Hirdetés

2024. május 24., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1145) nmania válasza fo_di (#1130) üzenetére


nmania
csendes tag

Az aktív usb hub tápjára gondolsz vagy a raspi tápjára?
Előbbi egy "König Active USB Hub", a dobozán úgy reklámozza, hogy 5V 2A a kimenete, azonban az adapterre már 5V 1000mA van vésve... (mindenesetre én most csak egy 2.5"-os külső HDD-t dugok rá, annak elvileg az 500mA is elegendő..)

A raspit egy másik táp szolgálja, ami 5V 1000mA (felirat alapján), illetve egy kindle adapter is van tartaléknak, amire 4.9V 850mA van írva (ehhez kellett egy usa -> eu átalakító, ami picit megnehezítette az indítást, de végül sikerült konktaktust teremteni :C )

Amit ma sikerült mérni: netről letöltés raspin wgettel. (ftp-ről, 40Mb-es digi nettel)
Nagyjából 4-5MB/s-t regisztrált a kliens, eközben 80-90%-os CPU használatot jelzett a top.
Ezt el is fogadnám, hiszen kihajtotta a biteket az isp-ből, de végül megfagyott a dolog újfent.
(És nem csak az usb, utána már ssh-zni sem tudtam a raspira -- ezt a kindle-s táppal megismételtem, de itt se jutott a 600MB-os teszt fájl végére sajnos :U )

Ez picit lelohasztotta a nagy raspimániát nálam, hiszen ez lett volna számomra az egyik cél, hogy a HDD-t átköltöztetem a routerről őreá..

Mi lehet a probléma? Hogy tudnám ezt "kidebuggolni"? :(

(#1295) levi.hungary válasza vamzi (#1294) üzenetére


levi.hungary
tag

Pont ZTE Bladem van, akkor ez pipa. Illetve egy USB Hubom is van ami elvileg 5V 2 A-es. Az is jó lehet egy ilyen megoldásban mint ez? [link]
Annyi hogy a billentyű, egér vezetéknélküli lenne, illetve esetleg egy DVB-t tuner is lenne hozzákapcsolva a távirányító miatt. Plusz egy 1TB-os külső saját tápos HDD. Ez mehet mind? :D

[ Szerkesztve ]

(#2080) Neil Watts válasza fo_di (#2078) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

"a defy töltő elég lesz hozzá, persze túl sok perifériát nem tudsz rádugni, de egy billentyűzet-egér kombó meg egy pendrive még bőven elfér"

Na, az jó. Nálam a következőképpen nézne ki a felállás:

Egy 4 GB-os SD kártyáról futna a rendszer - ugye van ezen a lapon hozzá foglalat? Ha jól látom akkor igen, van.
Ezen kívül rá lenne dugva majd egy Bluetooth adapter illetve egy külső tápos 3,5" HDD rackben, ez is USB-n.

Akkor ha ugyanabban a tartományban vannak a gépek és a Raspi DHCP-vel (TL-WR1043ND @ Openwrt) akkor menni fog? Tehát akkor így a közös hálóval megy wifin? Az jó. :)

Igen, azt láttam, itt is pihen a Defy-omon :) meg az iPaden is :)

Üdv. core2

(#2366) Szenty válasza PPatrik (#2330) üzenetére


Szenty
tag

Bizonyos egerek több áramot fogyasztanak, szerintem ilyen egyszerű az egész. Az USB 2.0-ig a szabvány alapvetően kétféle maximális tápfelvételt írt elő az eszközöknek: 100 mA és 500 mA. A külső 2.5"-os HDD-k sokszor ennél többet is megesznek a motor felpörgetésekor, ezért is fordul elő, hogy nem mindig tudnak elindulni.

Számolj! Ha 1200 mA-es tápod van, és egy USB-s egér 500 mA-t felszív, akkor az R-PI-dnek elképzelhető, hogy kevés a fennmaradó energia.

Pár tipp, sorrendben:
1. Próbáld meg a korábban nem működő USB-s egereket egy saját táppal rendelkező USB elosztóról működtetni!
2. Nézd meg, hogy a "dmesg" parancs kimenete (rootként futtatva) mit ír, miután bedugtál egy nem működő egeret!
3. Nézd meg a nem működő USB-s egereid tápfelvételét. Vagy az egéren, vagy dugd be egy Windowst futtató gépbe, ahol az eszközkezelőben a megfelelő USB root hub tulajdonságait megnyitva a Power tabon láthatod, hogy az arra a portra kötött eszkötök mennyit fogyasztanak.
4. Használj nagyobb tápegységet!

(#2838) baani59 válasza azbest (#2837) üzenetére


baani59
aktív tag

Én már kezdek besokalni a pi és perifériáinak a táp problémáitól.

Itt nálam van:
- aktív USB hub
- külső HDD
- maga a pi
Ez 3 adapter.

Van egy 3A-es Phoenix Contatc tápom, azt összehozom egy USB táp elosztóval.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#3396) otapi válasza lord.lakli (#3395) üzenetére


otapi
tag

Sziasztok!
December elejére várom a Rasbpi-met, addig tervezgetem a kütyüt meg beszerzem hozzá a cuccokat. Raspbmc-t tervezek rajta futtatni egy USB-IDE átalakítóval csatlakoztatott HDD-vel.
Volna-e valami közkeletű megoldás arra, hogy használaton kívűl ne pörögjön a HDD? Egyelőre ott tartok, hogy a Raspberry menne állandóan, és a HDD tápját egy relén keresztül adom, amit a Raspberry irányít az egyik GPIO kimenetén. Attól függően hogy éppen fut-e az xbmc vagy nem.

A sima tápkapcsolót, ami kikapcsol mindent, elvetettem mert ahogy néztem az xbmc-ből ki kellene lépni kikapcsolás előtt, de ez a lépés néha kimaradna ha volna egy kapcsoló gomb a külső házon, így veszélyes :)

[ Szerkesztve ]

(#3842) ivjoe


ivjoe
tag

Ilyen gondjai voltak már valakinek, esetleg ötlete van, hogy mi okozhatja, hogyan tudom javítani?

1. TV-re kötve (RCA-val) bekapcsoláskor villognak a színek? Kékből átmegy ibolyába aztán szürkébe, vissza kékbe és ez így megy tovább, viszont ez lassul majd megáll. Friss raspbiannal produkálja, viszont ha újraindítom (táp ki/be) másodjára már jó. (2012-12-16-wheezy-raspbian)

2. Többször is előfordult, hogy deluge-vel töltöttem le, éjszakára otthagytam, reggel nem tudtam bessh-zni, nem tudtam elérni a deluge webui-t, sőt tv-re kötve kép sem volt (nagy feketeség). Volt, hogy restratoltam (táp ki/be) illetve volt, hogy egy darab dróttal P6-ot rövidre zártam, de mindkét esetben többet nem bootolt. Volt, hogy unable to mount rootfs-t kaptam, volt, hogy el se jutott odáig, csak a PWR led világított az ACT nem.

Az SD-vel volt a gond minden esetben (volt, hogy sd-re töltöttem, volt, hogy külső hdd-re, a hdd ok), a windows még formázni se tudta a kártyát, végül egy fényképezőgéppel oldottam meg a formázást, friss raspbiannal újra működött minden. (2012-12-16-wheezy-raspbian)

http://lorem.hu

(#4007) oba


oba
addikt

Mennyire jól használható a Pi médialejátszóként? 720p -s v. 1080p -s mkv -kat néznék rajta HD -s tévén. Szépen viszi ezek a filmeket vagy vannak problémák a viszonylag gyenge hardver miatt? USB hub -ra dugott pendriveot és tápnélküli külső 2,5 -es HDD -t felismeri/kezeli? :) Ezekről játszanám le a filmeket, nem hálózaton keresztül.

(#4128) Jim-Y válasza FireLord (#4127) üzenetére


Jim-Y
veterán

De írták is neked, hogy csak akkor fog menni, ha van külső tápja a merevlemeznek, szóval nem tudom miért vagy meglepve, nem árulnak zsákbamacskát..
[link]

A nokia töltő helyett, inkább egy külső aktív hubot kellett volna venned a 2.5"-os hddnek.

[ Szerkesztve ]

(#4139) vargalex válasza moli.hu (#4133) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Nem követtem végig az összes ezzel kapcsolatos hozzászólást, de ha bárki belegondol, akkor 3.5"-os Hdd-nél nem kérdés a külső táp. Ugyanis azoknak 12 V-ra is szükségük van, így nem is létezik táp nélkül kivitel. Azaz nem gondolom, hogy bárki is kifejezetten 3.5"-os HDD-vel kapcsolatban ajánlotta volna a külső tápot.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#4148) jeriko2 válasza Oldmobil (#4143) üzenetére


jeriko2
tag

Hasonlót vettem, igaz itthon - kb. 3000 Ft-ért. A tápja tűzforróra melegszik, és íráskor kb. 2 percenként leszakad, read_only-ba vált (ext4 fs). Vettem egy külső tápos másikat, azzal szépen megy ugyanaz a HDD.

(#4449) bcd86h válasza Benoe77 (#4446) üzenetére


bcd86h
csendes tag

Ami azt illeti eddig csak a következők voltak rákötve USB-n:
- Pendrive
- Külső 3.5" hdd (annak természetesen külső tápja van)
- Billentyűzet
- Egér

Ethernet meg folyamatosan be van dugva.

Hazaértem kipróbálom a samsung galaxy tápjával, hátha azzal működni fog rendesen. (Bár azt nem tudom mennyi mA-es, de majd kiderül :K )

Köszönöm szépen a segítséget srácok. :R
Jelentkezem majd a fejleményekkel.

További szép napot és persze jó hétvégét! :C

[ Szerkesztve ]

(#4734) peter9228 válasza Bereth (#4732) üzenetére


peter9228
aktív tag

Szerintem először mérd le multiméterrel. Ha nem akarod kockáztatni a Pi-t, akkor a HDD-re is rákötheted, így külső tápossá alakítod.

(#5060) futár


futár
aktív tag

Üdv.
1-2 tapasztalatot várnék, mielőtt a vásárlás mellett döntök. RasBMC milyen felbontásban működik szaggatás mentesen?
Láttam egy YouTube-os videót, a srác majd el ájult, de a videói be-be szaggattak. Valakinek van tapasztalata GSM gateway-ként használva? Torrentre mennyire jó és elbírja a külső HDD-t? Gondolom inkább saját tápos, mintsem 2.5"-os legyen.
Köszi előre is!
:R

[ Szerkesztve ]

Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna.

(#5064) peter9228 válasza futár (#5063) üzenetére


peter9228
aktív tag

HDD-t bírja. Csak aktív hub kell hozzá, vagy külső tápos HDD. Torrentre is használható, nekem kis tuninggal tökéletesen működik. Igaz a sebességet limitálni kell, hogy ne fagyjon le. De szerintem 1 ghz-re felhúzva már nem kell a limit.

A hubomat hogyan tudom átalakítani visszatáplálóssá? Úgy próbálkoztam, hogy az USB kábelét visszadugtam a hub-ba, hogy megtudjam, hova kéne az 5V-ot vezetni. (A tápcsatlakozónál már megvan) De sehol se mérek 5V-ot.

[ Szerkesztve ]

(#6272) Toma3757


Toma3757
csendes tag

Sziasztok!
Raspberry pi vásárlása előtt állok és felmerült bennem pár kérdés:
Hol a legolcsóbb beszerezni? Hol érdemes megvenni?
Mi a különbség a kínai és a UK verzió között?(mármint minőségileg)
Külső hdd esetén is kell sdkártya?

Úgy szeretném megoldani hogy megveszem a következőket:
Táp
Sata->USB
USB hub

Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem hogy az usb hub portjai párhuzamosak? nincsen benne semmi 'extra' elektronika? Mert akkor a táp egyik portját rádugnám az usb hub egyik portjára és lenne egy táp ellátásos hubom. A hdd így kapna az átalakító miatt tápot is mivel 2csatis.(már ha lehet őket így hasnálni hogy egyik tápnak másik meg adatátvitelnek). Azért fontos mert nem szeretnék mindennek külön tápot mert akkor csomó mindent kellene még a konnektorba bedugdosni így meg elég 1.

Köszönöm!
Üdv, ToMa!

(#7219) zzola válasza azbest (#7217) üzenetére


zzola
félisten

Köszi!
rPI MédiaCenter csomag tartalma:

1 db Raspberry PI számítógép 512 MB
1 db SD - XBMC Média Center Szoftverrel (4GB/Class10 vagy 8GB/Class6 kapacitással választás szerint. Előre telepített RaspBMC szoftverrel)
2 db MPEG2 és VC-1 média licensz
1 db 5V 1A microUSB-s tápegység Raspberry PI-hez
1 db Ház (választható színben)

Nem tudom, hogy a nyomógomb tartozéka-e háznak illetve a "Low-profile" microSD adapter Raspberry Pi-hez" kell-e?

Ez lenne 23900-ért, + kellene távirányító, hűtőborda, USB dokkoló a külső HDD-hez. ~35k-ban állna meg. Nos, ennyiért a gyári lejátszók (linkek) sem tudnak többet...

Én csak és kizárólag film/zene/youtube lejátszásra használnám...

[ Szerkesztve ]

(#7297) flegga92 válasza Kroni1 (#7296) üzenetére


flegga92
senior tag

1. ről nem tudok nyilatkozni nem nézek HD tartalmakat
2. Attól függ, mennyit ad le. Az én Samsung TV-men 2 port van, egyik 500 mA a HDD feliratú pedig 1 vagy 1,5 A tud, ezzel nekem ment, ha nincs rajta külső táp nélküli merevlemez. Mivel NASról néznéd elég lehet.
3. Működik, mindenféle varázslat nélkül.
4. Én Angliából rendeltem a farnelltől. 12000 környékén volt postástól. Kicsit trükkösen kell rendelni, mert átdob a magyar oldalra, ahol drágább. Másnapra meg is érkezik. Egyedül a UPS-el nem voltam megelégedve, mert nem talált ide, nem is telefonált és egy tök idegen embernek odaadta. Szerencsém volt mert nem nyúlta be hanem megkeresett...

(#7772) stopperos válasza Dadpool (#7769) üzenetére


stopperos
senior tag

Én rögtön tápegység problémára gyanakodnék.
Le tudnád írni, hogy pontosan miről van táplálva a pi és miről a külső hdd.
Illetve mi milyen típusú (hub, sharkoon,...)

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7932) Sera26


Sera26
aktív tag

Sziasztok!

Hever itt a polcon kihasználatlanul egy Pi és mivel régóta szeretnék valamiféle hálózati meghajtós megoldást, gondoltam felhasználnám egy NAS-hoz.
Olvasgattam a neten különféle leírásokat, általában mindenhol 2,5"-s külső usb meghajtókkal építik ezeket.
LINUX tudásom nulla, de a leírások alapján szerintem menne a dolog viszont bírják ezek a külső 2,5"-s meghajtók az ilyen folyamatos üzemet? Vagy létezik-e valamiféle megoldás arra, hogy x idő tétlenség után "lepihen"? :)
Esetleg érdemes lenne egy 3,5"-s meghajtót használni külön táppal?
Az adatbiztonság nem érdekes, nem lennének rajta életbevágóan fontos adatok, kizárólag sorozatok, zenék, amiket táblagépen, telón vagy a TV-n néznénk. Így a dupla meghajtó, tükrözés nem játszik, csak egy szimpla, max. 750 GB-s HDD.

Köszönöm előre is!

(#7981) zzola válasza zzola (#7219) üzenetére


zzola
félisten

Sziasztok!

Újból előkerült a téma:

-rPI MédiaCenter (Raspberry PI számítógép 512 MB, SD - XBMC Média Center Szoftverrel, Előre telepített RaspBMC szoftverrel, MPEG2 és VC-1 média licensz, 5V 1A microUSB-s tápegység Raspberry PI-hez, Ház (választható színben)
-3 db-os alumínium hűtőborda készlet Raspberry PI-hez
-IR vevő Raspberry PI-hez + ajándék kiegészítő - TSOP38238
-Mini infra távirányító Raspberry PI-hez
-Prémium minőségű ANYA-ANYA jumper kábel

Fenti szett 30660- forint lenne!

-mint egyszerű halandó, aki nem akar se többet, se kevesebbet, mint 720p/1080p sorozatok/filmek lejátszása USB-s külső 1 TB-os HDD-ről
-netrádió/youtube használata
-programozás (Putty, stb.) mentes használat
-tartalmak másolása HDD-re vezetékes hálózaton
-RaspBMC szoftver

Való ez nekem?
Egy egyszerű, könnyen használható, kimondottan filmezésre/zenére használható rendszert szeretnék!
Jelenleg egy saját összeállítású miniPC-m van Windows 7-el, (de egyáltalán nem használom ki az SSD-t, a 2TB-os HDD,t, 4GB 1600-as RAM-ot) 12.3-as XBMC fut rajta.

Véleményetek?
Köszi!
:R

[ Szerkesztve ]

(#9348) sad_Vamp válasza Den (#9346) üzenetére


sad_Vamp
őstag

A B+ hoz már 2A-est mondanak.

Amúgy mitől lehet az, hogy a külső HDD még külön tápolt USBhubról sem indult be? (kell a raspbiannak külön NTFS meg HFS plugin?)

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#9364) bencsikgab válasza sad_Vamp (#9348) üzenetére


bencsikgab
tag

Hogy értve nem indul be,nem pörög fel?
Itt hibátlanul fut egy 3,5"-os külső tápos HDD, ami NTFS-be van formázva. Az ntfs-3g csomag kell, és fel fogod tudni csatolni.

(#9488) Penge_4


Penge_4
veterán

Sziasztok,

Én is gondolkoztam egy ilyen beszerzésén (inkább a Banana Pi tetszik).
Elsősorban torrentre lenne használva (ebben a maximumot kéne nyújtania). HDD-nek lehetne egy USB-s külső vinyó, aminek nem kell külön táp. Ezt gondolom elbírná. Egyéb perifériát (billentyűzet, egér) akár le is lehetne húzni róla miután elindult a kliens.

A legfontosabb az lenne, hogy folyamatosan fusson sok (4-500) torrenttel. Nyilván seedben tartásról van szó, nem arról, hogy egyszerre ennyit töltene le vagy töltene fel maximum sebességgel. Ebben az esetben olyan 10 szimultán letöltés illetve 20 szimultán feltöltés (a pár kB/s-től a megabitig, leecherfüggően), amivel számolni kéne. Ezt bírná stabilan?

A második, amennyiben az elsővel képes megbirkózni, mivel alacsony fogyasztású és úgyis folyamatosan üzemel, ezt lőném ki HDMI-vel (HDMI->DVI átalakítóval) fullHD monitorra és filmeket néznék rajta. Mennyire bírna 1080p-s filmeket a folyamatos torrent mellett?

Ezek mellett még nyilván egy localhost webUI futna, amivel hozzáadnám a letöltendő torrenteket.

Valamennyit visszaolvasgattam a topicban, írták, hogy az USB-je nem annyira stabil, meg előfordul, hogy lefagy.

NAS-on is gondolkoztam, de azokon saját firmware van valami gagyi torrentklienssel meg egy rakás kéretlen, általam nem használt szolgáltatással (felhő, biztonsági mentés, RAID, stb.), ellenben hiányzik belőle a rugalmasság, amit egy oprendszer (akár Linux, akár Android) kínál.

(#9687) Kicsirics77 válasza lord.lakli (#9686) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Külső tápos a hdd?
Illetve mire van formázva mert az ntfs 1tb hdd hiába dugtam rá meg sem nyekkent,vagy amiatt,hogy nem volt ntfs-3g csomag vagy mert nincs külső tápja a hdd-nek.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#10325) erikke17 válasza bencsikgab (#10322) üzenetére


erikke17
őstag

De ahhoz PC-nek kell mennie, vagy Pi-nek, hogy elérjem vinyót. NAS lenne a legjobb, de az egyenlőre nem játszik :)

azbest - Igazából még nem próbáltam HDD-t rákötni mert még nem volt időm foglalkozni a kábel részével. Mert USB hosszabbítóból ki akarom iktatni a 5V-ot, külső tápról fog menni HDD.
De ha benne van akkor az királyság! FAT32-es USB kulcsot probléma nélkül vitte, csatlakoztatta és le is tudtam szépen választani.

Degeczi - Dupla megerősítés. Köszönöm az infót sok szenvedéstől menekültem meg így.. :D

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#10893) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

Én is gondolkodom egy media lejátszó összerakásán pi2 + openelec párossal. Ugyebár HDD-t csak usb-n lehet rádugni. Jól sejtem hogy 3,5-es HDD-t csak külső táppal lehet rádugni ugye? Illetve milyen sebességre lehet számítani két usb-re dugott HDD között? :R

[ Szerkesztve ]

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#11540) wassermann válasza GazRic (#11539) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A külső HDD-k induláskor nagy áramot vesznek fel, legyen a HDD-háznak saját tápja vagy egy olcsó, saját tápos USB hub-bon keresztül csatlakozzon. Így egyik megoldás sem égeti le a Pi USB-jét, a pi-nek meg elég egy 700mA-es mobiltöltő.

[ Szerkesztve ]

(#11995) GazRic válasza azbest (#11994) üzenetére


GazRic
senior tag

Az eredeti, de amíg tanulmányozom nem akarok semmi mást venni.
OPENELEC menne rá, meg egy külső HDD aminek saját tápja van.

PSN ID : MrManson_HUN ** PS5 *** Samsung Galaxy S20+

(#12270) bcs


bcs
aktív tag

Sziasztok!

Olyanba már futott bele valaki, hogy a külső tápos USB-s HDD egy idő után "eltűnik"?
blkid sem mutatja, csak az segít, ha kihúzom a Raspberry-ből, visszadugom, és újramountolom.

Még annyit, hogy eddig egy másik HDD-vel nem csinálta, csak az újjal.

[ Szerkesztve ]

(#12290) #53314048


#53314048
törölt tag

Sziasztok!

A Raspberry PI 2 képes meghajtani egy 320GB-os WD USB HDD-t ami külső házzal táp nélkül csatlakozik rá?
A HDD-re az van írva, hogy 5V 0,55A. A táp 5V 2A-es lesz. Most kezdem összeállítani a rendszert, és azért kérdezem, hogy vegyek-e HUB-ot.

(Az openwrt-s routerem már 2 HDD-t gyilkolt le, a saját tápjáról kapta a HDD az 5V-ot.)

(#12316) Ultrazord


Ultrazord
tag

hello

szeretnék egy torrentes, filmnézős rendszert összerakni, és az lenne a kérdésem, hogy ha egy tápellátás nélküli külső usb-s hdd-t kötök rá, akkor azt a raspberri 2 meg fogja hajtani?

(#12486) Teng


Teng
aktív tag

Hello Mindenkinek

Stabil' tápot hol érdemes a Málnához shoppolni?
Külső HDD nem megy rá, max pendrive, bill-egér. Hálózat pedig LAN-on, esetleg pár relé és 433MHz vezérlés.

(#12949) Soderes


Soderes
aktív tag

Sziasztok!

Újonc vagyok a Raspberry PI témában.

Szeretnék venni PI 2 nemsokára, most gyűjtöm hozzá a cuccokat össze.
Media Center lesz belőle.

Volna pár kérdésem :

Vettem egy Kingston SDHC Class10 16GB microSD kártyát. Ez elegendő az op. rendszernek vagy érdemes nagyobbat venni?

Mivel majd később külső HDD és egy külső ODD megy rá USB-n keresztül, mekkora táp kell neki?

Én úgy 5V/3A vagy 4A gondoltam.

Köszi a válaszokat!

(#13614) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog (1)

Sziasztok!

Nemrég vki feldobta azt a pcx-es olcsó, 2.5 amperes tápot. Mivel nekem úgyis aktuális a tápváltás, mert amit hozzá vettem 2A-s táp (természetesen MiC :DDD) még 700 mA-t sem tudott kiadni...

Tehát picit furcsáltam érte azt az 1 411 Ftot, de mivel ez nálam nem pénz 1xélünk módon rendeltem egyet. Szállítást nem kértem, hanem el kellett mennem a Duna Plazaba.

Nagyon gyorsan megjött a cucc az üzletbe, (1,5 nap) jött az email korrektül, h átvehető.

Kicsit furcsáltam az eladók mézesmázaskodását, gondoltam magamba, most röhögnek rajtam, h milyen jó vétL-t csináltak... :)

Tehát hazavittem, kibontottam bekötöttem a kicsikét és eddig nagyon jól szuperál! (Külső (nem aktív) HUBot is elbírta 1 bt adapterrel, 1 wifi adapterrel, 1 hddvel és egy dvd meghajtóval) :C

Úgyhogy ajánlom mindenkinek!

Előnye: olcsó, 5.2 voltos és 2.5 Amperes

Hátránya: usb/microUSB kabel kábel nem volt hozzá; a szerkezet picit magas ("bumszli"); {ja és ez ugyan nem az eszköz hibája, hanem csak engem zavar picit, h személyes átvételnél is meg kell adni a címet(én random beírtam vmit, de akkor is :DDD)}

Egyébként cubieboard töltő.

[ Szerkesztve ]

Eleinte angol billentzuyetet akartam. De aztán megismerkedtem a nagy 'Ő'-vel!

(#13616) beti válasza Mr Dini (#13614) üzenetére


beti
csendes tag

Akkor én is rendelek egy ilyen tápot, hátha azzal nekem is fog menni a külső HDD.
Tényleg, Te átírtad a config.txt-ben a max_usb_current-et ?
Tibi

(#13932) Horvi válasza xxlongikaxx (#13931) üzenetére


Horvi
őstag

A filmeket akkor gondolom a rákötött HDD-ről játszanád le. Ezt meg tudja neked oldani csak a tápellátásra kell figyelni a külső HDD miatt ugye.
Bár gyanítom, hogy a wifin keresztül másolás sebessége nem lesz túl acélos.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#14019) azbest válasza miroon (#14017) üzenetére


azbest
félisten

A samsung kártyával óvatosan, nem biztos, hogy teljesen jól kezeli. A például 16-os MB-MP16D/CN a most aktuális 2015-05-05 raspbiannal időtullépéssel megakad, amikor kiterjesztené a teljes kártyára a képben lévő particiót.
A sandisk kártyák a legbiztosabbak boardokhoz, azokkal ritkán van problémájuk. Itt egy lista mások tapasztalatairól [link], de ezek közt is vannak ellentmondó vélemények.

A médiajátszó funkciók miatt valószínűleg openelec vagy osmc lehet a befutó. Bár, ha kifejezetetten gyors netes megosztásról van szó, akkor lehet kissé túl optimista 20 torrent, de ha limitált vagy jól bekonfigurált, akkor akár működhet is. Keress vissza, hogy mások mit írtak a torrentről, nekem ezzel nincs sok tapasztalato. A hdd jó gondolat, ott a tápellátásra kell figyelni, hogy ne legyen vele gond.

(nálam 2A minőségi tápról megy egy pi2, magas terhelhetőségűre állított usb-vel és így közvetlen róla megy egy 160-as noti hdd, bekötve a plusz táp is az egyik usb-re, hogy kevésbé legyen érzékeny a kontakt hibára). Kisebb táppal vagy többet fogyasztó hdd-vel külső tápos megoldás erősen ajánlott.

(#14768) bcs


bcs
aktív tag

Sziasztok,

Most a Raspberrym egy külön tápon kapja az áramot, a külső HDD meg egy másikról.
Arra gondoltam, hogy megspórolnék egy konnektort.
Van olyan külső tápos UDB hub, ami ideális esetben micro USB-n kapja az áramot, és bármilyen megoldással meg tudná hajtani a Raspberryt is?

(#14792) Osynho válasza Celtis (#14788) üzenetére


Osynho
addikt

Köszi! Nem fiatal az erősítőm (Denon 4306), így nem hiszem, hogy ismeri a szabványt. Viszont a távirányítója tanítható, így gyakorlatilag ugyanott vagyok. :)

2,5-es HDD-t gond nélkül visz? Nem kell külső táp, ha eleve 2A-essel etetem a Pi-t? 7200rpm, 800mA-es vinyó.

[ Szerkesztve ]

(#15057) RoundRobin válasza futizoli (#15056) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Ha nincs külső tápja annak a HDD-nek, akkor az áramfelvétele sem haladja meg az 500 mA-t.
2 A-es táp nem árt ha van, de nem követelmény, csak akkor ha a Pi tele van tűzdelve perifériákkal és meg van terhelve rendesen.

2 A 5 Volton 10 Watt. Ez nagyon sok egy pi teljesítményű rendszerben.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15362) RoundRobin válasza azbest (#15356) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

"Mivel nincs a pi-re építve egy atomerőmű, így nem csoda, ha csak abból tud adni, amit ő is kap. "

Sorry, félreérthetően fogalmaztam. Én arra gondoltam, hogy a PI kapja az áramot és abból enged át az USB portoknak. A rajzon ezzel ellenben azt találtam, hogy ami a pi mikro-USB csatlakozóján bejön, az megy tovább az USB aljzatoknak is. Semmiféle áramkorlát nem tűnt fel, a vezérlőre meg értelemszerűen csak a data plusz-minusz lábak voltak bekötve. Ergo, a rajz szerint az USB-k úgy terhelhetők, ahogy a tápegység engedi.

"Ha valaki nagy fogyasztókat használ, akkor továbbra is érdemes külső tápos / aktív usb hubos megoldást alkalmaznia, hiszen a pi portjai korlátozottan terhelhetőek."

Igen. Csak most olvastam Celtic olvtárs linkjét (itt is köszönöm neki). Ott, abban az áll, hogy az összes (4) port osztozik 600 avagy 1200 mA-en.
Hát így már nincs semmi rendkívüli a szivárvány felbukkanásában, ha single HDD is van az USB porton.
A Pi-nek egyébként be kell(ene) érnie akár 4 volttal is, hiszen az SD-nek, gpio-nak kell 3.3 Volt (utóbbinak eshetőlegesen), a SOC-nak 2.8 a procinak meg 1.8.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15407) futizoli


futizoli
tag

Mennyi bosszúságtól megkímélhettem volna magam, ha ezzel az adapterrel indítok...
Tökéletes, nincsen szivárvány, a hdd-nek sincs szüksége külső tápra vagy akár y kábeles dupla usb csatlakozásra.
Leírom még egyszer az én rendszerem, ha valaki táp problémába fut, esetleg lássa mi az ami biztosan működik plusz kiegészítők, hub, y kábel, stb. nélkül...

Tehát: Raspberry pi2, Samsung M3 portable 1GB, Hifiberry Dac+, Stontronics T5582DV 5V 2A adapter, a config.txt kiegészítve a max_usb_current=1 sorral.

Openelec 6.0, sandisk ultra 8GB class10, bár ezeknek nem hiszem, hogy van jelentősége.

Elkezdem újra belakni a rendszert, és ha már pi ház kép is felkerült, én is rakok fel még ma egy általam készített "tartóról" egy fotót. Remélem senki nem veszi 'arcoskodásnak, talán ötlet adónak jó lesz.

Mindenkinek köszönöm a segítségét!

[ Szerkesztve ]

(#16031) yolan válasza Celtis (#16030) üzenetére


yolan
őstag

Szuper! Ezek szerint ez átállítható.
Próbáltam a tv portjáról, de úgy tűnik, hogy kevés volt az amper a Pi meghajtásához. Külső hdd-t is válogatósan kezel.
Jelenleg a Pi-be van dugva a külső hdd, illetve a tv tuner lenne a második eszköz. A Pi-t 750-1500mA között tudom táplálni. A tv usb-be pedig a Chromecast van, annak elég a delej.

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#16413) Celtis válasza szasanyi (#16411) üzenetére


Celtis
veterán

Pontosan minek néztél utána? A linken nem mutat egy konkrét termékre.
Ha Raspberry Pi kit-re gondolsz, akkor azt neked kell összerakni. Bepattintani a NYÁK-ot a műanyag házba és rápattintani a tetejét.
Alapvetően egy KODI-t tartalmazó operációs rendszer kell rá. Vagy tartalmaz ilyen SD kártyát a kit, vagy te veszel SD kártyát, letöltöd az képfájlt/telepítőt (Openelec vagy OSMC), kiírod egy SD kártyára bedugog a PI-be és kész a médialejtászó. A saját telepítés szerintem jobb, mint egy előre mindennel telerakott SD.

Ha a TV-d HDMI-CEC kompatibilis, akkor külön távirányítóval sem kell bajlódnod. Ha zenehallgatáshoz nem akarod bekapcsolni a TV-t, akkor ott a full extrás androidos távirányító app (Yatsee), de ha ragaszkodsz a fizikai távirányítóhoz, szinte bármilyen USB-s táv megfelel, tele van velük az ebay fillérekért.

A külső HDD tápigénytől függően külön tápellátást igényelhet. Egyébként csak rá kell dugni és látja a Pi

(#16424) Celtis válasza szasanyi (#16418) üzenetére


Celtis
veterán

A külső HDD miatt inkább a 2,1-es táppal rendelném (700 Ft felár).
A TV-ddel valószínűleg nem lesz gond. Az LG Simplinknek hívja a CEC-et. Csak azt kell bekapcsolnod.
A Yatsee egy androidos applikáció, azt a telefondora kell telepíteni, ha távirányítani akarod a Pi-n futó KODI-t.
A KITben lévő SD kártyán rajta van az Openelec (=KODI+minimál Linux OS) viszont a KIT-ben lévő SSD duál bootos, amire szerintem nincs szükséged. Tegyél rá egy tiszta Openelecet.
1.OE6.0 képfájl letöltése
2. Kicsomagolás
3. A kicsomagolt img fájl kiírása az SD kártyára Win32DiskImager-rel
4. Kártyát Pi-be bedug és kész.

[ Szerkesztve ]

(#16569) dugesz77 válasza havri1 (#16568) üzenetére


dugesz77
őstag

Igen ez kell venned ez a raspberry 2. Ez jelenleg a legizmosabb . Kicsit bezavar a Zero ami mostanában jelent meg cserébe kisebb és gyengébb. Jó a tok is hozzá. A mikró usb tápra nem árt figyelni, hogy tényleg tudjon 1A leadni és akkor a perifériákkal, pendrive-kel sem lesz gond. Nagyobb táp akkor kell ha külső HDD-t is akarsz rárakni ,illetve azt aktív hubbal érdemes inkább próbálni. Ha tetszik a plexi ház ezt ajánlom. Ebben van hűtőborda is, tökéletes méret,jó anyag.

[ Szerkesztve ]

(#16593) KrAt válasza Celtis (#16557) üzenetére


KrAt
veterán

Jogos, de ami furcsa volt, hogy simán ment akkor, ha reload-oltam..

Nem érdekes, csináltam egy scriptet, ami 30 mp-ig alszik, majd reload-olja, és ezt betettem az rc.local-ba.. :))

Más kérdés: külső hdd-t szeretnék rátenni, valami kicsit (80gb körül). Gondoltam, hogy veszek egy sima usb-sata kábelt, amivel 2 usb-ről meghajtom. 2A-es gyári tápom van hozzá, el fogja vinni?

(#16709) Celtis válasza Gabesz87 (#16705) üzenetére


Celtis
veterán

Igen, ezeket tudja. Szerintem nyugodtan rendelhetsz az ebay-ről is, de ha nem tudsz várni, akkor itthonról.
Média lejátszáshoz nincs szükség hűtésre. Ha NAS-ról játszol le és nem külső HDD-ről, akkor a 2,1-es táp sem létszükséglet (de nem árt).
Az infra távvezérlés könnyen megoldható. (egy olcsó USB vevős MCE távirányító kell, majd azt betanítod a Harmonyba) Mindazonáltal a TV-d HDMI-CEC képes, így egyáltalán nincs szükség külön távirányítóra. A TV távvezérlője tudja vezérelni a Pi-n futó KODI-t.

A Linuxhoz nem kell értened. Csak le kell tölteni egy képfájlt, kiírni egy SD kártyára (windows alatt) bedugni a Pi-be és készen is vagy.

(#16718) Sequadon


Sequadon
tag

Sziasztok!

Új vagyok a RasPi/Linux vonalon és belefutottam pár dologba, amivel nem boldogulok.

Adott: RasPi2 (Raspbian), külső HDD indulásnál automatikusan mountol + samba megosztás, transmission szintén indul

1. 2,5 külső HDD-t a monitoromba épített HUB-on keresztül csatlakoztatom a Pi-re, egyelőre így tudom csak a tápellátását megoldani. A problémám az, hogy ha nincs művelet x ideig a vinyón, akkor leáll és nem is érem el többé. A könyvtár ahová be van csatolva üres. Csak újraindítással tudom orvosolni. Windows vonalon ez úgy nézett ki, hogy leállta vinyó, ha viszont megnyitottam a meghajtót akkor 5-10 mp felpörgés után elérhető volt. Erre van valami megoldás? Azt nem szeretném ha éjjel nappal menne, de ne is kelljen minden leállás után újraindítanom.
Update: tegnap filmet néztem a RasPi-ra csatlakoztatott HDD-ről hálózaton keresztül és egyszer csak megállt a film, a meghajtó nem volt elérhető. Pedig a lemez pörgött és olvasás is folyamatos volt, ugye ment a film. Ezt nem igazán tudom hova tenni, azt sem tudom egyelőre hogy két külön probléma, vagy a kettő összefügg.

2. Transmission web interface időnként nem elérhető, mobilos alkalmazás szintén. Status-ra active/running-ot ír. transmission-daemon stop, majd transmission-daemon start kelti csak életre újra. Ezt vajon mi okozza? Log errort produkál, de tudtommal ez nem akkora gond és pláne nincs köze a webes interface-hez. Semmi error, csak simán nem elérhető a webes felület (a keresett oldal nem található). Az androidos app dob valami hibaüzenetet, de azt hiszem az is csak arról szól hogy a kiszolgáló nem található.

Bármi segítséget előre köszönök.

Egyik szemem sír, a másik üveg...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.