Hirdetés

2024. május 25., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#65) delta9 válasza Terminátor 4. (#59) üzenetére


delta9
senior tag

nyilván ezért készült a nevével fémjelzett speciális VOX erősítő. hehe. nem kétséges, hogy az általad említett pc-s megoldás olcsó és hatékony otthoni gyakorlásra, de koncertezni már erősen nem vinném. stúdiót meg nem is említem, mert egy jóérzésű hangmérnök azonnal elhajtana, mint a magzatvizet, az összes tranzisztoros boss pedállal együtt. hozd el hozzám a laptopodat, és megmutatom neked, hogy mi a különbség a modellezett gitárhang és egy csöves erősítővel torzított gitárhang között... hogy brian may kizárólag ezt használná, na azt erősen kétlem, esetleg egy két elemét a gitársound utómunkáin. ha lesz lehetőségem, azért megnézem, hogy mit tud ez a software.

a multikat én sem szeretem, de akinek kísérletezős kedve van annak megéri megvenni, mert sok érdekes dolgot lehet velük csinálni. hogy erősítőt sem vegyünk? ok, megyek megkörnyékezem a James H.-t, meg Steve Vait, meg Paul Gilbertet, meg Slash-t, meg Zakk W.-t, meg... már úgy sincs szükségük a cuccukra, csak egy pc-re, meg egy 250 dolcsis szoftverre, a többit nyugodtan kidobhatják. LOL

(#82) delta9 válasza Terminátor 4. (#72) üzenetére


delta9
senior tag

''Egyébként pedig nyilván arra sem vetted a fáradtságot, hogy megnézd az amplitube honlapját...''

ez jó! tudniilik megnéztem. akkor még rajtam kívül ki is ítélkezik alapok nélkül? hehe.

te még nem láttál/hallottál olyat, hogy egy terméket egy híres ember nevével adnak el pl. némi pénzért?

''Brian May nevével semmiféle speciális VOX erősítő nem készült, teljesen standard darabokat használ.'' - akkor mégsem csak egy szoftvert használ?

''Csak az minősítené, ha meghallgattad volna, játszottál volna vele'' - szerintem tévedsz. az minősíti, hogy a világ leg(el)ismertebb gitárosai nem használják tömegesen. az, hogy én játszom-e rajta (vagy te) az kurvára nem mérvadó...

(#123) 666


666
tag

sztem hangológépből nem kell éppen a legprofibbat venni. pl az én Ibanez hangolómon is van mikofon, bemenet, kimenet, használható szóló és basszushoz egyaránt, és max 3000 forint. ha pedig egyéb hangokat is be kell hangolni, akkor pedig vannak az igen komoly szoftverek, ráadásul ingyen

http://www.shocktogon.com // Counter-Strike szerverhoszting // ez egy reklám volt

(#124) delta9 válasza 666 (#123) üzenetére


delta9
senior tag

de azokat a szoftvereket nem olyan egyszerű rákötni a hangszerre koncert közben, egy pl. boss pedált meg igen. mert ha koncerten is kell (márpedig kell) akkor máris kell mondjuk egy laptop és úgy már drágább, mint egy tizenegynéhány ezres hangológép. a 3000-es ibanez pedig nem kromatikus vagy igen?

(#360) Bero válasza Panzermeyer (#358) üzenetére


Bero
aktív tag

Köszi, majd mindjárt rákeresek!
A revalver-t már töltöm is le. Éppen én is egy ilyen házi overdrive-on bütykölök. De ahogy magamat ismerem, ez legalább még 2 hétig el fog tartani, de addigra talán lessz is pénzem egyre.:))
Egykérdésem lenne még. Létezik olyan szoftver amivel úgy tudom behangolni a gityót, hogy a frekvenciát méri? (lehet hogy hülye kérdés, de hát ilyen vagyok én :DDD)
Előre is kösz!

(#1310) M@trixfan válasza Kobe (#1309) üzenetére


M@trixfan
addikt

Hali! Szerintem inkább nézz meg egy M-Audio JamLab-ot. 18000 Ft bruttó és kifejezetten gitárhoz lett kitalálva. Jár hozá effekt szoftver is. Itten van:
[link]

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#1626) birno


birno
addikt

Sziasztok!

Létezik valamiféle szoftveres gitár erősítő?
Egy havernak kellene elektro-akusztikus gitárhoz.

(#2089) jenko


jenko
tag

Sziasztok!
kaptam egy elektroakusztikus johnson (vmi kínai) gitárt barátaimtól, és szeretném gépre kötni. Jelenleg egy százéves isa sb 16-ot használok, valamint a szoftverek terén sem vagyok túl járatos, és a nero hangszerkesztőjével felvéve rettenetesen nagy alapzajt produkál a cucc. Milyen hardverelemekkel érdemes párosítani egy gitárt, hogy rendesen lehessen digitalizálni?
egyébként klasszikus gitáron tanultam még tizenegykét éve három éven keresztül, aztán nem foglalkoztam vele, de most hogy kaptam ezt a kis cuccost újra megjött a kedvem. Volt egy kis kalandozásom elektronyossal is (jolana cseh gitár :Y és egy crunchyrithym vagymilyen torzítóval (olyan nirvanas), de ottfelejtettem egy haveromnál kb 7 éve :B
már bánom...

Tudtátok, hogyha a ''mama'' szó betűi közül egyet elvesztek, hármat meg megváltoztattok, azt kapjátok, hogy ''sör''? Csodálatos, nem?

(#2150) delta9 válasza Mosh (#2147) üzenetére


delta9
senior tag

nyugodtan használj pc-t, csak ne az átlagosan elterjedt hangkártyákkal, mert azok nem erre valók. nemrég fejeztünk be egy albumot profi stúdióban, az utómunkák mind pc-n készültek (keverés, mastering), profi hangkártyával, profi szoftverekkel.

Digitális audio munkaállomás:
P4 3GHz PC
2db UAD-1 DSP kártya
1db TC Powercore DSP kártya
RME Hammerfall hangkártya 26in/26out

Szovtverek:
Steinberg Nuendo 3.2
Precision Mastering EQ
Precision Multiband Compressor
Precision Mastering Limiter
Neve 1073 EQ
Neve 1081 EQ
Neve 33609 Compresszor
Fairchild 670
Universal Audio LA2A
Universal Audio 1176
Pultec Pro EQ

(#2341) M@trixfan válasza Spirit (#2340) üzenetére


M@trixfan
addikt

Leggagyibb SB Live! Value is tudott KX driverrel 2.6 ms késleltetést is. Jó lenne 7 ms alatt tartani azért mert feljátszásnál hallhatóan pontatlan lesz és lehet szoftverből ráhúzni a gridre ami persze bizonyos mérték után eldeformálja a hangzást. Szerintem a 10-20 ms már nagyon sok.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#2357) ReJim válasza lakisoft (#2356) üzenetére


ReJim
őstag

egész pontosan erre: [link]
szerintem fasza, bár lehet közvetlenül mikrofonon (szoftveres boost-al) kicsit zajos lehet...

</end.?>

(#2403) lakisoft válasza harry (#2398) üzenetére


lakisoft
veterán

Nagyon sok ember ezzel a szoftverrel tanul meg igazán jól játszani ... gyakorolni szerintem ez egyik legjobb!!!

(#2407) lakisoft


lakisoft
veterán

Szerintem van ettől olcsóbb megoldás is nem? ... pl. ez + egy kis szoftver

(#3074) M@trixfan válasza Spirit (#3073) üzenetére


M@trixfan
addikt

SB kártyák csak játékra valók, de ha elég kicsi a késés (rendes asio driver vagy asio 4all) akkor elvileg nem a hangkártyákkal volt a baj hanem pont a hangszórókkal. Sajnos nem jók a sub/sat megoldások ilyen kicsiben ahol a sub kénytelen nagyon magasra menni. Kellene venni egy pár stúdiómonitort. Mondjuk ha zenére szereted a Z5500-at akkor marhára nem fog tetszeni egy száraz monitor ami viszont optimális a modellezőknek.

Poén lenne kipróbálni mit szól a szoftveres előfok kabinet szimuláció nélkül a kombón. Egyébként pont azon filózom mostanában, hogy gyors megoldásnak milyen jó lenne egy IK StealthPedal+Notebook amikor nem lehet cipelni a kombót meg a kisvasutat. Kisvasút sajnos még csak tervben van.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3097) Ragnar_ válasza cucka (#3095) üzenetére


Ragnar_
addikt

Az LP-vel kapcsolatban, utánaolvastam , és elvileg tömör testűnek számít , de azt én is olvastam , hogy elég nehéz. A pickupcserénél persze én sem egy 50e FTos pickupot értettem , de kb. 20-25 e Ft-ért is lehet a gyárinál jobb pickupokat kapni. Pl. Seymour Duncan , Dimarzio, EMG , azt lenne jó tudni , hogy egyáltalán lényeges - e a különbség a gyári és mondjuk egy Seymour Duncan pickup között egy PCs modellező szoftvert használva. Lehet , hogy csak erősítőn érezhető igazán a különbség.

[ Szerkesztve ]

Ryzen R5 1600X - ASUS PIRME-B350 PLUS - 2x8Gb G.Skill Aegis 3GHz - Gigabyte 1070 G1 Gaming

(#3226) cucka válasza ReJim (#3225) üzenetére


cucka
addikt

Igen, vagy lehet hozzá venni gyári lábkapcsolót is, ami vicces módon nem midin csatlakozik a pod-hoz, hanem sima hálózati csatlakozón :) . Amúgy egyelőre nagyon messze vagyok attól, hogy színpadképes gitártudásom legyen, tehát a lábkapcsolhatóság másodlagos.
A pod-ot meg talán annyi különbözteti meg a minimultitól, hogy erősítő és ládaszimuláció is van benne, amit ráadásul nem lehet kikapcsolni. Szerintem sokkal jobban szól így egy szoftveresen szimulált tökig feltekert Mesa Boogie, mint valami vacak gyakorló kombó és egy olcsó kategóriás torzító (pl. Boss Metalzone, amit mindenki orrba-szájba dícsér, szerintem meg kriminális a hangja).

[ Szerkesztve ]

(#3228) cucka válasza Dante.S (#3227) üzenetére


cucka
addikt

A gitárt nem ismerem, de ennyi pénzért ne számíts sok jóra :) . Amúgy milyen zenei stílushoz kell?

a hangszinteket és a hangerőt tudom állítani a gitáron
A hangerőt ugyan tudod állítani a gitáron, de ezt nem arra való, hogy a tényleges hangerőt állítsd. A volume potméterrel a hangszedők által leadott jel erősségét állítod. Leegyszerűsítve: minél nagyobb a jel erőssége, annál könnyebben fog a tiszta gitárhang torzulni - magyarul ha feltekered a volume-ot a gitáron, akkor az erősítőn kissebb gain-el is torzulni fog. A hangszín állítóval a gitáron gyakorlatilag a magas hangokat tudod vágni.

(amúgy mire jó az 5 állású kapcsoló ?
Az általad kiszemelt gitáron van 3 hangszedő, a kapcsolóval azt állíthatod, hogy ezek közül melyek szólaljanak meg. Pl. hátsó álláson csak a hátsó hangszedő szól, a következőn a hátsó kettő, stb. . Ezzel is nagyban befolyásolod a hangzást, pl. rock szólókhoz általában a nyaki hangszedőt használják, rock/metál ritmushoz (lásd Metallica) a híd hangszedőt, de pl. country-ban inkább a nyaki hangszedőn ritmusoznak.

van egy 5.1-es házimozim és arra rákötném.(szerintetek ez jó ötlet ?)
A házimozi erősítőt nem javaslom gitárhoz. Egyrészt valószínűleg nagyon halk lesz, másrészt minősíthetetlenül szarul fog szólni. A gitárerősítők kifejezetten gitár megszólaltatására lettek tervezve, ezért nagyon nem lineáris a frekvenciamenetük és torzítanak, ettől lesz a hangjuk olyan, mint amilyennek egy gitárhangnak lennie kell.

Szerintem a nyerő megoldások:
- van egy normális minőségű hangkártyád, amire rákötöd a gitárt, és speckó gitár programokkal állítod elő a hangot. (Ezek többek között szoftveresen modellezik az erősítő frenkvenciamenetét és torzítását). Azért kell jó hangkártya, hogy ne késsen a hang.
- veszel egy gitárhoz való hangkártyát, pl. line6 árul ilyen 20 ezer körül.
- veszel egy erősítőt. Például most nekem van eladósorban egy teljesen korrekt gyakorló kombóm 10 ezerért :D

Ja, még csak annyi, hogy ne tévesszen meg, hogy a gitárerősítőkből a szobába valók 10-20 wattosak, a hangerejük ettől még meglehetősen nagy.

[ Szerkesztve ]

(#3258) M@trixfan válasza Dante.S (#3239) üzenetére


M@trixfan
addikt

Számítógépen keresztül nyugodtan rákötheted a házimozira, csak ne hajtsd szét a rendszered! Csak olyan hangerőn használd mintha zenét hallgatnál, vagy filmet néznél és akkor semmi baja sem lesz. Van erősítőm is de gyakran használok így szoftveres modellezőket mert rögtön be lehet keverni a saját hangodat, úgy mintha a lemezről szólna. Szerintem az egyik legnagyobb fun rájátszani valami kedvenc zenére.

Ha csak alaplapi hangkártyád van akkor tedd fel hozzá az asio4all drivert és menni fog. Próbád ki ezeket a programokat: Amplitube, Guitar Rig, Revalver mkIII.

A szett helyett inkább valami Cort vagy Squier és később vegyél erősítőt. Metálhoz, rockhoz viszont nem jó a single coil hangszedő. Gyötrelmesen szar kezdő gitárok vannak és szerintem csak elveszi az ember kedvét. Komolyabb erősítő nagy menet lesz és rengeteg irányba mehetsz a full csövestől a modellezőig vagy éppen full szoftvernél maradsz, stb. Igazán komoly befektetést akkor érdemes ha már kialakult az ízlésed és tudod mit szeretnél.

Gyakorló kezdő erősítőnek megnézném a Line 6 Spider III és a Peavey Vypyr családokból valamelyiket. Sok kollégával ellentétben én pl. nem szeretem a Roland Cube-ok hangját. A Vypyr a legújabb fejlesztés és a netes demók alapján jól hangzik. Egyedül az idióta vámpíros design nem tetszik, de hát nem nézegetni kell. :D

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3259) cucka válasza M@trixfan (#3258) üzenetére


cucka
addikt

Számítógépes gitározáshoz vannak a line6 hangkártyák. Elvileg jók, bár még nem próbáltam. Ami előnyük, hogy direkt hangszerhez fejlesztett kártyák (tehát nem kell barkács driverrel szórakozni, hogy ne késsen fél másodpercet a hang), illetve hogy adnak hozzá jogtiszta szoftvert. Távol álljon tőlem az álszenteskedés, de azért azt is hozzátartozik a költséghatékony pc-s megoldásodhoz, hogy egész addig költséghatékony, amíg virágbolti verziókban gondolkozol. És amúgy is, a pc-s gitározásnak semmi fílingje. Direkt olyan cuccot vettem, amihez nem kell pc, mert ugye az a cél, hogy hasznosabban töltsem el az időmet ahelyett, hogy a számítógép előtt üljek :) .

A Microcube legnagyobb hátránya pedig a hangszórója, érdemes meghallgatni egy jobb feljhallgatón is a hangját, ég és föld a különbség, valószínűleg úgy neked is tetszene.

[ Szerkesztve ]

(#3266) M@trixfan válasza cucka (#3259) üzenetére


M@trixfan
addikt

A szoftveres megoldásoknak a kényelmi faktora óriási és az utóbbi években elkezdtek nagyon jó szólni. Nagy előnyük , hogy sokkal könnyebben lehet kezelni mint a multieffekteket és rengeteg patch van hozzájuk a neten. Mellesleg az önálló multikon is szoftver fut, csak ott lebegőpontos DSP-ken és nem általános célú processzoron, PC oprendszeren. A hangminőség a konvertereken és a számítási kapacitáson múlik.

Egyébként én pár darab gondosan válogatott minőségi kispedál irányban szeretnék fejleszteni az erősítő mellé és valamelyik szoftveres csomagba is beruháznék hosszú távon számítógépes felvételhez. Aztán lehet kombinálni az analóg pedálokat a modellezéssel. Amit szoftver oldalon nagyon várok az az AXE-FX számítógépes verziója.

Van egy csomó ingyenes minőségi plugin, illetve az összes programnak amit írtam decens próbaverziói vannak. A Waves GTR plugin meg 1 évig ingyenes a Waves promóciója miatt. Macintosh-nál pedig alapból jönnek nagyon jól használható programok gitározáshoz.

Jelenleg 1 multieffekt van amit szívesen használnék mindenre, a Fractal Audio Axe-Fx. Első olyan multi ami úgy szól mit egy erősítő. Sajnos Európában 2400 euró az ultra változat de az ár/érték aránya így is kiváló ha egy komoly fej árához hasonlítom. Azt azért mindenképp előrevetíti, hogy hova fejlődnek a DSP-k és mit várhatunk a 450 eurós multi kategóriában pár éven belül (Boss GT-10, POD X3 kategória).

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3267) Trub válasza M@trixfan (#3266) üzenetére


Trub
tag

Az biztos, hogy a szoftveres megoldás sokkal kényelmesebb, de annyival többet is lehet vele szívni. Egy kezdő nem fogja tudni rendesen beállítani, és csak a kedvét fogja elvenni, szerintem.... :U

"Első olyan multi ami úgy szól mit egy erősítő"... nono ;] a line6 is elég élet szagú multikat gyárt, ráadásul nem ilyen elszállt árakon.

(#3270) cucka válasza M@trixfan (#3269) üzenetére


cucka
addikt

Én pont fordítva tapasztaltam, a multikban a gyári beállítások között igen kevés használható van, szinte mindegyik effekt túl van használva.
Gondolom ezekhez a szoftverekhez tartozik valamilyen netes közösség is, ahol a júzerek megosztják egymással a beállításaikat, valószínűleg azokból lehet tanulni. Egyébként meg a legjobb tanács, hogy mindenki hallgasson a fülére - lehet a gyári preset is kiváló, de az is lehet, hogy a nyers erősítő önmagában is elég a megfelelő hanghoz.

Persze, hogy jó a Line 6, de messze nem szól úgy mint egy erősítő. Ha használtál teljesen csöves erősítőt akkor könnyen érezni a különbséget.
Igen, de árban és praktikumban is fényévekre van a csövestől. A másik, hogy hiába van pénzed a legjobb csöves erősítőre, ha nem tudod kihajtani, akkor nem fog úgy szólni, ahogy kell neki.

Bizony az Axe-Fx első digitális modellező ami már tényleg elég közel van.
Hát 2400$-ért legyen is közel. :)

Azonban az Axe Fx olcsóbb mint egyetlen darab Mesa Dual Rectifier fej.
Igen, bár ezeknél a csöves fejeknél az ár jelentős része a márkanév és a csöves erősítő körüli misztikum. Technikai fejlettségben ezek úgy viszonyulnak egy bármilyen modellezős cucchoz képest, mint az űrrepülő a papírsárkányhoz. Na ezt árulják heroinárban.

(#3271) M@trixfan válasza cucka (#3270) üzenetére


M@trixfan
addikt

A praktikum kétélű fegyver: 30 valamilyen modell vagy 2-3 csatorna igazi gitárhang. Nagyon sokszor a kevesebb több. Pl. sikerült kikevernem pusztán az erősítő EQ-jával egy nagyon kellemes Santana hangot, pedig nem sok köze van a cuccomnak a Mesa Mark akárhanyashoz. Ehhez fél perc alatt megtekertem pár gombot és kész. Én arra untam rá, hogy állandóan állítgatni kell a multikat és trükközni a beállításokkal, hogy kiküszöböljem a nyűgjeit. Na és akkor még mindig a "dobozon belül" maradtál a hang jellegével kapcsolatban, nem dughatsz be egy másik pedált, stb. Nálam ez teljesen átfordult oda, hogy inkább igazi erősítő és teljesen kényelmes szoftver.

Az biztos, hogy ésszel kell erősítőt venni, teljesen egyet értek. Otthonra rengeteg kis teljesítményű választás van amik egyébként teljesen színpadképesek. Nekem nagyon tetszenek az A osztályú 18-20 Wattos erősítők hangjai is. Azt a jelenlétet, "fület dédelgető" meleg hangot semelyik modellező nem adja vissza. Árban is nagyon széles a skála igény és pénztárca szerint. Rengeteg jó és olcsó csöves cucc van.

Az utolsó rész a misztifikálással kapcsolatosan teljesen fals. A csöves cuccoknak nagyon nagy az anyagköltsége. Ehhez mondjuk kell egy kis villamosság és gyártástechnológia rálátás, hogy elsőre látszódjon. Egy "jól szóló" 100W-os kimenő trafó önmagában több mint 70 ezer Ft mert ezen áll össze a két fél periódus és ha egy kicsit is pontatlan a tekercselés akkor nem kívánatos torzítások keletkeznek, nem áll össze a kimenő jel rendesen. Na most trafóból kettő van legalább. A csövek sem olcsók, mert mechanikai gyártásfolyamatuk van vákuum eljárással, stb. Ehhez képest a multikat kifossák egy nyáklapra és összeszereli a robot és kész. Ráadásul egy modellező tervezési folyamata jobban előrelátható mint az analóg technika ahol rengeteg mérnökóra megy bele próbálkozásokba és egyedi megoldásokba. Ha kézzel rakják össze vagy tesztelik a cuccot akkor azt is meg kell fizetni. Teljesen rossz logika pusztán az áramkör bonyolultsága alapján megítélni a valós költséget, értéket. Ráadásul az egyik oldalon olcsó komponensekből építhető, emberi beavatkozást nem igénylő automatizált gyártástechnológia van, míg a másik végén drága anyagköltségű és több helyen igényel emberi odafigyelést (véglet: kézzel szerelt és tesztelt).

Szerettem volna apámmal építeni egy házi Marshall kombót vagy egy rektót. 200 000 fölött hagytam abba a beszerzési anyaglistát és hagytam az egészet a francba.

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3272) cucka válasza M@trixfan (#3271) üzenetére


cucka
addikt

A praktikum kétélű fegyver: 30 valamilyen modell vagy 2-3 csatorna igazi gitárhang. Nagyon sokszor a kevesebb több.
Igen, bár nekem más szempontjaim vannak, mint neked, mivel gitártudásom még eléggé harmatos, ezért a stúdióminőségű hang helyett fontosabb számomra, hogy legyen lehetőségem különféle jellegű erősítőmodellekkel kisérletezni. Erre nagyon jó a modellezős cucc, de nyilván a most készülő Slash albumot nem a Line6 Marshall erősítőmodelljével fogják felvenni, hanem egy igazi Marshall-al. :)

Az biztos, hogy ésszel kell erősítőt venni, teljesen egyet értek. Otthonra rengeteg kis teljesítményű választás van amik egyébként teljesen színpadképesek.
Konkrétan melyikre gondolsz?

Az utolsó rész a misztifikálással kapcsolatosan teljesen fals. A csöves cuccoknak nagyon nagy az anyagköltsége.
Szerintem inkább a csekély gyártási mennyiség veri fel az alkatrészek árait. Azt nem tudom, hogy a kimenőtrafót hogyan gyártják, de például egy 50 forintos villanykörtének is van gyártásfolyamata és ugye abban is vákuum van.

Ehhez képest a multikat kifossák egy nyáklapra és összeszereli a robot és kész.
Igen, de azért a kezdeti beruházás ezek gyártásához igen magas. Erősítőt otthon is építhetsz, a nyáklapot meg sokmillió dolláros berendezésekkel gyártják.

Ráadásul egy modellező tervezési folyamata jobban előrelátható mint az analóg technika ahol rengeteg mérnökóra megy bele próbálkozásokba és egyedi megoldásokba.
Hidd el, modelelzősnél is, ugyanis ott is próbálgatással és teszteléssel tudják csak eldönteni, hogy jól szól-e az a modell, amin dolgoznak. Persze, kicsit egyszerűbb a helyzet, de azért nem hinném, hogy triviális lenne. Amúgy a Line6 oldalán láttam, hogy árulnak blank effektpedált, amelyhez a felhasználó megírhatja a saját szoftverét. Adnak hozzá fejlesztőeszközt meg mindent, ha valamikor lesz időm ilyesmivel foglalkozni, tuti veszek egyet, nagyon mókás lehet :)

Teljesen rossz logika pusztán az áramkör bonyolultsága alapján megítélni a valós költséget, értéket.
Az építési költség valóban nem áll összefüggésben a bonyolultsággal. Csak azon filóztam, hogy hogyan lehet az, hogy pár tízezerért kapsz egy emberi agy számára szinte felfoghatatlanul bonyolult effektprocesszort, amilyet 20-30 évvel ezelőtt elképzelni sem lehetett, ehhez képest csillagászati árakon mennek azok az eszközök, amelyek gyakorlatilag 50-60 éves műszaki színvonalat képviselnek. Bár, ha azt vesszük, maga az elektromos gitár sem egy kifejezetten hightech eszköz, aztán mégis elkérnek egy komolyabb darabért 3-4000 dollárt.

Szerettem volna apámmal építeni egy házi Marshall kombót vagy egy rektót. 200 000 fölött hagytam abba a beszerzési anyaglistát és hagytam az egészet a francba.
Egyedileg építeni nyilván nagyon drága, de nem hiszem, hogy egy Marshall vagy Mesa Boogie gyártási költsége több lenne ennél az összegnél, méghozzá a tömeggyártás miatt.

[ Szerkesztve ]

(#3318) cucka válasza mibog (#3317) üzenetére


cucka
addikt

A hangkártyától és a driverétől. Vannak nem gyári asio driverek különböző kártyákhoz, illetve lehet kapni olyan kártyát is, ami alapból asio driverrel jön. Gitárhoz olcsó megoldásnak ott vannak a Line6 hangkártyái, amik direkt erre vannak kitalálva (gitározás pc-vel) és szoftvert is adnak hozzá, amivel választhatsz az erősítőmodellek közül és effektezheted a hangot.

(#3471) cucka válasza flypeti (#3467) üzenetére


cucka
addikt

Otthonra gyakorolni elég a 2 watt. A MicroCube kevesebbet tud, mint a DA5, cserébe valamivel jobban szól. A DA5 hi-gain modelljei szerintem borzalmasak.
Hangkártyából meg esetleg nézd meg a Line6-eket, azokhoz adnak modellezős szoftvert és az alapkategóriás kártyájuk 20k körül van. Hátránya, hogy gitározáson kívül nem nagyon jó semmire :D

(#3574) cucka válasza X2N (#3572) üzenetére


cucka
addikt

Azért gondolkodok csöves erősítőben mert van modellező erősítőm(Line 6 Spider II), de az overdrive hangjával nem vagyok megelégedve.
Az újabb, 4-es sorozatú spider-ek állítólag sokkal jobban szólnak. A hangkártyádhoz adott modellezős szoftver hangja sem elég jó? (Ott mégiscsak több lehetőséged van megtalálni a keresett hangot, mint egy kombóban).

Nekem csöves erősítőnél nem is lenne gond hogy nem a nagy nevek erősítőit veszem meg, mert utólag is beletudok nyúlni az erősítőbe
Ez esetben szerintem akkor járnál a legjobban, ha megépítenéd magadnak az adott erősítőt. Egyrészt olcsóbb, másrészt akkor pontosan olyan lesz, amilyet szeretnél. (Nyilván valamilyen nagy nevű erősítő másolatát érdemes megépíteni)

(#3575) X2N válasza cucka (#3574) üzenetére


X2N
senior tag

Az újabb, 4-es sorozatú spider-ek állítólag sokkal jobban szólnak. A hangkártyádhoz adott modellezős szoftver hangja sem elég jó?
Lehet hogy jobban szól az új széria de sose lesz olyan hangja mint amit én szeretnék, legalábbis egy ideig biztosan nem. A hangkártyához adott erősítőmodellezős programmal meg elég sok dolgot lehet csinálni, múltkor csináltam benne egy pedálsort és azt kötöttem rá gitárerősítőre hát elég nagyot szólt, minden késés nélkül, teljesen használható volt. Az erősítőmodellekől nem tudok objektíven véleményt mondani mert csak hifin és fejhalgatóval próbáltam eddig a hangjukat de ezek nekem nem hozták a kellő szintet, lehet benne 2 erősítő hangját keverni különböző mikrofonállásokban, ládamodelleket berakni de még nem sikerült azt a hangzást ami nekem tetszen. Ezeknek meg pláne modellezős hangjuk van.

Ez esetben szerintem akkor járnál a legjobban, ha megépítenéd magadnak az adott erősítőt.
Jobban járnék bizony mert olyan erősítőt másolnák le amilyet szeretnék, csak attól tartok kinézetre nem tudnám olyan igényesen megcsinálni, és ez a nehezebbik út mert mindent be kell szerezni, a hangot ki kell kísérletezni, csöves végfoknál még probléma a végtrafó tekercselése, ha boltban veszem még úgy is húzós kicsit az ára, aztán kitudja beválik-e. Már elkezdtem csinálni egy JCM900 előfokot,(potméterek kellenek még bele, azt is külföldi oldalról kell rendelnem mert itthon nem sok bolt van ahol lehet minőségit szerezni) tda2030(10W)-as végfok is van itthon (2db), csak dobozt nem csináltam még. Sajnos nincs itthon műhely és lassan haladok az ilyen munkákkal.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3585) magno válasza anonameuser (#3579) üzenetére


magno
csendes tag

Amit használ kb:

Dell Inspiron 9400 - T2500 2Ghz-s proci 2Gb ram + külső vinyó. Egy sony kamerát. Cubase Sx3 -at a felvételhez és a mixeléshez egy M-audio fast track pro usb-s (50-60 ezer ft) hangkártyát egy M-audio DMP3 -as előfokot (45 ezer körül) egy két jó kondenzátor mikrofont. Elektromos dob cuccot is használ (egy jól használható Roland cucc 600 ezer ft) MIDI-s + hozzá a szoftverek. Ez a jóember éppen Ezdrummer-t és AddictiveDrums-ot használ. De szerintem a Native-nak a Battery -je jobb. Villanygitárhoz Guitar rig 3 vagy 4-et használ. (Én személy szerint mindkettőt használom itthonra felesleges erősítő meg pedál stb stb). Piano tech -et is használ a zongorás és egyéb betétekhez. Láttam ottan MIDI keyboard-ot is, az is jó dob szerkesztéshez. Egyebek :d Gibson supreme SG - midnight burst azt hiszem ez limitált széria volt már nem gyártják, 59-es slim taper nyakkal. (kipróbálnám :d). Van valami basszus gitárja is meg akusztikus is. Meg még a fene tudja mi.
Korrekt cucc :D höm. Ami meg a zenét illeti hát nem egy Petrucci de összeségében véve vannak jó "pillanatai". Szerintem vicces figura. Persze megírt mindent előre nem volt itt semmi impro. Nézi a monitoron a peak file-t. Más nem tud csinálni. Főleg ha ilyen darabolt hülyeségek is vannak benne :D. Látod éppen hogy hol tart a dob. Volt olyan pl hogy nem volt elég hosszú a gitárkábel azt hiszem 9m-es volt de az nem volt elég hogy beérjen a monitorig és még csak a dob sáv volt meg én meg háttal tudtam csak állni a monitorhoz képest. váááá. Nem azt mondom hogy állandóan bámulni kell felvétel közben de azért jó ha látja az ember.

forever hardcore

(#3586) M@trixfan válasza magno (#3585) üzenetére


M@trixfan
addikt

Azt figyeltem meg nála, hogy erősen épít a zengő húrokra mint alaphangokra a 4/4 egyik felében. Jó ritmustartása van és feszesek a riffjei, szerintem tőle ezt lehet tanulni. Amúgy nem baj ha nem mindenki Petrucci.

Azzal azért vigyázz, hogy "itthonra felesleges erősítő meg pedál"! Anyagi megfontolásból és praktikusságból abszolút jogos, hosszú ideig vívódtam én is mire rájöttem, hogy mindkettő kell. Egyre jobbak a szoftverek, a Revalver III nagyon mozgatja a fantáziámat nekem is. A praktikusság mellett viszont jótékonyan kompresszálnak és elfedik a hibákat a multik és a programok. Ezt úgy tudnám megfogalmazni, hogy szinte mindegy milyen gitárt dugsz bele, ugyanúgy szól a 100 dolláros és a 2000 dolláros gitárral is ami igazi cuccnál nem így van.

Ha egyszer lesz pénzem komolyabb hangkártyára ki fogom próbálni a szoftveres előfokokat az erősítő végfokával és hangszóróival. Nagyon érdekelne mit tudnak.

[ Szerkesztve ]

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#3587) cucka válasza M@trixfan (#3586) üzenetére


cucka
addikt

Ezt úgy tudnám megfogalmazni, hogy szinte mindegy milyen gitárt dugsz bele, ugyanúgy szól a 100 dolláros és a 2000 dolláros gitárral is ami igazi cuccnál nem így van.
Szerintem ez előny. Úgy tippelem, hogy a topiklátogatók hangszereinek értéke közelebb van a 100 dollárhoz, mint a 2000-hez. :)
(Például a Meshow csávó nyálcsorgatós Gibson-jának hangját biztosan rontja a szoftveres modellezés, az én alapkategóriás Cort-om hangját meg inkább javítja)

[ Szerkesztve ]

(#3588) magno válasza M@trixfan (#3586) üzenetére


magno
csendes tag

Azt figyeltem meg nála, hogy erősen épít a zengő húrokra mint alaphangokra a 4/4 egyik felében. Jó ritmustartása van és feszesek a riffjei, szerintem tőle ezt lehet tanulni. Amúgy nem baj ha nem mindenki Petrucci.

Most az a videója amiről éppen szó volt ott inkább csak hülyül de azért van fent elég sok videója ahol megmutatja hogy tud mást is. Meg még jó hogy nem mindenki Petrucci elég unalmas lenne :D Kell a változatosság ez a srác meg csinált valami olyat amit más még nem. Pont azért nézik sokan. Ennyi.

Azzal azért vigyázz, hogy "itthonra felesleges erősítő meg pedál"! Anyagi megfontolásból és praktikusságból abszolút jogos, hosszú ideig vívódtam én is mire rájöttem, hogy mindkettő kell.

Tényleg csak praktikusságból használom a guitar rig-et mert ugyan van egy zoom multi effektem de nem használom. Ez amolyan vésztartaléknak van (egyszer már jól jött). Mondjuk nem vagyok egy pedál mániás bár kipróbáltam párat és még egy Damage Control Solid Metal pedálra ácsingózok :D. Volt több féle Boss pedálom de egyikse jött be igazán.
Volt egy Marshall JCM 900 4501 -es 50W-os kombóm egy plusz 1912-es ládával. Azt már koncerteken meg próbateremben használtam. Aztán később vettem hozzá mégegy Marshall ládát egy 4x12-es új fajta valvestate ládát. Meg volt itthon egy Fender Fm65R-es kombóm azt használtam itthon aztán azt is eladtam nemsokkal a marshall kombó után. A ládát a 4x12-est megtartottam még egy ideig utána azon játszottam a Peavey fejjel. Amit meg most használok lassan már 3 éve az az előbb említett Peavey VK100-as fej a hozzá tartozó Peavey 4x12 ládával, amibe először Celestion V30-at vettem de nem tetszett annyira most pedig Eminence Governor van benne. De támadt egy öteletem mert még mindíg nem az igazi hogy egy Marshall 1960-as ládába akarom belerakni az Eminence hangszórókat. És ki is fogom próbálni csak idő kell amig szétszedtem meg összerakom :D. Aztán ha beválik akkor szerványolok egy saját 1960-as ládát és a peavey-t meg passzolom, majd kiderül. A GT75 -öt nem szeretem iszonyat keni a hangokat. Tényleg nem sok pedált használok van egy sima Boss Tu2-es hangolóm egy Artec EQ pedálom effekt loop-ba kötve egy Artec compresszor meg egy Artec APW7-es Wah pedálom. Ezek mellé szeretnék majd egy Solid metal pedált. (mielőtt megkérdezné valaki hogy miért nem tartottam meg a marshall ládám - azért mert az egy XS méretű láda volt ugyan 4x12-es de kisseb a normál 4x12-esekhez képest). Tehát ha innen nézzük van minden fej is láda is pedál is szoftver is :D.

Egyre jobbak a szoftverek, a Revalver III nagyon mozgatja a fantáziámat nekem is. A praktikusság mellett viszont jótékonyan kompresszálnak és elfedik a hibákat a multik és a programok. Ezt úgy tudnám megfogalmazni, hogy szinte mindegy milyen gitárt dugsz bele, ugyanúgy szól a 100 dolláros és a 2000 dolláros gitárral is ami igazi cuccnál nem így van.

Nos kérem alássan úgy szól a guitar rig-en egy gitár hogy a 100 dolláros mint a 100 dolláros a 2000 dolláros meg mint a 2000 dolláros :D. Persze nem 100% de megközelítőleg úgy. Ha otthon guitar rig-ezel egy ismeretlen gitárral és leviszed nagy cuccra ládára akkor kb azokat a tulajdonságokat kapod vissza amit itthon. Bár ezek olyan dolgok amik hangszedő függők. Pl a gibson sg supreme-ben egy 57-es burstbucker van ami tök jó ős rock hangzás és ugyanazt kapod ha ezt a hangszedőt belerakod egy epi sg400-ba. De szerintem nem kell ezt mondanom biztos te is tisztában vagy ezzel. Tehát a guitar rig korántsem nyúl bele úgy a hangképbe mint azt elsőre gondolná az ember. Először én is azt hittem de rájöttem hogy nem. Lehet hogy egy próbát megérne a guitar rig. Hátha :). Multi effektekről meg annyi tapasztalatom van hogy őő iszonyat :D Egyik barátomtól kölcsön kaptam még annó egy Boss Gt6-ot hát nem jött be. Aztán egyik próbaterem tulaj barátom-nál mielőtt még nyitotta a termet bevásárolt pár db Korg AX 3000G-t, persze eggyet kölcsön kértem pár napra. Hát ez sem jött be :). Össze vissza szól bénán digit egyszerűen nem jó. Nekem legalábbis nem. Innentől kezdve nem érdekeltek :D. Egyébként nagyon jó kompresszorok vannak a guitar rig-ben :).

forever hardcore

(#3736) NeoPampalini


NeoPampalini
aktív tag

Használ itt valaki pl. Amplitube-ot, vagy Guitar Rig-et? Kellene egy kis segítség, ötlet arra, hogy mit hogyan piszkáljak benne hogy tűrhetően szóljon. Összeírtam mik a gondjaim ezzel a szoftveres izéval. :DDD

1., piszkosul halk, a normál line-in hangerejének kb. ötödét adja a progi
2., feedback-es, torz az emuláció, néha még akkor is ha nincs rákötve semmi (?)
3., az egész olyan, mintha állandóan rajta lenne valami delay-reverb effekt :F

Amit próbáltam:

1., erre nincs ötletem: a programban bármelyik input-gain-volume poti feljebb csavarása esetén jön a feedback, ill. betorzul mint az állat (hangosabb csak épphogy lesz)
2., alacsony input-gain stb., noise gate, tüneti kezelések, nem jók
3., ezt szintén passzolom

Hardware szinten így néz ki a történet:

basszgityó -> Zoom B1 -> hangkártya line-in (alaplapi Realtek, de miért ne?) -> innen vagy hangszóróra vagy fejhallgatóra megy, nem számít

Sw pediglen:

Winxp, asio4all driver (directx-szel ugyanúgy sz*r), Amplitube 3 és Guitar Rig 4

(#3738) kaoszpapja válasza NeoPampalini (#3736) üzenetére


kaoszpapja
aktív tag

Nekem is alaplapi Realtek hangkártyám van és 3-4ms-al elég szépen szól. A hangkártya szoftverében felvetted a hangot? A zajra megoldás lehet ha a File/Audio and MIDI settings-ben beállítod a drivert ASIO-ra, Device-nak az ASIO4ALL-t és Sample rate-nek 48000-at, ezenfelül én az ASIO4ALL-ban levettem minden csúszkát min-re és bepipáltam mindent. Nekem így működik, de lehet neked másmilyen kombinációval fog, persze függhet attól is hogy milyen a hangkari és a drivere verziója. Az Audio and MIDI settings-ben a Routing fülnél is érdemes variálgatni az Output-nál és az Input-nál. Jah és a Guitar rig menüsor alatti részénél a bemeneti hangerőszabályzónál (vagy jelszint?) a jobb(R) oldalit vagy a bal(L) oldalit érdemes kikapcsolni. Nekem perfekt működik így.

(#3841) M@trixfan válasza Demonata (#3839) üzenetére


M@trixfan
addikt

A kis teljesítmény önmagában még nem garancia. Szobahangerőn azok az erősítők használhatók atennuátor nélkül amik modernebb kapcsolású, "master volume" tervezésűek. Ezeknél a végfok sok esetben állandó teljesítményen megy és a "master" azt szabályozza, hogy mennyi jel menjen ki rá az előfokból. Tehát a végfok legnagyobb mértékben a puszta hangerő biztosítására szolgál míg pl. egy régi Marshall hangzásában a szaturálódása adja a jellegzetes karaktert. Sajnos az emberi hallás is különbözőképpen ítéli meg a hangzást a hangerő függvényében.

Csak érdekességként említem (mert ezek nagyon drága csöves erősítők) a Peavey JSX és a Marshall JVM kivállóan használható szobában. A JSX-en például beszédhangerőn lehet metált, sőt AC/DC-t játszani.

Elsőre, később felvételre is jó megoldások a szoftveres modellezők amiket kiköthetsz az otthoni hifire. Ez a legolcsóbb megoldás ha van géped és minőségben profi szintet is elérhetsz.

Ugyan 30 ezer Ft a Line 6 Spider IV 15, de nagyon komplett kis cucc, ez kell neked most. :) Ebben a kategóriában a Line 6-nak nincs szerintem ellenfele. Később megmaradhat gyakorolni vagy vendég erősítőnek ha átugrik valaki.

Rengeteg megoldás van még, de azok mind drágábbak és nagyon messze esnek a 20 ezer Ft-os kerettől:
1.Csöves Blackstar HT-5 kombó
2.Az új Vox Tonelab ST, Digitech RP, Pod X3, Boss GT, stb vonalból.
3.Multik kombó végfokába kötve.
4.ENGL E530 csöves előfok beépített 1W végfokkal gyakorláshoz.
5.Tech 21 Trademark sorozatból valamelyik.
6.Kisedálok egy erősítő tiszta csatornáján halkan, vagy végfokba bekötve.
.
.
.

[ Szerkesztve ]

twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

(#4136) cucka válasza jolti05 (#4134) üzenetére


cucka
addikt

Nekem talán ebben a sorrendben nyerték el a tetszésem. A "híd és nyak" a legcsilingelősebb, abban hallok a legtöbb magasat.
Mindegyik állás jó valamire, más-más hangjuk van, minden attól függ, hogy milyen zenét szeretnél játszani a gitáron.

Akusztikus jelleget egyik potival csinálok?
Akusztikus jelleget leginkább semmivel sem csinálsz :D . A lehetőségek:
- acoustic simulator effektpedál (vagy szoftver használata)
- piezós hangszedő (egyes drága gitárokon előfordul)
- veszel egy akusztikus gitárt :)

A potik a gitáron a hangerőt és a hangszínt szabályozzák. A hangszín egyszerű történet, egyik végállásban tompább a hang (kevés a magas), másik végállásban meg nem tompa (sok magas).
A hangerő poti azért fontos, mert a hagyományos gitárerősítőkön a torzítás mértéke függ a bemeneti jelszinttől, ezt szabályozod a hangerő potival. Például egy tiszta hangú erősítőre rákötsz egy nagy jelű hangszedőt full hangerőn, akkor lehet, hogy az erősítő betorzít, crunch-os, enyhén koszos hangja lesz (ami egyáltalán nem baj), de ha visszaveszed a hangerőt a gitáron, akkor szépen kitisztul a hangja.

(#6646) Womb válasza Eastman (#6642) üzenetére


Womb
senior tag

Nagy vonalakban igaza lehet az edződnek, de erősen műfajfüggő az erősítő kérdés.
50W- 4x12 nagyon hálás tud lenni, még klub szinten is, ha durvább zenét játszol.
Sőt, 30-40W cső is másképp muzsikál 4x12-es felületen.
Hazai példákat felhozva, nézzük Lukács Peta cuccát: 100W 2x12-es Laney kombó, nagyobb helyeken plusz 2x12-es kieg láda. Egyszerű, magyar hardrock.
Alapi Pisti: 50W Laney fej, 2x12 láda.
( Nagyobb helyeken már más a tészta, aktív hangfal- Macbook laptop- Waves GTR szoftver, most modulos Randall rekk- tökömtuggya a felállás)
A legutóbbi zenekaromnál egyszerűen nem volt elég a kombó felállás, kellet oda egy legalább 50W-os fej-láda cájg.
Elég durva hardcore-t nyomtunk.
Persze legtöbb helyekre, vagy próbákra elég a 30-40 watt, de szerintem érdemes egy kicsit a tartalékokra, és a felületre is gondolni.
Nem kell 100Watt, azt kihajtani értelmesre fülgyilkos.
Csináltuk régen, meg is van az eredménye :D
(mondjuk a Szigeten, vagy szabadtéren hálás dolog a fullstack)

(#7365) NeoPampalini válasza Inv1sus (#7362) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Kicsit off topik, de még elbírjuk...??

Megpróbálom összeszedni, hogy mit és hogyan állítgatok, attól függően hogy vonalból csak szórakozom miközben mp3 szól, vagy felvétel is lesz.

Először is, kapcsold ki a vonalbemenet monitorozását, Win7 hangerőbeállításnál:

Mivel még mindig fogalmam sincs, milyen oprendszer, milyen hangkártya, satöbbi van nálad, előrebocsátom, hogy az én gépemben a fantasztikus Realtek HD Audio nevű csoda figyel az alaplapon, ergo a beállítás egyes részei a kártya saját szoftverében történnek + ráadásnak Win7!

I., Mp3 kíséret

Nem nagy kunszt, viszont KELL hozzá a Realtek HD Audio Managere! Szóval, megnyitod, és:

A trükk annyi, hogy az alsó csúszkán (playback) feljebb kell venni a hangerőt. Voila, hallod magad késleltetés nélkül. Örö bódottá!

II., ASIO, felvételhez, satöbbi

Ez már kicsit érdekesebb dolog volt, mert nekem elsőre az úristenért sem sikerült 1-2 dolgot beállítani (köszönjük, Win7! ). Telepítsd az ASIO4ALL-t, aztán indítsd el pl. az Amplitube-ot, vagy bármi egyebet ami ASIO-val bír működni. Nyisd meg a program audio beállításait, és onnan az ASIO drivert. Ahhoz, hogy minden jól szóljon, valahogy így kellene tudnod beállítani, különös figyelemmel az INPUT és OUTPUT csatornákra!!!

Ha ilyen hülye nevű input aktív, hogy CD meg ilyenek, az gáz, mint ahogy az is, ha a vonalbemenet (line in) mellett piros X van!!!

Még egy dolog, FONTOS: ha ASIO-val szórakozol, a HD Audio managerben a bemenet playback sávját halkítsd le, és felette, a recording volume piszkálásáva állítsd be a kívánt hangerőt!!!

Óriási szerencsével nem kell mást piszkálni, és minden elsőre sikerül. A fenti ASIO beállítással gyakorlatilag hallhatatlan a késleltetés, teljesen használható.

[ Szerkesztve ]

(#7400) benedekco válasza Seraph 16 (#7399) üzenetére


benedekco
addikt

Ja igen ezt el is felejtettem mondani, hogy ráadásul ha pc-vel és egy mikrofonnal rendelkezik az ember akkor szintén kiváltható a hangológép.
Én pl ezt a progit használom. Shareware, ez csak annyit jelent, hogy minden indításnál tudatja velünk a progi, hogy meg vásárolhatod az x-y weboldalon. De amúgy teljes értékű szoftver.
De bármi mással is működik, akármilyen hangszert hangolhatsz vele. Még spéci, vagy asio-s hangkártya sem kell hozzá, elég az alaplapi integrált.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#7937) nofi


nofi
őstag

Sziasztok!

Úgy néz ki hosszú évek után ráveszem magam a gitározásra. Egyelőre apám egyik leharcolt akusztikus gitárját fogom használni, aztán ki tudja hova fejlődök...
Az alapokat időnként lesz kitől tanulnom, illetve még zsenge gimisként annak idején azért megismerkedtem pár alap akkorddal, fogással, stb. Otthoni gyakorlásra, gondoltam nem ártana beszereznem valami interaktív szoftvert. Van esetleg olyan amit tudnátok ajánlani?

Xbox GT: nozsolt

(#7941) Szten Márs válasza nofi (#7937) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Én interaktív szoftver helyett ezt az oldalt ajánlom: justinguitar.com.
Itt elkezded a stage1-től a leckéket, és lehet haladni sorban. A stage1 előtt azért a "How to read TAB and chord boxes" és a "Get your guitar in tune" részeket is maximálisan ajánlott elolvasni, sőt :K

Ez egy baromira jól felépített leckesorozat, ami igen szépen lépésről-lépésre vezetve tanít, szerintem jóval hatékonyabb, mintha random elkezdene az ember innen-onnan összekapkodott anyagokból, guitarpros izékből, akármikből tanulni.

(#8207) Plazmacucci válasza kozeposztaly (#8206) üzenetére


Plazmacucci
félisten

Egyébként sokszor többet ér, ha az ember vesz egy használt Pocket Podot vagy egy Exspress-t, és több óra pc elött történő faszkodástól menti meg. Tudom, tudom ez is pénz, de aki gitározni akar az nekem ne mondja, hogy a szoftveres cuccoknál százszor jobb kis kompakt effekt nem ér meg ennyit. Aztán ez is mehet line in-be, és olyan fasza dolgokat lehet vele rögzíteni... :)

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#8208) BluEyes válasza kozeposztaly (#8204) üzenetére


BluEyes
őstag

A géped még nem látja a gitárt. Most a line-in megy ki direktbe a kimenetre (az analóg keverőn keresztül, semmi digitális izé), azt hallod. Tiltsd le!
- Playback control: Line in disabled, Microphone disabled
Szükség lesz ASIO driverre a késleltetés (latency) lecsökkentésére, hogy realtime tudj játszani. Ha a hangkártyának nincs saját ASIO drivere, akkor az asio4all drivert telepítsd fel, állítsd be.
Ezután a szimuláló szoftverben állítsd be, hogy a bemenet az asio4all-t használó line-in legyen,valamint innen is tudod az asio-t konfigurálni a szoftverhez.
A beállításokkal játsz el magad, azzal tanulsz a legtöbbet.

[ Szerkesztve ]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#10520) BluEyes válasza toth_janika (#10518) üzenetére


BluEyes
őstag

Nyugi, pillanatnyilag magam is (meg még igen sokan) egy hangkártyával döngetnek otthon a hifire kötve. Nincs ebben semmi perverzió. ;)

Viszont előre szólók, hogy nem biztos, hogy jó lesz a hang. Egyfelől a hangkártya Line-In bemenete nem a gitárokpickup-hoz van illesztve, tehát jelentős magasvesztés várható, másrészt a tápból rettenetes zajok, sípolások jöhetnek át, amik használhatatlanná teszik a rendszert. Én is így jártam, le kellett cserélnem a tápomat, pedig nekem külső usb kártyám van, ami elvileg nem érzékeny a szgépre, de még azt is hazavágta a táp zaja. Szóval egy próbát megér a dolog, technikailag működni fog, és lehet hogy jó is lesz, de készülj fel az esetleges zajproblémákra.

Ahhoz, hogy valami értelmes dolog történjen, kell egy amp-szoftver. Ezekből van sokféle, jobbak, rosszabbak. Ugyanazt tudják, mint egy multieffekt szoftvere.
Vannak magukban működő - standalone - ampszimulátorok, és vannak olyanok, amikhez egy futtató környezet, un. host program kell. Próbaképpen egy ingyenest javaslok feltelepíteni, ez arra mindenképpen elég lesz, hogy leteszteld a rendszert, mennyire zajos, hogyan állítsd be az ASIO-t, hogyan is néz ki ez a dolog. Aztán ha okés, műxik, tetszik, akkor majd elbeszélgethetünk a továbblépésről.
Ez a program a Line6 Podfarm 2.5 free verziója, standalone is megy, és már nem kér Line6 hardvert. Mindössze 2 ampmodell van engedélyezve benne, de az egyik pont egy Marshall, pár pedál- és effektmodell is működik benne, tehát egy egész tisztességes gyakorló soundot lehet csinálni belőle.
Ehune Podfarm 2.55

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#10521) toth_janika válasza BluEyes (#10520) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm szépen a tanácsokat, mert kapom is le a szoftvert... Nagyon remélem, hogy a tápom nem fog bezavarni, mert egy árnyékolt Corsair... Meglátom mit csinál a gitárral... :)
Még egy kérdés, hátha tudtok segíteni. Van egy Yamaha erősítőm millió meg egy bemenettel. Ezek mind RCA csatlakozások, vagy SPDIF-ek. Erre lehetne kötni egy gitárt?

Amennyiben nem működne tudnál/tudnátok külső hangkártyát ajánlani valami nem drágát?

:R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#10522) BluEyes válasza toth_janika (#10521) üzenetére


BluEyes
őstag

Gitárt direktbe nem, illeve persze igen, de csak egy natur, tiszta gitárhangot kapnál, és itt is fennáll a magasvesztés lehetősége az erősítő túl alacsony bemeneti impedanciája miatt.
Az elektromos gitár hangja önmagában nem létezik, a gitár (fa+pickup) - erősítő (előfok,végfok,effektek) - hangszóró lánc adja a végeredményt. Itt a hangszóróra térnék ki főleg, a gitárhang szempontjából szerintem az egyik legfontosabb elem a láncban. Ugyanis a gitárhangszóró nem lineáris átvitelű, ellentétben a hifi hangfalakkal. Ez a nemlineáris átvitel formálja véglegesre a gitárhangot, levágja a torzítókban keletkező, az egészségre is ártalmas mennyiségű magas felharmonikusokat, és még sok egyéb paraméterbe is beleszól.
Tehát az erősítőd mint végerősítő működne, a mély-magas hangszínszabályozó is hasznos lehetne, de a hifi hangfal önmagában alkalmatlan a torzított gitárhoz. (A tiszta hangokkal nincs probléma, leginkább csak jellegtelen lesz a hang, de élvezhető).
Ezért a szélessávú (hifi) hangsugárzók használata esetén szükség van a gitárhangszóró szimulálására is a rendszerben. Ez lehet hardver is, léteznek ilyen elektronikák, illetve az amp-szimuláló szoftverekben és a multieffektekben ezt is megoldják, különböző karakterű hangszórók átvitelét lehet ki-be kapcsolni a programban.
A Podfarm free-ben a két erősítőmodellhez tartozik 1-1 hangszórómodell is, ezeket csereberélheted egymással. A Youtuben van fenn a Podfarmról csomó bemutató video, nézz meg egykettőt, hogy tudd, miről is van szó.
Külső hangkártyák annyiba kerülnek, mint egy multieffekt, vagy egy modellezős kiskombó, szóval ha venni kell, akkor már lehet, hogy nem kártyát kellene venni. De ez is megfontolás tárgyát képezi. Egyelőre nézzed meg a mostani kártyát, az lenne a leginkább költséghatékony megfejtés.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#10648) BluEyes válasza toth_janika (#10647) üzenetére


BluEyes
őstag

Naaaa... ne agyatlankodjá me itthagylak ám :D

Adódott egy kis kábelezési probléma, amit majd jól megoldunk itten. Olyan Roland kártyát vehetsz bármikor, nem szalad el. Egyébként se biztos, hogy neked hangkártya kell, az áráért már multit, vagy kiskombót is lehet venni. Olyan multi is van nemsok pénzért, amiben van egy hangkártya is, hogy tudd a ampsim szoftvereket is használni, ha úgy tartja kedved. Pl. volt nekem Digitech RP155, a hangkártyája kitűnő, a cucc használtan annyiba kerül, mint a Roland kártya, csak épp van benne egy komplett multieffekt is ajándékba ;) Teccikérteni?

Naszóval, egyelőre üzemeljük be a mostani kártyát. Az előlapi dugeszokat ne bánsuk, fejhallgató, mikrofon és a gitár is hátul legyen bedugva a kártyába. Szóljon a fejhallgató, ellenőrizd le a mikrofont is.

[ Szerkesztve ]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#12313) atidzsiforc válasza izomhod (#12311) üzenetére


atidzsiforc
őstag

Van ra szoftver. :)

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#12430) Tv


Tv
senior tag

Gitáros szoftverekben pl. Amplitube ( bár ez konkrétan annyira nem izgat, inkább felvevő szoftverekre gondolok) lehetséges 12-13ms alatti latency-re lemenni? Nekem nem sikerült. Az alatt már beszaggatott a hang néha. 10ms felett meg már picit érezni a csúszást. Az interfész egy digitech rp155, ami usb-n csatlakozik a géphez.

(#12452) Tv válasza BluEyes (#12451) üzenetére


Tv
senior tag

Köszi. Amint lesz rá időm végigpróbálgatom. Magától a szoftvertől amúgy függ a dolog? Nyilván nem egyforma a gépigényük (cpu).

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.