Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Norvég nyelv

Hozzászólások

(#201) commendator válasza Norway_Sol (#200) üzenetére


commendator
csendes tag

Ne aggodj, en sem vagyok Einstein, es nyelvtanulasban szinte mindenki jobb nalam. Jelenleg az vigasztal a tanfolyamon, hogy nem en vagyok a leggyengebb. ( Csak a masodik :D ) Van egy holland, aki meg nalam is rosszabb, ez ad folytonos sikerelmenyt. ( Hiaba na, kell v.milyen viszonyitasi alap, es nem lenezem a hollandot, hanem halas vagyok neki :D )
Milliomos sem voltam, se nem vagyok, a skype-os norvegra meg otthon a masodallasbol futotta. Valamilyen megoldas mindig van! Ja, es idegennyelveket sem beszeltem, mivel oroszt tanultam eloszor, de abbol semmi nem maradt meg. Gimiben ugy erettsegiztem nemetbol, hogy a 12 szituaciot lassankent bemagoltam, igy nem is mindig tudtam, hogy eppen mit es miert mondok. A fosulis angol felejtheto. Igy tehat minden alap nelkul kezdtem a norvegot es sokkal nehezebbenk bizonyult, mintha mar beszeltem volna legalabb egy german nyelvet. Tehat abbol indultam ki, hogy ha nekem sikerul, akkor barkinek sikerulhet. A kreativrol nemcsak rosszatt hallottam, hanem sok jot is. Aki teheti, probalja ki. Jo lenne, ha legalabb egy lecket ingyenesen ki lehetne probalni mindenkinek. Biztos felvennem veluk a kapcsolatot es kotnem az ebet a karohoz. Az almaidat ne add fel, konnyebb lesz mint gondolod. Egyedul az egeszben csak kiartani nehez. :D Szerintem abszolute nem halott ugy...

(#202) (Darkwood) válasza commendator (#201) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Én ezzel úgy vagyok, ha valaki megtanul magyarul, akkor bármelyik nyelvet képes elsajátítani csak akarni kell! Szerintem... :U

[ Szerkesztve ]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#203) commendator válasza (Darkwood) (#202) üzenetére


commendator
csendes tag

Ezzel en is igy vagyok, mindig azt mondom itt mindenkinek, hogy a magyar olyan nehez nyelv, hogy en 30 evig tanultam mire ilyen jol osszejott es egyszeruen ezert nem volt idom mas nyelvet tanulni! :D

(#204) (Darkwood) válasza commendator (#203) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Akkor nem csak én vagyok ezzel így... :)

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#205) Bubee82 válasza commendator (#203) üzenetére


Bubee82
őstag

Ehhez még én hozzátenném, h ha valaki elsajátít egy másik nyelvet a sajátján kívül, akkor a soron következő nyelv már valamivel könnyebb lesz. Számomra például a skandináv nyelvek - a saját meglátásom szerint - könnyen tanulhatóak volnának, mivel angolból elég jól állok és nagyon sok hasonlóságot véltem felfedezni, amit majdnem egy az egyben át tudtam ültetni, így is könnyebbé téve a "tanulást" (idézőjelben, mert nem tanultam szisztematikusan).

Először meg is lepődtem h mennyi minden ismerős (nyelvtanilag). A kiejtés pedig egy külön témakör. Az a nehezebbik része. Emlékszem a gyerekek mindig szívattak a roed, floed, hvidloeg-el :N :D Van valami "mondóka" amiben a legnehezebb "ö"-s szavak vannak belesűrítve :D Már nem emlékszem mi az pontosan. Aki azt perfektül nyomja, az már kiejtésben toppon van :K

(#206) leeate


leeate
senior tag

Találtam általános nyelvtanulási elméletet by Lomb Kató. Azt tanácsolja, a (nyers) nyelvtani szabályokkal foglalkozzunk sokat, olvassunk szövegeket, amikből próbáljuk kikövetkeztetni (nem csak szótárazni) a szavakat, a kiejtést pedig innen-onnan (pl. rádióból) próbáljuk imitálni.

Ez jó, mivel angolul is így tanultam meg úgy ahogy, de nagyon kis idő alatt. Asszem én végülis így fogok próbálkozni a norvéggal is, de egyelőre hanyagolom, mert most majd angolból meg franciából kell vizsgáznom. :(

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#207) commendator válasza leeate (#206) üzenetére


commendator
csendes tag

Igazabol ez azert nagyon nehez kerdes, mert ahany szemelyiseg, annyifele modszer lenne a legoptimalisabb. De kenytelenek vagyunk egy altalanosan elfogadott perspektivara szoritkozni, meg akkor is, ha magantanarrol van szo. ( Mivel altalaban a magantanarok sem hozzank igazodnak, hanem a sajat elgondolasukhoz. Tisztelet a kivetelnek. )

(#208) Nowhere válasza commendator (#207) üzenetére


Nowhere
tag

Szereted a blackmetal-t?

(#209) (Darkwood) válasza Nowhere (#208) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Nem nekem szólt a kérdés, de én szeretem! ;]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#210) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Kezdők Norvég nyelvkönyvét olvasóknak mondanám: A könyv végi nyelvtanrésznél azon belül a névmásoknál megtalálható "han" nem nőnem, - ahogy a könyv írja, - hanem hímnem!

[ Szerkesztve ]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#211) commendator válasza Nowhere (#208) üzenetére


commendator
csendes tag

En meg nem ertem a kerdesed, de ha mar igy feltetted, inkabb a heavy...

[ Módosította: Atlantis ]

(#212) commendator válasza (Darkwood) (#210) üzenetére


commendator
csendes tag

Bingo! A nonem a hun...
Es javaslom az Usborne konyvbol tanuloknak, hogy a foneveket mindig a nevelovel egyutt tanuljak meg, ( mint a nemetben, ) az igeket pedig mindharom alakjaval egyutt, ( jelen, egyszeru mult es befejezett jelen ) mivel igy sok - sok kellemetlensegtol kimelitek meg magatok a kesobbiek folyaman. Az igeket mindharom alakjukkal a konyv vegi tablazatban talaljatok. :)

(#213) (Darkwood) válasza commendator (#212) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Te is észrevetted, hogy el van baszva?

Mod: Ha nagyon idegesít, hogy nincs off-ban, akkor szólhatsz egy modinak, aki abba rakja! :K De ha akarod, akkor én is szólhatok nekik! :B

[ Szerkesztve ]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#214) commendator


commendator
csendes tag

Bocs Mindenkitol, a 211. hsz.-nel nem off-oltam... :W

(#215) commendator válasza (Darkwood) (#213) üzenetére


commendator
csendes tag

En nem vettem eszre, csak miutan irtad. :R

(#216) Norway_Sol


Norway_Sol
csendes tag

Ekkk...megnéztem azt a felolvasós honlapot,amit itt linkelt valamelyikőtök...és ekk...a norvégnál...kari hangjától kiráz a hideg...nem mintha Olav hangja jobb lenne.XD
Élő norvégot kellene hallgatni valahol.:S
Ezek túl géphangok.-.-"

(#217) commendator válasza Norway_Sol (#216) üzenetére


commendator
csendes tag

www.nrk1.no
(enerko 1 ) Norveg Kozszolgalati radio, tv, (tipp: Nyheter - hirek )
Nem lesz egyszeru... ;]

(#218) leeate válasza Norway_Sol (#216) üzenetére


leeate
senior tag

Hei!
Én linkeltem az oldalt, és személy szerint örülök már annak is, hogy megtudhatom, mikor lesz az 'e' betűből 'á' hang meg ilyesmik.. :D (bár nem tudom, mennyire tudja jól a program a szavakat)

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#219) (Darkwood) válasza leeate (#218) üzenetére


(Darkwood)
őstag

[#30]. Ezt olvastad már?

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#220) olloczky


olloczky
senior tag

azt az eget...sokáig nem néztem fel..rengeteget írtatok..

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#221) leeate


leeate
senior tag

Na srácok, kinek hogy megy a norvég? :)

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#222) commendator válasza leeate (#221) üzenetére


commendator
csendes tag

Rendhagyo ragozasu igek, mult idok.... :W Egyebkent nem nehez, csak rengeteg van beloluk!

(#223) Jaccu2


Jaccu2
újonc

Most találtam ezt a fórumot és nagyon tetszik, szinte ez az egyedül használható magyar nyelven. ( norvegnyelv.lap.hu-t kivéve ;)) Szóval vegyük át mégegyszer : minek kell meglennie, hogy teljes legyen a Ny i Norge család? Köszönöm előre is!! :D

(#224) leeate válasza commendator (#222) üzenetére


leeate
senior tag

Azt hallottam, hogy a némethez hasonlóan a norvégban is vannak erős igék, de ugye nem annyira nehéz a nyelvtan összességében, mint a németé?

És egyáltalán mik ezeknek a rendhagyó igéknek a tulajdonságuk? Olyan, mint az angolban, hogy csak múlt időben más az alakjuk, és ennyi? Vagy ennél bonyolultabb?

Semmit nem tudok a norvég nyelvtanról, de mert hogy a francia érettségit ma jól elszúrtam, mostanában megünneplem ezt majd egy kis norvég tanulással :DD

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#225) commendator válasza Jaccu2 (#223) üzenetére


commendator
csendes tag

Nnnna tehat:

1. Tekstbok - ez egy szines, parbeszedes, kepes konyv, nyelvtannal, cd melleklettel, amelyen a konyvben elhangzo parbeszedek szerepelnek. Teljesen norveg nyelvu, ( mint az egesz termekcsalad ) de kulfoldieknek keszult. Szotarral hasznalhato, de ehhez kell a

2. Keresztes Laszlo: Norveg - Magyar, Magyar - Norveg szotar. ISBN 82 994 114 3 2.
Ez egy jo minosegu, kisse hianyos, de hasznalhato szotar, valahol a normal szotar es a zsebszotar kozott helyezkedik el. Ez termeszetesen nem a Ny i Norge resze, de szukseges hozza. Ara kb. 5000 HUF.

3. Arbeidsbok - munkafuzet a tekstbok-hoz.

4. Øvinger i lytteforståelse - Gyakorlokonyv es cd melleklet, a cd-t hallgatva tudod a feladatokat megcsinalni. Tulajdonkeppen szovegertes. Nagyon jo es hasznos.

5. Lærerveiledning + cd. - Tanarkonyv cd-vel. Ehhez meg nem volt szerencsem, de nem is szukseges.

6. Cd-rom med språkøvinger - A csucs. Cd - szoftver, a program magaban foglalja az osszes fenti tananyagot, egy szotar segitsegevel tanar nelkul is min. kozepfoku szintre repit. Hasznalja a geped mikrofonjat is, igy felveheted az altalad mondott szot, majd osszehasonlithatod egy norveg altal kiejtett, ugyanazon szoval. A parbeszedek kepregenyszeruen epulnel fel, ha valamit nem tudsz, a gep megmondja a helyes valaszt. De mindez csak egy kis izelito. Mindez egy cd lemezen.

Vegul, de semmikeoppen sem utolsosorban ( talan mindenek elott ):

7. Kezdok Norveg Nyelvkonyve, Usborne sorozat, Szerzok: Helen Davies es Koszegi Dora. Holnap Kiado. >Kepregenyszeruen minden alapszituacio, szavakkal es rovid nyelvtannal. Ara kb: 2500 HUF.

(#226) commendator válasza leeate (#224) üzenetére


commendator
csendes tag

Jo hirem van szamodra:

Igen, vannak eros es gyenge igek, olyasmi mint az angolban, es csak mult idoben van szerepuk. Pl.

å snakke - fonevi igenevi alak, jelentese: beszelni. Gyenge ige.

Jelen ideju alak: snakker. A jelen idot konnyu kepezni, csak megtoldod egy r vegzodessel.

Mult ido: 1. Ha sima mult ido: snakket. Pl. Jeg snakket. Beszeltem.

2. alak, ha konkret idoponthoz kotodik, pl: Jeg har snakket i går. Beszeltem tegnap.

Amint latod, itt mindket mult ideju alak ugyanaz: snakket, har snakket. A masodik alakhoz mindig hozzavagjuk a har eloteagot. Ezt ugye akkor hasznaljuk, ha konkret idopontot is emlitunk ( tavaly, tegnap, 6 oraja, stb ).

Pelda egy eros ( masneven rendhagyo ) igere:

letige: å være, jelentese: lenni.

Jelen ido: er, egyszeru mult: var, befejezett jelen: har vært.
Tehat: Jeg er - en vagyok, Jeg var i Tyskland - En voltam Nemetorszagban, Jeg har vært i Tyskland i forgårs. Tegnapelott Nemetorszagban voltam.

Vagy egy masik eros ige 3 alakja:

å vinne : nyerni, vinner - nyer, mult ido: vant es har vunnet.

Az eros igek szama az Usborne konyvben kb. 50 - 60 szo.
A szotarban kb. 180 szo.
A gyenge igek helyes alakjara egy ido utan raerzel magad is, meg sem kell tanulnod mindet, persze az elejen a legegyszerubb, ha az utadba kerulo iget mindharom alakjaval tanulod. :Y

(#227) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Ha ma lesz rá időm (holnap mindenképp), akkor innentől kezdve mindig írni fogok ide a topic-ba mondatok norvégul és azt lefordítva magyarra! Szerintem ebből is sokat lehet tanulni! Ha valaki úgy gondolja, hogy csatlakozik ehhez a tendenciához, azzal csak a topic nívóját növelné és nagyon megköszönném! :R
Ahol biztos vagyok a kiejtésben ott zárójelbe oda fogom írni! Én még mindig meg vagyok arról győződve, hogy a norvég nyelvben az egyik legnehezebb dolog a kiejtés!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#228) Atlantis


Atlantis
veterán

Meghoztátok a kedvem a norvéghoz. Mindig is akartam foglalkozni egy skandináv nyelvvel, eddig ugyan a svédet preferáltam, de miért is ne legyen az a norvég? Megpróbálom a topicban szereplő oktatóanyagokat megszerezni, aztán már csak lelkesedés kell és az meghozza az időt is.

Régi álmom, hogy egyszer csatlakozok a vadludakhoz és elmegyek velük északnak. Asszonnyal együtt.

>>>>>>>> Creo Parametric ; Allplan Engineering ; McLaren F1 Team <<<<<<<< "A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg ezért gyakorolják oly kevesen." - Henry Ford

(#229) leeate válasza Atlantis (#228) üzenetére


leeate
senior tag

Na ez az, a végére egész jó kis norvég tanulókört hozunk itt össze :D
Engem a kiejtés zavar igazából

commendator: Köszi az infókat. Azért gondolom neked ez könnyű, mert te minden nap gyakorolhatod használat közben ezeket. :)
Szóval akkor ezek nem fognak egy ilyen angol nyelvtant nagyjából ismerő embernek gondot okozni, mint nekem. Ha jól sejtem, kb. ugyanazok az igék rendhagyók itt is, mint az angolban. (Lehet, hogy a norvég miatt megint megszeretem majd az angolt :D)

Tényleg, erről jut eszembe: nehéz Norvégiában munkavállalásra letelepedni? Mennyire nehéz megszerezni engedélyeket (gondolom kellenek)?

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#230) commendator válasza commendator (#226) üzenetére


commendator
csendes tag

Hogy ne legyen egyszeru az elet, bocs mindenkitol, korabban rosszul irtam le az igek multideju alakjat. Erre csak most dobbentem ra, amikor ujra atolvastam az egeszet.

Jelen ideju alak: snakker. A jelen idot konnyu kepezni, csak megtoldod egy r vegzodessel.

Mult ido: 1. Ha sima mult ido: snakket. Pl. Jeg snakket i går. Beszeltem tegnap. / ezt az alakot hasznalod, ha van konkret idopontod, pl: tegnap, tavaly, 6 oraja, stb. /

2. alak, befejezett jelen , pl: Jeg har snakket. Beszeltem.

Amint latod, itt mindket mult ideju alak ugyanaz: snakket, har snakket. A masodik alakhoz mindig hozzavagjuk a har eloteagot. Ezt akkor hasznalod, ha nincs konkret idopont.

Pelda egy eros ( masneven rendhagyo ) igere:

letige: å være, jelentese: lenni.

Jelen ido: er, egyszeru mult: var, befejezett jelen: har vært.
Tehat: Jeg er - en vagyok, Jeg har vært i Tyskland - En voltam Nemetorszagban, Jeg var i Tyskland i forgårs. Tegnapelott Nemetorszagban voltam.

Vagy egy masik eros ige 3 alakja:

å vinne : nyerni, vinner - nyer, mult ido: vant es har vunnet.

Az eros igek szama az Usborne konyvben kb. 50 - 60 szo.
A szotarban kb. 180 szo.
A gyenge igek helyes alakjara egy ido utan raerzel magad is, meg sem kell tanulnod mindet, persze az elejen a legegyszerubb, ha az utadba kerulo iget mindharom alakjaval tanulod. :Y

(#231) commendator válasza Atlantis (#228) üzenetére


commendator
csendes tag

Ha tudsz norvegul, akkor megerteted magad svedul es danul is. A norvegok azt mondjak, hogy a svedet beszelik, a dant meg inkabb olvassak. ( mivel a dan beszed szerintuk a norveg karikaturaja a sok krakogo, torokhangban bovelkedo akcentus miatt. Bar szerinem a danok meg pont forditva gondoljak... :D )

(#232) Atlantis válasza commendator (#231) üzenetére


Atlantis
veterán

Egyszer nyaraltam együtt dánokkal, nekem ők nem tűntek furcsa beszédűnek. Mondjuk akkoriban franciákhoz voltam szokva és azt a harákolást, amit azok művelnek szerintem nehéz überelni. :)

Amúgy nekem mindegy, hogy norvég, svéd vagy dán, lényeg, hogy skandináv nyelv legyen. Finn szakkörbe jártam szakközépben, hamar elment tőle a kedvem. Azt mondják rokon nyelv, de én semmi hasonlóságot nem véltem felfedezni.

>>>>>>>> Creo Parametric ; Allplan Engineering ; McLaren F1 Team <<<<<<<< "A gondolkodás a lehető legkeményebb munka, valószínűleg ezért gyakorolják oly kevesen." - Henry Ford

(#233) Nowhereman válasza Atlantis (#232) üzenetére


Nowhereman
őstag

Nos a finnel való rokonságunk annyi, mint bármely indoeurópai - vagyis a szanszkrit meg az angol között. Ha belegondolsz, a magyar már elkülönült önálló nép volt, mikor a germán vagy épp a latin népek el kezdtek differenciálódni. A skandináv népek meg úgy 1000 éve élnek nem teljesen különválva önálló létet. Úgyhogy a megtanult norvéggal(ami valszeg bokmal) talán még eted a Koppenhágai dánt, mint a norvégia eldugodtabb helyein beszélt "nynorsk"norvégot.

Utánam a kondenzcsik!

(#234) commendator válasza Atlantis (#232) üzenetére


commendator
csendes tag

Hat a franciak utan teljesen megertelek... ( bar a felesegem beszel franciaul is, es szerinte az is nagyon szep nyelv...)
A finnel meg valoban az a helyzet, hogy a magyarnak es a skandinav nyelveknek biztos, hogy nem rokona! (Az en velemenyem az, hogy a dan szinte ugyanaz, csak a kiejtes lagyabb es dallamosabb a norvegban. Eppen a multkor nezegettem egy dan autos ujsagot es siman ertettem mindent). Sved nyelv detto.

(#235) commendator válasza (Darkwood) (#227) üzenetére


commendator
csendes tag

Kezdemenyezesedre:

Sult er det beste krydder på maten. ( szuelt ar dee beszte krydder po maten ) - Az ehseg az etel legjobb fueszere ( norveg koezmondas )

(#236) Jaccu2


Jaccu2
újonc

Commendator köszönöm!! :DD :))

(#237) commendator válasza Jaccu2 (#236) üzenetére


commendator
csendes tag

A Ny i Norge legnagyobb reszet a netrol is letoltheted, ezen a forumon is talalsz hozza linket.

(#238) leeate


leeate
senior tag

Felvetődött bennem egy kérdés. A norvégban nincs T/1 és T/2 felszólítás? Hogy mondják azt pl, hogy igyunk? "Drikke vi !" :F

[ Szerkesztve ]

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#239) (Darkwood)


(Darkwood)
őstag

Megkésve, de végre elértem odáig, hogy leírhassam, azt amit ígértem!

Szóval:

- jeg (jej) - én meg (máj)
- du (dü) - te deg (dej)
- han/hun/den/det (han/hün/den/de) ő (hímnem/nőnem/az/az) ham/henne/den/det (ham/hene/den/de)
- vi (ví) - mi oss (osz)
- dere (dere) - ti dere (dere)
- de (dí) - ők dem (dem)

Ami nincs kiemelve az alanyesetben vannak, ami ki van az pedig tárgy és részes esetben van.

- Jeg er Béla (jej ar Béla) - Béla vagyok.

- Hvordan går det? (vurdan gor de) - Hogy vagy?

- Hvor gammel er du? ( vur gammel ar dü) - Hány éves vagy?

- Hvem er det? ( vem ar de) - Ki beszél?

- Hva er klokken? ( va ar klukken) - Hány óra van?

- Jeg snakker ikke norsk. ( jej sznaker ikke nosk) - Nem beszélek norvégül.

- Hva vil du ha? (va víl dü ha) - Mit parancsolsz?

- Hvor bor du? ( vur bur dü) - Hol laksz?

- hva er det? ( va ar de) - Mi ez?

- Hvem er du? ( vem ar dü) - Ki vagy?

- Jeg er enig! (jej ar éeni) - Egyetértek!

- Hvor mye koster? (vur mié koszter) - Mennyibe kerül?

Ha bárhol tévedtem volna a kiejtésben, akkor szóljatok és szólok egy modinak!

Kiejtési szabályok lásd a [30-as hsz.-em]!

Folytatása következik...

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#240) Dotn válasza (Darkwood) (#239) üzenetére


Dotn
aktív tag

Szia

Latom mostanaban nem jottel fel a msn-re. Elment a kedved a tanulastol? Bar igazabol jobban teszed ha a Monatol tanulsz mert o norveg allampolgar. Vagyis norveg szulok alltal adoptal koreai lany. Nem tudom,hogy tudtad azt,hogy a norvegok szeretnek mas orszagbol adoptalni gyereket es sajatjukent felnevelni. Ez nagyon popularis itt norvegiaban foleg azoknal akiknek nem lehet gyerekuk valamilyen oknal fogva.

Talaltam egy kis hibat amit kijavitanek neked ha nem veszed zokon.

- Hvem er det? ( vem ar de) - Ki beszél? Ez igy hibas mert nem azt jelenti,hogy ki beszel,hanem azt " Ki ez? "

Es a "meg" mikor ejted akkor igy (mej) En meg itt Trondheimben soha nem hallodtam,hogy igy ejtenek,hogy (måj) de aztan az is lehet,hogy ez egy eltero dialektuskent ejtik igy,mivel sok dialektus van itt norvegiaban.

pl: dere-dokker itt trondheiben alltalaban igy mondjak "dokker" es ugyan az a jelentese ( Ti )

Es nagyon sok ilyen szo es kifejezes van Trondheimben. Ha pl Oslo dialektus tanultal es kijonnel Trondheimbe akkor bizony neznel nagyokat mert kozel a felet sem ertened,foleg azert sem mert erossen szlengben beszelnek ( utcai nyelv ) de ez mondjuk Osloban is megvan. Szeretnek egyszerusiteni leroviditeni a mondatokat.

(#241) leeate


leeate
senior tag

Kösz, hogy jól összekevertek XD
Az én kérdésemre is válaszoljatok már légyszí légyszí légyszí.

Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

(#242) (Darkwood) válasza Dotn (#240) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Ave!

Elnézésetek kérem, hogy mostanában nem voltam fent, de majd elmondom, hogy miért is!

Köszönöm, hogy javítottad, majd szólni fogok egy modinak! :R

Ja igen, a "meg"-nél tudtam ezt a szabályt, hogy ami eg-gel véződik azt ej-nek kell ejteni, mint pl.: a jeg-nél is, de sok helyen áj-jal hallottam! Mondjuk érdekes mód csak ezt a szót a többit nem! :U Ezt is javíttatni fogom! :B

Köszi mégegyszer!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#243) Dotn válasza leeate (#241) üzenetére


Dotn
aktív tag

Szia

A kerdesedre valaszolva. A "drikk vi" az helytelen. Ez a helyes "igyunk" Vi skal ta en drink

vagy-eller "vi må ta en drink" de ezt igy nem szoktak csak ha kijelented,hogy mi most inni fogunk. Alltalaban igy mondjak,hogy Skal vi ta en drink?! Es ebben benne van,hogy most inni fogunk attol fugetlenul,hogy ez igy kerdesnek hangzik. Vannak olyan esetek amit nem lehet szo szerint atforditani,es csak igy tudod mondani.
Viszont ha igy akarod mondani nekik,hogy drikk vi akkor is meg ertik valoszinu de nem helyes.

Remelem segitettem.

(#244) Norway_Sol


Norway_Sol
csendes tag

Na üdv all!:)
Az itt olvasott nyelvleckéitek sokat segítenek....csak a kiejtésen akadok kicsit néha ki.Ilyenkor örülnék, ha valaki lenne a közelembe,aki beszél norvégul...legalább hallhatnám hogyan...:S
Van 1-2 énekesnő, akitől hallgatok norvég dalokat, de az is egy különszám.XD
Mindegy...egyelőre angol nyelvvizsgára hajtok...aztán erasmus...utána meg reménykedek h mehetek a Volda-i egyetemre.:)
Addig még van majdnem egy évem....;)
De jó lenne kimenni...látni a fjordokat, a csodás norvég tájat, a sarki fényt,beszélgetni legalább angolul pár norvéggal,csónakázni,a norvég erdőkben sétálni,kilesni a kolesz ablakán....:)
*álmodozó mód*
Már egyik nap elképzeltem magamat:Este, kollégium, kilesek az ablakon(megj:Pegyük fel tökéletes a kilátás az ékboltra),síkítok egy nagyot,épp látszik az aurora borealis,a társaim hülének néznek.XD
*szeret álmodozni*

(#245) commendator válasza Norway_Sol (#244) üzenetére


commendator
csendes tag

Megertelek, en is. Azert vagyok itt. Bizom benne, hogy sikerulni fog. :)

(#246) dorcikat


dorcikat
csendes tag

sziasztok, örülök, hogy megtaláltam énis ezt a fórumot, hihetetlen mennyien írtatok bele, elolvastam az egészet, bár a végére már inkább ilyen fórumos interaktív nyelvórára hasonlít :]
én tavaly érettségiztem, kihagytam egy évet és most felvételiztem az ELTE skandinavisztika szakára, éppen azon vívódom hogy svédül vagy norvégul tanuljak-e melyik érdemesebb, ilyenek. bár erősen a norvég felé húz a szívem
Ja és egyik kedvenc filmemet is szeretném ajánlani a jelenlévöknek: 'reprise' (szerzők) ment pesten elég sok művészmoziban, norvégül, magyar felirattal, hát csodálatos! nem csak a film de a nyelv is, akik tanulnak mindenképp érdemes megnézni!
tudom hogy elég elfogult lenne tőletek választ várnom a svéd vagy norvég kérdéskörben, de azért ha valaki tud valami okosat örömmel venném a segítséget :]
remélem jövőre már tudok nektek énis norvég nyelvleckéket írkálni ebbe a fórumba :]

(#247) (Darkwood) válasza dorcikat (#246) üzenetére


(Darkwood)
őstag

Hmmm.... hát nem is tudom melyik nyelvet válaszd!? :U ;]

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

(#248) commendator válasza dorcikat (#246) üzenetére


commendator
csendes tag

Koszonom a filmes infot, mar regota keresgeltem hasonlo megoldast ( norveg film, magyar felirat )! A beszelt nyelv tanulasaban talan semmi sem jobb ennel. Arrol nem beszelve, hogy erdekel a film, mint produktum is.

Egyetertek Darkwooddal.... - Es neked is igazad van az elfogultsagomat illetoen. Szoritkozzunk akkor a tenyekre:
- Mindket nyelv beszelt formaja nagyon hasonlo, szinte egyezo
- Norvegia egy homogenebb nemzet, lenyegesen kevesebb a kulfoldi es a keveredes is
- Hasonlo az eghajlat
- Tobb erdo, hegy es fjord van
- Magasabb az eletszinvonal
- Nem EU-s orszag ( szememben, es a norvegok szemeben is ez elony ), de EGT.
- Az oktatas szinvonala talan jobb, az egyik legmagasabb a vilagon

Egy idezettel elve: " Norvegia az a hely, ahol az emberek kedvelik a szokatlan dolgokat. A tavolsagok nagyok, a nepesseg szetszortan el, de a termeszet egyedulalloan szep. Europanak ez a tavoli pontja valoban az ellentetek orszaga, ahol a tradicio tokeletesen keveredik a legfejletebb csucstechnologiaval. "

(#249) commendator


commendator
csendes tag

(#250) (Darkwood) válasza commendator (#248) üzenetére


(Darkwood)
őstag

"Nem EU-s orszag ( szememben, es a norvegok szemeben is ez elony ), de EGT."
Nem csak a Te szemedben! Az egyetlen ország, mely népszavazás útján több ízben (1972, 1994) elvetette a csatlakozást! A probléma az, hogy a politikai elit favorizálj a EU-hoz való csatlakozást! Szomorú, hogy ők így gondolják pedig Norvégiának gazdaságilag semmi oka sincs, hogy csatlakozzon! :( Bevallom, kicsit csalódnék a norvégokban, ha megszavaznák, hogy csatlakozzanak ahhoz a mocskos EU-hoz! :(
Elnézést mindenkitől, hogy egy kicsit politizáltam, de úgy gondolom valamelyest ez is hozzátartozik a topic-hoz!

Én korrekt eladó és vevő vagyok, így elvárom, hogy más is az legyen velem! Ha nem vagy korrekt és átba****, akkor az én szememben egy utolsó patkány vagy és ne találkozz velem az utcán, mert...!

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Norvég nyelv
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.