Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#523) bambano válasza DarkByte (#517) üzenetére


bambano
titán

"Ami pontosan megegyezik az ADC-PCM-DAC folyamat kimenetén tapasztalt jellel.": azt kellene végre elfogadni, hogy lehet, hogy egy villanyásznak két, egymás mellé rakott, bazi vastag kijelölő filccel felrajzolt grafikon pontosan megegyezik, de ez egy matematikusnak még pletykaszinten is gyenge állítás.

Azon a szkópon az elektronsugár egy 1V RMS= 2.83 V csúcstól csúcsig jelet úgy ábrázol, hogy az elektronsugár vastagsága az osztás szerint 0.1 V. Az elektronsugarak nullaátmenet kapcsolói (szinkronjelei) nem azonosak. Tehát ami az egyik szkópon látszik, ahhoz képest a másik szkóp jele időben el is lehet tolva (mint ahogy el is van).

A következő probléma, hogy nyalókásnak ábrázolja a digitalizált jelet, ami megint nem igaz. Itt egy ábra tőle:
Ez az ábra azt mutatja, hogy két mintavételi időpont között egy konstans jellel közelíti a d/a az aluláteresztő szűrő *előtt* a jelet. Ez elméletben így is van, a valóságban nem. Mint ahogy a négyszögjelből sem négyszögjel lesz, ha sávhatároltan viszed át (van róla felvétel a videóban), a d/a konverter kimenete sem szabályos téglalapokból közelíti a szinuszt. (másik hsz-re: az igaz, hogy van lépcsős téglalapos ábra arról, hogy *elméletben* mi jön ki a d/a-ból, csak arról nincs, hogy *gyakorlatban* valójában mi jön ki).

Így néz ki a négyszögjel ugrása kinagyítva (szintén montykától):

na ez a szemét, amit itt látsz, egy néhai négyszögjel felnagyított része sávhatároltan ábrázolva. ugyanez a sávhatárolt szintugrás történik a d/a konverterben, mikor a mintavételi időpontban egyik jelszintről átugrik a másikra.

Tehát az elméleti, szép téglalapokból összeállított kimeneti jel helyett a valós kimeneti jelet úgy kapod meg, ha a téglalapok függőleges oldalait véletlenszerűen elborogatod egy kicsit jobbra, és a hosszukat is véletlenszerűen megváltoztatod egy bizonyos szórással, majd a vízszintes vonalakra rápakolsz egy kis hullámot. Így az aluláteresztő szűrő bemenetére közel sem az a szép, elméleti téglalapos jel fog kerülni, mint amit kiszámoltál, hanem egy hibasorozattal terhelt jel. Erről fogja levágni a sávon kívüli jeleket a szűrő, és erről akarja montyka meg pár villanyász itt bebizonyítani, hogy ugyanaz, mint az eredeti jel.

Nem, nem ugyanaz. Azt majd mindenki eldönti, hogy:
1. hallja-e a különbséget
2. érdekli-e a különbség (és pláne annak anyagi vonzata), vagy tesz rá magasról.

ettől a tény tény marad: nem ugyanaz jön ki a d/a-ból, mint ami bement az a/d-be. és ezt nem lehet lefotózott képernyőképekkel bizonygatni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.