Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Plasticbomb


Plasticbomb
addikt

Néhány hete olvasgatok a témában, láttam már pár ötletet, de...csinált már valaki karácsonyfaégő sor helyett ilyet?
Régen volt egy égősorunk, ami szekvenciákra volt osztva, amiket egy "speciális" égő vezérelt, hogy milyen ütemben gyulladt fel, és aludt ki. (A díszítés a foglalaton olyan volt, mint a bogáncs, baromira szúrt, ha rosszul fogtad meg..:D ) Az évek folyamén tönkrement, elfogytak az égők, akármi, gyerek voltam még akkor. Viszont most...
Most szeretnék valami hasonlót, LED alapon, hogy sokkal erőteljesebb-teltebb színeket kapjak, (festett üveg vs LED), természetesen szekvenciákra osztva, amik különböző "programokat játszanak". WS2812B ledeket nézegettem hozzá, mint egyedileg címezhető ledek (pluszba multirotor építés közben ez került elém, és ebből van is 5 méter most itthon), láttam arduino alapú vezérlést is (ambilight témában került elém), de nem tudom, hogy lehetne ezt összehozni. Van ötletetek?

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#102) #33253120 válasza #28752640 (#99) üzenetére


#33253120
törölt tag

A saroknál hajtasz egy kunkort rá, és ennyi. Átlag törésnél +5cm kell hozzá, és a fény sem lesz feltűnő.

(#103) Rycki válasza #28752640 (#99) üzenetére


Rycki
csendes tag

Oldal falra ragasztva simán hajlítható, akár szembe is hajlíthatod a ledeket, csak az nem egészséges.

(#104) Rycki válasza Teasüti (#100) üzenetére


Rycki
csendes tag

Amit írtál az akkor lenne igaz ha nem COB chipekkel lenne megoldva a fehér kör.
De mivel ezeknél már a fehér színhőmérsékletét is lehet állítani, így itt csak a COB jöhetett szóba, és annak sokkal nagyobb a fogyasztása mint mondjuk egy sima 3528 as fehér led.

Itt jelzem hogy még nem mértem ilyen WRGB szalag fogyasztását. :R

(#105) #28752640


#28752640
törölt tag

:R

(#106) Teasüti válasza Rycki (#104) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ha nem a fogyasztás az oka, akkor miért létezik egyáltalán WRGB? :F Bármilyen színhőmérsékletű fehéret ki lehet keverni RGB-ből is (tapasztalat).
Én csak arra tudok gondolni, hogy miért égjen 3, ha 1 is elég?
Legalábbis nekem, mint vásárlónak ez az egyedüli ráció benne, csak ezért vennék ilyet.

A WWRGB smart égők is ezen az elven léteznek tudtommal. Ha a fogyasztás nem volna szempont, akkor a sima RGB is untig elég lenne bármilyen szín kikeverésére.

[ Szerkesztve ]

(#107) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Valaki esetleg tudna, nekem és mindneki másnak egyben tanácsot adni felszerelésvásárlással kapcsolatban? Hol és milyen márkát érdemes választani? Legyne szó forrasztópisztolyról, pákáról, ónról, és folyadékról?

[ Szerkesztve ]

(#108) Rycki válasza ZTE_luky (#107) üzenetére


Rycki
csendes tag

Kinek mi, és milyen sűrűn, mire használja. Ezt így nehéz megválaszolni.
Mivel én heti szinten többször is forrasztok így nekem Pl a Dremel forrasztó páka nem jön be. Egy kézzel nehéz begyújtani. Nekem Weller Portasol Super Pro van.

Ragasztópisztoly az szinte teljesen mindegy mindegyik ugyan olyan.
Bár nekem ebből is piezo gázos van, mert munka közben szar úgy ragasztani hogy lóg belőle a 220as vezeték.

Ón ból a Fahrenheit az jó szokott lenni. Illetve ami made in germany..
Ilyet viszont soha ne használjon senki. Ez valami rettenet. Teljesen mind egy mit csinál az ember, legurul a forr felületről. Tök mindegy hogy mennyire tisztítják meg előtt, használnak egy forrasztó zsírt, vagy gyantát...
Ez az ón még a páka végéről is legurul... Munkatársam kibaszásból adott egy ilyet hogy nézzem meg :C

[ Szerkesztve ]

(#109) ZTE_luky válasza Rycki (#108) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

köszi a hazsnos tippet. Még eg kérdés, javasolod bárkinek is a forrasztópáka beszerzését, ebay-ről, gearbestről, vagy egyéb más külföldi oldalról?

(#110) Rycki válasza ZTE_luky (#109) üzenetére


Rycki
csendes tag

Aki a közeljövőben hobbi célra kíván pákát venni annak javaslom a Dremelt.
Főleg hogy Nov. 25 Blek Frájdéj lesz, tavaly akkor is olyan 6e pénz körül lehetett venni dremel készletet.

(#111) KisDre


KisDre
senior tag

Picit off:
Átvilágító tábla készítéshez, állítható fényerővel, ti milyen ledet ajánlanátok? :)

[ Szerkesztve ]

KisDre.artstation.com

(#112) vadkörte válasza KisDre (#111) üzenetére


vadkörte
addikt

Mit világítasz át? Mennyire fontos a nagy fényerő? Szórt, diffúz semleges fény a cél?
Ha az utóbbi kérdésre a válasz igen, én tejopál "búra" alá natúrfehér (nem színez) 5630-as SMD CoB led-eket tennék. Elvileg dimmelhető is.
(az okosok, majd kijavítanak, ha nagy hülyeséget írtam)

Üdv. V. Körte

(#113) #33253120 válasza vadkörte (#112) üzenetére


#33253120
törölt tag

Saccra olyan asztalt akar csinálni amivel kissebb rajzokat, egyebeket lehet úgy másolni, hogy hátulról van átvilágítva a cucc. És ez azért jobb mint a fénymásolás, mert itt akár egymásra tehetsz több rajzot egy bizonyos fokig, és látható lesz az esetleges összeférhetetlenség.

Ehhez a nagy fényerő fontos. Pár ilyen asztalt már láttam, a régiek 4*18w-4*36w fénycsövet tartalmaztak mérettől függően.

Én ebbe szögletes led paneleket raknék. Van álmennyezeti lap helyére rakható ami sacc 595*595mm... Ez kb akkora mint a régi 4*18w lámpatest. Átvilágítóasztalhoz megfelelően homogén a fénye minden előtétüveg nélkül. A kérdés max annyi lehet, hogy ha több darab kell belőle akkor egymás mellé rakásnál mekkora lesz a fényvesztés a fizikai kialakítás miatt. (Szerintem elhanyagolható)

Szerk. Ez a téma inkább a led, vagy a házi barkács topicba illik.

[ Szerkesztve ]

(#114) vadkörte válasza #33253120 (#113) üzenetére


vadkörte
addikt

Tudom mi az átvilágítóasztal.
A nagy fényerő miatt javasoltam az 5630-as LED-et. Szalagban is van, én a 120-ast használtam (konyhai lámpába) a fényereje több, mint meggyőző.
A szóráshoz ehhez, kell valami tejopál lap.

Üdv. V. Körte

(#115) #33253120 válasza vadkörte (#114) üzenetére


#33253120
törölt tag

És mire led, ledszalag, tápegység, egyedi opál plexi lap, addigra ott vagyunk, hogy a kiválasztás, tervezés, kivitelezés ideje, az asztal kiesett munkaórái, stb.... annyi pénzt,és energiát emészt fel, hogy hogy gyakorlatban lehet jobban jár egy led panellel ha a csak a meglévő asztalt kell átszerelni.
Szerk.
Mea culpa. Az állítható fényerőn átsiklottam. Így a te megoldásod lesz a nyerő. :R

[ Szerkesztve ]

(#116) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Írtam egy bejegyzést (a végén van videó is) a saját, vezérlésben is DIY rendszemről. Szerintem sokkal jobb, mint bármilyen gyári villogtató izé :K

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#117) KisDre válasza vadkörte (#112) üzenetére


KisDre
senior tag

+(#113) T_chris

Tejszínű (/tejopál) plexi lap, viszonylag vékonyat, a búra alatt meg fehér festés vagy fényt visszaverő ragasztószalag.
Nem nagy méretben gondolkozok, A3-as de lehet kisebb is lesz, nem mérnöki-tervezői munkához hanem animációhoz lenne inkább. Igazából eddig az áruk plusz a tekerhető dimmer miatt a 5050-es és a 3528 -as LED szalagokat néztem. Ha karácsonyi ajándéknak akarom akkor netről (ebay vagy más) rendelve már nincs időm szóval maradtak a hazai led üzletek.

KisDre.artstation.com

(#118) vadkörte válasza KisDre (#117) üzenetére


vadkörte
addikt

Az 5050 helyett én inkább az 5630-ast használnám. Elméletileg ez rendelkezik az egyik legnagyobb fényteljesítménnyel. A vékonyabb tejopál lemez nem biztos, hogy eléggé szór, a vastagabb ront a fényteljesítményen. Ezért én hanyagolnám a 3528-ast. Az effekt és- vagy díszítőfénynek jó.

Az A/3 méret annyira nem nagy - ugyebár 29,7 cm x 42 cm - én a szalagokat a rövidebbik oldallal párhuzamosan rendezném el. A hosszukat kb. 25 cm-ben határoznám meg (vagy amennyit a szalag kiad, a 25 cm-hez közelebb) 5-6 sor elég is lenne. 6 sorral számolva 150 cm LED-re lenne szükséged amihez egy 36W-os ipari- vagy notebook tápot társítanék.
Hűtésnek alu lapokat, vagy akár teljes felületű alu lemezt használnék, a tejopál lemezre egy 2-3 mm-es üveglemezt tennék, a tejopál nem valószínű, hogy eléggé bírná a nyüstölést. Hőálló (kandalló)üveg, vagy bontott A/3-as fénymásoló üvegasztala jó is lehet.

A T_chis által említett LED panel sem rossz ötlet! (végülis Te is azt építenél :) )

A szükséges szalagokat, szerelési és egyéb kellék anyagokat pl. ITT is megtalálhatod.

(#115) T_chris:
Nem rossz ötlet a panel sem, valahol ez is egy LED panel :D

Üdv. V. Körte

(#119) ZTE_luky válasza lezso6 (#116) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

nagyon igényes, jól fogalmazott cikk, és a rendszer is. tényleg megfogott. csak ne ráztad volna annyira azt a kamerát :D szerintem ne hagyj fel a ledekkel ;)

(#120) KisDre válasza vadkörte (#118) üzenetére


KisDre
senior tag

Köszönöm a segítséget-tanácsot :R

Ez a drimmer vajon megfelel? [link]
Illetve LED szalagnak ez: [link] (Ez, vagy a természetes fehéren gondolkozok, sajna a megfelelő színhőmérséklet pont kiesik, de annyira talán nem is lényeg).

Tápegységet illetően gondolkozok, ha az 5630-at választom, sajna fölös laptop töltőm nincs, egy mezei 300W-os ATX táp 12V-os ágát meg csak-csak sok lenne ilyen célra használni, gondolom.
Ha ez a ledszalag méterenként 14,4W -ot fogyaszt, akkor 28,8W a max 2 méter esetében? Meg persze ott van az is hogy nem használom fel mind a két métert.
[link] Egyelőre ezt nézegettem, de hiába a 30W csupán 1,5 méterre jelzi ki a honlap a 5630 esetében, ennek mi az oka? Gondolom elég laikus kérdés

szerk.: Bocsi hogy itt rontom a levegőt, de On Topik témát nem találtam a fórumon vagy amire azt hittem hogy led ÉS led szalagos ott nem válaszoltak. Jó lett az írás :)

[ Szerkesztve ]

KisDre.artstation.com

(#121) ZTE_luky válasza KisDre (#120) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

semmi gond, nem tekinthető offnak szerintem.

(#122) vadkörte válasza KisDre (#120) üzenetére


vadkörte
addikt

Szerintem jó lesz ez a dimmer.
Asztali PC tápja is jó lehet, de a benne lévő venti miatt elég zajos lesz. Ha nem lenne más rákötve csak a szalagok, akár ki is lehetne kötni a ventilátort, de ez nem a leg szakszerűbb... :DDD

"Természetes"fehér szalag: LINK
Dugvillás táp: LINK 5630-60-ból elvisz ~2 métert.
A ménkü levételéhez kell még egy anya tápbalun.

Üdv. V. Körte

(#123) KisDre válasza vadkörte (#122) üzenetére


KisDre
senior tag

Ja, az asztali tápot elvetem. (Majd egyszer valamilyen díszkivilágításhoz :DDD )

Amúgy ezzel a ledszalaggal kezdtem még el szemezgetni (meg üzlettel) [link] Árban ugyanott lennék, de itt azonos áron picit erősebb adaptert is kapnék.

KisDre.artstation.com

(#124) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

TÖbbet már írtátok h zavaró lehet ez a nagy intenzítású villogás. Azóta raktam rá egy dimmert, és az intenzív villogáson kívül észrevehető még egy adott pulzálás, üktetés, ami alapjáraton is villogtatja a ledetek, mintha mindig változtatná a feszültséget de minimális mértékben. mi lehet a gond, esetleg tudtok erre valam imegoldást? Nem a legjobb ötlet rá a dimmer, mr beláttam, ugyan a fényerőn csökkent, de megmarad az az örökös lüktetés

(#125) ceia válasza Viktor77 (#16) üzenetére


ceia
őstag

A tied is :P Különben az, hogy Jól sikerült, gratulálok! Mennyivel hasznosabb? Az is egy vélemény, az enyém is.

        it's more fun to compute

(#126) KisDre


KisDre
senior tag

Szerintetek ez jó vétel lehet? A 3000 lumen kicsit furán hangzik, de rákérdeztem emailben, s elvileg az üzlet szerint méterenként annyi.

KisDre.artstation.com

(#127) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Hali, a jelenlegi szituáció az hogy a táp rá van kötve egy dimmerre, az a vezérlő panelra, majd az két csatornáról rá a szalagokra. Eddig tökéletesen működött, most pár percig üzemel, majd hatalmas fényerőveszteség, és úgy működik tovább.

Feszültség végig megvan, a szalagon is, a ledek is megkapják. és nagyon halványan villog/világít csak. fogalmam sincs mi lehet a probléma.

Én a trafora gyanakszom. Lehetséges h nem elég a teljesítménye? Mégiscsak egy elvileg 200W körüli rendszerről van szó, legalábbis a kínai oldalakon ezt írták róla..

Tényleg bekapcsolom minden tökéletes, egyszer csak egyik pillanatban elveszik a fényerő, de feszültség marad?! Kikapcsolo maz egészet hagyom pihenni egy fél órát, és újra ugyan ez a helyzet...

Van valakinek ötlete mi lehet a probléma?

(#128) Kernel válasza ZTE_luky (#127) üzenetére


Kernel
nagyúr

Minek a dimmer, a vezérlő tápját nem szabad dimmelni elvileg, még ha működött is eddig.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#129) Rycki válasza ZTE_luky (#127) üzenetére


Rycki
csendes tag

Jó lenne mondjuk 1-2 kép a tápról, dimmerről, vezérlőről és mondjuk a kötésről is.
Én arra gyanakszom, hogy egy feszültség stabilizátor felmelegszik és az okozza a hibát...
Ez lehet a dimmerben is, vezérlőben is. Az hogy a feszültség meg van nem jelenti azt hogy az áramerősség is ugyan annyi mint a bekapcsolás pillanatában.

(#130) Kernel válasza Rycki (#129) üzenetére


Kernel
nagyúr

Tisztában vagy vele, hogyan működnek ezek a dimmerek, mi van benne?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#131) ZTE_luky válasza Kernel (#128) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Kernel

a hangvezérlésemen 2 féle fő program van, az alap programok, plusz a hangvezéreltek. az alapokat lehet dimmerelni, a hangvezérelteket nem, mert azt a hang erőssége teszi. Házimozira kötött gép, két erősítővel, és általában túl sok feszültséget kap, ezért kellett a dimmer.

Miért nem lehet elékötni a vezérlésnek? Mi baj lehet belőle?

Rycki

"Jó lenne mondjuk 1-2 kép a tápról, dimmerről, vezérlőről és mondjuk a kötésről is."

Ez sajnos most nem kivitelezhető, nem vagyo kotthon.

A tápról rámegy a immer inputba a +,-, onnan a dimmer outból pedig a vezérlés in-be. a vezérlés otput-ja pedig 2 csatornás, és 4-4 ér fut ki belőle, immár a külön színek.

"Én arra gyanakszom, hogy egy feszültség stabilizátor felmelegszik és az okozza a hibát...
Ez lehet a dimmerben is, vezérlőben is. Az hogy a feszültség meg van nem jelenti azt hogy az áramerősség is ugyan annyi mint a bekapcsolás pillanatában."

Ezt nekem se túl tiszta...

(#132) Rycki válasza Kernel (#130) üzenetére


Rycki
csendes tag

Nem feltétlen értem a szarkasztikus kérdésed :R
Én tisztában vagyok vele hogy rengeteg dimmer létezik, rengeteg felépítéssel és megoldással.
Ezért is írtam feljebb hogy jó lenne 1-2 kép az összeállításról.

De hogy a te kíváncsiságodat kielégítsem. Pl. egy PWM típusú 12V 8A dimmerben ott lapul egy 7805-ös feszültség stabilizátor ami biztosítja az 5V-ot egy LM358 műveleti erősítőnek, és az 555 IC-nek. :R

https://www.circuitlab.com/circuit/c8m48y/screenshot/540x405/

(#133) Kernel válasza ZTE_luky (#131) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ilyen dimmerek PWM-szaggatják a 12V tápot, ami a LED-nek jó, szem nem látja, 10 kHz nagyságrendben.

A zenevezérlő viszont sima DC-tápot igényel a saját áramkörei normális működéséhez és konkrétan 12 V-ot. A kimenete PWM.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#134) Rycki válasza ZTE_luky (#131) üzenetére


Rycki
csendes tag

Azt hogy mi a szar a dimmer vagy a vezérlő csak méréssel tudod meghatározni.
Célszerű lenne egy multimétert bekötni először a táp és a dimmer közé addig amíg fel nem melegszik és produkálja a hibát.
Majd következőleg a dimmer és a vezérlő közé. Minden esetben mérj feszültséget és áramot is, hogy hogyan változnak az értékek.

Nekem Németországban rengeteg dimmerem ment tönkre abból adódóan, hogy egy időben folyamatosan kapcsolgatták az áramot (értsd: út felújítás volt a városban és reggel illetve esete más hálózatról jött az áram), és a vissza kapcsolás pillanatában levő "rúgást" nem bírták a dimmerek. És nem 230V os dimmerek voltak hanem 12V-os dimmerrek amik előtt ott volt a tápegység. De még is a dimmerekben ugrott le a panelről a fesz.stab.
Ez csak egy példa volt. :R

(#135) Kernel válasza Rycki (#134) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azért is kérdeztem előbb, mert ha tisztában vagy vele, akkor máris adódik a többi kérdés:

- Miért gondolod, hogy a zenevezérlő tápját PWM-dimmelni elfogadható / szakszerű dolog?
- Miért nem azt írod, hogy dobja ki onnan a dimmert?
- Hogyan méred közönséges multiméterrel a dimmelt áramot / feszültséget, mit fog mutatni szerinted a négyszögjeltől?

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#136) ZTE_luky válasza Kernel (#133) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

értem, tehát a dimmer beleszerelése a rendszerbe nem kivitelezhető, mivel az két-két vezetékről működtethető, maximum egy RGB dimmerrel lehetne kivetelezhető?

(#137) ZTE_luky válasza Rycki (#134) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

még otthon kimértem, mindenhol megvolt a 12V akr hol mértem, nem is értettem h hogy lehet, amikor a led meg alig pislákolt.
De akkor valószínű a dimmer a hunyó, majd megpróbálom kikapni a rendszerből, aztán megnézni hogy úgy mi a helyzet

(#138) Rycki válasza Kernel (#135) üzenetére


Rycki
csendes tag

Azért írtam mert nem tudom, nem láttam hogy milyen eszközökből van összeszerelve az egész rendszer...
Csak a hiba leírásból tudok következtetni, találgatni arra hogy mi lehet a baj...

Nincs szó sehol sem, hogy a rendszerben PWM vagy analóg dimmer lenne... (hozzá teszem rengetegszer találkoztam silány kínai dimmerrel ahol ugyan olyan kinézetű dimmerben PWM míg egy másikban analóg elektronika lapult).
Nem szeretek elsőre olyat mondani egy rendszerre ami "eddig" működött, hogy dobjon ki belőle dolgokat, mert ismétlem nem láttam, nem tudom miből épül fel a rendszer.
És mivel az elmondottak alapján a rendszer működik bekapcsolásnál amíg el nem kezd bemelegedni, uram bocsá, hogy próbálom körbe járni a hibát... :C
Ezért írtam hogy rakjon majd fel képeket.

(#139) Kernel válasza Rycki (#138) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az egy dolog, hogy párszavas leírások alapján nem mindig egyszerű vizualizálni a helyzetet, de ekkora teljesítményre lineáris szabályzó érdekes lenne, disszipáció, illetve méretek szempontjából.

Míg az adott téma kapcsán elterjedtnek számító PWM-dimmer adja magát.

Hogy a vezérlő eddig bírta az impulzusokat, míg kinyíródott benne valamelyik kondenzátor, vagy bármi, az meg a másik dolog. Szerintem nem épp azt vetíti előre, hogy tovább kellene folytatni a hibás gyakorlatot.

(#136) ZTE_luky

...maximum egy RGB dimmerrel lehetne kivetelezhető?

Ezt még vizualizálni sem tudom, hogyan gondoltad, de a vezérlő táplálásra az vonatkozik, amit írtam. Az nem arra van kitalálva, hogy PWM-dimmeljék.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#140) ZTE_luky válasza Kernel (#139) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

értem, kapcsolási rajzzal meg képpel sztem egyszerűbb lesz majd.

Remélem azért abban a max 4óra használatban nem szállt el semmi a vezérlésemből, mert az elég nagy cumi lenne

(#141) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Most vagyok itthon. A helyzet ugyan az, csak dimmer nélkül már.

A táp leadja a 12V - ot, A vezérlés megkapja, és uyganúgy le is adja a 12V-ot. VIszont a szalag csak 6-7-8V-okat kap meg.

Furcsa mert ezelőtt meg is kapta a 10 - 11V-ot viszont ugyanúgy csak pislákolt. Most is ugyan azt csinálja, kb 10 percig világít, teljes fényerőn, akár milyen programot választok. 10-15 perc után lekapcsolt az egész, azan 0 fényerő. kikapcsolom a tépot és vissza, akkor meg alig korom sötétben alig lehet észrevenni...

Én ebből annyit vettem le hogy a szalagok mentek tönkre, mert a táp is és a vezérlés is tökéletesen működik, leadja az áramot, csak a szalagon nem mérhető ki.

Előbbi kommentekben is látható, az volt az előzmény hogy pwd dimmer-t a vezérlés elé kötöttem, nem pedig utána, lehetséges hogy megöltem a szalagot?

(#142) Kernel válasza ZTE_luky (#141) üzenetére


Kernel
nagyúr

A képen mondjuk csak egy kétvezetékes rendszert látok, míg a klasszikus RGB-szalag négyvezetékes.

A vezérlő utáni PWM-jel mérése szokványos multiméterrel problémás, illetve nem lehetséges.

Előbbi kommentekben is látható, az volt az előzmény hogy pwd dimmer-t a vezérlés elé kötöttem, nem pedig utána, lehetséges hogy megöltem a szalagot?

Ez sem lehetséges, ha a táp 12V-ot ad le, a szalag sem tud többet kapni.

Tápot nem tudom, mikor mérted, de a hiba jelentkezésekor is kellene, nem csak előtte. Másik topikban volt egy eset, ott eleve hibás tápegység jött Kínából. Akkor csináltam ezt a rajzot, teszt a vezérlő kiiktatásával:

Az RGB-szalagnál közös a pozitív, a vezérlőben FET-ek kapcsolgatnak a negatívra (GND).

A full terhelési próbához mindhárom színt egyszerre rá kellene kötni valahogy. Lehet színenként külön-külön tesztelni, de az csak részleges terhelés a tápegység számára, ami nem feltétlenül hozza ki a hibát.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#143) Rycki válasza ZTE_luky (#141) üzenetére


Rycki
csendes tag

Nem tudom hogy megszólalhatok-e vagy ismét kapok egy két ironikus megjegyzést....

Ha azt az egy darab vezérlőt használod amit a képeken is láttam az összeállításnál akkor vedd ki az áramkörből.. Az a vezérlő csak maximum 5A vagy 5méter RGB-t tud elvinni. Teljesen mindegy hogy több helyen táplálod meg a ledszalagokat, az a vezérlő gyenge.

Nekem olyan vezérlőből több tucat ment tönkre úgy hogy csak 5 méter RGB volt rákötve, de még azt sem bírta.

Ha kivetted a vezérlőt akkor kösd össze a ledszalagoknál levő R-G-B szálat és kösd rá a táp negatívjára, a fekete +12V os szálat pedig a táp pozitívjára, ekkor fehér színt kapsz az egész ledszalag hosszon.
És letudod tesztelni, hogy 10-15 perc után ugyan úgy világít-e fehéren a ledszalag.

(#144) ZTE_luky válasza Kernel (#142) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Azért két vezetékes mert gondoltam nem fogom a 3 színt külön lerajzolgatni mert felesleges, de ha könnyebben átláthaó rajzolok egy minden részletet ábrázolót is.

Én csak a feszültséget mértem, semmi mást.

Nem az a gond hogy többet kap a szalag hanem az hogy nem kap eleget.

Tápegységgel elvielg nincs gond, működik rendesen

(#145) ZTE_luky válasza Rycki (#143) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

bocsi az előzőért, semmi rosszat nem akartam mondnai, legalábbis én nem.

A képen látható vezérlőt használom. A led rendszerem körülbelül 50W-ot eszik, igaz kb 200W-ot kéne a kínai leírása szerint.

A vezérlőnek nem 246W-ot, azaz 20,5A kéne bírnia? Neked is uygan ilyened volt és tönkrement? MEnnyi ideig bírta, milyen igénybevételnek volt kitéve?

értem, köszi szépen mindkettőtöknek a + - egybekötős tanácsot, ki fogom próálni, s úgy elég haar kiderül mi a probléme. A vezérlés elvileg tökéletes mert van egy másik rendszerem (8méter) amibe van most uygan az a vezérlés és tökéletesen működik 10 órán keresztül is akár.

[ Szerkesztve ]

(#146) ZTE_luky


ZTE_luky
aktív tag

Másik tápot rákötve, vezérlést kikötve is ugyan azt produkálja.. fogalmam sincs mi baja lehet.. soha nem kapott 12V-nál többet..

(#147) Rycki válasza ZTE_luky (#146) üzenetére


Rycki
csendes tag

Akkor ott a szalag a ludas.
Ha esetleg van még maradék szalagod, akkor csinálj egy kisebb 1 méteres szálat és kösd rá a vezérlőre. Az volna a legjobb ha abból a tekercsből, rendelésből származna amiből a rendszert építetted.
Előfordulhat hogy hibás volt egy az egybe a szalag.
Ilyenbe is futottam már nem is egyszer.

Vissza térve nekem attól mentek szét a vezérlők, hogy folyamatosan kapcsolgatta egy időben a szolgáltató az áramot és ilyen 2-3 másodperces áramszünetek voltak és ahogy vissza jött az áram maga a táp is el hullott és a vezérlő is.

(#148) ZTE_luky válasza Rycki (#147) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

ertem koszi szepen. en is gondoltam h csak a szalag lehet mar..
fogalmam sincs mi lehrt q baja es hol, valszeg nem kinai szalagot kellett vna venni.

(#149) Rycki válasza ZTE_luky (#148) üzenetére


Rycki
csendes tag

Más nincs csak kínai...
A minőségi ledszalag is kínai csak éppen nem az éjszakai műszak szereli 2 tál rizs ért, hanem a nappali műszaki 3 tál ért.
Sokszor futottam bele én is silány minőségbe, ezzel sajnos nem lehet mit csinálni.

(#150) Kernel válasza ZTE_luky (#148) üzenetére


Kernel
nagyúr

Próbáltad színenként külön-külön is tesztelni?

Ezek a szalagok nem bonyolult áramkörök, a hibát meg kellene tudni találni. Épp így, amikor már ki van iktatva a vezérlő (nincsenek PWM-impulzusok, ami a multimétert is "megtéveszti"), most már csak sima DC táp van, lehet mérésekkel jól behatárolni a problémát.

Kicsit furcsa, mindig pontosan azonos idő után halványul el? A LED-szalag nem időzítő. Nem mondom, léteznek melegedési problémák is, de aki ismeri a szalag felépítését, az tudhatja, hogy paralel ágakból tevődik össze, az egyes ágak pedig sorba három LED + egy ellenállás.

Ha egy ág megszakad, 3 LED kialszik, a többi megy tovább. Ha egy LED zárlatossá válik, a vele soros másik kettő erősebben világít, esetleg kiég (és/vagy az ellenállás).

Mi az, hogy egyformán halványul el az egész, ez így logikailag nem áll össze.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.