Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz szab.tam #13447 üzenetére

    Az, hogy maga a sugár mennyire látszódik, a következőktől függ:
    1.) hullámhossz (avagy szín, van erről elképzelés?), 2.) levegő 'szennyezettsége', pára- és portartalma, 3.) sugár átmérője, 4.) lézer teljesítménye, 5.) egyéb, meg ami még nem jut eszembe.
    A hullámhossz csökkenésével a szóródás (Tyndall-effektus) mértéke nő, a kék szín ezért előnyös. Ugyanakkor az emberi szem a zöldre a legérzékenyebb, azonos teljesítmények esetén ezt a színt látjuk legfényesebbnek. Ha nincs 'aktív füstölés', a szóródást okozó lebegő részecskék mennyiségén nem tudsz változtatni. A sugár átmérője optika kérdése, a teljesítmény pedig a nyers lézerdiódáé (mert gondolom, félvezető lézerről lenne szó).
    A kihívás az, hogy a fénycsík láthatóvá tétele vagy valóban 'ködösítést' igényel ([link]), vagy pedig elég nagy optikai teljesítményt (minimum 100mW-os nagyságrend), ami pedig meglehetősen veszélyes a szemre. Blu-ray lejátszóból, egyéb helyekről (eBay) hozzá lehet jutni megfelelő teljesítményű diódákhoz, azokkal lehet ilyeneket játszani: [link], [link], [link]. Végső soron: megoldható, annyira nem is vészesen drága vagy nagy fogyasztású, viszont kurvára veszélyes móka. Van 1-2 darab 100mW-os lézerem (vörös és zöld), relatív tiszta levegőben nem húz túl látványos fénycsíkot egyik sem, viszont percek alatt káprázik az ember szeme a visszaverődött fénytől. A szembe jutó közvetlen (akár fényes felületről visszaverődő) lézersugár viszont már ekkora teljesítménynél is pillanatok alatt végleges látáskárosodást okozhat. Egy pár mW-os pointernél ez nem gond, de ilyen teljesítményeknél már nagyon is az.

Új hozzászólás Aktív témák