Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Sas madár válasza lapa (#88) üzenetére


Sas madár
őstag

Szia.
Néztem itt a fotókat ez légcserére van kitalálva ?
Nem olvastam még vissza de érdekel a téma még házépítés előtt ismerkedem a technológiákkal.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#102) Rive válasza lapa (#96) üzenetére


Rive
veterán

...mondják, hogy a pvc nem egy életbiztosítás...
Engem inkább az érdekelne, hogy néhány év múlva mi is tenyészik egy ilyen talajhőcseréló belsejében.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#103) Rive válasza Sas madár (#101) üzenetére


Rive
veterán

Goto zIndex fórum, házépités, passziv ház topik.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#104) Rive válasza Sotho (#97) üzenetére


Rive
veterán

Ha nem kell, hogy túl htékony legyen, akkor meg csináld meg 15%-ra, mozgó alkatrész nélkül, 10+ éves élettartammal - napelemből.

Élettartamra számolva vastagon ver minden mechanikus kütyüt, és szórt fényben is üzemképes marad.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#105) lapa válasza Rive (#102) üzenetére


lapa
veterán

ez nálam pár év múlva kiderül. úgy alakítottam ki a dolgot, hogy monoton esése van, így legrosszabb esetben pár évente fel lehet tölteni 1-2 köbméter szappanos vízzel, aztán kiszivattyúzni. nem egyszerű, de ez a házi megoldás. a nagyobb rendszereket valami füsttel vagy mivel fertőtlenítik, majd ha már ott vagyunk ránézek majd mik a konkrét módszerek.

úgy gondolom a lényeges itt a harmatpont, tehát akkor van baj, ha annyira le tud hűlni, hogy kicsapódik a nedvesség. eddig ezt nem tapasztaltam, de valóban téma lehet nagyobb távolságnál.

[ Szerkesztve ]

(#106) lapa válasza Rive (#104) üzenetére


lapa
veterán

igen, a napelem azért nagyon király. én csak azon csodálkozom, hogy miért nem kombinálják tükrökkel? nem hagyományos fókuszálásra gondolok, de ha minden panel mellett lenne egy akár fix, akár napkövető tükör, akkor szerintem egyből féláron lenne a dolog. és ehhez mindössze két zsanér, egy polikarbonát vagy plexi tükör meg egy kis menetesszálas szervó kéne.

gondolom a válasz valahol abban keresendő, hogy nem lineáris a karakterisztikája a paneleknek, de nem láttam erre vonatkozó infót még sehol.

(#107) Rive válasza lapa (#106) üzenetére


Rive
veterán

Tükörrel, de műanyag vagy fresnel-lencsével is csinálják. Annyi vele a gond, hogy vigyázni kell, túl ne melegedjen a panel.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#108) lapa válasza Rive (#107) üzenetére


lapa
veterán

van linked? még sose láttam ilyet.

(#109) Rive válasza lapa (#108) üzenetére


Rive
veterán

Úgy keresd, hogy 'concentrator photovoltaic'.

Ui.: Ja, még ami ezekkel van. A sima napelemtábla az elég jól működik szórt, illetve nem merőlegesen érkező fényre is. Ezek a koncentrátorosak viszont nem. Plusz még a melegedés.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#110) HummeRC válasza lapa (#81) üzenetére


HummeRC
senior tag

Azért ekkora marhaságot ne írj le. Földfelszini napállandó persze. 5 évvel ezelőtti tananyagokban még 500w/m2 volt a szentírás... Mások is megmérték tudom. Csak éppen a tények azt bizonyítják, hogy rosszul mértek (ha mértek és nem csak számították), illetve csak részinformációt szolgáltattak.

Szerinted a kisujjamból veszem a napintenzitást? Mi is mérjük természetesen, csak még nem publikációkész az anyag. Nem csak egy számot akarunk kibökni, hanem elég sok mindenre kiterjedően a hasznosítható napenergia mennyiségét idő és évszak függvényében. Kezdve azzal, hogy milyen beesési szögnél mérjük.

Szóval hagyd a maszlagot kérlek. :W

A nem megtérülő napkollektorokat meg magyarázd meg kérlek az elégedett tulajdonosoknak, akiknek már megtérült. Van belőlük szép számmal... ;)

Gondolom szerinted 5 évet sem bírhatnak ki azok a termékek, amikre a gyártóik 10-15-20 év garanciát vállalnak. :C

(#111) HummeRC válasza Rive (#102) üzenetére


HummeRC
senior tag

Nagyon jól tudod. Nem használunk pvc-t talaj léghőcserélőhöz.

Kezdő házépítők figyelmébe: Még filmet is kiadtak a témában, csak kevesen veszik a fáradtságot, hogy megnézzék. Pedig 2 óra alatt rengeteget tanulhat az ember, ennek következtében pedig sokat spórolhat, ha más kárán tanul... Alapvetően passzív ház építése a filmkészítők célja, de az is "csak" épület, sok mindenről szó van benne. Fészekrakók. Benne hagyták azt is, hogy milyen bakikat követtek el, amiket lehetett átépíteni... ;)

[ Szerkesztve ]

(#112) lapa válasza HummeRC (#110) üzenetére


lapa
veterán

úgy gondolom az 5 évvel ezelőtti legprimitívebb mérési eredmények (mondjuk egy lavór víz meg hőmérő) is megcáfolhatták a te akkori tananyagodban szereplő értékeket. ennek fényében pedig nem biztos, hogy szeretnék a te "akkori szentírás" tudásodra építeni.

lehet vitatkozni rendkívül komplex csillagászati meg matematikai egyenleteken évekig. a napsütés erősségét, energiáját megmérni pár fizikai állandó ismeretében annyira triviális, hogy nem tartom lehetségesnek a többezer elismert kutató meg több millió dollár értékű műholdak által mért eredmények téves mivoltát.

szóval nevezz maradinak, de amit ennyire egyszerű megcáfolni, azt már megcáfolták. mindenkiben, aki újat alkot (lásd magad vagy magatokat) felmerül a gyanú és jellemzően a kelleténél is alaposabban ellenőrzik a máshonnan vett adatok helyességét. ez számomra azt jelenti, hogy napi átlag 50 hozzád hasonló szakember cáfolná meg egyértelmű bizonyítékokkal a dolgot.

ettől függetlenül ha kideríted, hogy duplán süt a nap az csak jó, szóval mindent bele.

annak, amiről írsz még mindig nem sok köze van az egységnyi, napra merőleges területre eső energiához. még akkor se, ha szinusz-koszinusz 10%-kal vastagabb a légkör, amin áthalad itt nálunk az egyenlítőhöz képest. te azt mondod, hogy jóval több, mint 1000 W felszínen, én meg azt látom, hogy a műhold 1366-ot mért odakünn és annál csak kevesebb lehet.

szerintem az 1000w reálisan hangzik annak fényében, hogy a légkör a világossága (a koromfeketétől való eltérése) másik felét biztosan nem a földfelszín irányába veri vissza. szóval 1366w is akkor lehetne a maximum, ha az ég korom fekete lenne, vagyis semmilyen visszaverődés nem lenne. azt meg tudom, hogy fentről nézve ugyanúgy minden világos-homályos kissé, szóval visszaverődés felfelé is ugyanúgy van. esetleg nézz meg föld körüli pályán készült képeket, ugyanezt mutatják.

a megtérüléssel kapcsolatban azt akartam kissé szerencsétlen módon megfogalmazni, hogy nem a pénzen van a hangsúly. azért próbáltam alálőni mind a napelem, mind a napkollektor megtérülési idejének. valószínúleg a kolinál a beírtnál kisebb szám (pl. "1 éven belül") kevesebb férleértésre adott volna okot. amit írni akartam az az, hogy hajrá napelem meg hajrá kollektor, a megtérülési időtől függetlenül.

(#113) lapa válasza HummeRC (#111) üzenetére


lapa
veterán

szép egyébként a fészekrakók, bár vagy 100 év (energiabefektetés szerinti) megtérülése lett a végén az őserdő-padlós, dupla háznyi betonnal épült, "minden gép 5 km-t került mert természetvédelmi területre épült", fél szikás-hegységet elhordós, sok fát kivágós, ezer halogénnel világítós, saccra 100+ milla költségvetésű épületnek.

úgy gondolom rendkívül tanulságos a film olyan szempontból, hogy hogyan lőjünk túl a célon. szerintem a passzív háznak akkor van értelme, ha azt valóban a visszafogottság jellemzi. ettől azért főhőseink elég messze vannak. a bajt csak tetézi a jópár marketinges kényszerkanyar a bugyborékos kád meg infraszauna meg a popófröcsizős klozet kapcsán.

arra nem tér ki egyébként a film, hogy végül kivették-e a legelején két méter mélyre leásott pvc csöveket. csak az van benne, hogy belül már fémmel dolgoztak. nem néztem utána, tehát ettől még valami háttéranyagban lehet róla szó.

persze ízlések és pofonok, értem hogy a 80 m2 minimálházba nem sok reklámoznivaló fér. valószínúleg egyébként is csak az irígység beszél belőlem, mert nekem nem telt fröcskölős wc-re, most meg már egyébként is műanyag hordókba nyomnám a salakot legszívesebben.

(#114) frescho válasza HummeRC (#110) üzenetére


frescho
addikt

Meg tudnad jelolni azt a szakirodalmat vagy oktatasi jegyzetet, ahol ezt az 500W/m2-et hol olvastad? En tobb, mint 10 evvel ezelott is 1000W/m2-ert tanultam.

A linkelt haz kicsit a lo tuloldala. Annyira takarekosra epult, hogy a befektetett plussz energiat/penzt majd az unokaknak fogja visszahozni. Tobbre tartom azokat, amik valyogbol es mas termeszetes anyagbol epitettek es valos megtakaritast mutatnak fel a kornyezet terheles teren.

https://frescho.hu

(#115) HummeRC válasza lapa (#112) üzenetére


HummeRC
senior tag

Úgy látszik nem érződött az irónia az írásomban. Erre a "szentírás" szóra sokan felkapták a fejüket. Pedig pont azt akartam vele kifejezni, hogy amit tényként mondtak már akkor (és méretezte a rendszereket sok cég e szerint), az mára bebizonyosodott, hogy marhaság. Lehet, hogy már akkor is tudtuk, de más tudni valamit és más bizonyítani tudni.

Előrebocsátom, nem vagyok csillagász. Eszméletlenül nem érdekel a nap működése ezen a szinten. (Max hobbiként.) Engem a másik oldal érdekel és érint. Pont ezért mondtam, hogy még nem publikáció kész az anyag. Még folynak a tesztelések és a bizonyítások/cáfolatok. Lehet, hogy igazunk van, de persze tévedhetünk is, csak akkor jó lenne tudni, hogy miért teljesít jobban a napkollektor az "elméleti maximumnál"? És nem csak 1 gyártó, 1 tipusa...

Egyébként halkan jegyzem meg, hogy az általad linkelt anyagot nagyon sok féle képpen lehet értelmezni. Én pl úgy értelmezem, hogy legalább fél tucat mérési hiba van benne amit látok (meg legalább egy tucat amit én nem, de egy hozzáértő rögtön kiszúrna) és ezek egy részéről tudnak is. Pláne hogy több helyen megemlítik, hogy nem tudják miért annyi, nekik sem tetszik az érték, még elemezni kell és a vizsgálatot kibővíteni... Azt az 1366w-ot csúnyán saccolták statiszikai módszerrel. Kezdve azzal, hogy nem folyamatos a mérésük, hanem szakaszos, mozgó műholdakkal, változó mérési időpontokkal és események kiszűrésével. Ez minden, csak nem hiteles arra vonatkozólag, hogy mennyi energia érheti a földfelszínt... :P

Egyébként nem akarok senkit meggyőzni az igazamról. Csak beszélgetünk, eszmét cserélünk. Előnyöm nem származik abból, hogy itt próbálok tanácsokat adni, hisz csak egy ismeretlen nicknév vagyok. Szándékosan még csak be sem linkeltem hol dolgozom, hogy nálunk vásároljatok, vagy hogy velünk szereltessetek, vagy hogy mutassunk működő rendszert. Akit érdekel, az úgyis megtudja, akit meg nem érdekel, annak meg úgysem számít.

A megtérülésnél akkor én értettelek félre. Bocs. :R

Igen a pénz nem a fő kérdés (persze azért nem baj, ha nem ráfizetéses...) a föld kímélése érdekében. Valamit hagynunk kell az unokáinkra is. És igen, hajrá napenergia. Az egyetlen, amit tényleg ingyen kapunk.

#113: Félre értesz. Nem azt akartam mondani, hogy ez a film a szentírás, hanem hogy nagyon tanulságos és sok érdekeset lehet látni benne. :K (Mindamellett óriási baromságokat is természetesen.)

Kicsit alátippeltél. Jó lesz az 200+ millónak is. ;) Ráadásul nem kapta meg a passzív ház minősítést. :C

Hagy idézzek Tőled egy gyönyörű mondatot:
"úgy gondolom rendkívül tanulságos a film olyan szempontból, hogy hogyan lőjünk túl a célon..." :C Teljesen igaz. Viszont Te legalább már ennyivel is tapasztaltabb vagy, valamint láthattál építési fázisokat, technikai megvalósításokat. Nagyon sokan azt hiszik, hogy azért mert több száz éve primitív technikával is tudtak az ősök házat építeni, ezért ma már mindenki tud, akár egy óvodás is. Hát itt az ellenpélda. Persze nincs az a tudatlanság, amit ne lehetne pénzzel pótolni. (Nem konkrétan rád vonatkoztatva.) :))

#114: megnézem, hátha megvan még és akkor nem megjelölöm, hanem feltöltöm ide. Egy biztos, a "szakik" akkor ezt nyomták folyton.

[ Szerkesztve ]

(#116) Rive


Rive
veterán

Nomost. A Naplopó az nem a napállandót méri, meg nem is a full merőlegeset, hanem csak úgy egy hasznosat, de azért 1250-ig fel tud náluk szaladni a dolog. Szóval azt mondanám, hogy úgy 1300 körül lehet valahol a sik felületen elérhető maximum, plusz még potenciálisan a szórt sugárzás. Ebből jön le a napjárásból, időjárásból, kollektor hatásfokából, mifenéből fakadó veszteség.

Passzivház-témakörben megintcsak a zIndex fórumot javasolnám, ott előfordul az a csóka, akinek a háza megkapta a passzivház-minősitést.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#117) rtom


rtom
senior tag

Jó témakör, én is beleszólok ;]

Szal az energiatakarékosság sztem is az épület tervezésénél kezdődik, utólag eléggé macerás. A "környezetbarát" építkezésre a manapság nálunk árusított passzív-ház rendszerek nem igazán jönnek be, de ez tetszik: earth ship. A beruházási költsége sem lehet túl magas, ellenben nem hiszem, hogy sok mo.-i építésznek megfordulna az agyában - vagyis kevéske támogatást kaphat az ember egy ilyen ötlettel (hatósági engedélyezés? :Y ) Valahol már olvastam, hogy Mo.-n is épült már ilyen, de most nem találtam a cikket. :(

A többi megoldás terén én a barkácsot részesíteném előnyben, a korábban már linkelt sörkollektor sztem zseniális, én itt szoktam még mazsolázgatni: instructables, pl. a napkemence szintén jó ötletnek tűnik.

A napelemcellák terén jelentős fejlesztési eredményeket értek el mostanában, aminek köszönhetően reményeim szerint rövidesen nagyot fog zuhanni az áruk és elérhetőbbé válnak; pl.: link.

(#118) vcsabika


vcsabika
tag

A stirling motoról még nem hallotam de nagyon tetszik! megnéznék egy ilyet valami homemade kivitelbe! :C

[ Szerkesztve ]

(#119) julius666 válasza rtom (#117) üzenetére


julius666
addikt

A napelemcellák terén jelentős fejlesztési eredményeket értek el mostanában, aminek köszönhetően reményeim szerint rövidesen nagyot fog zuhanni az áruk és elérhetőbbé válnak

Ezeket a híreket kb. 20 éve tolják, aztán még mindig várat magára az energia-forradalom. Mindig majd 5-10 év múlva lesz.

(#120) Sas madár válasza Rive (#103) üzenetére


Sas madár
őstag

Amit ajánlottál az angol fórum?

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#121) Sas madár válasza HummeRC (#111) üzenetére


Sas madár
őstag

Érdekelne hol jutottál hozzá a fészekrakók filmhez?
Nem szeretném megvásárolni de ismeretségi körben még nem találkoztam vele.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#122) Rive válasza Sas madár (#120) üzenetére


Rive
veterán

[link]

Ui.: a passzivházas csóka Wulfin néven irogat.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#123) Sas madár válasza Rive (#122) üzenetére


Sas madár
őstag

Köszi így inkább élvezhető.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#124) Sas madár válasza rtom (#117) üzenetére


Sas madár
őstag

"Valahol már olvastam, hogy Mo.-n is épült már ilyen, de most nem találtam a cikket."
Cikket nem de valami kisfilmet láttam én is és mintha kertész lett volna a tulajdonos szakmája és azzal kapcsolatos volt a riport,milyen anyagokat és növényeket ideális használni.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#125) siti


siti
senior tag

stirling motort régóta akartam építeni, model boltokban lehet is kapni (persze konzervesdobozból is lehet, de ilyen szinten nem tudok fúrni, faragni, esztergálni, mert nincs mivel) kivitelezéstől függően, már 10fok különbség megforgatja, teljesítménye pedig a puszta látvány.

egy jobb modelkit persze 20-30e Ft, egy áramot termelő meg gondolom a sokszorosa...
meg egy link ha valaki barkácsolna egyet

[ Szerkesztve ]

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#126) siti válasza siti (#125) üzenetére


siti
senior tag

ezek amúgy beta stirling elvén működnek, a cikkben ha jól emlékszem az alfa van (wiki@rulez) vagy gamma stirling, de kb mindegy :)

[ Szerkesztve ]

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#127) lapa válasza Sas madár (#121) üzenetére


lapa
veterán

a fészekrakók tán a legutóbbi előtti otthon magazinban volt, de ahogy nézem www.feszekrakok.hu-n meg lehet rendelni.

bár reklámért szerintem ne adj pénzt, inkább tö**** le valahonnan.

egyébként a film maga abszulút hasznos, mondhatni hiánypótló, ez a kapcsódó postomból nem jött le. én pl szabályosan kényszerítettem gazdasszonyt a megnézésére.

(#128) lapa


lapa
veterán

nem tudom mennyien emlékeznek még RGB-re, ő nagy stirlinges lett. gondolom főként mert lehet pb-gázzal hekkelni közben.

én személy szerint azt mondom, ha valaki nagyon barkácsolni akar inkább építsen sörkollektort, azért az egy-két nagyságrenddel többet hoz vissza. otthoni körülmények között a stirling kevéske dologra építhető meg.

(#129) lapa válasza HummeRC (#115) üzenetére


lapa
veterán

szerintem is nagyon fontosak ezek a beszélgetések, hiszen rengeteg további infóra teszünk így szert.

a műholdas adatok gugli második találatból jöttek, szóval önmagukban ezek sem mondanak semmit. az egyetlen célom az volt, hogy ne keltsünk esetleges hiú reményeket másokban.

mesélhetnél a kollektorépítésről. nyáron valami puffert fűt, vagy drain-back és szárazon "jár" ha túl meleg van? ha jól értem a hőcsövek fejei illeszkednek a vízszintes csőbe, de az miből van? szintén réz? mekkora teljesítményű szivattyú kell egy mondjuk 40 csöveshez és milyen átmérőjű csövezés célszerű? mondjuk egy 15 méterre lévő tároló esetében hogy nézne ki? nem akarom kitanulni a szakmát, de pár sarokszámot megoszthatnál.

(#130) Sas madár válasza lapa (#127) üzenetére


Sas madár
őstag

Már tö....tem volna de nem igazán látom sehol.
Engem is a kíváncsiság űz de itt nagyon jókat írtok és én már ezekkel az infókkal szeretnék a tervezéshez is hozzáfogni,hogy ne utólag keljen alkalmazkodni hanem a lehető legideálisabbra szabni.Szempont a fen tarthatóság leggazdaságosabban.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#131) lapa válasza Sas madár (#130) üzenetére


lapa
veterán

passzolom, nekem a magazinhoz volt. talán valaki más tud forrást és elküldi PÜ-ben...

(#132) lapa válasza lapa (#131) üzenetére


lapa
veterán

khm most látom fészekcsináló emberünk egyesek szerint az asva elnöke.

upd: bár így képek alapján szerintem keverik.

upd2: de, asszem mégis ő.

[ Szerkesztve ]

(#133) Sotho válasza lapa (#132) üzenetére


Sotho
őstag

Neeeee :D LOL

(#134) Sotho


Sotho
őstag

(#135) dabadab válasza lapa (#128) üzenetére


dabadab
titán

"nem tudom mennyien emlékeznek még RGB-re"

Szerintem ra mindenki emlekszik, aki lathatta a munkassagat :)

DRM is theft

(#136) lapa válasza dabadab (#135) üzenetére


lapa
veterán

no jó, itt főként a nagyszámú ifjoncra gondoltam. azért azokból a témákból nem sok maradt meg az utókornak.

egyébként ha megnézed már eljutott az energiatermelésig, az egyik videón ledeket hajt a stirling. persze a hatásfok gondolom olyan amilyen, de mégis.

személy szerint még mindig több potenciált látok a dugattyús gőzgépekben, hiszen manapság már nem nagy ügy párszáz fokos víz / gőz előállítása tükörrel / lencsével.

ugyanannyi hővel, amivel itt a stirling működik szerintem simán lehetne egy komolyabb dinamót hajtani valami lendkerékkel. vagy legalább egy jó kávét főzni a kotyogó nevű gőzgéppel. a stirlingnek minimális a nyomatéka, épphogy legyőzi a lendkerekek tehetetlenségét.

(#137) lapa


lapa
veterán

(#138) lapa válasza Rive (#116) üzenetére


lapa
veterán

az adatok kapcsán lenne egy kérdésem: találtam egy kis programot, ami elméletileg megmutatja a nap állását. mondjuk mostanra vonatkoztatva így néz ki.

jól értem, hogy ez most majdnem merőleges beesést (48,4 fok) jelent a naplopó műszerére?

itt van még a minimum meg a maximum is.

anno ezek alapján ilyesmit okoskodtam össze: szinusz, min / max szögek.

szóval jól okoskodtam, vagy valami orbitális hülyeség, amit csináltam?

ha jól okoskodtam, akkor mostanában van a naplopó csúcsértéke, nem?

ja, a program.

[ Szerkesztve ]

(#139) Rive válasza lapa (#138) üzenetére


Rive
veterán

jól értem, hogy ez most majdnem merőleges beesést (48,4 fok) jelent a naplopó műszerére?
Nem.

Az a műszer pont dél felé néz, de ma délben a nap nem pont dél fele látható... Nézd meg a 'Solar noon' sort. Azt jelenti azt, hogy mikor és milyen magasságban delel a nap.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#140) lapa válasza Rive (#139) üzenetére


lapa
veterán

oké, az végülis irreleváns hogy a napon belül mikor van a csúcs. itt én az észak-déli dologban vagyok bizonytalan.

tehát akkor 58 fok? azmiaz? kihúzom a madzagot a napig és egy dél fele mutató vízszintes egyenessel 58 fokot zár be?

(#141) Rive válasza lapa (#140) üzenetére


Rive
veterán

tehát akkor 58 fok? azmiaz? kihúzom a madzagot a napig és egy dél fele mutató vízszintes egyenessel 58 fokot zár be?
Én úgy tudom :)

Ui.: vannak szines-habos napkollektor-számoló programok (a Naplopónak is van egy), amin be tudod állitani a kollektor irányát, dőlését, napszakot, évszakot, aztán tol neked minden szépet és jót a bejövő energiáról. Efféle használata azért is jó, mert a dőlésszög megfelelő beállitásával tudod meghatározni a kollektor fő üzemi időszakát. A függőlegeshez közelebbi állású kollektorok inkább tél környékén hoznak, a vizszinteshez közelebbiek meg főleg nyáron, ugye. Egy kicsit túlméretezett kollektor szögével be tudod lőni, hogy télen is hozzon valamennyit, de nyáron még ne termeljen túl (remélem érthetőre sikerült).

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#142) lapa válasza Rive (#141) üzenetére


lapa
veterán

akkor (ha jól tudod...) végülis majdnem jól számoltam. annyi bibi lett a szélsőértékekben, hogy a "solar noon" 1-1 fokkal több, mint amit én néztem. persze lényeges különbség, de alapjaiban jók a számok. köszi.

upd: naja itt egyelőre olyanok érdekeltek, hogy milyen árnyékolásaim vannak a házon, meg ilyenek.

most elsőre azt csináltam, hogy a ház sketchup modelljéhez rajzoltam pár kilométeres háromszögeket dél felé, hogy nagyjából lássam merre-hogyan. kicsit szerencsétlen tájolású pár dolog, pl a leendő sörkolit egy kerítés meg egy eresz is árnyékolja részben.

de majd ránézek azokra a progikra is. így elsőre nekem kicsit böszmék a tetősíkból fent kiemelkedő vákuumcsövek, van pár ilyen a környéken. persze szemrebbenés nélkül így lesz, ha az a jobb, csak nem tetszik...

[ Szerkesztve ]

(#143) Sotho válasza lapa (#136) üzenetére


Sotho
őstag

Mert a neten csak ilyen kis lófax stirlingek vannak kint. A stirling motor kis hőmérséklet különbségnél is üzemel, hidrogénnel feltöltve meg a levegős rendszer teljesítményének háromszorosát kapod, teljesítmény arányos azzal a hőmennyiséggel amit a motor átpumpál magán. A winkin is leírják, hogy geotermikus, vagy akármilyen hőforrással üzemeltethető, nyilván nem az izlandi vulkánra gondoltak. :D

Meglepődnénk ha 8 db kéthengeres 4000cm3 motor sorba egy tengelyre kötve, meleg oldalra a napkollektor vize, hidegre meg a föld alá ásott hőcserélő 10 fokos vize kerülne, generátorostul mindenestül egy dobozba zárva hidrogénnel feltöltve, minél nagyobb nyomáson. Na ki csinálja meg otthon? :DDD

(#144) lapa válasza Sotho (#143) üzenetére


lapa
veterán

"Mert a neten csak ilyen kis lófax stirlingek vannak kint."

ez számomra azt jelenti, hogy "csak ilyen lófax stirlingek" léteznek. nekem még úgy tanították, hogy ami nincs a gugliban, az nincs.

egyébként a jutubon láttam eddig egyetlen értelmes eszközt. az kb akkora volt, mint egy komolyabb autó motorja sebváltóval, a végét tábortűzbe kellett tartani, hogy kijöjjenek belőle az elektronok. valami koreai cég videója volt, gondolom az arabok azóta lebombázták az országot vagy ilyesmi. nem találtam meg azóta se.

[ Szerkesztve ]

(#145) Rive válasza lapa (#142) üzenetére


Rive
veterán

icsit szerencsétlen tájolású pár dolog, pl a leendő sörkolit egy kerítés meg egy eresz is árnyékolja részben.
Nomost pl. a sörkoli az pont olyan, hogy a függőlegeshez közelebbi szögek kedvezőbbek neki (nyáron nem kell működnie). Ennek megfelelően nézd át pl. az eresz helyzetét is - télen nem olyan szögben jön a nap, hogy egy felette levő eresz komolyan bezavarjon.

A fák meg kopaszok olyankor - a szomszédunknak van egy cseresznyefája, ami elvileg árnyékolhat, aztán mégse jelentős...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#146) jaja1981


jaja1981
addikt

Nagyon érdekes eszmefuttatások vannak itt, főleg a házi dolgokról.

Édesapám készített magának, maguknak napkollektort.
Cirka 100-120e Ft-ból.
Vizet keringtet benne, ami két bojlerbe kerül, ezek a hőtárolók. Este ha kevés, villannyal ráfűt az egyikre.
Ez így jól is hangzik.
Télire ugye nem maradhat benne a víz, mert megfagy.
Vagyis mondjuk novembertől márciusig nem használja, ez 5 hónap.
Nálam, párommal a meleg víz havi 5000Ft-ba kerül árammal.
Tehát Apám évi 7x5000Ft-ot spórol jóindulattal a kollektorral, ami 35000Ft.
Tehát az árát 3-4 év alatt hozza meg minden jó indulattal, mert nincs benne, hogy a 7 hónapba nem kell árammal meleg vizet előállítania, meg ugye keringtetni is kell a vizet, ami 20-40W szivattyúja válogatja.
Szóval én még kissé szkeptikus vagyok ezen a téren, mert 3-4 év hosszú idő.

Amiről meg nem esett szó, azok a felület fűtés/hűtés dolgok.
Ez is energia takarékos, mert a fűtéshez nem kell 50-60C víz, hanem 30C is elég, hűteni meg elég a 16C víz is, szóval kevesebb energia kell a klimatizáláshoz.
Hátránya egy van, hogy egy 100nm családi ház kialakítása 1milka körüli, mait megint csak kérdem mikor térül meg.

(#147) lapa válasza Rive (#145) üzenetére


lapa
veterán

ezzel megvagyok, csak nekem alulról korlátoz egy örökzöld tömörfa kerítés, ezért az eresz alatt is minden centi lényeges.

(#148) Sanyix válasza Sotho (#93) üzenetére


Sanyix
őstag

nemjó, felesleg is, minek napfény -> kollektor -> víz > motor átalakítás, ha egyszerűbb közvetlenül napfény -> motor-al, jobb is a hatásfoka. És itt nem is a befogó résszel van gond, hanem az hogy nincs jól masszívan összerakott stirling motor, ami képes átalakítani azt az energiamennyiséget amit a naptól kap.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#149) Sanyix válasza vcsabika (#118) üzenetére


Sanyix
őstag

tele van a youtube homemade dolgokból, ilyen otthoni cuccokból összerakva.
[link] itt van egy viszonylag masszív nagyobb teljesítményű homemade dolog.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#150) Sanyix válasza lapa (#136) üzenetére


Sanyix
őstag

kapaszkodj meg, de a stirling motor annyira hatékony, hogy bizonyos erőművekben is használják, a gőzturbina nem egyeduralkodó... gőzgépet felejtsd el, bonyolult, és kevésbé hatékony, nem véletlenül cserélték le a modernebb helyeken gyorsan a gőzmozdonyokat diesel-re :)

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.