Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#92) shtml


shtml
őstag

Az LCD monitoroknál a villogás valós jelenség, bár oka nem azonos a CRT monitoroknál tapasztalhatóval. A háttérvilágítás villogása észrevehetetlen, mert a fénycsöveket jóval 20kHz fölött hajtják meg, ekkor viszont a fénykibocsájtó réteg tehetetlensége megszüntet bármiféle villogást. Ha LED-del oldják meg a háttérvilágítást, akkor értelemszerűen még ez sincs. Amúgy a szemünk eleve nem észleli a 100Hz-et lényegesen meghaladó villogást, sokakat a 70-80Hz sem zavar már.

Az észlelhető villogás oka az LCD technológia lényegéből fakad, ui. a folyadékkristályok tönkremennek az egyenfeszültségtől, ezért váltófeszültséggel kell meghajtani őket. A polaritásváltást nem lehet/szabad az egész képfelületen egyszerre és ugyanúgy végrehajtani, mert akkor csúnyán villogna az egész. Ezért különféle rendszer szerint az egyes képpontokban felváltva cserélik a polaritást. Megfelelő mintázatú megjelenített kép esetén MINDEN LCD monitornál láthatóvá tehető a villogás, mindez csak attól függ, milyen rendszer szerint váltja a polaritást az adott monitor.

Ha egy LCD monitor bármiféle képpel villog, akkor valószínűleg eltolták a polaritásváltás szinkronizálását a képváltással.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.