Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

Serenity-t láttam BD-n, valami eszméletlenül szólt az a 10-15Mbites hang, utána kész csalódás volt a dvd-s ac3...

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#2) Hunter2


Hunter2
addikt

"2:1 arányú. A film 139 perces és 6 csatornát ahsznál, így hangsávok helyigénye:"

(#3) stevve válasza Hunter2 (#2) üzenetére


stevve
nagyúr

javítottam, köszi. :)

(#4) Raymond


Raymond
félisten

A DTS-nek semmi koze a Dolby-hoz. Egy kulon ceg kulon szabvanya.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#5) stevve válasza Raymond (#4) üzenetére


stevve
nagyúr

Valóban, kimaradt a DTS a Dolby mellől... javítva :)

(#6) Kleroo


Kleroo
veterán

Szuper, és érdekes írás:)
Nem tudnál/tudnátok egy jó szoftvert ajánlani ami ezeket a hangsávokat le tudja játszani?
konfigom: x-fi xtreme music+vista 64bit.
a powerdvd 7.3 nem látja a hangsávot.
(van egy transformers bd-rippem)

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#7) stevve válasza Kleroo (#6) üzenetére


stevve
nagyúr

Használj PowerDVD 8-at. :)

(#8) dchard válasza stevve (#7) üzenetére


dchard
veterán

Inkább használjon Arcsoft TotalMedia Theatre -t. Az visz HD DVD-t is meg le tud játszani fuul BD-t merevelemzről is, nem kell iso-ba pakolni.

Visszatérve:

Szóval már megint cikket írunk, mi? :)

Na akkor:

"A DVD-k legtöbbje 16/48-at ismer"

a DVD-k csak ennyit ismernek. A DVD-Audio utd ennél többet, de az egy másik szabvány, csak a fizikai hordozója azonos.

"a BD lejátszók többségénél már 24/48 és a nagyon drága lejátszók esetén 24/96 is lehet."

Khm, minden asztali Blu-Ray lejátszóban követelmény a legalább HDMI 1.1 kompatibilitás, amin ugye már kimegy a 8csatorna 24biten 192kHz-en. És az is követelmény, hogy az összes hangsávot tudja dekódolni maga a lejátszó LPCM-be, hogy a kompatibilitást fenntartsák.

"A TrueHD jellemzője, hogy 24/96-ot tud 8 csatornán vagy 192Khz-et 6 csatornán"

Tudja az 8 csatornán is a 192kHz-et, nem kell mindent elhinni a wikipedia-nak ;) A kisebb sávszéligény a DTS-HD MA-hoz képest a fejlettebb tömörítő eljárásból adódik.

"Blu-Ray szabvány opcionális codec-ként jelölte meg, ám használatakor különálló AC3 hangsávnak is kell lennie a lemezen a régebbi lejátszók miatt."

Nem nem. A Blu-Ray lemezeken lévő trueHD sávokBAN kell lennie szabvány AC3 magnak (640kbit/s-mal maximum 6 csatornáig). Ugyanígy van ez a DTS-HD és DTS-HD MA sávoknál is, melyekben pedig szabvány DTS magot találunk (ezt megköveteli a DTS minkét formátumnál).

A film teljes bitrátáját taglaló részhez annyit fűznék hozzá, hogy azt nem egészen úgy számoljuk, ahogy írtad. A Blu-Ray-nél a teljes sávszélesség 48Mbit/s, ami a következőféleképpen áll össze:

A főfilm videó sávjának bitrátája + a választható hangsávok közül annak a bitrátája, ami a legnagyobb + PIP videó és hangsávjának a bitrátája + egyetlen felirat sáv bitrátája + ha van, akkor a graphics plane bitrátája.

"Mindenképp érdemes megjegyezni, hogy a 16 bit nem jelent veszteséget a 24 bittel szemben, mert tartalmilag pontosan megegyezik a kettő, csupán minőségükben különböznek!"

Egy mondaton belül ellent mondani önmagunknak ;] Az biztos, hogy minimum egy kávé már hiányzott, mikor írtad :)

• DTS csak 768Kbps DVD (korlátozva, mert 1.5Mbps a maximum bitrátája)
• DD csak 448Kbps DVD, 640Kbps BD (az idegen nyelveknél alkalmazzák)

Steeve: mi van veled? Mindkettő tévedés: DVD-n a maximálisan megengedett svászélesség DTS-nél 1,5Mbit/s míg AC3-nál 640kbit/s. Az más kérdés, hogy sokszor nem használják, mert a film hosszától függően kellhet a hely.

"PAP hiányában a HD 4xxx széria TrueHD és DTS-HD MA formátumokat nem tud bitstream-ben továbbítani"

Ez sem igaz. Az ATI HD 4xxx széria minden tagja tud bitream-elni TrueHD és DTS HD MA sávokat, ha a tömörített hangsáv bitrátája nem haladja meg a 6,144Mbit/s-os sebességet. Ezt tudja másolásvédett és nem másolásvédett forrás esetén is. Másolásvédelemnél annyit a megkötés, hogy a hangsáv minősége nem haladhatja meg a 48kHz/16bitet, ellenkező esetben lekonvertálásra van szükség.
Az más kérdés, hogy erre (HDMI-n keresztül tömörített nagyfelbontású hangsávot streamingelni) jelenleg egyetlen lejátszó program sem képes. Arcsoftnál megerősítették, hogy csinálják már és hamarosan patch formájában elérhető lesz, PDVD-nél meg gondolom szintén iparkodnak.

Összességében jó írás, de korábban jobban figyeltél a tartalmi részletekre :K

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#9) PuMbA


PuMbA
titán

Jó lett a cikk! :R
Kleroo : Nekem meg van a Transformers BD és PowerDVD 7.3 simán felismeri a TruHDt,PowerDVD8-cal az a baj,hogy nem enged merevlemezről megnyitni BD-t.
dchard : Nekem felismeri az MPC-HC a TruHD-t sima AC3-asnak (640kbps),viszont a hang bekattog elég sokszor kb. 20-30mp-enként,mert megtelik a hangkártya buffer és megszakítás következik be(valami csak nem stimmel,mert nem teljesen AC3 szabványú).
Más 640kbps-es AC3-akkal nincs gond.

[ Szerkesztve ]

(#10) WonderCSabo


WonderCSabo
félisten

Nagyon jó az írás, örülök neki, nem nagyon ismertem ezeket a szabványokat, de most egy picit képben vagyok. Gratula!

(#11) PuMbA válasza dchard (#8) üzenetére


PuMbA
titán

Amúgy a PowerDVD irtó rossz lejátszó és még van képük elkérni érte 100 dolcsit.
MPC-HC 120 MB memóriahasználtsággal lejátszik egy BD-filmet ,míg a PowerDVD 450MB-ot foglal lejátszás közben. Nem beszélve ,hogy 10mp mire elindul meg küszködik,tehát sokkal lassabban kezelhető,mint egy MPC-HC pl. Egyetlen baj az MPC-HC-vel ,hogy nem viszi a TruHD-t meg a DTS-HD-t.

mod: én is kipróbálom ezt az Arcsoft TotalMedia Theatre-t

[ Szerkesztve ]

(#12) Kleroo válasza PuMbA (#11) üzenetére


Kleroo
veterán

És bd-képfájlban, vagy egy mappában adatokként.
hogy kell képfájlt gyártani belőle?

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#13) PuMbA válasza Kleroo (#12) üzenetére


PuMbA
titán

Nekem nem képfileban van,hanem csak úgy simán...,open dvd file on hard drive vagy valami ilyesmi paranccsal nyitom meg a BD-t a mappájára kattintva.

[ Szerkesztve ]

(#14) dchard


dchard
veterán

pumba: mióta felfedeztem az Arcsoft patchelt verzióját, azóta csak összehasonlítás miatt indítottam le a PDVD 8-at :) Szerintem is egy löveg fos a PDVD. Néha olyan érzésem van, mintha ezeket az irritáló bugokat, meg kis szemétségeket (lásd: merevlemezről nem játszik BD-t, és minden hangsávot lekonvertál 48khz@16bitre, a nem másolásvédetteket is) direkt csinálják. Szerintem a Sony van emögött is, hogy annyira megkeserítsék az életünket, hogy inkább asztali lejátszót vegyünk :)

Az Arcsoft lejátszója egy negyed év alatt jobb minőségű és kiforrottabb lett, mind a PDVD évek alatt.

Az MPC-HC képes megnyitni m2ts állományokat, de TrueHD-t nem támogat. Valszeg azért kattog, mert észreveszi az Ac3 magot a trueHD-ben, de a flagek-et nem tudja kezelni, így nem mindig a megfelelő blokkot olvassa ki a nyers trackből.

MOD:

Kleroo: nézd meg az oldalamat, ott megtalálod a módját :)

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#15) Reno7


Reno7
senior tag

A DTS-HD/DTS-HD MA és a DD TrueHD-t lehet gépről toslinkel az erősítőre küldeni?Mmint anélkül hogy valami veszteség legyen?És még egy,hogy ha az erősítő nem támogatja ezeket a szabványokat akkor egyáltalán nem tudom őket lejátszani? Remélem valaki tudja a választ :U

My SHAMAN is so overpowerd, I once cast a frostshock in Summerspring, now its called Winterspring.

(#16) dchard válasza Reno7 (#15) üzenetére


dchard
veterán

A DTS-HD/DTS-HD MA és a DD TrueHD-t lehet gépről toslinkel az erősítőre küldeni?

Nem.

Az általad említett hangsávokat veszteség nélkül csak HDMI-n lehet az erősítőnek küldeni. Viszont a DTS-HD és DTS-HD MA, sávok mindegyike tartalmaz egy szabvány DTS magot, a TrueHD meg Ac3 magot, amit viszont ki tudsz nyomni erősítőre toslinken vagy digi koaxon.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#17) Kleroo válasza dchard (#14) üzenetére


Kleroo
veterán

:R :)

Hodor. Hodor? Hodooor!

(#18) Reno7 válasza dchard (#16) üzenetére


Reno7
senior tag

Értem. És ezek a magok bitráta szerint kb. akkorára csökkennek mint az adott hangsáv(DTS,AC3) max. bitrátája? Vagy ne így képzeljem el?

Egyébként az írás tetszetős,volt egy-két új dolog :)

My SHAMAN is so overpowerd, I once cast a frostshock in Summerspring, now its called Winterspring.

(#19) stevve válasza dchard (#8) üzenetére


stevve
nagyúr

Ez se éppen tegnapi ötlet, csak most lett befejezve. :)

Látom, kivesézted :P

1. A DVD-Audio végülis DVD, nem? ;]

2. Ma már... de van pl.: HDMI 1.0-s lejátszó is. Persze ettől igazad lehet. :)

3. "For fewer than eight channels, Dolby TrueHD allows sampling frequencies as high as 192 kHz." ;) Nem wiki mondta, dolby.

4. Ja, akkor benne van, ezt nem tudtam teljesen ezek szerint.

5. A gyakorlatban azok adják az összes tartalmat egy lemezen, amik rajta is vannak, ezért számoltam ezzel. :) (vagy nem erre gondoltál?)

6. Nem látom az ellentmondást. A minőség és a veszteség nem ugyanaz a fogalom. A 16 bit a 24 bithez képest pedig nem veszteséges ugyanazon tartalomnál. :)

7. Elenyésző azon DVD-k száma, amik nem 768Kbps-t használnak. Azt nem írtam, hogy kötelező korlátozni, de >95%-ban korlátozva van a másfél helyett a DTS.
a 640Kbps AC3 (DD) nem a szabvány résza, annak ellenére, hogy a lejátszók többsége támogatja. BD esetén más a helyzet :)

8. Nem, a HD 4000 széria nem ismeri a PAP-ot, ez egyre bizonyosabb, még ha hivatalosan nem is ismeri el az ATI, így a bitstream se jöhet szóba. :(
/a hivatalos forrás hallgat, természetesen/

figyeltem ;)

[ Szerkesztve ]

(#20) dchard válasza stevve (#19) üzenetére


dchard
veterán

Reno7: rosszul látod. Úgy képzelj el egy DTS-HD vagy TrueHD sávot, mint egy barackot. Belül van egy teljes értékű DTS mag, amit minden DTS képes dekóder kit tud csomagolni. Ha az erősítőd toslinken megy, akkor a lejátszó program ezt a DTS magot fogja kitolni neki.

A barackban a magon kívüli rész pedig a nagyfelbontású hang.

steeve:

"A DVD-Audio végülis DVD, nem?"

Közel sem. Nagyon speciális eljárásokat használnak rajta, ami távolról sem volt még csak opció sem egy szabvány DVD-nél.

"Ma már... de van pl.: HDMI 1.0-s lejátszó is. Persze ettől igazad lehet"

Az összes HDMI verzió tudja az LPCM-et 192kHz@24biten 8 csatornáig :)

"For fewer than eight channels, Dolby TrueHD allows sampling frequencies as high as 192 kHz."

Mi a csöcs. Pedig kiszámoltam, és bőven bele kéne férnie... Ez hivatalos Dolby speckó? Dobnál egy linket?

"A gyakorlatban azok adják az összes tartalmat egy lemezen, amik rajta is vannak, ezért számoltam ezzel."

Igen így van, de kevered a méretet a maximálisan lejátszható bitrátával. A kettő nem ugyanaz. Gondolj bele: egy BD lemezen lehet akár 5-8-10 hangsáv is a lemezen, de ebből te csak egyet hallgatsz egyszerre, nem mind a 10 nyelvet :) Tehát a maximális bitrátába nem is számoljuk bele ezeket.

"a 640Kbps AC3 (DD) nem a szabvány résza, annak ellenére, hogy a lejátszók többsége támogatja."

Nem láttam erre vonatkozó korlátozást a DVD-V szabványban, ráadásul a Dolby megköveteli, hogy a logójával fémjelzett lejátszók ne csak résben, hanem egészében feleljenek meg a speckóban leírt követelményeknek.

"Nem, a HD 4000 széria nem ismeri a PAP-ot, ez egyre bizonyosabb, még ha hivatalosan nem is ismeri el az ATI, így a bitstream se jöhet szóba."

Hehe, nem volt értelmetlen az ATI-val folytatott 4 hetes levelezésem :) Újfent azt kell mondjam, hogy ez nem igaz. A PAP-ot valóban nem tudja, többek között ezért van a 6,144Mbit/s-os korlátozás. Arra is rákérdeztem, hogy ennek van-e valamilyen különleges oka, de erre majd a jövő héten jön csak válasz. Mióta HTPC építő kereskedőnek adom ki magam, pontosabban és gyorsabban válaszolnak :D
A probléma továbbra is az, hogy nincs szoftver ami tudja ezt.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#21) Tauka válasza dchard (#20) üzenetére


Tauka
csendes tag

"Hehe, nem volt értelmetlen... "

Attól hogy a hdmi1.3-n keresztül lehetséges a bitstream, a kártya még jelenleg nem tudja ezt. És a bitstream-hez nem kötelező a PAP? A kártya ezt sem "tudja"...
vagy egy directshow filterre gondolsz majd, esetleg ffdshow-ba egy codec? Ezeket mióta fejlesztik, 1-2 éve?
jelenleg csak az asus kártyája küldi ki bitstream-ben a dtshd-ma-t, mert működik a PAP. ennyi..

de ha van vlmi info ati részéről, ide is megírhatnád majd: http://www.avforum.hu/index.php?showtopic=1574&hl=

[ Szerkesztve ]

(#22) dchard válasza Tauka (#21) üzenetére


dchard
veterán

"Attól hogy a hdmi1.3-n keresztül lehetséges a bitstream, a kártya még jelenleg nem tudja ezt."

Mindenki ebben a tévedésben él. Srácok: bármit olvastok a wikipedia-n (ahol egyébként helytelenül szerepel ez az adat), a HDMI 1.3 tervében kötelezően (nem opcionálisan) benne van a DTS-HD/DTS-HD MA/TrueHD és Dolby Digital plus bitstreaming támogatás a meglévő DD és DTS mellett. Olyan nincs, hogy a HDMI 1.3-mas ugyan, de csak a "videó" részről. Vagy tudja, vagy ha nem, akkor jogszerűtlenül használja a HDM 1.3 jelölést, amiért perelhető, és a HDMI llc ezt meg is fogja tenni. Nem ér ez egyik gyártónak sem ennyit.

Az ATi részéről egyértelmű és hivatalos választ kaptam az üygben, hogy a HD 4xxx széria tudja a bitstreamet HDMI-n keresztül azokkal a megkötésekkel, amit fentebb már kifejtettem. Utálom ismételni magamat.

"És a bitstream-hez nem kötelező a PAP?"

A másolásvédelem nélküli sávokhoz biztosan nem, de az ATI válasza szerint a védetthez sem (feltéve hogy teljesíti a fenti restrikciókat, szintén nem írnám le megint). Gondoljuk már át: csak az AACS-nek meg a BDA-nak érdeke hogy mindenhol titkosítva menjen a cucc. A Dolby meg a DTS nem fogja ezzel nehezíteni a saját életét. Ők úgy vannak vele, hogy ha a tartalom gyártó védeni akarja a cuccait, ezt megteszi magán a médián (vagyis ez esetben a Blu-Ray-en), de ha valaki nem akarja, nem kövtelező.

"vagy egy directshow filterre gondolsz majd, esetleg ffdshow-ba egy codec? Ezeket mióta fejlesztik, 1-2 éve?"

A TrueHD source filter és fullos dekóder már készen van és teljesen nyílt forrású. a DTS-HD és DTS-HD MA kivételével mindenhez van már nyílt forrású dekóder, úgyhogy nem is vagyunk olyan messze a céltól.

"jelenleg csak az asus kártyája küldi ki bitstream-ben a dtshd-ma-t, mert működik a PAP. ennyi.."

És mondasz hozzá szoftvert, ami ki is tudja tolni bitstream-ben ezeket a sávokat? Amennyire én tudom, az Arcsoft is csak LPCM-be konvertálva tudja kinyomni ezeket, de bitstream-ben nem.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#23) Tauka válasza dchard (#22) üzenetére


Tauka
csendes tag

a tények:

-az arcsoft szoftvere igenis kitolja bitstream-ben a dd+-t és a dts-hd-ma-t meg a dts hd hr-t, kivéve a truehd-t. a kártya/driver maga bugos mint egy elsős egyetemista programozás házija,ez igaz, de akkor is ez az egy hardver van eddig ami ezt megteszi. olvass utána avs-en, 50+oldalas topic asus hdav1.3-ról...

- a truehd source filter és dekóder megvan? bitstream szemontjából a dekóder tök8, source filter gondolom kell, de akkor mégegyszer kérdem: ha veszek most egy 4000es sorozatú kártyát, akkor bitstream kimegy a truehd mondjuk mpc-ből? a válasz: nem.. azzal meg mehetek akárhová hogy a hdmi1.3 szabvány egyet jelent a bitstream-mel(is), ha NEM tudok ilyet kicsalni MOST a kártyából. igen, hozzá lehet tenni zárójelben, h majd esetleg valaha képes lesz rá, most nem képes.

"Ez sem igaz. Az ATI HD 4xxx széria minden tagja tud bitream-elni TrueHD és DTS HD MA sávokat, ha a tömörített hangsáv bitrátája nem haladja meg a 6,144Mbit/s-os sebességet. Ezt tudja másolásvédett és nem másolásvédett forrás esetén is. Másolásvédelemnél annyit a megkötés, hogy a hangsáv minősége nem haladhatja meg a 48kHz/16bitet, ellenkező esetben lekonvertálásra van szükség"

gondolom erre utalsz hogy ilyen megkötésekkel... nos, abban igazunk van, hogy PAP nincs a 4000es kártyákban. A PDVD és TMT PAP-ot támogató hardver nélkül 48/16ra butít, és nem enged bitstream-et,ha másolásvédett az anyag. Ergo ha valakinek eredeti blurayfilmnézésre szottyan kedve, ez nem nyújt teljes megoldást.

"ha a tömörített hangsáv bitrátája nem haladja meg a 6,144Mbit/s-os sebességet, akkor tud bitstreamelni"
ez mit jelent? mert vbr esetén ennek semmi értelme... vbr-nél van 2 sebesség, pillanatnyi és átlagos. a pillanatnyira ez nem vonatkozhat, merthát bármikor túlléphet egy 96/24 truehd sáv 6,144-t. "truehd hangsáv mérete osztva filmhossz másodpercekben"-nel számolva nem haladhatja meg? egy 7.1 96/24 truehd sáv átlagosan milyen bitrátájú? de miért épp a 7.1 48/16 pcm bitrátája a megnevezett limit, hm? (8*16*48=6144)

félre ne érts, szeretném ha neked lenne igazad, nem kötözködöm, de ha ez a kártya tudná a bitstream-et, akkor mi szükség lenne a külön PAP-ot támogató hangkártyákra. (asszem tudom a választ, h mégtöbbet leakasszanak az emberekről, vagyis szabványt (PAP) adjanak a hd tartalmak alá...)
de biztosra mered mondani, hogy a most fejlesztés alatt lévő filterek/szoftverek képesek lesznek bitstreamelni a másolásvédett bluray audiósávokat egy átlagos hd4000es/alaplapi hdmi-n keresztül(mert azok is 1.3-asok)? mert az asus/auzen kártyája ezért van/lesz.

[ Szerkesztve ]

(#24) dchard válasza Tauka (#23) üzenetére


dchard
veterán

Összefoglalva:

Igen, pillanatnyilag a maximum, amit el lehet érni a HD 4xxx kártyákkal, az a 8 csatornás LPCM HDM-n keresztül. Ezt tudja mindkét szoftver: PDVD és Arcsoft is.

"gondolom erre utalsz hogy ilyen megkötésekkel..."

Igen, arra utaltam.

"bban igazunk van, hogy PAP nincs a 4000es kártyákban."

Így van, nincs benne PAP.

"A PDVD és TMT PAP-ot támogató hardver nélkül 48/16ra butít, és nem enged bitstream-et,ha másolásvédett az anyag."

Árnyaljuk a képet: a PDVD jelenleg mindent 48/16-ra butít válogatás nélkül, függetlenül attól, hogy másolásvédett-e vagy sem. Arcsoftról nem tudok nyilatkozni e tekintetben.

"Ergo ha valakinek eredeti blurayfilmnézésre szottyan kedve, ez nem nyújt teljes megoldást."

Na látod fején találtad a szöget. Innentől kezdve a tartalomszolgáltatónak sikerült elérnie, hogy akinek eredeti lemeze van, az szívjon egy nagyot. Kitalálható, hogy hányan fogják megvenni a 2-300 dolláros említett két hangkártyát, és kik azok, akik inkább nem veszik meg eredetiben a Blu-Ray-t. Szerintem a legnagyobb pofátlanság talán itt van az egész rendszerben. Pontosan ezért én soha egyetlen darab eredeti lemezt sem fogok megvenni.

"ez mit jelent?"

Látod, ezt én is szeretném tudni. Ahogy megjött a válasz, rögtön írtam is rá az ATI-nak, hogy fejtsék ki bővebben, pontosan az általad említett okok miatt. A biztonság kedvéért átnéztem egy trueHD-s Blu-Ray lemezem fejléc fájljait, és egyikben sincs megjelölve átlagos bitráta, vagy bármi ehhez hasonló.

"de ha ez a kártya tudná a bitstream-et, akkor mi szükség lenne a külön PAP-ot támogató hangkártyákra."

Nagyon egyszerű: a mostanáig kiadott BD filmeknél a TrueHD és DTS-HD trackek bőven 6 mega alatt maradnak, amivel ki lehet elégíteni az "egyszerű" tömegek igényeit. Viszont ha valaki korlátozás nélkül akarja hallgatni/streamelni ezeket a sávokat, az vegyen annyi pénzért csak egy hangkártyát, mint amennyibe egy asztali lejátszó kerül.

Én a következőképpen látom a jövőt:

1. A PDVD-ről letettem, tehát bízom benne, hogy az Arcsoftba hamarosan implementálára kerül HDMI bitstreamig az említett kártyákhoz, és akkor védett, meg nem védett lemezeket is lehet lejátszani/bitstreamelni. Még ha ez nem is lesz teljes értékű, azért egy viszonylag jól használható megoldás lesz.

2. A bitstreaminghez elég egy sourcefilter. Tehát ha DTS-HD/MA-hoz befejezik mindezt, akkor az MPC-HC ismerni fog minden hangformátumot. Ahogyan az Ac3filtert megírták ingyen és bérmentve, szerintem ugyanez lesz a nagyfelbontású formátumokkal is, csak idő kérdése. Szerintem Anton is csak arra vár, hogy legalább a sourcefilterek elkészüljenek. Eredeti lemezt meg Slysofttal szintén meg lehet szólaltatni realtime-ban MPC-HC-n keresztül.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#25) stevve válasza dchard (#24) üzenetére


stevve
nagyúr

Látom, parázs vita alakult ki :D

Sajnos a bitstreaming feltétle a PAP. A HD 4000 PAP nélkül nem fog kitolni TrueHD hangsávokat eredeti BD lemezről, mivel a tömörített hangsávok használata a PAP-hoz van kötve. (más kérdés a kalóz cuccok használata) :P
PAP hiányában mindenképpen lesz beavatkozás,vagyis ahogy előttem írták, 16/48 LPCM fog kimenni és ezen nem változtat csak a PAP, akármit is mond az ATI marketing osztálya. Arra azért kíváncsi leszek, hogy ha valamikor elkészülnek a "nem hivatalos" filterek és bármilyen szoftver képes lesz kitolni a TrueHD hangsávokat kalózban, akkor mit csinál egy ATI HD 4000 kártya... ;]

Az a 6Mbps bőven elég a tömörített hangsávokhoz és nem csak most, a későbbiekben is általánosságban, tehát ez nem nagy érvágás a 4000 szériában, szerintem.

A cikes pontosításokhoz: hah, nincs kedvem átírni, így marad. Amíg a DVD-Audio a DVD nevet viseli és a hordozó az, nekem az DVD mard, formátum ide vagy oda. :DDD

A DD 640Kbps dolog így van, én meg ennek az ellenkezőjére nem találtam példát. :)

A TruHD 6 csatorna - 192KHz-et a Dolby oldalán olvastam, de nem a TrueHD leírásánál, mert ott nem említik. :)

[ Szerkesztve ]

(#26) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Olvastam a cikket, meg a hsz-eket, sokat lehet belőle okosdni. :K
1 kérdésem maradt:

Tegyük fel hogy ma kijön egy splitter és kodek csomag, mint pl. a Haali media splitter és az FFDShow új reviziói, amik képesek beolvasni és dekódolni a másolásvédetlen, de akár másolásvédett (utóbbi lehetséges egyáltalán? de most tegyük fel...) TrueHD és DTS-HD MA hangsávokat is, akkor ha LPCM kimenetre állítanám a kodeket a HD4800-as VGA-mon keresztül veszteségmentesen kijutna a hang a HDMI kábelen egy 1.3-as csatolóval ellátott, és azon hangot fogadni képes erősítőre?

Szóval ha megoldottá válik a tömörített hangok veszteségmentes szoftveres kitömörítése, akkor a kodek által visszanyert anyag már elfér az 1.3-as HDMI által biztosított LPCM sávszélben, és tulajdonképp tökéletesen ugyanazt a minőséget kapom vissza, mint ha bitstrem módban utazott volna a hangsáv, és az erősítő dekódere végezte volna a kitömörítést, nem?
Szóval a 8 csatornás, 24-bites, 192Khz-es LPCM formátumban történő utaztatás nem ejt semmiféle csorbár a TrueHD vagy DTS-HD MA hangsávból kinyert, az imént lefestett specifikációktól vélhetően gyengébb minőségű (max 6-8csati 24/96-ban, és nem 8 csati 24/192-ben) tömörítetlen anyagon?

Vagy LPCM-nél magasabb lesz a jitter, bitstreamnél meg elhanyagolható? Mert csak erre tudok még gondolni...

Mert akkor megvan a megoldás: Várni egy ilyen splittert és kodeket, és LPCM-et használni éjjel nappal mp3-tól játékokon át filmekig mindenre...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#27) Tauka válasza dchard (#24) üzenetére


Tauka
csendes tag

"A bitstreaminghez elég egy sourcefilter."

Ha van a truehd-hez már source filter, akkor miért nincs még bitstreaming a 4000es szériához? és ha dts-hd-hez lesz source filter, akkor ahhoz lesz bitstreaming is?

egyébként ez nem vita, hanem a normális tájékoztatás teljes hiánya gyártói részről.. :)

[ Szerkesztve ]

(#28) PuMbA válasza dchard (#14) üzenetére


PuMbA
titán

ArcSoft már sokkal gyorsabb,mint a PowerDVD ,de van egy gond. Dolby TruHD-ra 192kbps-t ír egyfolytában.Nemtudom ,hogy most ez hibás adat,vagy 192kbps-sel játsza le ténylegesen.

(#29) stevve válasza janos666 (#26) üzenetére


stevve
nagyúr

A HD 4000 valószínűleg nem fogja tudni kitolni bitstreaming módszerrel a tömörített formátumokat, ezért azt a gépben szoftveresen LPCM-mé kell alakítani. Ez nem jelent veszteséget, hiszen ahhoz hasonlatos, mintha egy zip-et kicsomagolnál.
A kicsomagolt hangsáv pontosan ugyanolyan bit/KHz értékekkel fog rendelkezni, mint a tömörített (nyilván).
Az LPCM legnagyobb hátránya a méret és sávszél, ebben segítenek a tömörített formátumok, de ettől még ugyanolyan minőségű marad... :)

Tauka:

A tájékoztatás hiánya... A baj abból ered (és a felhasználó is ezért dühös), hogy a kontakt egy marketinges, helpdesk-es emberke, akinek van egy bizonyos mélyésgű tudása, de ennél tovább nem lát. Megkapja a kérdést és jó esetben épp a kompetens emberkéhez továbbítja, aki mond rá valamit, amiből emberünk próblja kihámozni a választ és ezt tolja vissza. rosszabb esetben 1-2 körig ő próbál valamit válaszolni, de ő maga is tudja, hogy csak terel, ám reméli, hogy az ügyfél nem zaklatja tovább. Elég ritka, hogy a megfelelő emberrel tudjon kommunikálni a felhasználó...

[ Szerkesztve ]

(#30) janos666 válasza stevve (#29) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

De mi hátrány származik abból, ha a HDMI kábelen nagyobb sávszélességű adatfolyam áramlik? Persze a CPU-t lehet picit jobban leterheli a dekódolás, de nem hiszem, hogy ebből bármi hátrány fakadna. Filmezés alatt is lényegtelen 50 vagy 70%-on jár-e a CPU, játékok alatt meg amúgy is az LPCM a járható út, nem a realtime encode, az mégtöbb CPU-t eszik, még akkor is ha részben hardveresen menne (de nem így van, kevés kártya tud hardveresen encodelni DDliveba vagy DTS1,5-be, TrueHD-be meg még egyse).

A kérdés az lenne inkább:
Van rá esély, hogy a közeljövőben kijönnek ilyen kodekek, amik veszteségmentesen, resample nélkül LPCM-mé tudják alakítani a DTS-HD MA és TrueHD hangokat?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#31) dchard


dchard
veterán

(#26) janos666:

A válasz röviden, igen. Lehetséges a tömörített hangsávok veszteség mentes kicsomagolása.

(#27) Tauka:

"Ha van a truehd-hez már source filter, akkor miért nincs még bitstreaming a 4000es szériához?"

Azért, mert valamin keresztül meg is kéne etetni a kártya HDMI kimenetével. Na ez nincsen még készen.

"egyébként ez nem vita, hanem a normális tájékoztatás teljes hiánya gyártói részről.."

Ott a pont. Mindenki hazudozik össze-vissza, képtelenek válaszolnia kérdésre, a weboldalukon is f@szságokat írnak.

(#28) PuMbA:

Az csak bug. Nálam 10 megás TrueHD sávot is tud dekódolni.

(#29) stevve):

"baj abból ered (és a felhasználó is ezért dühös), hogy a kontakt egy marketinges, helpdesk-es emberke, akinek van egy bizonyos mélyésgű tudása, de ennél tovább nem lát."

Pontosan ezért kértem én a második levélváltás után, hogy a problémámat továbbítsák az enrgineering/developement részleg felé :) Na ezután kezdtek szakmailag relevánssá válni a válaszok.

(#30) janos666:

"De mi hátrány származik abból, ha a HDMI kábelen nagyobb sávszélességű adatfolyam áramlik?"

Semmi az ég világon. Nem lesz nagyobb a jitter, meg amúgy is: azt a 40-50ms-ot bőven nem fogod hallani, de ha mégis, akkor a mostani dekóderek is mutatják a jitter mértékét, és lehetőséget adnak user oldalról a korrigálásra.

"Van rá esély, hogy a közeljövőben kijönnek ilyen kodekek, amik veszteségmentesen, resample nélkül LPCM-mé tudják alakítani a DTS-HD MA és TrueHD hangokat?"

Erre nem esély van, hanem a trueHD például már működik is, csak egyelőre macerás (gráfot kell hozzá építeni), mert még nincs implementálva egyetlen kodekbe sem.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#32) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Kösz, akkor megnyugodtam, hogy megéri majd tavasszal beruházni egy HDMI-s erősítőbe a DB író mellé, és nem kell plusz 50k-t számolnom egy ASUS Xonarra, vagy inkább X-fi chipes Azurentech HDMI kártyára. :K

Még egy kicsit off, de messziről idevág:

Minimum milyen hangszórószettet ajánlanátok, ami a levegőbe is ki tudja juttatni azt a hangot, amit az erősítő a HDMI-n fogad egy Blue-rayre írt film lejátszáskor?
Szóval milyen szett kéne ahhoz, hogy hallható legyen némi különbség a sima DTS és a DTS-HD MA közt?
Csak 5.1-et akarok, nem egy nagy nappaliba lesz, a ház sarkában egy kissebb szobában ahol jóformán csak a számítógép van. Saccra olyan 15-20m^2 lehet, de még sose mértem le, viszont tényleg semmi más nincs ami bezavar, csak a gép egy asztalon, meg előtte 1 saját, és mellette félretolva egy vendégnek fenntartott fotel.
Viszont jobban belegondolva elférhetne a 7.1 is, ha szerintetek megérné.
Nekem csak 1 igényem van vele szemben: a front és rear (és esetleg side) hangszórópárok tök egyformák legyenek. Ne legyen inhomogén, hogy előről inkább mélyebb, hátulról magasabb jön, aztán a mélynyomó meg leválik a hátsókról és magában dübörög.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#33) jones965 válasza janos666 (#32) üzenetére


jones965
Modder

Nem a hangszóró szett határozza meg ezt a fajta hangsáv hallgatását-hallhatását.
Mindenképpen olyat, aminek az erősítője tudja kezelni ezeket a hangsávokat, egyébként csak a normál DD-t, vagy éppen a DTS-t fogod csak hallani.
Prémium kategóriában a PIONEER-nak vannak nagyon jó cuccai.

(#34) dni


dni
őstag

Grat cikk sorozathoz, végre magyarul is betekintést nyerhetünk a részletekbe.

A mai nap folyamán olvastam egy, a múlthéten megjelent Gef. 9300-as igp lapokról szóló cikket. (Jelenlegi 780G-s rendszeremmel HD videózás szempontjából egyáltalán nem vagyok megelégedve, így kénytelen vagyok valamilyen alternatívát keresni.)
A cikk szerint a 9300-as VGA-ra épülő rendszer is képes a hd hangsávokat HDMI csatin továbbítani LPCM formátumban, ahogy azt már a 8200-es alapú mobok is tudták. Van-e valami hátránya hangminőség/átvitel szempontjából a ATI HD4xxx rendszerével szemben?

[ Szerkesztve ]

(#35) janos666 válasza jones965 (#33) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az erősítőt elviekben már kinéztem, Denon AVR-789, mikorra a vásárlást tervezem már gondolom magyarországon is kapható lesz, és talán a 600$-ból is lejön addig 50-100 dolcsi, ha lesznek frissebb modellek. Ez dekódol akár TrueHD-t is, de mindegy, mert valószinűleg úgyis LPCM-ben tolok majd ki rá mindent a radeonból 1.3a-s HDMI-n.
Ez 7x90W-os + szub előerősítős, de elég lesz nekem ekkora szobába ennyi teljesítmény is, az se gond ha a hagnszóróknak magasabb a névleges terhelhetősége (úgyse tolja soha senki 100%-ra...).

Szóval a HDMI-s Radeon 4870 már megvan (bár jövő nyáron cserélődhet HD5870-re, GTX-360-ra, vagy kitudjamire, de a HDMI-re is figyelek majd ezekután...), az erősítő saccra körvonalazódott (az egyik legolcsóbb, de még minőséginek mondható HDMI-s cucc), a kérdés már csak az, hogy milyen hangszórószett menjen hozzá, amin meg is szóllal az a hang amit az eddig digitális elektronikai kütyük kínoztak, és a levegőbe, meg a fülembe is bejusson annak a 24/96-os TrueHD minőségnek a nagyobb része...

Most egy 5.1-es JBL SCS 178 szettel szemezek, csak nem tudom elég-e ilyen minőséghez. Főleg az ad okot a kételyre, hogy megtévesztésig hasonlóan néz ki a fényképeken, mint a mostani Genius Home Theater 5.1 cuccom. Tudom semmi közük egymáshoz, ez analóg erősítővel dobozolva volt 32k, a JBL meg passzív (aktív méllyel persze), és úgy van 60k körül.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#36) janos666 válasza dni (#34) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Mint tudjuk, a Geforceok (Gef8-tól GTX-280-ig mind) nem rendelkeznek saját hangkodekkel, csak az SPDIF-en érkező jelet tudják rákeverni a DVI-re dugott HDMI csati jelére.
Namost van egy lapotopom Geforce 8600GT-vel, és Realtek audio chippel, HDMI kimenettel a készülék oldalán. Ebben ugyanaz a realtek chip kezeli az analóg hangot, a koaxiális SPDIF kimenetet a DTS-connect lehetőséggel, és a HDMI outputot is.
És láss csodát, ugyanazok az opciók szereplenek a HDMI beállítások közt, mint az SPDIF módnál.
Szóval az integrált rendszereknél is csak a realtek chip SPDIF kimenetét drótozták be a HDMI kimenetbe, a geforce DVI-ből szedett huzalai mellé, amik a képet viszik.
Tehát ha geforceos HDMI-t akarsz, akkor tulajdonképp a Realtek kodeked SPDIF képességeit fogod használni.
Namost nem tudom az általad említett alaplapokra pontosan milyen realtek kodek kerül, de magából az SPDIF technológiából adódóan szerintem eléggé analóg a helyzet a lapotopommal, ahol bizony csak sima DTS és DDLive, valamint PCM lehetőségek vannak, de ilyen TrueHD bitstream, vagy hasonló az nem tűnik fel a control panelben, de még a 6-8 csatornás LPCM is jó kérdés, szerintem azt se tud 24/96-ban, csak stereot (különben minek kéne a DD-live meg DTS connect ha kimenne a multichanel LPCM is koaxon?)...

De javítson ki valaki ha tévedek. Ez most tényleg csak egy légből kapott epirikus extrapoláció. :))

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#37) dni válasza janos666 (#36) üzenetére


dni
őstag

Azt jó lenne tudni, hogy a 96/24-et tudja-e multiban is, vagy csak sztereoban (mint ahogyan a 780G), mert akkor számomra szinte semmi értelme a váltásnak.

A specifikációban ez áll: HDA 7.1 LPCM (Azalia)

A cikkben ez olvasható:

"So far so good; we don't have any HDMI incompatibilities, no repeater issues to report, the GeForce 9300 just worked in all of our home theater setups. But how about the more niche features?

8-channel LPCM support comes natively with the GeForce 9300 and like on the Radeon HD 4xxx series, it just works. NVIDIA's platform drivers include an HDMI audio driver that, once installed, allows you to configure your audio output as 2, 6 or 8 channels. Of course bitstreaming both Dolby Digital and DTS audio is supported. Unfortunately, as we've mentioned before, there is no support for bitstreaming Dolby TrueHD or DTS-HD MA; you'll need to wait until sometime next year before you get full support there."

Az angol AVForumon már van topicja a chipsetnek, illetve a korábban megjelent AMDs változatról is lehet infókat szerezni, lényegében megegyezik a két platform.

[ Szerkesztve ]

(#38) janos666 válasza dni (#37) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ha ezt írják, akkor azóta megoldották az nvidiánál is hogy odakerüljön a 8 csatornás LPCM a HDMI-re. Vagyis nem csak egy SPDIF bemenet van a geforceon (most mindegy hogy integrált formában vagy külön kábelen értjük), amire rácsatlakozik a realtek kodek kimenete, hanem valami okosabb megoldát találtak. Pl. rögtön HDMI képes az azalia cucc is, és akkor csak összekellett drótozni a kép és a hang csatikat egy aljzatra, így nem kellett SPDIF...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#39) dchard


dchard
veterán

Tauka: igazából annyi ötletem lenne, amit kipróbálnék a jelenlegi szoftverekkel, csak az a probléma, hogy az egyetlen ember, akinek van HD 4xxx kártyája és TrueHD/DTS-HD MA képes erősítője is hozzá, az vidéken lakik.

Például úgy tűnik tudok olyan gráfot építeni az Arcsoft dshow eszközeit felhasználva, ami ki tudja tolni bitstream-ben is ezeket a sávokat egy HDMI outnak, csak éppen nem tudom kipróbálni az elméletemet, és ez nem éppen olyan dolog, amit gyorsan el tudnék magyarázni valakinek.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#40) tdd587 válasza janos666 (#35) üzenetére


tdd587
őstag

Szerintem indulj ki abból, hogy mi az a szint, amikor vakon meghallod a 320-as mp3 és a FLAC közötti különbséget. Ezt elég könnyű ellenőrizni egy audio CD és az EAC segítségével.

Az AC3 jellegzetes tömörítési hibáit ugyanilyen könnyű meghallani. A DTS (core) sávval már nem szokott probléma lenni, de tegyük fel azt is felismerjük a hibáiról. És akkor jön a true HD és társai. 60k körül szerintem hiába. De a sorrend attól még valószínüleg felismerhető.

Persze 600k körül valószínüleg ezután is jobban fog szólni az AC3, mint 60k körül a true HD. Nem flame-nek, csak gondolatébresztőnek szántam, mielőtt tenyérnyi hangszórókat vásárolsz a true HD reményében. Csodák nincsenek. Hifiben leginkább csak drága dolgok vannak, azok is másoknál...

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#41) dni válasza dchard (#39) üzenetére


dni
őstag

Bp-i vok és van egy 875-ös Onkyom, ha lenne hozzá egy 4xxx kari Én szívesen segítenék. Ha megjelennek itthon a 730i lapok, akkor több mint valószínű, h váltok a ati-ről, állítólag nv-n jobb a 24p megjeleítés, és akkor lesz még egy 7.1 lpcm összehasonlítási alap.

(#42) dchard válasza dni (#41) üzenetére


dchard
veterán

Igen, burkoltan arra gondoltam az előbbi hozzászólásomban, hogy a közös jó érdekében felajánlkozhatna valaki, akinek van a szükséges felszerelésből :)

Most milyen kártyád van?

"állítólag nv-n jobb a 24p megjeleítés"

Szerintem meg minden karin egyformán tökéletes a kép, ha az ember powerstrippel a 23,976 többszörösére állítja be at LCD TV-je frissítési frekijét. A tearing valóban egy bosszantó probléma. Nálam elég brutálisan jelentkezett korábban. Mióta átállítottam az LCD TV frekijét, azóta gyönyörűen látszik a tearing a monitoromon, viszont a TV-ről eltűnt.

Szóval budapesti kollégák TrueHD/DTS-HD képes erősítővel meg HD 4xxx karival, tessék jelentkezni :C

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#43) virkir


virkir
veterán

Mindenképp érdemes megjegyezni, hogy a 16 bit nem jelent veszteséget a 24 bittel szemben, mert tartalmilag pontosan megegyezik a kettő, csupán minőségükben különböznek!

Akkor számodra a félig vizezett csapolt sör sem jelent veszteséget mert tartalmilag megegyezik a frissen felbontott, üvegből kiöntöttel?

"Nekem papírom van róla, hogy értek hozzá" by Glenda

(#44) stevve válasza virkir (#43) üzenetére


stevve
nagyúr

Nem, a példád rossz, mivel épp azt írtam, hogy ugyanaz van a két pohárban, csak a pohár más, ha már a sörnél vagyunk. ez gyakorlatilag nem veszteség!

Mi lenne veszteség? Ha mondjuk nem ugyanaz lenne benne vagy ha kibontás után nem pontosan ugyanazt a bitfolyamot kapnád. a veszteség, mint fogalom nem használható ebben az esetben, mert nem a szó szoros értelmében kell venni. Leginkább csak a "más" szó illik erre az esetre, nem a veszteség. :)

(#45) dni válasza dchard (#42) üzenetére


dni
őstag

Jelenleg 780g-ről megy, de van itthon még egy HD 3450-em és egy 9600GT-m.

Én 24, 25 50i, 60i értékkel próbálkoztam a CCC-ben egyiknél sem volt teljesen sima a kép, viszont a kép és a hang csak 50hz-en volt szinkronban (Kép HDMI, hang optikai).

(#46) janos666 válasza dchard (#42) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Lehet hogy az én monitorom bűne, de ha 59.94Hz-re állítom powerstrippel, akkor mintha ugrálna egy kicsit a kép a 23,976-os filmek közben, ha meg simán 60Hz-re van lőve CCC-ből, akkor nem.
Lehet amiatt, hogy a lejátszóvan be ván állítva a "Wait for vertical blank", a CCC-ben is a pulldown detection, és a video renderer szerint is ugrál 23,8 és 23,9 közt az FPS, mert szinkronizál a 60Hz-el (de az 59,94-el nem sikerül neki, mert az nem szokványos mód).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#47) dchard válasza stevve (#44) üzenetére


dchard
veterán

Nem kötekedni akarunk, csak azt szeretnénk ha belátnád, hogy a példa igenis rossz.

Közelítsük meg innen:

A tökéletes analóg jelnek végtelen a felbontása és a hullámgörbéje folyamatos. Mi ezt szeretnénk digitalizálni. Választunk hozzá egy mintavétel frekvenciát. Ezzel már jól elbasztuk a tökéletes jelünket, de nem ez a lényeg. És választunk hozzá egy felbontást is. A felbontás minél nagyobb, annál finomabb változások között tudunk különbséget tenni. Például egy olyan változás, ami 24bites felbontásnál még érzékelhető, 16biten már nem is változás a felbontóképesség "csökkenése"miatt. Vagyis ha ebben az esetben 16 bitet használunk 24 bit helyett, akkor igenis veszteség történt: elveszítettük a szóban forgó adatot, vagyis a különbséget.

Ha lekonvertálod a hangsávot 24-ről 16bitre akkor is veszteség történik.

Igazából ez fogalmi zavar. Olyan mintha azt mondanád, hogy az 1280x1024-es kép 16biten ugyanolyan mint az 1280x1024-es kép 12biten. Nehéz felfedezni a különbséget emberi szemmel ez nem vitás, de attól még nem lesz ugyanaz a kép.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#48) janos666 válasza tdd587 (#40) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

ExtraOFF:

Épp effelől próbálok érdeklődni, hogy milyen árkategóriában kéne gondolkodni.
Tudom hogy egy kertes családi ház árát is lazán el lehetne költeni hancuccra, van aki meg 20k-ból is olyat épít ami "megfelel neki, és értékelni tudja".

Egy bizonyos szintig minél többet költesz, attól jobbat kapsz. Eleinte egyenesen többet javul a minőség mint az ár, aztán közel lineáris, majd egyre kissebb meredekségű, mígnem szinte mindegy mennyit költesz rá, már az isten meg nem mondja hogy a 2x drágább tényleg minden szempontból jobb-e egy hajszálnyival.
Van 3-4 ilyen határpont, a vásárló pénztárcája 2 ilyen pont közé esik, és szerencsés esetben a drágábbat is választhatja, de ha az olcsóbb mellett dönt relatíve akkor is jól jár, csak rajta múlik.

Namost én épp affelől érdeklődnék, mely árkategóriáig lenne érdemes elvinnem a dolgot a hangszórókkal a 100k HDMI erősítő mellé. Mekkora összegig éri még meg közel egyenes arányban a befektetett pénz. A 60k-t csak irányárnak böktem, mert nem akarom egy 2 éves használt személygépkocsi árát leperkálni azért hogy 10%-al jobban szóljon, de nem akarom kidobni a pénzt azért se, hogy ztánna "szarul" szóljon (mármint ne vegyem észre hogy belefeccöltem 160k-t, mert úgy szól mint a régi 35k-s analóg cucc).
Mert ha nem hoz egy elvárható minőséget, akkor az összes elköltött pénz kidobott pénz, és jobban megérte volna 2x annyit rákölteni, ha az tényleg ad is valamit...

Szóval legkevesebb mennyiért vennél 5.1-es hangszórószettet egy 100k-s HDMI-s Denon erősítő mellé?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#49) dchard válasza janos666 (#48) üzenetére


dchard
veterán

Én mélynyomó nélkül 200k-t költenék rá. A többi pénzt meg költsd inkább a szoba akusztikájának javítására. Úgy is ott baszódik el a hang.

A másik meg, hogy 5 darab egyforma hangfalat vegyél, ha tényleg főleg mozira lesz a cucc (nehogy bedőlj a 3 utas baszottnagy frontoknak, vagy pedig vegyél két ugyanakkor surroundot is hátra :) ).

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#50) tdd587 válasza janos666 (#48) üzenetére


tdd587
őstag

Ez az elmélet ott bukik, hogy amikor (tegyük fel) már megvan a 600k hifi, akkor azt szokod meg és amikor váltasz mondjuk 2 év múlva 1 millió front hangszórókra, akkor az nem 10% javulás, hanem 100%. Ahogy ha visszalépsz 60 ezres frontokra, akkor sem 10% veszteségről beszélünk, hanem arról, hogy könyörögni fogsz 2 hétig, hogy kapcsolják már ki (aztán az audio memóriád törlődik egy bizonyos fokig és "megszokod").

Szóval az időfaktort ne hagyjuk ki a számításból. Ami most 10% különbözet 2x árért, az 2 év múlva 100% különbözetté érik meg.

A kérdésedre a válasz szerintem az, hogy rossz a kérdés. A hangszóró szett az AC3-hoz való, neked a loseless audióhoz hangfalakban kell gondolkodnod, a Denon miatt viszont nem kell nagyon elszállni. Életem első erősítője nekem is Denon volt, én KEF-et vettem hozzá a Q sorozatból, azt könnyű hajtani és könnyű felhajtani.

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#51) stevve


stevve
nagyúr

Eg jó hír az ATI-tól:

"Catalyst 8.11 has been targetted for solutions to a lot of HDMI issues. "

:K

(#52) dni


dni
őstag

hoppácska:

ffdshow_rev2239_20081020_dbt_new_audio_codecs

This is an official FFDShow-Tryout pre-release build which offers the support of the new audio codecs :
- EAC3 (Dolby Digital Plus)
- DTS-HD (only DTS core is decoded) : works with all codecs (libavcodec, libdts or SPDIF)
- Dolby TrueHD / MLP : works only when MLP codec set to libavcodec
- DTS and AC3 decoding using libavcodec
- MP2/MP3 decoding using libavcodec

(#53) dchard válasza dni (#52) üzenetére


dchard
veterán

Hányszor elmondtam ezt itt is meg máshol is :)

Az SVN-ben amúgy elég régóta (2007 közepe óta) benne van.

steeve: todo vagy changelog nincs esetleg hozzá? Vagy hogy mikor adják ki?

közben az ARcsoft fórumában is sikerült felketenem az érdekődést az ATI-val folytatott levelezésem nyomán.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#54) (ex)Cat válasza janos666 (#48) üzenetére


(ex)Cat
senior tag

Szerintem nem lehet így meghatározni, hogy mennyi pénzért vennék hangszórót, hiszen márkától, kortól függően tudsz jobabt - rosszabbat venni ugyanazért az összegért.

Ha kimondottan a mozi a cél, akkor szerintem se vegyél nagy hangfalat előre, inkább támogasd meg egy aktív mélyládával. Ez főleg azért érdekes, mert minőségben jobabt kaphatsz ugyanazért az árért.

Akármit is veszel az 5 hangszóró ha csak 1 mód van rá, ugyanabból a sorozatból kerüljön ki, mert elég érdekes hangzást produkálhatnak a nagyon eltérő dobozok. Ez alól kivétel leeht egy kicsit a két surround, mert kimondott teszt hangok kivételével azok mássága kevésbé fog feltünni filmnézés közben.

Én amúgy lehet megpróbálnék szétnézni a használt piacon, még annak árán is, hogy nem egyszerre veszem emg a dobozokat.

Ja.. nem tudom felmerült-e benned, de semmiképp ne mondj le a center sugárzótól, mert sztem az egyik legfontosabb hangszóró a rendszerben. És pont emiatt azzal se elégedj meg, hogy oda vmi gagyit teszel, hiszen a párbeszédek többségét ő közvetíti majd feléd.

Még annyit, hogy az a bizonyos szint, ahol már csak kicsi a + amit a pénzedésr kapsz, elég magasan van. Viszont ez sem jelenthető ki egyértelműen, hiszen gyártó függő is, hogy amit veszel az jobb - rosszabb, vagy legalábbis annak hallod-e.

[ Szerkesztve ]

(#55) tdd587 válasza (ex)Cat (#54) üzenetére


tdd587
őstag

Akkor egy biztos: annyiért vegyél hangfalakat, amennyid van rá. Na ezt is kipipáltuk...

Csak nagyon halkan kérdezem meg: ha 60e lenne a rendszerre, akkor a 9e forintos BD filmek fognak egyáltalán érdekelni?

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#56) janos666 válasza tdd587 (#55) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A BD filmek akkor fognak érdekelni, mikor már 25-30k-ért is kapok BD írót, és magamnak írom őket cimkézetlen hengeres lemezekre. (A 100Mb-es net megvan koliban, hétvégére hazahozok pár demuxot 360-as winyóval szerelt laptopon, wifin áttolom, megnézem, ha jó volt ki is írom...) :D

És nem 60k lenne az így se, egy HDMI-s erősítő kapásból 100k, vagy dollár árfolyamtól fügően most inkább afelett van, akkor kellenek még ugye kábelek (mert egy rövid, de minőségi HDMI kábel se 100ft, meg a hangszórókhoz se guberált kábelen kéne vinni a jelet az erősítőből), és akkor így olyan 60-100k marad a hangszórókra abból a 200k-ból amit egy évben el szoktam baszni ilyesmikre (új CPU, RAM, VGA, vagy épp monitor, vagy most hangcucc...).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#57) dchard


dchard
veterán

Újabb információk HD 4xxx széria + bitstreaming ügyileg:

ATi válaszolt arra a kérdésemre, hogy mi az oka a 6,144Mbit/s-os bitstreaming korlátnak a másolásvédett és a nem másolásvédett lemezeknél is.

A válasz szerint a kártyákon használt HDMI enkóder csip ennyit tud. Külön leírták, hogy ennek semmilyen jogi korlátozáshoz nincs köze sem a HDMI llc, sem a Dolby sem pedig a DTS cégek részéről. Tehát ennek tisztán hardware-es oka van, és nem amiatt, hogy valami licensz erre a korlátozásra kötelezné az ATI-t.

Praktikusan a jövőben kerülhet majd olyan enkóder a karikra, amikkel a nem másolásvédett cuccokat lehet majd tolni ezerrel kifelé.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#58) janos666 válasza dchard (#57) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Érdekes. Mivel nehezebb HDMI-be encodelni egy 15Mb/s-es tömörített hangot, mint tömörítetlen LPCM-et? Nem kell hozzányúlnia, csak áttolni, akkor meg mindegy milyen bitek mennek át, mi az adatfolyam tartalma, nem kell megfejtenie, csak ...0011101011... és kész.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#59) Tauka


Tauka
csendes tag

6,144-es bitstreaming korlááát? ez mégis mi a fenét jelent akkor?
hogy ezek a kareszok akkor 7.1nél maximum 16bites 48khz-es anyagot tudhatnak bitstreamben is? ezt most nagyon nemvágom...

[ Szerkesztve ]

(#60) janos666 válasza Tauka (#59) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem az LPCM-re vonatkozik, hanem a tömörített hangra, mikor feldolgozatlanul, kitömörítetlenül tolja át az erősítőnek, hogy majd az dekódolja. Vagyis ha "csak" 5Mb/s bitrátájú DTS-HA MA vagy TrueHD hangsáv van a lemezeden, akkor az egy az egyben átmehet a kábelen, és az erősítő azt csinál vele amit tud.

Ha meg 6,144Mb/s felett van, akkor egyenlőre isten se tudja mi történik, hisz a kódolt adatfolyamot nem lehet csak úgy egyszerűen újrasamplezni anélkül, hogy dekódolná tömörítetlen hanggá, de utánna baromság lenne vissza encodelni 6,144-es bitrátával és átdobni dekódolásra, mer az veszteséget eredményezne, ami pedig elkerülhető lenne ha inkább kimenne a dekódolt anyag ami kódolva nem fér át.
Szóval ilyenkor gondolom megszűnik a passthrough lehetőség, és csak szoftveres kitömörítés után távozhat tömörítetlen LPCM-ként (de még veszteség nélkül, ha belefér a 8*24*192k-ba, de mi az ami ebbe nem férne bele?).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#61) tdd587 válasza janos666 (#60) üzenetére


tdd587
őstag

Azt most nem vágom, hogy ennek akkor mi jelentősége. A lényeg, hogy meg lehet-e mondani, hogy LPCM-ben menjen ki a cucc az ATI kártyán keresztül, aminek minden HDMI-s erősítő (nem is kell 1.3) örül és kész. Ha ez megy, akkor megvan a loseless audio, end of story.

Vagy rosszul gondolom?

[ Szerkesztve ]

Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

(#62) Tauka


Tauka
csendes tag

Akárhogy is van, én nem örülök annak, hogy hardware-es limit ez a limit, mert ez azt jelenti, hogy ezzel nem lehet semmit sem kezdeni.

+ HDMI enkóder chip ennyit tud.. ez kb mit jelent? mit kell enkódolni egy truehd adatfolyamon? :F

+ ha a chip ennyit tud, akkor ez a chip maximuma kell h legyen, gondolom pillanatnyi maximuma.. ugye? tehát ha egy pillanatra átlépi ezt a limitet a tömörített adatfolyam sebessége, akkor... mi történik? fene tudja..

(#63) imi4199


imi4199
tag

Sziasztok!

Igazából sem minden világos nekem sem ezzel a Bitstreaming limittel kapcsolatban....
Ha az LPCM bitstream, akkor a 4670-es kártyámmal hogyan tudok 96kHz/24Bit/7.1-et az erősítőmre (Denon AVR-3806 LPCM 7.1-re felokosítva) küldeni? Az erősítő tökéletesen dekódolható LPCM 96/24-es jelet kap....
A matek szerint :

idézet Taukától:
"de miért épp a 7.1 48/16 pcm bitrátája a megnevezett limit, hm? (8*16*48=6144)"

Akkor most hogy is van ez? :F

A HD-hangsávokat a lejátszó szoftver kodekje dekódolja nem a HDMI enkóder, az csak összemuxolja képet és hangot, de akkor hogyan megy át a jóval magasabb bitrátájú hang?

Valaki tudja a választ?
Eddig sehol nem leltem rá...

(#64) Tauka válasza imi4199 (#63) üzenetére


Tauka
csendes tag

Mert az LPCM nem bitstream... van az LPCM, ami tömörítetlen jelet küld át, és van a dts-hd meg truehd meg egyebek, amit bitstream lehet (tömörített formában) átküldeni erősítőre...

ELVILEG a kártya LPCM-ben "korlátozás nélkül" tud működni, és bitstream van limit, de ez az utóbi az, ami roppant fejtörést okoz mindenkinek, hogy hogyan is kell érteni..

[ Szerkesztve ]

(#65) janos666 válasza Tauka (#64) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Neki is az okoz fejtörést, mint nekem.
Hogyha a HDMI encoder chip be tudja küldeni a kábelbe a 35,1563Mb/s sávszélű LPCM hangot a kép mellé, akkor miért nem tudja ezt egyanúgy a 35Mb/s-os tömörített jellel is, hisz ennek a chipnek az ég világon semmit nem kell csinálnia egyik jellel sem, csak bejuttatni a kábelbe elektromos jelek formájában az 1-esek és 0-ák sorozatát. Nem ő állítja elő az LPCM jelet, azt szoftveresen csinálja a CPU, meg a GPU-ba integrált hangkodek, és a tömörített jelet sem kell véletlen sem dekódolnia. Szóval neki totál mindegy mi az adatfolyam tartalma.

Mintha lenne egy szivattyú amire azt mondom, hogy vizet azt 35 liter/sec-el tud átszivattyúzni egyik tartályból a másikba, de enyhén vörös szinűre festett vizet (vagy más, vízzel közel azonos sűrűségű és viszkozitású folyadékot) már csak 6 liter/sec-el.
Baromság, nem változott meg a folyadék fizikai tulajdonsága egy kevés szinezőanyagtól, a szivattyúnak meg nincs szeme hogy lássa mi megy át rajta.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#66) Tauka


Tauka
csendes tag

Ennél már csak akkor az lenne a rosszabb, ha azt mondanák, hogy ez a limit lpcm-nél is megvan, csak eddig ködösítettek. kiindulva abból amit mondasz, hogy nincs különbség a kettő jel között alapvetően, és ha egyikre a hardware limitál, akkor másikra is...(?)

[ Szerkesztve ]

(#67) janos666 válasza Tauka (#66) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, az LPCM-ről világosan kimondták mit tud (és elég sokat, bármit amivel otthon összefuthatsz - 24bites 96Khz-es hang 8 csatornán, de talán még a 24-bites 192Khz-es 7.1-et is tudná, mert itt csak a csatornánkénti sávszél van korlátozva, csak olyan hangsáv sehol sincs). Levan írva itt a cikkben is, meg Cifu logoutos írásából is úgy fest, az működik.

Ha a 8.11-es driverben tényleg fektetnek némi hangsúlyt a hangkodek kérdésére talán jönnek majd mellé infómorzsák a release notesben. Vagy lehet hogy a bővebb ismertetéssel addig vártak míg épkézláb szintre hozzák a drivert...

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#68) Tauka


Tauka
csendes tag

Legyen igazad... ;)

(#69) Tauka


Tauka
csendes tag

Elvileg kinn van a 8.11
HDMI audio driver:
http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/hdmiaudio-xp

vlki elég bátor egy próbára? :)

(#70) dni válasza Tauka (#69) üzenetére


dni
őstag

Elvileg ez kell a VGA-n található hangkeltőhöz[link]

Ez pedig nem frissült:

"ATI HDMI Audio Device R2.03 2008/9/4 15733k"

(#71) (ex)Cat válasza Tauka (#69) üzenetére


(ex)Cat
senior tag

Én felraktam, de semmi nem változott.

(#72) Tauka válasza (ex)Cat (#71) üzenetére


Tauka
csendes tag

Sajnos AVS-en is hasonlókat írnak.. :(
most van egy ilyen a realtek honlapján: ATI HDMI Audio Device R2.09 2008/11/17
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3

ki tudja.. :F

(#73) imi4199 válasza Tauka (#69) üzenetére


imi4199
tag

Ho,ho,ho!

A mellékelt linkeden lévő (alsó) drivert felpattintva végre van XPSP3 alatt is 5.1/7.1-es HDMI hangom! Végre!!!!
Ezen felül A hang jobb mint a Realtek-es ATI driveré! A 48/24-es FLAC hangsávjaim életre keltek, elég jelentős a különbség. Eddig a mintavételi korlátot át nem lépő 48/16-os filmek jobban szóltak mint a 48/24-es változatok (nem értettem, akármit próbáltam állogatni akár a vezérlőpult, akár a driver hangbeállításaiban)! Mert, a driver szintjén is butítva volt ezek szerint...? Nem csak a lejátszó szoftverekben....
Eddig csak Vistával próbálkoztam (mivel xp-n nem működött), ott először lemintavételezte a hangot, aztán az alapértelmezettként beállított hangformátumra felkonvertálta (Vista alap "szolgáltatás") ezek szerint, és ez ugyan érezhető volt minőségben, de nem volt megfogható. Az XP esetén viszont nincs kutyulás, az MP3-nál 44,1kHz, a 96/24-esetén 96 kHz, stb jel megy az erősítőbe, semmi felesleges hókusz-pókusz. Ez is oka lehet a hangminőség jelentős javulásának....
A hét végén Vistánál is kipróbálom a dolgot, bár ott az alapértelmezett mintavételezési konvertálgatás miatt nem biztos, hogy ilyen jelentős a javulás...?
Az AVS-Fórumon utánaolvasgatva, elég ha a 8.11-es Catalyst fel van dobva a gépre és nem is kell más, mert alapból benne van ez a driver. Nem tudom, még nem próbáltam.
:R
Ha kipróbáltam a Vista alatt is a dolgot, leírom mit tapasztaltam...

(#74) imi4199 válasza (ex)Cat (#71) üzenetére


imi4199
tag

Hali!

Először a Realteket le kell szedni.
Akkor csináltad jól (Egyenlőre csak XP-ről beszélek), ha a hangbeállításokban "ATi HD Audio rear output" feliratot látsz a Vezérlőpult hangbeállításaiban....
Egyébként a Powerdvd és társainál nem történt valóban minőségbeli változás....
Személy szerint az MPC-t használok, pont amiatt, hogy legalább szoftveresen ne legyen butítgatás...

(#75) FF23


FF23
senior tag

"DTS csak 768Kbps DVD (korlátozva, mert 1.5Mbps a maximum bitrátája)"

Ezt nem teljesen értem. Miért nem lehet kihasználni a maximumot, ha a DVD-játékos(ok) ezt tudj(ák)a?

Valamint, a BD ripeknél pl. ilyet lehet látni.:
DTS-HD Master Audio 5.1 / 48 kHz / 2107 kbps / 16-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 16-bit)

A DTS-HD MA elvileg veszteségmentes. Hogy lehet kinyerni belőle a veszteséges DTS-t? Bocs, ha hülyéket kérdezek :R

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#76) PuMbA válasza FF23 (#75) üzenetére


PuMbA
titán

Mert a film már nem férne rá a DVD-re. Így is elég szűk a hely egy 2,5 órás filmnek ...

(#77) stevve válasza FF23 (#75) üzenetére


stevve
nagyúr

A DVD-re ez a bevett szokás. Gondolom leginkább helyhiány miatt kerül fel "fél" DTS (768 kbit/s), de van olyan is, amin a teljes 1536 kbit/s is ott van.

A DTS core (mag) kinyerésének pontos módját nem ismerem, de tény, hogy úgy tárolják a lemezen, hogy abban az esetben, amikor a tömörített nem használható, csupán ezt a sima DTS-t küldi ki a lejátszó. Tehát a DTS-HD MA valóban veszteségmentes, de mondjuk úgy: butított DTS is kiszedhető belőle.

Nah, elszöszmötöltem vele, PuMbA már válaszolt is. :)

[ Szerkesztve ]

(#78) FF23


FF23
senior tag

stevve és PuMbA

Nem hagytam figyelmen kívül a helyigényt sem, de ez nincs így.
Nem minden film 2,5 órás, és sok gyári DVD9-en giga feletti szabad hely van két-három nyelv ellenére.
Persze van jó példa is:

2:32 koncert 7,69GB
AC3 5.1/ 48kHz/ 448kbps/ 16bit/ 500MB
LPCM 2.0 48kHz/ 1920kbps/ 20bit/ 2,09GB

Természetesen nem vitatkozni akarok :R , csak kb. ezt látom a BD-nél is. Van pár kirakat kiadvány minden jóval, soknál meg ócsósított HD-szerű -talán kompresszorozott, vagy kicsit átkevert- hang.

"van olyan is, amin a teljes 1536 kbit/s is ott van." -erre tudnál példát mondani? Meglesném. Remélem nem helló kitti ;]

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#79) stevve válasza FF23 (#78) üzenetére


stevve
nagyúr

A Resident Evil-nek van ilyen kiadása, csak linket nem találok, ahol bizonyságot mutathatnék. Igaz, ritka, mint a fehér holló, az ilyen :)

Egyébként ha meg nem helyhiány (bár egy ilyen sáv 1 GB is lehet), akkor meg sima spórolás miatt nem teszik fel az 1536-os sávot.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.