Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) föccer válasza #33253120 (#50) üzenetére


föccer
nagyúr

Az itteni téma alapvető része a relativitás elméletnek. Kb az egész előadás sorozat arról szól.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#52) joysefke válasza Barthezz2 (#49) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A tudomány nem népszerűségi vetélkedő. Minek teszel fel kérdéseket, ha a kevés épkézláb választ egyébként ignorálod? Ha vicces meg frappáns válaszokat akarsz, akkor jelöld meg annak megfelelően a topikot.

(#53) Barthezz2 válasza joysefke (#52) üzenetére


Barthezz2
MODERÁTOR

Mindenki tudományos elméleteket fejteget, nem meséket. Miért kell kiforgatni az ember szavait? Muszáj minden áron kötekedned? Olvastam minden választ, és megnéztem a videókat(bár tekintve, hogy több óra anyagot kaptam, nyilván még nem mindet). De tőled csak a kötekedés megy, az nem kell, kösz.

Nem tetszik, nem kell hozzá szólni. Én örülnék. Tényleg. És erre sem várok választ. Köszi!

[ Szerkesztve ]

Everybody lies.

(#54) #90088192


#90088192
törölt tag

En fordítottam a kérdésen, ha végtelen energia szükséges egy tömeggel rendelkező tárgy fénysebességre gyorsításához, akkor egy tömeg nélküli verzióhoz 0 energia szükséges?

(#55) UnA válasza Dr. Romano (#48) üzenetére


UnA
Korrektor

Látom, nincs sok érzéked a finom különbségekhez. :N

(#56) Dr. Romano válasza UnA (#55) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Mindenhez van érzékem, egyedül a gondolatolvasás nem az erősségem ;]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#57) ncc1701 válasza #90088192 (#54) üzenetére


ncc1701
veterán

Ezt minden nap megteszed, mikor bekapcsolsz egy lámpát.

(#58) #90088192 válasza ncc1701 (#57) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az majdnem igaz, hiszen amikor bekapcsolsz egy hagyományos izzót az abba befektetett energia 99.99% hőként távozik, a maradék ugye az elektronok mozgása(energiaszint ugrása) álltál generált fotonok létrehozása. De ebből mennyi a foton felgyorsításara tett erőfeszítés? :R

[ Szerkesztve ]

(#59) Hieronymus válasza #90088192 (#58) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A távozó hő csak veszteség.
Elméletileg lehetne vákuum az üvegburában. Ez esetben csak a tartószerkezet és az és vezetékezés képezne hőhidat. Sokkal magasabb lehetne a hatásfok. (és a probléma a termék fejlesztéssel)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#60) joysefke válasza #90088192 (#58) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az majdnem igaz, hiszen amikor bekapcsolsz egy hagyományos izzót az abba befektetett energia 99.99% hőként távozik,..

Valóban tragikus a hagyományos izzólámpa hatásfoka, a villamos energia néhány százaléka alakul látható fénnyé. Az energia döntő többsége infravörös sugárzássá alakul, egy kisebb része pedig hővezetéssel távozik a foglalat irányába.

...a maradék ugye az elektronok mozgása(energiaszint ugrása) álltál generált fotonok létrehozása. De ebből
mennyi a foton felgyorsításara tett erőfeszítés?

A felhevült volfrám szabad elektronjai melyek a magas hőmérséklet miatt gerjesztve vannak, előbb utóbb vissza-visszaugrálnak alacsonyabb energiaszintre, ezen energiaszintek különbségének megfelelő energiájú foton pedig kisugárzódik. A foton nyugalmi tömege nulla, sebessége pedig elektromágneses hullám révén fénysebesség. nincsen gyorsítási periódus, azonnal fénysebességgel száguld, amíg valami el nem nyeli.

Egy egy foton energiája kizárólag a frekvenciájától függ: E(foton) = frekvencia * konstans.

A volfrámszál 2000-3000 fok körüli hőmérsékleten izzik a körtében. Minél magasabb a hőmérséklete annál jobban párolog. Amikor izzik gyakorlatilag (felhevített) fekete testként funkcionál. Széles frekvenciatartományban sugároz ki fotonokat, de a nagy részük ehhez a 2000-3000K-es hőmérséklethez tartozik. Innen jön a színhőmérséklet. az izzó fém hőfoka közvetlenül meghatározza, hogy a kisugárzott fotonok mekkora hányada tartozik a látható és mekkora az infravörös spektrumba. Ha növeled a volfrámszál hőmérsékletét, növekszik a látható hullámhosszba tartozó fotonok aránya.

Az izzószál hőmérsékletének növelésével növekszik annak párolgása. A párolgás hatását ellensúlyozandó raknak az izzóba egy kevés halogén gázt (halogénizzó). Hogy a halogén ki tudja fejteni a hatását, kell egy hordozó töltőgáz (argon). A halogénes volfrámizzók így magasabb hőmérsékleten tudnak üzemelni, ezért hatékonyabbak.

[ Szerkesztve ]

(#61) #90088192 válasza joysefke (#60) üzenetére


#90088192
törölt tag

Köszönöm :R
Akkor tovább kérdezek, volt hír róla, hogy a fotonokat(fénycsóvát) lelassítottak pár 100 km/h sebességre, vagyis rengeteg energiát fektettek bele, miután megszűnik az energia befektetés a foton újra c-vel megy tovább?
Vagy ugyan olyan lassan? Mert akkor amekkora energia szükséges volt lelassítani a fotont, akkora kell felgyorsítani is nem?

(#62) Hieronymus válasza #90088192 (#61) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A fény sohasem lassul le. Minden esetben a vákuumbeli fénysebességgel halad.
DE!
A közvetítőanyagban a fény nem tud egyenesvonalban folyamatosan előre haladni, akadályba ütközve, irányt változtat. Ekkor az egyenes irányba mutató sebesség vektora alacsonyabb, a fénysebességnél, mert a fény attól eltérő szögben halad.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#63) föccer válasza #90088192 (#61) üzenetére


föccer
nagyúr

Az energia befektetést inkább átételesen használhatták. Vannak olyan anyagok, amiben lassabban halad a fény. Olvastam már olyat is, hogy ~3 m/s sebességgel haladt egy közegben.

Magyarázat egyel lentebb (fentebb, kinek milyen irányban)

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#64) #90088192 válasza föccer (#63) üzenetére


#90088192
törölt tag

Koszi mindenkinek :)

"elektromágneses hullám révén fénysebesség"

Vagyis ha elektromágneses mező hat rajuk, akkor csak a frekvencia/hullámhossz/amplitúdó változik meg de a terjedés sebessége nem?
Értem amit 1Stein irt sok szempontból de nekem az jött le hogy tér manipulálással lehet a fény sebességét változtatni, vagyis amekkora energia mennyiséget fektetünk a tér megváltoztatásába, akkora energia szükséges a foton/fény sebességének megváltoztatásához nem? :R

(#65) #90088192 válasza Hieronymus (#62) üzenetére


#90088192
törölt tag

Erre nem gondoltam, de mar ezt is tudom :R

(#66) Hieronymus válasza #90088192 (#64) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A fénysebesség állandó.
Tekintsd úgy, hogy a foton digitális állapotú. Vagy halad vagy nem.
A fényt csak inerciarendszeren belül tudjuk vizsgálni. Ezen belül a fénysebesség állandó, még akkor is, ha az anyagban zik-zak úton halad.

Mekkora dobás lenne egy olyan ablaküveg, amin a fény, 182-183 nap alatt jutna át. Nyáron a havas tájban gyönyörködhetnék. Télen, a nyári napsütés fűtene.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#67) Dr. Romano válasza #90088192 (#65) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Ezt nagyban úgy képzeld hogy a nap belsejében lévő foton több 10ezer évig bolyong mire sikerül felszínre törnie.

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#68) joysefke válasza #90088192 (#61) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Akkor tovább kérdezek, volt hír róla, hogy a fotonokat(fénycsóvát) lelassítottak pár 100 km/h sebességre, vagyis rengeteg energiát fektettek bele, miután megszűnik az energia befektetés a foton újra c-vel megy tovább?

Hallottam róla, de igazából nem néztem utána, hogy mit csináltak, spekulálni meg nem szeretnék.

Ami biztos: a fény vákuumban c-vel terjed, optikailag sűrűbb anyagban c(közegben) = c / törésmutató -val, ahol a törésmutató az anyagra jellemző 1-nél nagyobb közötti konstans. A levegő törésmutatója picivel van egy felett, tehát a fénysebesség a vakuumbelinél picit lassabb, az üvegé 1.5 körüli, szemüveglencsék 1.8, gyémánt 2.5.

Amint belép a fény a sűrűbb anyagba, azonnal lassabban terjed, amint kilép belőle azonnal gyorsabban. Nincsen "gyorsítási szakasz". A a terjedési sebesség megváltozásához nem kell itt munkát végezni.

A fénynek egyszerre van hullám és részecsketermészete. Amikor fénytörésről, terjedési sebességről, doppler hatásról gondolkodsz, akkor érdemes a fényre mint hullámra gondolni és nem mint részecskék egy nyalábjára.

Érdekesség:
Egyébként a fény vákuumban hullámhossztól függetlenül c-vel terjed, teljesen mindegy, hogy infravörös, látható, UV vagy éppen röntgen tartományban van a frekvenciája. Amikor nem vákuumban halad, akkor a sebessége ( c / törésmutató ) csak egy körülbelüli érték, mert az anyag törésmutatója általában egy picit frekvenciafüggő, tehát a vörös és a kék fény sebessége nem lesz pontosan azonos.

(#69) lev258


lev258
veterán

Ha már a "lassú fény"-ről beszéltek, akkor fontos megemlíteni, hogy két sebesség-mennyiség is van, melyek fontosak a témában. A fázis- és a csoportsebesség.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#70) #90088192 válasza Hieronymus (#66) üzenetére


#90088192
törölt tag

Értem :)

Azt is értem amit az inercia rendszerről írsz, azért hoztam fel a tér manipulálásával kapcsolatos elgondolást, hiszen ha tér kis szeletet tudnánk manipulálni akkor ott képesek lennénk számunkra mint külső szemlélőnek a fény sebességet megváltoztatni abban a térrészben nem?
Ez lenne az egész kérdésnek a lényege amit feltett a kérdező nem? :R

(#71) #90088192 válasza joysefke (#68) üzenetére


#90088192
törölt tag

Erről így konkrétan csak magát a doppler hatást tudtam, ezert is van kék vagy vörös eltolódás, és ez segít a távolság meghatározásában.
A kettős termeszét részecske szemléletmód csak kölcsönhatáskor érvényesül, ha jól sejtem. :R

(#72) UnA válasza Dr. Romano (#56) üzenetére


UnA
Korrektor

Akkor ha még valakit érdekel a téma, egy kis alternatív elmélet:

https://qubit.hu/2018/02/27/volt-e-valojaban-osrobbanas-vagy-a-feny-sebessege-lassul

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.