Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#651) minek?:S


minek?:S
őstag

Hm, de kihalt itt minden, nincs idén gomba vagy mi? :F

Üdv.:M.

(#652) Ivanh válasza minek?:S (#651) üzenetére


Ivanh
tag

Kedden a Zemplénben túráztunk családommal, meg is lett az eredménye... :K

Ha valakinek kedve szottyan, 20-ka körül megyünk ismét... :C

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#653) minek?:S válasza Ivanh (#652) üzenetére


minek?:S
őstag

Wow mik ezek.. ekkorát még szerintem sosem láttam :Y Mondjuk eleve nem sok vargányát, eddig az idén találtam volt a legnagyobb, annak is kb 15cm volt a kalapja átmérője. Ezek gyönyörűek.

Én idén Gyapjas tintagombát szedek sokat, mondjuk abból is idén láttam a legnagyobbat eddig, erdő közepén, egy kis tó melletti bozótosban, kb 40-50 centi magas lehetett.

Ezt a kis túrát megbeszélem barátnőmmel, ilyenek miatt érdekes lehet kimenni :)

Üdv.:M.

(#654) Sárpac válasza Ivanh (#652) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hát ha ilyen hideg lesz és még eső sem akkor 20.-án már csak hűlt helyük lesz. Kéne az eső meg 20fok legalább... Amúgy grat face magyar gombász oldalán is zempléni bejegyzések vannak javarészt az a rész kapott elég vizet Mátra teljesen nulla!

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#655) Zsocy155


Zsocy155
őstag

Sziasztok!
Megtudnátok mondani nekem, hogy ez milyen gomba. A diófa tövében indult el és nő mint a gomba. :)
Köszi.

(#656) Ivanh válasza Zsocy155 (#655) üzenetére


Ivanh
tag

Gyűrűs tuskógombára (potypinka) gyanakszom, ez egy kiadós mennyiség, gratula!! :C

Azért 30 év vargánya vadászat tapasztalatából biztatok mindenkit, bőséggel van esély még megszedni a kosarakat, 20-a körül szép időt jósolnak. Ha a völgyben fagy, a hegyen sosem, az avar meleg az alatta lévő föld felszínével egyetemben, legtöbbször még novemberben is szedhető vargánya. :K

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#657) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Találtam a hotel előtt egy raklap óriás harmatgombát [link]
Csak egyet hoztam el azonosításra, holnap reggel akarok belőle valamit főzni mielőtt a kínaiak elhordják.
Tud valaki jó receptet? Mert semmi értelmeset nem találtam.
Vagy csak megpirítom egy kis olajon, aztán zöldfűszerekkel meg mondjuk kecskesajttal (ahogy a rókagombát szoktam, nyami!) összerottyantom és mehet is kenyérre / pirítósra?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#658) minek?:S


minek?:S
őstag

Mostanában nem gombászik senki? Annyi eső volt és meleg, csak van valami.

Mondom én, aki párszor kinézett és alig talált valamit.. nem tudom, hogy én vagyok ilyen szerencsétlen vagy mi, de kisebb mennyiségű galambgombán és még kisebb mennyiségű rókagombán kívül semmit nem találtunk.. nem most kéne nekik is nőniük? Meg a vargányáknak?(Olyan helyen néztem, ahol soknak kéne lennie.)

Üdv.:M.

(#659) lorcsi


lorcsi
veterán

lassancskán megint indul a szezon

pár fontosság összeszedve: [link]

(#660) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Óriás tölcsérgomba + (karcsú) őzlábgomba

A tölcsérből legalább még ennyi volt, csak az már kicsit öregebb, az nem kerül fogyasztásra.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#661) minek?:S válasza Winner_hun (#660) üzenetére


minek?:S
őstag

Wow, de jól néz ki, főleg az Őzlábak miatt vagyok rád irigy kicsit :B A tölcsér gombát papám gyerekkorában szerette, de mi sose szedtünk.

Én Őzlábból idén kb 1db-ot, ha láttam a patak parton és sajnos más általam keresett gombából sem volt több 1-2 db-nál.

Üdv.:M.

(#662) Winner_hun válasza minek?:S (#661) üzenetére


Winner_hun
félisten

Rákövetkező nap, még a fagy előtt is elmentem, na akkor egy jóval nagyobb őzlábat is sikerült találni, 20 cm átmérőjű volt a kalapja. Sokkal nagyobbak is lehetnek, de az előtte lévőkhöz képest eddgi ez a rekord. Idén kezdtem csak el kicsit gombászni, majd jövőre remélem több időm lesz + kicsit esősebb idő, mert ez az ősz nem sok csapadékot adott..

Őzlábból volt piruló is + lila pereszke (1 db), illetve kései laska (minimális).
Nyáron sárga gévagombát találtam többször, abból mondjuk jó mennyiség összejött, a múlt héten is előkerült egy adag a fagyasztóból:D

Erről nem tudtam micsoda, csak jól nézett ki:)

A tölcsérgombák egy részéből leves lett, nagyobb része pedig le lett szárítva. Majd elfogy:)

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#663) minek?:S válasza Winner_hun (#662) üzenetére


minek?:S
őstag

Azt mondod, hogy most ősszel voltál és most szedted ezeket mind? Mert én szeptember közepe felé feladtam, nem volt egy szabad délutánom sem, amikor tudtam volna menni, viszont nem tartottam nagy hibának, mert ugye kevés csapadék volt főleg errefelé és eddig sem találtam semmit.

A képen lévő gombának nem tudod milyen volt az alja? Lemezes vagy szivacsos?

Én is remélem, hogy jövőre több időm lesz, eddig azért sikerült szednem jó pár tál rókagombát.

Mondjuk egy valamit nem értek.. nagypapám és apám is mesélt csomószor, hogy gyakorlatilag tonna számra szedték a vargányákat, hogy bármerre mentek, szinte nem volt hova tenniük, annyi volt. Emlékszem pár éve, mikor még gyerek(ebb) voltam, még szedtünk negyed-fél rafiás szatyrokkal, de most, ha már 1-2 darabot látunk is örülünk. Most vagy borzasztó rosszkor mentünk mindig, vagy kezd kihalni a régi jó helyeken a vargánya?

Üdv.:M.

(#664) Winner_hun válasza minek?:S (#663) üzenetére


Winner_hun
félisten

November végén, igen:) Nyár-ősz eleje kimaradt a szárazság miatt. 1-2 alkalommal voltam de értelme nem sok volt.
Az alját nem néztem.
Merre szoktál menni? Börzsönyben, Törökmezőn voltam többször, egyszer Verőcén is (az óriás tölcsérgombák és őzlábak onnan vannak), illetve a Pilisben is voltam, (onnan is lettek őzlábak)
Nagyirtás-Szt. Orbán Fogadót mondták még, streetview szerint behajtani nem lehet oda kocsival, csak aki a fogadóhoz megy, így az kimaradt.
Bükk / Aggtelek / Zemplén jövőre bakancslistás.

Jófajta fenyvesről nem tudsz? A Pilisben volt egy, de kivágták:( Itt nem azok a cingár fenyők voltak, hanem ilyesmi...

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#665) minek?:S válasza Winner_hun (#664) üzenetére


minek?:S
őstag

Én Visegrádon és szűkös környezetében, mivel jogsim még nincs, meg hát egy egészséges délutáni túra keretében itt is belehet járni pár jó helyet, illetve, idén a miskolci állatkert felé vezető utat is sikerült meglesnem, na ott viszont meglehetősen sok érdekesség volt, sajnos nem ehető fajták: citrom- és gyilkos galócák főleg, de egyébként egy komolyabb túrát arrafelé én is megnéznék jövőre vagy azután.

Fenyves, hát így félálomban most nem jut eszembe. :(

Üdv.:M.

(#666) Sárpac válasza minek?:S (#663) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Klímaváltozás sajnos betesz a gombáknak is amik nagyon érzékenyek rá, különösen a savasabb esők miatt. Az elmúlt 20 évben 10x-esére nőtt a gépjárműforgalom az országban.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#667) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Holnapra még mondanak esőt, kedd-szerda lehet gombászással fog telni. Börzsöny biztosan lesz, a Mátrán / Zemplénen még nagyon agyalok.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#668) Winner_hun válasza Winner_hun (#667) üzenetére


Winner_hun
félisten

Börzsöny gombamentes Törökmező környékén, a Dunán viszont van bőven sárga gévagomba. Erdő azt hiszem holnap elmarad.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#669) Weareus


Weareus
addikt

Tegnap egy kosár gombát szedtünk Pécsvárad mellett. Szegfűgomba vagy csibeláb. A képen boszorkánykör látható. Vajjal, friss zöldhagymával, paprikásan készítettük el. A végén sajtot olvasztottunk rá. Tálaláskor még kis tejföllel bolondítottuk meg. Finom lett...Részemről macskapöcse paprika került még bele, de csak a tányéromban nyomtam szét, nem mindenki szereti az erőset.

[ Szerkesztve ]

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#670) Weareus


Weareus
addikt

Ezt most szedtem az árokban. Bocskor, gallér nincs. Megenni nem fogom, de tudja valaki, milyen gomba lehet ez?

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#671) Weareus


Weareus
addikt

Srácok őszi vargányát szedett már idén valaki?
Kenyérgomba van már/még?

[ Szerkesztve ]

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#672) Richard!


Richard!
addikt

Üdv!

Ezek miféle isteni teremtmények?

Ma kezdődik életed hátralevő része!

(#673) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok!

Mérgezőek vagy (következmények nélkül) megehetőek a kertben talált gombáim?


+


+

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#674) Algieba válasza Eastman (#673) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Vágd hosszában ketté és vakard meg tönkbázisában. Van egy olyan tippem, hogy sárgulni fog. Nem ehető.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#675) Eastman válasza Algieba (#674) üzenetére


Eastman
őstag

Köszönöm, megpróbálom.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#676) Submarine


Submarine
senior tag

Sziasztok!
Talán egy éve jelent meg először a kivágott cseresznyefa maradványán, idén pedig javarészt(a legnagyobb) a régi "megkövültre" nőtt rá megint:

felraktam nagyobb méretben is:
[kép1]
[kép2]
[kép3]
[kép4]
Mi lehet ez, gomba egyáltalán?

[ Szerkesztve ]

(#677) Eastman


Eastman
őstag

Sziasztok!

Mi a neve ennek a gombának?


+


+


+


+


+


+


+

Holnap mindenképpen elviszem bevizsgálásra, de addig is hátha kapok itt választ.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#678) Rive válasza Eastman (#677) üzenetére


Rive
veterán

Amíg megvan az a jellegzetes rózsaszínes lemez (ami később már inkább barna), addig valamelyik csiperke (van több is, és nem biztos, hogy ez épp valamelyik ehető!).

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#679) Eastman válasza Rive (#678) üzenetére


Eastman
őstag

A kertünkben nőtt ki ma rengeteg belőle, a tyúkjaim szabadon. :U

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#680) Eastman válasza Rive (#678) üzenetére


Eastman
őstag

Tuti, hogy megkóstolják (-ták) a kis kíváncsiak. :(((

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#681) Rive válasza Eastman (#680) üzenetére


Rive
veterán

Valszeg kevésbé agresszíven, mint a mi csigáink.
A komposzt körül nő nálunk egy rakat csiperke, de a földből alig tudnak előjönni :(

Ui.: vagy a tyúkok miatt aggódsz? A nem ehető csiperkék nem igazán mérgezőek. Inkább csak nem ehető, büdös, hányást, gyomorpanaszokat okoz. Már ha egyáltalán képes megenni valaki.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#682) Eastman válasza Rive (#681) üzenetére


Eastman
őstag

Igen, a tyúkokért aggódok. Úgy gondolom, hogy ha mérgező, nekik a rosszulléthez kevesebb elég az ártó vegyületből, mint az embernek.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#683) Rive válasza Eastman (#682) üzenetére


Rive
veterán

Csiperkéből ha valamelyik nem ehető fajta, akkor nem fogják megenni. Nyugi.

Ui.: úgy hívják a nem ehető fajtát, hogy 'sárguló' vagy 'karbolszagú' (!!!) csiperke. Egy benézett darab akár egy komplett ledinsztelt gombáskosarat ehetetlenné tud tenni :(

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#684) Eastman válasza Rive (#683) üzenetére


Eastman
őstag

Remélem.

Holnap elviszem bevizsgáltatni, ma már nem találtam szakellenőrt.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#685) Rive válasza Eastman (#684) üzenetére


Rive
veterán

Nos, mit mondott a szaki?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#686) Eastman válasza Rive (#685) üzenetére


Eastman
őstag

Sárguló avagy karbolszagú csiperke. Nem ehető, illetve mérgező!

Rengeteg lett a kertünkben. Rántottába nem való! :((( :)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#687) Eastman válasza Rive (#683) üzenetére


Eastman
őstag

Mindkét tipp helyes volt, köszönöm szépen! :R

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#688) mzso


mzso
veterán

Helló!

Nem rég találtam pár számomra ismeretlen gombát, vajon melyik fajta lehet?
Frissen ilyen enyhe kellemes gomba szaga volt, mint a májusi pereszkének, később fűszeres szaga lett.
Így néznek ki:
https://abload.de/gallery.php?key=jM8hsYbP

Pl:
https://abload.de/img/img_20201024_144827hbjti.jpg
https://abload.de/img/img_20201024_144804lhk4j.jpg

(#689) Bacusuz


Bacusuz
őstag

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni, hogy szerintetek ez kerti tintagomba?
A kertben szokott nőni a fűben, a kajszi alatt.

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#690) Ivanh


Ivanh
tag

Sziasztok!
Tisztelettel érdeklődnék, Zalában lehet vagányaféléket találni mostanság?
Kirándulást tervezünk arrafelé, és mindenképpen beiktatnánk egy kis gombázást+természetjárást...
Ha valakinek van ötlete, ne tartsa magába...
Sajnos, helyismerettel nem rendelkezem.
:R

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#691) dokee78


dokee78
félisten

Sziasztok.
Ez milyen gomba lehet?
Húsa rózsaszínes.


(#692) Soulfly842


Soulfly842
addikt

Sziasztok! Elsőnek jelentkezek be a topicba, mint kezdő gombás :)

Természetet régen járunk párommal. Mivel Nyíregyházán lakunk, a céges üzemanyag korlátlan, ezért a mátrába, bükkbe (Főképp) sokat jártunk mindig is túrázni.

A covid helyzet a zasszonypajtás részéről ezt fokozta is, telekommunikációs multi, 2020.03.16 óta home office, havi egy napot kell bemennie.. emiatt sűrűn kell vinni - ahogy én hívom - legeltetni. a szemét (a természettel), a friss levegőben való mozgással.

Első gombászási éllmény (google lens-t, mushroomizer-t használva):, párom gyerekkorában járt gombászni, nekem teljesen új, de annál élvezetesebb téma ez:
Tokaj,hármhuta környéke, hatalmas mennyiség csiperke fajták, s az utóbbinál, ~ 2 kg őzlábgomba is, illetve sok szegfűgomba, illetve kékhátú galamgomba, másnap, harangodi erdő, néhán újabb őzláb, s kb 2 kg.

Mindamellett, hogy persze sikerült pár huncut barna pikkelyeshátú gombát, illetve huncut őzlábgombát is gyűjteni (főleg a harangodi erdő volt a rafinált, óhután minden csemege volt)

Természetesen napról napra mindent bevizsgáltattal, felhasználás előtt kezdőként.

A természetjárás azt hiszem új értelmet nyer :) de egyre rutinosabb leszeek. :)

(#693) Gézengúz válasza Soulfly842 (#692) üzenetére


Gézengúz
addikt

Sziasztok
Valaki megmondja milyen gomba lehet?

(#694) Soulfly842 válasza Gézengúz (#693) üzenetére


Soulfly842
addikt

Basszus, vagy kettőnél látok sárgulásra utaló nyomot. Kapargasd meg mindegyiket kicsit (tönk, gombafej), ha sárgulnak, akkor mind karbolszagú csiperke! Mérgező!

A sárgulás egyedül rá jellemző, valószínűleg kuka.

(a szakadás nyomán sárguló tönk is erre utal.)

Mondjuk van félbevágott is, de az nem sárgult.

Gombavizsgáló a tuti, de ha valamelyik így sárgul, az tuti kuka.

[ Szerkesztve ]

(#695) Gézengúz válasza Soulfly842 (#694) üzenetére


Gézengúz
addikt

Most itthon nézem, nincs sárgulás, múltkor is innen hoztam, jót ettünk belőle és az illata is kellemes.
Az őzláb meg a pöffeteg egyértelmű volt.

[ Szerkesztve ]

(#696) Soulfly842 válasza Gézengúz (#695) üzenetére


Soulfly842
addikt

Fotón úgy tűnt mintha, de akkor szerencsére nem, akkor azzal nem lesz gond. Én azért mindig elviszem bevizsgáltatni (szerencsére nálunk a hét minden napján van du 2-ig bevizsgálás), múltkoriban ért is meglepetés, erdei csiperkének néztem, de mint kiderült minimális eltérésre mutatott jeleket - barnapikkelyű csiperke lett bevizsgálás alapján (mérgező) :D Vannak nagyon hasonlók. Azt hiszem talán a gyilkos galóca bébit és a pöffit félbevágva mutatta be valaki fotón, hogy mennyire összetéveszthető. Egy bevizsgálás nem került semmibe, s neked se kell aggódni :D

[ Szerkesztve ]

(#697) Gézengúz válasza Soulfly842 (#696) üzenetére


Gézengúz
addikt

Olvastalak a spórolósban. Itt most alig van őzláb, pár csiperke volt, de pöfiből megint találtam pár fejnyi darabot.
Jókor sikerült elcsípni őket. Frissek. Most megint gomba lesz gombával. :U

(#698) Soulfly842 válasza Gézengúz (#697) üzenetére


Soulfly842
addikt

Könnyíti a helyzetemet, hogy ék-magyarországi vezető vagyok:) egyfelől szabadon mozgok munka miatt is Borsodban (elsősorban Zemplént szeretem) HB-ban és Szabolcsban is, de akár privát időtöltésben is :) így azért könnyebb vadászni :) vastagabb aljnövwnyzetnél .eg itt is apróbb, de lassan be fog az indulni :)

Csiperkét első alkalommal szeptemberben hoztam haza egy ládával (tokaj melletti mező, időnként rátermett- de első alkalom után a feleségem már jelezte, hogy inkább őzit' szeretne :DDD

Mondjuk egy dolgot megtanultam, hogy az erdő mélyén lévő nem csoportban lévő, hanem zarándok tökéletesnek tűnő csiperkének meg kell kapargatni az oldalát... :D Utóbbi időben sajnos már többször belefutottam Karbolszagú (sárguló) csiperkébe (mezőn szerencsére itt nincs)

[ Szerkesztve ]

(#699) fradi81


fradi81
veterán

Hali, van bevált gombameghatározó app amit használtok?

moto g72, Ninebot d28e

(#700) Soulfly842 válasza fradi81 (#699) üzenetére


Soulfly842
addikt

Mushroomizer

Elvétve google lens, de inkább a fenti app szokott bevállni. Jó, mert több találatot hoz, valószínűségi százalékokkal és ha mérgező van a listában kiemeli. Bár ez sem 100%-os, de jobb, mint az átlag... utána meg úgyis irány gomba ellenőr :) (ha már támaszkodnunk kell appra, mindenképp.. én is mindig viszem, voltak már meglepetések :) )

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.