan vélekedünk erről :P

szerk2: a hibát egyébként ebben a mondatban követted el:
"Számomra a nulla egész négy század az négy mikron, mert a század 0,4 tized része." ha a század az a mértékegység, akkor a nulla egész négyhez hozzá kellene mondani, hogy tized. tehát nulla egész négy tized század a teljes mondat. ami marhaság.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#40) creation válasza bambano (#39) üzenetére


creation
senior tag

Köszönöm, ráébresztettek már mások is. :(((

A szép magyar nyelvünk előnyei :DDD

Ez hasonlít a "Hogy néz ki az asztalod" kérdéskörhöz...

Szerk2:
Igen, már beláttam, de nem módosítom, belefér ha még páran rajtam köszörülik. :)

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#41) bambano válasza buherton (#32) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a négy tizedet lehet keverni a nulla egész négy tizeddel, mert azonos.
4/10=0.4

viszont ha a nulla egész négy században a század nem azt mondja meg, hogy a tizedesvessző és a 4-es között hány nullának kell lennie, akkor ezt az infót semmi nem mondja meg.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#42) creation válasza bambano (#41) üzenetére


creation
senior tag

És aki a milliméter ezred részével dolgozik nap mint nap, az alapvetően így gondolkodik, ahogyan te is írtad ez utolsó hozzászólásodban... Az sajnos a rutin áldozatává esik és ilyen hülyeségeket írogat ki, mint én is :DDD :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#43) ivana válasza bambano (#41) üzenetére


ivana
Ármester

Továbbra is hülyeségnek tartom ezt a kimondási módot, mert ténylegesen rontja az érthetőséget, 1,02 az legyen inkább ¨egy egész nulla kettő¨, ahogy minden más nyelvben is van.

(#44) creation válasza ivana (#43) üzenetére


creation
senior tag

Egyébként a francia sem mondja hogy egy egész két század, ők is az egy egész nulla kettőt használják. Amikor néha betér hozzám egy egy vendég közülük, akkor kicsit át kell állni a gondolkodásmóddal, ha nekik magyarázom el a hibák okát.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#45) bambano válasza ivana (#43) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

természetesen jogod van hülyeségnek tartani, de majd írjál te is egy posztot, hogy mi minek tartunk ezért...

és nem, nem rontja az érthetőséget, hanem javítja. normális helyen, mérnököknél például az 1,02 és az 1,020 nem egyenlő.

a minden más nyelv meg egy totál rossz érv, elég, ha csak a dátumra gondolunk. hogy az angolszász világban sem bírtak megegyezni a dátumformátumban, az röhej, de hogy agyhalott politikusainknak sikerült egy totál szar dátumformátumot jogilag kötelezővé tenni, az tragédia. holott van rá nemzetközi szabvány.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#46) bambano válasza creation (#44) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

és ilyenkor a francia az irodalmi és/vagy szabványos nyelvet beszéli, vagy valamelyik helyi szlenget?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#47) ivana válasza bambano (#45) üzenetére


ivana
Ármester

Elég gyakori forma manapság az is, ahogy én mondom sőt. :D 1,1250 az lesz ¨egy egész tizenkettő ötven¨ a régies ¨egy egész ezerkétszázötven tízezred¨ szerű borzalom helyett. A nyelv változik és ebben az esetben jó irányba teszi. Teljesen használt forma az előbbi, ha radiánokkal számolunk akkor ugye kell a 4 tizedes a viszonylag pontos eredményekhez, embert nem hallottam még ezeket tízezreddel kimondani.

[ Szerkesztve ]

(#48) HuMarc


HuMarc
addikt

0,04: nulla egész négy század (így tanítják az iskolában)
4/100 (tört alakban): négy század (ami nyilván 1/25-re írandó át)
1/10 (tört alakban): egy tized. de ez nem tizedes tört
0,1: nulla egész egy tized, nyilván 1/10=0,1 csakhogy az egyik tört, a másik tizedes tört.

Ami helytelen:
Nulla egész egy (egy mi? század, ezred stb.)

creation (#37) és tope (#33): Ha már leírod, hogy 0,1 és utána leírod, hogy tized, annak semmi értelme, hiszen a 0,1 olvasása: nulla egész egy tized, tehát amit te írtál (tope), annak az olvasása: Nulla egész egy tized tized.

Azt meg végképp nem értem, hogy a 0,4 század az mi. Olvasása: Nulla egész négy tized század.

[ Szerkesztve ]

(#49) bambano válasza HuMarc (#48) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"4/100 (tört alakban): négy század (ami nyilván 1/25-re írandó át)": ilyeneket ne írjál, mert ez az egyetemi hallgatók jelentős részének kínai (a tört egyszerűsítése).

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#50) Jhonny06 válasza bambano (#49) üzenetére


Jhonny06
veterán

#universitymasterrace

(#51) toeki


toeki
senior tag

nekem már a kérdést is nehéz volt felfogni...

a kimondva "nulla egész négy század" -ot úgy értelmezni, hogy az a 0,4 század része lenne szerintem oltári nagy b*romság, valószinűleg nyelvtani problémákból ered, nem jó helyen tagoljátok és ha igy használjátok a munkahelyen abból egyszer nagyon nagy bukta lesz!

Hidd el, a technológus kolléga használta jól, inkább őt kövessétek mint egy munkahelyi szokást...

nulla egész négy század az bizony 0 egész + 4 század = 0,04

(#52) creation válasza bambano (#46) üzenetére


creation
senior tag

Angolba kóstolgat :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#53) creation válasza HuMarc (#48) üzenetére


creation
senior tag

Na akkor legalább már te értesz :)

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#54) creation válasza toeki (#51) üzenetére


creation
senior tag

Sajnos a hangsúlyt nem lehet írásban teljes egészében átadni.

Akkor ott abban a pillanatban fel kellett nézzek és átgondolni, mit is kér. És visszakérdezni. A bukta elkerülése végett.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#55) HuMarc válasza bambano (#49) üzenetére


HuMarc
addikt

Ez komoly? :F Általános iskola 6. osztályától kezdve csúnyán néztek ránk, ha törtet törttel való szorzás esetén nem egyszerűsítés volt az első, amit elvégeztünk (számolási dolgozatnál pontlevonás is járt érte), mert a saját dolgunkat nehezítjük meg vele.

(#56) Armahun


Armahun
addikt

Gyerekek, annak örüljünk, hogy nem colban kell számolni.
Ha a századdal ezreddel ilyen félreértések lehetnek, akkor ott a nyolcadokkal, meg a tizenhatodokkal meg lehet őrülni.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#57) Lauda válasza Armahun (#56) üzenetére


Lauda
félisten

Szerintem teljesen mindegy milyen mertekegyseget hasznalunk, ha azt ismerjuk es tudjuk hasznalni.

(#58) Armahun válasza Lauda (#57) üzenetére


Armahun
addikt

Igaz, de mivel egyszerűbb számolni ha azt mondom hogy három centiméter, vagy ha azt, hogy egy egész három tizenhatod col.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#59) HuMarc válasza Armahun (#56) üzenetére


HuMarc
addikt

Mi köze a colnak a kettő hatványaihoz? :F

(#60) Lauda válasza Armahun (#58) üzenetére


Lauda
félisten

Az az egyszerubb (nek tuno), amelyiket sokat hasznalod. :)

(#61) Armahun válasza HuMarc (#59) üzenetére


Armahun
addikt

Egy col nem tíz fele van osztva mint a metrikusnál a milliméter a centihez képest, hanem skálától függően nyolc vagy tizenhat fele. Ha ere kérdezték a kettő hatványaival.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#62) Pete55555 válasza toeki (#51) üzenetére


Pete55555
addikt

Áhááá. Olvasás közben rájöttem min akadtál fenn.
Tehát azt hitted, hogy 4 század helyett, ő a miliméter századrészének 0.4szeresére gondol, azaz ugye 4 mikronra. Végül is nyelvtanilag helyesen értelmezted.

Ezért kell végigolvasni a hsz-eket, mielőtt hülyeségeket írnék én is - mérnök létemre :D

Ez nem neked akart menni válasznak. :W

Bár veled is egyetértek, én is 0.04-nek értelmezném.

[ Szerkesztve ]

...Szeretem leracsniztatni...

(#63) creation válasza Pete55555 (#62) üzenetére


creation
senior tag

:R

Köszönöm, hogy megértetted. Itt a technológus kollegáknak csak azon része fogta fel, akik már az 50-en túl vannak. A fiatalabb kollegák még rágódnak rajta. De majd rájönnek ők is, hogyha egyszer véletlenül mást kapnak mint vártak :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#64) Pete55555 válasza creation (#63) üzenetére


Pete55555
addikt

25 vagyok :DDD

...Szeretem leracsniztatni...

(#65) creation válasza Pete55555 (#64) üzenetére


creation
senior tag

A hét kedvenc rajza:

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#66) Gyurka6 válasza creation (#42) üzenetére


Gyurka6
őstag

Hali!
Igaz egy jó régi vita, de most olvastam
Nem tudom az éveid számát, dolgozol-e még?
Szerintem nem kellett volna módosítanod az álláspontodon, ugyanis tűrés esetén (aki már gyártott így valamit), az mindig úgy értelmezi, hogy az v.minek a része, tehát a 0,04 század tűrés az a 0,04 0,04 -ed része.
A, 0,04 tűrést az alkatrész méretéhez értjük, tehát 12,00mm -től térhetünk el 0,04 mm -rel, a 12mm-től 0,04 század eltérés 12,00 04 méret lenne esztergályos értelemben. Igy egy "gyártó" ember a 4 század 4század része pontosság kérését értelmezi, ami egy hagyományos forgácsolási körülmények között kivitelezhetetlen.

[ Szerkesztve ]

Gyurka

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.