Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Wifi hálózat tapasztalatok (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) 4$T0|\|


4$T0|\|
csendes tag

Sziasztok!

Már lassan egy éve, hogy otthon (vidéken) internet megosztás céljából helyi hálózatot ''üzemeltetek'' a szomszédok között, és gondoltam megosztom veletek tapasztalataimat, illetve remélem tudtok választ adni egy problémámra.

Szóval adott a következő Wifi router:
http://aqua.hu/index.php?id=termekek&art_id=11499&

adott egy szimpla ADSL modem, és adott egy
http://aqua.hu/index.php?id=termekek&art_id=7115&

router switch-ként funkcionálva, cross-link kábellel összekötve a Wifi routerrel.

A routerhez csatlakozik még egy 2,4 Gz-es körsugárzó:
http://wireless-bolt.hu/products.php?prcategory=2591

A rendszert tavaly szeptember végén, október elején üzemeltem be, padlásunkon.
4 szomszédnak UTP kábelen osztom a netet, 1 szomszédnak Wifi-n.

A kábeles megoldással semmi probléma nem történt 1 év alatt, viszont a következő módon:
Az UTP kábel ne legyen sima, kültérit kell venni, a fagyot és a hőt is nagyon jól bírja, mikor vettem, azt mondta egy figura, hogy állítólag 5-6 évente kell cserélni, míg a sima beltéri kábeleket 1-2 évente, az árkülönbség pedig nem ekkora. Lomex-ban vettem 305m kültéri UTP-t, rendesek voltak és áfát se kértek pl...

A Wifi úgy néz ki, hogy a házunk tetején van elhelyezve az antenna, 6m kis csillapítású koax kábellel csatlakozik a wifi routerhez. Szemben a szomszéd kb. 50m-re 5/4-es erősségű jelet lát egy tető és egy fal mögött. Az SMC programja 90%-os link qualityt mutat. Az ő wifi kártyáján:
http://wireless-bolt.hu/products.php?prcategory=21303
7 dBi-s dipol omni antenna van.

Féltünk az esőtől, féltünk a ködtől, féltünk a hótól, féltünk a mindentől, de egész télen gond nélkül internetezett a szomszédom.
Kellett hozzá egy szekrény, amiben volt egy nagy fakk, amit hungarocel lemezből kibéleltem, beleraktam az eszközöket, amiknek a melegedése a mínuszokban is kellemes időt teremtett nekik.

Forgalom tervezési szempontból igen meglepő volt az eredmény. Ügye 6-an használták az internetet ( otthon anyám, én Budán lakom ), az akkor sávszélesség a lehető legkisebb volt, 0,5 Mbit (!), de kb. 4 hónap alatt senkinek nem volt gondj se a késleltetéssel, se a sebességgel.
Hozzá kell tenni, hogy nem csak hobby internetezők használták a netet, hanem 2 fiatalabb srác is akik azért komolyan töltögettek is.

Elérkezett a tavasz, illetve a kora nyár, és szomszédom internete 10 percenként szakadozott. Megnéztük az eszközöket, persze elfelejtettük a téli-nyári átállást, tűzforróak voltak a beszigetelt környezetükben. Leállítás, lehülés, újraindítás után ment az internet, de azóta is nagyon melegednek az eszközök.

Ezért csináltunk (vagyis haverom talált) egy szép nagy fa dobozt, amibe 2 ventillátor fújja, egy szívja a levegőt. Na ebben most jég hidegek szerencsére az eszközök, de az internet a wifin továbbra is szakadozik.

Hozzáteszem amikor tényleg tűforróra hevültek az eszközök, a kábelen csatlakozók nem érzékeltek semmit !!
A szomszédtól pingeltük a routert, és átlagban 4 kérésből 3 elveszett, de amikor megjöttek a csomagok, akkor 60-70ms időtartam után.

Mióta az eszközök hűtve vannak, azóta is néha megszakad a szomszéd internete, és már nem tudjuk mire gondoljunk.

Ha van esetleg ötlet, megköszönöm, ha van esetleg kérdés, szivesen válaszolok!

(#2) Vaanhool válasza 4$T0|\| (#1) üzenetére


Vaanhool
tag

Szia!

Elsőre azt tudom ajánlani, hogy monitorozz egyet a környéken, nincs-e véletlenül a csatorna közelében másik AP. Nálunk a helyi WLAN szolgáltató rendkívül nagynyereségű antennákkal dolgozik az 1, 9, 13-as csatornákon, mindez teljesítményben kihatással van a 6-oson levő routeremre. Szóval lehet, hogy valami zajforrás kerülhetett a két állomás közé.
Ami még érdekes, ha a lakásban valaki bekapcsolja a mikrót, az átviteli sebesség mérésem szerint 75%-kal leromlik.

(#3) 4$T0|\| válasza Vaanhool (#2) üzenetére


4$T0|\|
csendes tag

Szia!

Először is köszi a választ!

Sosem láttam még semmilyen más hálózatot az enyémen kívül, pedig a háztetőnkön van elhelyezve a 15dBi nyereségű körsugárzó.
A szomszéd szemben van kb. 50m-re, tegnap említette, hogy rövid időre bejött neki valami nagyon gyenge hálózati jel, amire tudott is kapcsolódni.

Az egyetemen én a notebook-omról kb. 10 wifi hálózatot látok, mégsem tapasztalok semmiféle késleltetésbeli vagy sávszélességbeli korlátozást, csak előadás közben, mert akkor kb. 50-60 ember egyszerre csatlakozik ugyanahhoz az AP-hez. Aztán előadás végén megjön a sávszélesség is :).

Szóval nem hiszem, hogy zavaró jelről lenne szó, hiszen akkor legalább látnom kellene.

Bár nálunk a mikró két szobával alrébb van, és nem veszem észre hogy lassítana, lehet hogy tényleg lassít, ez elképzelhető, mivel (tudtommal) hasonló frekvenciájú hullámokat generál. Viszont szerintem az új mikrókban kell lennie megfelelő árnyékolásnak, legalábbis mi most vettük karácsonykor 15e-ért Samsung mikrót, és volt hogy 2 méterre tőle wifiztem és nem éreztem különbséget.

(#4) Mex87 válasza 4$T0|\| (#1) üzenetére


Mex87
csendes tag

Hali!

Nem lehet-e az a probléma hogy a szomszédod és a te antennád között 1 fa van, ami ősszel mire a hálózatot csináltad elhullajtotta a lombját és így nem volt gond vele, de mostanra újra kizöldült. Ugyanis a fákba található nedvesség miatt földelésként viselkehetnek, akár teljesen árnyékolhatnak. Lehet ez is oka a jel vesztének szerintem.

(#5) 4$T0|\| válasza Mex87 (#4) üzenetére


4$T0|\|
csendes tag

Hi!

Köszi a választ, de nincs fa.

Azóta már valamelyest megoldottuk a problémát. Az internet szakadozást egyértelműen a router felforrósodása okozta. Most csináltunk egy dobozt, amit 3 helyen kifúrtunk, most 2 ventillátor szívja, 1 fújja ki a levegőt, a router, a switch és a modem is a 40 fokos padláson csak kicsit meleg, és az internet hasít.

Szóval ajánlom mindenkinek, aki padlásra akar routert telepíteni, hogy gondoskodjon a meleg elleni védelemről :).

Üdv.

(#6) Genius007 válasza 4$T0|\| (#5) üzenetére


Genius007
őstag

Szerintem nem kellett volna uj topikot nyitni ! :U
Ittis elég lett volna .. :) [link]
Valószinü a fent linkelt topikban több embernek tudnál / tudtál volna segiteni

[Szerkesztve]

https://hardverapro.hu/apro/razer_blade_16_2023_i9_13950hx_rtx_4090_16gb_32gb/hsz_1-200.html

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Wifi hálózat tapasztalatok (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.