Hirdetés

2024. május 31., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-08 12:00:40

LOGOUT.hu

Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2651) Hi!King válasza szabi__memo (#2642) üzenetére


Hi!King
őstag

Ez strukturális munkanélküliség, ami részben a területi eloszlásból, részben a társadalmi leszakadottságból fakad.

@Ixion77
Most épp sok irodai munkahelyen van leépítés vagy létszámstop, de azt nézd, hogy elvileg a könyvelőknél a 90-es évek szoftveresítése is micsoda munkaerő igény csökkenést kellett volna eredményezzen, aztán épp az ellenkezője történt. Hangsúlyozom nem látok bele a könyvelésre, de ha tippelnem kellene, szerintem a jogszabályokon túli területek, lásd pl. vezetői számvitel rengeteg jobb könyvelőt fog felszívni, mert ha automatizálni lehet a kötelező köröket és jobb kimutatásokat lehet készíteni, akkor erre meglesz az igény a vállalati menedzsmentek részéről.

(#2652) Hi!King válasza szabi__memo (#2647) üzenetére


Hi!King
őstag

De te azt írtad, hogy csak az automatizálás is micsoda munkanélküliséget tud okozni, ehhez képest ezidáig épp az ellenkezője történt, miközben intenzív automatizálás történik világszerte.

(#2653) attiati válasza Shadowbull (#2616) üzenetére


attiati
veterán

Pontosan így van.
Képernyőhasználat kezdete pár éve: 5 éves kor.
Ma 0,5 éves kor.

Az ingerek erősebbek.
A jutalmazó központra egyből hatással van.
Tableten megérinti a kis bigyót, amiből egy pukkanó kis tűzijáték keletkezik.

(#2654) Hi!King válasza attiati (#2649) üzenetére


Hi!King
őstag

Az emberek egyre többen űznek ilyen-olyan érdeklődésüknek megfelelő hobbikat, míg ha visszanézel a múltba, régebben úri huncutságnak számított az ilyesmi. Többek között ezért mondom, hogy a szolgáltató szektor még hatalmas növekedés előtt áll, nem csak az elöregedés miatt, az a másik része.

(#2655) attiati válasza Hi!King (#2654) üzenetére


attiati
veterán

Igazad van. Nem mondom, hogy régen jobb volt.

Viszont megjelentek a klinikumban újfajta mentális problémák vagy tömegesebbé váltak.
Aminek részben oka a diagnózis fejlődése.
Nagyobb részben viszont civilizációs / technológiai oka van. Össz társadalmi szinten nézve.
(Adhd, függőségek, frusztráció, koraszülés, alvászavarok, kiégés, stb).

Egyszerűen újfajta megközelítést igényel a mentális egészség és tudatosabb hozzáállást.

[ Szerkesztve ]

(#2656) Vesa válasza Hi!King (#2612) üzenetére


Vesa
veterán

+1
Én sem látom a saját generációm kognitív képességeit erősebbnek. A mai fiatalok között összehasonlíthatatlanul több a diplomás, mint az én korosztályomban. A nyelvtudásról nem is beszélve. Úgy gondolom, ennek a történetnek is vannak egyértelmű negatív és pozitív hatásai, valójában attól függ a végeredmény, hogy a mérést milyen módon végezzük el. Össze lehet rakni egy mérési sort úgy, hogy az 50-es gen jön ki jobban, és úgy is, hogy magasan fogja verni a mai, 20-as éveiben járó gen.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#2657) Shadowbull válasza Hi!King (#2621) üzenetére


Shadowbull
addikt

Én másképp látom, talán azért is mert pont van olyan körű gyerekem akinek a korosztályát telibeverte az okostelefon.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2658) Shadowbull válasza Hi!King (#2623) üzenetére


Shadowbull
addikt

"mennyi szabadideje van a lakosságnak."

Dehogy. Nem a szabadidő a lényeges hanem az elkölthető pénzmennyiség. Namost munkanélkülieknek az pont nincs, bár szabadidejük az pont van.

"és olyan dolgokat akarnak megoldani vele, ami a jelenlegi AI-al nem megy"

Most még. De ez rohamosan változni fog. Pár éve még az is full scifi volt, amíg a ChatGPT most tud.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2659) Shadowbull válasza emvy (#2628) üzenetére


Shadowbull
addikt

Több nagyságrendel nagyobb hatása lesz.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2660) emvy válasza Shadowbull (#2659) üzenetére


emvy
nagyúr

Egyelore nem latom, h miert lenne igy, a szamitogepek / automatizalas hatasanal tobb nagysagrend (azaz legalabb 100x-os?) hatast nehezen tudok elkepzelni. Az LLM-ek egy szofisztikalt UI-k, valojaban, sok kozuk nincs az AGI-hoz.

while (!sleep) sheep++;

(#2661) Hi!King válasza Shadowbull (#2658) üzenetére


Hi!King
őstag

"Dehogy. Nem a szabadidő a lényeges hanem az elkölthető pénzmennyiség. Namost munkanélkülieknek az pont nincs, bár szabadidejük az pont van."

Ja, csak ez hibás megközelítés, mert az volt a kérdés, hogy hogyan alakul a jövőben a munkaerőpiac a további automatizáció hatására. A múltban sem az történt, hogy elvesztek a munkahelyek az automatizáció miatt, és elkezdett pangani a gazdaság, hanem épp ellenkezője, mivel a meglévő munkaerő többet tudott termelni, ezért újabb és újabb igényeket elégített ki a gazdaság, pl. a szolgáltató szektor eziráig is rengeteget növekedett.

A pénz ebből a szempontból csak egy csereeszköz, rövidtávon nyilván meghatározzák a gazdaságot a monetáris stimulusok, de az automatizáció a gazdaságot erősíti, nem gyengíti, így az elfogyasztható javak növekednek, illetve relatív olcsóbbá válnak, ami miatt pont hogy többet tud költeni a lakosság.

"Most még. De ez rohamosan változni fog. Pár éve még az is full scifi volt, amíg a ChatGPT most tud."

De ebbe az irányba semmilyen fejlődés nem történt a ChatGPT-vel sem. Sokmindenre jó, de a munkaerő tömegének helyettesítésére semmivel sem jobb mint az eddigi megoldások.

(#2662) emvy válasza Shadowbull (#2658) üzenetére


emvy
nagyúr

> Pár éve még az is full scifi volt, amíg a ChatGPT most tud.

Laikuskent lehet, hogy igy tunhet, de errol szo sincs. A szakmaban tobb, mint 5 eve megvolt mar ehhez az osszes tudas, ami hianyzott, az az olcsobb GPU-k. A ChatGPT elsodleges osszetevoje a hardverek fejlodese, a masodilagos az "Attention is all you need" cikk, ami lenyegeben arrol szolt, h hogy lehet GPU-kon hatekonyan helyettesiteni a rekurrens halokat. Rekurrens halok (LSTM es tarsai) meg mar ket evtizede vannak.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#2663) axioma válasza Shadowbull (#2619) üzenetére


axioma
veterán

Programot 'ir' az eros. Vissza tudja idezni a prompt-beli kontextusra legjobban illeszkedo, betanitasban szereplo kodolasi egysegeket. Alapokra [pl. junior interju elotti hazira] erto supervisor segitsegevel(!) lehet annyit kihozni vele, hogy osszeollozhato a jo megoldas is. De husz perc alatt irsz olyan junior szintu netto algo feladatot, amit nem old meg [ha nincs benne a megoldasa a betanitasban]. Pontosabban, kis valoszinuseggel eltalalhatja, de 100% nagy mellennyel ramondja hogy megoldotta.
YMMV.

(#2664) Shadowbull válasza Vesa (#2656) üzenetére


Shadowbull
addikt

"A mai fiatalok között összehasonlíthatatlanul több a diplomás, mint az én korosztályomban."

Persze, mert a diploma megszerzéséhez szükséges küszöb sokkal alacsonyabban van.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2665) Hi!King válasza Shadowbull (#2664) üzenetére


Hi!King
őstag

Szüleim, de különösen nagyszüleim fiatal korában nem a tanulmányi nehézség miatt volt sokkal kevesebb diplomás, hanem anyagi és családi motivációs korlátok miatt, nagyon sok fiatal nem a potenciális képességeinek hiánya miatt nem került be a felsőoktatásba. Nyilván túl is lett fújva mára a felsőoktatás, de ettől még a nagyobb merítés miatt sokkal kevesebb tehetségi kallódik el.

Másrészt az egy gyakori közhely, hogy inkább mennének szakmunkásnak, de egyáltalán nem lenne ésszerű ha tömegesen ez történne, ugyanis lehet hogy a szakmunkás képzés 90-es évekbeli szétverése és az újraszervezés hiánya miatt kevés a szerelő, de ha elég szerelő lenne, az sem jelentene akkora tömeget, mint amekkora tömegben a mai gazdaságban irodai dolgozókat foglalkoztatnak, még ha sokszor nem igazán kreatív munkakörökben.

(#2666) Shadowbull válasza emvy (#2660) üzenetére


Shadowbull
addikt

Kicsit nézz utána mire képesek már ma az AI-k (ChatGPT, Midjourney, utóbbi is brutál) és nézz körül az életedben, hol lehetne valami hasonlót bevetni.

Százezres nagyságrendben lesznek veszélyben a munkahelyek. És nem lesz helyette másik.

Azon lehet vitatkozni hogy ez most AI vagy nem. Szerintem nagyon is az.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2667) Shadowbull válasza axioma (#2663) üzenetére


Shadowbull
addikt

Ehhez nem tudok hozzászólni, bár meglepne ha csak olyasmire lenne képes amit a betanításban is látott már.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2668) attiati válasza Vesa (#2656) üzenetére


attiati
veterán

Sztem ezt máshogy kell nézni.

Van 10 millió embered.
A 20%-a jó képességekkel rendelkezik.

30 éve a középiskolai végzettségben tudnak kiteljesedni.
Ma az egyetemi diplomában.
Ez csak a lehetőségek javulása és/vagy a felső réteg képességeinek javulása.

a) nőtt / csökkent a 20% mértéke?
b) a maradék 80% képessége hogyan változott?
c) még jobb, ha az alsó 20-50% képességeit nézzük.
Mert lényegében a sérülékenyek lecsúszását kell nézni, nem a védett és tudatosabb felső réteget.

Másrészt a kognitív képességek összefüggésben vannak az egyetemi diplomával?

A kognitív képességek a következők:
érzékelés (pl.: látás, hallás, ízlelés, tapintás)
észlelés (érzékszervekre ható ingerek jelentéssel való felruházása, értelmezése)
figyelem (fontos ingerek kiemelése, megkülönböztetése)
emlékezés (korábbi történések felidézése)
képzelet (ismereteink alapján új dolgok alkotása)

(#2669) emvy válasza Shadowbull (#2666) üzenetére


emvy
nagyúr

Nagyjabol tudom, hogy mire kepesek, es kb. ertem, hogy mukodnek belulrol, ezert mondom (a temaban PhD-ztem).

> Százezres nagyságrendben lesznek veszélyben a munkahelyek.

Ezzel egyetertek.

> És nem lesz helyette másik.

Ezzel nem.

while (!sleep) sheep++;

(#2670) Ringman válasza emvy (#2669) üzenetére


Ringman
nagyúr

Lesz helyette mas, csak nem ugyanazoknak, akik a munkajukat elvesztettek, lasd meg coal miners learn to code

(#2671) Shadowbull válasza emvy (#2669) üzenetére


Shadowbull
addikt

"temaban PhD-ztem"

:R

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2672) szabi__memo válasza Hi!King (#2652) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nem zárja ki egymást. Pl növekszik a legalsó szinten a minimum szint. Egy darabig van hová feljebb lépni. Aztán már nincs ahogy tolódik feljebb. Nem fogsz 8 általános iskola végzettségű emberekkel robotokkal dolgoztató gyárban csináltatni semmit. Márpedig a tendencia ez akkor is ha te máshogy gondolod. Az hogy pl Magyarországon fizet az állam a cégeknek azért csak hogy ne robot hanem ember kelljen sokáig nem lesz ám tartható

(#2673) szabi__memo válasza Shadowbull (#2666) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Százezres nagyságrendben lesznek veszélyben a munkahelyek. És nem lesz helyette másik.
Feljebb írtam nem névtelen pénzügyi cég elemzését aki szerint már most száz milliós, szóval szerintem még itthon is inkább milliós lesz az. Vicces azért azt gondolni hogy ez nem lesz gond, és logikátlan is. Egy csomó munka automatizálható, ebbe vegyük bele az ai-s dolgokat is.
Jópofa hogy a távoli jövőbe van vetítve a magasabb képzettségű munka kiváltása. Hát erről az említett könyvelők bizony tudnának mesélni ma mennyi és 10-20 éve mennyi volt. Tizedannyi nem kell. Csak egy szimpla adóbevallás automatizálás hogy tett be itthon. De a cégek idősebb könyvelői is tudnának mesélni ma mennyi a meló és hányan végzik 'ugyanazt' a munkát. Az ai az ügyvédek munkáját most veszi el azzal, hogy besegít az irodákban. Ügyvédi irodák alkalmazzák. Pl arra amit eddig az újoncok csináltak.. nem kell itt egyből hatalmas dolgokra gondolni. Orvosi területen a röntgen/ct diagnosztizálás első köre már Magyarországon is AI egy ideje. Megjelent a bőrgyógyászatban is még itthon is. Ezek mind emberek munkáját váltják ki. Ráadásul már most jobb eredménnyel dolgoznak. Lehet itt arról beszélni hogy majd lesz ezen munkák helyett más, de bizony ennyi nem lesz. Ember meg egyre több. Nem véletlenül kongatják ismert emberek a harangot és sok országban beszélnek már a 4 napos munkahetekről vagy az UBIról. Nem jótékonyság van mögöttük...

[ Szerkesztve ]

(#2674) Vesa válasza attiati (#2649) üzenetére


Vesa
veterán

"Vagy a felszabadult szellemi kapacitást másra fordítja és elkezd új dolgokat tanulni."

Jellemzően nem fog. A valós veszélyt ebben látom, mivel az emberek egy jelentős részének nincsenek, és nem is lesznek soha ambíciói, céljai, karriervágya. Általában ezekből kerülnek ki a bűnözők, vagy egyéb renitensek, mivel minden egyes nap egy merő értelmetlenség a számukra. A tech. miatt ez már egy valós folyamat, jelenleg is látjuk, egyre több az agresszív ember, mert nem tud mit kezdeni magával az unalomtól, innen pedig egyenes út vezet ahhoz, hogy akkor értelmes elfoglaltság helyett másokkal foglalkozzon. Párosulva a fásultsággal, irígységgel és sikertelenséggel, ez nyilván negatív irányt fog venni és másokkal szemben agresszív viselkedést, gyűlöletet szül.

A tudomány a valóság költészete!

(#2675) szabi__memo válasza Vesa (#2674) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Hát igen, sok területre kihat ez.

(#2676) Ringman válasza Vesa (#2674) üzenetére


Ringman
nagyúr

Brazil/d-afrikai koztarsasagi tarsadalmi szerkezet fele fog elmenni kb mindenfele a fejlett orszagokban az irany, ha az automatizalas utan csak az a kormanyok valasza, hogy oldd meg valahogy. Szerintem

(#2677) Hi!King válasza Ringman (#2670) üzenetére


Hi!King
őstag

Nagyon OFF, nem tudom él-e még az illető, vagy elitta a máját, de volt egy munkatársam, aki bányász volt (azt nem tudom hogy szén vagy urán, de nem bányamérnök, hanem egyszerű bányász), aki elvégezte az elte progmatot, aztán egy ideig tanársegéd volt, majd versenyszéfában dolgozott, pl. a Nokia valamelyik be nem futott telefon oprendszererén is, később főleg freelancer volt, nagy koponya, csak iszonyat makacs, nehezen kezelhető ember.

Egyébként feljebb írtam, hogy ez nem így működik, mert ezek a változások nem egyik napról a másikra jönnek, néha van valamekkora sokk, és viszonylag sok embert érint, de nem a társadalom többségét. Szóval általában a szénbányász nem lesz szoftverfejlesztő, de a gyereke akár lehet, ő meg lehet hogy valami szar, rosszul fizető állásban húzza le a nyugdíj előtti 10 évét. De nem az van, hogy hirtelen a fél társadalomnak nem lesz munkája és összeomlik a gazdaság. Simán olyan is lehet, hogy mondjuk a bányász elmegy biztonsági őrnek, a biztonsági őrök közül van aki bolti eladónak, a bolti eladók közül van aki boltvezető lesz, a boltvezetők közül meg van aki úgy dönt, inkább kódolni tanul. Szóval ilyen áttételes is lehet a változás, az hogy a szénbányász propgramozni tanul, egy szélsőség, főleg hogy amúgy rég nincsenek szénbányászok az országban, és rendszerváltáskor igazából abból fakadt a sokk azon a téren, hogy több évtizedig fenntartották a rosszul működő bányákat, ha már 1970-ben elkezdenek bezárni, akkor kisebb sokk érte volna a munkaerőpiacot.

(#2678) Shadowbull válasza szabi__memo (#2673) üzenetére


Shadowbull
addikt

Egyetértünk.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2679) Vesa válasza Shadowbull (#2664) üzenetére


Vesa
veterán

"Persze, mert a diploma megszerzéséhez szükséges küszöb sokkal alacsonyabban van"

Most diplomázik az egyik fiam, programozó. Látom, mit tanul. Nem nevezném könnyűnek, sőt. Ráadásul még ha el is fogadjuk, hogy lazítottak a feltételeken, annak alapvetően pozitív oldala van, csökkent a teljesen feleslegesen magolandó olyan anyag, amit az egyetem elvégzése után az életben nem fognak használni. De vegyük akkor főiskolai szintnek a jelenlegi egyetemi képzést -ez persze eleve nem igaz így-, még akkor is bőven felülreprezentált a magasan kvalifikáltak száma a mai 20-as generációban, mint az 50-esben.
A nyelvttudásban pedig annak ellenére is sokkal jobban állnak, hogy azon valóban sokat lazítottak idő közben.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#2680) Hi!King válasza szabi__memo (#2672) üzenetére


Hi!King
őstag

A helyzet az, hogy pl. a második világháború után a többség 8 vagy csak 6 általánost végzett, az ő utódaik meg átlagosan jóval magasabb végzettségűek, és ma már kevés a 8 általánost végzett. Anno írni-olvasni is sokkal kevesebben tudtak.

(#2681) Hi!King válasza szabi__memo (#2673) üzenetére


Hi!King
őstag

Apám a 90-es és 2000-es években másodállásban könyvelt. A 90-es években sokkal kevesebb könyvelő, és még sokkal kevesebb könyvvizsgáló volt. Közben számítógépesítették (ő is vásárolt egy szoftvert), miközben tömegével képezték a mérlegképes könyvelőket valamint a pénzügy-számvitel szakosokat, és valahogy mégsem lett kevesebb könyvelőre szükség, sőt Budapesten az SSC-k is elkezdték őket tömegesen foglalkoztatni.

Az orvosi diagnosztikában meg nem hiszem hogy majd sokkal kevesebb embert fognak foglalkoztatni, sokkal valószínűbbnek tartom hogy inkább több embert szűrnek hatékonyabban, nagyobb eséllyel találják meg időben a betegségeket, ami miatt hosszútávon még több munka lesz, mert pl. a bőrrákra hajlamosak többet élnek, többször fognak leszedni róluk elváltozásokat. Mert úgyis az lesz, gondolom az is van, hogy a gép kiszűri a gyanús eseteket, aztán emberek meg tovább vizsgálják. Az egészségügy ráadásul egy végtelen öngerjesztő folyamatként működik, sosincs elég erőforrás hogy mindenkit ellássanak, minden hatékonyság növelés csak további igényeket vet fel, mert soha senkit nem lehet tökéletesen ellátni. A korlát a rendelkezésre álló erőforrások, amelyek egy része bővül az automatizálással.

(#2682) Vesa válasza Ringman (#2670) üzenetére


Vesa
veterán

Ez így van, viszont az ipari forradalom óta ebben semmi új nincs. Anno ugyanez ment, emlékszünk a géprombolásra. Aztán csak megvoltak valahogy azok is, akikre a gépek miatt már nem volt szükség (szövőnők, kosárfonók, kézművesek, lajtoskocsisok, stb.). A számítógépekkel is rengeteg adatkezeléssel kapcsolatos kvázi betanított munka szűnt meg, amit addig kézzel végeztek, már megoldotta a gép, sokkal gyorsabban, sokkal hatékonyabban, és jellemzően hiba nélkül. Önmagában pl. csak a postai levélszortírozók és válogatók között tömeges volt az elbocsátás, miután automatizálták. Aztán jött az email, ami gyakorlatilag megszüntette a postai levelezés bizonyos formáit.
Nem dőlt össze a világ, de tény, hogy rengeteg embert érintett negatvían. Ugyanakkor ha most feltennénk a kérdést, hogy a munkahelyek miatt térjünk-e vissza egy 50-60 évvel korábbi szintre, a lassúságával, hibáival, szerencsétlenkedésével együtt, akkor nem tudom hányan válaszolnának igennel.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#2683) szabi__memo válasza Hi!King (#2680) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

És? Elég volt ahhoz ami kellett. Milyen munkát végeztek? Amit ma ki lehet váltani.
Az hogy 8 általánost írtam az csak egy példa. Diplomás emberek munkáját is ki lehet ma vâltani. Elég nagy különbség 100 évvel ezelőtthöz képest amikor kellett a két kéz..
Egyébként akkor is szűntek meg munkák csak hasonló képességet igénybe vevőre cserélődtek le.

[ Szerkesztve ]

(#2684) Vesa válasza szabi__memo (#2673) üzenetére


Vesa
veterán

Ebben van igazság, de ha ez elérne egy kritikus szintent, akkor lesz rá megoldás. Ugyanis a cégek ezt az egészet költségcsökkentés miatt és a hatékonyság növelése végett csinálják. Egy szint után viszont kotraproduktív lesz, mivel a munkanélküliség miatt elszegényedő tömegek nem fogják megvenni a szolgáltatásokat és a termékeket.

A tudomány a valóság költészete!

(#2685) j0k3r!


j0k3r!
senior tag

(#2686) Shadowbull válasza Hi!King (#2681) üzenetére


Shadowbull
addikt

"orvosi diagnosztikában meg nem hiszem hogy majd sokkal kevesebb embert fognak foglalkoztatni"

Ugyan nem értek hozzá, de a rokonságban van aki nőgyógyászati rákdiagnosztikában dolgozott. A dolog úgy megy, hogy a nőgyógyász leveszi a kenetet, és postán beküldi az erre szakosodott szolgáltatóhoz, ahol középfokú végzettségű alkalmazottak mikroszkópon mindegyik kenetet megnézik, egyfajta előszűrést csinálnak. Aztán a csak a rákgyanús esetek kerülnek a szakorvos elé. Az arány kábé 10-15 mikroszkópos vs. 1 szakorvos.

Na, ez a 10-15 mikroszkópos munkanélküli lesz.

De tudnék mondani ezer példát például az autóiparból is, ahol mérnöki végzettséggel végezhető munkák ezreit fogja az AI beszántani.

Pazarol a világ, én meg segítek neki.

(#2687) szabi__memo válasza Vesa (#2684) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Igen, jó kérdés hogyan lesz kezelve....
Jelenleg lassítják mindenhol. És ez az amit most látunk :U

[ Szerkesztve ]

(#2688) julius666 válasza j0k3r! (#2685) üzenetére


julius666
addikt

Hoppá!

(#2689) ngaba válasza Shadowbull (#2686) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem ez egy vég nélküli vita.
Azt nem tudjuk, hogy a munkanélkülivé vált mérnökök munkáját fel fogja-e használni másra a társadalom (ahol az AI már csak egy munkaeszközük lesz, mint most a kalapács) valami még komolyabb dolog tervezéséhez / gyártásához. Van erre is esély.

Alapvetően egyébként úgy gondolom, hogy a kelleténél jóval több felesleges munkát végzünk; igazából az orvostudományon meg a mezőgazdaságon kívül a legtöbb dolog felesleges (tudom, most erre azt fogjátok mondani, hogy az orvostudomány fejlődéséhez kell az informatika fejlődése is például stb.), tehát a saját kényelmünk kedvéért dolgozunk rengeteget. Senki nem kérdezte meg tőlünk, hogy akarsz-e feleennyit dolgozni, cserébe nem lesz okostelefon, vagy a sarki boltban banán stb.

Persze az is kell, hogy az ember elfoglalja magát, jól ki van "találva" (jól "kialakult") a mai társadalmi rendszer: Szépen megvan, hogy az ember egy jó ideig a tanulással "foglalja el" magát, utána a pályakezdéssel, majd a gyerekneveléssel stb-stb. :)

[ Szerkesztve ]

(#2690) szabi__memo válasza ngaba (#2689) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Végtelenségig lehet róla beszélni az biztos, de abban benne van amit írtál. Sok olyan munkát végzünk már most ami felesleges. És ennyi a lényeg. Nem is fog növekedni az aránya, évezredes tendencia, hogy csökken. Ki dolgozik még reggeltől estig heti 6-7 napot? Megjegyzem még 40 éve Magyarországon is munkanap volt a szombat. Nem lesz több munka

(#2691) Ringman


Ringman
nagyúr

Török líra belehúzott

(#2692) szabi__memo válasza Ringman (#2691) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

De most megint mi történt:F

(#2693) j0k3r! válasza julius666 (#2688) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Valamennyi emelés várható volt, nem állnak túl jól a harccal:

Szerintem USA-ban is kelleni fog még az a 2 emelés, amit a FED beígért. Én úgy látom, hogy a következő utáni CPI/PCE jelentésben (augusztusban jön ki, júliusra vonatkozik) már elmúlik a bázishatás hátszele. Természetesen azt, hogy ezt én tudom/sejtem az azt jelenti, hogy ezt mindenki tudja/sejti. Meg lennék lepve, ha még idén 50 bázispont emelés be lenne árazva mondjuk a részvénypiacon, de ki tudja. Nekem úgy tűnik egyelőre, hogy az a konszenzus, hogy a FED blöfföl. Év végéig kiderül :)

Illetve ha megnézzük az utolsó jelentést, akkor látható, hogy az energia ár csökkenés erősen befolyásolta, de lassan ott is elmúlik a pozitív hatás (pl.: RBOB 1-3 éves chart).

A szolgáltatást érintő infláció még mindig magas, és a FED-nek is ez a fontosabb, mivel ez adja az USA GDP 2/3-át, nem az ipar/gyártás.

Table A. Percent changes in CPI for All Urban Consumers (CPI-U): U.S. city average
(2. oldal, utolsó oszlop)

[ Szerkesztve ]

some men just wanna watch the world burn...

(#2694) Ringman válasza szabi__memo (#2692) üzenetére


Ringman
nagyúr

Kamatdontes

(#2695) Vesa válasza ngaba (#2689) üzenetére


Vesa
veterán

"Senki nem kérdezte meg tőlünk, hogy akarsz-e feleennyit dolgozni, cserébe nem lesz okostelefon, vagy a sarki boltban banán stb."

Ez egy nem teljesen valid. Nem kötelező ezekkel élni, és akkor dolgozni sem kell annyit, hogy megvedd! Van azért példa arra is, hogy emberek nomád körülmények között élnek, ehhez csak egy nagyobb telek kell, és abból is elég a közművesítetlen külterület amit szinte gombokért meg lehet venni. Rá kell tenni egy jurtát aztán ennyi. Viszont azt sokan nem gondolják végig, hogy a technológiáról lemondás egy sokkal nehezebb életet ereményez, ahol pont annyit fog robotolni, csak nem a kényelemért, hanem a túlélésért. Saját magadnak termelni az élelmet, állatokat gondozni, kézzel mosni, gyalog járni stb. Semmivel sem lesz könnyeb.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#2696) attiati válasza Vesa (#2679) üzenetére


attiati
veterán

Ezek a kognitív képességekről árulkodnak?

(#2697) Vesa válasza attiati (#2696) üzenetére


Vesa
veterán

Arról IS!

A tudomány a valóság költészete!

(#2698) attiati válasza j0k3r! (#2693) üzenetére


attiati
veterán

Nagyjából senki se várja már magasabbra az inflációt és a rövid hozamokat az FMS felmérésen.
Vélhetően eszerint is vannak pozicionálva.
Lenne meglepetés, ha az infláció felfelé kanyarodna ősszel.

(#2699) j0k3r! válasza j0k3r! (#2693) üzenetére


j0k3r!
senior tag

https://www.bls.gov/charts/consumer-price-index/consumer-price-index-by-category-line-chart.htm

Itt lehet játszani az egyes komponensekkel, a "Services less energy services" például elég kemény.

some men just wanna watch the world burn...

(#2700) Ixion77 válasza j0k3r! (#2685) üzenetére


Ixion77
Topikgazda

Engem az lep meg igazán, hogy erre az EURGBP, USDGBP nem reagált észrevehetően. De még UK100 sem igazán. Ez lett volna beárazva? Fura.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.