Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:05:31

LOGOUT.hu

Bambu Lab X1 és P1P egy nagy innovációt tett le az asztalra 2022 ben ezzel megzavarva a 3D nyomtatók körüli állóvízet szerencsére!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6851) fabula válasza axlfsi (#6850) üzenetére


fabula
őstag

Szerintem akkor dugul, ha túl gyorsan akarják nyomtatni. A max vol speed korlátozása 2-4-es értékre alaposan korlátozza a nyomtatási sebességet, mindegy, hogy a sebesség fülön mi van beállítva.
Ajánlom minden Bambu nyomtató használónak ezt alaposan elolvasni [link] .
Sok minden világosabb lesz ezzel kapcsolatban :D .

(#6852) 2thletme2day válasza axlfsi (#6850) üzenetére


2thletme2day
őstag

Nyomtattam már többször tpu-t úgy, hogy nem volt kiszárítva a nyomtatás előtt a cucc és csak egy sima zacskóban volt ami nem légmentesen zárt. Dugulásom sosem volt vele. A legnagyobb probléma tpu-nál amit a nedvesség okoz az, hogy mocskosul szálaz ilyenkor és a felületi egyenetlenségek amik tényleg kis buborék formájában jelennek meg a nyomtatott tárgyon.

(#6853) dugesz77 válasza Silent77 (#6838) üzenetére


dugesz77
őstag

Régóta használok Sunlu tpu-t és nálam az vált be ,hogy nyomtatás elött 1-2 órával már szárítani szoktam és onnan is nyomtatom hiába volt elötte szárítódobozba/lezacskózva. Volt egy kis tesztem is érzékeny a nedvességre/beállításokra.

(#6854) borg25


borg25
senior tag

Hátha még láttátok ezeket az értékeket így egybegyúrva:
https://bambulab.com/en-eu/filament-guide

(#6855) Nunder válasza Silent77 (#6848) üzenetére


Nunder
őstag

Én ezekre esküszöm, így 2 kiló TPU után:
- Szárítás fontos, attól lesz szép, kikerülni nem igazán lehet (65-70 fok 6 óra, meg mivel külsőleg veszi fel a gép, így nyomtatás közben is szoktam hagyni, hogy menjen a szárítás)
- Hőfokkal igenis foglalkozni kell. A gyári értékeket nyugodtan el lehet felejteni, még a Bambu TPU esetében is. Ehhez nem feltétlenül kell teszt, hanem a modell nyomtatása közben a szemedre és a füledre hagyatkozol. Pattogás van? Vizes és/vagy magas a hőmérséklet. 5 fokonként csökkenteni. Cloggol? Alacsony a hő, és lehet, hogy részben tömődött a nózi.
- Flow nyugodtan mehet feljebb, bírja a gép. (4.5-5mm3/s volumetric speed még nem okozott gondot)
- Retract fontos, hogy ne szálazzon, nekem ilyenek a beállításaim:

Ezeket nyomom TPU-ból, és eddig nem volt panasz a minőségre:

[ Szerkesztve ]

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#6856) Silent77 válasza fabula (#6849) üzenetére


Silent77
veterán

Köszönöm, este betettem 6 órára a szárítóba, ma újra próbálom. :R Előtte még lehet kap 1 órát, biztos ami biztos.
A linket már akkor elmentettem, felületesen néztem át.
Max vol speed alapból 3.2, de most levettem 2-re, aux fan speed-et 70-ről van 30%-ra.

dugesz77 :R Jól látszik a különbség. Úgyse használtam még a szárítót. Ideje volt.

[ Szerkesztve ]

Legfrissebb Banggood, Geekb, Ali kuponok: https://t.me/kinabolrendelek

(#6857) Joshi


Joshi
titán

Sziasztok. Most értem oda, hogy a kábeleket szépen elvezetve a P1S házán belül, megoldjam az 5V-ra való kapcsolást a 12V-os led szalagomnak. Na most a probléma az, hogy én az 5V-os gyári lednek a kábeléről osztottam le egy 5V-os ágat. Ugye ezen csak akkor van 5V, ha a Bambu Studio-ban (vagy a kijelzőn) bekapcsolom a ledet. Ez a rajz nekem nem jó, mert nekem nincs külön 5V-os táp és Led is. Mit hova kössek, hogy az 5V kapcsolja a 12V-os ledet?

[ Szerkesztve ]

(#6858) ptesza válasza Joshi (#6857) üzenetére


ptesza
senior tag

Olyan relés panel kell majd aminek a reléje 5V tápfeszültség hatására húz majd be. Ezt kell rákötnöd a mostani ledsor helyére. Tehát ha felkapcsolod akkor a relé behúz, Ha ez megvan akkor a 12V-os ledszalagot összekötöd a 12V-os tápegységgel és egy ponton megszakítod az áramkört. Ide kell bekötni majd a relés panel kapcsoló részét. Közvetlenül a 12V -os tápegység után szakítanám meg az áramkört.

(#6859) Silent77 válasza Nunder (#6855) üzenetére


Silent77
veterán

Köszi, ezt a hsz-t nem láttam, egyszerre írtunk. :)
Hőmérsékletet levettem 230-ra, már csak holnap próbálom. Most már project fut.

[ Szerkesztve ]

Legfrissebb Banggood, Geekb, Ali kuponok: https://t.me/kinabolrendelek

(#6860) fabula válasza Joshi (#6857) üzenetére


fabula
őstag

ÍNagyjából jó ez a rajz, nyilván úgy, hogy az áthúzott 5V táp nem kell, a relé bemenetére pedig az eredeti Bambu LED csatlakozóját kötöd be, az fogja kapcsolni a relét (párhuzamosan mehet rá a gyári 5V-os LED is. Így:

Ja és nem ilyen relé kell, mert ez nem erre való, de az elv ez.

[ Szerkesztve ]

(#6861) Joshi válasza ptesza (#6858) üzenetére


Joshi
titán

Ezt a relét ajánlották, elvileg ez pont erre való. Nem hiszem el hogy ez ne tudná amit akarok.

(#6862) fabula válasza Joshi (#6861) üzenetére


fabula
őstag

Hát ha 5V-ra behúz, akkor ez is jó, bár nekem a képről ez nem jön le. Na meg 30V DC 10A (amper) az ugye 300W, ekkora fogyasztású ledsort csak nem teszel rá :D .
Persze ha az egész utcát ki akarod világítani vele ... :DDD .
Ez pl. bőven elég: [link] .

[ Szerkesztve ]

(#6863) Joshi válasza fabula (#6860) üzenetére


Joshi
titán

+ (#6862) fabula

Itt most nem az a lényeg, hogy mennyit bír, hanem egyszerűen miért nem működik akkor, amikor bekapcsolom az 5V-os gyári ledet? Hiszen akkor már van 5V, tehát kapcsolnia kellene. Azért mondtam, hogy nem értek ehhez, nem tudom milyen kapcsolási séma alapján működik ez a relé.

(#6864) Joshi válasza fabula (#6860) üzenetére


Joshi
titán

"Ja és nem ilyen relé kell, mert ez nem erre való, de az elv ez."
Itt ajánlották ezt a relét, na mind1 majd írok Brainnek privit.

ui.: egyébként más is azt írta hogy működik. Annyi, hogy az 5V táp külön nincs, de szerintem nem kéne hogy legyen, ha az 5V-os led már világít. Na mind1, majd meglátjuk.

[ Szerkesztve ]

(#6865) fabula válasza Joshi (#6863) üzenetére


fabula
őstag

Nem a sémával van baj, hanem ez a relé valószínűleg nem húz be 5V-ra, bár a rajzon ugye 5V-os vezérlést rajzoltak.
A #6862 hsz-emben linkeltem, milyet használnék, HW-532 néven keress rá. Ez egy Optoleválasztós MOSFET kapcsoló és működik 5V-ról a bemenetén. A kimenete meg mehet 12V-ról.

(#6866) w580 válasza Joshi (#6864) üzenetére


w580
tag

Észrevétel ,miért nem 24V tápot használod, 24V led szalaggal és akkor mehet gyári tápra 1 bizti beiktatásával.

[ Szerkesztve ]

(#6867) fabula válasza Joshi (#6864) üzenetére


fabula
őstag

Hát erre tényleg 3.3...24V DC van írva vezérlőfeszültségnek, meg még 5V "tápfeszültségnek" is, amit meg kapcsol az 230V AC vagy 30V DC.
Mivel ez szilárdtest relé, ennek úgy látszik, kell az 5V tápfeszültésg is pluszban, hogy működjön. Mivel nem ismerem az áramfelvételét, ehhez kell külön 5V-os táp, ezt ideiglenesen tesztelni bekötheted az AP panel USB-jéról is, így:

(#6868) fabula válasza w580 (#6866) üzenetére


fabula
őstag

Mert kapcsoltatni akarja az eredeti LED vezérléssel az AP panelról.

(#6869) w580 válasza fabula (#6868) üzenetére


w580
tag

oké, oda jó az D4184-M modul csak 24V led szalagot használ, akkor nem kell 12V táp +ba beszerelni :)

(#6870) ptesza válasza fabula (#6867) üzenetére


ptesza
senior tag

Azért nem kapcsol mert az in lábat is testre kell kötni.

(#6871) Joshi válasza ptesza (#6870) üzenetére


Joshi
titán

Akkor az alábbi képen mit hova kötnél? :R

(#6872) 2thletme2day válasza ptesza (#6870) üzenetére


2thletme2day
őstag

A gyári ledre menő 2 kanóc megy a DC- és DC+-ra polaritáshelyesen. Ha ez megvan kapcsolnia kell a relének ha kijelzőről kapcsolod.

(#6873) Silent77 válasza Mr.Csizmás (#6836) üzenetére


Silent77
veterán

Szerencse, hogy ide is bedobtad. Ma jött meg, eszméleten jól néz ki. Veszek is még. :C :R
Élőben sokkal szebb.

[ Szerkesztve ]

Legfrissebb Banggood, Geekb, Ali kuponok: https://t.me/kinabolrendelek

(#6874) Joshi válasza 2thletme2day (#6872) üzenetére


Joshi
titán

Nem kapcsol. :(

(#6875) fabula válasza w580 (#6869) üzenetére


fabula
őstag

Így már jó :C .

(#6876) Mr.Csizmás válasza Silent77 (#6873) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

de ez nem matt :F vagy nem értelek :DDD

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#6877) fabula válasza Joshi (#6874) üzenetére


fabula
őstag

Nem, mert az IN bemenet a relé kapcsló vezérlése.

Kipróbáltad. amit a #6870 hsz-ben petsza írt és linkelt? Mert lehet ennél a relénél az a megoldás, legalább is a videó szerint.
Ha az IN-t nem kötöd földre, akkor az NC állásba kapcsol, neked meg a NO kell.

[ Szerkesztve ]

(#6878) Silent77 válasza Mr.Csizmás (#6876) üzenetére


Silent77
veterán

Matt, csak a kép sz@r. :DDD

Legfrissebb Banggood, Geekb, Ali kuponok: https://t.me/kinabolrendelek

(#6879) fabula válasza ptesza (#6870) üzenetére


fabula
őstag

Köszi, megnéztem, igazad van. Mondjuk én akkor sem ezt a típust használnám :N .

(#6880) fabula válasza Joshi (#6874) üzenetére


fabula
őstag

Itt a kapcsolási rajz, ezért kell az IN-re a földet kötni:

Az IN bemenet diódájának katódjára ugye a föld kell, hogy az optocsatoló LED-je világítson és ezzel bekapcsolja a relé NO kimenetét.

(#6881) Joshi válasza fabula (#6880) üzenetére


Joshi
titán

Akkor így jónak kell lennie?

(#6882) fabula válasza Joshi (#6881) üzenetére


fabula
őstag

Elméletileg igen.

(#6883) Mr.Csizmás válasza Silent77 (#6878) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

á :D lehet benevezek fizukor :C

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#6884) Joshi válasza fabula (#6882) üzenetére


Joshi
titán

Nem jó, a relén pirosan világít a led. :( Mind1, Brain75 privibe azt írta, hogy holnap lerajzolja hogy hogy kell bekötni.

(#6885) Joshi


Joshi
titán

Egyébként ez lesz a koncepció annyiban kiegészítve, hogy a külső táp fölé lesz elhelyezve a plate tartó. Ez azért jó, mert így a nyomtató főkapcsolója előre került, nem kell bénázni hátul. Hozzáteszem, úgy képzeltem el, hogy majd mindent a nyomtató belsejében helyezek el, csak hát olyan szinten nincs hely hogy az borzalom.

Természetesen minden kábel el lesz rejtve amennyire lehetséges, ha egyszer minden összeáll.

[ Szerkesztve ]

(#6886) Emunem


Emunem
aktív tag

Hali, ha nem is most, de a közeljövőben valszeg Bambu tulaj leszek.
Az lenne a kérdésem, hogy egy hasonló szekrénybe zárva hogyan lehet a szellőzést úgy összehangolni, hogy ne melegedjen túl a gépezet? Vagy elég ha különbözö anyagoknál különböző állásban lesz, aztán kezit csókolom? (Minél melegebb kell egy anyagnak, annál kisebb fordulaton, vagy kikapcsolva)

Kb ugyanezt fogom csinálni, csak alulról passzívan kapja majd a levegőt, egy sima porfogós szűrön keresztül, meg nekem nem lesz 3 fiókos, csak 2. Legfelül egy sima pakolós rés lesz. Súlyozni nem tudom, hogy fogom-e, majd eldől mennyire lesz stabil.

Megéri a P1P a felárat amúgy a sima A1-hez képest? Ami nagyon vonzó, az a rezgéscsillapítás, meg hogy tudja az ABS-t. (Módjával)

[ Szerkesztve ]

"... hát persze ..."

(#6887) ptesza válasza Joshi (#6881) üzenetére


ptesza
senior tag

Igen. A videó alapján is ez a helyes bekötés.
Van ott egy jumper. Azt nem próbáltad még?

[ Szerkesztve ]

(#6888) ptesza válasza fabula (#6880) üzenetére


ptesza
senior tag

Megtaláltam azt a rajzot ami egész pontosan arra a modulra vonatkozik. De a lényegen nem változtat. A jumpernek az L állásban kell lennie. Az IN-re testet kötni. Ekkor az optocsatolóban levő jobb oldali LED világít és ezzel billenti a kapcsolást. A zöld led mindig világít a piros csak akkor ha billenik. Tehát az 5V-os rész jól van bekötve.

(#6889) poli27 válasza Emunem (#6886) üzenetére


poli27
Topikgazda

Ha ABSt akarsz akkor p1s kell neked... a zárt ház miatt... Nekem is szekrénybe van, és 2db 12cm venti van benne, amit egy digitális termosztát kapcsol 30 foknál be 27 nél ki :) Hibátlanul megy fél éve kb így :)

(#6890) fabula válasza ptesza (#6888) üzenetére


fabula
őstag

Köszi, én a jumper-t nem is vettem észre a képen, de ebből a kapcsolási rajzból egyértelmű, amit írtál, L állásba kell tenni és a képről úgy látszik, hogy gyárilag alapból H állásban van, úgy pedig nem fog kapcsolni.
Ettől függetlenül fenntartom, hogy én nem ezt használnmám LED kapcsolónak, hanem HW-532-t :D .

[ Szerkesztve ]

(#6891) Emunem válasza poli27 (#6889) üzenetére


Emunem
aktív tag

De kvázi egy dobozban lesz elvileg :DD Akkor elengedem az ABS-t. Így is limit fölött leszek. :U P1P akkor így még megéri, vagy ennyi erővel inkább A1?

szerk: Tudja, csak le kell zárni gyártó szerint , megoldom styrol lapokból, meg maradék plexiből, akad valamennyi.

[ Szerkesztve ]

"... hát persze ..."

(#6892) fabula válasza Emunem (#6891) üzenetére


fabula
őstag

A P1P elég könnyen dobozolható. Én a Vision házat csináltam meg hozzá (amikor vettem, még nem volt P1S) és ugyan úgy mindent nyomtatok vele ASA-ig bezárólag. Csak annyi, hogy tenni kell az MCU-ra (alaplapra) egy kis hűtőventilátort, ha bezárod egy házba.
Én egy 5V-os Sunon ventilátort tettem rá, ami csendes és megbízható, igaz nem vezérelhető, mint a gyári a P1S ben és X1C-ben, de azt meg rendszeresen lecserélik valami jobbra, mert hamar bezajosodik. Engem nem zavar, hogy bekapcsolt nyomtatónál ez a ventilátor állandóan megy, mert szinte nem is lehet hallani, nagyon figyelni kell közelről, hogy észrevegyem.

[ Szerkesztve ]

(#6893) Joshi válasza ptesza (#6888) üzenetére


Joshi
titán

+ fabula

Köszi a jumper L állásában már működik rendesen. :K Itt egy rövid videó a működésről (~30MB). Ahogy nézem nem csak nekem nem volt elsőre egyértelmű, csak ez vigasztal. Köszi a segítséget. :R

[ Szerkesztve ]

(#6894) Mr.Csizmás válasza fabula (#6892) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

p1p-nél nincs tiltva a pwm? vagy simán direktbe köthető? :F

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#6895) Emunem válasza fabula (#6892) üzenetére


Emunem
aktív tag

Valamihez forrasztottad, vagy van szabad dugalj valahol? Vagy egyszerűen USB-s csatisat egy elosztóba a nyomtatóval?

képet lehet kérni? :DD

[ Szerkesztve ]

"... hát persze ..."

(#6896) fabula válasza Mr.Csizmás (#6894) üzenetére


fabula
őstag

Csak direktbe kötöttem az MCU hűtőventilátor JST 4 érintkezős csatlakozó jobb oldali két érintkezőjére, ott van a föd és a +5V.
Az újabb firmware-ban már engedélyezték a P1P-ben is a pwm vezérlést, de amikor még átalakítottam, akkor nem működött. De midegy is, mert nem zavaró így sem, hogy bekapcsolt nyomtatónál állandóan megy. Ezért már nem szedem újra szét és cserélek pwm ventire :N .
Most már a gyári alaplapi ventilátor is menne vele pwm vezérléssel, de az a fórumok alapján nem túl jó minőségű, van akinek 2 hónap után elkezdett zúgni. Az X1C és P1S tulajok is cserélik át Noctua pwm-es ventilátorra.

[ Szerkesztve ]

(#6897) w580 válasza fabula (#6896) üzenetére


w580
tag

Valakinek bármilyen kábel kellene, vagy adapter írjon pm. :))

(#6898) fabula válasza w580 (#6897) üzenetére


fabula
őstag

Köszi, de meg tudok csinálni magamnak mindent, ami kell, mivel kb. 50 év elektronikai hobbista múlt van mögöttem :K . Van minden hozzá itthon :D .

[ Szerkesztve ]

(#6899) borg25


borg25
senior tag

Ha valaki szeretné izzítani az ujjait a vásárlásra, akkor az EU storeban jópár hiánycikkre kiírták, hogy március 10 előtt újra készleten lesz.

(#6900) poli27 válasza borg25 (#6899) üzenetére


poli27
Topikgazda

az egy dolog mit írnak :D Sose az van...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.