Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#37901) Soká válasza fm! (#37899) üzenetére


Soká
senior tag

Én tartok attól, hogy ezt még gatteron áttolva sem nagyon érné meg. Nem véletlenül tüzifa. Szőlőkarónak jó lenne, de mire bútorkészítéshez alkalmas anyagot nyersz ki belőle... Nem az a baj, hogy nagyon sok lesz a hulladék, hiszen azt eltüzeled, de maga a munka, amivel előállítod! És hát ehhez minimum egy erős szalagfűrész kellene. A láncfűrész elsősorban arra jó, hogy keresztbe feldarabold.
Természetesen vannak mindenféle trükkök a láncfűrészes hosszvágásra, de ahhoz kell egy nagy adag elszántság :)

Nem kizárt, hogy más mást tanácsol neked. A 20cm-es darabokkal már érdemes kezdeni valami ha egyenesek, épek.

Az akác egyébként szép, tartós, nagyon kemény faanyag, egyetlen rossz tulajdonsága, hogy vetemedésre igen hajlamos.

szerk.
a bútort is szélezetlen anyagból gondolod?

[ Szerkesztve ]

(#37902) r.levente75 válasza Soká (#37900) üzenetére


r.levente75
addikt

Vagy vésővel...

(#37903) Soká válasza r.levente75 (#37902) üzenetére


Soká
senior tag

akár, de én a fűrészt azért írtam, mert eredetileg mintha valami vasszelvényről lett volna szó.

(#37904) fm! válasza Soká (#37901) üzenetére


fm!
tag

Köszi a választ! Igazából nem riadok meg egy nagyobb kihívástól sem, de nem rossz, ha a belefektetett munka és a végeredmény arányban van egymással. :)
Arra gondoltam, hogy 5 cm széles lenne a deszka és úgy táblásítanám, akkor talán nem vetemedne. Gatteron gondolkozom én is, de pont a 20-as átmérőjűeket szerintem meg se tudnánk emelni kézzel. Akkor meg újra darus kocsival elvitetni, felvágatni, visszahozatni...
A bútort megcsinálnám rendesen. Leszélezném a deszkát, táblásítanám, gyalulnám, méretre vágnám, majd lamellóval összeszerelné, ragasztanám. Csináltam már pár bútort kézzel, csak 10x annyi ideig tart, mint akinek ez a szakmája. :) Én csak hobbiasztaloskodom, ha van időm rá.
Viszont marha drága a keményfa még szélezetlen, gyalulatlan anyagból is 130 000-250 000 Ft m3-e, legalábbis ahol én néztem. Ezért gondoltam erre az anyagra, ezt kihozták 22 000 Ft/erdei m3-ért.

(#37905) epmd válasza fm! (#37904) üzenetére


epmd
tag

Ezt még le is kell száríttatni.

(#37906) talla válasza fm! (#37899) üzenetére


talla
csendes újonc

én szeretem az akácot, ha ismersz vkit akinek ilyen /ilyesmi gatterja van azzal nagyon gyorsan lehet dolgozni.
látod csúszóasztal van a szalagfűrésznek ezért lehet rá rönköket tenni, mindig egy oldalát vágja majd derékszögben fordul az anyag.
a vágást érdemesebb kisfogú kisebb terpesztésű szalaggal végezni akácnál, nagyon szép lesz a vágáskép, és csak csiszolni kell utána, mennyire fontos hogy pont olyan vastag legyen ? mert van ezek közt olyan toló asztal is amivrel tudod párhuzamosan tolni az anyagot és egbízható rajta a beosztás. gyalulni érdemes e az akácot? ha feltétlenül muszály akkor igen, de kikaphatja a szálát , nem beszélve arról mennyire koptatja a szerszámot az akác. semmilyen láncfűrésszel nem állnék neki az akác hosszirnyú vágásának az életben nem végeznél csak 1 db rönk vágással sem és az sem lenne egyenes, és hatalmas lenne az anyagveszteség ami faforgácsnak megy.
sztem keress egy gatterost és vágasd vele bérben, egy ilyen szalagfűrésszel egy vágás akácban ilyen asztallal stabil rögzítéssel nem lenne több mint 30 másodperc és akkor nem nagyon toltad neki csak módjával.
szeretem az akácot én is nagyon tartós nagyon kemény anyag szépen munkálható, de valóban sztem gyalulásra kicsit kényes, vagy jobb gyalulás kell nem tudom.

(#37907) mdk01 válasza fm! (#37904) üzenetére


mdk01
addikt

Meg fogod bánni miután nekiálltál úgy gondolom. Arányaiba kevés anyagot tudsz kinyerni az ilyen kis rönkökből. Ha még elkezded cipelni gatteroshoz, meg felvágatni, meg leszáríttatni ott fogsz járni árban mintha.megvetted volna deszkába. Arról nem is beszélve, hogy majd a gatterosnál derül.ki, hogy milyen a belseje, ő pedig elkéri a vágásért a pénzt. Házilag felvágni láncfűrésszel meg megint nem.olcsó dolog és nem erre való egy láncfűrész. Sztem keresd meg a szakmáddal a deszkár való pénzt és vegyél rendes deszkát. Utána még.mindig lehet élvezni a szakmát amíg elkészül az ágy.

(#37908) fm! válasza mdk01 (#37907) üzenetére


fm!
tag

Köszi a tanácsokat! Szenvedtem már gerenda hosszvágással, ott orrfűrésszel végigmentem hosszában, 4 óra volt a 4 méteres. :) Akkor csak egy ilyenre vágásra volt szükség a tűzifa tároló építésénél.
Akkor nem szenvedek a dologgal, inkább megveszem a szárított, szélezetlen deszkát, azzal már kézi gépekkel is egész jól megy a dolog.
Köszi még egyszer!

(#37909) prannk


prannk
őstag

Hali.

Borovi colos 3m deszka és a kőris colos 3m es deszka között mekkora az árkülönbség?

Galaxy s7 akksit és hátlapot vennék

(#37910) Winner_hun válasza prannk (#37909) üzenetére


Winner_hun
félisten

2-3x

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#37911) mdk01 válasza prannk (#37909) üzenetére


mdk01
addikt

Minőség függő, de nagyjából 3x.....amúgy a google sokat segít.

(#37912) pbujna válasza fm! (#37899) üzenetére


pbujna
aktív tag

Kíváncsi leszek a végére. Nem szeretnélek megbántani, de úgy érzem, hogy egy ilyen ötlethez hozzá kell szólnom.

A hozzászólásom: :Y

(#37913) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Van egy teljesen kicsúszó golyós fióksín, ami nagyon lassan húz be. Ezt meg lehet valahogy gyógyítani, vagy egyszer összerakott cucc, ami ha nem működik, akkor kuka?

(#37914) mdk01 válasza ngabor2 (#37913) üzenetére


mdk01
addikt

(#37915) martong válasza ngabor2 (#37913) üzenetére


martong
tag

Milyen márka?
Mert nálam a Forest Push-open fiókokban eltörik egy 2 mm-es kis vacak, és az egészet ki lehet dobni, nem árulnak külön alkatrészt.
Külön magában is lassú a sín, vagy csak fiókkal együtt? Mert utóbbi esetben feszül valahol.

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#37916) ngabor2 válasza mdk01 (#37914) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Nincs rajta márkajelzés, de ilyennek tűnik.

Csak a csúszó beteg, mert kicserélve már jól működik a fiók. Viszont ha megjavítható, akkor nem dobnám ki. De ha nem javítható, akkor bizony kuka.

(#37917) pbujna


pbujna
aktív tag

Interneten hol érdemes gyalukést venni, illetve van-e bolt, ahol többféle méretet is találok?

Ami most van a gépben, élezésre szorul. Valószínűleg hamarosan cserére. Vadásztam többfelé is, de ezt a méretet seholsem találom. Most ilyen van benne: 245x22x2,5. Mivel erősen használtan került hozzám, elképzelhető, hogy a régi méret 245x25x2,5 volt.

Ilyet vadászok: 240(v245)x25x2.5 HSS 18% W

Köszönöm a válaszokat!

(#37918) yooccoo válasza pbujna (#37917) üzenetére


yooccoo
aktív tag

milyen gép ez?

(#37919) pbujna válasza yooccoo (#37918) üzenetére


pbujna
aktív tag

Egyengető / vastagoló kisipari gyalugép 245-ös tengellyel, 4kw motorral.

(#37921) AndrewBlase válasza #46372352 (#37920) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Az első képen egy Gartenpro által gyártott faház van, 28 mm-es faldeszkából padló nélkül az obiban 320e Ft, a gyártótól lehet, hogy megkapod olcsóbban. Mi ilyeneket szoktunk összeállítani.. Nem rosszak, de ha idő hiányában nyers alapanyagból csinálják, hajlamos annyira összeszáradni, hogy a felső faldeszkák (ezáltal a tető is) felfekszik az ajtó/ablak keretén. Ennek következménye, hogy ki lehet látni a faldeszkák között. Ez persze orvosolható (meg ha építést is kérsz, akkor "garanciális"), csak kellemetlen. Szélsőséges esetben akár 4 cm-t is összeszárad egy év alatt, ezt tapasztaltam.

A második verzióval szerintem masszivabb épület készíthető, de hogy árban az mennyire jön ki, azt nem tudom.

Miért mindig én???

(#37922) yooccoo válasza pbujna (#37919) üzenetére


yooccoo
aktív tag

3mm-es gyalukést lehet kapni csak, leszámítva a konkrét gyártók konkrét géphez tartozó késeit, amikben van rengeteg változat, de jóval drágább

(#37924) mdk01 válasza ngabor2 (#37916) üzenetére


mdk01
addikt

Ha kiveszed akkor jól működik a csúszó?
Zsírba szoktak csúszni a golyók, ha belemegy valami kosz akkor visszafoghatja a kosz és zsír a mechanikát.

(#37925) ngabor2 válasza mdk01 (#37924) üzenetére


ngabor2
nagyúr

A sín jól csúszik, csak a behúzó lassult le nagyon. Olyan, mintha az olajfék nagyon erősen fogna.

(#37926) mdk01 válasza ngabor2 (#37925) üzenetére


mdk01
addikt

Az idővel gyengülni szokott inkább ahogy romlik a tömítés...ha jól gondolom.

(#37927) Winner_hun


Winner_hun
félisten

LÉTEZIK DERÉKSZÖGŰ FAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#37928) Armahun válasza Winner_hun (#37927) üzenetére


Armahun
addikt

Az kizárt.
Egy építkezésen derékszöget, vízszintest és párhuzamost ne keress. :D

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#37929) AndrewBlase válasza Armahun (#37928) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

A függőlegest kihagytad! :DDD

Miért mindig én???

(#37930) Armahun válasza AndrewBlase (#37929) üzenetére


Armahun
addikt

Az kétszeresen lehetetlen, hisz merőleges a vízszintesre.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#37931) pbujna válasza yooccoo (#37922) üzenetére


pbujna
aktív tag

3mm-rel nincs problémám, mert belefér. Hol érdemes vásárolni, ahol több méret is van?

(#37932) bim válasza Winner_hun (#37927) üzenetére


bim
veterán

Képzeld mi átlót is szoktunk mérni. ;]
Van egyetlen kőműves barátunk aki tényleg merőlegest és vízszintest is tud. Párhuzamos is megy szépen neki, igaz technikumban végzett csak valahogy lecsúszott kőművesnek. :DDD

dantre: én most fogok majd nekiállni egy 4x5 méteres kis fatárolónak. 12x12 váz lesz 5x12 osztó oszlopokkal. Szarufázat OSB méretre osztva (7,5x15) Zsindely megy rá és kívülről le lesz lambériázva 7 kiló körül fog megállni anyag+munkadíj.

[ Szerkesztve ]

(#37933) veze válasza #46372352 (#37920) üzenetére


veze
őstag

tehát az oldalát nem akarod burkolni , csak a végét ? :DDD

(#37934) pbujna válasza bim (#37932) üzenetére


pbujna
aktív tag

Nem sok kicsit a 7 kiló? Lesz benne valami extra is? Szauna, kemence, szigetelés?

(#37935) isnovak


isnovak
újonc

Tisztelt csoporttagok!

Ha Önök 8 db 6 mm-es fa tiplivel szerelt polcot készítenének, annak mennyi lenne a teherbírása? Nyilván nem lehet pontosan megmondani, de nem találtam sehol sem tiplire vonatkozó várható teherbírást a neten, így az Önök tapasztalatára szeretnék támaszkodni.

Köszönöm előre a válaszokat!

[ Szerkesztve ]

(#37936) martong válasza isnovak (#37935) üzenetére


martong
tag

Szia, tegeződjünk!
Általában 8 as tiplit szoktam használni 18 as bútorlapban.
Mivel a tipli keményfából van, kizárt hogy az lenne a gyenge láncszem.
Sokkal lényegesebb a
- polc anyaga (bútorlap, táblásított fa, stb.)
- és a polc vastagsága.
- és a polc hossza sem elhanyagolható

Durva becslés: 18 as bútorlapban 4-4 db 8 mm-es tipli egy 60 cm mély polcban: egy mázsát simán rá mernék rakni. Már a súly elosztása sem lényegtelen ez esetben.
De ha egy mázsát (vagy többet) akarok tárolni ilyen módon, akkor azért lehet nem fában gondolkodnék.

Ha mondod a pontos feladatot, akkor többet tudunk segíteni!

[ Szerkesztve ]

Okos embernek a nagyapja ültet diófát.

(#37938) bim válasza pbujna (#37934) üzenetére


bim
veterán

Anyag+munkadíj ennyi. Semmi extra :F

(#37939) zonusz válasza #05304832 (#37937) üzenetére


zonusz
tag

Ez egyre elkeserítőbb. A múltkor a rétegelt lemezekről elmélkedett itt valaki, hogy milyen gagyi lapokból építik. Írt egy ellenőrzési módot, de az nem biztos, hogy mindig, mindenhol megy. Tudsz, vagy tudtok olyan kereskedést, ahol egyenletesen jó minőségben lehet pl. bükk rétegelt lemezt venni? Vagy azt hogy tudom ellenőrizni, hogy milyen minőségű. Esetleg a származási helye, de azt honnan tudom. Mindegy is, inkább üzembiztos kereskedést ajánljatok Budapesten.
Köszönöm!

(#37940) pbujna válasza bim (#37938) üzenetére


pbujna
aktív tag

Akkor én lehet, hogy neki sem állok. Hasonló megoldásban gondolkozom, de ennyit nem ér meg.
Lehet, hogy én számoltam rosszul, mert nálam vannak helyettesíthető, legyártható dolgok.

Durva számítás 4x5x2m 30 fokos nyeregtetővel (3m orommagassággal):

Oldalak: 140.000 lambériával (2500Ft/m2)
Tető: 50.000+50.000 OSB 18mm (2000 Ft/m2) + zsindely (2000 Ft/m2)
Szarufa: 30.000 Ft (15x7,5) 40m (8x5m) (750Ft/m)
Gerenda: 50.000 Ft (50m) (1000 Ft/m)
Oszlop: 12.000 Ft (20m) (600 Ft/m)

Eddig: 332.000 Ft

Ehhez jön a betonozás, bár ebben az esetben felesleges az alsó vázat is 12x12-es gerendából építeni, inkább tennék oszloptartót.
+ ajtó + ablak + szeg,csavar,egyéb kötőelemek

Még mindig nem tartunk a közelében sem, de a festés megdrágíthatja, ha 4x kened le Milesivel.

Bár nekem lassan összeállnak a gépek, így akár lambériát készíteni is tudok. Colos lucból kijön 1500 Ft /m2-re. Ami nagyban csökkenti az anyagköltséget.

Természetesen a számolásom csak egy gyorskalkuláció, amiben bőven vannak hiányosságok, de 7 kilónál olcsóbban azért csak ki lehet hozni egy ilyen faházat.

Jöhetnek az építő kritikák, illetve figyelemfelhívások a hiányosságokra.

(#37941) veze válasza pbujna (#37940) üzenetére


veze
őstag

+ ajtó +ablak + kötö elemek, csatorna stb , na ez is még 100+k és a munkadijat se látom sehol feljegyezve. pedig az nem olcsó . Főleg szépen csapolva minden kötés, ahogyan bim csinálja..
persze össze is lehet szögelni és megáll addig, amig egy tehén neki nem dörgöli a hátsóját :D

[ Szerkesztve ]

(#37945) pbujna válasza veze (#37941) üzenetére


pbujna
aktív tag

Na azért nem kell ide tripla hőszigetelésű ablak, illetve ajtó. A kieső lambéria + egy keret is megteszi. Munkadíj pedig attól függ, hogy részt veszel-e benne. Akkor valamivel drágább :DDD

(#37946) bim válasza pbujna (#37940) üzenetére


bim
veterán

Igazából ez minden irányból kontyolt lesz. Mivel a tulajdonos vesz minden anyagot és ahol lehet fél vagy áfamentesen ügyködik. Csak a csavarok és a rögzítőelemek 30 rugó. Ezeket én viszem. 7 kilóból kell kijönnie és ebből ahol le lehet csenni az anyag áfáját ott megejtik.

Ki kell ábrándítsak mindenkit ez nem az összecsapolós munka hanem az illesztés és sarokvas+ nagy csavar. Itt most ez az elvárás. Ajtó ablakot még magam sem tudom.

(#37947) mdk01 válasza pbujna (#37940) üzenetére


mdk01
addikt

10-20éve még 60% munkadíj és 40% anyag volt egy munkának az aránya, ez szépen napjainkra átfordult.
Ha valamelyik munkánál már 50-50% netán ismét 60% munkadíj és 40% anyag, akkor már örül az ember.
Ha megnézed a számításodat és arra a 332k-ra rárakod még azokat amiket nem számoltál akkor nagyjából meg is érkeztünk a 60% anyag és 40% munkadíjhoz.
Nem érdemes a munkadíjon sem xarakodni, mert minél jobban keres egy munkán az ember annál szívesebben csinálja és ezáltal annál jobb lesz, mert nem sajnálja rá az időt.
Rettentő drágák lettek az anyagok, az emberek pénze pedig fogy, egyre rosszabb a helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#37948) jimy_l válasza Winner_hun (#37927) üzenetére


jimy_l
tag

A szomszédom nagybátyja, márt ült a villamoson olyan mellett, akinek az apja már látott ilyet!

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#37949) pbujna válasza bim (#37946) üzenetére


pbujna
aktív tag

Nagyon csendben kérdezem, hogy senki ne hallja meg: átlépitek az 50 légköbmétert?

(#37950) pbujna válasza mdk01 (#37947) üzenetére


pbujna
aktív tag

Régen az emberek kalákában csinálták az ilyesmit. Csak kellett a szomszéd sógora, aki asztalos, de látott már ácsot. A helyi tüzépen pedig volt telefon, amivel 30 perc után elértétek a tüzépet, ahol volt is anyag legalább a kezdéshez. Ha sikerült szakit fogni, akkor még csodaszép eredménye is lehetett.

Ma már az sem elég, hogy mesterembert találj. A korosztályomból (35+) ismerek szakikat, akik ráadásul még az adott szakmában helyezkedtek el, de a kutyasétáltatást sem bíznám rájuk. Ők azért mentek a "négyszázasba"*, mert általános után sem tudták hány fokos a derékszög. * győrieknek mond valamit.

Valószínűleg a szakma hígulása miatt is alacsonyabb a munkabér aránya.

Én inkább tanulok, tanulok, tanulok, hogy magam is el tudjam készíteni. Kikérem a tapasztaltabbak véleményét. Szerzek segéderőt magam mellé és hajrá!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.