Hirdetés

2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#63) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Adott a következő irodai konfig: Gigabyte GA-B75M-D3H, Celeron G550 (Sandy Br.), 2*4GB DDR3, Samsung 830 64GB + LG Sata ODD Lightscribe.
A beüzemelésnél Fire/SOUL/CD leírását, és más 1.hsz-ben ajánlott leírásokat vettem alapul.
Az SSD az 1., Sata3-as portra került, a 2.-ra pedig az ODD, a laphoz adott Sata3-as, rögzítőpeckes kábelekkel.
A Biosban (ahhoz képest hogy alsó kategóriás lap; hatalmas tudású szerintem) beállítottam az AHCI üzemmódot, a két használt Sata port kivételével a többit tiltottam (lehet egyesével tiltani őket). "Smart Enable" jellegű opciót nem találtam.
Felment rá a Win7 HomePr SP1 HU 64bit.
De ez után hogyan tovább, milyen drivert telepíthetek ?
Mivel én Intel chipsetes alaplapok esetében eddig (HDD-nél) mindig azzal kezdtem, hogy elsőnek ment fel a Chipset driver. De SSD-nél ezt nem ajánlja, mert kikapcsolhatja az AHCI-t. Mit csináljak, hogy működjön minden Chipset "szolgáltatás" biztosan jól (USB, PCI-E, stb.) ?
Az Intel Rapid Store Drivert ajánlja még, akkor a Chipset driver után rakjam fel azt - és úgy helyreáll ?
Vagy esetleg próbáljam meg a Win7 eszközkezelőből a driver helyreállítást, vagyis Chipset driver fel, és utána a Win7 alap AHCI driverét rakjam vissza ?
Sebességet CrystalDM-al mérjek, alapból tömörítetlen adatokkal (0x00Fill) ?
Mi ennél az SSD-nél a normális érték, mihez viszonyítsak ?
Miből veszem észre, hogy nem megy a TRIM (és így feltételezhetőleg az AHCI sem) ?

[ Szerkesztve ]

(#66) Bodor válasza atesss (#63) üzenetére


Bodor
veterán

Lapodhoz csak egy SATA3-as csati van, arra kell tenni az SSD-t.

De ez után hogyan tovább, milyen drivert telepíthetek ?

Csak olyat, ami hiányzik az eszközkezelőben, chipset drivert NE! Minden fog működni a WIN7 alap driver-jeivel, főleg az AHCI driverek.
Több , mint valószínű, hogy semmi más nem fog hiányozni, csak talán az USB3-as driver, amit innen tölthetsz le, mást szerintem nem kell feltenni. Természetesen egy teljes körű Windows update szükséges.

Sebességet CrystalDM-al mérjek?

Igen, de nem kell (0x00Fill)-el, csak defaulton, mert Samsung vezérlő nem tömörít.

Mi ennél az SSD-nél a normális érték, mihez viszonyítsak ?

Mondjuk ehhez.

Miből veszem észre, hogy nem megy a TRIM (és így feltételezhetőleg az AHCI sem) ?

Ha kész vagy mindennel, akkor ezzel a programmal ellenőrizhetsz, illetve dobj egy képet róla.

Gondolom ezt elolvastad alaposan.

(#64) kerekfej: Felesleges két programot is használni az ellenőrzéshez, régebben így volt, de Fire/SOUL/CD nem saját magának készítette el SSD analizáló programját, amit fentebb linkeltem, hanem ilyen esetekre.

[ Szerkesztve ]

(#67) atesss válasza Bodor (#66) üzenetére


atesss
addikt

Lapodhoz csak egy SATA3-as csati van, arra kell tenni az SSD-t.
Bocsánat, igen, így értettem.

Nem lehet, hogy ugyan működik; de a Win7 beépített drivere régi/nem optimális.
Így pl. nem működik vele egy energitakarékos üzemmód/állapot. Vagy valami hasonló problémát nem okozhat ?
Azt amúgy nem értem, hogy az Intel miért nem ad ki olyan Chipset drivert (2013 van - az SSD most már tényleg tömegesen terjed !), amiben támogatott az AHCI üzemmód ? :((
USB3-as driver ok; a Windows Update is természetesen.

Ok, akkor marad a CrystalDM.

Ok.
De amúgy mitől van ekkora különbség a 4K és a 4KQD32 között ?
Ha nem megy a Trim, akkor kb. mennyiben lennének mások az értékek ?

Rendben.

Elolvastam 1-2 hete ezt is, de akkor most megint megteszem.
Remélem azért olyan dolog nincs benne, ami ellentétes Fire/SOUL/CD leírásával. :U

(#1015) Fire/SOUL/CD válasza Kinder (#1012) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Egy másik alaplapra kötöd (nem USB portra) és ha az látja, akkor lementhető az adat, pl egy Linux Live CD/Pendrive segítségével(pl Ubuntu is indítható így telepítés nélkül)

Ha gariba megy vissza, akkor a FW frissítést ne említsd meg (USB-n meg nem frissítünk FW-t, nehogy az új meghajtónál is ilyet elkövess)

UI:
1. A Hard DIsk Sentinel rendesen kezeli az SSD-ket, csak a legfrisebb változatot kell használni (USB-n nem lehet TRIM-et lekérni, azért a 80%)
2.Ha egy másik alaplapra kötve rendesen megy, akkor úgysem fogják kicserélni, csak ha nagy szerencséd van és nem próbálják ki az SSD-t garanciáztatás előtt, amire kicsi az esély. Épp ezért mindenképp próbáld ki az SSD-t egy másik konfigban, ellenkező eetben hiába viszed vissza, csak annyit fogsz elérni, hogy vissza fogják adni, de a felmerülő plusz költségeket is ki kell fizetned.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#2880) GNKING


GNKING
tag

Sziasztok.

Vettem egy Adata SP900 256GB ssd-t. Az alaplapom (X58 UD5) nem tudja a sata 3-t ezért vettem még kb 1 éve egy Asus U3S6-s kártyát. A max sebesség amit elértem az 370/220MB/s volt Crystal szerint.

Annyit sikerült már kihámoznom hogy a kártya csak asus lapokkal megy rendesen, a marvell 9123-s vezérlő sem a legjobb. Ha fent van a driver-e akkor inaktív a trim, ha nincs fent akkor aktív a trim, de csak sata 2 sebességgel megy.
Holnap ha minden jól megy lesz egy Star-USB3/SATA6-s kártyám, amin marvell 9128-s vezérlő van.
Ezzel jobbak lesznek az eredmények v. nem?
Milyen vezérlőkártyát ajánlotok ami "rendesen" dolgozik?

[ Szerkesztve ]

Normális vagyok a hangok is megmondták!

(#4961) Nyuszo01


Nyuszo01
tag

Sziasztok!
Sajnos van egy kis gond. Van egy Vertex 4 ssd-m 128gb-os, oktoberben lesz 1eves.
Bedugtam egy usb-s eszkozt a gep hatuljaba, es sajnos kozben megnyomtam a cmos clear gombot... :C :W Aztan ujraindult a gep, es midnen bios beallitasom restelodott. Az ssd beallitasok is, a biosban. Mindent visszacsinaltam ahogy kell, de neztem most teszteket es sokkal lasabb mint mikor uj volt. Sajnos az 1evben miota megvan nem teszteltem, nemtudom mikor lassult igy le szegeny. Lehet mar regebben en nem vettem eszre, csak most neztem meg a reset miatt. Minden jol bevan allitva trim is megy. De sokkal lasabb, mutatok kepeket.
diskmark
asssd
hdtune
A beallitasokat 1eve itt neztem a forumon most is aszerint jartam ell. Asrock z68 extreme3 gen3 alaplapom van. lehet azert lasabb mert kevesebb szabadhely van mint regen?

(#5874) Đusty válasza flash- (#5873) üzenetére


Đusty
addikt

Az ahci és intel rapid storage szerintem arra kell ha pl. menet közben lehúzol és rádugsz pl. egy vincsit, ami mondjuk rack-ben van. Ilyenkor a gép megtalálja simán mintha usb-be dugtad volna és nem kell újraindítással vacakolni. Az SSD-t én egyszerűen betettem, (természetesen ahci), letíltottam rá a felesleges műveleteket, pl. töredezettségmentesítés, leellenőriztem, hogy megy e a trim (HD sentinel kiírja) és kész. A lényegi tanúlság meg, hogy nem kell túlparázni a dolgot, én már simán engedem a lapozófájlt is rá meg bármit ami kell, hisz pont azért vettem, hogy gyors legyen, bírják ezek a gyűrődést rendesen. Majd jön valaki hozzáértő és eligazít.

[ Szerkesztve ]

(#6937) Csaszi87


Csaszi87
tag

Sziasztok!

Lenne egy problémám, hátha tudtok itt nekem segíteni :)
Van egy vadi új Kingston SSD 300V-m, újra tettem a rendszert miután behelyeztem a gépbe. Win 7 ultimate 64bit-es van fenn, Gigabyte H55M-USB3 alaplap. Az alaplapi HDD/ RAPID chipsetet nem raktam fel ahogy le is van írva.
És a sentinel azt írja, hogy nincs TRIM-em, vagyis van, csak inaktív :F Mi lehet a gond, járt már valaki hasonlóképpen?

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#7182) s3toraph


s3toraph
senior tag

Sziasztok!

Egy IBM T60-ban (type 1956, 14"-os méretkategória) kicseréltem a gyári 60GB-os sata HDD-t egy Samsung 830 64GB SSD-re. A macrinum reflect-el átklónoztam (SSD usb-s külső házban volt), 3 partíció, kb. 40 GB adat, kb. 31 perc. BIOS-ban AHCI-re volt eleve állítva a vinyónál is, most is így van. Minden OK, SDD be a laptopba, rendszer pikk-pakk felállt, hibátlan működés órák óta (róla írok).

Viszont, a TRIM engedélyezve, de inaktív HDS 4.40 pro szerint.

Információnál is hiányzik a pipa az SDD jellemzőknél a "meghatározott olvasás TRIM után " (mellette: nincs támogatva) és a "oprendszer TRIM funkció" mellől (mellette: támogatva, letiltva).

Ha cmd rendszergazdaként és beírom a "fsutil behavior query disabledeletenotify" -t, 0-t ír, ha meg beírom a "fsutil behavior set disabledeletenotify 0" majd megint ellenőrzöm a fenti paranccsal, akkor is 0-t ír, de HDS szerint nem aktív a TRIM. Alignálás ok, ellenőriztem cmd-> msinfo32->tárolás->az SSD-nél a "partíció kezdetének eltolása" számot visszaosztva 4096-al és 256 jött ki kereken.

SSDOK printscreen

Mit kellene tennem, hogy aktivvá tegyem a TRIM-el?
Nem tudom milyen sata driver van fent, lehet ez a baj, azt hogyan ellenőrizzem?

Üdv

[ Szerkesztve ]

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#7399) TYÜTYI2006


TYÜTYI2006
tag

Most próbaképpen az usb-s tartójával bekötöttem, először lassúnak írta, leválasztottam, másik port, ott elfogadta. Formáztam, igaz még csak XP-vel, aztán megnéztem a linket, nincs friss frimware, a partíció már aktív legalább. De HD Sentinel sajnos azt írja: teljesítmény 80%, kondíció: 0%, a piros x villog.
"A mozgó alkatrész nélküli meghajtó (SSD) állapota hibátlan. Problémás vagy gyenge szektorok nem találhatóak.
Az SSD TRIM funkciója támogatott de inaktív. Javasolt az operációs rendszer, lemezvezérlő vagy annak illesztőprogramjának frissítése az optimális teljesítmény eléréséhez.
A kondíciót a következő SSD-specifikus S.M.A.R.T. attribútum(ok) értéke határozza meg: #233 Media Wearout Indicator

Javasolt az adatok azonnali mentése az adatvesztés elkerülése érdekében."
Az előző gépemen van win7, ott fogom először úgyis kipróbálni, remélem ott már jó lesz. Most megpróbálom XP-t ahci-ra állítani.

(#8509) GNKING


GNKING
tag

Van egy ADATA SP900 256GB ssd-m amit MSI Star-USB3/SATA6 kártyára kötöttem, mert az alaplapi vezérlő nagyon gyenge (135/115MB/s).
A probléma ott kezdődik hogy nem tudom AHCI modba állítani. TRIM működik.
Találtam hozzá egy firmware-t amivel megy az AHCI is. Mikor flesh-elném akkor ezt a hibát dobja:

Mit tudok ilyenkor csinálni?

Normális vagyok a hangok is megmondták!

(#8679) Doky586 válasza #22237440 (#8677) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Olyasmit hallottam hogy USB-n keresztül a TRIM nem jut el az SSD-ig...

Hiába küldi az OS, hiába tudná a lemez. Így aztán az élettartama nem lesz túl jó..
De lehet hogy tévedek..

[ Szerkesztve ]

(#8687) Benőke válasza TommyGun (#8684) üzenetére


Benőke
őstag

eSATA -n keresztül azért nem olyan rossz a sebessége. Ott még a TRIM is mehet nem? USB3 helyett mondjuk. Ráadásul sok gépen figyel már ilyen csati.

(#9296) King Unique


King Unique
titán

Van vmi info külső SSD meghajtók TRIM támogatása felől :F
Azt tudom, h USB-n keresztül nem támogatja, de iagz ez a gyári kompakt külső SSD megoldásokra, vmint más - eSATA, Thunderbolt - csatlakozókra is, mert olvasni netes fórumokra ellentétes véleményeket??

(#9948) gban válasza Fire/SOUL/CD (#9947) üzenetére


gban
Közösségépítő

Külső USB rackben volt a tesztkor - de xp alatt sem lesz trim.

Akkor véleményed szerint nem kell félnem (a szokásosnál, bármilyen SSD-nél normálisnál, Kingfastnál jobban) az elhalálozásától, korából, illetve az üzemórákból kifolyólag?
Illetve firmware frissítés sosem volt ehhez, vagy csak már nem elérhető? Utóbbi mondjuk furcsa lenne, de előbbi is picit az.

[ Szerkesztve ]

Postázást nem vállalok.

(#9950) Fire/SOUL/CD válasza gban (#9948) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Ja, hátha USB volt, meg amúgy is XP alá kerül, akkor valóban nem lesz TRIM. Szerintem ez a legutolsó FW hozzá, a Kingfast-nál meg biztosan jobb (szvsz)

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#10557) Qru válasza DeadMeat (#10550) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Az a baj, hogy usb-n csatlakoztatod akkor nem lesz natív trim-ed. Szóval vagy egy külső porgival végzed el vagy rövid időn belül belassul az ssd.

Amúgy sokkal jobban bítja a hurcibálással járó strapár mint egy hdd.

#nincsbennetarcsi

(#11934) S-IW válasza King Unique (#11928) üzenetére


S-IW
tag

Engem is érdekelne, hogy USB porton használva egyáltalán szükséges-e a TRIM? Rendszermeghajtóként természetesen a gyorsaság miatt fontos. Adattárolásnál mennyire lassulna? Van idő újraírni a cellákat. Szakértő válaszát megköszönném!

(#11935) King Unique válasza S-IW (#11934) üzenetére


King Unique
titán

Nem tudom pontosan, de minden bizonnyal szükséges, hiszen azért írás-törlés adattárként is van.
Korábban azt a választ kaptam, h USB-n a TRIM nem működik, de ha eleve firmware szinten támogatja némely SSD, akkor vajon mi a helyzet?
Jó lenne, ha egy szaki tudna erre választ, mert egyelőre rendszermaghajtóként alkalmazzák őket inkább, de külső adattárként történő használat is majd egyre gyakoribb lehet a jövőben.

[ Szerkesztve ]

(#11943) Bodor válasza LLKobe (#11941) üzenetére


Bodor
veterán

Vagy csak törlöm a partíciót, és húzhatom fel az újat?

Pontosan, ahogy mondod. Előtte teljesen felesleges még le is formázni, biztonsági törlést alkalmazni, vagy bármilyen toolbox-al bohóckodni.

( Egyébként már miért ne lehetne formázni SSD-t? Semmi baja nem lesz tőle.
Ha nem lenne formázva , akkor hogy telepítenénk rá bármit is? :U
Az már más kérdés, hogy a Win8 telepítője a partíció létrehozásánál meg is formázza az SSD-t, ezért sem előtte , sem utána nem kell nekünk formázni.)

(#11935) King Unique : Ahhoz, hogy a TRIM működjön, 3 feltételnek kell teljesülnie.
1: Az SSD vezérlőjének tudnia kell értelmeznie a TRIM utasítást ( a mai SSD-k mind ilyenek)
2: Az oprendszernek tudnia kell küldeni a TRIM utasítást ( XP és Vista ezt nem tudja, Windows 7-től felfelé viszont igen)
3: Olyan alaplapi vezérlőt kell használni, ami tudja továbbítani a TRIM utasítást.

Na most én úgy tudom, hogy nincs egyelőre olyan USB vezérlő, amelyik alkalmas lenne a TRIM parancs továbbítására, bár nem vagyok 100%-ban naprakész ebben az információban.

[ Szerkesztve ]

(#11948) Fire/SOUL/CD válasza King Unique (#11935) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

"Korábban azt a választ kaptam, h USB-n a TRIM nem működik, de ha eleve firmware szinten támogatja némely SSD, akkor vajon mi a helyzet?"
Az SSD nem tud TRIM-elni, mert ahhoz olyan információk kellenek, amit az OS küld el törléskor. Ebben a "játékban" az OS az "ész". Utólag sem lehet TRIM-t futtatni, csak TRIM-szerű karbantartást, ami annyiban hasonlít a TRIM-hez, mint a nagy/fekete/fa-kocka, a kis/piros/gumi-golyóhoz... ;]

Bodor - "Gyorsformázással is a gyári teljesítményt kapja vissza a felhasználó."
:N (Beépített Secure Erase-el sem amúgy)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#11956) Fire/SOUL/CD válasza LLKobe (#11952) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Egy vadiúj SSD-n mért sebességteszt mindig magasabb eredményeket hoz, mint egy belakott rendszerrel pl fél év múlva, de ez igénybevételtől is függ, meg persze az adott SSD belső karbantartó algoritmusaitól is.
Azonban az fontos, hogy attól, hogy idővel kisebb sebességértékeket mérsz, az nem jelenti automatikusan, hogy az SSD teljesítményére is kihatással van, mert az esetlegesen kisebb sebességeredmények még mindig olyan magasak, hogy az nincs semmilyen kihatással a mindennapi felhasználásban.
(A Samsung meghajtóira jellemző, hogy TRIM nélkül lassan, de biztosan elvesztik a sebességüket és intenzívebb használat esetén már laggolást is okoz(hosszú másodpercekig "darál" az SSD és addig még az egérkurzor is beáll, nem lehet semmit csinálni), pont ezért nem szerelek be egyetlen ügyfélnek sem XP vagy Vista alá Samsung SSD-ket, akik intenzívebb írásnak teszik ki a meghajtóikat.
Nekem is Samsung SSD-im vannak, de hiába tűnik úgy, hogy minden rendben a TRIM-el, gyakorlatban nem működik, mert egy olyan szoftvert használok, amely megakadályozza azt. Ezért amikor már tapasztalom a laggolást(pl fél évente), akkor backup, lassú format, restore és megint minden oké, persze ez a fél év nem szent írás, intenzívebb használat esetén hamarabb is előjöhet a lag
)

King Unique
USB esetén én még nem találkoztam olyan vezérlővel, amin ment volna a TRIM. Ha jobban érdekel a kérdés, akkor azt javaslom, hogy a Hard Disk Sentinel topikban kérdezz rá erre, mert a HDS fejlesztőjének nagy tapasztalata van ebben a kérdésben (is) és hátha ő már találkozott olyan USB vezérlővel, ahol megy a TRIM.
Thunderbolt meg MAC nem az én birodalmam, OSX alatt amúgy is vannak gondok a TRIM-el, nem dedikált SSD-knél külön TRIM Enabler progit szoktak használni, de az sem mindig működik, szóval ezt passzolnám.

ESATA porton menni szokott TRIM, vagy külön SATA vezérlő vezérli(gyakran JMicron vagy ASmedia), vagy egy SATA port van feláldozva erre a célra(pl csak AMD SATA vezérlő van az alaplapon, ahhoz tartozik az összes SATA port, de amint a BIOS-ban engedélyezed az eSATA-t, akkor (általában) a legmagasabb sorszámú SATA port lesz beáldozva.) Itt is "csak" driver kérdése, hogy támogatja-e a TRIM továbbítását avagy sem. (eSATA üzemmódja ugyanúgy állítható a BIOS-ban, mint a SATA portoké, azaz AHCI kell rakni. Ha egy adott port van beáldozva, akkor ugyanaz az AHCI driver hajtja az eSATA portot is, mint a SATA portokat.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#11959) King Unique válasza Fire/SOUL/CD (#11956) üzenetére


King Unique
titán

Tehát akkor USB-n a TRIM vsz kilőve, az eSATA-ról írtak érdekesek és biztatóak.
Köszönöm a részletes és tartalmas leírást! :R

(#13167) Bodor válasza dellarocco (#13162) üzenetére


Bodor
veterán

Ha jól tudom, akkor az USB-3 elméleti sávszélessége 480MB/s, szóval a SATA3 azért szekvenciálisan gyorsabb, de igazából úgysem az számít egy rendszermeghajtónak használt SSD-nél, hanem a 4 K értékek, és az alacsony elérési idő, mely utóbbit megnöveled, ha külső vezérlő hajtja az SSD-t, és több , mint valószínű, hogy még a TRIM sem megy, tehát hamar belassulna , elhasználódna az SSD. Ezért nem ajánlom ezt a megoldást.

(#13163) BomiBoogie: A hogyan... cikkemben kitérek a hibernálásra is, bár a bekapcsolások és elhasználódás összefüggéséről tényleg nincsen szó. Igazából nincs hiteles információ arról, hogy a ki-be kapcsolások száma milyen mértékben terheli az SSD-t, vagy annak vezérlőjét, illetve én nem tudok ilyen információról.

(#14111) spiritex


spiritex
veterán

Külső adattárolóként, adathordozóként melyiket éri meg jobban megvenni? Melyik "kopik", öregszik jobban? Egy ilyen 64 GB-os pendrive, vagy egy ilyen 64 GB-os SSD (természtesen egy USB3-as külső házban)? Illetve hogy viselkedik egy SSD külső használat esetén? Olyankor nem hiányzik neki a TRIM? Működik egyáltalán?

[ Szerkesztve ]

Ha te az vagy, akinek képzeled magad, akkor ki az, aki képzeli magát annak a valakinek?

(#16350) gmeszaros


gmeszaros
tag

Ha az SSD-t kulso hazban hasznalom, annak milyen kovetkezmenyei vannak a tartossagra nezve? Ilyenkor engedelyezve van a TRIM es a hasonlo elettartam novelo szolgaltatasok? Van kulonbseg ilyenkor abban, hogy USB3.0 vagy eSATA porton keresztul hasznalom az SSD-t?

(#16352) radi8tor válasza gmeszaros (#16350) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

eSATA esetén van TRIM.
USB esetén nincs, tehát az élettartama rövidebb lehet.

⭐ Stella

(#16420) Emperor_ válasza ben-ga (#16415) üzenetére


Emperor_
addikt

USB-n keresztül nem működik a TRIM, ezért a HDS a kondíciót 80%-osnak mondja. Ki is írja ebbéli aggodalmát, ha megnézed.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#18282) pc-csiga1


pc-csiga1
csendes tag

Sziasztok!

Elfogott a tudás vágya. Az, hogy lássam a miérteket, és a kérdéseimre válaszokat keresve az élet idevezetett.
A történet ott kezdődött, hogy beraktam gépembe életem első ssd-it. A sata-n túl, Isten kegyelméből még egy PCIe-s M.2 csatolófelületű ssd is megengedtetett számomra. Örültem is neki nagyon. :) Tök gyors írás olvasási adatok, vááá
Azt sem tudtam, hogy kell berakni, de azért kezdjünk neki, kipróbálom!
Természetesen erre kúszott fel a win8.1
(Én is megszenvedtem vele, mint egy nem olyan régen írt kolléga, aki lefotózta
a telepítési problémáját, hogy "erre a drive-ra nem lehet windowst telepíteni, bla, bla, bla" Aztán USB flas-ről csak felcsúszott a hőn áhított oprendszer. ...azért írtam le, hátha segít neki ez az info!)

Na de, ezzel együtt nekem nem is lett MBR a partícióm, hanem a partíciókiosztásnál, mindjárt csinált még egy 100Mb-osat, és egy 300Mb-osat,
de a maradékra már felment a win.
Nem figyeltem, hogy ez GPT, és nem MBR! Igazándiból azt sem tudom mi a kettő közötti különbség. és hogy jó e nekem, a rendszeremnek az, ha én GPT-n futtatom/használom.
Ezzel el is érkeztem kérdéstömegeimhez. Legyen tehát ez az
1.) kérdésem!

A win telepítés után, minden kis beállítgatásba belekezdtem, vírusírtó, driverek, RAMdrive készítés, és az ssd "kímélő" dolgokba is, pl; TRIM, alignálás ellenőrzés,
TEMP és TMP mappák mozgatása a C:-ről, stb... és kíváncsi voltam arra is, hogy a megvásárolt ssd akkor mennyivel is döcög. Nézzük meg magyarul, hogy mit vettem.
Megint google, hiszen mindent tud, amit én nem :) Találtam is szoftvert crystal disk, assd, na fussatok - gondoltam. Háromszor tuti lefutott a dolog, na meg egyszer az assd is.
Azt persze sehol nem mesélték el, hogy ezzel csínján, mert televarrja az ssd-t úgy méri az adatot. És most így néz ki:
91 óra használat után 627GB host write!

2.) kérdésem: Elképzelhető, hogy a 3-4 sebességmérés több, mint fél terrabyte adatírást eredményez, :(
vagy honnan lehet még? ...tudom a win telepítés is felvállal 10-12GB-ot (Többet tényleg nem!!! De ezt majd lentebb kérdezném!)
Legközelebb kétszer is meggondolom, mikor miért futtatok sebességmérést ssd-n! Ez volt a tanulópénz.

3.) Nekem a WEAR LEVELING COUNT sora miért üres az ssdok szerint? Nem tudja megállípítani, hogy hány % élete van még? De a crystal disk info sem!
Szóval nem valami beállítás kellene nekem még amiről nem tudok? (a sata-s kingstonon működik)

4.) ...Ezek után folyamatosan figyeltem a gépet, nagyon nem csináltam semmit, csak elindítottam az operát, és olvasgattam a google-t.
Valamint lestem, hogy anélkül, hogy komolyabb műveletet végeztetnék, a rendszer ssd-re akkor is folyamatosan ír valami a HD sentinel szerint! 7óra üzemidő alatt 2,5GB a semmire!!!
Lehet ezért az, hogy a telepített win 8.1-em telepítéskor 10-12GB mára 15GB helyet foglal?! +3GB három napnyi használat alatt ez normális? ...egyáltalán, mitől hízik a windows?
Ami fut rajta, internet/opera, vírusírtó/kaspersky lapozófile/400MB
MIt tehetnék a folyamatos írás, a folyamatos win hízás ellen? A FÖLÖSLEGES írás/win hízás ellen?!

5.)Kell nekem az a 400MB lapozófile? Egyáltalán, ha törlöm, várható, hogy az írás mennyisége redukálódik? (prefetch, superfetch még megvan, az indexelés, rendszervisszaállítás viszont nincs meg)

6.)Internet böngésző miért rajzol a C:-re? Csak nem a cache mappa? ...DE az egészet RAM drive-ra tettem! Ez mit sem számít? Hogyan lehet áthelyezni akkor a böngészőm kritikus mappáit a ramdiskre akár, hogy ne a C:-re írjon miatta? (Operám van)

7.)Utoljára e kérdéskörrel a kasperskyre tudok gyanakodni. Ezzel lehet kezdeni valamit, hogy a szimpla kutakodása, ne minősüljön írásnak az ssd-n? A háttérműveletei, és direkt keresések, adatbázisfrisstések ne növeljék fölöslegesen a host write-ot?

8.)Végezetül feltennék két képet, és érdekelne minden hozzáértő olvasó véleménye, hogy mit gondol. Akár rendszerbeállításokról, vagy ssd beállításokról. Mert tényleg kezdő vagyok, és minden info jól jöhet. Még az is, amire azt gondolja, hogy ááá, ezt biztosan tudja!
...nem, nem biztos!
Köszönöm a segítséget!

u.i.: itt sokan sebbesség problémákkal foglalkoztak. Azt hiszem nekem azzal nem lesz gondom, ...vagy legalább is nem most. Most nem azzal foglalkoznék, lévén, hogy vannak prioritások. Ha ez megvan, majd jöhet az is! :) Köszönöm!

(#18309) Emperor_ válasza vrmus (#18305) üzenetére


Emperor_
addikt

Újrahúznám, e cikk elolvasása után ;) .

(#18306) verybigboy Nem megy a TRIM, pld azért mert USB-n van csatlakoztatva. Vagy nem továbbítja a driver a TRIM parancsot.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#18314) Emperor_ válasza verybigboy (#18313) üzenetére


Emperor_
addikt

Igen az USB-s csatlakoztatás miatt van 80% a HDS-ben (A második sorban írja is, a világos zöld hátterű szövegnél). Nézz rá SATA porton, akkor 100-nak kéne lennie, ha jó driver van telepítve, ami rendesen továbbítja a TRIM parancsot.

Arra nincs jó válaszom, hogy miért lehetett 100/100 más esetben. Jól emlékszel :) ?

Kiskokó TRIM

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#18663) Bodor válasza Zoli-bácsi (#18662) üzenetére


Bodor
veterán

Attól lehet, hogy nem megy a TRIM, mert olyan vezérlővel van összekötve az SSD az alaplappal ( gondolom USB3-as, vagy eSata).
nem árt.

(#19209) Doky586 válasza #31757056 (#19206) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Panaszkodás előtt egy SecureErase-t ráendednék, meg egy teljes lassú formázást is sata porton meglevő win7-8 alól (azaz nem usb) ahol működik a trim.. (lehet sosem volt trimmelve)

[ Szerkesztve ]

(#19225) Doky586 válasza #31757056 (#19224) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

NEM wipe disk, hanem Secure Erase kellett volna (a két dolog teljesen más), abból is a sima verzió, a nem enhanced, a format pedig csak a fő oprendszer alól gondoltam, ahol már az 'ssdok'progival ellenőrizted hogy valóban megy a trim nálad (az usb-s oprendszer alatt kétséges hogy menne szerintem).

(#19226) #31757056 válasza Doky586 (#19225) üzenetére


#31757056
törölt tag

Minitool-ban nincs secure erase. Csak wipe disk. Nem usb alol lett csinálva. Ssdok-al lett ellenorizve a trim.

[ Szerkesztve ]

(#19269) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Tudom, hogy visszatérő kérdés, de tiszta vizet kellene önteni chipset/SATA-driver ügyben a pohárba. Ezekszt az irst nem rossz, és ha nem nyírja ki a TRIM-et (egy ideje nem teszi), akkor nem kéne, hogy bármi galiba legyen a M$ driverek frissítéséből. Persze az új, intel downloadcenteres driverekről beszélek, nem vmelyik OEM által a neten felejtett 4-5éves verziókról.

Írom mindezt azért, mert notebook-újrarakás előtt állok és a driverezés elég komolyan javít az akksiidőn (mikor alszik a pcie, usb, stb kérdéskör) - és csak akkor mondanék le az új driverekről, ha konkrét, nyomós ok van rá.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#19719) worxland válasza Kernel (#19717) üzenetére


worxland
addikt

USB-n keresztül nem végzi el, már sokszor megmondták, hogy az USB nem küldi át a TRIM-et.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#19720) Kernel válasza worxland (#19719) üzenetére


Kernel
nagyúr

Nem kell átküldeni a natív TRIM-parancsot, az XP sem küldi át, attól még le lehet "tisztítani" a meghajtót. Csak kb. hetente futtatni kell az optimalizációt, ami nem ugyanaz, de ugyanazt a feladatot elvégzi.

Szektorszinten USB-n keresztül is elérhető minden adattároló, mint ahogy diskeditorral is látjuk, ez természetes, másképp nem működnének a fájlrendszerek.

Tehát különbséget kell tenni a natív TRIM (ami a fájl törlésekor rögtön elvégzi a feladatát), valamint az SSD programok által végzett optimalizáció (garbage collection) között.

Utóbbi művelet az SSD üres területét felülírja, lényegében létrehoz egy akkora fájlt, mint az üres terület, majd azt törli. Ez pedig elvileg USB-n keresztül is elvégezhető, mint ahogy az XP is elvégzi, natív TRIM nélkül.

Lehet, hogy számodra egyértelmű, mert neked "megmondták", de én úgy vagyok vele, hogy szoktam azért gondolkodni is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#20673) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy SSD esetében működik-e USB 3.0-án, vagy USB 3.1-en a TRIM :F

Annyi infó van, hogy esetleg USB 3.0 UASP módban működhet [link].
Egyik fórumtárs SSD-t tett egy ilyen 2,5" külső házba, viszont ez nem UASP-s, hanem csak sima BOT adatátvitelt tudó.

SSDOK-ban nem látszik a meghajtó 3.0-án, Trimcheck szerint nem működik, de ennek ellenére a HDS ezeket írja nála:

Lemez modelszám,TOSHIBA THNSNJ128GCSU
Lemez revízió,JULA0101
Lemez sorozatszám,*******************
SSD Vezérlõ,Toshiba TC358790XBG
Teljes méret,122103 MB
Energiatakarékossági üzemmód,Aktív

SSD Jellemzõk
Adatcsomag menedzsment,Támogatva
TRIM parancs,Támogatva
Meghatározott olvasás TRIM után,Támogatva
Op. rendszer TRIM funkció,"Támogatva, Engedélyezve"

Lemez Információ
Formátum,"2.5"""
Kapacitás,128 GB (128 x 1 000 000 bájt)
Csatoló felület,Serial-ATA/600
Eszköz típus,Toshiba 19nm MLC NAND
Szélesség,"69,8 mm (2,7 inch)"
Mélység,"100,0 mm (3,9 inch)"
Magasság,"9,5 mm (0,4 inch)"

Tehát ezek alapján működik, vagy nem a TRIM?? Illetve olyan infó kéne a megerősítésére / cáfolatára, hogy vki konkrétan ki is próbálta 3.0/ 3.1 házban az SSD-t és tud esetleg screenshotot is mutatni róla. Nem olyan, hogy ha SATA-n megy, akkor biztos eSATA-n is és USB-n nem.

[ Szerkesztve ]

(#20674) varmi2 válasza King Unique (#20673) üzenetére


varmi2
nagyúr

Usb esetén nincs trim. A hd sentinel, azt nézi, hogy támogatva, illetve engedélyezve van-e a trim. De hogy a driver ténylegesen közvetiti-e Trim parancsot, azt nem nézi.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#20676) King Unique válasza varmi2 (#20674) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ezek szerint a HDS kijelzése nem mérvadó...jó tudni ezt is.

Viszont ez, a TRIM működésére utalva, egy általánosított válasz, nekem ez így kevés. Konkrét adatok, screenshotok kellenek, hogy működik / nem működik.
Ki is próbáltad netán pl. egy USB 3.0 rack+SSD ---> 3.0 portban, UASP módban és Win8.x+ alatt?? Tudsz mutatni screenshotot, ami alapján nem működik?

[ Szerkesztve ]

(#20678) King Unique válasza Kernel (#20677) üzenetére


King Unique
titán

Igen, ez is egy lehetőség, de mivel nem az enyém és időigényes méregetni, így vmi másra gondoltam. Egy diagnosztikai programra, ami konkrétan, kapásból kijelzi, hogy működik-e, vagy sem.
Illetve, amikor itt egyesek azt állítják, hogy USB-n nincs TRIM, azt mi alapon, talán lemérték, kipróbálták a fentebb említett összetevők szerint :F
Amúgy egyre több a piacon a külső, USB 3.0/ 3.1 SSD, így vmi megoldás gondolom van ezeknél, hogy működjön.

Azért köszönöm ezt is.

[ Szerkesztve ]

(#20756) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Korábban említettem, hogy veszek Kingston HyperX Fury 120 GB SSD-t. Nos megvan. USB 3.0-án a TRIM működését akartam megnézni. Viszont nem tudom egyértelműen eldönteni...

Windows 7 (BOT mode):
• SSDOK nem látja a meghajtót...
• HD Sentinel lemez infóknál TRIM támogatva, engedélyezve
• SSD Life Pro: TRIM: supported, enabled
Trimcheck ezt írja ki:
Test file created and deleted, and continuation data saved. Do what needs to be done to activate the SSD 's TRIM funkctionality and run this program again.

Windows 8.1 (UASP mode):
• SSDOK nem látja a meghajtót...
• HD Sentinel lemez infóknál TRIM támogatva, engedélyezve
• SSD Life Pro nem látja a meghajtót...
Trimcheck ezt írja ki:
Test file created and deleted, and continuation data saved. Do what needs to be done to activate the SSD 's TRIM funkctionality and run this program again.

+ ezen tanács mentén, 2x teleírtam 8.1 alatt h2testw programmal, majd utána töröltem. Viszont a Crystal és Atto által mért kezdeti és utóbbi művelet után mért értékek, minimális eltérésekkel, de szinte megegyeznek. Ilyenkor mi van :F Ha nem megy a TRIM, akkor nem kéne sokkal jobban belassulnia, vagy mert új, azért nem jön ki?

[ Szerkesztve ]

(#20850) King Unique


King Unique
titán

=========================================================

Kingston HyperX Fury SSD 120 GB (SHFS37A/120G)

=========================================================

Windows 8.1 @ SATA III (Laptop, NTFS)

Windows 7 @ USB 3.0 (BOT, NTFS)

Windows 8.1 @ USB 3.0 (UASP, NTFS)

Windows 10 @ USB 3.0 (UASP, NTFS)

Linux Mint 17.2 @ USB 3.0 (UASP, Ext4)

TRIM

USB 3.0-án nem működik a TRIM...SATA3 csatolón természetesen igen.

[ Szerkesztve ]

(#21004) Emperor_ válasza Bull Boss (#21003) üzenetére


Emperor_
addikt

Igen, ha nem egy SATA portra van kötve, hanem USB-re ;) .

Fogsz találni figyelmes olvasás után egy ilyesmi szöveget: "Az SSD TRIM funkciója támogatott, de inaktív" az Áttekintés nevű fülön. Ez esetben 80%-ot ad a HDS a teljesítményre.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#21686) Fire/SOUL/CD válasza Kékes525 (#21685) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Olyan portokat nem támogatok feleslegesen, amin nincs TRIM, így aztán USB-k kizárva (állítólag van olyan USB driver, amin megy, de én még nem futottam ilyenbe bele. Olyanba már igen, ami csak azt hazudta, hogy megy a TRIM, de manuálisan leellenőrizve természetesen nem ment)
Crystal Disk Info vagy Hard Disk Sentinel.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#21808) Emperor_ válasza sanzi89 (#21798) üzenetére


Emperor_
addikt

Egy tippem van - bár írod hogy DVD-ről is próbáltad - az USB kulcs (amiről telepítesz) az legyen USB2-es és port is, ahonnan telepítesz.

Legvégső esetben az IDE módban is tudod használni az SSD-t, az Inteles portban, ugyanis a TRIM megy IDE Módban is. Az ASMEDIA nem a világ legjobb vezérlője, de a legeslegvégső esetben azt is használhatod az SSD-hez.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#22003) King Unique válasza LámaZ (#22002) üzenetére


King Unique
titán

Külsőként szerintem nem kell annyira hasra esni tőle...mert:
+ 2 TB tárolókapacitás
- vsz nem működik ezen sem a TRIM...
- 450 MB/s az USB 3.0 szint...vagy netán USB 3.1 Gen 1-es a kicsike [link]? :D
- drága

(#22455) King Unique válasza ubyegon2 (#22447) üzenetére


King Unique
titán

Igen, látom muszáj minden szalmaszálba kapaszkodni...de nem is állította a topikgazda és szerző kategorikusan azt, hogy kötelező.

" épp a TRIM értelmetlensége is felmerült "
Ez így megint nem igaz, mert én csak azt említettem meg egy példa keretében, hogy USB 3.0 külső házban használva alapból nincsen TRIM, viszont eddig belassulást nem tapasztaltam és egy fórumtárs sem, aki már évek óta így használja. De írtam is, hogy az az optimális, ha működik a TRIM és a beállítás szükségességére többször is utaltam.

A idézett szövegrésszel kapcsolatban, azt már a legelső hozzászólásban nagybetűvel kiemeltem, amire, ha válaszol valaki, akkor elvileg olvasnia kellett volna. Illetve egy ilyen topiknál az az alap, hogy átnézem az összefoglalót és a cikkeket, ha már belemélyedek a témába.

[ Szerkesztve ]

(#22973) King Unique válasza movax (#22956) üzenetére


King Unique
titán

Azért írnak SATA-t, mert ezekbe a külső házakba alapból beletehető SATA I/II/III HDD/SSD, kezelni fogja. A sebesség meg eleve a benne lévő USB chiptől függ, az melyik SATA szabványra épül, illetve UASP képes-e.
Az IB-273StU3 külső rack JMIcron JMS567 chipes szokott lenni, ami tudja mindkettőt. Ha a fórumtárs elmondása alapján Innostor IS888 vezérlővel is előfordul, az pont a xarabbik és csak SATA2-es. Persze csak sima klónozáshoz, majd utána HDD használatához bőven jó lesz akár olyan is. Valamint ez 9,5 mm-es meghajtókra van szabva, de átmenetileg a 7 mm-es SSD is használható lesz benne és később úgyis a szokványos mérető HDD kerül bele. Illetve rengeteg fajta külső ház van, külön topikja is van a témának.

+ infó:
Korábban még boncolgatva volt a TRIM működése USB 3.0-án...ami Windows és Linux alatt úgy néz ki, hogy nem működik. Viszont állítólag Max OS X alatt már ok, a trimforce parancs kiadásával.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.