Hirdetés

2024. június 8., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#10351) qnadam válasza Teasüti (#10350) üzenetére


qnadam
veterán

kompakt gép? szinte biztos, hogy nem lesz gond, főleg ha lerekeszeled kicsit, széles állásban egy métertől kb végtelenig éles lesz a kép.

állványra teszed a képet, kikapcsolod a képstabilizátort, ha van, ellövöd az első képet, lehetőleg távkioldóval (nehogy elmozduljon), majd sorban a többit.

utána ezeket összerakod egy képbe, mindegyiket külön rétegre, az áttekinthetőség kedvéért a legközelebbi alak rétege legyen legfelül.
fogod a felső réteget, és körberadírozod magad nagyjából, árnyékkal együtt. ha ez megvan, megcsinálod ugyanezt az alatta levővel, majd sorban az összessel. ha nem lógtál sehol bele a másik példányodba, se az árnyékod, és nem mozdult el a gép, meg a fény sem változott, akkor gyakorlatilag kész is vagy :)

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10352) Teasüti válasza qnadam (#10351) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Távkioldást sajnos semmilyen formában nem támogatja a gép. :(
Így érdekes lesz, tudom.
Idáig értem a lényegét, de mi van akkor, ha bonyolódik a helyzet? Megoldható pl. hogy kezet fogok saját magammal (csak érzékeltetésképpen), vagy az átfedéseket nem fogom tudni kezelni? Csak ötlet szintjén lenne pl egy no kontakt, semi kontakt harc jelenet is, ezt inkább felejtsem el? Nem kell nagyon bonyolultra gondolni, teszem azt „csak” egyik alak rúg egyet, másik alak meg elhajol, rámozdul, stb. Technikailag nincs, vagy csak marginális átfedés lenne, az árnyékok kérdésesek inkább. Ehhez hasonló jelenetet képzeltem. Vagy inkább a fantáziámban létezhet csak? ;]

Másik dolog meg, ha erdős, bokros hátterem van, akkor gondolom anomáliáktól fog hemzsegni a kép, mikor az elsőre ráhúzom a további képrészleteket.

szerk: képstabilizátor miért ellenség? Kézikönyv annyit említ csak a működéséről, h megnöveli a záridőt. :F

[ Szerkesztve ]

(#10353) tbs válasza Teasüti (#10348) üzenetére


tbs
addikt

Okéoké, sejtettem ám. :D

Színek és EV beállítása utólag lehetséges, de nemkicsit munkás.

35mm -> elég nagylátó, hogy az 1/200-adba ne mozduljanak az emberek, illetve a mélységélesség miatt (NAAAAGY mélységélesség szűk rekeszen) necces fölötte egy jól megvilágítottnak tűnő ám a valóságban öléggé fényszegény helyen történő fotózás...

ui.: Némá..! Most jut eszembe, hogy nézd meg a Hugin nevű csodaizét. Hátha rá tudod venni a feladatra. (De PS/PSP/GIMP/ETC-hez képest nehéz lesz...)

(#10354) Teasüti válasza tbs (#10353) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Napos outdoor erdős helyszínt tervezek, ahol remélhetőleg nem szenvedek hiányt a megvilágításban. :) Bár legkisebb iso-nál nagyon hamar elfogy az objektív (1:2.8) még szikrázó napsütésben is akár. :U

(#10355) copass válasza Teasüti (#10352) üzenetére


copass
veterán

időzítő az csak van rajta nem? klatty és futás pozícióba!:D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#10356) Teasüti válasza copass (#10355) üzenetére


Teasüti
nagyúr

:DDD ...jah.
De egy-egy trükkhöz sztem mindenképp kell majd vki, aki elkapja a pillanatot. A pózolós részét valóban meg lehet csinálni idözítővel is. :C

Meg remélem azért egy-egy fokos elmozdulás még elfér a képeken, mert még állvánnyal sem lesz kőmerev a gép.

Polárszűrő sokat dob a napos kültéri képeken?
Milyen nagyságrendben vesztegetik az előtétlencséket? Ha ilyen egy-két ezer forintos tétel, akkor kötelező vétel. :B
Fényt mennyire blokkolja egy ilyen lencse? Észreveszi a kamera?

Bocs a sok kérdésért, de nekem nagy segítség. :R

[ Szerkesztve ]

(#10357) qnadam válasza Teasüti (#10352) üzenetére


qnadam
veterán

minél bonyolultabb a helyzet, annál pontosabban kell maszkolnod a rétegeket :) (ja igen, rétegmaszkkal praktikusabb, mint radírral, mert a maszk rendesen szerkeszthető marad)
ha pl az egyik rétegen kitakarod a másik réteg árnyékát, azzal nincs baj, csak akkor az előrébb levő rétegen pontosabban kell körbevágnod magadat.

a háttérrel nem lesznek anomáliák, mert az az alapvető cél, hogy a háttér nagyobbrészt egy képről származzon (ezért érdemes lemaszkolni rendesen az elülső rétegeket, és csak a háttéren meghagyni a bokrokat), de ha nincs nagy szél, akkor akár mindegy is lehet, próbáld ki :) az ideális az volna, ha a hátsó réteget kivéve mindegyik rétegen csak te maradnál pontosan körbevágva, akkor nincs illesztési hiba, de ez az esetek nagy részében felesleges pluszmunkát jelent, sokat.

ha csak záridőt rövidít (meg érzékenységet tol fel), akkor nem ellenség az illesztés szempontjából, csak a zajt növeli :) optikai stabilizálásnál mivel egy lencsetag vagy az érzékelő mozog, ezért nagyon picit változnak a képszélek a képek között.

egyébként kis elmozdulás nem katasztrófa, csak a szerkesztés elején pont egymásra kell húzgálni a rétegeket.

a kézfogós meg egyéb összeérős dolgok pedig már tényleg csak a pontos körbevágáson múlnak, meg hogy meg tudod-e lőni úgy a két felét, hogy összeillesztve hitelesnek tűnjön, ez a rész viszont tényleg nehéz ügy :)

szerk: egy jó polárszűrő nem 1-2e forint, és elég sok fényt elvesz :) viszont a bárányfelhős eget elég drasztikusra tudja alakítani.

szerk2: igazából egyszer csináltam ilyet (mármint amikor lett rendes végeredménye is), sok évvel ezelőtt, sikerült is rengeteg hibát elkövetni :D meg ez egy más megoldás, panoráma. képek elkészít, panorama factoryval összeilleszt, többrétegű psd elment, aztán lehetett játszani a maszkokkal. ez lett belőle, vannak rajta hibák persze így is, de azért 45 centi szélesre nyomtatva nem nézett ki rosszul :)

[ Szerkesztve ]

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10358) qnadam válasza qnadam (#10357) üzenetére


qnadam
veterán

ja meg van egy rendesen soha el nem készített, nem igazán átgondolt prototípus. de majd egyszer :DDD

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10359) Teasüti válasza qnadam (#10358) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Gondolom itt csak egyszer kellett beállítani a gépet. :K
Én nem látok hibákat a képen.

Amúgy mennyire tervezted meg a jelenetet helyszín szempontjából?
Gondolom hasznos lehet pl előre kimérni akár mérőszalaggal, h ki hol legyen a képen.
Amúgy én is ilyen szélesvásznú képet szeretnék összehozni, mint a linken lévő képed, de panoráma esélytelen. :)) Már csak azért is, mert a gépem csak olympus márkájú xd kártyával lenne hajlandó panorámázni (aminek az okáról fingom sincs, de a szemét válogatós :U) .
Úgy tervezem, h egyszerűen csak kivágom a hasznos - ami 851*315 adta képarány lesz ;] - képterületet az eredeti 4:3-as arányúból.

(#10360) qnadam válasza Teasüti (#10359) üzenetére


qnadam
veterán

nem volt komoly méricskélés, de figyeltünk arra, hogy nagy egymásbalógások ne legyenek. meg ezen nincs rajta az összes ellőtt kép, mert némelyik nagyon egymásba lógott volna :)

megcsinálhatod kivágva is, ha eléggé hátra tudsz menni, de az utólag illesztett panorámához nem kell spéci kártya, csak (lehetőleg) azonos beállításokkal ellőtt képek. a gépi illesztéshez kellene, de az ehhez a feladathoz egyébként sem nagyon lenne alkalmas. ha panorámaként csinálod, mindenképp hagyj kellően nagy átfedést, hogy legyen miből kivagdosni a rétegeket :)

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10361) DomToretto


DomToretto
tag

Helló,

FUJI AX 300 vásárlását tervezem. Van valakinek infója arról, hogy a HD videófelvétel hossza limitálva van-e?

Mennyi a felvétel max hossza?

Előre is köszi

(#10362) Dr V válasza DomToretto (#10361) üzenetére


Dr V
őstag

AZ összes fényképezőnél a videófelvétel hossza max 30 perc (1 snitt hossza), mert a hőnszeretett euban van egy rendelet, ami alapján videókamerának minősül a termék, ha 30percnél hosszabb videót tud rögzíteni és mint ilyenre adót vetettek ki...
Szal max 30perc felvételenként, fájlméretben nem tudod, h mi a korlát.

(#10363) DomToretto válasza Dr V (#10362) üzenetére


DomToretto
tag

Köszi az infót.

És azt lehet tudni hogy az említett modellnél is 30perc, vagy kevesebb?

(#10364) Zozzant válasza Dr V (#10362) üzenetére


Zozzant
addikt

Tényleg? TZ7-nél 15...

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#10365) Teasüti


Teasüti
nagyúr

PSP és PS közül melyik intuitívabb? PS-t csak képeken és videón láttam eddig, lényegesen letisztultabb interface-e van, mint a PSP (9)-nek(, amit most használok).
Viszont a gépem Olympus tömörítetlen fájljait nem ismeri ez a verzió, az újabbakban meg megváltoztatták az interface-t alapjaiban. Szóval, ha újítanom kell, akkor lehet bepróbálkoznék a PS-el, ha az ember barátabb. Szerintetek?

(#10366) tbs válasza Teasüti (#10365) üzenetére


tbs
addikt

Ne. PSP, ha már használtad. PS logikája gyökeresen más (menü, bill. parancsok tökéletesen zavarosak), meg fogsz kergülni. Használják csak a sznobok. ;)

(#10367) Balinov válasza Teasüti (#10365) üzenetére


Balinov
félisten

Lightroom-ban nem gondolkozol?

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#10368) tbs válasza Balinov (#10367) üzenetére


tbs
addikt

(Jajjj... Nem az a téma... Amúgyis. Drága az mindenkinek. ;] )

(#10369) Balinov válasza tbs (#10368) üzenetére


Balinov
félisten

ize, lehet tompa vagyok az egesznapos munka utan, de nem ertem :U

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#10370) copass válasza tbs (#10368) üzenetére


copass
veterán

LR4 most 150 dolcsi, az nem sok annyira.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#10371) copass válasza Teasüti (#10365) üzenetére


copass
veterán

ps,de próbáld ki a gimp-et! :DDD
gonosz vagyok?! :D

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#10372) tbs válasza Balinov (#10369) üzenetére


tbs
addikt

Egy multiléjeres összevágó problémán rágódott a kolléga. LR-ben ez vicces lenne. ;)

(#10373) Balinov válasza tbs (#10372) üzenetére


Balinov
félisten

Jogos, azt hittem ez egy kulonallo kerdes, de most hogy mondod, a tema alapvetoen ugyanaz maradt :B

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#10374) Teasüti válasza copass (#10371) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Gimpet utoljára középsuliban raktak elém és nagyon utáltam. PSP után olyan volt nekem, mint win után a linux. Oda születni kell, mint a linuxhoz. :P Az csak akkor menne, ha előtte nem használtam volna soha mainstream képszerkesztőt és nem keresném benne a megszokott eszközöket.

Akkor maradok psp vonalon, bár annó is már a 9-esig volt csak baráti.

szerk: amúgy kipróbáltam a technikát, össze is jött, majdnem jól elsőre. :)
A hátterem nem lett ugyanolyan az összes képen, mivel vakuval beltéren lőttem és most látom csak az ilyen „összehasonlító” képeken, h mennyit számít a fény visszaverődése. :Y
Csak pislogtam, h jééé raytracing módjára meg lehet figyelni a változásokat a fény útjában, ahogy a szoba különböző részeiben pózolok. :)

[ Szerkesztve ]

(#10375) tbs válasza Teasüti (#10374) üzenetére


tbs
addikt

Nos a Gimp az a PS-t koppintja ahol tudja... Néhol jobb, néhol kevésbé. ;)

(#10376) Teasüti válasza tbs (#10375) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Oh... Akkor nem kell ps. :DDD
Ingyenes koppintáshoz képest (régen legalábbis freeware volt) viszont nem is rossz.

(#10377) qnadam válasza Teasüti (#10374) üzenetére


qnadam
veterán

azzal is számolj, hogy a vaku jó eséllyel automata, tehát valószínűleg nem ugyanakkorát villant mindegyik képen.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10378) tbs válasza Teasüti (#10376) üzenetére


tbs
addikt

Nos GPL (user szempontból free) még most is, és lassan produkciós célokra is alkalmas lesz. Most is az, csak ismerni kell a korlátait. Szeretem, pár dolog pl. ebben jelent meg először - csak aztán a PSben/többiben. (Pl. seam carving resize...)

(#10379) BEE válasza tbs (#10378) üzenetére


BEE
addikt

Mostani Gimphez tudsz valami gyorstalpalót magyarul ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#10380) tbs válasza BEE (#10379) üzenetére


tbs
addikt

Magyar Gimp..? :DDD Összeröffenhetünk. Lassan kéne is. Werttzui is próbálkozik... A hó végefelé, hö..? ;)

(#10381) copass válasza tbs (#10380) üzenetére


copass
veterán

anyámborogass magyarúúúúl? én ps-en megkarmoltam magam amikor vki megkért hogy segítsek nek ps-ben, nézem hogy ez mi? öcsém magyar felület ááááá!:D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#10382) BEE válasza tbs (#10380) üzenetére


BEE
addikt

Ha hiszed ha nem, Werttzui tegnap vett egy 16-45-öt ! :K

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#10383) BEE válasza tbs (#10380) üzenetére


BEE
addikt

Ja, hóvége jó lesz, megbeszéljük.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#10384) JetiRulez


JetiRulez
őstag

Helló!

Kaptam kölcsön egy régi fényképezőgépet, hogy próbáljak meg életet lehelni bele, mert rossz az akksija és nincs meg a hozzá való adapter. Van a gépen egy adapter csatlakozó, amire 5V van írva. Nekem a leggyengébb adapterem a VHS kamerám 6.2V-os töltője. Szenvedhet károsodást, tönkremehet a fényképező attól a bő 1V-os túlfeszültségtől, vagy rádughatom?

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#10385) Teasüti válasza qnadam (#10377) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Én eddig úgy tapasztaltam, h nem automata. Beállításaiban legalábbis nincs ilyen opció, fényértékeket lehet szabályozni +-2 egységben. Meg ha tényleg szabályozza magának, az elég kicsi tartomány lehet, mert szemre eddig mindig ugyanakkorákat villantott.

De lényegében mindegy is, a projektemben nem játszik szerepet.

Amúgy psp-ben hogy tudom szinkronizálni a képek fényerejét? Van vmi mintavételi lehetőség két fájl között?

JetiRulez
Az erősen tűréshatáron kívül van már sztem, én nem dugnám rá. Ilyen kis feszültségeknél tizedvoltos nagyságrendű tűrések vannak csak.

[ Szerkesztve ]

(#10386) qnadam válasza Teasüti (#10385) üzenetére


qnadam
veterán

szemre ugyanakkora, meg hasonló körülmények hasonló villanást eredményeznek, csak nem pont ugyanakkorát :) a +-2 valószínűleg az automatikát korrigálja.

psp-t nem ismerem, valami megoldás biztosan van rá, de jó eséllyel a képminőséget is rontja, meg nem is lesz ugyanolyan, szóval ha van lehetőség rá, inkább manuális módban fotózz.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10387) Teasüti válasza qnadam (#10386) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Manuális módban fotózok. :)
Megnéztem a kézikönyvet is újra, de még jelét se látom annak, h automatika szabályozná a vakut. Az un. auto mód meg csak ki-bekapcsolja fényviszonyoktól függően. De ha mégis, akkor meg két egymást követő kép mozdulatlan kamera és azonos környezet mellett ekkora különbséget megenged magának? :U

Ha raw-ban fotózok, akkor nincs minőségromlás, vagy igen? Amennyire tudom a színtér korlátaiba ütközve van csak veszteség, ha mondjuk lecsökken a dinamika tartomány.

szerk: más. Érdemes a monitoromhoz felrakni hozzávaló icc profilt? Vagy laikus szem kb annyit lát belőle, mint tyúk a szivárványból? ;]
Régen kipróbáltam ezt, de pl a win képnézegető háttere irritálóan besárgult tőle. És hát nem tudom, h annak olyannak kell-e lenni, vagy szar a profil, ami elvileg a moncsihoz lett bemérve.

[ Szerkesztve ]

(#10388) Dr V válasza Teasüti (#10387) üzenetére


Dr V
őstag

Vakunál nem mindegy, h milyen messzire fókuszáltál, hisz nagyobb távolság esetén több fény kell. A közelebbi képeknél vegyél vissza a vaku fényéből, a távolabbinál meg adj rá, esetleg nagyobb iso.
A rawban több az információ vagyis jobb minőség és em elhanyagolható tény az sem, h a nyers raw képeknél utólagosan lehet expozíció korrekcitó alkalmazni, vagyis a sötétebbre sikerült képeidet minőségromlás nélkül tudod világosítani.

(#10389) flash-


flash-
veterán

engem az erdekelne hogy van e lathato kulonbseg egy full frame es géppel keszult kep es egy 1.5ös croppos géppel keszult kep kozott?
tesztfotót megkoszonnék

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#10390) tbs válasza Teasüti (#10387) üzenetére


tbs
addikt

Kalibráció: csináltass egyet a monitoroddal - ha látod értelmét. Amúgy egy "normál" kapható tucatmonitor jellemzően sárga/piros lesz kalibráció után... A háttérvilágítás miatt kéktúlsúlyosak alapban. (Mivel látod, hogy besárgul, ezért van értelme - reprodukció készítése esetén a valósághoz közelebbi állapotot fogsz látni a monitorodon feldolgozás közben... :K )

(#10391) Peetry válasza flash- (#10389) üzenetére


Peetry
senior tag

ez sok mindentől függhet. ha pl ugyanazzal fixobival csinálod mind2 képet, akkor nyilván lesz látószögben is különbség. (ugye pl egy 50-es fix, FF-en ekv 50, canon croppos vázon ekv 75 lesz) aztán ha azt nézzük hogy emiatt ha ugyanolyan látószöget akarsz, akkor az obit más fizikai gyutávra kell állítani, és figyelembe véve hogy az objektívek (a legjobbak is) nem ugyanúgy rajzolnak minden gyujtótávolságon akkor elméletileg lesz. A valóságban szerintem ami szemmel észrevehető az sötétebb körülmények között magas ISO-n ff kevésbé zajosodik (ugye nem olyan sűrűn vannak a pixelek az érzékelőn). De normál körülmények között, ugyanazzal a látószöggel, ugyanolyan beállításokkal nem sokat veszel észre 1 kép alapján.
Ez kb olyan minthogy egy BMW 3-as és M3-as vezetése között érzel különbséget? Amíg kifogástalak autópályán mész 120-al, nemnagyon. Ha odalépsz neki akkor kijön a különbség.
szóval az FF szerintem plusz lehetőségeket, és szélsőséges körülmények között is jó teljesítményt ad, de hobbyhasználatban szerintem nem jön ki az előnye.
Nem véletlenül mondjuk mindig hogy inkább obira költs, a képminőséghez nem a váz járul hozzá elsősorban.

(#10392) flash- válasza Peetry (#10391) üzenetére


flash-
veterán

jolvan értem,nem is akartam venni ff vázat,csupán érdeklődtem.

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#10393) qnadam válasza Dr V (#10388) üzenetére


qnadam
veterán

attól függ, mit értünk minőségromlás alatt :) a zaj ugyanúgy nőni fog, mintha az érzékenységet tolná fel az ember, de tény, hogy több bitből lehet gazdálkodni, és a jpeg hibái sem nőnek :)

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10394) Dr V válasza qnadam (#10393) üzenetére


Dr V
őstag

Azonos iso-n raw vs jpg: a jpgen már van zajszűrés, a rawon nincs, ezért tűnhet zajosabbnak a kép. Viszont a több szín, jobb utófeldolgozás megéri a plusz időt.

(#10395) tbs válasza Dr V (#10394) üzenetére


tbs
addikt

Csak a miheztartás végett: a raw sem az a raw, amire gondolsz. Van manipuláció ott is keményen. ;)

(#10396) Epiph


Epiph
tag

canon 1100d ben nemtudjátok lehet olyat, hogy expo előtt felcsapja a tükröt előlre? Vagy csak a Live mód van?

(#10397) qnadam válasza Epiph (#10396) üzenetére


qnadam
veterán

sok gépben össze van kötve a két másodperces önkioldóval

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#10398) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Tegnap örököltem egy állványt kamerával együtt, ami jó a fényképezőhöz is. szóval azt hiszem mindenem megvan már, hogy elkészíthessem a projectet. A kellő ismereteket is felszedtem hála nektek. :R
Már csak a tavaszra várok és a stabil 15+ fokokra. :U

[ Szerkesztve ]

(#10399) Balinov válasza Teasüti (#10398) üzenetére


Balinov
félisten

majd oszd meg a vegeredmenyt a fotos topikokban is. :R Kivancsian varom

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#10400) Teasüti válasza Balinov (#10399) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Szívesen, de az nem holnap lesz sztem. :)) Ahogy nézem az időjárást, kb két hét múlva lesz csak kellően meleg, h kimerészkedjek a Mecsekre. Azt hiszem ott lesz olyan hely, amilyen nekem kell.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.