Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) slmSIG


slmSIG
tag

Én mióta csak a drivert tettem fel(softwaret nem), a kép töredezettzég is megszűnt, az alacsonyabb fogyasztás mellett, 6650XT -n.

[ Szerkesztve ]

(#2) CJ4567


CJ4567
veterán

A linkelt cikkben arról beszélnek, hogy a VRR bekapcsolása csökkenti a GPU fogyasztását RDNA3 kártyákon, külföldi oldalak is így hozták le.

No Sana No Life

(#3) Clorf


Clorf
tag

Ez a "feature" csak windows 11-nél érvényes? Win10 alatt nincsen a táblázaton jelzett csökkenés ( Radeon 6700 XT + Ryzen 5600X ) fogyasztásban, marad 30W környékén -.-á

"The Morru'Khan is not satisfied with your peformance"

(#4) Wombath válasza CJ4567 (#2) üzenetére


Wombath
HÁZIGAZDA

:Y :R

(#5) Duck663


Duck663
őstag

Lehet VRR esetén így van, de FreeSync esetében 6800XT mellett a fogyasztás változatlan! VRR nincs, nem tudom megnézni.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#6) Hellwhatever válasza Duck663 (#5) üzenetére


Hellwhatever
aktív tag

Az OS szintű VRR Windows 10 1903 óta érhető el. Lassan nincs mese, el kell engedni végre azt a Win7-et :DD

[ Szerkesztve ]

(#7) Szipi válasza Duck663 (#5) üzenetére


Szipi
aktív tag

6750XT-nél pedig van, most vettem kártyát és egyből észrevettem. Freesync nélkül 100W, freesync-el 56W.

(#8) PuMbA válasza Hellwhatever (#6) üzenetére


PuMbA
titán

Ja, ez nem téma manapság :) Amikor beraktam az AMD kártyát a gépbe, (de NVIDIA-nál is így van) nekem automatikusan aktiválódott a VRR Windows 11 alatt. A felhasználónak semmi dolga sincs.

[ Szerkesztve ]

(#9) Petykemano


Petykemano
veterán

Tudom, hogy megkérdezhetném ChatGPT-t is, és meg is fogom, de azért hiányzik a cikkből, hogy mi az a VRR, és hol lehet bekapcsolni?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#10) HUNNIA1920 válasza Petykemano (#9) üzenetére


HUNNIA1920
őstag

[link]

"Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi."

(#11) Duck663 válasza Szipi (#7) üzenetére


Duck663
őstag

Monitor nem tudja a VRR-t. Freesync van, VRR nincs. Ennyi.

#6 Hellwhatever: Majd én eldöntöm, köszi! :)

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#12) Petykemano válasza HUNNIA1920 (#10) üzenetére


Petykemano
veterán

Köszi.
(Az se volt világos, hogy ez nem Radeon Software beállítás, hanem Windows.)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#13) PuMbA válasza Duck663 (#11) üzenetére


PuMbA
titán

De tudja, mert a FreeSync az egy VRR (Variable Refresh Rate) szabvány :) NVIDIA oldalon G-Sync a neve, az egy másik VRR szabvány. Tehát minden monitor, ami támogat FreeSync-et vagy G-Sync-et az egyben VRR monitor is. Wikipedia cikk

[ Szerkesztve ]

(#14) PuMbA válasza Petykemano (#12) üzenetére


PuMbA
titán

Radeon Software-ben is állítható a monitorhoz tartozó beállítások között :)

[ Szerkesztve ]

(#15) Duck663 válasza PuMbA (#13) üzenetére


Duck663
őstag

A VRR HDMI-n van, nem DP-on, és hidd el nekem hogy nem tudja. Lehet, hogy van olyan monitor ami tudja, az ami nekem van az nem tudja!

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#16) PuMbA válasza Duck663 (#15) üzenetére


PuMbA
titán

Nekem DP-n megy a VRR, pedig a monitor dobozára és leírásában csak FreeSync van írva :) A kettő egy és ugyanaz, de ha nekem nem hiszel nem baj, olvass utána vagy kérdezd meg szakértőktől. A lényeg, hogy járj utána másoktól függetlenül.

[ Szerkesztve ]

(#17) Duck663 válasza PuMbA (#16) üzenetére


Duck663
őstag

DP-on nekem is megy, viszont ott nem esik a fogyasztás 48W alá, DP-on egyébként nem szokás VRR-nek hívni.

Azt hiszem kicsit elbeszélünk egymás mellett. Arról beszélek, hogy HDMI-n a VRR nem működik (Win7 alatt, ezt még gyorsan tegyük hozzá)! Nem arról, hogy a VRR DP-on nem megy. A VRR az ugyanaz, mint a FreeSync, az AdativeSync! (A G-Syncet ne keverd ide, mert ott többféle technológia van.) Persze ez ok, DP-on megy is, de HDMI-n nem! Majd megnézem Win10-en, lehet ott jó lesz.

[ Szerkesztve ]

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#18) PuMbA válasza Duck663 (#17) üzenetére


PuMbA
titán

"A VRR HDMI-n van, nem DP-on"

"Arról beszélek, hogy HDMI-n a VRR nem működik (Win7 alatt, ezt még gyorsan tegyük hozzá)! Nem arról, hogy a VRR DP-on nem megy. "

Értelek, de azért a fogalmazásod nem volt pontos, mert egymásnak ellenkezőket írtál a két hozzászólásodban :)

#20 Petykemano: Igen.

[ Szerkesztve ]

(#19) Redneck


Redneck
veterán

Szerintem ez tök logikus. A VRR-t már sokkal korábban integrálni kellett volna rendszer és hardver szinten.

Duck663:
Mi értelme Win7-en bohóckodnod egy 6800XT társaságában?
Elég későn álltam anno Win10-re, és van egy Win7-es SSD a gépben, de gyakorlatilag évek óta nem használtam semmire, és már nem is fogom.
Modern hardverekhez semmi értelme. :N

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#20) Petykemano válasza PuMbA (#14) üzenetére


Petykemano
veterán

Azt akarod mondani, hogy az AMD Freesync kapcsolóról van szó?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#21) Duck663 válasza PuMbA (#18) üzenetére


Duck663
őstag

Sorry, az én hibám. Azért ellentétes, mert a VRR-t HDMI technológiaként értelmezem, DP-on az AdaptiveSync megfelelőjeként. De igaz, fogalmazhattam volna egyértelműbben! :)

#19 Redneck: Másképp látjuk a dolgokat! Ha innen váltok valamerre, úgy hogy napi használatra, az csak Linux lehet. Viszont azt még tanulnom kell!

[ Szerkesztve ]

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#22) Hellwhatever válasza Duck663 (#17) üzenetére


Hellwhatever
aktív tag

Itt a VRR mint képesség értelemében van használva. Ebben az esetben az OS szempontjából lényegtelen hogy HDMI vagy DP, FreeSync vagy G-Sync.

Annyit jelent az a kapcsoló hogy ha variálható képfrissítési rátára képes eszköz lóg a drót végén akkor azt kapcsolja be.

Egyébként létezik olyan VRR képes eszköz ami nem rendelkezik se FreeSync se G-Sync plecsnivel, de elég ritka.

Ami viszont érdekes hogy a kapcsoló melletti leírás alapján ez inkább játékok VRR-esítésére szolgál és nem egy "legyen globálisan bekapcsolva a VRR" dolog, de akkor lehet mókol még mást is a háttérben és/vagy a leírás pontatlan.

[ Szerkesztve ]

(#23) JulianSinulf


JulianSinulf
senior tag

Ebben a káoszban néha nehéz megtalálni azt, amiről az ember nem is tudja, hogy keresi.
Az új monitorom Freesync-es, de az OSD-n csak VRR-t ír. Ez sokáig ki volt kapcsolva.
Aztán rájöttem, hogy az nvidia control panelen a g-sync részen be kell pipálnom a 3. pontban lévő jelölőt, különben nem megy a g-sync, hiába van az 1. pontban beállítva.
Ebben a 3. pontban csak megjegyzi, hogy a monitor nem szerepel a g-sync kompatibilis eszközök listáján, biztos, be akarom e kapcsolni.
Ezután már a monitor is azt írja, hogy a VRR bekapcsolva. És eltűnt egy idegesítő hiba is.
Érdekessége a dolognak, hogy az előző két monitor esetén ez a kapcsoló nem tűnt fel a 3. pontban. De zavaró hiba, az volt.

(#24) Predatorr


Predatorr
őstag

Az RTX4080 elvan 18-30W-on, a 2080 2-15W-ot „zabált” idle-videózás. :P Hű, mennyit lehet spórolni AMD-vel!😁 Már, ha van VRR.:C

[ Szerkesztve ]

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#25) Robert07


Robert07
aktív tag

Ez mind nagyon szép és jó, viszont arról senki sem beszél hogy ezek a mérések 144Hz mellett készültek és a legtöbben még mindig 60Hz-et használunk. Az AMD kártyák amúgy is szeretnek többet enni 2D-ben ha például több monitort használunk, tehát nem igazán meglepő az, hogy ha lejjebb vesszük a képfrissítési rátát 144Hz-ről, akkor szintén kevesebbet fogyasztanak.

(#26) RobbyJr válasza Predatorr (#24) üzenetére


RobbyJr
őstag

Bezony, minden fillér számít :K :D

Nincs lehetetlen, csak maximum Te nem akarod eléggé!

(#27) arty válasza Robert07 (#25) üzenetére


arty
veterán

nem nagyon értem, ez pontosan miért működik, mert akár 60 akár 120 hz-et állítok windowsban (bekapcsolt win10-VRR és engedélyezett freesync mellett), a kijelzőm a desktopot 60 és 120 frémmel frissítgei.... (lg cx, freesyncet ír h az aktív)

de ha most 8W-ból elvan a 6700xt, eddig pedig több volt, akkor ÖRÜLÖK :D

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#28) Televan74 válasza Predatorr (#24) üzenetére


Televan74
nagyúr

Itten le...juk az Nvidiát! ;] :P

És nem azért szól mert nincs igazad, csak már uncsi hogy minden AMD -s hírnél ez megy. Tuti hogy jön valami troll és ideköp valamit. :N

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#29) Dragon3000 válasza Televan74 (#28) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ehhez nem kell trollnak lenni, a 7900 idle fogyasztása botrányos a vicc, hogy egyszer már sikerült javítani, de valamit újra elcsesztek vagy a javítás nem volt teljesen rendben.

(#30) Armagedown


Armagedown
őstag

Azok után, hogy nem képesek évek óta megoldani a magas fogyasztást nyugalmi állapotban és videolejátszás közben, már nem csodálkozom semmin.
Katasztofális, hogy egy VRR képes monitort kell venni, hogy méltóztasson a kártya visszavenni a fogyasztását. :))
Kitűnő drivereket ír az AMD a kártyáihoz.

[ Szerkesztve ]

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#31) Kolbi_30 válasza Dragon3000 (#29) üzenetére


Kolbi_30
őstag

Nalam a 7900xt elvan 15-20w fogyibol idle..120 herces tvvel. Eddig minden driverrel.

You want some birth control, you can smoke a cigarette.

(#32) PuMbA válasza Armagedown (#30) üzenetére


PuMbA
titán

Szerencsére ma már alig lehet VRR nélküli monitort venni. Nagyon alap funkció lett. Én annyiért vettem 1-2 éve VRR monitor, amennyiért azelőtt hasonló VRR nélkülit.

[ Szerkesztve ]

(#33) Dragon3000 válasza Kolbi_30 (#31) üzenetére


Dragon3000
veterán

A neten elég sokszor lehet ezzel találkozni, akár teszteknél is, illetve megjelenés óta lehet ezt olvasni, meg az amd driver leírásba is visszakerült, mint javítandó hiba, ezzel el is ismerik, hogy gond van vele. Örülj neki, hogy nálad nincs ilyen gond.

[ Szerkesztve ]

(#34) Predatorr válasza Televan74 (#28) üzenetére


Predatorr
őstag

Miféle troll? :F Tényeket írtam. Vártam a 7900 szériát, főleg a vga csatlakozók miatt, atzán jött, látott, és meggyőzött! Mindenféle szempontból jobbnak találtam az nV-t, tudásához képest olcsóbb is (oké, tudom, amd-snek a sugárkövetés nem pálya :P ). Az égiek is támogattak, még jó áron el tudtam adni a 2080-at, és most van egy legalább 5 évre jó, megbízható VGA-m, az IQ-m elég magasnak bizonyult a kábelek összedugásához, nem kell a fogyasztás miatt aggódnom, vagy a rengeteg bug miatt várva a csodadrivert, fórumozva játékok helyett, kínlódni 1 évig a vacak driverekkel, aztán 3 év után az avultatással. Tapasztalatból beszélek.

Kolbi: biztos nincs kihajcsva... :D

[ Szerkesztve ]

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#35) Dragon3000 válasza Predatorr (#34) üzenetére


Dragon3000
veterán

Az nvidia is tud kavarni a szar drivereivel.

(#36) Predatorr válasza Dragon3000 (#35) üzenetére


Predatorr
őstag

Volt nV kártyád, vagy ezt olvastad valahol? :(( Évente talán egyszer valami random képernyőhiba, AMD-vel egyre több régi játék nem indult el (márpedig szeretem újra elővenni azokat), széteső, artifectelő megjelenítés, visszazuhanó teljesítmény, már nem is tudom, ki javítgatta, mindig valami híres, átgyúrt drivert szedtünk le a végén, hogy működjön a cucc, de még az sem volt mindig 100-as. Új gen megjelenésével meg valahogy mindig egyre lassultak a régi kártyák. 1950XT, még ATi, az jó volt, az AMD-sek (3670, 3870, 4870) egyre rosszabbak. 7870XT (és a csak átnevezgetetz „új” szériák) óta már csak olvasom, mint itt is, ill. ismerősök jelzik, mennyi a hiba mindmáig. Már rég nincs az, amiért korábban kitartottunk az AMD mellett, hogy élethűbbek a színek, fejlettebb a grafika, nincs neonvilágítás (a lá 8800GT).
nV azóta maga a végtelen nyugalom. :B :R

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#37) Dragon3000 válasza Predatorr (#36) üzenetére


Dragon3000
veterán

Elég sok nvidia kártyám volt már, fő gépemben az elmúlt 7 évben csak nvidia kártyák voltak. Ugyanúgy ad ki szar drivereket az nvidia is, a legjobb, amikor a hotfix hotfixe se megoldás a gondra, majd sikerül javítani, aztán volt, hogy újabb driver esetén ugyanúgy vissza tért.
Régi idők, emlékszel még a sok leállt a driver hibára nvidiánál? Aztán erre jött a ventilátor vezérlés hiba a driverben valami 20% körülire korlátozta a hűtés max forduklatát, ami miatt volt akiknek megfőtt a kártyája 8000/9000-res széria. Átnevezésekről az nvidia is tudna mesélni 8800GTS 512MB/9800GTX/9800GTX+/GTS250, de lehetne más típusokat is hozni, amik csak átnevezések voltak, esetleg a sok év miatt a csíkszélesség csökkent.
Annyira maga a nyugalom, hogy vrr használat közben előfordult villogást végül harmadik nekifutásra sikerült megszüntetniük, ami a korábbi driver esetében nem volt jelen. De lehetne hozni a cod mw2 esetében véletlenszerűen előjövő képvillogást is, amire elég sok hotfix jött, mire ténylegesen sikerült is megoldani a gondot, ami csak a 4000-res szériát érintette. A mai napig lehet nvidia esetében is gondokkal találkozni és náluk is előfordul a balfaszkodás mire sikerül is javítani.

[ Szerkesztve ]

(#38) Joshi


Joshi
titán

A monitorom Freesync 2-es, de nekem Windows11 menüben meg se jelenik a VRR opció. :N Persze ettől függetlenül megy szépen a 144Hz ahogy kell. Itt mindenki tudja ellenőrizni, hogy működik-e.

[ Szerkesztve ]

(#39) PuMbA válasza Joshi (#38) üzenetére


PuMbA
titán

Azért nem jelenik meg, mert HDMI-n vagy, nem? Az én monitorom például csak DP-n tudja, hiszem a HDMI nem PC, hanem házimozi szabvány. Emiatt mindig a DP ajánlott, ha van. NVIDIA Vezérlőpultban be van vagy tudtad kapcsolni a G-Sync kompatibilitást a megjelenítődre?

[ Szerkesztve ]

(#40) Redneck válasza Duck663 (#21) üzenetére


Redneck
veterán

Másképp, az biztos. Én nem mondanék le jó címekről, és támogatott szabványokról, csak azért, mert van pár régi cím, ami esetleg jobban futhat Win7-en.
A biztonsági kockázatokról már ne is beszéljünk.

Van még egyébként dedikált driver Win 7 alatt RX 6xxx szériára?

A Linux más tészta. Ha játékos konfigról van szó, nem tudom elképzelni, hogy Linuxot használjak, kivétel ha Steam Decken fut. Mondjuk azt is hamar elengedtem, túl sok kompromisszummal járt.

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#41) Joshi válasza PuMbA (#39) üzenetére


Joshi
titán

Természetesen DP-n vagyok, mert a monitorom (LG 32GK850F-B) HDMI-n nem is tudja az 1440p@144Hz-et, hiszen sima HDMI 2.0 van rajta.

Természetesen az NV panelben is engedélyezve van a g-sync kompatibilis mód, máskülönben nem is menne a 144Hz.

(#42) Dragon3000 válasza Joshi (#41) üzenetére


Dragon3000
veterán

A gyártói oldal szerint tudja a 144Hz-et hdmi-n is 1440p-ben, illetve a g-sync-nek mi köze a 144Hz frissítéshez?

[ Szerkesztve ]

(#43) Sonja válasza Joshi (#41) üzenetére


Sonja
veterán

Miért ne tudná HDMI 2.0 csatin? :F 14.4 Gbit/s a max. sávszél, a 2560x1440@144Hz pedig 14.08 Gbit/s, tehát tudja!

A monitorban a Freesync Extended-en van? Lehet segít. Mondjuk hivatalosan nem g-sync compatible a monitor. Nekem egy Dell G3223D monitorom van (ami egyébként hivatalosan g-sync compatible), és van VRR a Win 11-ben. :K

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#44) Joshi válasza Dragon3000 (#42) üzenetére


Joshi
titán

Úgy rémlik, hogy nem ment HDMI-vel, de amúgy is mind1, mert van DP kábelem.

Annyi köze van a g-syncnek, hogy 3090-es kártyám van.

[ Szerkesztve ]

(#45) Joshi válasza Sonja (#43) üzenetére


Joshi
titán

Természetesen be van kapcsolva a monitor menüjében, különben nem menne a 144Hz. A linkelt tesztnél működik ahogy kell.

(#46) CJ4567 válasza Joshi (#45) üzenetére


CJ4567
veterán

De a 144Hz az megy Freesync nélkül is.

No Sana No Life

(#47) Dragon3000 válasza Joshi (#44) üzenetére


Dragon3000
veterán

Természetesen az NV panelben is engedélyezve van a g-sync kompatibilis mód, máskülönben nem is menne a 144Hz.

Erre a részre gondoltam, a 144Hz-re képes monitor g-sync off mellett is fog menni 144Hz-en, elvégre alapból tudja a monitor.

#45 Joshi
Itt is ugyanaz, ha a freesync ki van kapcsolva, akkor is képes a 144Hz-re a monitor, mert ezekkel a variálható frissítést kapcsolod be, amivel 40-144Hz közötti tartományra képes a monitor, nélküle meg fix a frissítés.

[ Szerkesztve ]

(#48) Joshi válasza Dragon3000 (#47) üzenetére


Joshi
titán

+(#46) CJ4567

Nekem nincs a Windows11-ben VRR menü, most akkor van 40-144Hz-es FreeSyncem vagy nincs?

Elvileg ha ebben a tesztben Ready és zöld még akkor is, ha a variált fps-t kapcsolom be, akkor elvileg jól működik?

[ Szerkesztve ]

(#49) arty válasza PuMbA (#39) üzenetére


arty
veterán

semmi köze hozzá. nekem 6700xt -> hdmi -> lg cx tévé és ott a kapcsoló :)

és így nem/sem HDMI VRR szabványon megy a hertz-váltogatás, hanem Freesyncen.

[ Szerkesztve ]

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#50) Joshi válasza Joshi (#48) üzenetére


Joshi
titán

Kipróbáltam HDMI-vel is a dolgot, de így sincs VRR menü a Win11-ben. :N És jól emlékeztem csak 1440@100Hz van HDMI-vel, pedig két kábellel is kipróbáltam, amiből az egyik egy Audioquest Forest.

Ez volt HDMI kábellel. Próbáltam úgy is, hogy alapértelmezetten hagytam a színbeállításokat.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.