Hirdetés

2024. május 25., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#390) Skót


Skót
aktív tag

Hmm én is elég rég irogatttam ide:)
És én is egy kérdéssel nyitnék visszatérésem alkalmából:
A gityóban a nyakpálca _pontosan_ mire való, mit csinál?

"A modell alkatú nők olyanok mint egy rossz rádió: nem lehet rajtuk semmit fogni! Hát tényleg ez kell Nektek?"

(#391) CWorm


CWorm
aktív tag

Tényleg, nekem is van valami nyakpálcám, ami az ábra szerint elforgat valamit, vagy mittomén, de oda, ahol mutatja, sehová sem lehet beilleszteni, hogy forgatni lehessen vele valamit... szal nem egészen értem...
:U

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#18776) brickm válasza Plazmacucci (#18762) üzenetére


brickm
őstag

Az a probléma, hogy a fát kivágják, és mikor feldolgozzák és összeszerelik még bőven van benne kötött víz.
Egy gitárra való fa anyaga, kb 4-5-6évig is képes száradni, mire kiadja magából az összes kötött anyagot.

Na onnantól nem kell bele nyakpálca.

Az első épített gitárom anyaga kivágva száradt egyenletes helyen tartva kb 15évet.(nem direkt, így alakult, a padon eldugva elfelejtve elvolt magának, a mad jó lesz valamire kategóriában.)
Majd megmunkálva vagy 7-8évet.

(#20081) brickm válasza atidzsiforc (#20080) üzenetére


brickm
őstag

Nem görbül minden nyak.
Csak a legtöbb.De van olyan gitárom amin 16éve nem kellett hozzányúlni a nyakpálcához.

(#20087) NeoPampalini válasza brickm (#20084) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Nyakpálca, húrláb állítás húrcsere után (más vastagságú került fel, így nyilván a régi beállítás nem passzolt)... Ez tényleg nem bonyolult... A net is tele van leírásokkal, ha valami nem tiszta, minden infó ott van. Végülis csak néhány csavarható dologról beszélünk, vagy mi. :)

(#21042) brickm válasza Bakter9011 (#21041) üzenetére


brickm
őstag

"nem akarok egy kínai "ócska" gitárra költeni."
Mert az RG2550 szerinted nem az?
Ahogy elnézem a hangszedőn kívül más használható cucc nincs benne.
-5 darabból van a nyaka...? A sustaint a sok ragasztóval lehet a legjobban agyonvágni.

-a híd: [link]
100 dollár floyd hídért? hm..azigen! Ennyiért félve vettem tune o matic görgős húrlábat húrtartó nélkül!!! nemhogy tremolós hidat mindennel együtt..
-A kapcsolók, potméterek márkája, az árnyékolás milyensége a nyakpálca gyártója, ki sincs írva... Gondolom nem CTS...árnyékolása meg lehet nincs is, csak a koptató alsó harmadában. Nem lepne meg.
Ne haragudj, de oké, hogy ennek a kinézete tetszik neked, de éppész érv nem szól más mellette, ha technikailag közelíted meg a dolgot. Ezt a 2 hangszedőt beleteszed bármelyik keményfa testű gitárba azt jónapot. Nem lebeszélni akarlak róla, csak érted.

(#21375) brickm válasza guitarguy (#21373) üzenetére


brickm
őstag

A nyakpálca nem csak azért kell, hogy HA elvetemedik a nyak, akkor utána tudj korrigálni.
Ahogy írták, a húroktól függően, változik a nyakfeszítése is, elég ezred millimétert változnia a nyakszögnek, hogy az oktáv elmenjen, ha pedig a húrláb már nem képes ezt korrigálni, tekerni kell a nyakat.
A merevítés a legkevesebb, anélkül se törik el egy jó nyak, nekem is csak egy gitárban van pálca.
Viszont amelyikben nincs, annál atombiztos pontos méretezést kell alkalmazni minden egyes mozzanatnál, mert ha elcseszed építésnél az oktávod soha nem lesz pontos.

Plusz a bundok kopását is lehet vele egy bizonyos szintig korrigálni.

[ Szerkesztve ]

(#21377) dynamicrossh válasza brickm (#21375) üzenetére


dynamicrossh
tag

Erre vannak a fretless gityók, ott nem kopik a bund szóval nem kell nyakpálca és vígan el lehet rajta citerázni az idők végezetéig gond nélkül.

(#21378) brickm válasza dynamicrossh (#21377) üzenetére


brickm
őstag

A bund nem kopik...jh....csak a fogólap. Épp elég. ;]
A nyakpálcával tudod finomhangolni a húrmagasságot is, anélkül, hogy mélyítenéd\cserélnéd a felső nutot. tehát még a fretless tény sem indokolja a nyakpálca teljes elvetését, hacsak nem teljesen egyedi neked készített gitárod van, amit nem akar más magasabb\alacsonyabb húrállásra állítani, mint amit enged a húrláb állíthatósága.

Easman:
Erről a csernus a hangszerboltban-ról jut eszembe:
[link] :D

[ Szerkesztve ]

(#22198) Moleman


Moleman
addikt

Húrokat cseréltem a superstratomon, nem volt itthon 8-as (az volt rajta eddig), úgyhogy noname olcsó 9-es készletet tettem rá. Érzésre jó lett, de a vastag E húr nagyon rezonál erősebb pengetésnél (12. bund alatt kb mindenhol, üresen is), számíthat ennyit, hogy 38-as helyett 42-es? Emeltem fél menetet a tremoló lábain, de alig csökkent a csörgés. Vagy a húr lehet ennyivel rosszabb? Az amplitube grafikus hangolóján látszik, hogy nem tiszta a hullám, míg a többi húron igen, azok nem is zörögnek. A nyakpálcához nem nyúltam, de a 9-es húroknak pont hogy jobban kéne húzniuk, nem hiszem, hogy az lenne a gond.
Újra lecserélni most nem tudom, nincs itthon megfelelő húr, 8 vagy 9 kéne rá, még nem döntöttem el, talán 9-essel egyszerűbb, a Straton úgyis azt használok.
Már bánom, hogy nem fogattam vissza a régi szakadt húrt újra, satus tremoló.

És ha már húrvásárlás: jövő héten megyek az Andertons-ba, van valakinek valami javaslata, kívánsága, hogy mit próbáljak ki? :)

(#22199) kemotox
Én is reménykedek, hogy bent lesz valaki ismerős, ha más nem, Bea vagy Matt. De írok előtte Chapmannek is, hátha arra jár.

[ Szerkesztve ]

(#22798) brickm válasza haxiboy (#22795) üzenetére


brickm
őstag

Ha van benne nyakpálca talán érdemes, bár nem biztos, hogy érni fog annyit, amennyit ráköltesz.
Gondolom a bundok se teljesen jók már rajta.

Egy átlag noname műanyag felső nyere 500ft,
alsó nyereg 500ft,
hangolókulcs készlet 2x3-as kétoldali: 3500-5000 körüli forintot képvisel.
Ha nem magadnak cseréled rájön a munkadíj, bundprofilozással húrcserével új húrkészlettel, kb 10k-15,

(#22810) brickm válasza UnConnecteD (#22809) üzenetére


brickm
őstag

Hanyas az a húr 10? Próbálj rá 9est. Ha a bund magasabb akkor sajna sikolni kell..az összes többivel együtt. Ha van nyakpálcát esetleg pozitív irányba állítható minimálisan, ha nem viszi el végleg az oktávot. Ellenkező esetben marad a síkolás.
Emelje a húrlábon ha nem áll ki tőle nagyon a rádiuszból a húr akkor megoldás lehet az is.

(#22921) Moleman válasza FockeWulf (#22918) üzenetére


Moleman
addikt

Nem lett volna elég csak a nyakpálcát állítani? De nem gond, semmi baj nem történt, annyi csörömpölés bőven belefér, ha nem figyelsz rá, nem fog zavarni.

Más: megérkezett ebayről a guitar link, asio4all-lal sikerült is késésmentesen működésre bírni, viszont a hangminősége enyhén szólva hagy kívánnivalót maga után, kb csak mélyközép van, nem tudom, másé is ennyire rossz-e, vagy csak ez ennyire gagyi. :D Ugyanitt guitar link egy kellemes sörözésre cserélhető. :DDD

(#23077) brickm válasza Zoli133 (#23076) üzenetére


brickm
őstag

Túl sokat nem kell ezen rugózni szerintem, ha árt neki a radiátor\konvektor, akkor az a gitár régen nem komoly hangszer, egy normális színpadon a fénytechnikának van olyan hősugárzása, mint 150 konvektornak...a páratartalomra se fog a természet odafigyelni., Ezért nagyon fontos, hogy az elkészítés előtt megfelelően ne csak csipp-csapp szárítsák ki a fát. Pontosabban egyenlítsék ki a nedvességtartalmát. Ezután ha kap egy tömítő\zömítő kezelést, mint pl az olajozás, vagy pácok, majd sok réteg lakkot, nem kéne neki megmoccanni.
A legközelebb egy strat van a konvektorhoz, 1x állítottam a nyakpálcán, mikor átvariáltam a nutot, meg a hidat. Azótase.

Amúgy ha vetemedne a fa az ilyemsitől kb az összes bútorod ajtaja félre zárna., összeérne.

[ Szerkesztve ]

(#23311) FockeWulf


FockeWulf
tag

Meg lett a hiba...Szóval a nyakpálcán lévő anyacsavar volt laza és az zizegett be......Ki gondolta volna..de lényeg, hogy most már jó! :)

(#23494) brickm válasza haxiboy (#23493) üzenetére


brickm
őstag

Szerintem nem is vállalja húrozás nélkül egyik se, mert húr nélkül nem tudja kipróbálni, plusz vannak gitárok, amiket direk húrhoz kell állítani. Vastagsága és feszítő ereje miatt. Javarészt a csavarozott nyakak szeretnek megmoccanni, mivel a csavarok azért tudnak némileg nyujtani a fán bizonyos szintig. Olcsóbb stratokra\superstratokra jellemző, hogy a nyak alatti testrész nincs felületkezelve semmivel, ott nedvességet tudja kiegyenlítgetni a test, ezáltal a síkja is tud változni, ami mondjuk ott szemmel nem látszik, mert lehet csak egy 10-ed mm a változás, de ha hozzáveszed a nyak hosszát, annak a hossznak a végére már egy tized mm-es változás is kihat. Változik a nyak beesési szüge, amit ugye kompenzálsz a nyakpálcával. Illetve ugye a nut kopik, amit vagy vastagabb húrral kompenzálsz, vagy cseréled.

Nem tudok konkrét helyet és árat, itt olvastam asszem, hogy pesten 8-10e körül van egy ilyen procedúra, de gondolom állapottól is függ, mert ha minden bundot síkolni kell, az nyilván drágább, mint ha csak az oktávot kell beállítani meg megdörgölni minden bundot finomcsiszolóval egy-egy húzással.

(#24259) brickm válasza #20655360 (#24246) üzenetére


brickm
őstag

: O hogy vetemedne mikor ez 30-40cm,-rel nagyobb támasztást kap, mint amelyik mondjuk csavarozott nyakú, vagy ragasztott. Szimpla fdizika elvén az erőkar sokkal-de sokkal kiegyenlítettebb a húrfeszítés tekintetében.
Ráadásul gondold el, egy csavarozott nyak esetében, a csavar a fában idővel meg tud lazulni, mivel ugye feszíti ellenirányba a húr. A ragasztó is el tud engedni pl hőhatására....
Ez átmegy a testen, egy egyenes fa ha nem áztatod\gőzölöd be és nem kényszeríted hirtelen nedvességkiegyenlítésre a büdös életben nem fog elhajlani.
Az átmenő nyakú hangszerekbe akkor kerül nyakpálca, ha a készítő előrelátóan gondol azokra, akik nem szeretnek bundot cserélni, a nyakpálcával sokat lehet korigálni, pláne egy jumbu bundkészleten. kb életre szól.
Én pl nem hazsnálok benne nyakpálcát, felesleges.

Viszont egybenyakú gitárt a 2-3százezres kategóriában erősen érdemes elkerülni, mert ezeket a gyártásnál kell nagyon pontosan előrelátóan megtervezni és elkészíteni, itt nem lehet utólag aládúcolni a nyaknak, meg utólag döntögetni a szögén, max a pálcával, ha van...
Ha itt nem stimmel az oktáv, az erősen bukó.
Cserébe hatalmas sustained lesz hacsak el nem k rják a hardverekkel, meg a faválasztással az átvitelt, meg egy nagyon-nagyon stabil hangolástartású hangszered.

"Ill mi van ha leejti az ember?"
Felveszed és játszol tovább. :)

[ Szerkesztve ]

(#24407) haxiboy válasza Moleman (#24406) üzenetére


haxiboy
veterán

Videók alapján nagyon szépen szól, ezért is mertem megvenni. Kezdő akusztikusnak tökéletes lesz.
Na meg itthon van egy Peerless valami 1000 éves klasszikus amit rendbe kéne tenni, de szerintem nincs nyakpálca, jobb esetben ki kéne szedni a nyakat, beállítani, lecsiszolni a bundokat, rosszabb esetben egy új nyak kéne bele, annyit meg nem ér.

Stratok nekem is nagyon bejönnek, kezdő gitárom is az, csak sajnos noname (Dimavery). Bár az árához képest nem rossz a hangja, mikor kipróbálhattam egy American Standard Stratot, hát igen...ég és föld.

Most már csak játszani kéne tudni, Rocksmith nélkül is. Szerencsére már egész jól pozicionálom az ujjaim a 3-4 ujjas akkordoknál is, bár inkább a Lead szerep az ami nekem fekszik (végülis ő a menőbb arc :D).

Basszuson még nem nagyon gondolkodtam, viszont az Ukulelék/Guitarlele-k világa kezd vonzani, asszony húga nemrég vett valami nagyon alsó kategóriás ukulelét, és jól el lehet vele bohóckodni. Sajnos, ő meg grafikus, szóval nem telt el 2 hét, lehúrozta, lecsiszolta és tegnap újra festette valami baromi jó mintával, már csak a lakkozás hiányzik. Akryl festékkel festette le, de milyen lakkal lenne érdemes hogy maradandó is legyen?

[ Szerkesztve ]

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#25206) kemotox


kemotox
addikt

Emberek az lehet, hogy a nyakpálca rezeg a nyakban? Van egy gagyi olcsó akkusztikusom, elkezdett nagyon, de nagyon hangosan csörögni benne valami, és napról napra hangosabb. Eddig csak néhány frekinél csinálta, most viszont már kb bármilyen hang (üres húrok is, szóval nem frethez ér hozzá) megzörgeti a cuccot. Meghúztam a kulcsokat, egyesével lefogtam mindent, de nem tudtam rájönni mi zörög. Használhatatlan így.

[ Szerkesztve ]

(#25207) brickm válasza kemotox (#25206) üzenetére


brickm
őstag

dezsavüm van.
Nézd meg nem lazult-e ki a nyakpálca a fejnél. tekerj rajta óvatosan befelé.

(#25209) brickm válasza kemotox (#25208) üzenetére


brickm
őstag

Nem, egy nyakamba van összesen nyakpálca az is oldható kötéssel ugyan de rögzítve :D
Emlékeim szerint valaki hasonlóan járt akusztikus gitárral itt a fórumon. Neki is a nyakpálca csinálta a rejtélyes zörgést.

nem hagyott nyugodni
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#25297) Moleman válasza UnConnecteD (#25295) üzenetére


Moleman
addikt

Nekem most az erősítőmikrofonozás okoz fejtörést. Eddig háromféleképpen próbáltam, a hangszóró pereménél túl sok a magas, közvetlenül a hangszóró előtt nagyon kompresszált a hang, elveszik a presence, sok a mélyközép, nincs sok köze a valódi soundhoz, de jól szól, mixbe ez lenne való. 50-60 centire a hangszóró előtt aránylag valós képet adott, de kicsit vékonyka. Lehet, hogy 30-40 centi lesz az üdvös megoldás. Két egyforma mikrofonnal lehetne igazán széles spektrumot rögzíteni, de csak egy normális mikrofonom van. Élőben egyszerre vág gyomron a mély és szúr jégcsapot a füledbe a magas. :D
Ez a fajta rögzítés mondjuk nekem abszolút mellékes, csak az erősítő valódi hangját próbálom elkapni, de ha zenét kéne csinálnom, biztosan az Amplitube-hoz nyúlnék.

Volt már szó a húrcsörgésről, hogy normális dolog, a linkelt felvételeken mennyire zavaró? Nem félrefogásból adódik, kb minden húr mindenhol csörög kicsit, nagyon alacsonyan vannak. Ha szerintetek tolerálható mértékű, akkor nem szórnám a pénzt beállításra. Az intonációt beállítottam, a húrmagassághoz viszont nem szívesen nyúlok magam, mert nem tudom, mi az arany középút a nyakpálca és a babák állításánál, mikor melyikhez kell/érdemes nyúlni ilyenkor. Nem akarok rontani a helyzeten.

(#25296) kemotox
Ezt nagyon tudja a Tele. Én is imádom, minden egyes alkalommal tanít.

[ Szerkesztve ]

(#25300) Moleman válasza brickm (#25298) üzenetére


Moleman
addikt

Köszi!
Ilyen mikrofonom van, nem tudom, milyen használat lenne vele a leghatékonyabb. Őt is nagyon ritkán használom, csak emiatt biztos nem veszek még több mikrofont. :)

Csináltam képeket a húrokról, nekem semmi anomália nem tűnik fel ránézésre. A nyakpálcához még nem nyúltam, a vintage-ben rátették a görgős húrvezetőket, de a beállítással ők sem foglalkoztak. Eastman kolléga tanácsára valószínű el fogom vinni a Guitar.Clinic műhelybe.

(#25303) Moleman válasza #20655360 (#25302) üzenetére


Moleman
addikt

Most nincs, valamikor csinálok majd. :)
Becsszó nem a fogás miatt csörög ennyire, a Telecaster teljesen tiszta ugyanennél a gyakorlatnál. :D Annak nyílegyenes a nyakpálcája és aránylag magasra van tekerve a húrláb.
A superstrat nyaka kicsit homorú, és nagyon alacsonyan vannak a húrok, mégsem zörög, az az abszolút etalon, megpróbálom valahogy leutánozni azt, ha mégis megpróbálkoznék a beállítással.

[ Szerkesztve ]

(#25782) FockeWulf válasza Alexios (#25778) üzenetére


FockeWulf
tag

Azért a nagyon gagyi sem megoldás. Nem csak arról van szó, hogy mindig utána kell hangolni, vannak olyan példányok (a 20-30-40 ezres ligában persze) amit be sem lehet hangolni rendesen!! Nem beszélve a szokásos betegségegkről, mint a nyak elcsavarodása, bundok egyenletlensége, ami által kényelmetlen is, zizeg is...nyakpálca állíthatatlanság stbstb....ezek egy életre elveszik egy próbálkozó kedvét a gitározástól.

[ Szerkesztve ]

(#26069) nap


nap
addikt

Mennyire normális, hogy az ember nekiáll tekergetni a nyakpácát?
Már a harmadik ember kérdezte meg, hogy a nyakpálca működik?
Én sose éreztem azt, hogy hozzá kellene nyúlni, igaz, többnyire használtan veszem a gitárokat.

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#26666) cucka válasza Moleman (#26662) üzenetére


cucka
addikt

Lehetséges az, hogy 9-46-osról 11-50-re váltva eltűnjön a nyakból a relief?! Nem fordítva kéne lennie?
De, bár attól is függ, hogy milyen anyagból van a húr. De így hogy ennyivel vastagabb húrt tettél fel, elég fura.
Biztos nem állítottad el a húrlábat húrcserénél?

Vicces infó no.2, negyed fordulattal kintebb végetért az állítási lehetőség, onnantól már az anya jönne le a trussrodról (egy 5/16"-os hatlapfejű anya van rajta)
Ha csak egy kicsit eltűnt a relief a nyakból és két negyed fordulatot kellett tekerj, akkor ott szerintem nagy a baj.
Első körben - a nyak szemre egyenes? Én kezdésképp egyenesre állítanám a nyakat, ha úgy minden jó, akkor lehet kis görbületet adni neki.

Az, hogy elfogyott a nyakpálca, na az szopás. Szerintem vidd el egy szervizbe, ha át akarsz állni ilyen vastag húrra, akkor nyerget cseréltetném plusz egyenesítsék ki mechanikusan a nyakat.

Apróság, de a húrok vastagságát ezredhüvelykben mérik. Tehát egy 50-es húr az 50 ezredhüvelyk átmérőjű, a matekod nem adja ki. Egyszerűbb a húr aljától mérni az action-t, tedd te is azt.

Ja, ezek rendes minőségi húrok? Ha ilyen aliexpress-es 1 dolláros szemetet raksza a Gibsonra, akkor
1. dobd ki őket a p*csába
2. megérdemled :D

[ Szerkesztve ]

(#26668) cucka válasza Moleman (#26667) üzenetére


cucka
addikt

Ha a nyak egyenes, akkor nincs baj, de az akkor is aggasztó, hogy elfogyott a nyakpálcád, előbb-utóbb elvinném egy rendes hangszerézszez. Igen, a húrok szarok, én nem is értem, 2000 forint egy csomag jó minőségű húr, tényleg akkora anyagi teher háromhavonta venni egyet? Vagy csak rengeteg a szabadidőtök, hogy ilyen 1 dolláros szemetekkel kisérletezzetek?

(És ez még olcsó, majd nézd meg, mennyi egy csomag húr basszusgitárra)

[ Szerkesztve ]

(#27974) Moleman válasza Panzermeyer (#27973) üzenetére


Moleman
addikt

Általában a nejlonosoknak nincs nyakpálcája, összeroppanhat a nagyobb húzóerőtől. Én nem kísérleteznék vele.

(#27975) Panzermeyer válasza Moleman (#27974) üzenetére


Panzermeyer
tag

Kár.

Valóban nincs nyakpálcája. Tegnap kaptam egy ismerősömtől, külföldön vette jópár éve és azóta a szekrény tetején pihent tokban. Egy kilómétert kellett tekerni a kulcsokon, mire végre hangolásba hoztam, de még 10 perc múlva is tekergettem, mert minden elhangolódott. Gondoltam veszek rá egy fém húrkészletet és azzal nem lesz gond.
De akkor mégse.

When you stop telling lies about me, I will stop telling the truth about you.

(#27977) FockeWulf válasza Panzermeyer (#27975) üzenetére


FockeWulf
tag

Nem csak a nyakpálca hiánya miatt nem szabad fémhúrokat rakni rá (egyébként vannak klasszikus gitárok, főleg flamenco típusok közt, melyekben van merevítő pálca, de az sem azért h fémhúrokat lehessen rá tenni). A húrlábat is nagy esélyel feltépnék a fémhúrok. Az egész klasszikus gitár szerkezete nem a fémhúrok magas feszítésének van tervezve.

(#29913) Moleman válasza V.Stryker (#29912) üzenetére


Moleman
addikt

Ha elektromosról van szó, akkor igen, akusztikon kicsit komplikáltabb, ott jobbára visszafordíthatatlan a folyamat, a nyakpálcát leszámítva.

(#30543) nagyArc válasza Humbucker (#30542) üzenetére


nagyArc
tag

Inkább lebeszélnélek a nyakpálca állítgatásáról, mert ha széttrancsírozod a pálcát, akkor azt nem lesz olcsó megcsináltatni. De ha mindenképpen ezzel akarsz szórakozni, akkor tegyél egy kápót az 1. bundra, utána nyomd le az utolsó bundnál a húrt. Ekkor a 8. bundnál kicsit húzósan éppen be kell férnie egy bankkártyának a bund teteje és a húr közé. Vannak erre pontos számok is, de első közelítésben ez jó lesz. Ha nem így van, akkor kell egy kicsit tekerni a nyakpálcán. De inkább vidd vissza, ha továbbra is zörög. Egy nap azért kell arra, hogy beálljon a nyak az állítgatás után.

[ Szerkesztve ]

(#30775) Moleman


Moleman
addikt

Ha valakit Sigma akusztikus gitár közelébe sodorna az élet, a következőktől kímélheti meg magát mostantól:
1. lépés - Dikk, nem lehet nyakpálcát állítani.
2. lépés - Google, spéci hosszú imbusszal lehet állítani, köszönjük Martin.
3. lépés - Ebay, bazdmeg az 5 mm-es nem jó bele.
4. lépés - Ebay ismét, a 4 mm-es jó, boldogság.

@Eastman
Most már nem kell annyira küzdeni vele. :))

(#30921) BluEyes válasza Aksomatic (#30915) üzenetére


BluEyes
őstag

Nyugodtan mehet rá 9-42 elektronyos készlet, az fincsi puha.
Ha emiatt bezörgősödne a gitár, akkor nem pánikolunk ugye, hanem átgondoljuk, hogy az a baj, hogy a vékony készlet nem húz akkorát, ezért a nyakpálcán kell kiengedni egy picit, kábé negyed fordulat elég lehet. [link]
Másik tanács, hogy vegyél pár tartalék .009-es E1-et a fiókba, mert ez sokkal könnyebben szakad, mint a korábbi húrod.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#30984) Kobe válasza coolinggg (#30981) üzenetére


Kobe
veterán

ezt így gyakorlatban elég nehéz elképzelni, falitartóval is. A faanyag alapkarakterisztikája miatt is....
Normális gyártók (gyakorlatilag az összes) a nyakat a fából szál/rostirányban, a nyak vonalával párhuzamosan vágja ki, maximum merevítésnek rak a fejhez keresztbe "szálazott" anyagot, vagy egy fordított szálazású darabot ugyanabból a fából.
Ha így van vágva, akkor a fa ugyanúgy működik mint az izom, pláne a száraz.:
Ha hosszan nyújtod, előbb szakad, semmint nyúlik (illetve nem is fog bedurranni, szemben a karoddal pl :D ), ebből kifolyólag a gitár súlya sem nagyon kéne semmit befolyásoljon, hacsak nem kötöztél 3 téglát az aljára, főleg úgy hogy ha nyakpálca is van benne.

A nyakpálca is ugye úgy működik, hogy a menetekkel nyújtod vagy rövidíted a hosszt, és ezt a feszítést a faanyag homorúságban vagy domborúságban adja vissza, mert csak úgy tud idomulni.....máskül semmi értelme nem lenne a pálcának, hiszen akármennyit csavargatod, a nyak egy az egyben hosszában igazodna a meghúzott pálcához.

Szóval hacsak nincs olyan súlya a gitárnak hogy az már a nyakpálcát is megnyújtsa, akkor no para....
5x rizikósabb, ha pl folyamatosan a fejnek támasztva tartod a sarokban, falnál, mintha falitartón

Inkább pára, vagy hőmérséklet különbség lesz ott. Ha sarokhoz közel van, vagy ablakhoz, azok minden lakásban hidegpontok, ez is számít.

[ Szerkesztve ]

(#32700) #96302336 válasza NeoPampalini (#32699) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ez nem gyenge!
Kár, hogy nincs benne nyakpálca ;] :D ;)

(#32793) bigrob válasza kemotox (#32792) üzenetére


bigrob
őstag

Én már pár hsz-el ezelőtt elmondtam, hogy szerintem egyre jobb minőségűek az újabb HB-k. (Nekem is egy 7 húros HB Tele lesz rendelve :P )
Thomann and Harley Benton support group facebook csopiban is elég sokan vagyunk.. :DDD
Csomóan még B stockot is megvesznek, hogy minél olcsóbb legyen aztán vannak a vállalkozó kedvűek a DECO gitárokkal. (valami kisebb nagyobb probléma van velük, előre nem mondják meg, szóval zsákbamacska)
Van aminek a bundjai nincsenek jól megcsiszolva, van amelyiknek a pont berakásában van egy repedés de a legdurvább amit olvastam, hogy a nyakpálca el volt törve.

Audioll meg 10.000 fölött vállal ingyen szállítást, ha jól emlékszem.

Legrosszabb esetben van 30 nap amíg vissza lehet küldeni.

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#32865) bigrob válasza Whit3Rav3n (#32864) üzenetére


bigrob
őstag

Első max 3 bundnál van kicsi zörgés E és A húrnál, alatta minden jó, szerintem a nut kicsit alacsony, de kihangosítva jó, majd még holnap megnézem a nyakpálcát, mert egyszerre nem szeretek sokat tekerni rajta.
Majd ha lecserélem a húrokat akkor állítgatok meg megnézem a bundmagasságokat pontosabban.
Ahogy írtam annyi a negatívum, hogy a bundokat kicsit meg kell polírozni, van itthon hozzá minden, kb 10 perc, csak majd húrcserénél fogom csinálni.

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#33911) FockeWulf válasza brickm (#33910) üzenetére


FockeWulf
tag

Valójában nem a nyakpálca homorít a nyakon, hanem a húrok feszítőereje homorítja azt meg, a pálca tekergetésével csak szabályzod a homorítás mértékét. Ha túltekered egyik irányban az esetben akár domború is lehet a fogólap, persze az már nem jó.
Függetlenül a gyári beállításoktól, ha egy vastagabb vagy vékonyabb húrkészletet teszel a gitárra a nyakpálcán nagy valószínűséggel állítani kell.

(#33925) brickm válasza FockeWulf (#33911) üzenetére


brickm
őstag

Valójában a nyakpálca homorít és domborít, mivel mindkét vége fixen van a nyakban. Ez a lényege.

(#33926) FockeWulf válasza brickm (#33925) üzenetére


FockeWulf
tag

Nézz meg egy gitár nyakát, nézz bele hosszanti irányból. Ha jól be van állítva, egy minimális homorúságot látsz a fogólapba. Most vedd le az összes húrt, nézz bele ismét, látni fogod hogy az addigi homorúság eltűnt, a fogólap egyenes. Persze, ha túltekered akármelyik irányba, akkor domborít/homorít a nyakpálca (míg pl meg nem szakad a menet), de az már régen rossz a fogólapnak, nyaknak ha a pálca homorítja meg s nem a húrok feszítő ereje.

(#35515) llax válasza bigrob (#35511) üzenetére


llax
senior tag

"Fogtechnikus vagyok"

Akkor előtted nincs sok "lehetetlen", ha gitárt kell javítani :) (Pont azok adottak, amit a legnehezebb megszerezni... Pl. hogyan kell mindenféle szerszámokkal precízen dolgozni...)

"Azért nem tervezek gitár javító boltot nyitni..."
"B terv pedig..."

A kettő kicsit üti egymást, nem is baj, ha két külön terv :)

Új bundok behelyezése után, történjen az bármilyen precíziós módszerrel, gyak. kötelező a csiszolás. Az olcsó gitárok gyártásánál ezt csak részben végzik el, ez jól látható is szinte mindegyiken. Ha egyébként jó a nyak (alapból nem görbe vagy tekeredett, nyakpálcával szép ív állítható), akkor bármilyen olcsó gitáron elérhető a "nagyok" játszhatósága... Mindössze a gitár gyártását kell befejezni, amit a gyárban nem tettek meg.
A hangja persze más kérdés, de némelyeknél még azon is lehet tuningolni, akár minimális költségekkel is.

(#35997) brickm válasza #56474624 (#35996) üzenetére


brickm
őstag

Ez a hátránya a nyakpálcának, tudsz játszani a bundkopással, de ki vagy téve a nyak vetemedésnek. Nem hiszem, hogy a hangszerész rontotta el (egy egypálcás nyakat elkú rni azért elég amatőr dolog). Inkább az új húr húzóereje(mivel ez még nincs megnyúlva, többet feszít) meg a hősokkok.
Nem kell rápánikolni, lazítsd le és ellenirányba csavar negyed fordulatokat míg jónak nem ítéled.

(#36141) llax válasza V.Stryker (#36139) üzenetére


llax
senior tag

Összefügg.

Minél vastagabb egy azonos fajta húr azonos hangolásnál, annál jobb a hangkitartás és nagyobb jelszint jön ki a hangszedőkből. Viszont kényelmetlenebb...
Aztán ott vannak a különböző anyagok és bevonatok. A nagyobb gyártók általában jelölik, melyik fajta húr milyen stílusokhoz való. Egymáshoz közeliek között nem lesz ordító különbség, de pl. egy krómos és egy tiszta acél között már igen nagy a különbség (főleg harmonikus tartalomban és a harmonikusok összetételében).

Teljesen alapnak a nikkel bevonatú, 10-46-os készlet tekinthető. (Ettől függetlenül nagyon sok gitárt 9-42-essel szerelnek gyárilag). "Általános" használatra ez jó, ettől eltérni csak spec. műfaj igények szerint kell.
Jelentősebb eltérésnél (akár vastagságban, akár anyagában) szükség lehet a nyakpálca-húrmagasság-intonáció beállításra.

Az egyik kedvencem a Kobaltos EB (2721), a másik a D'Addario ProSteel (EPS-510). Sok harmonikust termelő, nagyon fényes hangú, hangszedőket jól meghajtó húrok, de gyorsan korrodálnak, nem hosszú életűek. Néha csak az egyik gitáron van ilyen "spécibb", ekkor a másikon a teljesen "standard" D'Addario EXL-110 (ebből mindig van 2-3 készlet betárazva - a 3 sima húrja azonos az EPS-510 készletével).

(#36362) llax válasza Kobe (#36357) üzenetére


llax
senior tag

Az ilyenek számomra mindig érdekesebbek, mint azok, amikor több ezer dolláros felszerelést mutogatnak...

Amit hiányolok, az a bundok síkolása-profilozása (az olcsóbb új gitárokon -amit eddig láttam- ez eléggé elnagyolt részlet), nyak-test szög ellenőrzés/beállítás (összeszereléskori, nyakpálcától független történet). Ezeken múlna a "játszhatóság".

(#36396) bigrob válasza Goose-T (#36389) üzenetére


bigrob
őstag

"kívánságának megfelelően"???? Itt valami nem stimmel.

(#36390) Berreh
Bármi lehet, eddig 2 jött nekem.

CST24 Hollowbody: 94 EUR (postával)
- a fogólap nem volt tökéletes, rossz volt a fa minősége és karcolások/repedések voltak a felszínén (amit linkeltem is ide és képen sokkal rosszabbnak néz ki mint valójában.. :)) ) Asztalos haveromnál voltam, 1-2 nagyobbat kiwaxoltunk de ő is nézte és azt mondta, hogy ő hozzá se nyúlna, és képen sokkal durvábbnak tűnt.. :DDD
- a pozíciójelölők körül is szarul volt kivágva a fogólap, konkrét lyukak voltak, ide is ment a wax
- 1-1 kb fél milis ponton a headstockon (mondjam inkább fej-nek?) volt egy kis festékleverődés.
(- ~8 USD-ért rendeltem rá egy PRS madaras matricaszettet pozíciójelölőnek Japánból és 80%-ban eltakartam a gyári pozíciójelölőket, nagyon vékony, egyáltalán nem zavaró!)
Ezek a hibák csakis nagyon közelről láthatóak, szerintem ha egy színpadon állnál senki se venné észre.
- éles bundvégek
+nem a legvékonyabb nyakprofil, viszont nagyon kényelmes, haverom is csípte.. :DDD

SC550: LYÉZU$H MILYEN NEHÉZ! 97 EUR (postával)
- 1 magas bund
- éles bundvégek
+Jó kis vékony nyakprofil, amit én szeretek. :)

Hangra mind a kettő BRUTÁLISAN JÓ! Nagyon tetszenek ezek a Roswell márkájú hangszedők, a 7 húrosban pedig a HBZ Custom wound is teszi a dolgát.

Illetve az összes "Deko"-nak hirdetett gitárba bele van ütve egy D betű, általában a nyak végébe ahol a testhez csatlakozik a hátoldalon.
Csopiban olvastam, hogy a legdurvább hiba az volt, hogy el volt törve a nyakpálca a gitárban.

Most, hogy fixáltam a CST-n az éles bundvégeket, a nem Dekonak rendelt TE7-en is élesnek érzem... :)) (nincs link, mert ilyen színben már nincs az oldalon)

(#36391) V.Stryker
Gratula!!! :C :C :C Asszonykának végképp!!! :R :R :R

[ Szerkesztve ]

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#36458) cucka válasza V.Stryker (#36456) üzenetére


cucka
addikt

Több helyen olvasom, hogy a nyak nem baj ha kicsit homorú, de máshol meg azt mondják,hogy egyenes legyen. Akkor most melyik?
Nem vagyok szaktekintély a témában. A fender stratocaster gyári specifikációja 0.3-0.2 mm közötti görbületet ír, én ez után mennék egy stratocaster stílusú gitár esetében. De ha szeretnél kisérletezni, akkor azt is megteheted, nagyon függ a bundozás minőségétől is ez az egész.

A görbület lényege - ha megpengetsz egy húrt, akkor az minden irányba rezeg. Ha van egy pici görbület a nyakban, akkor több helye van rezegni a húrnak, kevésbé fog zörögni.

Illetve ha egyenes, akkor gondolom ha az első és utolsónál lefogom, akkor középen is hozzá kell érjen a húr a bundhoz nem?
Igen, de ha homorú, akkor is hozzáér középen, szóval nem ennyire egyszerű.
A hangszerészeknek van ilyen hosszú fémvonalzójúk, ami ki van vágva a bundoknál, szóval ráteszik a nyakra és ahhoz viszonyítanak.
Ha egyenesíteni akarod a nyakat, akkor először is mérd meg, hogy tényleg görbe-e. Ha igen, tekerj egy nyolcad vagy negyed fordulatot a pálcán és mérd újra. Lehet, jobb lesz, lehet, túlhúztad és nagyon zörög, akkor visszaengeded, stb.
Ja és ha reccsenést hallasz ha tekered a nyakpálcát, ne szarj be, előfordul.

A pickup magasságát mi alapján állítom? Arról nem találtam infót, illetve nem értettem. :B
A linkelt fender oldalon a "pickups" résznél ott vannak a számok, iránymutatásnak. (Nyilván neked más pickupjaid vannak, de kezdésnek jó lesz ez is)

(#36459) llax válasza V.Stryker (#36456) üzenetére


llax
senior tag

"Több helyen olvasom, hogy a nyak nem baj ha kicsit homorú, de máshol meg azt mondják,hogy egyenes legyen. Akkor most melyik?"

Mindkettő.

Nincs húr a gitáron:
A legjobb ha ekkor a nyak tökéletesen egyenes. Ezen túl ellenőrzés céljából nyakpálcával is elérhetőnek kell lennie az egyenes állapotnak.
A kivágott vonalzós fogólap ellenőrzés inkább "nagygenerál" előtt lényeges, amikor komolyan felmerül a javítás igénye. Neked ilyenkor sokkal fontosabb, hogy a bundok teteje kerüljön egy vonalba.

Van húr a gitáron, be is van hangolva:
Ekkor homorúnak kell lennie a nyaknak. A húrok feszítő ereje hajlítja a nyakat, de csak akkora mértékig, amíg az a nyakpálca engedi. A görbület mértékét a nyakpálcával állíthatod. A nyak mindkét végén lefogott húr ekkor a 7-8-9 bund körül lesz a legtávolabb a bund tetejétől, a lefogott mellettieken kívül más bundhoz nem érhet a húr, a szükséges görbület töredékénél sem (ezért jó egyenes állapotról indulni).

(#36593) brickm válasza fattyu (#36590) üzenetére


brickm
őstag

Nem gondolom, hogy mindenkinek filléres cuccokból kéne csodákat művelni, csak az sem lehetetlen. De sok dolog függvénye.
Alapvetően ezt azért vállaltam el, mert a hangszer (5ezer ft volt a piacon 10ről alkudva) szerintem érdemlegesen jól szólt, csak voltak hibái. NYakprofil gond és társai, illetve én másfajta elektornikát alkalmazok majd benne, csak a hangszedő marad meg. Bundozáson variálok, nyakpálcát kicsavarom belőle, mert szerintem felesleges, ha tisztességesen meg van csinálva a bundozása, meg az illesztések a nyaknál, hídnál.

Ha kezembe véve nem éreztem volna amit, akkor el se vállalom.

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.