Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10833) #16820480 válasza Siriusb (#10832) üzenetére


#16820480
törölt tag

én most fedora 15-öt tettem fel (suse alatt nem ment az istennek sem az ibus input), az is már gnome3-ra épül, és elég jól integrálták. ami fura nekem, hogy most láttam valahol egy interjúban, hogy a suse milyen remekül dolgozk az új gnome felülettel, és hogy sokkal előrébb vannak a konkurenciánál, ami lehet, hogy igaz, de magával a rendszerrel nekem voltak problémáim. szóval egyelőre inkább f15 :)
majd ősszel, ha megjött a gnome 3.2, meg az új linux mint, akkor újra körülnézek, de lehet, hogy addigra nem fog már hiányozni annyira a debian alapú kiadás.

extension-öket hogy tettél fel? repóból, vagy valahogy kézzel? nekem egy értesíŧésgyűjtő hiányzik még, ami folyamatosan látszik, és mutatja, ha új üzenet jött empathy-ban, vagy valahol. mert most ha elmulasztom azt a 2 másodpercet, amíg alul az a csík megjelenik, akkor sehol nem látszik, hogy jött valami (még ha előhozom a notification bar-t, akkor sem. leglaábbis empathy ablakoknál nem, mert azok perzisztensen beülnek oda...).

(#12971) MasterMark


MasterMark
titán

Udv
Felraktam egy Ubuntut pendrivera, ilyen perzisztens modba futtattom. Lenne par kerdesem.
Utolag at lehet allitani a nyelvet magyarra?
Hogy lehet a billentyuzetet magyar kiosztasura allitani?
Felraktam a Chromeot de hol lehet elinditani?

Switch Tax

(#19221) joecontra válasza siebener (#19220) üzenetére


joecontra
addikt

A xorg.conf-ban lehet definiálni nagyobb felbontást is, bár igaz live módban nincs értelme mert újra kell indítani a rendszert, hogy lássa a definiált felbontást de live módban újraindításkor minden egyéni beállítás default-ra áll vissza.

Esetleg perzisztens módban vagy telepítés után megérheti próbálkozni.

Üdv,
J

(#19824) kispx válasza pushalias (#19823) üzenetére


kispx
addikt

Használtam is. :)
1-1,5 éve kellett a perzisztens ramdisk miatt. Azóta ramdisk hiányában nem használom. De a vinyón porosodik, hátha kell alapon jó lesz még valamire.

(#21020) spammer válasza weinmaker (#21019) üzenetére


spammer
veterán

Ha Ubuntun volt wifi és Ubi alapú Puppyt használsz, akkor hogy a fenébe, hogy nem látja? Drivert raktál fel hozzá? Ezt a extra driveres fórumot átolvastad? [link]

Lubuntu perzisztens módban sem? :F

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#21071) lionhearted válasza weinmaker (#21069) üzenetére


lionhearted
őstag

Ok. Akkor valahogy meg kell téveszteni a biost, hogy fat van rajta.
Hirtelen eszembe jut pár dolog, nem biztos egyik sem.

-Legyen kis fat partíció, de ne legyen /bootra csatolva.
-Legyen kis fat partíció, de ne legyen /bootra csatolva, de legyen arra felrakva a grub.
-Legyen kis fat partíció, de ne legyen /bootra csatolva, viszont aktívvá téve (boot flag).

Ezekkel lehet még variálni.

Ha más nem, akkor kell egy ubuntu live perzisztens módban.
Vagy próbálkozni a többivel, hátha lesz egy rendes driver az egyikben. :)

Tegnap még működött...

(#21193) kispx válasza FoxiestFox (#21192) üzenetére


kispx
addikt

Perzisztens rendszernek mondják: [link]

(#21194) FoxiestFox válasza kispx (#21193) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Mely disztrók képesek erre?
Most egy Peppermintről bootolok tegnap óta, amit ezzel csináltam meg, van rajta 3GB perzisztens hely, de nem marad meg semmi.

(#26728) N0zer0 válasza teleahocipöm (#26725) üzenetére


N0zer0
senior tag

Pendrive-ra nem is nagyon ajánlott OS-t telepíteni, mert a sok írással szétcseszi. Arra inkább dd-vel Live rendszert érdemes tenni, esetleg úgy, hogy perzisztens legyen (kilépéskor menti a beállításokat, új telepítéseket).

(#31952) spammer válasza MZsoltee (#31949) üzenetére


spammer
veterán

Ezzel pl. tudsz perzisztens pendrive-ot készíteni: [link]. De (#31951) ubyegon2 által linkelt kis hdd tényleg tartósabb megoldás lenne. Egyébként én is tervezek ilyesmit.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#32056) csibe1 válasza CPT.Pirk (#32053) üzenetére


csibe1
addikt

Köszi, közben én is rájöttem.
Érdekes módon a Lubuntu az fut perzisztens módban lilivel a pendrive-ra téve, a Peppermint az meg nem.
A lubuntu fent volt a pendriveon, és nem tudtam cd-ről rátelepíteni.
Majd nézek valami más rendszert.

" Bármi megtörténhet,még a pók is foghat halat. "

(#32057) lev258 válasza csibe1 (#32056) üzenetére


lev258
veterán

A perzisztens mód nem azonos a telepítéssel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34181) lev258 válasza Doner (#34180) üzenetére


lev258
veterán

Egy normál telepítő-Live pendrive-nál minden törlődik leállításnál. Viszont készíthetsz olyat is, ami megőrzi a módosításokat, fájlokat, ... (ez a perzisztens rendszer).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#34443) spammer válasza zolka95 (#34442) üzenetére


spammer
veterán

Lehet telepíteni is, meg lehet úgy is live rendszert használni, hogy megjegyezze a beállításokat (perzisztens módban kell kiírni). De nem hiszem, hogy jót tesz a pendrive-nak + nem is lesz ugyanaz a sebesség, mint HDD-ről vagy SSD-ről futtatva (bár egy USB3-as pen már lehet, hogy elég jó).

Hordozós rendszert akarsz, vagy csak próbálgatni?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#38101) ubyegon2 válasza oncsi (#38100) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Kezdő topikban nem lehet gügye egy kérdés! :D

Perzisztens telepítést csináltál a ? GB-os pendrive-ra.

Frissíteni szoktam rajta a rendszereket...
-ez nem tiszta.
Viszont elfogyott rajta az előre beállított 1GB hely.
-ez sem tiszta, mire szolgált ez a hely?

Hogyan lehet ezt utólag bővíteni? Ha a partícionálás engedi -van elég hely mögötte, akkor Gparteddel bővítheted, szerintem!

...ha mégis telepíteném egy asztali gépre (amin általában használom is) akkor feltelepül a belakott rendszer is, vagy lehet előröl kezdeni?

Ez a /home-tól függ. Gondolom, nincs külön /home partíció a pendrive-on, ettől függetlenül, ha mented a /home tartalmát és azzal felülírod az ugyanazon verzióra telepített disztrót, akár működhet is.

Másik megoldás a Systemback. ha működik pendrive-on lévő rendszerre is

Próbálgasd és mindenképp oszd meg a tapasztalataid itt is!

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#39202) ubyegon2 válasza dokee78 (#39187) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Korábban már érdeklődtem Linux után pendrivera,igaz konkrétan nem kaptam ajánlatot.

Mi számít konkrét ajánlatnak? :D

Perzisztens vagy nem?

4 GB-on túl sok swap-ot nem is tudnál adni neki.

Blackpanther Walking Deadről vélemény? ezmiez
Ezzel nem azt kívánom jelezni, hogy nem tudom mi ez, hanem, hogy senki nem ismeri- szerintem, Bali27 fórumtársunkon kívül.

(#39189) dokee78 KDE vagy Cinnamon?
Még mindíg pendrive-ról beszélünk? Akkor nem, LXDE vagy XFCE DE-vel érdemes penre rakni disztrót, Mint XFCE jó lenne? abból nincs hivatalos LXDE

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#39209) growler válasza st6969 (#39206) üzenetére


growler
őstag

Ha nem találnád, egy kis segítség.: [link]
Egyébként, mindegyik (?) live-cd-nél beállítható a magyar nyelvű kezelőfelület, és bill. kiosztás.
(Csak egy újraindításnál elfelejti...hacsak nem hozol létre (a pen.-en) egy perzisztens lemezterületet.)

(#40312) spammer válasza nagyfejü (#40311) üzenetére


spammer
veterán

A Rufus is bootlható live rendszert csinál. Ha konkrétan telepíteni akarod a rendszert a pendrive-ra (mint ahogyan egy HDD-re tennéd), akkor azt másik pendrive-ról vagy lemezről célszerű. Vagy a másik megoldás, hogy perzisztens módban írod ki, akkor el tudja menteni a változásokat a live rendszeren is (A rufus nem biztos, hogy tud perzisztens módban írni, úgy emlékszem, hogy nem...). Akárhogyan is, hosszabb távon nem biztos, hogy jó ötlet pendrive-ról futtatni egy full rendszert (akár telepített, akár perzisztens live), de ha csak próbálgatni akarod, akkor talán megteszi.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43178) growler válasza Ice&Lime (#43173) üzenetére


growler
őstag

Mikor a Linux ISO-t kiírod pen-re, adj meg egy bizonyos nagyságú perzisztens lemezterületet. (ahová, a
változásokat menti.)
Egy újraindítás után is emlékezni fog a beállításaidra és a telepített alkalmazás(ok)ra.
Cserébe, viszont lelassul a rendszer...ha a géped támogatja, USB3-as pen-re írd ki a képfájlt. [link]

(#43179) spammer válasza Vladi (#43175) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem így sem fogja eltárolni, ha nem perzisztens a rendszer. Perszitens módban kell kiírni vagy olyan live-ot kell használni, ami már eleve tartalmazza. Esetleg lehet remasterelni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43181) growler válasza Ice&Lime (#43180) üzenetére


growler
őstag

Ezt líve-módban lehet megcsinálni, Ubuntu-val, és Ubuntu alapú egyéb distrókkal.
Az Unetbootin is tud perzisztens területet csinálni. (de ez a linken látszik is !)

[ Szerkesztve ]

(#43184) growler válasza Ice&Lime (#43183) üzenetére


growler
őstag

Gondolom, van egy géped !...Ha Win, van rajta, töltsd le az Unetbootin-t (van Win,-es verziója is,...és telepíteni sem kell.)
A letöltött képfájlt,ezzel ird ki a pen.-re, úgy hogy adsz neki pl 2 - 2.5GB perzisztens területet.
Ekkor,...miután bootoltál erről a pen.--ről, frissítheted is, beállíthatod a bill. kiosztást, letöltheted a magyar nyelvi
fájlokat, telepíthetsz rá új alkalmazásokat. stb.
Ezekre, egy újraindítás után is emlékezni fog. (persze, ha ezt a perzisztens lemezterületet nem léped túl.)

(#43189) spammer válasza Ice&Lime (#43187) üzenetére


spammer
veterán

Firefox esetén magával a böngészővel + profillal számolj. A Firefox 38 ESR nálam 87 MB, erre jön még a profil, melynek a mérete attól függ, hogy mik kerülnek bele, mennyire lesz belakva (addon, history stb.). Kb. 20-30 MB egy profil alapból (talán kevesebb), de nálam a belakott profil jelenleg épp 160 MB körül van.

Ha nálad az összméret van 100 MB körül, akkor érelemszerűen elfér.

Amúgy perzisztens pendrive készítésre (Windows alól) ez is használható UUI.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43319) kispx válasza Alex123 (#43318) üzenetére


kispx
addikt

(#43342) spammer válasza Alex123 (#43341) üzenetére


spammer
veterán

De, a perzisztens live rendszer működőképes. Unetbootin vagy UUI tud perzisztens módban írni pendrive-ra. Mindkettőről sokszor volt már, szó, a kereső kidobja.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43436) szbalogh válasza #21078528 (#43419) üzenetére


szbalogh
őstag

Szépen felismert minden meghajtót az Ubuntu legfrissebb előtti verziója de randomra lefagy másolás közben. Van amikor 7mb és 300 fájlos adag közben de volt amikor 1,5gb 5000 fájl részlet is átment hiba nélkül.
Az lehet gond, hogy nem elég nagy a perzisztancia mérete? Illetve ibdításkor nem kérdez rá, hogy perzisztens vagy live módban akarom-e indítani. Először egy Lubuntut próbáltam, de ennél is meg volt ez a hiba ezért mentem az original Ubuntu verzióra.
Esetleg az lehet a hiba, hogy IDE (wd2500aajb) winyóról másolok SATA (seagate 7200.9) meghajtóra? Vagy az IDE vinyó jumpere lehet a gond?
Annyira nem vészes a dolog, mert apránként átmegy, a fele már meg van, inkább csak kíváncsiságból érdekel.

Nick: HE_Storm

(#43562) ubyegon2 válasza aquark (#43557) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha neked bejön a Lubuntu és a Puppy, akkor próbáld azzal először, lehet, hogy elmenne rajta a Mint 17.3 XFCE is vagy van a LXLE is, ami egy kevésbé fapados Lubuntu, Bodhi Linux és az Antix kis rendszerigényű.

Pendrive-ről nem szerencsés futtatni, de 2 GB nem is lesz elég szerintem egy disztróhoz telepítve vagy live módban ill. perzisztens módban akarod használni?

perzisztens pendrive készítése

Qbittorrent jó kliens Transmission helyett.

[ Szerkesztve ]

Samsung 860 EVO 1TB SSD 30eft 6,7TB írás még garis

(#43579) aquark


aquark
tag
LOGOUT blog

Sziasztok! :)

Köszönöm a válaszod, kedves ubyegon2!
Kezdetnek Lubu lesz, (celeron m 1x1,6GHz + 512MB RAM-ra (T. Satellite L20-183) már telepítettem, és azon is kiválóan fut) és a transmissionnak is adok egy esélyt. Ha nem jó a Lubu, akkor Puppy, a minimális hardverigénye, vagy Mint XFCE, a jó támogatottsága miatt. A gépen a win 10 is elporoszkál, szerintem a Mint is menne. Telepítve lenne, nem perzisztens módban. A pend. lefoglalna egy USB-t, (2 van csak, Asus 1015BX), viszont van memkártya-ólvasó, az nem is lóg ki a gépből, nem hinném, hogy bootolni is lehetne róla, de raknék a HDD-re egy bootloadert. Szóval kb. 8gb-os SD kártya, kérdésem, hogy a swap partit is erre tegyem? És mire formázzam a rendszer és a swap partit az SD-n? Azért nem szívesen raknám a HDD-re, mert olvastam, hogy nem jó, ha az oprendszer + kliens és a letöltési mappa + tárolási mappa egy HDD-n van, még akkor sem, ha külön partición.
A gép wifi routeren keresztül, de vezetékkel össze lenne kötve a fő gépemmel, amin w7, késöbb esetleg w10 fog futni. Lényeg, hogy a netbookot beraknám a sarokba, és nem is nagyon venném el onnan, a fő gépről távvezérelném (.torrent fájlok áttöltése, indítása, letöltöttek visszamásolása fő gépre stb.) ez sajnos már meghaladja a tudásom, azt se tudom, hogy az oprendszernek, vagy a kliensnek kell-e támogatnia ezt a távvezérelhetőséget. Erről tudtok valamilyen leírást, ismertetőt linkelni?

Előre is köszönöm!

(#43851) Fejlesztő13


Fejlesztő13
tag

Sziasztok!
Már másodjára határoztam el, hogy barátkozok a Linuxal de csak nem akar összejönni ez a barátság. Környezet: Linux Mint KDE, LiLi-vel másoltam egy 8GB pendrive-ra amire még tettem 2GB perzisztens tárterületet. A problémám: Szeretném kipróbálni a rendszert telepítés nélkül teljesen magyar nyelven. A nyelv kiválasztó panelen ugyebár jobb oldalt csak az angol van és baloldalt sok nyelv köztük magyar is amire ha rámegyek, hogy install akkor elmegy pár perc alatt 50-70% -ig majd megáll és nem történik semmi. Más nyelvvel is ez történik. Mi lehet a gond?

(#44010) King Unique válasza Bicskás (#44006) üzenetére


King Unique
titán

Hi,

Én kipróbáltam a minap ezt a LinuxLive USB Creator programot, a "szivárványost". :D Nálam Mint 17.3 Cinnamon ISO-t nem kompatibilisként jelölte meg... de kiírás után be lehetett bootolni róla (notebook - UEFI-Legacy boot). Viszont ez a program inkább perzisztens telepítő létrehozásához javasolt, illetve a Virtualbox cuccokat is rápakolja, így elvileg utána az alatt is használható lesz.

Windows alól a telepítő normál kiírásához inkább a Rufus javasolt, amiben beállítható külön a BIOS-MBR | UEFI-GPT mód is. Illetve, ha újabb gép UEFI-vel, akkor az összefoglalóban lévő leírás is hasznos lehet.
Secure Boot kikapcsolásához meg ott a google...[link], [link].

[ Szerkesztve ]

(#47407) lev258 válasza Ice&Lime (#47406) üzenetére


lev258
veterán

Hogy mit keresel és hol?
Live rendszeren kikapcsoláskor minden letöltés, változtatás törlődik, kivéve akkor, ha perzisztens módon készült.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#47409) lev258 válasza Ice&Lime (#47408) üzenetére


lev258
veterán

Ha éles rendszer van azon a pendrive-on, van saját mappaszerkezete. Ott meg kell tudnod találni.
Perzisztens Live esetén egy fájlon belül tárolódik a rendszer, azt kell valahogy felcsatolni: [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48883) spammer válasza siebener (#48882) üzenetére


spammer
veterán

Lehet, csak nem marad meg újraindítás után (viszont az is megoldható, perzisztens módban írt pendrive-val).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#49571) lev258 válasza Bass (#49570) üzenetére


lev258
veterán

A kulcsszó a perzisztens. Ez alapján keress. A pendrive-ra pakolásnál kell ezt beállítani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49573) Bass válasza growler (#49572) üzenetére


Bass
addikt

Van rufusom ,lili usb creatorom es most valami universal usb installert probalgatok.M egnezem hogy ezekbe van e perzisztens mod,koszonom.

[ Szerkesztve ]

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#49584) hcl válasza CPT.Pirk (#49583) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Ja, leginkább csak Ubit meg Debiant írtam ki eddig :) De azoknak a perzisztens partíciójával se volt gonja edig a winnek.

Mutogatni való hater díszpinty

(#49737) lev258 válasza regos (#49734) üzenetére


lev258
veterán

Én javasolnám, hogy először pendrive-ról próbálgasd, esetleg perzisztenssel. A telepítés nem bonyolult, de a sok lemezed között könnyen félrecsúszhat valami, ha nem figyelsz eléggé.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49943) lev258 válasza Fejlesztő13 (#49942) üzenetére


lev258
veterán

Ismerkedésre: Live-on (vagy perzisztens Live-on) nincs jelszó (legfeljebb egy Enter-t nyomsz). Volt már korábban pár próbálkozás a jelszó megszüntetésére, de a saját rendszerüket vágták haza vele. Gondolom létezik működő megoldás is, de bennünket eddig nem érdekelt, így nem tudjuk megmondani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50831) lev258 válasza ssid3956 (#50830) üzenetére


lev258
veterán

A sima Live-telepítő ilyen. Neked vagy ennek a perzisztens változata kell, vagy telepítsd a rendszert a pendrive-ra. Melyik verzió? Vannak még hozzá frissítések, csomagok?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#50832) King Unique válasza ssid3956 (#50830) üzenetére


King Unique
titán

A sima live rendszer nem jegyzi meg a beállításokat. Ha azt akarod, hogy megmaradjanak, akkor például perzisztens rendszert kell létrehoznod. Windows alatt vannak erre jó programok, de gondolom megoldható Linux alatt is. Az UNetbootin utóbbinál szintén működik, illetve akár elvileg egy másik program is megcsinálja. Bár azzal másnak pont problémája akadt.

Másik lehetőség, ha natívan feltelepíted a pendrive-ra. Az ezzel kapcsolatos dolgokról korábban már volt szó.

[ Szerkesztve ]

(#50836) King Unique válasza csixy (#50835) üzenetére


King Unique
titán

Amúgy ez most 10-es alóli screenshot, vagy az előbb említett Wine?
Egyébként ezt már én is említettem, illetve ott van pl. a YUMI, ami ugyanezt tudja. Sőt, utóbbinak van külön UEFI-s verziója is. Arra hirtelen nem emlékszem, hogy az UUI azt tudja-e. Valamint Linux alatt a natív mkusb szintén tud perzisztens rendszert készíteni.

Egyébként látom nagyon megtetszett ez a program. :)

[ Szerkesztve ]

(#50838) King Unique válasza csixy (#50837) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk az ablakkeret alapján gondoltam. Egyébként tartósabb használatra, sok telepítéshez stb. a perzisztens megoldás sem az igazi. A natívan telepített rendszer ilyen szempontból a legjobb, bár pendrive-oknál vigyázni kell a sok írás, illetve a naplózó fájlrendszer miatt. De én hónapokig futtattam Linuxot a fentebb említett típusról probléma nélkül. Illetve, ha netán valami komolyabb darab, amelyben már SSD technológia is van, akkor azok azért jobban bírják a gyűrődést. A túl korai leállítással egyébként nem értem mire céloztál?

[ Szerkesztve ]

(#52173) King Unique válasza ubyegon2 (#52166) üzenetére


King Unique
titán

Már mért lenne jó oda a Rufus?

A Chakra ISO-nál egyébként nincsen különösebben semmi extra, max. annyi, hogy DD képfájl módban célszerű kiírni. A Rufus pedig ugyanúgy tudja a DD írást, amit pl. az alábbi screenshot is szemléltet. Illetve az ezzel kapcsolatos dolgokról már többször is volt szó, legutóbb pl. ITT.

(#52165) Flowtation:
Te vsz az előbbi screenshoton lévő első opció szerint írtad ki. Én is csináltam már úgy és bebootolt, de aztán előfordult pár fura dolog. Tehát inkább a második szerint célszerű! Egyébként, ha idegen számodra a terminálos DD-s pötyögés, akkor ott van pl. a már többször is említett multiplatformos Etcher.

(#52170) teleahocipöm:
A boot mód és a boot sorrend megfelelően van beállítva? De persze a megfelelő kiírás, a hibátlan ISO & pendrive is számít. Amúgy az UNetbootin nálam még UEFI-ben is működött. Viszont a másik rendszeren eleve megvan, hogy mely programok ajánlottak Linux ISO-k kiírásához. Plusz még az előbb említett Etcher is. Valamint vannak külön a perzisztens Live rendszerek elkészítéséhez valók.

[ Szerkesztve ]

(#52333) King Unique válasza AeSDé Team (#52332) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Működőképes, de hosszabb távú használatnál nem árt odafigyelni a fájlrendszerre! Bár szükség esetén a naplózás elvileg pl. az Ext4-ben is kikapcsolható.

Egyébként alap dolgokra, diagnosztikai célra stb. egy sima, vagy perzisztens Live rendszer is megfelelhet, nem muszáj ehhez teljesen feltelepíteni. Utóbbinak inkább akkor van értelme, ha komolyabban akarja valaki használni. De ilyen célra vannak szintén komolyabb pendrive-ok, illetve opció még a külső HDD / SSD is.

[ Szerkesztve ]

(#52619) King Unique válasza IstvánLászló (#52609) üzenetére


King Unique
titán

A kérdésedre a válasz.

Egyébként itt a kiírás módja is fontos! A legtöbb Linux ISO-hoz általában jó a DD képfájl mód, de pl. az Ubuntu-alapúaknál a sima ISO képfájl mód is ok. Windowsra egyébként van egynéhány program a kiíráshoz, amelyeket lehet az előbbiek alapján is csoportosítani.

ISO képfájl mód szerinti írás: LiLi | Rufus | UNetbootin | UUI | YUMI

DD képfájl mód szerinti írás: FMW | Etcher | Rufus | WDI

A lista nem teljes, de a felsoroltak kb. a népszerűbb programok és a feladatra bőven megfelelnek. Illetve pl. ezekkel lehet perzisztens Live rendszert készíteni, valamint némelyikkel akár multiboot pendrive-ot is. Továbbá még az UEFI boot módra érdemes odafigyelni, mert annál nem mindegyik program működik! Például a YUMI esetében is az annak megfelelő verziót kell használni, máskülönben nem lehet bootolni a pendrive-ról! A DD képfájl módban írt pendrive-ok egyébként normál esetben használhatók Legacy és UEFI módban egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#52622) King Unique válasza Frawly (#52620) üzenetére


King Unique
titán

Nekem eddig még nem volt különösebb gondom vele, igaz én ritkán használom. Illetve, ha egy korábbi verzió netán bugos is volt, attól még a legújabb nem feltétlen. Viszont a Rufus valóban tudja a legtöbb szükséges dolgot, ezért általában nem is kell helyette más. Max. perzisztens és multiboot rendszert nem tud készíteni, meg közvetlenül ISO-t letölteni. De normál esetben egyik sem feltétlen létszükséglet, illetve vannak ilyen célra más programok.

(#52612) metaxx:
Ha multiplatformos megoldás kell, akkor ott van pl. az Etcher, UNetbootin, FMW. Igaz, utóbbi Linuxon csak Fedora alatt használható. Egyébként ez az Etcher egy jó program, illetve a DD-s kiíráshoz inkább ezt preferálom a terminálos megoldás helyett. Utóbbi ráadásul elég háklis bizonyos karakterekre és volt, hogy csak emiatt kellett átírni a fájl / mappa / partíció nevét...Máskülönben hibaüzenetet dobott és nem akart lefutni...

(#52621) IstvánLászló:
Ha újabban eleve Linux alól írod ki az ISO-kat, akkor minek kérdezted a másik platformot?

Egyébként Linux alatt vannak ehhez a terminálban különféle parancsok. Grafikus programok közül meg egyes rendszerek beépített eszköze (pl. Ubuntu, Mint), valamint az mkusb is alkalmas ilyenre, amelyek egyébként DD képfájl módot használnak. Valamint további opciók még a fentebb említett Etcher és UNetbootin.

[ Szerkesztve ]

(#52690) King Unique válasza Joccc07 (#52683) üzenetére


King Unique
titán

Na akkor bonyolítsuk... :D

Ha van az SSD-n elég szabad hely, akkor akár oda is telepíthető a Linux. Elég neki akár 15-20 GB is. Illetve, ha Legacy boot mód van, akkor simán megoldható pl. ez. Ennél a Linux eltávolítása is egyszerű és nem piszkál bele a WBM-be. Ha UEFI boot van, akkor már macerásabb a helyzet. Annál használható az alábbi leírás, illetve szükség esetén ezen módszerrel simán helyreállítható a Windows boot.

Ha nincs elég szabad hely az SSD-n, nem gond HDD-n a valamivel lassabb működés, illetve mindenképpen külön meghajtóra akarod telepíteni a Linuxot, akkor a többiek által javasolt megoldás a nyerő. De, ha szimplán csak ki akarod próbálni, akkor vannak arra egyéb opciók is (virtuális gép, normál / perzisztens Live rendszer, USB-s eszközre telepítés stb.).

[ Szerkesztve ]

(#53555) King Unique válasza herdsman12 (#53554) üzenetére


King Unique
titán

Ennek így nem sok értelme van, ha már helyből úgy indul a dolog, hogy később majd biztosan el akarod távolítani...Mármint akkor minek akarod élesen feltelepíteni? A kipróbáláshoz elég pl. a virtuális gép, vagy egy pendrive-ról futatott Live / perzisztens Live rendszer. De lehet akár kompletten USB-s háttétárra is telepíteni, amiről az összefoglalóban vannak leírások. Utóbbi esetben éles telepítés lesz, ellenben a helyi lemezen lévő OS működésébe nem zavar bele.

Egyébként, ha van 2 külön fizikai háttértár, akkor megoldás lehet a 2 OS külön-külön drive-ra történő telepítése. Ez esetben, ha az egyiket eltávolítod, illetve törlöd a meghajtóról, akkor elvileg nem zavar bele a másik működésébe.

Ha csak 1 db HDD / SSD van, akkor Legacy boot módnál pl. az alábbi megoldás opció lehet. Viszont ez UEFI-nél már nem működik. De, ha utóbbinál van külön Windows Boot Manager és mondjuk azt állítod be elsődlegesnek, akkor a Linux bejegyzésének, illetve partíciójának törlése után is elvileg bootolnia kellene a Windowsnak. Az UEFI boot menüt machinálni, bejegyzéséket törölni / hozzáadni stb. lehet Linux alól az efibootmgr paranccsal, aminek használatáról pl. ezen cikkben van leírás. Windows alatt meg pl. az EasyUEFI program használható ezen célra.

Amúgy szükség esetén a Windows rendszerindításának helyreállítása is simán megoldható. Igaz, Legacy módnál az egyszerűbb, ellenben UEFI-nél már kicsit macerásabb. De amúgy más megoldás is opció, mint pl. a Macrium. Sőt, utóbbival a Linux telepítése előtt le lehetne menteni képfájlba, vagy klónozni a Windowst. Majd szükség esetén utóbbi utána könnyen visszaállítható lenne.

[ Szerkesztve ]

(#53565) herdsman12 válasza King Unique (#53555) üzenetére


herdsman12
őstag

Nem akartam untatni a közönséget a részletekkel. Ez egy tartalék állományba helyezett Sony Vaio, i5-M430, 4GB RAM, 1 db 500GB HDD, AMD (ATI) Mobility Radeon HD 5000 laptop, tele a Sony spec és egyéb programokkal, emiatt a Win-t nem piszkálnám, ha nem muszáj.
Legacy/UEFI nincs (esetleg ez így a Legacy?), ritka egyszerű a BIOS.
Live módon túl vagyok, perzisztens mód nem izgat, HDD-re telepítve próbálnám, ha nincs más megoldás, akkor telepítem szabályosan a win mellé.
A Linux eltávolítása két eset miatt jöhet szóba, újból munkába állítják, esetleg nem szereti a Linuxot.

(#53556) metaxx

Ha a kérdéseimre jön a válasz, akkor megnézem, de gyors legyél.
A D-ből szeletelek egy 30+XGB-os darabot, a rendszerbetöltő lesz kérdés, így emlékeim szerint.

(#54035) King Unique válasza Keeperv85 (#54030) üzenetére


King Unique
titán

A WinPE nem arra való, hogy tetszőlegesen akármilyen külső programot telepítsenek és futtassanak alóla! Nyilván a Macrium sem, aminél konkrétan már elindítani sem tudtam az említett programot. Ilyen célra a normál módon telepített rendszer (dual-boot), illetve a WTG való.

Egy Live Linux, illetve egy perzisztens rendszer alól viszont elvileg meg lehetne oldani a dolgot. Legalábbis nálam pl. a 18.2-es Mint telepítőt bebootolva elindult a program linuxos verziója.

Egyébként a DD képfájl mód szerinti kiírás semmilyen Windows ISO-hoz nem jó, tehát annál nem csoda, ha nem lehetett bootolni a pendrive-ról... Ellenben az UNetbootin működni szokott. De az újabb rendszereknél már elég a sima fájlmásolásos módszer is, mint az az előző válaszban említve volt.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.