Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-02-27 09:43:31

LOGOUT.hu

--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---


Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15551) soma314 válasza Ripper17 (#15546) üzenetére


soma314
tag

Ez kicsit félremagyarázása az IGMP snooping-nak. A lényege az, hogy egy switch-en csak az a végpont kapja meg az adott multicast group forgalmát, amelyikre szükség van, a többit ne terhelje feleslegesen. Nem pedig fordítva azaz nem IGMP snooping jelzi az igényét a "listener"-nek.

Ebben az esetben, ha jól értem a szitut, csak egyetlen "listener" van az IPTV set top box. Nyilván ha lenne több bridge-elt port, akkor a többire felesleges lenne a multicast forgalmat küldenie. (Nyilván nem "minden" multicast-et, mert a link local multicast-re például mindig szükség lehet.)
A "félreérthető rész" itt az, hogy nem a switch (vagy adott esetben az ASA) jelzi a multicast joint a multicast router felé. Keresztül megy rajta, de nem "aktív" szereplője a multicast routing-nak. Másrészt pedig ha ki van kapcsolva az IGMP Snooping, a multicast forgalom akkor is működik, csak egyéb végpontokra is eljut (mintha link local multicast, vagy broadcast lenne).

Röviden az IGMP snooping nem szükséges elem ahhoz, hogy működjön a multicast forgalom. L2-es switch funkció és default-ban bekapcsolva szokott lenni.

(#15552) ruby88


ruby88
csendes újonc

Teljesen kezdő hálózatosként megéri megtanulni programozni pythonban (hálózatot)? Vagy csak L3-as szinten van értelme?

Egyébként nem a nulláról indulok, mert Javában tudok (annyira, mint amennyi elég volt az 5ös szakmai érettségihez, szóval csak alap, de legalább van valamennyi közöm a programozáshoz)

(#15553) kenwood válasza ruby88 (#15552) üzenetére


kenwood
veterán

Kezdo halozatoskent eloszor a halozatot erdemes megtanulni :DDD
Az majd az adott munkahelyen kiderul, hogy, ott kell-e Python is, illetve ha mar jobban atlatod a dolgokat, akkor magadtol is rajossz.

Ilyen L1-L3 nincs am mindenhol, ez inkabb az ilyen halozatos call centerekre jellemzo.
Sok cegnel ugyanaz az ember csinalja a tervezest, az eszkozok megrendeleset, mint aki kimegy patchelni, vagy az ugyeleti hivasokat fogadja.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#15554) #49553920


#49553920
törölt tag

Sziasztok!

Nagyjabol 20 perce tettem sikeres CCNA 200-301 vizsgat.
Abszolut palyakezdo vagyok, minimalis informatikai munkatapasztalattal, es 100% self study. Magyarorszagon szeretnek elhelyezkedni es munkatapasztalatot szerezni, illetve tovabbfejleszteni magamat.
Amit meg fel tudok mutatni az Python ismeret, angol nyelvizsga (C) es nagyon kezdo nemet (elsajatitas alatt).
Amennyiben sikerul bejutnom egy allasinterjura es megkerdezik, milyen fizetesre szamitok, mi a realis valasz?
Weblapfejlesztokent dolgoztam mar egy cegnel meg diakkent, de nem tartom realis osszehasonlitasi alapnak (ott netto 200-at kaptam).
Koszonom szepen a valaszokat elore is.

[ Szerkesztve ]

(#15555) suomalainen válasza #49553920 (#15554) üzenetére


suomalainen
tag

Szia,

Gratulálok a vizsgához, a self-study számomra külön imponáló.
Mivel nincs tapasztalatod, viszont van egy alap tudásod (és jó skilljeid), egyáltalán nem elképzelhetetlen egy office-time network engineer pozíció sem, ez függ az interjún való szereplésedtől.
Ha engem kérdezel br 500k reális. 450k a minimum.

(#15556) moseras válasza Ripper17 (#15546) üzenetére


moseras
tag

Üdv,

Köszi, megnézem.

Imi.

(#15557) @tco@ válasza suomalainen (#15555) üzenetére


@tco@
aktív tag

+1. 500k br reális, főleg python ismerettel. A helyedben megpróbálnék olyan helyet keresni ahol esetleg SDN is van, de elsőre szinte mindegy, majd úgyis választ ha muszáj.

(#15558) #49553920 válasza suomalainen (#15555) üzenetére


#49553920
törölt tag

Nagyon szepen koszonom. Rendben, akkor itt gondolkodok.

(#15559) #49553920


#49553920
törölt tag

Santos, O: CCNP and CCIE Security Core SCOR 350-701 Official (Official Cert Guide)
Eppen uton van ez a kis konyv. Esetleg valakinek van tippe, kiegeszitese a konyvhoz, vagy magahoz a vizsgahoz?

(#15560) suomalainen válasza #49553920 (#15559) üzenetére


suomalainen
tag

Nem tudom mennyire taglalja az alapokat a könyv. Ha elakadsz, szerintem mindenképp érdemes valamilyen formátumban beszerezned ezt: CCNA Security 210-260 : Official Cert Guide by Omar Santos; John Stuppi.

(#15561) #49553920 válasza suomalainen (#15560) üzenetére


#49553920
törölt tag

Rendben, ezt felvestem. A CCNA-re PacketTracerrel gyakoroltam, ha nem csal a megerzesem ide az mar keves lesz. GNS3 iranyba induljak el szerinted, vagy ?
Koszonom segitsegedet! :)

@tco@ (#15557): Koszonom a valaszodat. "... az ugy is valaszt ha muszaj": Ez ram vonatkozna, vagy a munkaltatora?

(#15562) @tco@ válasza #49553920 (#15561) üzenetére


@tco@
aktív tag

Dolgozott az emberi t9 :) Nem választ, váltasz (munkahelyet) ha muszáj, meguntad, stb. Lényeg, hogy ne ragadj le egy xar helyen.

(#15563) #49553920 válasza @tco@ (#15562) üzenetére


#49553920
törölt tag

Megesik. :)
Semmikeppen nem szeretnek leragadni, bar elsonek legyen munkahely. :DDD

(#15564) @tco@ válasza #49553920 (#15563) üzenetére


@tco@
aktív tag

Most is vannak felvételik (post és pre covid időszakban) :) Ha olvasgattál itt akkor láttad hogy IBM-et (több másik mellett) ismerem pl, írj nyugodtan ha van kérdés. Ők jelenleg is keresnek embert.

[ Szerkesztve ]

(#15565) #49553920 válasza @tco@ (#15564) üzenetére


#49553920
törölt tag

ment is a pm

(#15566) BoneDragon


BoneDragon
veterán

Valaki dolgozott itt már OTP-nél hálozatosként? Keresnek CCNA tudással rendelkező embert. Milyen ott a fejlődési lehetőség? Kezdőként egyáltalán ajánlott? Bár nem tudom elképzelni, hogy 0 tapasztalattal felvennének oda bárkit is. Lehet rosszul gondolom. :)

(#15567) rihovszky


rihovszky
lelkes újonc

Én is láttam, hogy hirdetnek most egy hálózatos állást, de ott legalább 3 éves tapasztalatot várnak el.

(#15568) Ripper17 válasza BoneDragon (#15566) üzenetére


Ripper17
tag

Próba-szerencse. Én azt látom annyira telített most a piac, illetve a network szakmák is felfutottak az utóbbi 1-2 évben, hogy bőven az egyén tudása/tapasztalata feletti pozikra is van esély, ha az adott munkáltató egy kicsit is látja a piaci helyzetet és nem teljesen vaskalapos a felvételi politikája.

(#15569) Lizot.wknd


Lizot.wknd
újonc

Mostanában nagyon kevés (junior) hálózatos pozíciót hirdetnek sajnos. :( ITSH-nál van meghirdetve több is, de mind csak Csongrád megyében meg Debrecenben. Nem értem Bp-re miért nem keresnek embert ilyen sok ideje

(#15570) vadger


vadger
tag

Thermo Fisher, Budapest, elég sok hálózatos pozit látok ott pár hete, tudja valaki, hogy milyen lehet a hely? Vagy még most indul be valami szolgáltató központ-szerűség, és még csak most töltik fel emberekkel?

CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu

(#15571) Cyber_Bird válasza Lizot.wknd (#15569) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Azert mert debrecenben sokkal kevesebbet fizethetnek ugyanazert a tudasert :)

(#15572) Maco Mamuko


Maco Mamuko
újonc

Elkezdtem nézni Julio Appling Wi-Fi-s kurzusát, viszont most látom, hogy 2015-ben jött ki.

Szerintetek megéri folytatni, vagy már nagyon elavult és keressek inkább valami újabb kurzust?

[ Szerkesztve ]

(#15573) Yeffy válasza Cyber_Bird (#15571) üzenetére


Yeffy
veterán

igy mar ertheto... :N

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#15574) suomalainen válasza Cyber_Bird (#15571) üzenetére


suomalainen
tag

Viszont kevesebbe is kerül a megélhetés.

(#15575) kenwood válasza suomalainen (#15574) üzenetére


kenwood
veterán

Alberlet arak par szazalekkal alacsonyabbak, mint pesten, az ingatlanok is, igy az esetleges lakashitel torleszto is picit kevesebb.

A termekek/szolgaltasok nagyjabol azonosak, legalabbis en nem tudok rola, hogy videken olcsobb lenne a tesco,a media markt ,vagy akar a fodrasz, villanyszerelo.

Pest nagyobb varos, nagyobb a kinalat, igy konyebb belefutni 1-1 jo vasarba,mint videken.
Jo esetben azonosak a koltsegek , ha olcsobb valamelyik, akkor az inkabb Bp.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#15576) brrr1


brrr1
csendes újonc

A network securityn belül inkább csak a tűzfalak konfigurálását kell tudnia egy hálózat mérnöknek (sima hálózati mérnök, nem hálózat biztonsági mérnök pl.), nem? Szóval network security helyett jobb irány lehet mondjuk a Wi-Fi? Vagy mit érdemes tanulni, ha már a CCNA tudás megvan?

(#15577) vadger válasza brrr1 (#15576) üzenetére


vadger
tag

Security szerintem jobb irány lehet, mint a wifi, de ez az én véleményem.
Tűzfalak, vpn-ek (site-to-site és remote-access), loadbalancerek, cloud, számos más terület van ami hasznos lehet CCNA után.

CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu

(#15578) Ripper17 válasza Maco Mamuko (#15572) üzenetére


Ripper17
tag

A wifi alapvető architektúrái sokat változtak 2015 óta, de a rádiós-fizikai dolgok is.
Mit szeretnél megtanulni? Nekem a fő szakterületem a wifi, tudok segíteni anyagokkal, tanácsokkal. Írj bátran privátban vagy itt.

(#15579) Ripper17 válasza Cyber_Bird (#15571) üzenetére


Ripper17
tag

Illetve kisebb a konkurencia is, ez megint csak lefele nyomja a munkatársak hosszútávú megtartásának költségét. Budapesten ezek az SSC jellegű helyek magas fluktuációval bírnak, szinte kényszer a "jobhopping". A folyamatosan változó csapat van, akinek kihívás, de sokaknak egy stabil munkahely, összeszokott csapat nagyobb érték, mint hogy Budapesten esetleg többet kereshet.

[ Szerkesztve ]

(#15580) Maco Mamuko válasza Ripper17 (#15578) üzenetére


Maco Mamuko
újonc

Igazából csak az alapokat, mert sok álláshirdetésben látom, hogy elvárják a Wi-Fi-s tudást is, meg ugye az új 200-301 CCNA vizsgában is benne van.

Ez is egy kezdőknek való kurzus. Ilyenek vannak benne, hogy Wi-Fi standardok, hogy kell elhelyezni az eszközt, konfigurálás meg bár beállítás. Privátban küldök egy képet a témákról.

(#15581) Ripper17 válasza brrr1 (#15576) üzenetére


Ripper17
tag

A network security legalább olyan tág terület, mint a wi-fi. A kettő egy szinten össze is érhet, pl. egy mai AAA rendszer (Cisco ISE, Aruba CPPM) legalább annyira szolgálja ki a wifi klienseket, mint magát az infrastruktúrát...nemrég csináltam olyan WiFi architektúrát, ahol elég komolyan, RADIUS AVP szintre le kellett nyúlnunk és debugok alapján visszafejteni a WiFi controller funkcióit, hogy ügyfél igényét teljesítsük.

De ugyanígy a network securityhez tartozhat amikor pl. az IT valamiféle vállalati VPN megoldást kér, vagy éppen csak ügyfél két IPsec-képes routere között kell egy site2site-ot összerakni.

A security területek a piacon általában értékesebbek, de nekem sok síkon nagyon elméleti szaktudás, úgymond "fontoskodás" érdemi, mérnöki munka helyett. Más cégekben azt tapasztalom, hogy a tűzfalasok (főleg, ha ügyfélnek is szolgáltat a cég) dolgoznak messze a legtöbbet, mert speciálisabb terület, nem lehet csak úgy cégen belül bevonni embert.

Én ettől függetlenül úgy gondolom piacképesebb, ha elsősorban network security-s vagy, és emellett van rálátásod wifi dolgokra is. Kellően távolról nézve ugyanúgy policyk, groupok, ACL-ek konfigurálása, integrálása a feladat, csak más cél érdekében. :D

[ Szerkesztve ]

(#15582) Ripper17 válasza Maco Mamuko (#15580) üzenetére


Ripper17
tag

Ahol ezt is elvárják ott szerintem inkább a WiFi vezérlők üzemeltetésére gondolhatnak, mint fizikai dolgokra.

A régebbi 200-355 kódú CCNA Official Cert Guide szerintem elég jól átfogja a témaköröket.
A többi gyártó tipikus megoldásai, WiFi architektúrái is hasonlóak vagy azonos működésűek azzal, ami a Cisconál van. (Legalábbis a piacvezetőkére jó rálátásom van, és nagyon egyiknél sem lepődtem meg az "innovációtól". :D )

Ami szerintem még hasznos: gyártók anyagai, pl. Cisco white papers, Huawei best practice guides, Aruba design guides. Pl:
https://community.arubanetworks.com/t5/Validated-Reference-Design/tkb-p/Aruba-VRDs

(#15583) Maco Mamuko válasza Ripper17 (#15582) üzenetére


Maco Mamuko
újonc

Lementettem ezt az oldalt, köszi a segítséget.

(#15584) kenwood


kenwood
veterán

Cisco offical online trainingrol van valakinek sajat tapasztalata ?
A trail alapjan en nem nagyon lattam benne olyat,ami egy 10-50 dolcsis Udemy kurzus fole emeli, pedig 1000 dollar az ara.
Raadasul az ENCOR-hoz nincs practice exam sem.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#15585) suomalainen válasza kenwood (#15584) üzenetére


suomalainen
tag

Szerintem azért ne hasonlítsunk össze egy 10 dolláros Udemy kurzust egy hivatalos Cisco anyaggal. A videók zöme semmit nem ér, brekeg mindenki össze-vissza (főleg ha nem is nativ amerikai, hanem pl indiai), követhetetlen sokszor mit akarnak kihozni a videóból. A legtöbb egy ócska teaser, de ez már a CBT vel is így van. Az INE is erre a sorsra jutott, sajnos. Egyetlen normális oktató van Udemyn, viszont nem network, hanem pythont és SQL-t oktat.
Ellenben a Cisco trainingek egy világosan felépített sémát követnek, az anyagok nagyon részletesek, a videók sem rosszak, de azt mondják el, ami le van írva. Szinte mindegyik anyaghoz van normális labor és step by step guide.
Végszóként, szerintem az ENCOR-nak ilyen formában már nem sok értelme van.

[ Szerkesztve ]

(#15586) Yeffy válasza suomalainen (#15585) üzenetére


Yeffy
veterán

brekeg mindenki össze-vissza
ezen felvisitottam :DDD :C

szerintem az ENCOR-nak ilyen formában már nem sok értelme van.
ezt hogy erted? tul osszetett hozza?

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#15587) suomalainen válasza Yeffy (#15586) üzenetére


suomalainen
tag

Úgy értem, hogy az ENCOR, noha hasznos alapokat ad és korszerű témákat érint, már nem nyújt korántsem olyan eladható tudást, mint egy korábbi CCNP R&S. Már 5-6 éve sem fedte le a CCNP a network engineering összes területét, de még versenyképes lehettél ezzel a tudással. Ahogy én ma látom, az elmúlt pár évben valami hihetetlenül sokat változott a piac, a customerek igénye, a networkhöz kapcsolódó technológiák, berobbant a cloud, ami átrajzolta a szolgáltatások kínálatát. Ehhez képest az ENCOR, noha nagyon logikusan felépített anyagról van szó, szerintem piaci szempontból nagyon nehezen eladható. Ami ma eladhatóbb tudást ad, az az SP, a SEC és a DC, főleg ACI. Ha ma szeretnék elkezdeni networközni, nyilván az ENCOR-ral kezdeném, de vizsgázni, vagy egy csapásiránynak kijelölni már biztos nem tenném. A CCIE Enterprise meg szerintem teljesen felejtős. Kőkeményen SD-WAN, design és automatizálás, viszont hatalmas szakadék van a ENCOR követelmény és a CCIE lab között. Akkor már inkább külön egy DEVASC, DEVAUTO, valamint egy SD-WAN300, ENSDWI, ENSLD.

[ Szerkesztve ]

(#15588) ÁrPi2 válasza suomalainen (#15585) üzenetére


ÁrPi2
senior tag

Egyébként CCNA szinten is így ismered a mai udemy kínálatot, és arra is így gondolod?
Neil Andersont vagy David Bombalt azért Associate szinten nagyon jónak tartom, tévedés?

"Egyetlen normális oktató van Udemyn, viszont nem network, hanem pythont és SQL-t oktat."

Pythonosat keresgélek..
Ki az, ha szabad érdeklődnöm?

(#15589) Yeffy válasza suomalainen (#15587) üzenetére


Yeffy
veterán

oh, igy mar ertem, mire gondolsz.
en is amugy gondolkodoban vagyok, szokas szerint :D, h merre tovabb, ENCOR-ra mindenkepp ra akarok menni, de utana hasonlokon gondolkodtam en is, Ansible, meg SD-WAN-on. pythontol elegge nem fulik a fogam, de muszaj lesz.

A CCIE Enterprise meg szerintem teljesen felejtős.
mondjuk ez meglepo szamomra, azt gondolnam, ez meg mindig az "alap" csapasirany, ahonnan aztan erdemes masfele szagolni. :B

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#15590) suomalainen válasza ÁrPi2 (#15588) üzenetére


suomalainen
tag

Szia,

Colt Steele: The Modern Python 3 Bootcamp . Nativ angol, nagyon jól érthetően beszél és hihetetlen jól felépített struktúrában oktat. Hosszú az anyag, temérdek példákkal és feladatokkal. Ezt azért mondom, mert az elmúlt 10 évben ha nem ugrottam a pythonnak minden évben, akkor egyszer se. Rosszabbnál rosszabb videókkal és könyvekkel találkoztam.

Ami a Cisco videokat illeti: ma már ugye nincs CCNA, de amiket láttam Udemyn azokat is csak egy levegővételig bírtam, beletekerve. Én személy szerint nem szeretem, amikor valaki önmagaát mutogatja a fején a fülessel. Ezzel párhuzamosan szinte betűnként rizsázzák ki a szavakat, irgalmatlan hosszú a videó, ahhoz képest, hogy mennyi információt közölnek.
Ha ma kezedeném a networkot akkor is egy 10 éves CCNA (vagy CCNP) könyvvel kezdeném, az alábbi szerzőktől: David Hucaby, Kevin Wallace és Wendell Odom.

(#15591) suomalainen válasza Yeffy (#15589) üzenetére


suomalainen
tag

A mostani CCIE-vel kapcsolatban eléggé vegyes érzéseim vannak. Egyrészt kellett a váltás, mert a v5 utolsó fél-egy évében már ment vizsgázni az utolsó kecskepásztor is Budzsumburából és szeneslapáttal hányták ki a CCIE-kat. Most az más kérdés, hogy 2 év múlva mennyi lesz a lejárt CCIE.
Ha most sikeresen vizsgázol a CCIE labon, az tényleg egy szinvonal, csak a topicok lettek szerteágazóbbak, főleg a design és az automatizálás miatt. Az utóbbival vannak személy szerint gondjaim: én azt látom, hogy nincs ez még kiforrva annyira, hogy belekerüljön egy laborba. Egy korábbi Cisco vizsgánál a CLI-on belül maradtunk és ez azért nagy könnyebbség volt.

(#15592) Maco Mamuko válasza ÁrPi2 (#15588) üzenetére


Maco Mamuko
újonc

David Bombalt én is nagyon szeretem és neki is van Python kurzusa egyébként.
Python Theory for Network Engineers

[ Szerkesztve ]

(#15593) kenwood válasza Maco Mamuko (#15592) üzenetére


kenwood
veterán

Sokat segitett nekem is a ccna megszerzeseben.
Hibatlan kiejtes, nagy tudas, jo ember.
Viszont o sem tokeletes.
Nagyon lassan beszel, nehez ebren maradni,es tul sokszor ismetli magat, feleslegesen ragozza tul neha a temakat.
Persze Neil Anderson utan az ove a legjobb Udemy kurzus, es nem annyira feluletes,mint Kevin Wallace, vagy a CBt nuggetses arcok (utobbi egy kalap szar lett).
Utobbi ketto barom keves onmagaban a sikeres vizsgahoz.
Egyebkent a legjobb egyertelmuen Keith Bogart, csak ugye ahhoz INE elofizu kell, illetve az csak exam review, onmagaban nem eleg.

##15587
Nekem ez kicsit olyan , mint az egyik google/microsoft/facebook vezeto mernok postjat forditanad 2025-bol.

A valosag kozben az,hogy a legtobb enterprise vigan elvan az IOS 15 eszkozokkel meg egy snmp alapu monitoring szoftverrel is. Csak azert cserelgetik le oket, mert megszunik a support hozza,ra vannak kenyszeritve. Az eroforrasigenyeket boven tulteljesitik ezek a 10-15 eves designok is.

Nyilvan amit te irsz,az is hatalmas piac, a Microsoft es az Amazon konkretan masodik internetet epitett szep csendben.
Erdemes megnezni ezt a videot, zsenialis eloadas.

Pont az automatizacio miatt ok a network mernokoknek csak egy nagyon pici hanyadat foglalkoztatjak, meg mindig hatalamas igeny van a hagyomanyos network tudasra, mert nem lehet,es nem is akarnak a cegek mindent idegen datacenterekbe koltoztetni.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#15594) Yeffy válasza suomalainen (#15591) üzenetére


Yeffy
veterán

erdekes gondolatok, koszi, h megosztottad. :K

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#15595) suomalainen válasza kenwood (#15593) üzenetére


suomalainen
tag

Nyilvan amit te irsz,az is hatalmas piac, a Microsoft es az Amazon konkretan masodik internetet epitett szep csendben.
Ezeket nem is említettem, ezek egy külön tragédia a network mellett. Én arról beszéltem, hogy szerintem milyen lesz a piac 2 év múlva és hogy az Enterprise korántsem lesz annyira éllovas, mint eddig.

A valosag kozben az,hogy a legtobb enterprise vigan elvan az IOS 15 eszkozokkel
Ez oké, meddig? 2 év és kihajintanak mindent, mert itt az sd-wan.

nem lehet,es nem is akarnak a cegek mindent idegen datacenterekbe koltoztetni.
Dehogynem, pont ennek vagyunk mindannyian szemtanúi. Minimum egy ACI, vagy NSX.

(#15596) kenwood válasza suomalainen (#15595) üzenetére


kenwood
veterán

Ezek mind nagyon haszonos fejlesztesek, viszont nagyon keves cegnek eri meg a befektetes. Hiaba ok a legnagyobbak, megis ott van tobb ezer,tizezer,szazezer piaci szereplo,akiknek nem.
Jol hanzgik. hogy par klikkbol megvan egy server, a teljes network ala, es meg a firewall ruleok is. mondjuk egy cloud providernel mashogy nem is lehetne.
Viszont ezek a feladatok a mernokok eves munkaidejenek csak az 5-10 szazalekat toltik ki a regi felallasban, a tobbi cegnel,igy soha nem terul meg a befektetes.

Sd-wan is tok jo, hogy a kulonbozo appok mas iranybol mennek ki a wanra, csak ugye el kell jutni a service provider PE routereig,es ha mar oda eljutott a csomag, akkor az szepen megy tovabb a maga utjan. Minden nagyobb piaci szereplonek van mar peeringje a service providerekkel, igy ez megint egy olyan fejlesztes, ami 10 bol 9 kicsi/kozepes/nagyszereplo szamara semmi pluszt nem hoz, csak az elefantoknak.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#15597) FecoGee válasza suomalainen (#15591) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Ezt mióta a szakmában vagyok hallom az előző verziós CCIE vizsgákról. De ezt mindig azok mondják akik közelében nem voltak még annak se hogy elmenjenek vizsgázni.

(#15598) suomalainen válasza FecoGee (#15597) üzenetére


suomalainen
tag

Én a közelében voltam. Továbbá nem itélkeztem, hanem a véleményemet mondtam el, veled ellentétben.

(#15599) FecoGee válasza suomalainen (#15598) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Ha most gonosz akarnék lenni akkor azt mondanám hogy az előző hozzászólást cáfolod meg ezzel (vagy nem vagy kecskepásztor :) ). De nem poénkodom ezzel. Egyébként nem ítélkeztem, ne szívd mellre, csupán megjegyeztem, hogy ezt mindig azoktól hallottam hogy miért NEM lehet megcsinálni. Ha beleteszed a munkát meg lehet csinálni, ha nem akkor csalással sem mert nincs olyan hogy begyakorolja valaki és átmegy SZERINTEM. Ahogy a change amit csinálok ki van laborozva és mégis élesben van mellette szívás - inprivizálni kell, megoldani a felmerülő problémákat.

(#15600) soma314 válasza suomalainen (#15591) üzenetére


soma314
tag

"kecskepásztorként" én is had kérjem ki magamnak ezt a kijelentésedet. Sőt én nem is vagyok annyira toleráns, mint Feco!

Szóval kezdjük abban amiben van valami igazság:
-az új CCIS Enterprise Infrastructure és a "régi" (végül is már vagy1 hónapja nem lehet ebből vizsgázni) CCIE RS között az a lényegi különbség, hogy a laborba is bekerültek automatizálási / SDN témák. Hogy mindez a gyakorlatban mit jelent azt nem tudom. És úgy globálban szerintem nem sokan tudják a világon, mert február óta lehetne az új laborból vizsgázni (és ugye a régiből a Covid miatt ha jól tudom augusztusig lehetett?)
- ha régebb óta megy egy vizsgarendszer, akkor arról több információ juthat ki, mint ami most kezdődik, ami egyes "kecskepásztoroknak" elméletileg megkönnyítheti a vizsgát

DE

- a CCIE RS-hez a beugró az elméleti vizsga volt, ami nem adott semmilyen címet és elég drága is volt. Persze ezt is lehetett elméletileg dump-olni, de már ittis más volt a lépték. Míg egy CCNA-n ha jól emlékszem 1,5-2 órás vizsgán volt 50-60 CCNA szintű kérdés, addig a CCIE elméletin 100 CCIE szintű. Ráadásul, ha valaki szétnézett a neten fellelhető "gyakorló" kérdésekből, akkor is kb 5-6-szoros volt az adatbázis, amiből dumpolni kellett.
A CCNA RS-t ráadásul két külön vizsgaként is le lehetett tenni. Nyilván ennek brain dump-olók szempontjából lehetett előnye, mert kisebb volt az egyes vizsgákon található kérdések "adatbázis mérete".
A CCNP RS-hez 3 vizsga kellett, amiből a troubleshooting-ra gyrosan fel lehetett készülni. A switching és routing témák szétszedése pedig megintcsak könnyítette az esetleges dump-olók esélyeit.

Minden lehetséges, de a CCIE elméleti vizsgán hidd el összetettebb kérdések voltak. Ha valaki rendelkezik akkora szorgalommal, memóriával szerencsével, hogy azt letegye anélkül, hogy tudja melyik kérdésre miért az a helyes válasz, az azért elég ritka.

Na most a CCIE RS laborvizsga 8 óra és alatta nem unatkozik az ember, sőt a time management az egyik legnagyobb probléma. Kb annyit konfigurálsz, tshootolsz alatta, mint egy cégnél egy átlagos "network engineer" egy év alatt (és most nem viccelek!).

Még ha tudnád is milyen topológiák lesznek, mit kell begépelni melyik eszközbe, akkor sem tűnik olyan egyszerű feladatnak mindezt az "adatbázist" megjegyezni és vizsgakörülmények között visszaadni.

Na most ha az ember józanul belegondol, hogy mi a valószínűbb: az, hogy egy kecskepársztor egy kockázatos vállalkozásba kezd és megpróbálja brain dumping-gal letudni az elméleti és a laborvizsgát, befektetve a vizsgák, az utazás költségét (ami még akkor is több, mint két-három szakág CCNA / NP vizsgáinak költsége) mindezt azért, hogy esetleg egy olyan álláshoz jusson, ahol napok, max hetek alatt kiderül, hogy nem ért hozzá és kirúgják még a próbaidő alatt.
VAGY
az a valószínűbb, hogy egy kecspásztor abból az energiából, pénzből amit egy CCIE dump-olására fektetne, inkább más gyártók és/vagy IT terület vizsgáinak tömegét teszi le dump-olással. A Cisco vizsgáknál is biztosan lehet valamilyen szinten dumpolni, de még mindig a Cisco vizsgáit tartják a legnehezebbeknek valami oknál fogva.

Még pár dolog ami megváltozott az új rendszerrel:
- nincs elméleti belépő vizsga az új CCIE-hoz! Ma elég CCNP-hez szükséges CORE vizsga megszerzése. Nem udom milyen az új Enterprise structure core vizsga, lehet, hogy nehezebb, mint az egykodi CCNP Routing és switching vizsga együtt, de én azt feltételezem, hogy könnyebb, mint az egykori CCIE RS elméleti vizsga. Ami pedig a lényeg, hogy nem "öncélú" vizsga, azaz a letételével megszereheted a jelenlegi CCNP minősítést, ami érték. (Régen a CCIE elmélet mint írom nem járt "címmel" csak beugró volt)
- meghosszabbították a CCIE érvényességi idejét, az már nem két év (ami válaszol a "költői" kérdésedre is, miszerint hány CCIE lesz 2 év múlva abból, aki mostanában vizsgázott) hanem 3
- a meghosszabbítás módján is változtattak. Régen CCIE-t csak a CCIE szintű (elméleti vagy labor) vizsgával lehetett meghosszabbítani. Ma már CCNP/Specialist szintűekkel is lehet. Ami egyébként jó dolog, mert arra ösztönzi a CCIE-t, hogy tanuljon más ágakat is.

Összegezve: nem reális a scenarió, hogy egy kecskepásztor zeró tudással dump-olással megszerezze a CCIE-t csak azért, hogy bosszantsa a CCNP-ket, mert ugye tudása nem lesz és a való világban "tesznek" a címre magában.
Egy helyen lenne előnye mégpedig, ha egy cég Gold partner akar lenni, de ahhoz nem csak egy és nem csak CCIE szintű dolgozó kell. Nagyobb kedvezmény jár az eladások után. Én azonban nem hinném, hogy egy olyan cég, ahol "kecskepásztorok" nyújtják a támogatást, ott jönnének az eladási számok, de smián tévedhetek.

A CCIE verzióváltásnál mindig voltak olyanok, akik elkeseredtek, mert évekig készültek a vizsgára és úgy hozta az élet, hogy megváltozott a vizsga tartalom. Minden tiszteletem azoké, akik akkor sem adták fel, hanem megrázták magukat és megtanulták mindazt az új vizsgával bejött.

Még egy dolog ami puszta metematika, tehát biztoan hazudik :)
A CCIE Hall of Fame-en ( https://www.cciehof.com/index.html ) a legutolsó CCIE számot 2017-én november 1-én töltötték fel és az értéke 57597. Én tudom a sajátomat, mivel kecsekepásztor vagyok, azt is tudom, hogy kb 2 évre rá vizsgáztam. A két szám között nincs 2000 a különbség, ami azt jelentheti (azt feltételezve, hogy egyesével adják ki, ami koránt sem biztos) hogy évente mintegy 3000 új CCIE lesz a világon, ami azt is jelenti, hogy naponta kevesebb mint 10!
És ebben benne van az összes szakág: RS, DC, Wireless, SP, Collaboration.... sőt a CCDE-k is.

Ha azt nézzük, hogy mára a CCIE számok úgy 65-66 ezernél tarthatnak és tudva, hogy az első 1024 volt, sajnos sokan már halottak, vagy nyugdíjasak, lejárt én azt tippelem, hogy kb 50 ezer aktív CCIE/CCDE létezhet a világon, miközben emberből meg lassan 7,6 milliárd lesz.

Megértem, hogy savanyú a szőlő, de ha eddig olyan könnyű volt, akkor miért nem vizsgáztak tömegével? Te miért nem vizsgáztál le?

Szóval én "kecskepásztorként" nagyobb tiszteletet várnék el!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.