Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21601) takacsbotond


takacsbotond
őstag

PCX-nél akciósak az Aerocool DS-ek! :K

Próbáltad már kikapcsolni-bekapcsolni?

(#21602) dzoli87


dzoli87
aktív tag

Sziaszok!

Keresek 120x120x12-es ventilátort, csak a Scythe létezik, mert mást nem nagyon találtam?
Köszönöm!
:R

(#21603) Grózi válasza dzoli87 (#21602) üzenetére


Grózi
Topikgazda

3 vagy 4 pin?

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21604) HAuser0


HAuser0
csendes tag

Sziasztok!

Az megoldható szoftveresen, hogy ha akarom, teljesen kikapcsolok egy házhoz tartozó ventit?
Biosban minimum első szint kell, vagy maxon lehet pörgetni, így inkább nincs bedugva a lapba..

Gondolom ha külön kapcsoló lenne bebuherálva, úgy biztos menne, de azt nem szeretném.
köszi

(#21605) dqdb válasza HAuser0 (#21604) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ezt csak az ASUS drágább lapjai és az MSI ECO sorozata támogatja. És ha egy lap támogat ilyen funkciót, akkor szerintem sokkal több értelme van megfelelően nagy és szellős CPU hűtőborda esetén azon leállítani a ventilátort, mint a házét.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#21606) HAuser0 válasza dqdb (#21605) üzenetére


HAuser0
csendes tag

Köszönöm a választ, esetleg ha mégis lenne ötlete másnak, azért szóljon :)
A plusz tanács nem releváns, ugyanis passzív a hűtés, csak ha időnként izzasztanám a gépet, akkor azért bekapcsoltam volna egy ventit (a táp miatt) :)

(#21607) Tikakukac válasza dqdb (#21605) üzenetére


Tikakukac
titán

Giga elég fapados lapjai is tudják, enyém is.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#21608) dzoli87 válasza Grózi (#21603) üzenetére


dzoli87
aktív tag

Szia, 4PIN Prolimatech márkából találtam, egészen jót, de csak Merlinhardvernél találtam.

(#21609) Grafirka


Grafirka
őstag

Udv,
Noctua NF-P14s redux-1200 PWM, ventilatorrol van konkret tapasztalat ?

(#21610) Grózi válasza dzoli87 (#21608) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Azért a gyári adatait nem venném komolyan-slim venti ekkora légszállítással ilyen alacsony zajszint mellett képtelenség.
(#21609) GrafirkaJó venti nagyon,de annyiért van jobb is.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21611) Isual válasza Grózi (#21486) üzenetére


Isual
veterán

Na húgom segítségével beszereltem a 14 cm-es PWM-es SilentWings 2-t.
Hát csalódott vagyok, be kell valljam. Arra számítottam, hogy 750 körüli rpm-mel tudom használni úgy, hogy hangja nem lesz (legalábbis a 12-es Bitfenixhez képest, ami 650-700 rpm között működött).
Ezzel szemben 750 rpm-től már bántóan hallani, így jelenleg 45 fokos CPU hőmérsékletig 610-es fordulaton megy. Így kb annyi hangot generál, mint a szintén be quiet! gyártmányú Pure Power L8 400W-os tápegységem 12 cm-es ventije. Ugye VGA, CPU asztalon passzív.

Egyébként a Bitfenix 12-ese nem is volt így rossz 650-670-es rpm-en. Legalábbis nem volt hangosabb, mint a be quiet! SW2 610-es fordulaton. A légszállítás nem tudom melyiknek nagyobb ilyen beállítások mellett, de talán a 14 cm-es ventilátor azért több levegőt mozgat meg még 610-es fordulaton is mint a Bitfenix 12-ese 650-700-asi fordulaton. Ez egy ilyen kicsi házban azért lehet, hogy fontos.

Mindenesetre nem vagyok maradéktalanul boldog. 800 rpm felett már zavaró a hangja ebben a rendszerben (!), 900-tól meg kifejezetten hangos.

Majd még tesztelgetem, hogy ha a CPU hőmérséklet 45 fok felé megy, akkor milyen meredeken emelkedik majd a fordulatszám és ezzel a zaj, illetve kb mikor kapcsol majd be a CPU fan és milyen hatékony a kettő együtt CPU igényes folyamatok során a hűtésben. És ez mekkora zajjal jár.

Írok majd még. :)

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21612) Grózi válasza Isual (#21611) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Nincs semmi a levegő útjában?Valódi pwm-s aljzatról(attól,hogy 4 pin még nem biztos) vezérled?
Szélzaj vagy motorhang adja a zavaró hangot?

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21613) Isual válasza Grózi (#21612) üzenetére


Isual
veterán

Hát a ház rácsa van a venti mögött, szerintem valódi PWM, de biztosra nem tudom, alaplapom az adatlapomon. Sztem motorhang mert mély, búgó zaj és 800 RPM felett már szélzaj is. De erre se vegyetek mérget, nem vagyok expert a témában... Passz..

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21614) Grózi válasza Isual (#21613) üzenetére


Grózi
Topikgazda

A 800 rpm feletti szélzaj,az oké-teljesen normális.Viszont a búgó motorhang nagyon nem.Ha a cha_fan aljzatra dugtad a ventit akkor próbáld meg átdugni a cpu_fan-ra,ugyanis csak az valódi pwm-s.
Ha így megszűnik a dolog akkor megvan a probléma okozója.Viszont ha továbbra is fennáll,akkor szereld ki és hallgasd meg úgy-láttam már olyat is,hogy a ház rácsozata okozott ilyen hangot.
Viszont ha kiszerelve és a cpu_fan aljzatról működtetve is adja a hangot,akkor mehet vissza gariba ugyanis annak a ventinek nem szabad ilyen hangot kiadni.

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21615) Isual válasza Grózi (#21614) üzenetére


Isual
veterán

Na ez az, amit sajnos nem fogok tudni megcsinálni. Legalábbis emiatt nem nagyon van kedvem szétszedni az egész gépet, mivel baromikicsi, így is csak húgom tudta bedugni a CHA_FAN aljzatba... Lehet 3 pineset kellett volna vennem, a Bitfenix ventik is azok voltak egyébként.

A házba nem csavarokkal rögzítettem, hanem a műanyag pöckökkel és a hozzá adott gumiakármire lett felfogatva. Az jónak tűik, bár nem illeszkedik feszesen a ház rácshoz, de sztem nem amiatt van ilyen hangja. Valszeg ez CHA_FAN aljzat nem jó neki és 3 pineset kellett volna vennem.

Sajnos most kiszereltem azt a gépet, majd csak jövőhéten fogom visszadugni, akkor még kísérletezgetek és megírom a tapasztalataimat, aztán ha nagyon muszáj, akkor szerelek, de mivel baromira körülményes ebben a pici házban ezt előadni, ezért kicsit még tapasztalatgyűjtők, hogy biztos legyen a diagnózis, ha mindenképpen hozzá kell nyúlnom majd a ventihez.

[ Szerkesztve ]

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21616) chester91


chester91
senior tag

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy jól látom-e, hogy egy Asus Maximus VIII Gene esetén a CPU_OPT, CPU_FAN, W_PUMP, CHA_FAN1-4-ig mind hagyományos PWM csatlakozó? Tehát ha PWM-es ventit rákötök, gond nélkül lehet vezérelni?

Előre is köszönöm a segítő válaszokat.

„Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

(#21617) Bélabácsi válasza chester91 (#21616) üzenetére


Bélabácsi
tag

Szia!

Az alaplap könyvében mindenképp kell utalás legyen a FAN csatik típusára vonatkozóan, véleményem szerint az ilyen kategóriájú ASUS lapokon a 4-pines csatlakozók mindenképp PWM képesek.
Nekem ASUS SaberTooth Z97 Mark 1 lapom van, ott mindegyik FAN connector PWM-es, kivéve az ASST_FAN csatlakozókat. A manual-ban a PWM képes csatik GND - CHA FAN PWR - CHA FAN IN - +5V pinkiosztással szerepelnek.

Üdv,

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#21618) Bnorbu válasza Isual (#21615) üzenetére


Bnorbu
tag

Amúgy a Phenomban milyen hőmérsékleti értékeket produkál a konfig?
Bocsi az offért.

(#21619) chester91 válasza Bélabácsi (#21617) üzenetére


chester91
senior tag

Köszi a választ, mondjuk eléggé user error volt, mert néztem is a kézikönyvet, ott egyértelműen le van írva... :C
Mindegyik így épül fel: fan pwm-fan in-fan pwr-gnd; csak az elnevezést más a cpu fan és opt esetében, de a felépítés ugyan ez. Azon filózom, hogy olyan házat veszek majd a laphoz, amin nincs 5.25-ös hely, és akkor nem lesz külön szabályzó, hanem alaplapról mennének a ventik.

„Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

(#21620) zolika15


zolika15
tag

Pwm ventit tudok molex csatirol fix fordulaton hajtani, ugy hogy ne legyen baja(?), ha igen milyen egyszeru es olcso modon??

Zoli

(#21621) Isual válasza Bnorbu (#21618) üzenetére


Isual
veterán

Egyáltalán nem off és jó híreim vannak. :)

Először neked válaszolva. Most úgy van beállítva, hogy a SW2 650-680 rpm-en forog CPU hőmérséklettől fűggően, CPU venit nem forog. Így 32-45 fok között van a CPU hőmérséklet, átlagban 38-40 körül mozog. Játékok során 50 fok körül.
Most csináltam AIDA stressz tesztet és a CPU venti engedi 55-56 fokig melegedni a CPU-t, aztán kapcsol be 4-5-600 rpm-mel, amíg stabilan 50-52 fok közé nem viszi stressz mellett a CPU hőt. Amúgy nem hallani, hogy bekapcsol, olyan 700 rpm felett van annak az Arctic ventinek hangja.
Amint leállítottam az AIDA-t, a hőmérséklet 45 fokra esett vissza és 10 másodpercen belül megint passzív lett a CPU cooler.

Jelenleg 36-38 fokos a CPU, és 670 rpm-en megy mögötte a SW2. Játékoknál 45-50, stresszteszt alatt 55-59 fok, de ilyenkor már bekapcsol a venti és stabilan tartja 50-55 fok között. Majd ha már nem terhelem a procit, kikapcs. Szóval ezzel elégedett vagyok.

Ami a ventit illeti. Tegnap este eszembe jutott és ma reggel be is állítottam, hogy emlékeztem én, hogy BIOS-ban tudtam CHA_FAN-nál is állítani, hogy PWM vagy DC vezérlése legyen és DC-n volt tegnap. Most átraktam PWM-re és így próbálgattam a SW2-t különböző fordulatokon.

Tapasztalataim:

600 rpm alatt hallhatatlan
600-750 rpm között megjön kicsit a hangja, de még nem hangosabb, mint a tápom (Pure Power L8 400W) ventijének a hangja
750 rpm felett már van hallható, diszkrét szélzaj a SW2 felől
800 rpm felett már egyértelműen hangosabb, mint a táp
850 rpm körül már kifejezetten hangos szélzaj
900rpm-től már motorzaj is hallható
1000 rpm a max, ezen kicsi motorzaj és jelentős szélzaj, ami lehet a ház rácsai mögötti lyukak alapján változó mértékű.

Mindenesetre a tegnapihoz képest sokkal jobbak a benyomások és így 650-680 közötti fordulaton halk, viszont szerintem sokkal jobban szívja a CPU coolert és így annak a ventije később kell csak, hogy bekapcsoljon és akkor sem kell 600-700 rpm felé mennie, hogy megfogja a CPU-t. Ez a Bitfenix ventivel sokszor ment 800-900 rpm-ig is el, amikor már lett a CPU ventinek is hangja.

Alapvetően szerintem halkabb nem lett a gép a Bitfenix 12 - be quiet! SW2 14cm csere után, kb ugyanazt a zajt produkálja a SW2 650 körüli rpm-en, mint a 12 Bitfenix szintén 650 körüli rpm produkálta volt. Viszont ez szerintem a méretkülönbségből és talán hatékonyságból adódóan jobban hűti indirekt a CPU-t és jobban forgatja a levegőt ebben a kis házban. Szóval összességében csak elégedettnek kell legyek és ha már sajnáltam a pénzt a passzív PSU-ra, akkor boldogan kell együtt éljek azzal a kevés zajjal, amit ez a be quiet! PSU és az SW2 alapjáraton produkál.

Játék során úgyis van zene, de még akkor is hallhatatlanul kapcsolódik be ebbe a CPU venti 4-5-600 rpm-mel, az ASUS STRIX kártya meg híresen halk terhelés alatt. Szóval minden körülmények között ez egy _nagyon halk PC_, ha hallhatatlannak túlzás is lenne nevezni, de nagyon csöndes.

Majd legközelebb rászánom talán a dupla árat egy passzív PSU-ra egy hasonló rendszerben, de ez nem a közeljövőben lesz, az egész biztos. :)

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21622) Grózi válasza zolika15 (#21620) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Tudod,fix 12V-n vagy ellenállás beiktatásával kisebb értéken is.Más kérdés,hogy vezérelve sokkal jobb lenne-a molex-ről hajtott ventik kora lejárt..
(#21615) IsualAzért a cpu_fan aljzatra átdughatnád-ahhoz nem kell szerelni(és lehet,hogy ezzel meg is oldódik a probléma).

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21623) dqdb válasza Bélabácsi (#21617) üzenetére


dqdb
nagyúr

A manual-ban a PWM képes csatik GND - CHA FAN PWR - CHA FAN IN - +5V pinkiosztással szerepelnek.
Ez pont nem PWM-es csatlakozó kiosztása, hanem olyané, amelyik kizárólag feszültségalapú szabályozásra képes.

chester91: az összes csatlakozó hibrid szabályozásra képes, azaz a BIOS-ban tudod szabályozni, hogy PWM-es vagy feszültségalapú szabályozást (DC mode) szeretnél használni.

zolika15: molex-4 pin átalakító kell.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#21624) Bélabácsi válasza dqdb (#21623) üzenetére


Bélabácsi
tag

Szia!

Valóban igen megtévesztő, de nekem ilyen csatikon mennek a PWN-es a ventik a Saber-en. Ha jól tudom, akkor a PWM +5V-ot használ, ezért sokszor a PWM 4. pin-jét +5V-nak jelzik. Javítsatok ki ha tévedek :)
Az ASUS doksi szerint a chester91 fórumtárs által említett Asus Maximus VIII Gene alaplap 4 pin-es fan csatlakozói PWM képesek.

Üdv,

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#21625) Isual válasza Grózi (#21622) üzenetére


Isual
veterán

Az a baj, hogy fizikailag nem tudom átdugni anélkül, hogy a CPU coolert le ne szerelném.

Ugyebár a CPU_FAN ebben az elrendezésben alul van, a CPU cooler alatt, kb 3 cm-nyi résem van. Lehetetlen kihúzni is anélkül, hogy ne szedném le a CPU hűtőt.

Illetve ahogy fent írtam a BIOS-ban átállítottam DC-ről PWM-re a CHA_FAN vezérlést és az sztem a motorhangot csökkentette. Olyan 900 rpm-nél lehet motorhangot hallani, de akkor már rég hangos a szélzaj, ami 800 rpm felett már ebbe a konfigba túl zajos. 600 alatt tökéletesen hangtalan a venti, 700-ig még halk, 750-nél már hangosabb, mint a táp. Jelenleg 660-680 rpm-en forog és így nem tudom differenciálni a helyemen ülve a PSU és a SW2 hangját. Nyilván ha közelebb hajolok (~20-30 cm-re), akkor elöl (mert ebben a házban elöl, állítva van beszerlve a PSU !!! ) a PSU venti zaját hallom, hátul pedig a SW2 által keltett zajt. A PSU amúgy kicsit magasabb hangszínű (gondolom ott a PSU ház ad neki egy magasabb frekvenciát), az SW2 mélyebb. De a gép előtt ülve (~ 1.2 m-re van a fejem a géptől) egy "közös" zajt hallok, ami még így is halk, de nem lett a rendszer halkabb, mint a 12-es Bitfenixszel volt, ami szintén 650-670-nel pörgött.

Viszont szerintem ezzel a 14-essel jobban hűti a rendszert, jobban szellőzteti a CPU coolert és így a hűtési hatékonyság az javult, később kell valamivel beszálljon harmadik ventillátorként a CPU FAN a storyba.
Ez azért mindenképpen pozitív. :) (Ennyi pénzt mondjuk valszeg nem ért meg:D)

[ Szerkesztve ]

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21626) Bélabácsi válasza Bélabácsi (#21624) üzenetére


Bélabácsi
tag

@chester91

Jobban beletúrva a Saber és az Általad említett Asus Maximus VIII Gene lap manual-jaiba, valóban lehetnek különbségek a két lap PWM képességű csatlakozói között.

Nálam a doksi ezt írja:
1 x CPU Fan connector (moss green) supports both 3-pin (DC
mode) and 4-pin (PWM mode) CPU coolers control with auto
detection support
1 x CPU Optional Fan connector (black) supports both 3-pin (DC
mode) and 4-pin (PWM mode) CPU coolers control
4 x Chassis Fan connectors (black) supports both 3-pin (DC mode)
and 4-pin (PWM mode) CPU coolers control
3 x Assistant Fan connectors (2 x 3-pin, 1 x 4-pin [white])

Nálad pedig ezt:
1 x 4-Pin CPU fan connector
1 x 4-Pin CPU_OPT fan connector
4 x 4-Pin Chassis fan connectors
1 x 4-Pin Water pump connector
1 x Ext_fan header

Az Asus Maximus VIII Gene esetében Q-Fan control résznél pedig PWM módot is ki tudsz választani a BIOS-ban... :F
Ennek kicsit még utána kell olvasnunk.

Üdv,

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#21627) Bélabácsi válasza Bélabácsi (#21626) üzenetére


Bélabácsi
tag

Hali!

Nos, úgy tűnik a real-PWM képes fan csatlakozók csak a high-end Z97 lapok esetében van meg, pl a Z87 esetében 4 pin-es "fake-PWM" csatlakozók vannak.
Itt részletesen tárgyalják a témát, érdemes végigfutni.
Esetleg a megerősítés végett írj az ASUS Support-nak egy levelet, hogy pontosan a Te lapod esetében ez hogy alakul.

Üdv,

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#21628) Bélabácsi válasza Bélabácsi (#21627) üzenetére


Bélabácsi
tag

@chester91

Megint én, a Noctua Support FAQ oldalán remekül össze van foglalva a teljes káosz e témában. A linken belül keresd a "My Noctua PWM fan runs at a much higher minimum speed than advertised, what is wrong?" bekezdést.

Üdv,

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#21629) chester91 válasza Bélabácsi (#21628) üzenetére


chester91
senior tag

Köszi a segítő válaszokat!

Ez egyelőre csak felmerült, hogy esetleg nem a Zalman szabályozóval fogok szabályozni, hanem az alaplapról. Még érlelem a dolgot :D

„Az emberiség ostoba nézetei közül a legostobábbak azok, amelyekkel a jó körülmények között élők a szegények szokásait kritizálják” Herman Melville

(#21630) Grózi válasza Isual (#21625) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Hát akkor a feszültségalapú vezérlés nem tetszett neki.Viszont szerintem felesleges terheletlenül akkora rpm-n járatni,lödd be hőfok arányosan a profilt!Viszont motorhangja továbbra se szabadna,hogy legyen..

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21631) Isual válasza Grózi (#21630) üzenetére


Isual
veterán

Igen BIOS-ban állítgattam.
Szerinted sok alapból a 670 rpm?
Hogy tanácsolod, mennyire állítsam? Asztalon 36-40 fok a CPU, játék közben 50 és 54-55 körül csatlakozik a CPU cooler hozzá. Jelenleg olyan a profil, amin 50 fokig 670 rpm és elméletileg fölötte emelkedik, de valójában annyira nem tud nyilván.

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21632) Grózi válasza Isual (#21631) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Ne biosban állítsd,szedd le az AiSuite 3-t és ott hőfok függvényében lődd be a grafikonon+be tudod állítani,hogy bizonyos hőfokig(pl:45 fok) be se kapcsoljon a venti-vagy ahogy tetszik.Sokkal finomabban tudod állítani mint biosban!

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21633) Isual válasza Grózi (#21632) üzenetére


Isual
veterán

Vicces, de nálam pont a BIOS-ban lehet finomabban állítani. CHA_FAN-ra BIOS-ban 3 hőmérsékletállító gomb van, AISuite-ban csak kettő. És szépen be tudtam állítani BIOS-ban, most 40 fokig 50%-on pörög csak, ami hallhatatlan és csak 40 fok felett kezd emelkedni a fordulatszám. Még azért finomítok rajta, viszont mivel csak ez az egyetlen házhűtő venti, ezért ezen a Fan Off funkciót hanyagolnám. :)

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21634) Isual válasza Grózi (#21632) üzenetére


Isual
veterán

Jelenleg úgy lett beállítva, hogy 40 fokig 560-580 rpm-mel megy, 40 felett emelkedik max 670 rmp-re. Sztem jó lesz ez így, a PSU-nak úgyis van folyamatosan hangja, ez 600 rpm alatt nem hallható, pontosabban 600 rpm alatt a PSU-t hallom csak, nyilván közelhajolva hallhatóvá válik, de az nem számít. :)

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21635) Grózi válasza Isual (#21633) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Akkor a te lapodhoz még a butább AiSuite van-a komolyabb lapoknál először végigmegy a Fantuning,majd onnan egy grafikon segítségével úgy állítod ahogy akarod.[link]
Én lejjebb vinném a minimum fordulatot,amennyire csak engedi.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21636) dqdb válasza Bélabácsi (#21624) üzenetére


dqdb
nagyúr

A negyedik lábon a PWM vezérlőjel megy, így ha azt fixen 5 voltra kötik, akkor nem valósul meg a PWM-es szabályozás. 4 pines csatlakozó és kizárólag feszültségalapú szabályozás esetén szokták ezt elkövetni, hogy a negyedik lábon mindenféleképpen jelet váró PWM-es ventilátorok is hajlandóak legyenek elindulni.

A linkelt topikban vak vezet világtalant kommunikáció zajlik. Nincsen olyan, hogy real és fake PWM. Olyan van, hogy:

négy pines csatlakozó és kizárólag PWM-es szabályozásra képes
1. GND
2. +12V
3. sense/speed/fan in
4. PWM/speed control

négy pines csatlakozó és kizárólag feszültségalapú szabályozásra képes
1. GND
2. speed control/voltage control/fan power
3. sense/speed/fan in
4. NC/+5V/VCC/GND

négy pines csatlakozó és hibrid (PWM vagy feszültségalapú) szabályozásra képes
1. GND
2. speed control/voltage control/fan power
3. sense/speed/fan in
4. PWM/speed control

A ventilátorok vezérlése nem a chipsettől függ, hanem az alaplapgyártók által rápakolt plusz elektronikától.

chester91: ennyi, ráadásul hibrid szabályozású csatlakozó mellett az Asus AI Suite 3 tudását/lehetőségeit is figyelembe véve eléggé nagy hülyeség lenne egy annál garantáltan gyengébb külső megoldást használni.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#21637) Grózi válasza dqdb (#21636) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Ezt betettem az Összefoglalóba!!

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21638) Isual válasza Grózi (#21635) üzenetére


Isual
veterán

Igen én is gondolkoztam rajta, de mivel a PSU-nak ígyis-úgyis van hangja, és ezt meg diszkréten ilyen 550 körüli rpm-en nem hallani, ezért állítottam ennyire, hogy valamennyit azért szívjon a CPU cooleren és legyen valami légmozgás a házban. Aztán 45 fok felett meg szépen felpörög 670-ig, ami még mindig halk, s a főlé nem megy, de ez csak terhelésnél, ami ritka (játék vagy valami CPU igényes tevékenység).
Nekem jó lesz ez így és van valamennyi légmozgás a házban, ami a méretéből adódóan jót tesz neki, felhasználástól függetlenül.

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

(#21639) Bélabácsi válasza dqdb (#21636) üzenetére


Bélabácsi
tag

Köszönöm az összefoglalót! :R Sokat tanultam a témában az elmúlt pár órában :)

Sajnos azt azonban valóban látni kell, hogy a MB gyártók által kiadott manual-ok gyakran elég hibásak/nem egyértelműek :W (és a hibás rész sokszor csak a CTRL+C - CTRL+V áldozata)
esetemben például az alaplapon szerencsére a hibrid szabályozásra képes csatlakozók vannak, ellenben a manual-ban a "+5V" feliratú 4. pin jelölés látható. Számos ASUS Z97-es lap manual-ját átnéztem, van ahol kijavították a doksit, valahol nem. Emellett minden ide vonatkozó ASUS weboldalon és a BIOS-ban is az látható, hogy PWM képesek a Z97 fan csatlakozók és vígan elciripelnek rajta a PWM-es ventik. Ezek után remélem PWM módban is mennek :)
Ha jól látom, akkor az előbb említett linken az tévesztette meg a fórumozókat, hogy az ASUS Saber Z87-n 4 pines csatik vannak és azok nem kezelik a PWM-et. Viszont az ASUS Z87 oldalon nincs is szó PWM-ről és nincs is a specifikációkban.

@chester91
részemről is abszolút az alaplapi képességek kihasználása mellett szavazok, nincs értelme egy külső szabályzót venned külön.
Bár mivel a fentiek szerint nem mindig pontosak az alaplapi doksik ilyen szempontból, én rákérdeznék az ASUS support-nál, hogy most akkor van-e PWM támogatásod.

Üdv,

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bélabácsi

(#21640) zolika15 válasza Grózi (#21622) üzenetére


zolika15
tag

Tisztaban vagyok vele hogy lejart a koruk, ez csak ideiglenesen lenne bekotve ebben a formaban.

Zoli

(#21641) Pudlipötty


Pudlipötty
csendes tag

Kedves Fórumtársak!
Egy számomra érthetetlen problémával fordulnék felétek, ami a következő:
A videokártyám ventilátora(i) önálló életet élnek, ami elég bosszantó hogy bekapcsolás után 100%-on üvölt.
A kártya egy Gigabyte GV-N960OC 4GD..
...de a második... :(
Újonnan vettem egyet. az azt csinálta hogy felpörög, majd le 2-3 másodpercenként. Visszaküldtem gariba, majd kaptam egy másik ugyanolyat, de az is azt csinálja. Az oc guru II- vel elértem hogy ha 900 feletti az alap fordulat akkor nem ugrál. Meg is nyugodnék, de bekapcsolásnál gondol egyet, és az oc guru-ra fittyet sem hányva 3300rpm-ről csúszik lefele szép lassan. Itt érdekesség hogy a gpu 25-28 fokos, a ventilátor pedig 30%-on áll folyamatosan változó fordulatszám mellett.. :F
a videokártya (elvileg) jó, ugyanis a második ami ugyanezt csinálja, ötletem talán még annyi h kompatibilitással lehet gond. (többi hardver: msi b85i gaming, i3 4330, 8GB hyperx fury 16000mhz.)
Előre is köszönöm a válaszokat. :)
Üdv.

(#21642) Grózi válasza Pudlipötty (#21641) üzenetére


Grózi
Topikgazda

A Giga kártyák nem éppen az ideális hűtésükről ismertek...
Én kipróbálnám másik gépben is,ha ott is ezt csinálja-akkor mivel gondolom még garis,mehet vissza gariba!

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21643) Bnorbu válasza Pudlipötty (#21641) üzenetére


Bnorbu
tag

Ha elégedetlenségre hivatkozva a boltnál engedik, akkor próbálj még rá fizetni pár ezret és kérj egy windfroze2 hűtésűt.

(#21644) smiti


smiti
addikt

Sziasztok!

A Lepa Bol. Quiet ventikhez milyen előlapi fordulatszám szabályzót ajánlanátok? Olyat keresek, ami megbírkózna 6 db ilyen légkeverővel. :B

(#21645) Grózi válasza smiti (#21644) üzenetére


Grózi
Topikgazda

Pwm-s ventit feszültségalapon szabályozni? :F
Ha ragaszkodsz hozzá,akkor olyat nézz ami legalább 4 V-ig lemegy,mert a Lepa simán működik azon is.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

(#21646) abridabri válasza smiti (#21644) üzenetére


abridabri
veterán

Ez nem jo ? Igaz igy mind a 6db egyforman lenne szabalyozva.
Vagy egy 5os pwm eloszto kabel. En azzal hasznalom a ventiket .

[ Szerkesztve ]

(#21648) lacus83


lacus83
senior tag

Sziasztok!

Scythe slip stream slim 1600 rpm 3pin jó lehet bordára?
Slim venti kellene 4 memoria modul miatt.
Alaplap adatlapon vagy aláirásban.

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

MSI B460 Tomahawk,I5 10400F Box,G.Skill Tident Z 2X8 Gb 3000Mhz RGB,Megahalems Cooler,LIANLI Lancool III,Samsung 860 Evo 256GB ,Toshiba P300 3TB,LC Power 600W,ASUS ProArt 4060,LG 27GL850B

(#21649) smiti válasza Grózi (#21645) üzenetére


smiti
addikt

Ha tudsz ajánlani 3 pineset a Lepák helyett akkor a csere is szóba jöhet, de az alaplapi szabályzással nem vagyok tökéletesen elégedett.

Egyébként miért probléma ez? Csak azért mert elvileg felesleges vagy okozhat valami gondot is?

(#21646) abridabri - Mire gondoltál ? Mert nem igazán derült ki. :B

[ Szerkesztve ]

(#21650) abridabri válasza smiti (#21649) üzenetére


abridabri
veterán

hoppa lemaradt a link xd

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.