Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Norvég nyelv

Hozzászólások

(#51) (Darkwood) válasza olloczky (#50) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Tessék: [Enslaved]
Itt pedig egy zene, aminek ez elején beszél norvégul. Ha lentebb mész, akkor látod, hogy írják norvégul és angolul is. Nem sokat beszél, de kurva jó! [link]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#52) Dinnyebogár


Dinnyebogár
csendes tag

Szerintem itt találhatjátok a legtöbb segítséget a tanuláshoz : norvég nyelv !

Wifi = levegős net

(#53) (Darkwood) válasza Dinnyebogár (#52) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Köszi Tücsi! :R
Ezt majd még megbeszéljük...! ;)

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#54) olloczky


olloczky
senior tag

tyhúú Darkwood..én ezt a nyelvet teljesen másképp képzeltem hangzásba :S és csalódtam benn sajna rossz irányba..majdnem ugyanaz mint a német csak nincs benne annyi erősen hangzó h..

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#55) (Darkwood) válasza olloczky (#54) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Sok a hasonlóság, de azért mégis más! A német sokkal keményebben ejti a szavakat.

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#56) olloczky


olloczky
senior tag

A nynorsk és bokmal nyelv elterjedése norvégiában:

kép..

[ Szerkesztve ]

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#57) (Darkwood) válasza olloczky (#56) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Jó sok a semleges rész... :U

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#58) olloczky


olloczky
senior tag

igen..és ami számomra meglepő, hogy én azt hittem, hogy a nynorsk inkább északon van meg északkeleten..erre meg :D

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#59) haunty válasza (Darkwood) (#57) üzenetére


haunty
csendes tag

Örülök, hogy ti is érdeklődtök a Norvég iránt. Ha valakit érdekel írjon és én tudok adni rengeteg segédanyagot (könyvek, audio). Csak az a fontos, hogy tudjatok angolul, mert az kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#60) (Darkwood) válasza haunty (#59) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Köszönjük, de neten is sok ilyesfajta angol-norvég segítség van mondhatni a legtöbb olyan! Amire igazán vadászok az egy szótár (magyar-norvég) fonetikus jelekkel! :K

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#61) haunty válasza (Darkwood) (#60) üzenetére


haunty
csendes tag

Okés. Csak azért gondoltam, hogy talán érdekel, mert a két nyelv nagyon hasonló és angolról norvégra könnyebb a tanulás mint magyarról norvégra. Azért beírom: uz-translations.net - a könyvekhez és www.italki.com, www.sharedtalk.com - ezek pedig on-line nyelvtanuló közösségek, ahol megismerkedhesz anyanyelvűekkel, akik szivesen tanítanak téged. Mind ingyenes.
A kreatív nyelvtanulós cuccot nem ajánlom. Alaposan nézd meg miről van szó mielőtt beleinvesztálsz. ;)

(#62) (Darkwood) válasza haunty (#61) üzenetére


(Darkwood)
őstag

A keratív nyelvtanulásról már letettem! Köszöntem a hasznos linkeket! :R

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#63) Bubee82 válasza haunty (#61) üzenetére


Bubee82
őstag

A kreatív nyelvtanulós cuccot nem ajánlom

Megosztanád velünk h miért?

(#64) (Darkwood) válasza Bubee82 (#63) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ave Bubee! Mi újság? :)
Tán Te is tanulsz norvégul? ;]

[ Szerkesztve ]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#65) haunty válasza Bubee82 (#63) üzenetére


haunty
csendes tag

A kreatív nyelvtanulás lényege, hogy van egy nagy könyved, amiben két oszlopban mondatok vannak. Egyikben magyarul a másikban ua. a célnyelven. Ugyanezek megvannak hanganyagban. Letakarod a (mondjuk) norvég részt és elkezded átfordítani a magyar mondatokat. Ez megy orrba-szájba.
Így csak a legkitartóbbak tudnak megtanulni egy nyelvet, aki képes napi 2-3 órát ezt csinálni a hét legalább 5 napján. Nekem ez olyan mintha addig verném a fejem az ajtóba, amíg az ki nem nyílik :W , ahelyett, hogy mondjuk megpróbálnám a kilincset.
A módszer egyébbként nem új (a '40-es évekből származik), de olyan ostoba (szerintem), hogy mindenki elhiszi, hogy az. Attól, hogy valami fura, még nem fog működni. Ha mégis érdekel, hogy milyen, szólj és átküldök neked egy könyvet (ingyen és bérmentve, nem pedig húszezrekért). Hát ez a véleményem. Köszi az érdeklődést!

(#66) haunty válasza Bubee82 (#63) üzenetére


haunty
csendes tag

Elolvastam az írásodat Dániáról. Hát nem semmi, amit véghez vittél! Grat!

(#67) Bubee82 válasza (Darkwood) (#64) üzenetére


Bubee82
őstag

Nem, csak dánul szeretnék tudni (meg spanyolul meg .... ) :D

Haunty

Igen, érdekel :K (És kösz :) )

[ Szerkesztve ]

(#68) (Darkwood) válasza Bubee82 (#67) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Hát a norvég nem áll messze a dántól! Ugye az egyik legközelebbi rokona a dán (+ svéd, izland), így egy kis odafigyeléssel kölcsönösen megértik egymást!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#69) mikroii


mikroii
csendes tag

Hellóka,

most találtam rá erre az oldalra. Én is keresek norvég nyelvkönyvet magyarul, mert nem minden nyelvtani szabályt értek angolul. Azt tudom, hogy kábé két éve találtam Sopronban, egy direkt nyelvkönyveket árusító boltban, de akkor nem vettem meg. 2-án utazom le Sopronba, akkor majd újra megnézem és ha megvan még, akkor feltétlen megírom, hogy milyen, meg mennyi, stb. Ja, egyébként én Bergenben tanulok, és majd ott is szeretnék élni, vagy valahol Norvégiában. És aki ott szeretne dolgozni, annak elárulnám, hogy a minimum az alap norvég nyelvtudás. A minimálbér pedig átszámítva 240 e forintocska, de az a minimum! Szóval, mindenkinek hajrá, és sok sikert!

T

ha det bra

(#70) mikroii


mikroii
csendes tag

http://www.stolaf.edu/depts/norwegian/grammar/grammar.html

ja, amíg még nem felejtem el, ezt egy nagyon kedves barátomtól kaptam, nem tudom mennyien ismerik, de hátha valakinek hasznára válik.

:)

ha det bra

(#71) (Darkwood) válasza mikroii (#69) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Üdvözlünk a norvég topic-ban! ;)
Bergenben laksz? Azt mondják, hogy ott ku*va sok eső esik egy évben! Ez igaz? Mennyire beszélsz már norvégul? Az Usborne-féle nyelvkönyvet nézted már? Na, jó sok kérdésem van! :D

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#72) mikroii válasza (Darkwood) (#71) üzenetére


mikroii
csendes tag

szia,

köszi, igen, ott. :) Most jelenleg itthon vagyok, mert le kell vizsgáznom Sopronban, de alig várom már, hogy visszamenjek. Elméletileg január végén, de remélem semmi nem jön közbe (lásd: sztrájk ferihegyen).

Annyira még nem beszélek norvégul, de az alapdolgokat már megértem (két hónapot tanultam). Az Usburne-os könyvet én egyből megtaláltam. Igaz, nem a Libriben (ott még egy útikönyv sem volt), hanem a könyvmoly, vagy mi a neve, könyvesboltban. De mondom, amint ledöcögök Sopronba, rögtön megnézem, hogy mi volt az a könyv, amit még hajdanán nézegettem.

Bergenben sokat esik. De, ahogy az "őslakosok" mondták, nem volt ebben az évben annyi eső, mint szokott volt lenni. Amúgy Bergen - szerintem - gyönyörű, ha esik és gyönyörű, ha hét ágra süt a nap.
Egyébként imádom Norvégiát, úgy érzem, mikor visszatérek, mintha hazaérkeztem volna.

Emellett, nincsenek olyan gondjaim, hogy vajon ki tudom-e fizetni a lakbért, vagy sem. Szóval a fizetések olyan szintet ütnek meg, hogy itthon nem tudnak annyit fizetni, amennyiért én ott kint dolgozok. Ez szomorú, de nem akarok nyomorban élni.

Egyébként jó kis topic, meg úgy az egész. Ha bármiféle kérdésed, vagy kérdésetek van, és tudok rá válaszolni, akkor nyugodtan kérdezzetek.

Ja igen, a bergeni tájszólás kicsit más. És a nynorsk meg dúúrván más! :) Aki hallás nélkül akarja tanulni, annak nehéz dolga lesz! Egyébként van internetes rádió is norvégul, azt is jó hallgatni. (a címét sajnos nem tudom, mert nekem Linuxom van, és abban alapból benne volt - pedig nem is tudtam róla :N )

T

ha det bra

(#73) haunty válasza mikroii (#72) üzenetére


haunty
csendes tag

Hello

Érdekesnek hangzik amit mondasz. Te különben mit csinálsz odakint?

Én is nem rég tanulom a Norvégot és arra gondoltam nem lenne-e egyszerűbb odakint tanulni, mint itthon könyvekből.

Igaz, hogy a feminine gendre használata vidékiesen hangzik és inkább kerülendő?

Sok szerencsét a vizsgádhoz! :K
http://media.hiof.no/

(#74) mikroii válasza haunty (#73) üzenetére


mikroii
csendes tag

Szia,

én a Bergeni Egyetemen tanulok. Illetve Erasmuszos voltam/vagyok, csak itthon nem tudták, hogy mindig is Norvégiában akartam volt élni, és mikor végre sikerült kijutnom, nem fogom csak úgy parlagon elúszni a lehetőséget. Szóval - egy rakat papír, és e-mail után - meghosszabbítottam a kint-tartózkodásom, és az utolsó félévemet is kint töltöm. Majd hazajövök lediplomázni, és újra - akkor már remélhetőleg egy diplomával a kezemben keresek állást.

Amit a feminine gendre-ről írsz, hát őszintén szólva azt se tudtam, hogy létezik. Mivel sajnálatos módon én lemaradtam az egyetemi nyelvoktatásról, ezért magántanaraknál tanultam. Ők meg amerikaiak voltak, és - gondolom - ami nekik nem volt lényeges, azt nem említették meg, vagy csak nem jutottunk még el odáig.

A kérdésedre, hogy kint könnyebb volna-e tanulni, a válaszom: egyértelműen igen! Vannak pl olyan szavak, amelyeket fogalmam sincs, hogy mondják angolul, de norvégul tudom. Itt főleg az általános szókincsben értem, mert pölö a boltban remekül lehet az ételek, meg alapanyagok nevét memorizálni, hiszen látod, meg ha megtalálod, amit keresel, akkor meg is veszed. (itt hozzátenném, hogy a búzadara állítólag van és nagyon drága, de én még nem találkoztam vele :))

Köszi a szerencsét, remélem meglátogat, mert elég zsúfolt lesz az elkövetkezendő két-három hetem...

ha det bra

(#75) haunty válasza haunty (#73) üzenetére


haunty
csendes tag

Hei! Hvordan har dere det?

Darkwood begynte dette temaet for mer enn seks måneden siden. Hvordan går det å lære norsk med dere?

Hvem er interessert i en norsk konversasjon?

Inspirasjonen til Darkwood var musikken, så å starte med synes jeg at det er hensiktsmessig hvis jeg sier hvilken musikken jeg er glad i fra Norge. Disse er Arvinger, Burzum og Kampfar.

Ha det bra! :)

(#76) (Darkwood) válasza haunty (#75) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Na ezt lefordítanád nekem pontosan, mert nem mindenhol értem, hogy mit is akarsz írni!? :B
mikroii: Köszi a választ!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#77) haunty válasza (Darkwood) (#76) üzenetére


haunty
csendes tag

Hello! Hogy vagytok?

Darkwood több, mint 6 hónapja nyitotta ezt a témát. (Itt vétettem egy hibát: nem måneden hanem måneder.) Hogy haladtok a norvéggal?

Érdekel valakit egy kis csevej norvégul?

Darkwoodot a zene inspirálta erre, ezért azt hiszem helyénvaló, ha azzal kezdem én milyen norvég zenéket szeretek. Ezek az Arvinger, Burzum és Kampfar.

Minden jót!

Nos, ezt jelentené, de nem garantálom, hogy teljesen helyes nyelvtanilag. (Bár szerintem az.) ;)

(#78) (Darkwood) válasza haunty (#77) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Takk! :R

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#79) mikroii


mikroii
csendes tag

Sziasztok,

jóhírem van: a bácsika a könyvesboltban utánanéz a könyveknek, szótáraknak. Amint megtud vmit, hív és akkor én is továbbítom. :)

ha det bra

(#80) (Darkwood) válasza mikroii (#79) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Mennyi most egy repülőjegy Bergenbe?
Húúú... remélem van szótára! :))

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#81) mikroii válasza (Darkwood) (#80) üzenetére


mikroii
csendes tag

Ha rámész a www.norwegian.no - ra, akkor ott megtudod nézni, de azért leírom, hogy januárban a legolcsóbb 110 eruó.

És a bácsi mondta, hogy van szótár, mert kértem, hogy azt is nézzen :C

ha det bra

(#82) haunty válasza mikroii (#81) üzenetére


haunty
csendes tag

Most olvastam egy érdekes beszámolót Norvégiáról. Ha elolvasod, Mikroii, légyszi cáfolj meg néhány dolgot! :U

http://origo.hu/vilagkorul/20081218-lillesand-norvegia-iwiw-a-vilag-korul.html

[ Szerkesztve ]

(#83) mikroii válasza haunty (#82) üzenetére


mikroii
csendes tag

sziasztok!

fura egy kicsit az a cikk...
Először is, nem árulja el, hogy milyen végzettsége van. Ha medence-tervezéssel foglalkozott itthon, nem biztos, hogy ott a legjobb és megfelelő mennyiségű álláslehetőségeket kap, vagy talál. A másik, nem tudni, milyen szinten tud norvégul. Az lehet, hogy a férje norvég, de nem az ember férje miatt kap valaki munkát.

"A gazdasági kihívások itt is éreztetik a hatásukat, s valószínűleg sok vendégmunkás haza kell, hogy térjen, mert most sok norvég képzett munkaerő is felszabadul. Ezenkívül, különösen a nőknek, meg kell elégedniük a bolti kisegítő, az óvodai kisegítő, gondozói állásokkal (kórház vagy szociális otthon)."

Ezzel a kijelentéssel totál nem értek egyet. Beszélnek a válságról, mert mindenkit érint, de koránt sincs akkora hatása, ahogy ez a nő leírja, legalábbis egy átlag norvég nem érzi ezt meg. Az, hogy a nőknek mivel kell megelégedniük... Nos, ez is -gondolom- a saját tapasztalata. Mivel ő megelégedett ennyivel, ezt írta le.

Azt, ahogy leírja Norvégiát, nagyon gáz; ne zavarja az a tény, hogy a világ top 5 leggazdagabb országa közé tartozik, tényleg...

Lillesand-ot nem ismerem, tehát arról nem tudok nyilatkozni.
Az, hogy hiányzik a családja, természetes. DE, hogy most már létezik a Norwegian, nem hiszem el, hogy tegyük fel, háromhavonta ne tudna hazamenni.

És könyörgöm! Ki tiltja meg neki, hogy elmenjen moziba, meg színházba? Nyilván azért nem szorgalmazza, mert nem értené meg (másra nem tudok gondolni).
Annyira nem megfizethetetlen.

Az árakkal nagyjából egyet értek, de a kenyér az olcsóbb. Persze vannak a luxus-kategóriák, de szerintem, ha lehetőség van a rozs- és teljes kiőrlésű kenyér megvásárlására, akkor miért adna ki az ember a fehér kenyérre 30 NOK-ot? /kint azok a drágábbak, mert a normál búza - amiből a fehér kenyér készül - termesztési feltételei rosszabbak, mint a más magvaké/
Viszont, hogy az európai árakhoz lenne háromszoros az arány, na azt megint csak kötve hiszem. Inkább mondta volna a magyar árakat. De semmiképpen se tegye egy kosárba így az angol, a magyar, meg a román árakat.

A kórházi, szociális otthonokról, meg iskolákról szintén nem tudok érdemben beszámolni. Azt tudom, hogy Bergenben, a kórházban a vizitdíj 300 korona, ezért igyekeztem nem beteg lenni. A megelőzés ott tényleg vagyont ér!

Ezek a kérdések sem elég nyilvánvalóak: mennyit költ magára, mennyit tesz félre?
Attól függ, ha neki nem kell, hogy jó legyen a haja minden vasárnap, akkor nem jár el fodrászhoz hetente. De nem ez a lényeg. Mi nem tudhatjuk, hogy nekik mennyi adósságuk van, mennyit fizetnek ki erre, meg arra.

Én a saját példámat tudom felhozni, hogy igazából hiányt nem szenvedek sem kulturálisan, sem sportolási lehetőségileg. A sportszer-árak itthon is, ott is drágák. A különbség annyiban van, hogy a tornatermek, gépek nagyon jók, mindennel felszereltek, nem úgy, mint otthon; valamint egy tiszta zuhanyzóban tudok edzés után lezuhanyozni, addig neked otthon be kell érned a "szoci-fílinggel".

A másság nem elfogadása - ezzel sem tudom, mire akart célozni, mert szerintem kevés olyan hely van a világon, ahol annyira az egyenlőség a csúcson van, mint Norvégiában (faji, etnikai, meg az összes más). Ott minden szabad. Pölö, ott láttam először leszbikus párt élőben, akik fogták egymás kezét, fényes nappal az utcán. Nem mintha, ez most nagy szám lenne, de itthon még nem tapasztaltam hasonlót.

Összességében, szerintem ez a nő vagy nagyon rossz passzban volt, mikor meginterjúvolták, vagy egyszerűen csak egy depis pi..a. Ha valaki nem szereti az ottani létet, akkor menjen máshová, vagy ki se tegye a lábát otthonról.

Egy más országban való élés nem csak az ottani fizetést jelenti. Azonosulni kell a kultúrával, az ottani szokásokkal, és nem azon erőlködni, hogy mindent az otthoni képére formáljunk. Egyrészt halva született ötlet, másrészt nem azon kell agyalni.

Csak ennyit fűznék hozzá, no meg kívánom mindenkinek, hogy a saját tapasztalata alapján hozzon ítéletet.

mikroii

p.s.: a szipogás tényleg gáz :K

ha det bra

(#84) frame>24


frame>24
addikt

---> Idag ar du spesielt vakker!

Ez az egy, amit a norvégok tanítottak, hogy köll mondani a szép lányoknak.

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#85) Bubee82 válasza haunty (#73) üzenetére


Bubee82
őstag

Üdv!

Te ígérted h küldesz nekem vmit a Kreatív nyelvtanulásról. Eddig nem tetted, engem meg érdekelne ám :U

(#86) haunty válasza mikroii (#83) üzenetére


haunty
csendes tag

Engem is két dolog fogott meg.
(1) az állítólagos nagy szegénység, lásd lepusztult városok, óvodai-iskolai körülmények, mikor tudomásom szerint Nogvégia a leggazdagabb Skandináv ország, pedig a többieknek se nagyon lehet panaszuk. Az Aftenpostenben olvasom, hogy Oslo-ban nemsokára hidrogénbuszok járnak.
(2) nem szépek a városok... Könyörgöm! És ezt egy magyar mondja?

(#87) haunty válasza Bubee82 (#85) üzenetére


haunty
csendes tag

Beklager! Elfelejtettem. Küldöm az email címedre. Közben megváltozott a véleményem. Tök mindegy, hogy milyen az anyag (persze, amíg nem vezet félre), a lényeg, hogy minél többet gyakoroljunk.

[ Szerkesztve ]

(#88) Bubee82 válasza haunty (#87) üzenetére


Bubee82
őstag

Tak skal du have ;)

(#89) haunty válasza mikroii (#83) üzenetére


haunty
csendes tag

Elfelejtettem valamit. Román árakat említed.

Igencsak meglepődtem a minap román ismerőssel beszélgetve. Mondtam neki néhány számot a magyar viszonyokról (persze forintban) ő meg mindíg átszámolta euróra, hogy megértse. Te mért euróban számolsz? - kérdezem tőle.

Hát kiderült, hogy náluk már mindenhol kint vannak az árak euróban is, nem csak leiben. Ő állami alkalmazottként (kezdő hivatalnok) választhatta, hogy euróban kapja a fizetését. Abban kapja és saját vélemény szerint jól keres! Beszél norvégül, hollandul, angolul. Kérdeztem miért nem megy ki. Válasz: itthon is jól keresek, és odakint csak annyival lenne másabb, hogy mindent előről kéne kezdeni. Na meg náluk 2012-ben lesz euró... nálunk mikor is? Már nem emlékszem.

Egyébként az árak ott is a magyar szint körül vannak. Ugyanúgy ahogy mi nem tudunk róluk semmit, ők sem tudnak rólunk. Azt képzelik, hogy mivel Magyarország tőlük kicsit nyugatabbra van az életszínvonal valami olyasmi lehet mint Ausztriában, szóval tőlük sokkal jobb. Szinte nem hitte el, amikor mondtam, hogy ez köszönő viszonyban sincs a valósággal.

Remélem nem untattam senkit, végül is ez nem egy román fórum. ;)

(#90) mikroii válasza haunty (#89) üzenetére


mikroii
csendes tag

Na igen.

A helyzet az, hogy lassan már mindenhol jobb lesz, mint itthon.
Ezért is nem értettem ennek a nőnek a beszámolóját. Totál úgy tűnt, mintha nem is akarna ott lakni.

Az állásokról meg annyit, hogy tényleg nem mindegy milyen végzettségű vagy, ill. leszel. Én közgazdász leszek, külgazd szakon és érdekel meg szeretem is a nemzetközi kereskedelmet.
Mivel Bergenben ez igencsak jelen van, így - ha minden jól megy - nem hiszem, hogy az itthoninál nehezebb lenne állást találnom.
Az egyik kinti ismerősöm, aki jogász lesz egyszer, ha hajlandó hazajönni és letenni az államvizsgáját, ő egy pizzéria vezetője. Valahogy nem panaszkodott, mikor Kínába ment meglátogatni a nővérét, vagy mikor a szüleihez két-három havonta hazajár. Bár ez is más, mivel nem hasonlíthatsz össze egy háromgyerekes családot egy olyan valakivel, akinek még háziállata sincs a porcicákon kívül.

ha det bra

(#91) haunty válasza mikroii (#90) üzenetére


haunty
csendes tag

Én közgazdász vagyok és megerősíthetem: az itthoninál nem lesz nehezebb munkát találnod. :N

(#92) Bubee82 válasza haunty (#91) üzenetére


Bubee82
őstag

Kösz a cumót ;)

(#93) mikroii


mikroii
csendes tag

sziasztok,

sajnos rossz hírem van: a bácsi a könyvesboltból egyelőre még nem tudott semmit sem szerezni. Voltam a nagykövetségen, és ott azt mondta a fiú, hogy Magyarországon nem lehet magyar norvég nyelvkönyvet kapni, az ELTE is külföldről rendeli. Majd megpróbálom még a bácsit felhívni, hogy ne adja fel a kutatást. A nagykövetségi fiú szerint meg norvég-magyar szótár nincs is! Azért ez nagyon fura!

ha det bra

(#94) (Darkwood) válasza mikroii (#93) üzenetére


(Darkwood)
őstag

A nagykövetségi fiú hülyeségeket beszél: [Norvég - Magyar szótár].

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#95) Ragnarr


Ragnarr
újonc

Üdv mindenkinek!
Megérkeztem újra az elvetemült emberek klubjába! :DD
Tyűű, azóta milyen sokan lettünk! :D
És én még azt hittem valóban el fog "süllyedni" a topic,de szerencsére nem így történt :D
Na, majd holnap átolvasom az összes eddigi bejegyzést, mert már elég késő van...

(#96) (Darkwood) válasza Ragnarr (#95) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Már úgy gondoltam, hogy végleg eltűntél! :D

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#97) Thorgunna


Thorgunna
csendes tag

Hail!Tegnap bukkantam rá erre a topikra.Épp keresgéltem a neten norvéggal kapcsolatban.Nagyon megtetszett a téma,ezért regisztráltam.Letöltöttem a norvég szótárat,és nagyon hasznosnak tartom.Egyrészt zenei stílusom miatt (szeretném megérteni miről énekelnek) , a másik a vallásom miatt. (Asatru) . Nade most nem akarok ebbe belemélyedni,csak annyit,hogy szeretnék részt venni a beszélgetésekben.Persze csak ha nem baj... ;] :DD

(#98) (Darkwood) válasza Thorgunna (#97) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Üdvözlünk a topic-ban és a PH!-n kedves Izabella! ;)

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#99) Norway_Sol


Norway_Sol
csendes tag

Ühmm...sziasztok!:)))
Ma találtam rá erre a fórumra és érdemes volt átolvasnom.
Imádom Norvégiát és addig nem nyugszom,amíg egyszer ki nem jutok oda.Látni akarom a norvég fjordokat!^^
Nos,az egyetemünkön lehetőség van ERASMUS ösztöndíj keretében kijutni...ha valakinek van tapasztalata,akkor kérem ossza meg velem.
Lenne egy nagy kérdésem:
Ha pl. meg van hirdetve Norvégiába mondjuk média szakra,vagy tanítóképzés...stb.,de pl. nincs meghirdetve grafikára,ámbár az ember grafikán húzott le két szemesztert...és Norvégiába akar kimenni ERASMUS-os diáknak...nos akkor mi van?
Járok egy szakra és vajmi kevés esélyem van arra,hogy ezt meghirdessék ott.(Nem grafika,az csak példa volt.-.-")...:S
A másik dolog...én is ezen a Kreatív Nyeltanulásos cuccon gondolkodom,hogy érdemes lenne e belevágni,mert más lehetőséget eddig nem láttam...Norvégiáról meg semmi könyvet nem találtam.:S
Én a Kreatív Nyelvtanulás letakargatós módszeréhez hasonlóan tanultam gimiben a németet, meg az angolt...noha németből érettségiztem, most angolra járok, szóval akarok angol nyelvvizsgát, de mellette elkezdeni a Norvégot is.
Mindig is szerettem Norvégiát, no és a többi északi országot.^^
minden ami hideg és északon van azt szeressük!^^
Hmm...Khmm...kár volt pár éve összeakadnom Margit Sandemo könyveivel...azóta még jobban rákattantam Norvégiára.Zene...hmm...Midnattsol. Úgy tudom ők Norvégok,vagy legalábbis valamilyen Skandináv banda...:)
Még nincs meg egy teljes lemezük sem sajna,csak pár szám...de khmm...
Tapt av Hav,Pa Leting.....nos ezek Norvég dalcímek?Próbáltam a dalszövegekből részleteket webfordítóval lefordítani,de semelyik nyelven nem adott tökéletes választ,pedig mindent végigpróbáltam. Szerintem eleve a szöveg is hibásan van lejegyezve,no mind1.;)
Szóval,kinek milyen tapasztalata van Norvégiával és Norvég nyelvvel kapcsolatban.:) :R

(#100) olloczky


olloczky
senior tag

enyém a 100. post ;) :D tehát nem is olyan elfeledett nyelv ez a norvég ;)

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Norvég nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.