Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) jaja1981 válasza Sanyix (#149) üzenetére


jaja1981
addikt

Olyat linkelj be léci, ami hajt is valamit, nem csak magában forog.

(#152) lapa válasza Sanyix (#150) üzenetére


lapa
veterán

igen, majd akkor kapaszkodok meg ha mutatsz nekem valami energiatermelő jószágot. és ne azt az egy nasa cuccot, ami százezred miliméteres tűrésekkel űranyagokból van. olyat mutass, amit ha nem is otthon, de a helyi eszterályossal le lehet gyártatni.

meg nem teljesen világos, hogy miért mondasz #148-ban a saját #150-nek ellent.

gondolom a gőz --> dízel témánál érzed te is, hogy valami nem stimmel. de ha nem, elárulom: az egyik napenergiával is tud működni, míg a másik nem. innentől kezdve nekem oly mindegy, hogy 10-15%-kal alacsonyabb a hatásfoka. a bonyolultság is némiképp relatív, ha már a dízelmotornál tartunk...

szóval gondolkodj kicsit, mielőtt oltogatod pillangóként szárnyaló fantáziámat.

[ Szerkesztve ]

(#153) lapa


lapa
veterán

na közben megtaláltam, amit elveszettnek hittem. ez a legkomolyabb stirling, amit eddig láttam a neten:

ST-5
ST-5

itt a cég, de se ár, se semmi. kicsit ilyenkor mindig gyanússá válik.

van valami balhé ráadásul körülötte, merthogy a cínaiak ellopták a prototípust (és a logot, és még pár dolgot).

jól néz ki meg jól is hangzik a dolog, hogy ellopódó akácerdő helyett energiafűvel fütjük a házi stirlinget és egyrészt kijön belőle az elektron, másrészt a hő 1/3-a vizet melegít, ami szintén hasznos.

de hát ez energiabevitel részirűl azért nem otthoni naptükrös kategória.

az viszont tuti, hogy vízkiemelésre a stirling a legjobb.

(#154) rtom


rtom
senior tag

Találtam egy újabb érdekes fejlesztést: link

(#155) rtom


rtom
senior tag

Jut eszembe: fénykéményekkel van tapasztalata valakinek? Lásd: link

Esetleg saját erőből megvalósítható?

[ Szerkesztve ]

(#156) Levin01


Levin01
őstag

A napelemes technológia is lesz majd sokkal olcsóbb, amikor tömegcikké válik, addig meg a hatákonyságuk is bőven fog még javulni.
Kimaradt a felsorolásból a szélenergia. Kertes házba simán telepíthető szélturbina. Árakat nem tudok, de ha már elérhető áron lesznek ezek, akkor a nap és szél kombinálásával képzelném el a leendő házam áramellátását.
Pár év és nem lesz drágább ez a technilógia, mint most egy hagyományos padlófűtés.
Egyre komolyabb állami támogatásokat is fel lehet venni ezekre.
A !!!legoptimistábbak!!! szerint 40-50évre elég a föld olajkészlete, addigra ezeknek a technológiáknak már annyira hétköznapinak kell lenniük, mint most a szúnyogháló. ;)

(#157) jaja1981 válasza Levin01 (#156) üzenetére


jaja1981
addikt

Így van.
Amíg van olaj, nem kell más, és nem is engedik.
Olaj meg van még sokáig.

(#158) depmod válasza jaja1981 (#157) üzenetére


depmod
senior tag

"Olaj meg van még sokáig." Ezt miből gondolod?
Lehet,h ogy elég van a talpunk alatt, de egyre drágább és macerásabb lesz kitermelni, ami az árakra ( a globálpolitikai helyzetről nem is beszélve) is hatással lesz. Azt meg sem említem, hogy milyen mértékben nő a fosszilis energia (főleg kőolaj) felhasználása, és annak üteme (ld. Kína).

Jó írás, gratulálok.
Annyit hozzátennék, hogy ezek ugye aktív napenergia hasznosításából származtatott energiatermelési eljárások. Szerintem túlontúl hagyatkozunk rájuk, a passzív hasznosítás nincsen kellőképpen hangsúlyozva (úgy általában, nem a cikkben).
Érdemes lenne leírni a geo-solár rendszerek, földhőt hasznosító (nem geotermikus, mert az nem napenergiához kötött), a szimpla napterek, trombe falak és társaik jelentőségét, amelyek olcsóbbak és egyszerűbb eljárások házak, épületek esetén, ráadásul fenntartási költségük, karbantartási igényük (már ha van) alacsonyabb. Érdekes, és jópofa megoldásokat lehet találni.
A passzívházak pont ezen technikák jó példái. Tudom, ebből írtam a szakdolgozatomat. :K

Levin01: gondolom a szélenergia azért maradt ki, mert az napenergia indirekt felhasználása, mondhatni a szél a közvetítője a Napnak. De igaz, az is ide tartozik, tágabb értelemben. :DDD

[ Szerkesztve ]

..., akkor a nyuszi b***hatja!

(#159) jaja1981 válasza depmod (#158) üzenetére


jaja1981
addikt

Amíg egy csepp olaj is akad, addig elnyomják a megújuló energia források hasznosítását.
Láthatod, hiszen ez folyik most is.
Ilyen az olajlobbi.

(#160) lapa válasza Levin01 (#156) üzenetére


lapa
veterán

a szélenergia napelem mellé lehet jó (hisz akkor a töltésvezérlő meg ilyenek megvannak), önmagában elég ráfizetéses hacsak nem laksz valami (ilyen szempontból) szerencsés helyen.

ha minden igaz a tetőgerinc fölé 6 méterrel mehetsz engedély nélkül, de ilyen magasságban a szomszéd tetők erősen fogják a szelet. még szabad területen sincs túl gyakran akkora szélsebesség, ami megmozgatna egy akármilyen kereket.

érdemes lehet megnézni a szélkerék specifikációkat meg a jellemző szélsebességeket, a legtöbb kis szélkerék 30-40 km/h-nál kezd normálisan működni az meg relatíve szeles időt jelent.

(#161) depmod válasza jaja1981 (#159) üzenetére


depmod
senior tag

Ez addig igaz, ameddig ésszerű és gazdaságos keretek között tartható a kitermelés. Amennyiben a megújulók anyagilag és energiahozamban is elérhetővé válnak, akkor borulhat minden.
Én úgy hiszem, hogy 30-40 év múlva (ha nem hamarabb) megdől ez a mostani rendszer.

..., akkor a nyuszi b***hatja!

(#162) jaja1981 válasza depmod (#161) üzenetére


jaja1981
addikt

Bár Neked lenne igazad.
A belső égésű motorokat, már rég le kellett volna cserélni, mert nem jó a hatásfokuk és marha sok CO2-t termelnek.
Ám az olajlobbi kitart mellettük.
Nem lepne meg, ha már kész, tesztelt alternatív üzemanyagos gépek lennének a fiókokban.

(#163) rtom válasza lapa (#160) üzenetére


rtom
senior tag

Ez pl. 6,2 MFt és 11 m/s szélsebességnél eléri a 4 kW leadását.

[ Szerkesztve ]

(#164) Rive válasza rtom (#163) üzenetére


Rive
veterán

A linkelt cucc cirka 3m/sec szélnél kezd hálózatra kapcsolódni. Magyarország nagyrészén az átlagos szélsebesség 3 m/sec alatt van.

A sima 'átlagos' ugyan nem mutatja meg, hogy mekkora arányban esik a pillanatnyi szélsebesség 3m/sec fölé, de azért intő jelnek ez is elég, SZVSZ. Itthon a profi, hálózatra termelő szélkerekek kihasználtsága 20% körüli.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#165) Geller72


Geller72
veterán

Nos, bevallom, nem olvastam el mindegyik hsz-t. Én épületgépészetben dolgoztam az elmúlt 5 évben és raktunk fel pár kollektort. A kínaitól a vaillantig mindent.

Az én személyes véleményem:

-Egy valamire való kollektor három fő részére képes használati melegvíz előállítási opcióval közel fél milla. (Itt most nem szeretném a barkács, gagyi, szar pár év alatt tönkremenő olcsó, drain back rendszereket megemlíteni)
Tehát 500.000 ft körül járunk. Ebben természetesen nincs benne a munkadíj. Tegyük fel, hogy mákunk van és csak ennyibe kerül, és benne van a munkadíj.
Ez nagyjából 8 hónapon keresztül teljesen, egyéb 1-2 hónap esetén bizonyos százalékban megoldja, további kb 2 hónapban nem igazán hatásos (pl amikor 3 hétig a napot és az eget sem látjuk a ködtől, hófelhőktől..stb) a használati melegvíz ellátásunkat.

-Hagyomásnyos módszer:
Gázbojler:cca 60k körül már egy jó minőségű magyar bojlert kapunk. (+-20k)
Nálunk a családi házban, nem lévén vezetéke sgáz, pb palackkal oldjuk meg. Ez most 3.800,- Ft- Ezzel nyáron 5-6, télen 4 hétig meg van oldva a dolog. ez azt jelenti, hogy tíz év alatt sem kerül annyiba, mint a kollektor. (És akkor a gyenge napsütéses hónapok számát a tíz év alatt nem is számoltam bele, mert éves két hónappal számolva az már majdnem két év lenne, de hagyjuk)
-Tíz évet nagyon kevés renszer bír ki anélkül, hogy ne kelljen valamilyen összeget rákölteni. Ha valami fontosabb dolog megy tönkre (légbuborék leválasztó, tábulási tartály, szivattyú, folyadék) rögtön tízezrekről beszélünk, plusz a munkadíj.

Vezetékes gáznál ez az összeg nagyjából a fele. Magánvéleményem az, hogy jelen pillanatban nem megoldás. Csak az tegye meg, aki megengedheti magának.
Amikor már visszahozná a befektetett pénzt, újat kell kiépíteni.
Voltam olyan helyen, ahol már 1996-ban ilyeneket raktak fel. Akkor több millio forintért. Most meg szedhettük le, kuka. Újakat raktunk fel. Annak a tulajdonosnak soha nem hozta vissza az árát. Igaz, sokkal környezettudatosabban cselekedett. De közülünk meglehetősen kevesen tehetik meg ezt. Ennek ellenére én is azt tapasztaltam, hogy rendkívül sokan alkalmazták ezt az alternatív megoldást. Hasonlóképpen akkor lenne értelme, ha a többi nyugati országhoz hasonlóan államilag támogatott lenne a project. Németeknél a kondenzációs technológiát úgy be tudták vezetni, hogy az a felhasználóknak egy vassal sem került többe, minha hagyományos kazánt használtak volna.

Egyszerűen csak a kevesebb gázfogyasztásból megmaradó összeget utalták át a támogatás számlájára. Régebben öt év alatt megtérült egy kondenzációs kazán, ma ez az intervallum szerintem max három év. Nem volt ritka az olyan lakás, ahol a rendszert lecserélve és egyéb energiatakarékos megoldásokat alkalmazva 50%-os gázmennyiség megtakarítást értünk el. Az pedig valóban sok.

Szóval amíg ezek a dolgok nem lesznek megfelelően támogatva, addig megint csak az tud takarékoskodni, akinek van mit a tejbe aprítania.

Nagyon jó megoldásnak tartom - és talán lesz jövője - a napelemes cserepet

De ehhez hasonló úgymond összeállítható és külön, egymástól független részegység megoldások vannak a piacon. Ha ellátogattok az Elcamino-s topicba, ott is olvashattok összehajtható napelem cellákat. Utolsó információim szerin tcca 30W-ot képesek leadni max és majd 30 ezerbe is kerülnek. Lehet számolgatni..:D.
Üdv

[ Szerkesztve ]

(#166) #95561216 válasza Sanyix (#18) üzenetére


#95561216
törölt tag

"mint láthatjuk a villanyszámlákon óriási összegek szerepelnek, és a szolgáltatók mindenféle kamuindokokkal emelgetik az árakat, a termelési költségek többszöröséért adják tovább nekünk mezei fogyasztóknak, szintén kamu költségek miatt"

Aha, az erőműveket meg gondolom a Jézuska hozza.

A visszatáplált áramot átveszik. Sajnos, mert te meg a szomszédod meg még hat másik termeltek külön-külön fél bolhafingnyi áramot, ő meg szabályozza le az erőműveit de úgy, hogy ha nálatok hirtelen beborul az ég akkor se omoljon össze Közép-Európa hálózata. Ez neki költség, amit fizetünk. Meg az az ostoba szabályozás, hogy 30 forintért kötelező átvenni a szélenergiát, hiába lenne harmad-negyed áron.

(#167) #95561216 válasza jaja1981 (#159) üzenetére


#95561216
törölt tag

Aha, ez kurvára nem így működik. A peak oil minden valószínűség szerint a válság előtt megvolt, innentől csak felfelé mennek az árak. Az olajkor végét gazdasági indokok fogják elhozni, nem a készletek kimerülése. Azok az indokok meg már itt vannak a nyakunkon, nem véletlen fordult át a 80-90-es évek atomstopja atomerőmű építési lázzá.

A megújulókon meg sajnos nincs mit elnyomni, a kőolaj-földgáz igazi ellensége az atomenergia, na az ellen tényleg küzd az olajlobbi. Úgy hívják, hogy greenpeace.

A robbanómotort lecserélni egyelőre nem nagyon van mire. Elektromos meghajtásra talán, csak jelenleg értelme nincs sok annak, hogy a kőolajjal-földgázzal megtermelt árammal váltsuk ki a benzint/dízelt.

(#168) frescho válasza jaja1981 (#162) üzenetére


frescho
addikt

Tenyeket, vagy legalabb logikailag alatamaszthato alternativakat mondj kerlek. A kovetkezo kerdesekre keresem a valaszt:

Mire cserelned a belso egesu motort?
A meghajtashoz szukseges energiat hogyan szallitanad, tarolnad es "toltened be" a gepjarmube?
Az eloallitashoz szukseges energia/koltseg hogyan viszonyul a jelenlegi rendszerekhez?
Mennyire fenntarthato a javasolt megoldas?

Azt erdemes tudni, hogy pl. a Shell hatalmas osszegeket forgat az alternativ energia kutatasaba, gondolom azert, mert nem akarjak 30-40 ev mulva lehuzni a redonyt.

https://frescho.hu

(#169) jaja1981 válasza frescho (#168) üzenetére


jaja1981
addikt

Nem tudok konkrét dolgokat, meghajtási módokat írni, mert nem ismerem, nem látok bele a tények háta mögé, mint itt senki. Azt meg aláírom, hogy a kőolaj zseniális energia forrás. Egy egységnyi kőolaj annyi energiát tartalmaz, hogy jelenleg elég körülményes ugyan olyan energia sűrűségű hordozót találni. Csak a hasznosításával vannak gondok.
Soha nem fogjuk megtudni, mi kis földi rabszolgák, hogy miket kutatnak a háttérben, mi hogy áll.
Erre egy lehetőségünk lenne egy esetleges háború (bár nem kívánom és szerintem épeszű ember nem kívánja).
Látható volt, hogy a II:VH-ban is mekkorát ugrott a technika, de akkor nem jó irányba használva.
Szóval elképzelésem nincs, de biztos vagyok benne, hogy már van megoldás erre a témára.

Jelenleg a belsőégésű motorok üzemanyag ellátását a BIO Diesel és etanol formájában látom, de ha mindenki ilyet tankolna, akkor nem lenne mit enni.

Én személy szerint étolajjal járok, szóval nem nagyon zavar közvetlen az üzemanyag drágulása.

(#170) Sotho válasza #95561216 (#166) üzenetére


Sotho
őstag

Ez az erőmű szabályozás szerintem nem kerül semmibe mert alapból követelmény, nem csak a bolhafing áramtermelőkhöz kell igazodni, hanem az energiahálózat többi komoly résztvevőjéhez is. Ha én lekapcsolom az 1200 wattos hajszárítómat, vagy 1200watt áramot kezdek pumpálni a rendszerbe az erőműnek ez kb tökmindegy lesz.
Ráadásul a napból nyert energia elektromos hálózatba történő "feltöltése" azért is jó mert csúcsidőben van.

[ Szerkesztve ]

(#171) Rive válasza Sotho (#170) üzenetére


Rive
veterán

Ez az erőmű szabályozás szerintem nem kerül semmibe...
Ez súlyos tévedés. Az egyes erőműtipusok eltérő sebességgel képesek indulni/leállni, illetve más és más az állás meg a menet költsége is.

Ami gyorsan képes reagálni, az a gázturbina és a viz. Ha a gyors reagálású tartalékból növekedik az igény (pl. mert sok szélkerék épül), akkor megfelelő erőműveket kell épitenünk. Mivel vizből (akár SZET akár erőmű dolgában) igencsak korlátozottak a lehetőségeink, ez gázt jelent. Ami, bár gyorsan és viszonylag olcsón telepithető, drágán és egyoldalú függőséget létrehozva üzemel.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#172) Rive válasza Geller72 (#165) üzenetére


Rive
veterán

Csak kérdezném, hogy 'barkács, gagyi, szar pár év alatt tönkremenő olcsó, drain back rendszerek' dolgában van-e valami tapasztalatod.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#173) Sotho válasza Rive (#171) üzenetére


Sotho
őstag

De a szabályozás az nem ugyanaz mint a leállás elindulás... :U

És légyszíves nem félmondatokra válaszolni, hanem értelmezni a mondandómat, köszi. ;)

[ Szerkesztve ]

(#174) #95561216 válasza Sotho (#170) üzenetére


#95561216
törölt tag

De nem vagy egyedül. Az egyéni döntések diverzifikáltak, és jól tervezhetőek - esti, reggeli csúcsok, stb. Az időjárás bár előrejelezhető, de nagy területeket egyszerre érint. A leggyorsabb a gázturbinás erőmű, de annak is ~15 perc kell. Egy gyorsan mozgó felhőtakaró ennyi idő alatt beborítja a Kisalföldet.

Ezért alkalmazhatnak leföldeléses tartalékot is, amikor az erőmű termel, pöfögi a co2-t, de az áram egy részét a földbe vezetik, azonnal aktiválható tartalékot képezve. Minél több a szélkerék, napelem, annál több tartalék kell. Ha nincs elég gázturbina, akkor építeni kell. A kihasználtsága alacsony lesz, ergo sokkal drágábban termel, amikor kell. Na ezért drága az "ingyen" alternatív energia.

(#175) Rive válasza Sotho (#173) üzenetére


Rive
veterán

Van egy - emlékeim szerint talán 2% - 'forgó tartalék'. A 'nagy' erőművek a forgó tartalék erejéig vesznek részt a szabályzásban. Bár ez gyors reakciót tesz lehtővé - a leggyorsabbat a rendszerben - nem elégséges a teljes szabályozáshoz.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#176) Sotho


Sotho
őstag

Értem, tehát a megtermelt áramot érdemesebb akkor helyben felhasználni oszt jóvan.

flimo: de sok fogyasztó is van vagy ennyire kiszámítható, hogy ki mikor mennyit fog fogyasztani?
A napelemnél lehet megoldás egy átmeneti tárolóba (akkuba) nyomni a wattokat , majd szép lassan visszacsorgatni a hálózatba?

[ Szerkesztve ]

(#177) Rive válasza Sotho (#176) üzenetére


Rive
veterán

Nem feltétlenül. Azt kell látni, hogy az efféle 'alternativ' energiaforrások arányának növelése mindenképpen jelentős költséggel jár.

Ha csak helyben használod fel, az is fogyasztáscsökkenést okoz - ugyanúgy blanszirozni kell. Egyfajta megoldás lehet, ha nem csak termelés, hanem fogyasztási oldalról is balanszirozunk: akár SZET bevonásával, akár vezérelt fogyasztók tömegével. SZET számára helyet kijelölni persze a sötétzöldek miatt igen nehéz, nagyjából lehetetlen: a vezérelt fogyasztók meg komoly infrastrukturális fejlesztést igényelnének. Pénz, pénz és pénz -> drága áram.

Ui.: az akku jelenleg nem éri meg. A hálózat - szabályozásostul, mindenestül - olcsóbb is meg környezetbarátabb is.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#178) Geller72 válasza Rive (#172) üzenetére


Geller72
veterán

Igen. Előtte egy épületgépész nagykerben dolgoztam. Oda/onnan sok szerelő járt/vitte az anyagot. Én magam is szereltem ilyet. Vannak olcsó rendszerek, de véleményem szerint minőségileg és egyéb jellemzőjükkel messze alulmaradnak a kívánt értéktől. Nem azt állítom, hogy működésképtelenek, csupán a kivitelezésük neccesebb, (méretezés, etc.) valamint azért van riziko egy több körös rendszernél, valljuk be.

(#179) Sanyix válasza lapa (#152) üzenetére


Sanyix
őstag

legalább végignéznéd a cikkhez tartozó képeket... ott van a 10 kw-s stirlinges parabola.
Az hol nasa? Biztos legyártathatod helyi esztergályossal, simán... csak oldd meg a szigetelést, és le is írhatod hogy csináltad meg házilag(gőzgépnél is ugyanezt kell megoldanod, csak még a dugattyús rész még bonyolultabb).

"meg nem teljesen világos, hogy miért mondasz #148-ban a saját #150-nek ellent."
nekem sem, ugyanis nem mondok ellent semminek.

"gondolom a gőz --> dízel témánál érzed te is, hogy valami nem stimmel. de ha nem, elárulom: az egyik napenergiával is tud működni, míg a másik nem"

tééényleg? Nem gond hogy csak példa volt a hatékonyságra... látom megy a szövegértelmezés.
Gondolod hogy egy gőzgép kevésbé bonyolult mint egy stirling motor? Erre azt kell mondjam hogy: LOL építs egyet és majd meglátod(gondoltad egy zárt dugattyús alacsony nyomású hűvösebb rendszernél mint a stirling egyszerűbb egy forró gőzzel dolgozó szintén dugattyús gép amit még szelepekkel is kell vezérelni, és emellett a hatékonysága is igen gyenge?) ... nem véletlenül nem veti fel senki ezt a gőzgépes ötletet, mert sokkal egyszerűbb dolgok léteznek.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#180) Sanyix válasza jaja1981 (#151) üzenetére


Sanyix
őstag

hajt. Lendkereket. Nagyobb gép ami generátort is forgat volt már linkelve, mondjuk annak zárt gépháza van ott nem látsz semmit csak a hátulján forgó hűtőventit :)

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#181) frescho válasza jaja1981 (#169) üzenetére


frescho
addikt

Akkor mibol veszed, hogy ugyis megoldottak, meg tartalekban van?

A jelenlegi arszinten nincs ertelmes alternativa, mert mindegyiknek van valami hatulutoje. Tobb fejlesztesi irany is letezik, amiket az olajosok erosen tamogatnak. Amint gazdasagilag kifizetodo lesz, a piacra fognak kerulni. Addig is kis szeriaban es kiserleti jarmukent jelennek meg.

Az utolso mondat fontos, mert sok sotetzold ezt csunyan elhanyagolja es szuletnek az arukat soha vissza nem hozo beruhazasok. Ahogy Rive is emlitette, a zold beruhazasok nem csak annyiba kerulnek, hogy feldobunk egy propellert, hanem komoly halozatfejlesztest is igenyelnek. Szukseg lenne jo hatasfoku, gyorsan indithato energia pufferekre, amik bizony penzbe kerulnek. Raadasul ott van a ha kapnak engedelyt (pl. SZET). Nemreg olvastam SZET-hezelvben hasonlo, de suritett levegovel mukodo tarolorol. Esetleg megvalosithato lenne fold ala pumpalt levegovel (kimerult gaztelep?) is.

https://frescho.hu

(#182) Sanyix válasza lapa (#153) üzenetére


Sanyix
őstag

[link]
[link]

Na és a parabolán található solo strilinges generátorok is kaphatók, kis keresgélés után az árát is megtaláltam pár hete egy 9 kw-os darabnak, (6 milla) tehát megy az csak verseny kellene a gyártók között hogy ne ilyen pofátlan árakért adják...

amúgy lehet meg lehet oldani a szigetelést, csak el kell lesni hogy az autó motorjának hengereit hogy szigetelik, innentől esztergályos ismerőssel bárki gyárthat magának egy striling motort.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#183) Sanyix válasza #95561216 (#166) üzenetére


Sanyix
őstag

"Aha, az erőműveket meg gondolom a Jézuska hozza."

Nem, az erőműveket az adó hozza, meg a villanyszámlákból bejött összegek töredéke...
többi megy a svájci bankszámlákra, bmw-re, stb.
Mellesleg milyen erőműveket? épült az utóbbi évtizedben 1 az is minek.
Nézz utána mennyiért állítják elő az áramot, meg fogsz lepődni :)

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#184) Sanyix válasza Levin01 (#156) üzenetére


Sanyix
őstag

"A napelemes technológia is lesz majd sokkal olcsóbb, amikor tömegcikké válik, addig meg a hatákonyságuk is bőven fog még javulni."

csak az a baj hogy évtizedek óta ezt mondják, és soha sincs semmi.

A szélenergia azért maradt ki a felsorolásból, mert magyarországon használhatatlan. Most is kb 2 napja itt nem volt szél, de még csak egy szellő sem. Máskor sem szokott olyan szél lenni hogy megérje a szelet felhasználni (legalábbis ilyen szélturbina árakon, ha fillérekért lehetne beszerezni ki lehetne rakni mert miért ne, de nem filléres a dolog).

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#185) Sanyix válasza depmod (#158) üzenetére


Sanyix
őstag

persze, ismerem a passzív dolgokat, de ez az írás termelésről szól, nem pedig energia takarékosságról :) olyat is írhat valaki ami a takarékosságról, bár az elég közismert dolog de lehet találkozunk új ötletekkel.

[ Szerkesztve ]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#186) jaja1981


jaja1981
addikt

Téli időben jó megoldás lehet egy takarékos diesel motor alkalmazása a háztartásban.
Termel áramot, mondjuk 20kW-ot, meg meleg vizet fűteni.
Nos?
Akár mehet használt motor olajjal is, étolajjal (használttal is), trafó olajjal, szinte bármivel, ami folyik és ég.

Nyáron nem tudom mit lehetne kezdeni a meleg vízzel, de az áram jól jön akkor is.

Ismeretségemben hallottam már ilyenről. 3 hengeres 1000-es diesel.

(#187) Rive válasza jaja1981 (#186) üzenetére


Rive
veterán

Nos?
A dolog úgy ismeretes, mint CHP. De a 20kW az nagyon fölément :DDD Egy normális háztartásnak elég törtrésze is.

A dolog amúgy ott bukik meg, hogy az olcsón beszerezhető (tipikusan autó- vagy efféle) motorok, amikből az effélét barkácsolni szokás, nem 52/7/24 üzemre vannak kitalálva, optimalizálva. Ami meg erre van optimalizálva, az drága.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#188) jaja1981 válasza Rive (#187) üzenetére


jaja1981
addikt

Szerintem mennek ezek a motorok folyamatosan is.
Ha 400e km-et elmennek úgy, hogy indítva és változó terhelésen, állandó fordulaton nem leállítva többet is kibírnak. (autókhoz azért értek kicsit)

20kW-t azért írtam, hogy vissza is lehessen táplálni.
Ha nem akarunk, akkor fogyasztásra változtatjuk a motor fordulatszámát.

(#189) jaja1981


jaja1981
addikt

Uh!
Mekkora ötletem lett a napenergia otthoni hasznosítására!

Olajfákat ültetünk, beérik az olajbogyó, kipréseljük belőle az olajat és azzal járunk. Na?

(#190) frescho válasza jaja1981 (#189) üzenetére


frescho
addikt

Nem hatekony, inkabb repcevel erdemes probalkozni. Stabil motornal meg eszterizalni sem kotelezo, siman elo tudod melegiteni a nyers olajat. 1-2ha akar eleg is lehet es meg az autoba is toltheted eszterizalas utan.

https://frescho.hu

(#191) lapa válasza Sanyix (#182) üzenetére


lapa
veterán

én pont emiatt gondoltam a gőzgépre, mert a felépítése hasonlóbb a belső égésű motorokhoz.

bár ahogy elnézem valami kisebb motorbicikli V-blokkja akár stirlingnek is jó lehet. mindamellett továbbra sem hiszem, hogy a stirlinget annyival egyszerűbb megcsinálni otthon. azért a gőz meg az olajok nem atmoszférikus nyomáson mennek. mondjuk egyből ott a bibi, hogy átforgatja-e a meleg levegő a főtengelyt.

persze a gőznél meg korróziód van, szóval az se egyszerű.

ezek a 10kw stirlingek jól néznek ki, de mekkorák? amit linkeltél 8.5 méter átmérőjű, plusz talapzat.

1-2 kw-os parabolás kéne, szóval ez az egész nagyon gyerekcipős még. meg ha megnézed mit ad le, akkor ugyanezeket szinte mozgó alkatrész nélkül megcsinálja a napkollektor meg a napelem. tartály mindkettőhöz kell, a koli meg a PV élettartama meg biztos nagyságrenddel több, mint a brutálisat forgó stirling dugattyúé.

még mindig azt mondom, hogy a stirling vízkiemelésre kitűnő, másra meg annyira nem. leginkább az zavar, hogy ezek a linkelt dolgok mind papírlauncs jellegűek, sehol nincs "vásárolok" gomb. szóval vagy van, vagy nincs. oké, te hetekkel ezelőtt véletlenül találtál egy árat valahol. azért ez még mindig nem napkollektor, amit már minden sarkon kapni.

(#192) lorenzen válasza lapa (#191) üzenetére


lorenzen
aktív tag

A stirling motor mérete és teljesítménye megegyezhet a jármű motorokéval, de a kialakítása okán nincs akkora rugalmassága mint egy benzinmotornak. Megnyomod a gázt, és majd idővel gyorsulni fog a jármű.
De energia termelésre használható lenne. Ráadásul sokkal csendesebb a belsőégésű társainál, nem okoz nagy zajterhelést a környezetében.

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#193) rtom válasza #95561216 (#167) üzenetére


rtom
senior tag

Az elektromos autóknak csak annyi apropóból van értelmük a robbanómotorokkal szemben, hogy amíg utóbbi hatásfoka nem haladja meg a 40%-ot, egy kombinált gáz/gőz erőmű hatásfoka 60%, az elekromos hajtásé meg 98 körüli. Nem elhanyagolható különbség.

(#194) frescho válasza rtom (#193) üzenetére


frescho
addikt

+ aram szallitasi vesztesegek
+ atalakitas kozbeni vesztesegek
+ tobblet suly cipelese
+ elektromos -> kemiai -> elektromos energia atalakitas vesztesege

https://frescho.hu

(#195) Vladi válasza jaja1981 (#189) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jóóó 42 négyzetméteren hány fa fér el? :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#196) #06658560 válasza jaja1981 (#157) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ekkora marhaságot.

#163 rtom: az energiatermelö szélkerekek általában gyorsjárásúak, s azok bizony 3m/s szélsebesség alatt nem szólalnak meg. Az ország igen kis részén éri el az átlagos szélsebesség ezt az értéket, s a pillanatnyi sem túl állandó. Bizony eléggé szakaszos üzemben lehet szélkereket telepíteni Mo-n. A házi méreteket az is rontja, hogy a szomszéd bármikor leparancsolhatja bíróságilag a szélkereked, ha a zaja, árnyékolása öt zavarja.

[ Szerkesztve ]

(#197) #06658560 válasza Geller72 (#165) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ez a cserép ránézésre kissé földmüves, foton kölcsönhatás. Kissé sok napelemet tettek rá, amik egy része mintha fedésbe kerülne az összes cserép elhelyezésekor.

#170 Sotho: ajánlom minimális erömüvi utánképzés beiktatását szabadidödbe.

[ Szerkesztve ]

(#198) Binya70 válasza lapa (#160) üzenetére


Binya70
tag

Sziasztok. Látom nem vagytok valami jóban a széllel. Pedig nem is drága épiteni 1-et.
Ami a töltésvezérlőt illeti kb 2000ft. Ami a 30-40km-es szelet illti már javában 50-60 volt jön le a kábelen.
http://www.indavideo.hu/video/vizszintes_tengelyu_szelgenerator/
http://www.indavideo.hu/video/Ket_szelgep_teszi_a_dolgat
http://www.indavideo.hu/video/Szelkerek_generatorral
http://www.indavideo.hu/video/Szelgenerator_ejszakai_uzemben

(#199) #06658560 válasza Geller72 (#165) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ez lemaradT: az a pár év után kuka az egészet igazán környezettudatos megoldás...

#169: a biodízel tömegesen nem megoldás, maximum kevés embernek, plusz CO2 egyenlege sem nulla, vagyis a nyeremény sem jobb. Cserébe jönnek a tortillalázadás ók és társai a dráguló élelmiszer miatt.

[ Szerkesztve ]

(#200) #06658560 válasza rtom (#193) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ha már ezt nézzük, akkor well to whell éri meg. Köolajat bányászni nem túl enegiaköltséges a kiépítés után, a finomítói hatásfok baormi jó. Szállítása során szitne nicns veszteség a párolgás csekély mértéke okán, s a veszteségek jelentös része a belsöégésü motorban jelentkezik.(nem robbanómotor) Egy dízel motor jelenleg lehet 40-45%-on, hajómotorok akár kicsit jobbak is lehetnek, 2T-D, elvi lehetöség viszont van 50% feletti hatásfokra. nem kell új technika, csak a befecskendezési nyomást kell 3kbar fölé tornászni. Ezt egyébként egy amerikás magyar igazolta. Innen még van a hajtásrendszernek vesztesége. Végeredményben kijön belöle a kezdeti energia cirka 12..20%-a. elektormos hajtásnál ugyanez erömüvi veszteségeknél egyböl több, mint a finomítói, aztán sokkal roszabb szállítani az elektormos áramot, mint a köoljat, s feltranszformálás, szállítás, letranszformálás, majd erröl megitn átalakítás a töltönek, onnan veszteséggel be az akkuba, kondiba, ott a tároláskor is van egy kis veszteség, változó hol mennyi, elektromos áram kinyerésekor meignt ott a veszteség, majd a villanymotor rendkívül jó hata´sfokkal. Lehet valóban 98% is, de láttam már modern villanymotort kereskedelmi forgalomban asszem Boschéktól, amelyik 50-60%-ot tudott. S ha nem agymotort használsz, akkor még ott a vesztesége a hajtásláncnak is bizonyos mértékben. all in all a végén ugyanott vagy, mint belsöégésü motorral. Nem jobb jelenleg.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.