Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#11051) Teasüti válasza tbs (#11043) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ez a Photomatix piszok gyors (64 bit/4 mag) és sokat tud a PSP sajátjához képest (1 mag és buta). Lightroom plugin is van hozzá. Köszönöm a tippet! :R

Érdekelne még, hogy ha raw-okat szeretnék összefűzni, akkor előbb elő kell hívnom LR-ben egyesével (gondolom, azonos paraméterekkel?), vagy közvetlen bedobhatom őket ebbe a progiba is?
Mi ilyenkor a bevett szokás?

szerk: ahogy látom ezek a HDR-merge progik főleg az AEB funkcióra vannak felkészítve. De mi van akkor, ha csak 2-3 olyan képem van, amin nincs fokozatos EV lépcső, de akár 5-10 EV különbségek is vannak? Pl. első képen -9,7 EV ; második képen 0,0 EV ; harmadik képen 3,3 EV.
Ilyenekkel is megbirkóznak ezek a programok??

(#11050) Mp3Pintyo
Vmiért ezeket a képeket alig tudom értelmezni. Nem látom benne a teret, mintha egy 2D-s textúrát néznék.

[ Szerkesztve ]

(#11052) Fandango válasza Mp3Pintyo (#11050) üzenetére


Fandango
veterán

Nem akarok kritizalni, mert nincs semmi alapom ra, csak annyit tennek hozza, hogy teljes meretben homalyosak a kepek, egyik sem eles, egyebkent vannak benne jok.

(#11053) Mp3Pintyo válasza Fandango (#11052) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Na ja a Pálvölgyi fotók kézből készültek vaku nélkül 1/10-1/30 záridővel :D Ezért a homály :D Állványt nem cipelek magammal Kéktúra bejáráson :D

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11054) Mp3Pintyo válasza Teasüti (#11051) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Igen, be tudsz húzni raw fájlokat is. De egy kis előmunka a raw fájlokon sokkal jobb képet ereményez, természetesen utána tiff fájlokba mented és úgy húzod be a Photomatixba.

Van benne valami, nem sok időm volt állítgatni, még hátravolt aznap 20km :D

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11055) Fandango válasza Mp3Pintyo (#11053) üzenetére


Fandango
veterán

Nagyon mazo lennel ha meg allvanyt is vinnel ilyen turara, de miert csinaltad ilyen nagy zaridovel a kepeket?

(#11056) Mp3Pintyo


Mp3Pintyo
aktív tag

Őőőő mert kurvára nincs fény? :D
6400 ISO és 1/10 kézből :D Sajna ennyit sikerült összehozni, majd tervezünk barlang túrát is, akkor jobban odafigyelek.

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11057) Mp3Pintyo


Mp3Pintyo
aktív tag

Sajnos az összes HDR készítő progi egyik nagy baja, hogy iszonyatos mértékű zajt generálnak akár a szinte teljesen tiszta képbe is. Ezért nem akartam 6400 ISO fölé menni.

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11058) Fandango válasza Mp3Pintyo (#11056) üzenetére


Fandango
veterán

Na a barlangos kepnel ertheto, hogy nincs feny de a tobbinel ne mond mar, hogy ez problema volt. :U
Vannak kepek ahol a HDR jol mutat de minek eroltetni mindenhol? :F

[ Szerkesztve ]

(#11059) Mp3Pintyo válasza Fandango (#11058) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

A templomos direkt erőltetett, de vigyázz mert egy csomó kép ami annak látszik egyáltalán nem HDR. Pl a Nógrád vagy az Őshaza.

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11060) kemalboy01


kemalboy01
tag

Hol találok olyan maqyar tutorial videót mint pl ez? [link]
Vagy nikon d5100-ról videóbemutatást magyarul????

(#11061) Teasüti válasza Mp3Pintyo (#11057) üzenetére


Teasüti
nagyúr

6400 ISO. :Y
Az én kis szerény gépemen vhol 200-nál van ez a tűréshatár. :DDD
(Bár újabban, mióta rájöttem a digitális képstabilizátor az ellenségem, újra meg kell ismernem a korlátokat)

Gondolom az érzékelő fizikai méretéből adódik a zaj mértéke.

(#11054) Mp3Pintyo
És LR-ben csontra ugyanazokkal a paraméterekkel hívjam elő a sorozat összes képét, mint a 0.0 EV értékű referencia képet? (HDR merge előtt)

(#11062) Mp3Pintyo válasza Teasüti (#11061) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Igen többek között az érzékelő mérete is számít, de pl a feldolgozó proci sebessége is.

Remélem jól értjük egymást.
1 source esetén:
Molyolsz egy rakás beállítást majd lemented -1FÉ-kel. kepnev_n1.tiff
Ugyanezen beállításokkal csak 0FÉ-kel. kepnev_0.tiff
Ugyanezen beállításokkal csak +1FÉ-kel. kepnev_p1.tiff
AEB sorozat esetén:
Minden képnek ua a paraméter, expozíció eltolást meg nem állítasz hisz az már eleve "különböző" mindegyiknél.

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11063) tbs válasza Mp3Pintyo (#11047) üzenetére


tbs
addikt

Nos, mást tekintünk jónak. Asszem. :B

(#11064) Mp3Pintyo válasza tbs (#11063) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Ez így van rendjén :)

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11065) fattyu válasza Mp3Pintyo (#11062) üzenetére


fattyu
veterán

használd a szerkesztést már pls...
5 percen belül írd már egy hszbe amit akarsz.
a hdrről pedig jó esetben mindenki leszokik idővel...

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#11066) Teasüti válasza fattyu (#11065) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Én most ismertem csak meg. Miért fogok leszokni róla később? :P

Csináltam egy egész pofás beltéri HDR képet, és közelebb van a szemem látta világhoz Photomatix után, mint bármi más "egylövetű" kép.

Vagy ezeket hogy örökíted meg jobban?
- az erősen ellenfényes napfelkelte, naplemente
- verőfényes nappal a finom felhős ég és az árnyékos előtér alkotta kompozíció
- belső térben az ablak előtt álló családtagunk

Egyetlen raw-ból nem lehet előhozni ennyi részletet.
Hétvégén pont ilyen helyzetben voltam, nappal szemben (de nem direkt szemből) és az ég kiégett, az árnyékos részek bebuktak. És ez már előhívás után. Ennyit lehetett megmenteni belőle. :(
Ugyanez HDR eljárással sztem sokkal jobb lenne.
Terveim szerint elég csak egy-egy képet készíteni majd a háttérről HDR-ben, majd utána rárakni a multi expókat.

Egyébként hemzsegnek a hibák a képen, de nézzétek el nekem, életem második multi expója, ami ráadásul még panoráma is. :B

[ Szerkesztve ]

(#11067) tbs válasza Teasüti (#11066) üzenetére


tbs
addikt

Akkor ott rossz volt az expó. ;)

Az emberi szem dinamikus érzékenysége ~20FÉ, a statikus pedig ~6FÉ, amit egy jobb érzékelő mostanság meghalad... Onnantól válik egy hdr kép borzasztóvá, hogy az agy számára furán sok dinamika kerül bele. Hiszen az egy statikus kép, az agyunk meg nem hülye - jóesetben... :P :DDD

(#11068) Mp3Pintyo válasza fattyu (#11065) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Igenis csőrmester!
Szar képet lehet csinálni HDR nélkül is meg azzal is. A HDR egy technika az ezer közül amiket lehet használni, kétlem, hogy leszoknának róla az emberek amikor épp pont most kezd belekerülni (5DMark III) ez a funkció a DSLR vázas gépekbe is.

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11069) Teasüti válasza tbs (#11067) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Kiemelném az "egy jobb érzékelő" és a "mostanság" kifejezéseket. Sztem egyiknek sem felel meg az én szerény kis masinám.

Tényleg ott tart már a technika, hogy a beltéri néhány száz lux és az ablakon túli több tízezer lux fényerősség is belefér egyetlen képbe? :Y

(#11070) Mp3Pintyo válasza Teasüti (#11069) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Fene, akkor elavult lett az én 5D Mark II gépem is, sebaj, dobom is ki :) Neked nem kell? :)

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11071) tbs válasza Teasüti (#11069) üzenetére


tbs
addikt

Pocikám, a szemedbe sem "fér" bele... ;) Reális képet szeretnél gyártani, vagy műanyagot.

Olvasd el -> [link], kicsit frissebb infók, mint amiket még én tanultam. De mostmár a jót tudom. Bocs a félrevezetésért az előbb.

(#11072) fattyu válasza Mp3Pintyo (#11068) üzenetére


fattyu
veterán

azért mert a hdr képek 99% oltári giccsfosműanyagokádékszar.
Akkor jó a HDR kép ha nem látszik rajta hogy hdr. Amikor elhiszed a képet úgy ahogy van. Na ez nem szokott sikerülni a készítőknek. Avagy a ló túloldala mindig vonzóbb a csúszkákon. És abban van igaza a kollegának hogy amit elhiszel ránézésre azt ma már egy expóból is elő tudod hozni... Én is kipróbáltam, még a finom megoldást is ahol tényleg csak picit rásegít de kösz nem. És pont mióta értelmes géppel lövök nem is érzem szükségét...

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#11073) Mp3Pintyo válasza fattyu (#11072) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Ha belegondolsz a raw kezeloben torteno csak teruletre hato ecset is tulkepp egy HDR funkcio. A Recovery, fill light, blacks, tone curve fül úgyszint. Ezekkel nagyon jó változások érhetőek el ami lényegében egy soft HDR és nem lesz műanyag a kép :)

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11074) Teasüti válasza Mp3Pintyo (#11073) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Épp ezt boncolgattam feljebb; ezek szerint ráhibáztam.

(#11071) tbs
Azt mondtam közelebb van a szemem világához a beltéri HDR, mint az egy expóból lőtt kép.
És fényképezővel akárhova is célzok, akárhonnét is mérem az expót, közel sem lesz olyan eredménye. Ha az ablakról veszem a mintát, akkor az egész beltér bebukik. Ha a beltérről, akkor meg kiég az ablak. Raw-ból vissza lehet hozni vmennyit (de nem sokat), de az meg már megint dinamika kompresszió, vagyis "soft hdr", ahogy a kolléga fogalmazott. :) Na meg hol kellene fényt mérnem egy általad helyesnek vélt expó esetében? :F

A szemem meg meglepő módon látja a külvilágot is (napsütés), meg a belteret is.

szerk: jah és ez a kép nekem nem műanyag, a színek valósághűek. Még a színhőmérséklet is stimmel. Legalábbis amennyire meg tudom ezt ítélni a laikus szemeimmel. :B

[ Szerkesztve ]

(#11075) Teasüti válasza tbs (#11067) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ezt holnap kipróbálom. Egy 5 FÉ-t átölelő AEB sorozatból készült HDR képet megpróbálok majd utánozni egy sima raw előhívással. Ha ebből indulok ki, akkor nem lehetnek nagy különbségek.
Még ha a primitív gépemről azt is feltételezem, h jó, ha a felét tudja ennek a 6 FÉ-nyi dinamika tartománynak, akkor is meg kell tudnom közelíteni a HDR képet.

Másrészt feljebb már elvetettétek az ötletet. :F

(#11076) qnadam válasza Teasüti (#11075) üzenetére


qnadam
veterán

próbáld ki :)

igazából a hdr nem is korrekt elnevezés, mert az csak a sokbites összeillesztett képre vonatkozik, amiben még benne van az egészen nagy átfogás, és nincs kilapoítva a világossággörbéje :)

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#11077) schawo válasza Teasüti (#11075) üzenetére


schawo
titán

Idióta HDR színeket valóban ugyanúgy megkapod, azt a kevés értelmét, ami lehetne a HDR-nek, azt viszont pont nem adja az ál-HDR.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#11078) tbs válasza Teasüti (#11074) üzenetére


tbs
addikt

Ansel Adams zónarendszerével érdemes eltölteni pár 7végét... Tanulságos. Papír ceruza tapasztalat. :K Jobb leszel utána, mert (legalább) meg fogod ismeri a vázad dinamikakorlátait. És baszol az automata fénymérőre, max tippet kérsz tőle. ;)

Ezek is csak eszközök, amit meg kell tanulni használni a tucatkattingatóktól magasabb szinten. Hiszen (remélem) nem a "kattintgatás" az igazi öröm, hanem a jól megörökített pillanat.

Elmélkedésre -> [link].

(#11079) Teasüti válasza schawo (#11077) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ahol az "ál-HDR" alatt a raw szélesebb átfogását érted?

Egyébként szó volt róla, h ez csak egy technika a sok közül.
Mik léteznek még erre a feladatra?

(#11078) tbs
Köszönöm a tippet! :R
Így van, legalábbis az igényem megvan egy jó kép összerakásához. De se tudásom, se felszerelésem hozzá. :B A kattintgatásról nekem újabban a Facebook profilképek ugranak be. ;]

[ Szerkesztve ]

(#11080) tbs válasza Teasüti (#11079) üzenetére


tbs
addikt

Soha ne fogd a képeid nemjóságát a felszerelésedre!

(#11081) Teasüti válasza tbs (#11080) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Itt most csak annyi járt a fejemben, hogy be kéne szereznem egy "sínt" az állványomhoz, hogy tudjam illeszteni a panoráma képeket, meg kéne még egy kiegészítő, amivel a gépet fel tudom rögzíteni álló helyzetben is. Aztán jól jönne egy Olympus XD kártya is, amivel zöld utat kapnának a gép letiltott funkciói.

Amúgy ez csak egy kis időtöltés nekem (még hobby-nak sem mondanám), amihez tökéletesen megfelel a vázam. Nem mondom egy távkioldás képessége még jól jönne, de hát az nincs. :)

Szóval a hangsúlyt inkább a tudásomra helyezném. :K Ami nincs. :D

Egyébként én is tisztában vagyok ezzel; van aki telefonnal készít kiállításhoz méltó képeket... :))

schawo
De most tbs linkjén lévő emberke is egy szál raw-ból csinált HDR illesztést, akkor most mi az igazság?

[ Szerkesztve ]

(#11082) tbs válasza Teasüti (#11081) üzenetére


tbs
addikt

RAW -> 12-16bit / színcsatorna. Jépeg -> NAGYON jó esetben 6bit / színcsatorna (nem lehet jól megfogni, mert színesség és fényesség értékek vannak "tárolva", nem RGB).

A HDR lényege az lenne igazából, hogy a prezentációs formátumban mutasson jól a kép. Papíron, vagy átlagmonitoron sRGB-ben... Nem az elbaltázott expó korrigálására való. Kompozícióban gondolkodva kell használni. Ha nem látod egy kép előtt, hogy mit akarsz belőle, akkor ne is lődd el...

(#11083) schawo válasza Teasüti (#11081) üzenetére


schawo
titán

Lehet HDR illesztést csinálni egy RAW-ból is, csak értelme konvergál a nullához. Ha a RAW->jpeg átalakítást szeretnéd javítani, arra ott a Lightroom hagyományos csúcsfény-, és árnyékkompresszora, ahhoz nem kell HDR-rel bohóckodni.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#11084) nagyfejü


nagyfejü
őstag

üdv a fórumozóknak!

Kezdő vagyok és lenne egy kérdésem. Pana FZ-38 HD video készités. A visszajátszásnál vékony függőleges csik /szines/ látszik néha . Ez mitől van??

(#11085) Mp3Pintyo válasza nagyfejü (#11084) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Már a kamerán történő visszajátszás során is látod vagy csak a PC-n?

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11086) benvolio válasza nagyfejü (#11084) üzenetére


benvolio
őstag

Ha erős fényforrásnál vagy erős napsütésnél látszik akkor a "természetes velejárója" a CCD miatt. Gépenként változhat az erőssége. Pl.:[link]. Ez a CMOS-nál nincs: [link], de nála meg a rolling shutter van: [link].
Szóval ezek a "hibák" a velejárójuk.

(#11087) nagyfejü válasza benvolio (#11086) üzenetére


nagyfejü
őstag

köszönöm a választ ! Ugyanez van nálam mint az első link ben.

(#11088) Mp3Pintyo válasza nagyfejü (#11087) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Akkor szerencséd van, mert ez csak egy szimpla túlcsordulás, semmi baja a gépednek, csak nehezen bírkózik meg a feladattal ha szembesüt a nap :D

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11089) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Mi van akkor, ha egy digitális fényképező vízszintesen csíkozza a képet? Nem tudok mutatni mintát, mert csak kézből láttam a problémát.
De teljes méretben egyenletes eloszlású vízszintes világos csíkok szelik fel a képeket.

Egy másik gép meg életlen képeket készít.
Mindkettő kompakt és régi őskövületek.

Ezekkel szervízben tudnak kezdeni vmit? Vagy kuka a gép?

(#11090) qnadam válasza Teasüti (#11089) üzenetére


qnadam
veterán

jó eséllyel mindkettő gazdasági totálkár, hacsak nem tudsz szerezni nagyon olcsón ugyanilyen gépet más hibával, és legózni a kettőből egy működőt

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#11091) Teasüti válasza qnadam (#11090) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Értem, köszönöm!

(#11092) flash-


flash-
veterán

sziasztok

az lenne a kérdésem hogy mit javasoltok hogy tároljam a dslr gépem?

zárt helyen(szekrényben),szellős helyen,vagy pedig a fotós táskában bezárva.

melyik a legjobb?

ha a fotós táskában tárolnám nem lesz baja hogy nem szellős helyen van?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#11093) fattyu válasza flash- (#11092) üzenetére


fattyu
veterán

hosszabb távra aztat szokták mondani hogy az obikat ne tárold sötét helyen. Kupak levéve és érje napfény. Gomba nem szereti.

Vázakat meg talpán állva. Szellőzés nem olyan lényeges amennyire én tudom.

a hülyeséget, az embereket, a dugót, az időjárást, a késést, és a várakozást leszámítva szinte mindent jól viselek

(#11094) Mp3Pintyo válasza flash- (#11092) üzenetére


Mp3Pintyo
aktív tag

Szilika gélt is érdemes a gép mellé tenned. Elszívja a nedvességet.

https://www.youtube.com/mp3pintyo AI, Mesterséges Intelligencia, Képkészítés tutorialok, bemutatók

(#11095) tbs válasza Teasüti (#11089) üzenetére


tbs
addikt

Egy csíkozós (rózsaszín vízszintes) 6+ éves Pentax kompakthoz volt szerencsém (most is használódik leányom által) évekkel ezelőtt, abban a Pentax cserélte az érzékelőt. Ingyér'...

Ha izgalmasak a gépek, érdemes megpróbálni, mert azért a gyártók többsége nem magyar és értelmesen viszonyul a szavatossági problémákhoz. :K

(#11096) flash- válasza Mp3Pintyo (#11094) üzenetére


flash-
veterán

köszi

kupakot tényleg érdemes levenni?
akkor nem fog úgy gombásodni?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#11097) j.bravo válasza Teasüti (#11089) üzenetére


j.bravo
addikt

Ha "elismerten" szériahibás érzékelő, akkor szinte biztos cserélik ingyér', ahogy tbs is írja. Volt pár ilyen :) Egy próbát megér.
Ha nem ilyen, akkor a gyártó hozzáállásán múlik. Egy próbát akkor is megér :)
A szoruló mechanika már nehezebb ügy.

tbs: nem tudom, írtam-e, anno a FF negát végül a lab4art-ba vittem, mert 5-renem értem oda sehova, és csak ők voltak nyitva 6-ig. Összehasonlítási alapom nincs mondjuk, de nem rossz szerintem. Ők csak kocekánként szkennelnek nemolcsóér', de teljes tekercs szkenre elvitték ide. Abszolút nézhető az eredmény.

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#11098) Peetry válasza fattyu (#11093) üzenetére


Peetry
senior tag

ezt komolyan mondod, hogy kupakot levéve tárolja az obit? te így tárolod?
naponta hányszor takarítod?

(#11099) tbs válasza Peetry (#11098) üzenetére


tbs
addikt

Öööö, ami nincs vázon, azt én is így tárolom. A szervereim mellett por és légnedvességmentes környezetben. Változtassak szted ezen a ~20 éves szokásomon..? :F

szerk.: J.Bravó kollegina, örülök, hogy ment. :K

[ Szerkesztve ]

(#11100) Peetry válasza tbs (#11099) üzenetére


Peetry
senior tag

nem mondtam hogy ne tárold így, de én még soha nem hallottam hogy kupak nélkül kell tárolni. nekem mondjuk nincs por és nedvességmentes szervertermem, ellenben a pesti utcáról elég szmog jön be, és nem örülnék ha tele menne porral állásában, ezért inkább kupakolok.
amugy hallottam már olyat hogy 10-enx évig táskában kupakkal tárolták, és nem gombásodott, csak a nedvességre kell figyelni. szóval ezügyben kiváncsi lennék mások véleményére is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.