Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zka67

    őstag

    válasz repvez #9344 üzenetére

    Szia, nem elit klub a programozóké, de az tény, hogy kell hozzá némi adottság, és itt nem a testalkatra gondolok és nem is a szemüvegre :)

    Vannak emberek, akik az istennek nem akarják megérteni a bit fogalmát, és azt, hogy minden bitekből áll. Ezeket a bitek adatokat tárolnak, amit ki lehet olvasni, meg lehet változtatni, feltételeket lehet hozzájuk kötni, és természetesen el is lehet menteni őket. Nagyjából ennyi a számítástechnika.

    Amíg nem vagy tisztában ezzel a négy dologgal, addig ne akarj C++-ban programozni, mert sosem fogsz megtanulni. Jól mondják a többiek, keríts egy 8 bites gépet vagy emulátort, azon tanuld meg BASIC-ben az alapokat, de magadtól! Úgy értem, vedd elő a géphez tartozó basic leírást, nyálazd át, de ne abból dolgozz, hanem találj ki magadnak egyszerű feladatokat, és azokat oldd meg. Ezalatt a néhány nap alatt (jól hallod, nem kellenek hozzá évek) megtanulod a változók fogalmát, használatát, az input, output műveleteket, stb, stb.

    Ha ez megy, nem árt megismerni a számítógép belső felépítését is, a processzor működését, némi "gépi kódú" programozást, ez később még nagyon nagy hasznodra lesz. Pl. egy Z80-as processzor működését megérteni kb. 2 nap, írni egy-két egyszerűbb rutint se tart tovább 2-3 hétnél, és még nem is tartunk egy hónapnál.

    Utána én is a (turbo) pascalt ajánlom neked, egyszerű, jól felépített nyelv. Az előzőekben szerzett tapasztalataidat, tudásodat itt fel tudod használni. Persze át kell nyálazni ehhez is néhány száz oldalnyi könyvet, de vannak jól használható magyar nyelvű könyvek hozzá. Ezzel már eltölthetsz egy évet, kb. fél év után már grafikákat is fogsz tudni csinálni vele. Amikor már nem jelent majd gondod, hogy mármilyen feladatra azt mondod, hogy "igen, én ezt meg tudom írni pascalban", akkor készen állsz továbblépni, addig azonban teljesen felesleges más nyelvekkel foglalkoznod.

    Amikor készen állsz a továbblépésre, eldöntheted, hogy maradsz-e a pascal vonalon (Delphi), vagy áttérsz a C-re. Pascal után megtanulni a C nyelvet, kb. 2 hét, de utána még gyakorold legalább egy évig, mielőtt nekiállsz a C++-nak.

    A gyakorlás a gyakorlatban azt jelenti, hogy napi 6-8-10 órát ülsz a gép előtt, és programozol, hibát keresel, teszteled a programodat. A könyvek nyálazása pedig azt jelenti, hogy ott ülsz a gép előtt, és minden egyes új dolgot azonnal kipróbálsz élesben is, hogy lásd, hogyan működik, megjegyezd, hogy mire lehet majd használni az adott dolgot. A kipróbálás néhány soros programokat jelent, de ne a könyvekből másold ki a példákat, hanem magadtól próbáld meg megoldani a feladatokat, különben lóf@szt se ér a dolog.

    Ha ezekre nem vagy hajlandó időt szakítani, akkor válassz másik szakmát, mert sosem lesz belőled programozó, jó programozó pedig még annyira se.

    Kezdetnek néhány link:
    HT számítógépek weboldala
    Real80 Pro (HT1080Z emulátor)
    BASIC kézikönyv
    Ehelyett jobb lenne az "Ismerd meg a BASIC nyelvjárásait" című, ha be tudod szerezni.

    Üdv.
    Zoli

Új hozzászólás Aktív témák