Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) hege8888


hege8888
aktív tag

Jó reggelt!

Köszi ismét a napi olvasnivalót! :R

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#2) KFORboy


KFORboy
senior tag

Ustinov azzal a sok plecsnivel hogy csilingelhetett menet közben :"D

Cartman: -Tyű || Butters: - Dupla TYŰ !

(#3) cyklon válasza KFORboy (#2) üzenetére


cyklon
csendes tag

Bizony, komoly bizsuja volt :)

(#4) Lenry


Lenry
félisten

köszönöm, ismét egy érdekes olvasmány a szokásosan magas színvonalon :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5) Male


Male
nagyúr

Köszönöm! Ismét egy jó szombat délelőtti program :)

(#6) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Újfent remek rész volt, köszönet érte!

Ez azért is érdekes volt számomra, mert már személyes vonatkozásai is vannak -- kisgyerekként ugyanis már "tanúja" lehettem a Szojuz-Apollónak. Emlékszem, a tökéletes műszaki analfabéta apámmal magyaráztattam el a történteket és olvastattam fel az újságcikkeket.

Az óvodában is komoly eszmecserék és viták alakultak ki arról, hogy melyik a menőbb űrhajó, a Szojuz vagy az Apollo! :)

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#7) Cifu válasza MaCS_70 (#6) üzenetére


Cifu
félisten

Az óvodában is komoly eszmecserék és viták alakultak ki arról, hogy melyik a menőbb űrhajó, a Szojuz vagy az Apollo!

Én akkor még nem éltem, de később is csak hanglemezről hallgatva hallhattam először Hofi Gézának a zseniális magyarázatát az Apollo-Szojuz űrrandevúnak. És csak 2000 után láthattam a felvételt ( akit érdekel, Akácos út, 1975, Építem a csatornámat, így hirtelen: katt ide és a 38-adik percctől ). Betegre röhögtem magam rajta (btw egyébként több verziója is volt)....

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8) nalaca000


nalaca000
tag

Köszönöm. Ismételten...

A világ egyik legnagyobb problémája, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosok meg mindenben kételkednek!

(#9) Fred23


Fred23
nagyúr

Köszi ezt is! Meghozta a kedvem további régi videók nézéséhez. :)

(#10) DjFlanker válasza Cifu (#7) üzenetére


DjFlanker
aktív tag

Köszönöm a szokásos kiváló cikket :)
És hát Hofi zseniális :)

Jó pilóta alagútban nem katapultál

(#12) Elf


Elf
aktív tag

Azért az a szaljut-skylab a 4-es dokkolóval jó kis ISS béta lett volna. :-)
Kár hogy nem nem haraptak rá a fejesek.

(#13) hege8888


hege8888
aktív tag

Tetszik a sorozat, mégegyszer gratulálok!

Időben meddig fog elmenni a "sorozat"?

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#14) MaCS_70 válasza hege8888 (#13) üzenetére


MaCS_70
félisten

Remélem, úgy 2050-ig. Addig feltétlenül szeretnék élni! :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#15) Doze válasza Cifu (#7) üzenetére


Doze
aktív tag

Cifu, te HTKA-ra is szoktál írni?, épp post olvastam a A JAS-39 Gripen & MiG-29 – Gondolatok a honvédelemről 2018-as kiadása... gondolom társszerző voltál

hmm ez is bejött...

Akit érdekel: [link]

[ Szerkesztve ]

(#16) Cifu válasza Doze (#15) üzenetére


Cifu
félisten

Azt Molnibalage követte el, ha az utolsó oldalra lapozol, ott megtalálod a nevem, én csak a lektorálásban és pár anyagban segítettem Molninak. ;)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#17) Cifu válasza Elf (#12) üzenetére


Cifu
félisten

Az annyira béta lett volna, hogy jobb is, hogy nem valósult meg. Két eltérő légnyomáson és légkörrel dolgozó űrállomás/űrhajó párost egyesíteni eléggé beteg ötlet. Szerencsére a NASA az 1970-es évekre elengedte ezt a tiszta oxigén légkör-mániát, és ők is áttértek a földi légkörnek megfelelő légkör alkalmazására....

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#18) Cifu válasza hege8888 (#13) üzenetére


Cifu
félisten

A koncepció a Szovjet-éráig ilyen részletességről szól, aztán az orosz korszak történetét már szabadosabban veszem végig, hiszen a meg nem valósult terveket leszámítva az egész gyakorlatilag az ISS Alfa űrállomásról szólna.

Végül az orosz tervekről lenne szó... amely annyira képlékeny és átláthatattlan, hogy igazából még én sem tudom, hogy melyik végéről közelítsem meg... :(((

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#19) t_a_m_a_s válasza Cifu (#7) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Az akácos utat én is kívülről fújtam 7-8 évesen. Pont a Tesla kilövés kapcsán jutott eszembe, hogy mekkora dolog lehetett anno. Egy egész ország ült a fekete-fehér TV előtt és nézte (gondolom). Kb így ültem a youtube stream előtt én is, és lélegzet visszafojtva néztem ahogy a Teslát kilövik. Aztán másnap reggel mutattam a fiamnak, konstatálta hogy jó volt, és már ment is tovább a dolgára :D

Nagyon jók ezek az írások, egyenlőre csak átfutni volt időm őket, de amint a meló engedi, bepótolom az olvasást!

Holnap majd jól beletépünk...

(#20) Auratech


Auratech
őstag

Nagyon köszönöm! Jó kis olvasnivaló volt. Érdeklődve várom a folytatást!

Auratech Field Recording

(#21) Ed_007


Ed_007
aktív tag

Köszönjük! :)
Várjuk a folytatást. :R

(#22) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Ismét nagyon szépen köszönöm!

Kiváló lett!

Jó volt olvasni, hogy volt szép közös története a két félnek és ilyen hamar már.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#23) Lalikiraly válasza Cifu (#18) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Tehát még jó sok részre számíthatunk?
A MIR gondolom sok cikket megfog érni...
Máris nagyon várom őket :)

Szép napot!

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#24) doberman


doberman
senior tag

Köszönöm a heti ür olvasnivalómat. :R
:C

8lnu

(#25) Millerchris


Millerchris
tag

Nem semmi sorozat az egész. Ultra lexikális számomra.

A holnap mèg messze van!

(#26) Corpuscle


Corpuscle
őstag

Köszönöm én is, jól indult a hétfői munka! :D

(#27) arelim


arelim
tag

már érzem az iron sky harmadik részének alcímét: iron sky 3 - ruskies on the moon!

(ノಠ益ಠ)ノ彡┻━┻

(#28) BatchMan válasza Cifu (#7) üzenetére


BatchMan
senior tag

Akkor 8 éves voltam, és élénken él bennem az akkori szöveg:
Szojuz-Apollo közös űrrepülés...
Basszus, egy darabig nem esett le, hogy az Apollo-Szojuz, az a Szojuzapollo! Végig zavart a csere :B
Meglepett, hogy ez a zsákutca ekkora helyet kapott a cikksorozatban. De ennek csak örültem.
Várom a fejleményeket! Kitartás, hajrá!

(#29) sheep


sheep
addikt

Üdv,

egy kérdésem lenne a 23mm-es "kutya közönséges" gépágyúval kapcsolatban amit az űrben kipróbáltak:
ezt úgy kell érteni hogy a lőszer is hagyományos, lőpor töltetű volt?
Ha igen, akkor milyen módon biztosították az oxigént? Volt külön oxigéntartály a fegyverhez?
Remélem nem kérdezek "orbitális" hülyeséget :)

[ Szerkesztve ]

MSI MPG Z390M GAMING EDGE AC, I7 9700K, INNO3D GEFORCE RTX 4090 X3 OC , G.Skill Aegis 32gb 3200 DDR4, HP Reverb G2 VR

(#30) gafz válasza sheep (#29) üzenetére


gafz
csendes tag

A lőporban (és egyéb kémiai robbanóanyagokban) benne van a tüzelőanyag és az oxidálószer is. Maximum a túl alacsony hőmérséklet rontja az égés sebességét... szvsz.

[ Szerkesztve ]

(#31) Cifu válasza gafz (#30) üzenetére


Cifu
félisten

Pontosan, a hajítótöltet maga tartalmaz mindent az égéshez, a Földön elsütve egy lőfegyvert sem a légkör oxigénjét használja fel.

A felvetésed, mely szerint a hőmérséklet okozhat problémát egyébként jogos, szvsz a fegyvert megfelelő hőháztartással láthatták el, mert azért az árnyékos részeken cirka -150°C-os hőmérséklet okozhat problémát, ahogy a napos oldalon a 120-150°C is. Ha másban nem, a lövegcső hőtágulása okozhat problémákat.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#32) Lalikiraly válasza Cifu (#31) üzenetére


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

És ez csak egy mikroprobléma volt a sok x millióból, amire a mérnököknek kellett megoldást találni. És csodálkozunk, hogy 10-ből 9 rakéta nem jutott ki az űrbe.

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#33) sheep


sheep
addikt

Köszi a válaszokat, nem is gondoltam hogy ez így működik :)

MSI MPG Z390M GAMING EDGE AC, I7 9700K, INNO3D GEFORCE RTX 4090 X3 OC , G.Skill Aegis 32gb 3200 DDR4, HP Reverb G2 VR

(#34) hobizoli válasza KFORboy (#2) üzenetére


hobizoli
nagyúr

nézd meg az É-Koreai generalisokat, nekik meg a nadrágjukon is kituntetes van

több drón kell ;P

(#35) Male válasza hobizoli (#34) üzenetére


Male
nagyúr

Tiszta páncél már :DDD

(#36) jeni válasza Male (#35) üzenetére


jeni
félisten

Nekik már nem is kell golyóálló mellény sem.

(#37) vilmose33


vilmose33
őstag

Köszönöm, nagyon jó sorozat :R

A jövő most van

(#38) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Köszi megint... lassan egy egész könyvnyi az adag.... :C :R

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#39) Doze válasza Cifu (#31) üzenetére


Doze
aktív tag

Meg gondolom a visszarúgás, vagy nem?, Valami stabilizátor rendszer biztos fel kellett szerelni, mert egy ekkora "ágyu" R-23 (23mm) nem kis visszarúgással rendelkezik... simán letéríti a pályáról

Mondjuk ez is csak a ruszkik fejéből pattanhatott ki :D

(#40) Cifu válasza Doze (#39) üzenetére


Cifu
félisten

Ellentmondásosak a források. Egyesek szerint a reakcióerő nem volt olyan mértékű, hogy drasztikus hatással legyen a pályára, elvégre is egy 20 tonnás űrállomás (egy szojuzzal együtt már 26,8 tonna) az, amire hat egy ~190 grammos, ~970m/s sebességre gyorsított lövedék reakcióereje. Ez a manőverező hajtóművek ezredmásodperces begyújtásának felelne meg nagyon durva megközelítéssel.

Ettől függetlenül néhány helyen leírják, hogy a manőverező hajtóműveket a fegyver elsütésekor automatikus begyújtja, hogy negálja a reakcióerőket.

Szóval rövidebben: ez a gépágyú akkora reakcióerővel nem rendelkezik, hogy néhány lövés drasztikus pályamódosítást okozzon, plusz akkora lőszerkészlettel sem, hogy folyamatos tűzcsapás miatt erre sor kerülhessen.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#41) Ed_007


Ed_007
aktív tag

Az origo-n Gagarin útja kapcsán írták:

"a Vosztok-1 a tervezettnél magasabb pályán keringett,
a Földre való visszatérése is sokban a szerencsének tudható be, mert a fékezőrakéta nem működött megfelelően, a leszálló- és műszaki egység nem vált szét időben, illetve a légkört elérve tüzes golyóként száguldva fékeződött le.
Eközben Gagarin testére óriási nyomás nehezedett, amit csodával határos módon mégis túlélt. Sikerült időben katapultálnia, ejtőernyőjével a Volgához közeli Szmelovka falu mellett egy szántófölden ért földet."

http://www.origo.hu/tudomany/20180327-gagarin-tulelte-a-vilag-elso-urutazasat-megis-fiatalon-halt-meg.html

Volt katapult Gagarin űrhajójában? Amit láttam az akkori visszatérő egységekből, annyira szűk volt a bejárati nyílás, hogy azon még az űrruhás ember is nehezen fért ki, nemhogy egy katapultülés...

(#42) Cifu válasza Ed_007 (#41) üzenetére


Cifu
félisten

Ajánlom figyelmedbe a cikksorozat második részét.

Igen, Gagarin, ahogy minden Vosztok-űrhajós, egy katapultülésben ült.
A Vosztok két ajtóval bírt, egyik a beszállásra volt használatos, egy másik, pedig a katapultülés fölött volt, és azon keresztül távozott, mikor a visszatéréskor kb. 5-7km magaságba ért a kapszula, majd 2,5km-es magasságban az űrhajós ejtőernyője kinyilt.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#43) Ed_007 válasza Cifu (#42) üzenetére


Ed_007
aktív tag

Köszönöm szépen, tanulságos volt!

(#44) Fryskitt válasza Cifu (#7) üzenetére


Fryskitt
addikt

Igen, én is Hofi előadásában hallottam erről először - más a légkör, ugye. Mindenfajta értelemben. :C

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#45) Cifu


Cifu
félisten

A szovjet űrprogram meghatározó alakjai, egy kis sorvezető, ha a nevek esetleg nem csengenek elsőre ismerősen.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.