Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) master bud válasza minek?:S (#596) üzenetére


master bud
tag

Létezik mérgező (gyomorpanaszokat okozó) nagyméretű őzlábgomba, a neve kerti őzlábgomba (Chlorophyllum brunneum). Művelt, bolygatott területen nő (parkokban pl.), erdőben nem. Ritka gombafaj de jó tudni róla.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#602) master bud válasza Lortech (#600) üzenetére


master bud
tag

Ez így van, főleg azért is, mert a képen látható csiperkékről levágták a tönk alját, ami a legfontosabb határozóbélyeg a sárgulás vizsgálatánál.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#603) minek?:S válasza ngabor2 (#599) üzenetére


minek?:S
őstag

Nálunk csak az őzláb az amitől félnek, mert azon kívül rókát szedünk, vargányát, csiperkét, tőkét.. esetleg óriás pöfeteget, ha találunk egy évtizedben 1x .. :B Egyébként én a gombát nem szeretem enni.. szedni annál inkább.

Halból meg mi sokat eszünk, szeretjük is, meg ha van időnk megyünk pecázni is.. :D

Lortech

Ahol szedtük, ott generációk(!) óta csiperke terem, csak nem lesz köztük akkor rossz :U

master bud

#601: Mi csak erdős részen szedünk, illetve réten, előbbi helyen zömében pirulót, utóbbin nagy őzlábat.

Tegnap mikor itthon a kertben sétáltam, ilyen köves-murvás-saras talajon véletlenül felrúgtam valami gombát. Nézem a földön, világosbarna és ilyen pelyhes-szőrös, selymes tapintású.. olyan volt mint egy őzláb, aztán megszagoltam, és olyan furán büdös volt.

[link] nagyjából olyasmi mint a bal oldali, csaknem lehetett 10-15 centinél magasabb, nem is láttam először, a kalapja is ilyen 8-10 centi lehetett, de nem volt kinyílva. Esetleg valami tipped? Nem jutott eszembe lefényképezni, holnap megnézem, de szerintem már elrohadt és így csak ennyire emlékszek, ha látok még, fotózok és jövök.

#602: természetesen megnéztük tönkkel együtt, először én is paráztam, mert mintha az egyiket sárgulni láttam volna a kalapján, aztán otthon nagyiéknál az összeset megnéztem és sehol semmi. A víz ahol mosta és ott is ahol főzte vörös volt és nem sárga.

Üdv.:M.

(#604) ngabor2 válasza minek?:S (#603) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Nem inkább ilyen? Ez valószínűbb, előttünk is vagy 15-20 darab nőtt valamelyik nap.

(#605) minek?:S válasza ngabor2 (#604) üzenetére


minek?:S
őstag

Dehogy is. Ezt messziről is megismerem. Kisebb koromban sokat szedtünk ilyet nagyival. Ma is láttam hazafelé jövet 1dbot. [link]

Inkább ilyen: [link]. Nem tudom mennyire vehető ki, ennyi maradt meg keddről. Baloldali a tönk, jobboldali a kalap részlete. Lemezei fehérek voltak.

Szerk.: Képek minőségéért elnézést. Telefonnal lőttem őket, na meg amúgy sem vagyok fényképész.

[ Szerkesztve ]

Üdv.:M.

(#606) minek?:S válasza minek?:S (#605) üzenetére


minek?:S
őstag

Ma találtam nem messze tőle a szamócásban még egyet. Utána néztem és eléggé hasonlít a Barnatüskés Őzlábra.

Szerintetek?

Üdv.:M.

(#607) master bud válasza minek?:S (#606) üzenetére


master bud
tag

Ha a kisebb termetű őzlábgomba habitusúak körül nézelődünk, akkor lehetett büdös őzlábgomba. A képen sajnos nem látszanak a határozóbélyegek jól, főleg a második zavaros. Lemezek, gallér, tönk stb. ami látszódnia kellene.

Nézz rá erre (de ne csak a képeket nézd :N ): Büdös őzlábgomba

[ Szerkesztve ]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#608) ngabor2 válasza master bud (#607) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Szegény őzike... nem csak gombás, de büdös is a lába ;]

(#609) Ivanh


Ivanh
tag

[L:/dl/upc/2014-10/23/30542_oo4apgacorrvu2ql_10584100_717654794986669_9156709747648434600_n.jpg](IMG:/dl/upc/2014-10/23/30542_oo4apgacorrvu2ql_10584100_717654794986669_9156709747648434600_n.thumb.jpg)[L:/dl/upc/2014-10/23/30542_nf0q4bhupezp6sln_10710629_717654741653341_6373840021457762004_n.jpg](IMG:/dl/upc/2014-10/23/30542_nf0q4bhupezp6sln_10710629_717654741653341_6373840021457762004_n.thumb.jpg)(/IMG)[/L](/IMG)[/L]Azért a Zemplén mindig kegyes!

[ Szerkesztve ]

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#610) Ivanh válasza Ivanh (#609) üzenetére


Ivanh
tag


Az eredmény. :C

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#611) minek?:S válasza master bud (#607) üzenetére


minek?:S
őstag

Kalap kb 10 centis volt, szóval már itt elvérzett. Valamint kinézetre 1-1ben megegyezik, teteje tüskés szerű, selymes, tönkje kb 2/3-ig olyan mint a kalapja, utána halvány/fehér és sima.

De legalább is nem a büdös :N

Ivanh

Menj már.. Pilisszentlászló körül nem sok volt idén, de még itt Visegrád körül sem, 2 db szebb példányra emlékszem és ennyi :(

Üdv.:M.

(#612) kirusz1 válasza Ivanh (#610) üzenetére


kirusz1
őstag

Irigykedem :)

(#613) Sárpac válasza Ivanh (#610) üzenetére


Sárpac
nagyúr

ÁÁÁ de szépek még kicsik, de fajinak..:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#614) minek?:S


minek?:S
őstag

Srácok, ez mi lehet? :)

"tipikus gomba szaga van" és akkora mint egy kakaóscsiga. egy fatuskóról szedtem le, alatta taplók.

[ Szerkesztve ]

Üdv.:M.

(#615) master bud válasza minek?:S (#614) üzenetére


master bud
tag

Öreg gyűrűs tuskógomba. Esetleg csoportos tg, ha nem volt neki gyűrűje, de ez a fotón már nem látható.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#616) minek?:S válasza master bud (#615) üzenetére


minek?:S
őstag

Na én is arra tippeltem.. csak nem voltam benne biztos. Tudtam, csak nem sejtettem :DD

Megismerem, mert a patakon minden fa tövében van vagy minden tuskónál, szóval aznap is épp szedni voltam, de ő csak egyedül volt egy pár tapló fölött, és mondom.. akkora volt mint egy kakaóscsiga .. soha nem láttam ekkorát.

Üdv.:M.

(#617) minek?:S válasza minek?:S (#616) üzenetére


minek?:S
őstag

Üdv.!

Ilyesfele(márc, ápr, máj) milyen ehető -főleg ismertebb- gombák vannak?(Tölgyes, Bükkös völgy, elég párás)

Üdv.:M.

(#618) kirusz1 válasza minek?:S (#617) üzenetére


kirusz1
őstag

Kucsma gomba

(#619) minek?:S válasza kirusz1 (#618) üzenetére


minek?:S
őstag

Hm.. mi a legjobb felhasználási módja? Te/Ti mire használod/használjátok?

Üdv.:M.

(#620) kirusz1 válasza minek?:S (#619) üzenetére


kirusz1
őstag

Én nem szedtem még ,de töltik általában.szerintem jó mindennek.

(#621) Sárpac válasza minek?:S (#617) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Gamobaszezon májusban kezdődik május második felében. :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#622) Rive válasza minek?:S (#619) üzenetére


Rive
veterán

Sokan szeretik, a neten szerte van rá recept sokféle - saját tapasztalat szerint viszont nem sok minden másra jó, mint anno az ELSŐ volt anno a topikok elején :B
Sz'al nekem nem jött be.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#623) Sárpac válasza Sárpac (#621) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Lol ez az inteligens mobil bill miket ki nem talál! :Y

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#624) Lortech válasza Sárpac (#621) üzenetére


Lortech
addikt

Kucsmát már találni tömegesen a melegebb vidékeken. Ma a Budai hegyekben túráztam, teljesen üres volt, ahogy erre ilyenkor számítani lehet.

Thank you to god for making me an atheist

(#625) kirusz1 válasza Sárpac (#621) üzenetére


kirusz1
őstag

Kucsmával kezdödik márciusban :)

(#626) minek?:S


minek?:S
őstag

Értem, hát akkor nézek valami receptet. Én amúgy utálom a gombát(levesnek szeretem).. de szedni imádom.

Én itt a környéken nézném Visegrádi hg, esetleg Börzsöny. Remélem jövőhéten már jó meleg lesz, mert ha mostanra mondja az esőt és erre jönne a meleg, az csak jó lenne. (nem?)

Köszi srácok a válaszokat.

Üdv.:M.

(#627) Alg


Alg
veterán

Ma amíg horgásztam öcsémék leszedtek egy gévagombát... lett vagy 6-7 kiló :D meg némi nyár-fagomba is került mellé (Tisza ártéri mocsaras)

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#628) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Voltunk megnézni egy halott horgásztavat, és ezt találtam:

Ennyit hoztam el:

Megpróbálom rántani, kíváncsi leszek rá :)

Mod: nem kockáztattam, csak a legpuhább részét vágtam le és használtam fel.

[ Szerkesztve ]

(#629) minek?:S válasza ngabor2 (#628) üzenetére


minek?:S
őstag

Ez szép!

Én eddig sajnos nem nagyon tudtam kimozdulni, a környéken meg nem sokat láttam - semmit. Érettségi után talán csak jobb lesz. Addig is, ha van valami szép, én szívesen látom így, kép formájában :)

Üdv.:M.

(#630) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Jövő7 végén 29-30 valaki szervez gombászást a szomszédba(Románia)?
A hétre egész jó esős idő jött jö7re meg mérsékelt felmelegedés meghozhatja a gombaszezon első hullámát. :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#631) lorcsi


lorcsi
veterán

tegnap voltunk gombászni :
[link]

[link]

[link]

[link]

ez volt az első alkalom, de asszem fogunk még..pont olyan az idő is :))

[ Szerkesztve ]

(#632) Meggyi001

Helló mindenki. Bár annyira nem aktív a topic, remélem azért kapok választ a kérdésemre :) A neten nem tudtam kibogarászni, hogy mi lehet ez. Erre arra hasonlít sztem, de nem vagyok biztos benne. Ha rootolni vagy romolni kéne a gombát, sima liba lenne, de ez, ismeretlen terület nekem :) Szóval ezt/ezeket a gombát találtam a kertben, több csomóban vannak, egyik csoport valami farönk tövében, a többi így szabadon. És mintha valami penész is lenne a gomba kalapjai alatt....vagy mi.... :) Az lenne a kérdésem, hogy milyen fajta ez, és ehető e? Úgy megkívántam..... Ja, és 1 órátok van a válaszra, mert már panírozom :D


Ez sajnos most esti kép

https://gamergep.hu/

(#633) Meggyi001 válasza Meggyi001 (#632) üzenetére

Úgy látom meghaltam :D

https://gamergep.hu/

(#634) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Na mai "termés"! :)
Ezeken kívül őzláb, sötét trombitagomba, foghagymaszegfű is volt, vagyis azokat szedtük! :D
A galócák első képen kicsivel citrom a másik kettő gyilkos galóca viszonylag sok volt belőlük!























[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#635) Meggyi001 válasza Sárpac (#634) üzenetére

Helló, a tiéden is van olyan gomba, mint nálunk, ha jól látom, meg tudod mondania nevét? Sajnos keveset értek hozzá. Köszi.

https://gamergep.hu/

(#636) Sárpac válasza Meggyi001 (#635) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hát felülnézetből nehéz megmondani, de ha tuskón nőtt vagy a tövében akkor most nagyon gyakori szinte minden tuskón az úgyn. gyűrűs tuskógomba nő ami megfőzve 20perc után finom ehető gomba, viszont nyersen mérgező szal salátának nem jó, mert hőre lebomló toxint tartalmaz! Sárgásbarna kalap befelé sötétedik enyhén pikkelyes a kalapból kiinduló tönk lefelé sötétedik akár egészen feketébe is átmehet, tönkre tapadó gallér mindig van fehér a spórája!
[link]

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#637) Sárpac válasza Sárpac (#636) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Közben elolvastam mit írtál! :DDD
Szal a szürke (fehér) a spóra, rönk mellett van(fatönkön), néha elkóborol 1-2 körülötte is szinte biztos, hogy az amit írtam, tönkjét jó lenne látni, de ha olyan amit írtam akkor felteheted levesnek! (jól főzd meg a toxin 100%-ban lebomlik)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#638) Meggyi001 válasza Sárpac (#637) üzenetére

Oké, köszi, holnap teszek fel róla egy nappali képet is, oldalról/alulról is,a biztonság kedvéért :). Köszönöm!

https://gamergep.hu/

(#639) Meggyi001 válasza Sárpac (#637) üzenetére

Pár nappali kép:

https://gamergep.hu/

(#640) Sárpac válasza Meggyi001 (#639) üzenetére


Sárpac
nagyúr

:)) azaz! Csak már öregek eléggé!

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#641) Meggyi001 válasza Sárpac (#640) üzenetére

:D köszönöm a segítséget!

https://gamergep.hu/

(#642) minek?:S


minek?:S
őstag

De nagy csend van erre fele :/

Talán gyerekkoromban szedtünk utoljára ennyit, legtöbbször a szatyor aljában volt pár darab, de ennyi nem nagyon volt. (gyerekkoromban értsd kb 10 éve)

Üdv.:M.

(#643) Sárpac válasza minek?:S (#642) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Merrefelé? 2 hete még csak a külsőleg rokon világító tölcsérgomba volt de az temérdek az erdőben. :)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#644) minek?:S válasza Sárpac (#643) üzenetére


minek?:S
őstag

Visegrádon. Azt láttunk mi is 1-2 fán. Nálunk rengeteg, tányér méretű tejgomba van, csak sajnos mi azt nem szedjük.

Eddig mi is ilyen ujjpercnyi méretű rókagombákat szedtünk, alig pár darabot, de tegnap unatkoztam és mondom megnézem mi van erre az esőre.. hát volt ugye, ezt kb 1 helyen szedtem, nagyjából 50x100m-es területen.

Láttam pár "sárga aljú lilulógombát", talán molyhos nemezes-tinóru, nemtudom, annyira nem vagyok képben a tinórukkal, meg 1-2 vargányát, de öregek voltak nagyon már.

Üdv.:M.

(#645) Sárpac válasza minek?:S (#644) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Az a gomba csak és kizárólag jól átsütve jó. Erős fűszeres íze van inkább kiegészítőnek jó mint magában.. :)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#646) minek?:S válasza Sárpac (#645) üzenetére


minek?:S
őstag

Azt hiszem inkább maradunk a jól bevált Rókagomba - Vargánya - Óriáspöfeteg - Őzláb - Csiperke és Lila pereszkénél, nameg a Tintagombánál.

Apropó, Te tudsz valami olyan gombát, ami szereti az tölgy-bükk erdőt, ilyenkor nő és különlegesen finom? Az sem hátrány, ha nem lehet összetéveszteni mérgező gombával.

[ Szerkesztve ]

Üdv.:M.

(#647) Sárpac válasza minek?:S (#646) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hát tölgyes ligetekben szerintem lassan itt az Őzlábak ideje, nah meg a tuskógombáké.. Ha szeptember enyhe csapadékos lesz akkor szinte minden faj megjelenik. Amit nagyon szeretünk még a fekete trombitagomba az is szeptembertől terem tömegesen és nagyon finom fűszergomba. :)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#648) minek?:S válasza Sárpac (#647) üzenetére


minek?:S
őstag

Hát végülis találtunk általunk is ismert gombát úgyhogy maradtunk egyelőre azoknál. Később majd jövök még képekkel. :K

Üdv.:M.

(#649) Land


Land
veterán

Mostanában eseget az eső Pest környékén. Érdemes gomba céllal útra kelni?

Pixel 8 8/128 Gb | Sendiy M2 & KZ ED9 & QCY C13 és C17 | Citroen C5 Tourer 3.0 V6 HDI Exclusive

(#650) Land


Land
veterán

Szegfűgomba Pest környékén merre lehetséges?

Pixel 8 8/128 Gb | Sendiy M2 & KZ ED9 & QCY C13 és C17 | Citroen C5 Tourer 3.0 V6 HDI Exclusive

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.