Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2) solfilo


solfilo
veterán

Nincs AV1? Elég szomorú, akkor gondolom az esetleges desktop verziókba se fog bekerülni. Ezek szerint 2021 AV1 support nélkül telik el AMD desktop APU fronton?
Vagy jöhet a Van Gogh desktopra?

solfilo

(#3) Sanya válasza solfilo (#2) üzenetére


Sanya
nagyúr

Ezt hol olvastad, hogy nincs? A cikkben nincs ilyenről szó!

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#4) solfilo válasza Sanya (#3) üzenetére


solfilo
veterán

Ebből olvastam ki:
"Az IGP tekintetében a Renoirba épített, Vega architektúrára épülő grafikus vezérlő köszön vissza, és nagyon apró módosításokat végzett csak rajta az AMD. Ezek nagyrészt arra fókuszáltak, hogy jóval nagyobb órajelet lehessen beállítani, illetve terhelés mellett megtartani. Ezzel az IGP gyorsult, de ennél fontosabb, hogy ezt az energiaigény csökkenése mellett sikerült összehozni."
Tehát ami módosítás volt az IGP-n, az nem érintette a multimédiás motort, a Renoir pedig nem tudja gyorsítani az AV1-et. Pedig ha a Cezanne megkapta volna az RDNA2 VCN-jét (mint ahogy a Renoir is tudja, amit az RDNA, annak ellenére, hogy Vega), akkor menne az AV1.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#5) Skyline15 válasza solfilo (#4) üzenetére


Skyline15
tag

Pár hónapja mintha azt olvastam volna, hogy csak Rembrandt / Van Goghnál lesz bent elsőként AV1 AMD APU-nál.

[ Szerkesztve ]

"- Nagyapa, Te hős voltál a háborúban?. - Nem de örülök hogy hősökkel szolgálhattam."

(#6) solfilo válasza Skyline15 (#5) üzenetére


solfilo
veterán

Pont mint VP9, ott is jó sokára jött meg AMD APU-kba rendes support.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#7) Darmol válasza solfilo (#2) üzenetére


Darmol
senior tag

Úgy tudom, hogy ezek azok a procik amelyek dGPU-s laposokba jönnek. A dGPU-kban van az AV-1. Minek raknák még egyszer a procikba? A csak iGPU-s procikban úgy emlékszem lesz AV-1.
Nem, AVX512 egyikben sem lesz pedig az nélkül nincs élet a földön. ;]
A procikról annyit, hogy a kiszivárgott benchmarkoknak még én is csak a felét hiszem el (pedig vérem vörös és fantáziám is van), de még így is az új mobil Ryzen a Duke Nukem és a Tiger Lake a boss.
Úgy néz ki mobilokban az 5XXX sorozat várhatóan még sokkal durvábbat üt mint az asztalin. Szóval várhatóan megint nem jut Közép-Európába. :(

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#8) solfilo válasza Darmol (#7) üzenetére


solfilo
veterán

Azt hittem az 5000 szériás noti APU-kra épülnek majd dVGA nélküli notik is, gondolom ezért vannak U-s verziók is. Azzal ki tudok egyezni, hogy Van Gogh tudni fogja, s esetleg jön is idén notiba és desktopra is.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#9) wattafaka


wattafaka
senior tag

Itt is legyűrik az intelt?

(#14) Gyick


Gyick
őstag

Ezeknél ugyanúgy 1db ccx-en van mind a 8 mag(5800u esetében) mint az asztaliaknál?

(#15) sb válasza Darmol (#7) üzenetére


sb
veterán

Ez nem tudom honnan jött, de integrált gpu-s az összes chip.
Miért ne épülne rá dvga nélküli noti?

@solfilo:
Pont mint VP9, ott is jó sokára jött meg AMD APU-kba rendes support.

Ez sajnos régóta így megy. Valahol a hibrid h265 dekódernél csúsztak el. Ott az jött hw-s helyett de nem volt rendes supportja/nem működött. A fix hw-s résszel meg elamradtak és azóta valamiért ezt az 1 lépés hátrányt nem akarják ledolgozni.

Van Gogh biztos jön idén, desktopra meg nem tudom egyáltalán lesz-e APU. A Renoir sem jött ki ugye hivatalosan, csak OEM-ben. Nem úgy néz ki az ellátási gondok miatt, hogy ez hamarosan változna. Még normál prociból is kevés van, mobilból is kevés van/lesz.

(#16) Darmol válasza sb (#15) üzenetére


Darmol
senior tag

Senki nem beszèlt iGPU nèlküli procikròl. Csak AV-1 támogatásról. :P
Egyébként igen, elírtam: proci - noti

[ Szerkesztve ]

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#17) Fred23 válasza solfilo (#2) üzenetére


Fred23
nagyúr

Erre én már a Renoir-nál is panaszkodtam, hogy a Vega miért nem képes rá.
Az Intel bezzeg tudja a 11. genes mobil procijaiban. Energiahatékonyságban talán jobb valamivel a Ryzen, de ha elég a 4 mag 8 szál, és kell a hardveres AV1, akkor Intel. Pont most nézegetek notikat, és az Intel felé húzok perpill, részben az AV1 miatt. Más tészta, hogy 11. genes notikat jelenleg NEM lehet kapni sehol.

[ Szerkesztve ]

(#18) dokanin


dokanin
aktív tag

Egyébként az milyen hátrányt jelent a gyakorlatban, ha nincs hardveresen gyorsítva az AV1?

(#19) Fred23 válasza dokanin (#18) üzenetére


Fred23
nagyúr

Prociból nyomja ki az AV1-es videót sokkal nagyobb fogyasztással és CPU terhelés mellett.

Mondjuk egy tesztet megnéznék, 4k@60 fps mennyire terhelő, rá is keresek gyorsba.

[ Szerkesztve ]

(#20) dokanin válasza Fred23 (#19) üzenetére


dokanin
aktív tag

Azt gondoltam, de ez mennyit jelent a gyakorlatban?
Hány százalékkal csökken kb az üzemidő vajon? Meg hány magot pörget meg kb?

(#21) Sztyepadzso válasza dokanin (#18) üzenetére


Sztyepadzso
őstag

A laptopom, ami 2014-es kiadású Dell, A6-6310, szintén bajban van ilyenkor egyszerű, 720p-s YT videóknál is.
Itt el tudod olvasni, hogy néz ki ez a hátrány.

(#22) sb válasza Darmol (#16) üzenetére


sb
veterán

Valóban félreolvastam amit írtál (ill. félreírtad. :D) de így sincs sok értelme.
A táblázatban látszik, hogy csak APU-król van szó (és egyfélékről). Ez a lényeg.

Szóval nem lesz kétféle, amiben tudja az igpu és amiben nem.
És minden notiba ezek kerülnek, dvga-s mellé is meg anélkülbe is.

@Fred23
Azért az AV1 ma még talán nem annyira musthave. Vagy rosszul tudom és már tömegesen használják? (Akkor kb. 95% problémázna vele friss vga-k és 6-8 magos procik nélkül)

Ill. nem is érzem ezt akkora hátránynak a többi előny mellett.
A Renoir is 2x perf/W Intelhez képest, a gpu is erősebb. Félelmetes, hogy 300k-s notikban 6-8 magos cpu-k olyan erősek TDP függvényében mint az asztali 2700-am.
3 éve átlag Intel asztali ennek a fele/harmada volt 4 maggal IS.

És Intelnél ugyanezt nem látom. A 11. gen is vagy lassabb, a top Ryzeneknél néhol 2x. Vagy megvan a 1.5-2x perf/W a kisebb modellekkel szemben. (A 10. gent meg ne is nézzük. Új céges notiban az van, viszonylag friss modell. Kb. 30%-kal jobb mint a 4 évvel ezelőtti Intel. Az asztali 2700 felét se éri el. Egy combosabb 4600-4800U/H meg leveri utóbbit is.)

[ Szerkesztve ]

(#23) Fred23 válasza sb (#22) üzenetére


Fred23
nagyúr

Tényleg nem teljesen elterjedt még, de aki mondjuk most venne notit 4-5 évre, annak szerintem már általában szempont. Nálam biztosan az, pedig nem csúcsnotit nézek. Perpill egy ilyen keresést csináltam arukereso.hu-n.

(#24) solfilo válasza Fred23 (#19) üzenetére


solfilo
veterán

Itt néztem AV1 és VP9 2160p Youtube-ot 2400G-vel, a 4320p sajnos nem megy neki se VP9, se AV1: [link]
Link a hsz-ben nézett videóhoz: Japan in 8K

Szóval bírja prociból ez a 4/8-as proci a 2160p AV1-et, ettől még egy 2021-es vásárlású cucc tudhatná már, ha a youtube-on közeleg az átállás, beállításokban már kényszeríthető az AV1, igaz egyelőre még nincs tömegesen AV1 verzió is fent a videókból.
Tiger Lake viszi, RTX 3000 viszi, RX 6000 viszi, csak hogy 2020-as megjelenéseket mondjak, Rocket Lake is vinni fogja desktopon.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#25) Fred23 válasza solfilo (#24) üzenetére


Fred23
nagyúr

Nagyon kéne tudnia szerintem, mert a prochasználat nagyon jelentős terhelést mutat sima 4k videónál. Szóval olvasgatok egyre a Tigris tóról.

(#26) Darmol válasza sb (#22) üzenetére


Darmol
senior tag

Oké, magyarázom.
solfilo felvetette, hogy nincs AV-1 támogatás az AMD-ban, és ez milyen rossz. Erre referáltam.
Tekintve, hogy bár solifo desktop APU-ról beszélt, a cikk viszont mobil APU-król, nagyvonalúan figyelmen kívül hagytam a desktop jelzést. Már csak azért is, mert ezek a procik izomból simán kinyomják az AV-1-et így bár desktop vonalon nincs, de a mobil oldalon van jelentősége a fogyasztás miatt.
Úgy tűnhet milyen rossz, hogy nincs Cézanne prociban AV-1. De ezeket Ampere dGPU-val szerelt laposokba szánják (közép és felső kategóriás laposokba), aminek viszont van AV-1 támogatása. Tehát nem arról van szó, hogy a Cézanne-es AMD-s laposokban nem lesz AV-1 támogatás, mert lesz.
A Van Gogh procikban van beépített AV-1 támogatás, csak egyelőre kapni nem lehet.
Helyette van a Lucienne amiről viszont egyelőre kevés az infó. Gyanítom, hogy nincs benne, mivel a Lucienne a hírek szerint budget proci lesz alsó kategóriába.
Kedves publikum! Mutassatok egy alsó kategóriás notit, amiben van prociba épített AV-1 támogatás! AMD oldalon tudom nincs, lehet Inteles példákat felhozni. Hajrá!
Megjegyzem az AMD az iGPU stratégiájával az Intel mintáját követi, szóval ha valaki ebben a tekintetben az egyiket szidja, akkor a másikat is. :U
És most nem is arról beszélünk, hogy az AV-1 támogatás aktuálisan jelentős feature vagy nem az. És nem is arról, hogy a Cézanne van e annyira hatékony, hogy még egy megemelt fogyasztás mellett is kevesebbet eszik mint az Intel Tigris, mert nem tudom. De elképzelhetőnek tartom.

[ Szerkesztve ]

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#27) DanD88


DanD88
tag

#7 Darmol:
15W-os u szeria melle esszeru nem szerelni. Amugy meg amilyen eroszakossan energiasporolni akarnak laposok, dedikalt gpu sosem kapcsol be, kiveve ha jatszol rajta, es explicit azt mondod hogy marpedig ez a dedikalton fusson!
Regebben intel + amd dedikalt laposban nem lehetett beallitani hogy firefoxot pl. hardware-ssen gyorsitsa dedikalt gpu, ki volt szurkitve az opcio.

[ Szerkesztve ]

(#28) sb válasza Darmol (#26) üzenetére


sb
veterán

Ezt tök jól levezetted de még mindig nem jutottunk túl az elsőre felvetett kulcskérdésemen:
"De ezeket Ampere dGPU-val szerelt laposokba szánják"
Ezt ki mondta és hol? Tudtommal senki és tuti jönni fognak dgpu nélkül is. Legalábbis az U jelzésűek. A H-sok mellé biztos sűrűn kerül dgpu (de ott se mindig, pl Huawei-ek jöttek eddig is H-s procival, de talán Yoga is) de ott meg 80-100W-os notikról beszélünk, a legkisebb probléma a többletfogyasztás AV1 alatt.

Bónusz kérdés:
A Van Gogh procikban van beépített AV-1 támogatás, csak egyelőre kapni nem lehet.
A Van Gogh még meg sem jelent, nem kapni nem lehet. A 100%-os specije sem ismert tudtommal. Inkább vélhetően lesz benne AV1 támogatás, mert az RDNA2 desktopon is tudja és elvben az kerül bele. (És ugyanezért nem lesz a Lucienne-ben vélhetően, mivel az ugyanúgy egy sokadik Vega... avagy az egész 99%-ban Renoir.)

(#29) sb válasza Fred23 (#25) üzenetére


sb
veterán

Nem ártana tudnia valóban. Ha most nem is, de 2-3 év múlva tényező lehet.
Csak hát a többi... ránéztem erre a 1135G7-re.
Csak gyorsban Passmark.
1135G7: 9800 pont
4800U: 17300 pont
De még egy 4700U is 13800 pont, pedig ott nincs SMT ami kb. ingyen hoz többletet.

Cserébe a keresésedből ránéztem egy Inspiron 14 5000-re mert az ismerős AMD oldalról. 300k felett van. 4700U-val 750 EUR ami kb 270k. (oké, erre jön még áfakülönbözet és akkor ez is alulról talán eléri a 300k-t.

Amúgy annyira nem vészes az AV1 terhelése, megnéztem 2700-on, 10% körül van terhelve a cpu 4K-nál.

@solfilo
Tiger Lake viszi, RTX 3000 viszi, RX 6000 viszi, csak hogy 2020-as megjelenéseket mondjak, Rocket Lake is vinni fogja desktopon.

Ez így rosszul néz ki valóban, de árnyalja a képet, hogy a dvga-k több 100k-s cuccok. Gyanítom 100k alá kb nem is fog jönni belőlük semmi, ahogy eltűntek az alsó kategóriás dvga-k már eddig is kb. Igpu-ba belerakhatták volna. Erre figyeltek korábban is, az APU-k többet tudtak, mint az aktuális dedikált Polaris/Vega, stb...

(#30) Sanya válasza solfilo (#24) üzenetére


Sanya
nagyúr

4k-nak mi értelme van egy 15 inches kijelzőnél, ha már annyira musthave?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#31) dokanin válasza Sanya (#30) üzenetére


dokanin
aktív tag

semmi

(#32) Fred23 válasza Sanya (#30) üzenetére


Fred23
nagyúr

Rákötsz egy monitort?

sb: 4 magos noti procival gondolom nem 10%.

(#33) Sanya válasza Fred23 (#32) üzenetére


Sanya
nagyúr

mindig rá van kötve egy monitor? A monitor mindig 4k?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#34) Fred23 válasza Sanya (#33) üzenetére


Fred23
nagyúr

Egyértelmű, van, akinek nem számít. Nekem sincs még 4k monitorom, de van egy olyan érzésem, jövőre már lesz. A picike notikat meg nagyon gyakran kötik szép nagy monitorokhoz.

(#35) solfilo válasza Sanya (#30) üzenetére


solfilo
veterán

Megértem, hogy nem mindenkit izgat, hogy egy 2021-es vásárlású AMD APU vigye az AV1-et, de engem érdekel. VP9 gyorsítás nélkül is le bírják játszani a youtube videókat a mai modern APU-k, ennek ellenére mégis van bennük ilyen képesség.

#33 Sanya
Nem értem, miért érdekes a 15 colos kijelző, vagy hogy mindig rá van e kötve 4K monitor. Ha csak néha játszok rajta Dragon Age Inquisition-nel, akkor már elég, hogy csak a Simset viszi szépen? Csak olyan képességet kérek számon, amit minden GPU gyártó tudott már 2020-ban is.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#36) dokanin válasza Fred23 (#32) üzenetére


dokanin
aktív tag

Ha meg már rákötöttél egy monitort, feltételezem az már nem aksiról megy, tehát van ott konnektor, tehát a laptop is nyugodtan lehet töltőn, és akkor már nem is számít, hogy kicsit többet fogyaszt a proci AV1 kódolásnál.

(#37) GhostRider93 válasza solfilo (#4) üzenetére


GhostRider93
tag

Ahogy egy korábbi cikkben [írták] , azért használnak vega alapú gpu-t mert igy kevesebb tranzisztor kerül felhasználásra (mintha navi lenne) és inkabb a cpu részt gyúrják ki mert ezen laptopok többségében bevetésre kerül egy dedikált gpu-is.

R5 2600@4Ghz 80W , B450M Pro4, DDR4 16GB 3200MHz cl14 B-die, Hellhound 6700XT 12GB

(#38) solfilo válasza GhostRider93 (#37) üzenetére


solfilo
veterán

Ilyen szempontból nincs gond a Vegával, Renoir is Vega, a VCN-jét mégis az RDNA-tól örökölte.

solfilo

(#39) Fred23 válasza dokanin (#36) üzenetére


Fred23
nagyúr

Meggyőztél, szerintem is csak be lehet dugni valahová akkor azt a notit is, elenyésző mennyiségű ellenpélda lehet. Ettől függetlenül engem mégis zavar az AV1 hardveres támogatásának hiánya, de van egy olyan érzésem, akkor ez már inkább ilyen technomán dolog. Elavultnak tűnik kicsit miatta az újonnan megjelent proci.

(#40) GhostRider93 válasza solfilo (#38) üzenetére


GhostRider93
tag

Igen végülis. Ha valakinek a cpu erő fontosabb veszi a cezanne U -t ellenkező esetben ott a lucienne. A cezanne H mellé meg ugy is pakolnak majd egy dedikált grafkarit de ha nem akkor egy erős multimédiás laposnak elmegy ami alkalomadtán játékra is jó.( Lagalább is jobban mint bármelyik inteles verzió).
Engem nem igazán érint a dolog jelenleg de ha nem fognak normalizálódni az árak pc piacon lehet inkabb konzol plusz laptop lesz a jovőben(2-3 év).

R5 2600@4Ghz 80W , B450M Pro4, DDR4 16GB 3200MHz cl14 B-die, Hellhound 6700XT 12GB

(#41) genlog válasza Sanya (#33) üzenetére


genlog
junior tag

Ha csak évente egy órát akarsz AAA játékkal 4K, 120 fps-sel játszani full beállításokkal, akkor is a legbikább harver kell... Ergo nem attól függ, hogy mindig-e, hanem attól, hogy van-e olyan alkalom, amikor igény van rá.

Eznekívül a 4K-nak 15 "-on is van haszna, sajnos hátránya is (növelt fogyasztás, ár).

[ Szerkesztve ]

(#42) arty válasza Sanya (#30) üzenetére


arty
veterán

nem a pixelszam a lenyeg, hanem a magasabb bitrata es igy sokkal jobb kep. youtube 4k-n vallalhato, 60fps mellett, 1080/60 sokszor borzalom.

ez a teljes amd szeria kvazi atveres... atnevezes regi belsovel, gagyi elavult gpu, dragan. teljesen nyilvanvalo, h a tobbsegbek egy 4/8as zen3 cpu kene, bika gpuval ami tud av1et, nagy ramsevszellel megtamasztva.

hat ilyen nincs. mondanam, h nemkell, de valszeg az amd igyis ad el eleget, nem az en tavolmaradasom lesz a meghatarozo :( :D

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#43) GhostRider93 válasza arty (#42) üzenetére


GhostRider93
tag

A Lucienne(zen2+rdna2) támogatja az AV1-et a Cezanne H (zen3+vega)mellé pedig rakni kell egy dedikált grafkarit(ami támogatja) ahogy a legtöbb ilyen notebookban ez meg is valósul. Cezanne U variánsa annak lehet érdekes akinek mindenféleképpen kell az a néhány % plusz cpu erő és nagyon fontos a hosszabb üzemidő mert a Vega ezen prociknál energia hatékonyabb egyenlőre mint az RDNA és sok tranzisztort is tudnak vele spórolni. Kicsit sem a régi széria lett átszámozva.

A 6000-es széria gondolom már hozni fog zen3/4+rdna2 APU-t. Sztem logikusan rakták össze a palettát ha azt nézzük hogy tudják a legolcsóbban és leghatékonyabban megcélozni a bizonyos igényeket csak egy mezei user aki besétál a számtekboltba nem fogja megérteni hogy ez most miért jobb vagy rosszabb egyszerűen csak azt veszi majd amit a pentárcája enged vagy ami épp elérhető akciós stb.

R5 2600@4Ghz 80W , B450M Pro4, DDR4 16GB 3200MHz cl14 B-die, Hellhound 6700XT 12GB

(#44) GhostRider93


GhostRider93
tag

Rosszul irtam sajnos. Lucienne nem RDNA csak Vega+zen2 de akkor meg nem teljesen értem minek van . A 4800U nem egyenlő az 5700U-val de ha az órajeleket és kisebb frissítéseket nem nézünk akkor már igen. Kb akkora a különbség mint az intel 6.-ik és 7-ik gen között.

[ Szerkesztve ]

R5 2600@4Ghz 80W , B450M Pro4, DDR4 16GB 3200MHz cl14 B-die, Hellhound 6700XT 12GB

(#45) Sanya válasza genlog (#41) üzenetére


Sanya
nagyúr

Melyik laptop képes 4K 120 fps-sel futtatni AAA címeket és van 4K képes kijelzője, amin a szemed felbontása fölött lenne a 1080p felbontás?
Kb 50 centiméterről, ami egy kényelmes távolság egy 15,6-os kijelzőnél a szemed felbontása kb 0,15 mm, míg egy 4K kijelzőnek 1db pixele 0,09mm, míg a fullhd kijelzőnél 0,17. Nem fogod látni a különbséget a 4K és a fullhd között 15,6-os monitornál.

Források: DPI Calculator / PPI Calculator (sven.de)
A szem (uni-obuda.hu)

Meg amiatt sírni, hogy ne lesz energiahatékony a procid, mert nem tudja az av1 dekódolást hardverből, de vigyen aaa címeket 4K 120fps-sel, azért lássuk be, két különböző kategóriájú gépekről beszélünk.

Mi a haszna a 4K-nak 15,6"-on?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#46) Sanya válasza arty (#42) üzenetére


Sanya
nagyúr

Ez mondjuk betudható a youtube rossz kódolójának, mint különbségnek a 4K és 1080p között.

azt tudtad, hogy a 4k tv-k youtube kliensének viewportja általában csak 1080p csak, némely fullhd tévének meg csak 720p?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#47) Robitrix


Robitrix
senior tag

Kicsit túl van lihegve ez az AV1 téma.
Lényegében az AV1 egy 2018-ban megjelent videó kódolási eljárás, ami által kisebb sávszélességen lehet továbbítani videókat. persze azelőtt is léteztek videó tömörítések H264/265 Hevc stb. Az AV1 ezeknél valamivel hatékonyabban tömörít. Ami persze némi többlet számítást igényel. Ha ezt támogatja a hardver akkor lehet pár%-kal kisebb az átlagos terhelés videó stream közben. Ettől még egy egy mai proci esetében marhára nem számít, hogy mondjuk videó stream mellet 10% proci terhelés vagy akár 13% is lehet.
simán vana prociban annyi szufla, hogy AV1 támogatás nélkül is fél álomban is dekodolja a videót.
Lokális alkalmazásnál mondjuk játék közben nem igazán videó streamet használunk)kivétel a felhő alapú játék ott igen) Vagyis igaziból marhára nem számít 2% teljesítmény, hogy van AV1 vagy nincsen.....

(#48) solfilo válasza Robitrix (#47) üzenetére


solfilo
veterán

Ha ez csak ennyi, akkor miért jóval nagyobb a proci terhelése AV1 esetében, mint VP9-nél? a GPU meg ugye fordítva, VP9-nél meló, AV1-nél malmozás.

Japan in 8K
AV1

VP9

solfilo

(#49) opr válasza Robitrix (#47) üzenetére


opr
veterán

Akkuido/melegedes/zajszint miatt szamit. Tehat azert, amiert laptop egy laptop.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#50) Sanya válasza solfilo (#48) üzenetére


Sanya
nagyúr

Azt azért vágod, hogy a 8k videód viewportja fullhd :D

btw, most érkeznek a driverek egyes GPU-khoz, linux alá is, nem elképzelhetetlen, hogy lehet ilyen benne.
Plusz ez egy 2 éves cucc, egyelőre csak a nagy kártyák támogatják.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#51) solfilo válasza Sanya (#50) üzenetére


solfilo
veterán

Mért érdekes, hogy 1080p a viewport? A decode 2160p-n megy, 4320p-n pl már akadozik, nem bírja a 2400G, mert csak 2160p-s méretig gyorsítja a VP9-et, felette nem.

Nem csak nagy kártyák támogatják, Tiger Lake IGP-je is viszi.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#52) arty válasza Sanya (#46) üzenetére


arty
veterán

Lényeges, hogy miért rossz a 1080as stream? :)
Nyilván, ahol a TÖMEG streamel, ott vág nagyobbat a google, ezzel spórolva a legnagyobbat.

nem tudtam, de pont a fentiek miatt is nem lényeges a viewport sem.... (noha az én samsungomon pl korrektül 4k)

ahol tehetem, általában a 1440/2160p streamet nézem, mert általában észrevehetően jobbak, mint a 1080 (nem pixelben; a tömörítési hibák ritkábbak/nem látszódnak a magasabb bitrátán)

#48 solfilo és ez csak 24fps!

[ Szerkesztve ]

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#53) arty válasza GhostRider93 (#43) üzenetére


arty
veterán

ah, nem esett le, hogy az U-sok támogatják :R

persze ettől még nem vagyok elégedett, hogy ott meg a cpu maradt a régi..... és igen, logikus, hogy az AMD így 2x tudja eladni az új generációt, hogy egyszerre csak egy felet fejleszt :Dcsak ez engem annyira mégse boldogít....

[ Szerkesztve ]

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#54) sb válasza Fred23 (#32) üzenetére


sb
veterán

Túlpörgött ez az AV1 téma nagyon. Volt már szó 4K-ról, monitorról, fogyasztásról, stb...
De a lényeg amit sugalltam azóta sem téma: Hiába hátrány ez elméletileg, a gyakorlatban nézzük meg mennyiben az. Mennyit nézel ma AV1-et? Kb. semmit, alig van. Mennyit nézel 2 év múlva? Lehet, hogy terjed, de nem hinném, hogy napi fél óránál több youtube megy átlagban valakinél. Aki filmeket néz azt sem ilyen formában teszi. Ha mégis, akkor is megy minimális többlettel. Vagy eltévedtem és fél napot mennek YT videók átlagban?

Szóval az, hogy itt eszik-e többet - az is csak akkor számít ha akksiról nyomod - szerintem részletkérdés.
És akkor most lépjünk tovább és tegyük mellé a másik oldalon mit kapsz. Intel 4 magos árában 6-8 magos Renoir. 1.5-2x teljesítmény ugyanannyi fogyasztásból vagy ugyanaz feleannyiból. Kb. azonos áron. Ez szerintem százszor többet számít, mint az AV1 +10W-ja mondjuk abban a napi fél órában.

Akkor lenne dealbreaker ha éjjel-nappal ezt nézné valaki, kizárólag akksiról, (de még akkor is lehet, hogy egy kicsit nagyobb akksi kompenzálja) vagy ha nem vinné cpu-ból. Akkor nincs kerülőút.
Minden más esetben viszont szvsz annyira kicsi hátrány egy rakás előnyhöz képest, hogy össze sem lehet hasonlítani.

Én is maximalista vagyok, 10-ből 10x fennakadok egy ilyen feature hiányon, főleg HTPC-s múlttal ahol 10+ éve nézem a sokszor szándékos kavarásokat és feature-visszafejlődést. Agybajt lehet kapni tőle. De itt és most ez még ennek tükrében is csak egy apróság szerintem.

Szvsz most értünk el a noti kánaánhoz. Desktop 6-8 magosok erejét hozzák 15-35W-ból, 1.5kg-ból, 10-20 órás valós akkuidőkkel. Legtöbbször ÉS kapcsolatban, ha nincs terhelés a 8/16-os is elmegy 15 órát, terhelésre meg lever bármit ami eddig az én asztalomon volt. :)
A 2-3 évvel ezelőttieket keresztben nyeli le. Mellette könnyű és mégsem fő meg. Igazán jelentős hátrány pedig egyik területe nincs szvsz.
Szerintem az utóbbi 10-15 évben egyszer volt ilyen ugrás, amikor a 15W TDP használható szintre ugrott a Haswell-től. Akkor lettek szvsz használhatóak átlagos célra a notik (persze ebben a hw gyorsítás és SSD is benne volt). Ma pedig 6-8 maggal kis túlzással a "bármire jó" kategóriába kerültek az átlagos modellek is.
Nem véletlen, hogy most jönnek a jobb kijelzős modellek, úgy hogy eddig még a kevésbé szarért is imádkozni kellett. Kell a szegmentálás más szempontból... a többi helyre került.

(#55) sb válasza arty (#42) üzenetére


sb
veterán

Ez nézőpont kérdése.
Én is reklamáltam RDNA-ért és írtam a csalódottságom, hogy sokadik körre sem jön, de ettől még a Renoirt is brutális jónak tartom Vegával együtt. Lassan 1 éve nézem, hogy hogy nem lehet normálisan beszerezni ezeket (sem).

Szóval elavultnak semmiképp nem mondanám összképben az alapján amit fentebb kifejtettem. Óriási ugrás volt és mindenben átviszi a lécet, van amiben nagyon magasan, van amiben épphogy, de lényegi lemaradást sehol nem érzek.

A jövőre nézve viszont nyilván negatív, hogy még egy "Renoir" Vega kör jön RDNA helyett és Zen3 magok mellett. Ez mutatja, hogy teszünk egy fél lépést előre egy felet oldalra. Ahelyett, hogy teljes előrelépés lenne végre. Mellérakva az ellátási gondot és a Zen3 árakat semmi jót nem vetít előre.
Azon is gondolkodtam, hogy még most kéne egy Renoirt szerezni - akár nem itthoni forrásból - amíg elvétve kapni és le nem cserélik ugyanarra drágábban a Zen3 mellé árazva Lucienne néven... (a Zen3 bivalyerős cpu része meg tök jó, de nekem már semmi szükségem rá Zen2-höz képest ha 1.5-2x áron adják majd mint desktopon).

(#56) genlog válasza Sanya (#45) üzenetére


genlog
junior tag

Szerintem nincs olyan laptop, amit az első mondatodban kérdeztél, legalábbis én még nem hallottam ilyenről. A hozzászólásomban egy általános példát írtam arra (nem konkrétan laptopokkal kapcsolatban), hogy ha az igény egy nagyon rövid időre is felmerül, akkor azt kielégíteni nem lehet kompromisszumas csak azért, mert rövid ideig kell.
Másik példa: Ha valaki csak havonta egyszer akar 4 mp alatt 100-ra gyorsulni a saját kocsijával, akkor muszáj olyan sportautót vennie, ami ezt tudja, nem kerülheti meg, nem lesz elég, hogy valami már majdnem tudja, hiszen az igény az, hogy bizony tudnia kell.

És hogy miért másról példálózom? Hogy érthető legyen a konkrét felvetésben is (Sanya #33 és előző kommentek), ha néha igény van a 4K-s dekódolásra, akkor bizony ilyen hardver kell, hülyeség rákérdezni, hogy erre mindig szükség van-e, hiszen ha hébe-hóba szükség van rá, akkor olyan hardver kell hozzá és kész.

Hogy a 4K-s laptop mennyire hasznos, mennyire nem, arról nem nyitok vitát, számtalan videó, review akármi van a neten, ahol a többségnek feltűnik, hogy bizony van különbség megjelenítésben, már egyszerű szövegnél (pl. böngészés) is, de a videók, fotók élvezete, pláne azok gyártása kifejezetten jobb a 4K-n, mint FHD-n.
Tehát nem laborban megpörgetett moiré-effekt-ábrákról beszélek, hanem valós használatról.
Egyébként meg efelé halad a világ, tetszik vagy nem. Jönnek a 8K tévék, idővel jönni fognak az ilyen monitorok is, majd a mégnagyobb pixelsűrűség.

(#57) Sanya válasza genlog (#56) üzenetére


Sanya
nagyúr

Ha nekem havonta 1 alkalommal kellene gyorsulnom 0-100-ra, akkor bizonyám, hogy nem vennék sportautót.
Inkább bérelnék egyet.
Ha szeretem a tejet, akkor nem veszek tehenet, hanem megkérek valakit, akinek tehenészete van, hogy fejje meg, pasztörizálja, csomagolja és vigye el egy átvevőhelyre, ahol kifizetem.

Pl stadia. Bérled, streameli neked fullhd-ban, és kész. A kis laposodon meg játszol, viszi az aaa címeket, st

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#58) genlog válasza Sanya (#57) üzenetére


genlog
junior tag

Ezért írtam, hogy "saját kocsi". Ha valaki olyan laptopot akar, amivel majd külső monitoron néz 4K AV1-et, akkor értelmetlen neki feltenni azt a kérdést, hogy mindig? Ehelyett írhattad volna inkább neki, hogy arra az időre béreljen laptopot, biztos furán nézett volna.

(#59) Sanya válasza genlog (#58) üzenetére


Sanya
nagyúr

arra vesz egy chromecastot. AV1-et csak a youtube használ.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#60) Oliverda válasza Sanya (#59) üzenetére


Oliverda
félisten

És egyelőre az is csak akkor, ha beállítod. Továbbra is a VP9 az alapértelmezett.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.