Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#91) b0bcat válasza DeFranco (#85) üzenetére


b0bcat
addikt

Tehát akkor most - ahogyan azt már korábban sejtettem - nem is magával a nyelvtannal van baj, hanem azzal, hogy az idegen nyelveket sok helyen nyelvtani alapon tanítják. Jól értelek? ;)

Nos, én - mint nyelvtanár - úgy gondolom, hogy bár kétségtelenül igazad van abban, hogy minimális nyelvtanozás mellett is lehet nyelvet tanulni illetve tanítani (apró pontosítás: a nyelvtant nem lehet hanyagolni, de lehet "stikában" úgy is nyelvtant tanítani, hogy azt nem nevezzük nevén, nehogy még megriadjanak a nyelvtanfóbiások), végeredményben a nyelvtani alapokra helyezés segít lerövidíteni a nyelvtanulásra fordítandó időt, mert olyan szabályokat tanul meg és gyakorol be a diák ezáltal, amely alapján saját maga is képes lesz önállóan helyes mondatokat alkotni.

Ezekről a sémákról beszélünk. Ha tudom, mit jelent az "I am hungry." mondat, és végig tudom ragozni a személyes névmásokat létigével (tehát az "én", "te", stb. mellé oda tudom tenni, hogy "vagyok", "vagy", stb.), akkor önállóan is át tudom alakítani a mondatot, és másik mondatot tudok kreálni belőle, úgy mint "You are hungry.", "He is hungry.", stb. Vagy ha ismerek másik melléknevet, akkor már magamtól el tudom mondani pl. azt, hogy "I am happy.". :K

Itt ezzel a szabály + szókincs kombóval megspórolom azt az időt, amit azzal tölthetnék, hogy egyesével bemagolom a különféle, ilyen séma szerint elképzelhető mondatok összességét.

Az én meglátásom szerint erre jó, erre való a nyelvtan. :)

Természetesen rengeteg dolgot a "másik irányból" tanul meg az ember, hogy valahol olvassa vagy hallja, és mondjuk a szövegkörnyezetből megérti, és akkor azt kompletten raktározza el magában.

A saját önéletrajzi ihletésű példám erre a "Who do you think you are?" mondat, illetve maga az egész szerkezet, ami mögötte áll. Emlékszem, hogy ezt a sort egy dalban hallottam, és rögtön megértettem, hogy mit jelent, pedig nem tanultam korábban. (Megjegyzés: nagyon sok szabályszerűségre magam jöttem rá tanulóként, mert nem voltak valami jó tanáraim általánosban...)

A lényeg: onnantól kezdve nem csak ezt a mondatot, hanem minden hasonló szerkezetű mondatot is össze tudtam rakni (a mondat különböző elemeinek cseréjével), mert ezt úgymond sémaként megjegyeztem. :K Nem számít, hogy nem a tanárom mondta el, tele nyelvtani kifejezésekkel, leíratva a szabályt prózában. :D

Röviden összefoglalva: szakmai véleményem szerint a tudatos nyelvtani felkészülést mellőzve is lehet nyelvet tanulni, sőt, akár magas szintre is lehet fejleszteni, de biztosan több erőfeszítést igényel, mint nyelvtanozással.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.