Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) bkercso


bkercso
nagyúr

zzel a teszttel tehát kétséget kizáróan megmutattuk, hogy ha az átviteli jitter miatt bithibás felvételt hallunk, akkor pattogó hangot fogunk hallani,
Érdekelne, hogy ezt tényleg hallottad-e.

Én úgy látom, hogy az I2S az maga a kommunikációs interface neve amin keresztül a PCM adatfolyam megy [link]
A DAC pedig a PCM adatfolyamot konvertálja.

Ez tényleg így van! De az USB-n mi megy?
Egyébként, noha a neve "digitális audió", az I2S hordoz időzítést, aminek a hibája (fáziszaj) analóg!

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#102) AMDFan válasza bkercso (#101) üzenetére


AMDFan
addikt

"Érdekelne, hogy ezt tényleg hallottad-e."

Ezt te is hallhatod, ha letöltöd az első oldalon linkelt tesztadatot. A két 10 másodperces felvétel között pontosan 1 bitben van különbség. Az eredmény markánsan hallható.

"Ez tényleg így van! De az USB-n mi megy?"

Többféle adatfolyamot tud kezelni a protocol az egyik ezek közül maga a PCM. De itt a teljes specifikáció: [link]

[ Szerkesztve ]

(#103) jobesz


jobesz
tag

Én már 5 éve vártam egy ilyen cikkre, sok objektív hasznos megállapítás jól jön..

Sonymdr cd550,,mdr-cd580 /AKG k371/ Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#104) bkercso válasza AMDFan (#102) üzenetére


bkercso
nagyúr

Köszi! Nem semmi! :R Azt hittem, kiszedi a szűrő...

Megj.: a PCM2902 saját jittere (2500ps körül) akkora, hogy nem csoda, ha itt nem az USB-kábelen fog múlni a hangminőség.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#105) AMDFan válasza bkercso (#104) üzenetére


AMDFan
addikt

Amúgy ez a PCM2902 egy tök régi USB1.1-es DAC chip (a gyártó Texas Instruments szerint Not Recommended for New Designs)

[ Szerkesztve ]

(#106) bkercso válasza AMDFan (#105) üzenetére


bkercso
nagyúr

Azért nem ajánlja, mert már nem gyártják. A PCM270X és PCm260X vonal megy. Egyébként, ha a PCM2902 ADC-je be van kapcsolva (az oprendszerben ezt választod bemenetnek), akkor a beépített 3,3V-os regulátor 1kH-es zaja megjelenik a DAC kimenetén. Ez külső tápstabilizátorral javítható. A hibát a PCM2906B-nél javították.

A hangminősége attól függ, milyen minőségű tápot kap és milyen az oszcillátor. Érdemes külső oszcillátorról adni neki 12MHz-et (pl. AVX KC7050 vagy Crystek C3391), és az oszcinak külön stabilizált tápot!
Több DAC-ot is építettem a PCM2706-tal mint USB-vevővel (és külső DAC-chippel).

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#107) borg25


borg25
senior tag

Jitternél nem vetted figyelembe, hogy az nem egy konstans egyszeri esemény, hanem folyamatos és folyamatosan változó jelenség, így más a hangja, nem csak egy sima pattogás.
Hifi fórumon már leírtam a tapasztalatom, ott mondták, hogy a jittert hallottam, de kíváncsi vagyok, te mit mondasz rá:

SB Audigy 2 hangkártya digitális kimenete rákötve a házimozi erősítőre, sztereón meghajtva.
Hangkártyán jack kimenet, erősítőn RCA csatlakozó
Elvileg 75ohmos koax kéne rca csatlakozóval, az egyik végén jack/RCA átalakító.
Helyette inkább normál IC kábel, gyárilag szerelten egyik vége jack, másik rca.
Két kábellel teszteltem:
Az egyik egy 800Ft-os Hama, a másik egy 3000Ft-os Kácsa.
A különbséget durván lehetett hallani, mert az egyiknél rendben volt a hang, a másiknál visszhangzott.
A drágább volt a problémás.
Ezek után szerintem a kábel igen is számít. Azt nem mondom, hogy megéri 75000 forintért kábelt venni, de hogy jó és megfelelő (ebben az esetben 75 ohmos) megéri venni az tuti.

Az írás tetszett és thx érte, jó volt elolvasni. Amit írtam nem kötekedésként, hanem, hogy van olyan eset, mikor nem kell vájt fülűnek lenni, ahhoz, hogy az ember meghallja a különbséget.

[ Szerkesztve ]

(#108) dabadab válasza borg25 (#107) üzenetére


dabadab
titán

Olvasd el újra a cikket, az a DAC jitteréről kifejezetten nem szól.

Az meg mondjuk érdekelne úgy levezetésszinten, hogy egy spdif kábel hogyan tud visszhangot generálni.

DRM is theft

(#109) Polllen válasza AMDFan (#40) üzenetére


Polllen
nagyúr

És mi van akkor, ha az alig hallható anomáliát hívják a denevérek jitteres hangnak?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#110) Polllen válasza AMDFan (#62) üzenetére


Polllen
nagyúr

Amúgy ezt már kipróbáltad a valóságban?

Tehát, hogy fogod a pc-d, elindítod win10 foobar wasapi-t, ami bitperfect. Hallgatod, aztán átbootolsz egy daphile-ra, ami ugyanúgy bitperfect... Nem volt különbség?

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#111) AMDFan válasza borg25 (#107) üzenetére


AMDFan
addikt

"Két kábellel teszteltem:
Az egyik egy 800Ft-os Hama, a másik egy 3000Ft-os Kácsa.
A különbséget durván lehetett hallani, mert az egyiknél rendben volt a hang, a másiknál visszhangzott."

Röviden, itt az egyiket úgy hívják, hogy rossz kábel :)
Amúgy simán lehet, hogy nem 75 ohmos kábelt adtak el neked az említett boltban, és a te rendszered szeretett volna a szabványban meghatározott módon működni. Ha már Te hoztad fel, elmondom, hogy a cikkben említett Ethernet kábeles eset is velük esett meg. Ethernet kábelt eladni százszoros áron egyébként már a pofátlanság kategóriáján is jóval túlmutat... Egyszerű átverés, simlisség.

(#112) AMDFan válasza Polllen (#110) üzenetére


AMDFan
addikt

Sok dolgot kipróbáltam a valóságban. IT-val foglalkozom, rengeteg dolgot megnéztem már, egyidejűleg van otthon ARM alapú gépem armbiannal, van Macbookom OSX-el, az asztali gépem sima intel procis Ubuntu linuxal, és egy korábbi laptopom Windows-al. Voltak PCI-os, és USB-s hangkártyáim is, volt csak koax bemenetes interface-em is, firewire-ös is, bla bla nem sorolnám. Nem folynék bele személyeskedésbe.

Daphile-t egyébként nem ismertem eddig, de meg fogom nézni mit tud, mivel szakmai ártalom miatt az átlagnál kicsit mélyebben értek a linuxhoz. Látatlanban azt mondom, hogy semmi olyat nem tud amit egy ubuntu ne tudna, vagy bármely más disztró ami open source alapokon nyugszik.

(#109) Polllen: nem beszélgettem még denevérekkel ;)

[ Szerkesztve ]

(#113) Polllen válasza AMDFan (#112) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az személyeskedés, ha megkérdezem a tapasztalataid? Én kérek elnézést...

Egyébként azért kérdezem, mert sokan egyértelmű különbséget hallanak két os között. Azok is, akik nem tudják, hogy mi történt, csak azt mondják ez másként szól. Engem az a magyarázat érdekel, hogy a laikusok miért hallják? Őket hogyan vezeti meg az elméjük? Már ha tényleg nincs különbség, de mégis hallja, amikor nem is tudja, hogy mást kellene hallania...

A daphile annyit tud, hogy célszoftver. Kényelmesebb kezelni, mint egy ubuntu-t, meg nem is kell telepítgetni programokat mondjuk egy telefonos vezérléshez.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#114) AMDFan válasza Polllen (#113) üzenetére


AMDFan
addikt

Bocs, a szóhasználat miatt miatt azt gondoltam, hogy ez ilyen kioktató modor akar lenni. :R

Amit leírsz az is egy tipikusan felmerülő kérdéskör. "Miért van az hogy nem is tudja, hogy történt valami, de másképp szól".
Mondom nagyon szívesen bennevagyok egy vaktesztben, nincs is ennél egyszerűbb dolog, kell hozzá két laptop, egyik Windows másik Daphile és lejátszani ugyanazt. Sőt most hogy belegondolok van egy Win10-em virtualbox alatt, megnézem mennyivel szól másképpen mint a linux. Még PCI passthrough is van tehát natívan a Windows fogja kezelni a DAC-ot.
Hozzáteszem, elméleti síkon, az operációs rendszer olyan szűrőt ereszt végig a PCM adatfolyamon amilyet csak akar, hiszen a lejátszószoftver az oprendszer libjeit, dll-jeit használja (kivéve ASIO és tsi.), magát a hangeszközt az oprendszer kezeli. Tehát elméletileg nagyon könnyen szólhat másként két oprendszer. Fel is merült bennem korábban az üzleti lehetőség ebben, engedjünk rá valamilyen effektet a PCM adatfolyamra, és adjunk ki egy dobozos terméket amin ez az Oprendszer fut. Csak lehet, hogy a tükörbenézés nehezebben menne utána.

[ Szerkesztve ]

(#115) AMDFan válasza Toncsi (#44) üzenetére


AMDFan
addikt

Igen, kérlek írd le hol. De ha van mondjuk 15 perced az életedből azért kipróbálhatnád ezt az ABX testerrel is amit szintén linkeltem a cikkben. Lehet hogy meglepődnél, hogy akkor már mégsem tudnád megmondani melyik melyik... Hogy az árakról beszéljünk, az én fülesem 250 ezer és nem hallottam a különbséget...

[ Szerkesztve ]

(#116) bkercso válasza AMDFan (#115) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ilyen füleshez min egy jlsound féle xmos-vevő illene egy jó dac-kal és fejeserősítővel.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#117) davidsone


davidsone
addikt

A sok vájtfülű most a szívéhez kapott az biztos :DDD ;] Elég kíméletlen és lényegre törő írás grat hozzá!

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#118) AMDFan válasza bkercso (#116) üzenetére


AMDFan
addikt

Eddig a legjobb amiről hallgattam az egy burson audio conductor volt. Az elég jó? Legalábbis árban szerintem az, és ez fontos tényező a hifisták számára ;] :P

[ Szerkesztve ]

(#119) Polllen válasza AMDFan (#114) üzenetére


Polllen
nagyúr

Vannak már fizetős szoftver, ami megváltoztatják az oprendszer hangját.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#120) bkercso válasza AMDFan (#118) üzenetére


bkercso
nagyúr

Az már megüti a mércét szerintem (bár nem volt még szerencsénk egymáshoz). :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#121) SaGaIn válasza cappa72 (#58) üzenetére


SaGaIn
senior tag

"Gyári cd - wav kimásol -> audioCD kreálva -> mindkettő meghallgatva: gyári jobb. "

Fogadok hogy te tetted be egymás után a két cd-t és hallgattad meg. ( belül kis prekoncepcióval hogy vajon a gyári a jobb? ? Majd igazoltad magad hogy tényleg jobb a gyári...
Az agy már csak így működik, mindenki keresi az önigazolást. (pl én is most :D)

Az helyett hogy megkértél volna valakit hogy véletlenszerűen tegye be őket egymás után párszor és háttal állva próbáltad volna kitalálni melyik a gyári... Igazam vagy vagy Igazam van ? :D

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#122) cappa72 válasza SaGaIn (#121) üzenetére


cappa72
nagyúr

Én őrök szkeptikus vagyok.
Nem akarom a gyárit erőltetni, nem önigazolni vágyom magamat. Én szerettem élvezni, amit hallok. Nincs más hátsó szándék. Ha valami magával ragad, akkor borzongok. De néha még hallok ezt-azt.
De fiamnak is megmutattam (nem megemlítve melyik melyik). A gyárit találta jobbnak. Nem volt repetitív a teszt. Tehát vagy igazam van, vagy nem.
Neked is. Vagy igen, vagy nem.
Szubjektív dolgokról vitatkozni...
Na ezért is írtam, hogy pl md5 ellenőrzés sem volt.

Szerintem egyedi, ki mit hall jobbnak. Inkább a mást halljuk, de hogy melyik hasonlít az eredetihez, na az már más kérdés. Van aki a simább, van aki az érces, van aki ezt, van aki azt tudja jobbnak értékelni.
:)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#123) #90088192 válasza cappa72 (#58) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello :)

Sajnos sokszor vadi uj nyomott CD-t nem tudtam olvasni, mindan mas tokeletesen mukodott, probaltuk masik meghajtoban is olvasta de nagyon nehezkesen, akadozva. Sajnos nem egyszer fordult elo, amire gondoltam valami nem stimmelt a nyomokorongal, es nem vettek eszre. Na akinek sikerult beolvasni az egeszet(sokszor 4-5 helyet megjartam vele mire a kulonbozo markak kozul az egyik sikeresen beolvasta nagy nehezen), az irt verzioval semmi problema nem volt.
Lehet szelsoseges, de pont az ellenekezoje

(#124) cappa72 válasza #90088192 (#123) üzenetére


cappa72
nagyúr

Persze, ilyen is előfordul. Eddig nekem csak egy (Apey and the pea - Hellish), bár csere után is (újat kaptam) ugyanaz volt a gond: "disk not finalised", írta a lejátszó - nem csak a Philips cd723, hanem a Cambridge Audio CXA is. DVD lejátszó vitte, autóban a CD lejátszó szintén.
Bár asszem' ez a lejátsza, nem játsza le, ez más, mint a gyári jobban szól, vagy sem.
De mindkettő része a digitális tárolásnak/lejátszásnak.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#125) #90088192 válasza cappa72 (#124) üzenetére


#90088192
törölt tag

Ezzel azt akarom mondani, hogy a gyari nyomott CD sem valami Isten keze alltal gyartott csodaszer ami fulorgazmust kepes kivaltani mar csak emlitesere :)

:DDD

(#126) borg25 válasza dabadab (#108) üzenetére


borg25
senior tag

"Az meg mondjuk érdekelne úgy levezetésszinten, hogy egy spdif kábel hogyan tud visszhangot generálni."

Engem is érdekelne. Gondolom a kábel azt váltotta ki, hogy folyamatosan próbálta korrigálni az időzítést, és ezért tűnt visszhangosnak.

Mivel a rendszerben csak a kábel változott ezért kizárásos alapon más nem jöhet számításba. Bár tudom, szerinted rajtad kívül senki se százas, és még az se tudja mit hallott, tehát én is lehetek a hiba forrása. Ezt a jelenséget nem csak én hallottam hanem a barátnőm is. Persze tudom, ő is lehet fogyatékos, vagy egyszerűen rám hagyta. Vagy kénytelen leszel elfogadni azt a magyarázatot, hogy bizony itt a változást a kábel váltotta ki.
Rajtad áll, hogy a jelenség okának mit tarts. Én azt tudom, hogy mit hallottam, és annak mi lehet az oka, magyarázattal mivel nem vagyok elektromérnök nem tudok szolgálni, csak feltevéseket tudok megfogalmazni.

(#127) cappa72 válasza #90088192 (#125) üzenetére


cappa72
nagyúr

gyari nyomott CD sem valami Isten keze alltal gyartott csodaszer
Na ez teljesen biztos. :DDD
Főleg ha belegondolok, hogy amiket én jobbára hallgatok, azok eléggé nyamvadt, vagy vacak keverésűek - na ott kihallani, hogy melyik a jobban szanaszét torzított gitár... na az a vájtfülűenknek való, meg akinek van cucca hozzá.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#128) #90088192 válasza borg25 (#126) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello :)

Nem szandekozom szemelyes aspektusba belemenni inkabb azokat az okokat firtatnam miert lehet viszhangos. Ha magaban az optikai kabelben hiba van az nem azt jelenti, hogy 2 jo kabel kozott is van kulonbseg ket kulonbozo gyartotol. Vagyis Te ezt hallotad, kifogtal egy gyari hibas kabelt. Nem meglepo, a tobbi is hasonlo lehet, Vagyis vagy nagyon peches vagy vagy tenyleg mindenki Eskudt ellenseged. Hidd el van ilyen, hogy semmi sem passzol, Velem is volt mar nemegyszer, lehet mogotte markakat osszegeket latni, hallani, DAC biteken agyalni, orajelgeneralva, a nap vegen e Digitalis jelatvitel szabvanyositva van vagyis mindegy melyik vegen milyen modon kuldod be az adatot a masik vegen ugyan azon adatnak kell kijonni, minimalis hibaval(ahogy elottem fejtegettek a csatornak protokolok hibaturo/javito kepesseget). Mast nehez elkepzelni szamunkra, DE ez ben azt jelenti nem tortent meg amit tapasztaltal, csak az okok masok mint TE azt gondolod. :R

[ Szerkesztve ]

(#129) #90088192 válasza cappa72 (#127) üzenetére


#90088192
törölt tag

Erdekes tortenet, igazan nem kapcsolodik a digitalis vilaghoz, de erdekes. Az egyik haverom meghivott BP-re meg akkor mukodo ZP-be menjunk bulizni, elotte egy kis varosnezes, elmentunk a Nemzeti galeriaba(a varban volt akkor anno nem tudom most mi van mert nem kovetem a valtozasokat). Setalunk korbe, egyszer csak hallunk valamit, Zene, de nem hangszorobol jon, 3mp-se kellett ott termettunk es mint a szobor lecovekelve hallgatuk a magyar radio filharmonikusainak probajat az egyik teremben(valami ilyesmi volt kiirva de tenyleg nagyon regen volt, maga az elmeny ami megfogott). Olyan Elmeny volt amivel azelott nem talalkoztam, de utanna sem sokat. Ezt nem lehet uberelni szamomra egyenlore, hallgattam sok mindent sok cuccal, de sajnos nem er a kozelebe sehogysem. Egy jo sztereo cucc igen sokat visszaad, de azt sosem fogja tudni ebben szerintem mindenki egyetert :)

(#130) UnA válasza cappa72 (#122) üzenetére


UnA
Korrektor

"Én szerettem élvezni, amit hallok. ... Ha valami magával ragad, akkor borzongok."

Ez a lényeg, ennél nem kell több soha. :K

(#131) #71562240


#71562240
törölt tag

Mondanék valamit, mérnökölni akaróknak. Aki akarja, érti.

Mit jelent a méréstechnika? Mit jelent a mérés? Statisztikai valószínűséget, melynek pontossága elsősorban attól függ, hogy a mérőeszköz felbontása hány nagyságrenddel nagyobb, mint a mért jelenség felbontása, figyelembe próbálván venni, hogy a mérés művelete mennyiben befolyásolja a mért jelenséget.

Az úgynevezett mérés ugyebár nem a valóság, hanem annak egy modellje, és annál korlátozottabban értelmezhető a mérés eredménye (mint modell) a mért jelenségre, minél kevésbé NAGYOBB a mérőeszköz felbontása a mért (azaz, a mérés által modellált) jelenségnél. A kvantumok szintjén ugyebár nagyon meg vagyunk lőve, hiszen a mérés nagyjából 1-es valószínűséggel változtatja meg totálisan a mért jelenséget - lásd, a mért jelenség felbontásához képest a mérőeszköz felbontása legjobb esetben is csak megközelítően kisebb tud lenni, nemhogy a minimálisan elvárható egy nagyságrenddel nagyobb. Nem tudjuk felnyitni Schrödinger macskájának a dobozát. Kvantumszinten végképp csak a mérés okozta bizonyos változásjelenségekből tudunk következtetéseket, modelleket alkotni a mért jelenség tulajdonságaira, mibenlétére vonatkozólag.

A digitális hanghordozás egy modell, azaz nem valóságjelenség, azaz nem a zene, hanem annak egy sok-sok-sok-sok nagyságrenddel KISEBB felbontású, végtelenül leegyszerűsített modellje. A digitális hanghordozókból és a velük végzett műveletekből akkor is csak meglehetősen kis statisztikai valószínűséggel tudnánk előrejelzést kiolvasni arra vonatkozólag, hogy a digital to analog visszaszintetizálás után milyen eredményt kapunk a hangberendezés analóg fokozataiban, ha a mérőeszközeink néhány nagyságrenddel nagyobb felbontásúak és pontosabbak lennének. Ám a mérőeszközeink legfeljebb hasonló felbontásúak, és ugyanolyan pontatlanok, valamint szintén csak modelljei a valóságnak, különösen az itt tárgyalt számítógépes gyermekjáték "mérőeszközök". Igen pontatlan statisztikai modellek, például az általuk megállapított "bithelyesség" is csak egy statisztikai modell - több-kevesebb, sztochasztikus alapú hibajavítási művelet után. Nem mellesleg, ugyebár a szóbanforgó, digitálisnak mondott műveletek többsége analóg segédjellel végzett, valójában analóg művelet, amely(ek)ből a műveletek egyes szakaszaiban oda-vissza biteket készítünk, kisebb vagy nagyobb statisztikai pontossággal.

Ami itt történik, az nem mérnökölés, hanem csak játékolás. Nem mérés, hanem statisztikailag felettébb pontatlan modellálásjáték - már eleve a "mérőeszközök" csak statisztizáló játékmodellek. Ennyiből nem csak azt nem tudjuk, hogy él-e a Schrödinger macskája a dobozban vagy sem, hanem azt se, hogy dobozban van-e.

Lásd, szóbakerült megint a kábelek ügye, miszerint, egy bizonyos szint felett, ahol a kábelek a "mérnökök" szerint már elegendően jók a feladatuk teljesítésére, már egyformán szólnak. Az analógjel-kábelek is, hát még a digitálisok. Úgymond, az elegendően jó digitális kábelek, amelyek a "mérnökök" szerint ugyanúgy pontosan átviszik az "egyeseket és nullákat", azaz, a "biteket". Mert a "mérés" azt mutatja, hogy "bithelyes". Erre lásd mint fent, most visszautalnék az analógjel-kábelekre - bár persze megjegyzendő, hogy szám, mint olyan nincsen, az egy gondolati képezmény, amikor számokkal dolgozunk, mindig analóg jelenségek a hordozói, igen, még a TCP/IP protokollban is.
Na de analógkábel. És mérés. Az egyszeri "hifista" ugyebár azt mondja, hogy "Mérhető? Akkor elfogadom. Nem mérhető? Akkor lehetetlen." Ámde, mi az, hogy mérhető? Versus, mi az, amit a mérőeszközeink adott színvonalán modellálni tudunk mérésekkel? Például az analógkábelek. A hifista ugyebár hallja, hogy egészen kis kábelszakaszok megváltoztatása is egészen nagy változást tud létrehozni a hangrendszerben. Az egyszeri "hifista" esetleg nem hallja - például, mert a hallásának a felbontása nem elegendő a különbség észrevételéhez, vagy egyéb okból. A hifi kábelek méréstechnikája gyerekcipőben jár. Mérünk néhány olyan úgynevezett ellektromos paramétert, amelyek bizonyos ipari felhasználásokban ellg jól előrejelzik a kábel viselkedését a felhasználás követelményei szempontjából. Mérjük ezeket hifi kábelen is, például keresztmetszet, anyagösszetétel, impedancia-ellenállás, induktivitás, kapacitás... Megmérjük..., éééés..., éééés..., és nagyjából fogalmunk se lesz, hogy a kábel adott hangrendszerben hogyan fog szólni, és egy másik hangrendszerben hogyan fog szólni. Az egyszeri "hifista" szerint tehát ezek nem is szólhatnak másképp, mivel "nem mérhető". Mások pedig sziszifuszi munkával próbálnak olyan mérőeszközöket kifejleszteni, amelyekkel például ahhoz közelebb juthatnánk, hogy a hifi vezetékek másképp szólásából mérni tudjunk valamit.

Vannak, akik adekvát mérőeszközök kidolgozásán fáradoznak. Sajnos nagyon kevesen - hatványozottan érvényes ez a digitális hifi világára.

[ Szerkesztve ]

(#132) UnA válasza #71562240 (#131) üzenetére


UnA
Korrektor

Bocs, de minek kéne nagyon tudományosan mérni, amikor itt arról van szó, hogy te élvezzed a zenét a saját szinteden? Ezt nem lehet mérni semmilyen módon.

(#133) #71562240 válasza UnA (#132) üzenetére


#71562240
törölt tag

Ha jól tudsz mérni, akkor megkönnyebbedik a termékfejlesztés. Termékfejlesztésben hasznos dolog, ha nem csak próba-szerencse alapon dolgozod ki az alternatívákat. És egyáltalán, ha van fogalmad arról, hogy mit és hogyan lenne hatékony mérni, akkor arról is több fogalmad lesz, hogy milyen alternatívákat lenne mindenképpen fontos kidolgozni és összehasonlítani a termékfejlesztés során.

Szerk.: A hifi termékeket egyelőre alapvetően próba-szerencse alapon fejlesztik.

[ Szerkesztve ]

(#134) AMDFan válasza #71562240 (#131) üzenetére


AMDFan
addikt

Ilyen az amikor egy bölcsész áltudományos okoskodással próbál feltűnni. Amit írtál annak se eleje se vége. Ha egy kicsit is ismernéd a digitális jelfeldolgozást akkor nem írnál le ekkora butaságokat. Akármennyire is nem tetszik, nálunk sokkal okosabb emberek tökéletesítették a digitalizálást. Persze tudom Harry Nyquist és Claude Shannon csak valami kóklerek lehettek. Nevetségessé tetted magad már évekkel ezelőtt is amikor nem voltál képes elfogadni, hogy a TCP/IP protokoll tökéletes adatávitelt biztosít, erre most ezt megint felhozod. Bölcsebb maradtál volna ha nem kommentelsz.

(#133) kammerer: Szerk.: A hifi termékeket egyelőre alapvetően próba-szerencse alapon fejlesztik.

Te nem vagy semmi :C :C :C :C

[ Szerkesztve ]

(#135) lezso6 válasza #71562240 (#131) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Amit felvázoltál az egy hamis dilemma. Persze, hogy nem igazán mérhető az audio.

Én úgy közelítem meg a problémát, hogy professzionális VS konzumer. Zenét értő, készítő VS zenét élvező, fogyasztó. Aki hasznos eszközként látja a audiotermékeket VS aki műtárgyként gyűjti az audiotermékeket. Én ez előbbiben hiszek, mivel ott a cél az, hogy az általa készített zene objektíve jó legyen, s nincs helye placebónak meg felületességnek. Míg a másik csak vásárol és az a lényeg, hogy szubjektíve élvezze a zenét meg legyen szép nappalija.

Ez nem azt jelenti, hogy általam választott út jó mindenkinek, embere válogatja, hogy mit válasz. Én a lapos, unalmas, élettelen, analitikus hangot szeretem, ami a szürke valóság. A hifista meg az izgalmas, élettel teli, színezett hangot szereti, ami egy gyönyörű álom.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#136) #71562240 válasza AMDFan (#134) üzenetére


#71562240
törölt tag

Kivétel az ignoráció alól:

Amit írtam, ugyebár nem neked írtam. Ezt jeleztem is a legelején, miszerint, aki akarja érti. Ugyebár tudjuk, hogy fel sem merülhetett lehetséges szempontként, hogy te érteni akarod. Tehát neked kvázi "elolvasnod" is felesleges volt.

Kivétel bezárva.

(#137) Ear001 válasza AMDFan (#134) üzenetére


Ear001
addikt

Nevetségessé tetted magad már évekkel ezelőtt is amikor nem voltál képes elfogadni, hogy a TCP/IP protokoll tökéletes adatávitelt biztosít, erre most ezt megint felhozod.

Tényleg? Akkor ehhez mit szólsz?

A Cirrus Logic, aki egy nagy és jól ismert digitális chip gyártó, A/D és D/A konverterekkel és mindenféle egyéb ipari alkalmazásokhoz gyártott számos egyéb digitális termékkel. Vagyis nem egy átlag barkácsoló hifista. Mégis az egyik Appnote-jában a CS18101 CobraNet (professzionális IP-alapú sok csatornás audio interfész, sok éve használják hangosításban) chiphez igen érdekes dolgokat ír.
Pár idézet az elektromágneses interferencia (EMI) kapcsán (az én fordításomban, aki kiváncsi az eredeti angol szövegre, annak szívesen elküldöm).
"...Akárcsak a hő okozta problémák esetében, az EMI elmélete is jól ismert, ám a gyakorlat sokszor teljesen mást mutat, mint ami az elméletből következne. Olyan sok tényező van, ami az EMI hatását befolyásolja, hogy az ezzel foglakozás a fekete mágia körébe is tartozhatna. Olyannyira, hogy egy a témában megjelent könyv címe is ez:
High Speed Digital Design: A Handbook of Black Magic
Howard W. Johnson & Martin Graham
Prentice-Hall, Inc.
ISBN: 0-13-395724-1
... a helyes csatlakozások, jel terhelés, elcsatolás, stb, mind drámai befolyással lehet az EMI hatására.
Az Rj45 csatlakozók kiváló elektromos csatlakozást kell, hogy biztosítsanak a készülékházzal. Tesztek során részszalaggal is biztosítani lehet a csatlakozást. A rossz csatlakozás megnövelheti a sugárzott emissziót akár 6 dB-lel is!
Amennyiben lehetséges, ne használjunk ribbon kábeleket a modulok csatlakoztatására a hoszt rendszerhez. A közvetlen csatlakozás sokkal jobban működik, mind a jelkezelés integritása, mind az EMI szempontjából.
Amikor az EMI tesztelést végzi, használjon többféle Ethernet switchet is. A gyakorlati tapasztalatok szerint a különböző switchek akár 12 dB különbséget is okozhatnak közös módú emisszióban. Vagyis próbáljunk ki többféle switchet, amíg meg nem találjuk az igazit.
A megfelelő tápegység kiválasztása is befolyásolhatja az EMI hatásokat és a közös módú emissziót, ezért válasszuk ki a jót!"
Még egyszer leírom, mielőtt a "csak 0 és 1" érvet használók lecsapnak a témára, hogy ezt nem egy kisérletező kedvű hifista, hanem a Cirrus Logic jónevű chip gyártó írja....

(#138) #71562240 válasza lezso6 (#135) üzenetére


#71562240
törölt tag

Lásd, UnA kérdésére adott válaszomat.

A hifi ugyebár tudomány és művészet sajátos keveréke. Hasonképpen, mint a hangszerkészítés. Maradjunk a legegyszerűbb példánál, Stradivari akar valamilyen hegedűt készíteni, Guarnieri is akar valamilyet. Minél több mindent tudnak mérni arról, hogy mitől lesz egy hegedű valamilyen hangú, annál könnyebben és nagyobb eséllyel tudnak olyan hangú hegedűt készíteni, hiszen annál nagyobb eséllyel tudnak túllépni a próba-szerencse módszerén, ahhoz, hogy olyan hangú hegedűt készítsenek, amilyet akarnak, Stradivari stradivarisat, Guarnieri guarnieriset. Sőt, jó méréstechnikákkal annál többet fognak arról is tudni, hogy milyen alternatívákat érdemes kipróbálniuk a próba-szerencse módszerével, hátha még ízlést is váltanak. Ha Stradivari vagy Guarnieri többet tudott volna a hegedűkészítés tudományos alapjaiból, lehet, hogy kicsit másképpen szóló hegedűket készítettek volna - lehet, hogy nem.
A hifi termékek készítői hangszerkészítők. A hangszerkészítés is részben tudomány, részben gyakorlati mesterség. A digitális hifi is.

(#139) AMDFan válasza Ear001 (#137) üzenetére


AMDFan
addikt

Te tudod hogy mi az a TCP/IP protokoll? Mi köze van ennek ahhoz, hogy hány dB az analóg zaj egy RJ45 csatlakozónál? Komolyan mondom ez olyan mintha gyerekekkel vitatkoznék. Nézzél már utána a dolgoknak mielőtt lejáratod magad. A TCP/IP protokoll tökéletes adatátvitelt biztosít, a Cirrus Logic pedig arról ír, hogy vannak nehézségeik az EMI-vel. Biztos van, okoz problémákat, és? Ettől a számítógépes hálózatok tökéletes működnek, tökéletes adatátvitellel, erre szolgálnak ezek az átviteli protokollok, algoritmusok. Aki ezt nem látja be, azzal kár vitatkozni, mert nem tudja miről beszél.

Példa, nem CL hanem intel chipset:

RX packets:19161478894 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:54624640465 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:3730861448455 (3.3 TiB) TX bytes:74825073211927 (68.0 TiB)

71 TiB forgalom nulla darab hibás csomag, a tökéletes hibajavítás miatt.
Köszöntem szépen.

[ Szerkesztve ]

(#140) lezso6 válasza Ear001 (#137) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Rákerestem, hogy hol van ez a szöveg. Mit találtam az elején:

"Malcolm Steward a neves angol hifi szakíró a blogjában írt egy tudósítást arról, hogy a NAS-ban (Network Attached Storage) végrehajtott SATA kábel cserét követően, hogyan változott a hálózati lejátszót, mint forrást használó rendszerének a hangja, véleménye és mások véleménye szerint is jó irányban – vagyis tetszett jobban neki és társainak az így kapott hang."

Na ez az ordas baromság. Placebonak hívják az ilyet, erre épít nagyon hifi, ezért utálom.

Az idézetedet nem sikerült megértenie az bejegyzés írójának, inkább saját hülyeségének igazolására használta fel. A idézet csak annyit jelent, hogy minden digitális jel analóg is egyben. Még szép, hogy az; és fontos hogy jó körülményeket adjuk az átvivő közegnek (ezesetben kábel), hogy a lehető legkönnyebben vigye át az információt.

Ez a Cobranet csoda pont úgy működik, mint pl egy SPDIF: persze, hogy lehet jitter. De egy SATA vagy sima Ethernet esetén értelmetlen erről beszélni, mert ha hang másképp megy át rajta, akkor ez minden adatra igaz kell hogy legyen. Azaz a gyengébb SATA kábeltől a képeknek mosottabbaknak kéne lennie, és a szöveges dokumentumok átvitele során is pár betűnek meg kéne változnia. De nem ez történik. A SATA kábelnek fogalma sincs róla, hogy zene megy-e rajta vagy sem.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#141) lezso6 válasza #71562240 (#138) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Az én érvelésemben semmi szerepe nem volt a mérésnek, tudománynak vagy művészetnek. Az emberi hozzállásról volt szó.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#142) #71562240 válasza #71562240 (#136) üzenetére


#71562240
törölt tag

Ezt kifelejtettem, szintén AMDFannak.

Annyiszor cáfoltam már, hogy végre tényleg le lehetne akadni arról a hazugságról, hogy én "bölcsész" lennék. Ugyebár többször elmondtam, hogy ha nem is annyira, és nem olyan sokféleképpen, mint amennyire úgynevezett bölcsész vagyok, vagyok mérnök is. Alkalmasint "IT-mérnök" is, felsőfokú végzettséggel. Alkalmasint, taníthatnám neked felsőfokú intézményben, ami persze nem jelent semmit, csak annyit, hogy be lehet fejezni végre a hazudozást arról, hogy mihez nem értek. Nálad jobban értek hozzá, és ez független attól, hogy egyébként papírom (diploma) is van róla.

(#141) lezso6
Az én érvelésemben (...) Az emberi hozzállásról volt szó.
Aminthogy az én neked írott válaszomban is.

[ Szerkesztve ]

(#143) #90088192 válasza Ear001 (#137) üzenetére


#90088192
törölt tag

Meg mindig nem ertitek, Igen az UTP kabel impedanciaja, illetve a csatlakozok kapacitasa mind visszhangot keltenek a kabelben, sot a csatolt(kulso) behatasoktol sem mentes.
Ezert talatak ki a Szabvanyt ami eppen nincs a kezem ugyeben, a lenyeg van egy Headspace ami azt jelenti(ezert maximalizaltak a CAT5 CAT5A es CAT6A cabelek hosszat a munkakabelell egyutt) hogy a kabel csillapitasa(belertve a visszhangok miatt keletkezo kioltast) nem lehet nagyobb mi bevezetett jel-10db ha jol emlekszem de javitsatok ki ha tevedek) mert akkor meg megkulonboztetheto a jel a zajtol. Ennyi se tobb se kevesebb, vagyis TELJESEN MINDEGY mit csinalsz azzal a szerencsetlen UTP Kabellel, ha a csomag el van kuldeve, a jel zaj arany megfelelo, akkor az a csomag MEG FOG ERKEZNI, ha nem megfelelo a JEL ZAJ arany akkor NEM fog megerkeszni, es ha az elveszett csomagok szama meghalad egy erteket, AKKOR NINCS kommunikacio, ha csak egy egy veszik el akkor azt meg ujra megkeri a fogado fel. Vagysi vagy van hangod, vagy nincs, a koztes allapot ha akadozik, de azt meg egyertelmuen eszreveszed, hogy csomagvesztes esete forog fenn.
Az hogy a TCPI/IP kommunikacio Coax kabelen, Postan, vagy optikai kabelen keresztul zajlik(akar a HDMI kabelen keresztul is tortenhetne de ez mar masik tema) teljesen mindegy az adatfolyam szempontjabol, az elkuldott csomagok es a megerkezett csomagok sorrendje es merete meg fog egyezzni a beepitett redundancia es hibajavito algoritmusoknak koszonhetoen.
A HDMI szabvanyban nem vagyok otthon de ha egy kicsit logikusan elgondolkozol akkor a digitalis informacio a kuldo es fogado fel kozott TELJES szinkronba kell hogy legyen kulonben nincs ertekelheto kep/hang. Ismet egy egyszeru dolog, vagy van hangod, vagy nincs vagy akadozik. Visszhangos nem lehet mert akkor nincs szinkron es mivel mindent orajel vezerel igy a viszhang informacio NEM tud szerephez jutni(ismet a szabvanyok miatt) :))

(#144) bambano válasza #90088192 (#143) üzenetére


bambano
titán

arra, hogy egy tcp/ip kommunikáció biztosan soha nem sérül, csak egészen kis összeggel fogadj.

a kábelen nem csak a jel/zaj viszony számít, mert ez arról szól, hogy kívülről mi megy be a kábelbe, amitől sérülhet az adat. számít az átviteli jelleggörbe is, például ha egy cat6a kábelt a minimális hajlítási sugaránál kisebb ívben görbítesz meg, nem fog átmenni rajta a jel akkor se, ha nincs zaj->jel/zaj viszony magas.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#145) SaGaIn


SaGaIn
senior tag

A sok "audiofil " kollega, ha bemegy egy hallásvizsgálatra 16-18kHz felett nem hall semmit amit szépen ki is mérnek. Aztán jön dumával hogy 20k feletti felharmonikusok... stb
Mindegy Igaza van AMDFan -nak olyanokkal vitatkozni méréstechikáról, meg digitális jelátvitelről akiknek "elméletei" vannak és nem tudja mi hogy működik teljesen felesleges.

Istenítik sokan a beklit lemezt sokan mint ha nem is tudom mi lenne, de ha megkérdezed tőlük, hogy hogy készül a beklit lemez, és hogy pontosan milyen tűréssel dolgozik a lemeznyomógép nem tudják megmondani, elméleteik vannak. Azt hiszik az analóg technika valami végtelen felbontású csoda... pedig dehogy az.
Sokan a kis zajt hiányolják a bakelithez képest mert azzal a technikával nem lehet olyan jó jel/zaj viszonyt elérni mint digitálisan, de amikor megmonod, vagy kiméred nekik, hogy mi helyzet, akkor jön a blabla, hogy mérés nem is mérés és stb...

Azon vakteszten mind megbukik hogy ha egy megfelelő, technikával felveszed a bakelitről a zenét egy PCre pl 24bit 192kHz és utána azt ugyan abba környezetbe digitális formáumról lejátszod ugyan azon az analóg rendszeren nem mondják meg hogy épp a bakelit szól vagy nem.

lenne egy üres szoba két passzív hangszóróval és egy másikban lenne minden hardver, hogy ne lásson csak halljon. Tuti nem mondja meg állítom, hogy bakelit szól, vagy az arról felvett digitális anyag. Egy egy jó minőségű hanggártya vagy deck esetén. (szar kommersz cuccokkal persze, de itt nem az alaplapi audióról beszélünk, bár annak is manapság már csak az analóg részei gyengék)

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#146) AMDFan válasza #90088192 (#143) üzenetére


AMDFan
addikt

Így van. HDMI-ről annyit, hogy nekem volt egyszer egy 15 méteres HDMI kábelem, ami bizonyos eszközök között nem volt tökéletes. Tudod, hogy jelentkezett a hiba? Kicsit fakóbbak voltak a színek, nem volt olyan éles a kép sem... :DDD Viccelek. Több tízezer piros pötty mozgott ide oda a képen, elég nehéz volt nem észrevenni, hogy valami nem kóser. Na hát pont ilyen hibajelenséget produkál a nem tökéletes digit átvitel audio esetén is.

(#147) AMDFan válasza bambano (#144) üzenetére


AMDFan
addikt

Jajj ezt most miért? :) Nyilván ha rossz a kábel, akkor nem megy át rajta az adat.

(#148) bambano válasza AMDFan (#147) üzenetére


bambano
titán

melyik részét miért?
azt a részét, hogy a tcp nem biztosít 100%-ban hibamentes átvitelt, vagy azt, hogy az snr csak egy paraméter az átvitelben?

vagy azt, hogy egyesek nem értik, hogy az ethernet kábel nem csak tcp-be kódolt mp3-at továbbít, hanem egy rakás elektromos szmogot is?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#149) SaGaIn válasza bambano (#144) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Ha sérül akkor nincs kommunikáció, pontosabban a jó hálókártya először csak csökkentia sebességet pl 1Gbps-ről 100Mbps-re ha úgysem megy akkor megszakad,

Olyan nincs hogy átjön egy file legyen az zene vagy dokumentum hogy egy része megváltozik és hiányoznak betűk vagy hangok... csak gonolkodj kicsit... modem időkben - előfordult hogy crc hibás lett egy file de akkor teljesen használhatatlan lett. de a mai technikákkal ez már nem nagyon fordul elő

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#150) #90088192 válasza bambano (#144) üzenetére


#90088192
törölt tag

Vagyis NINCS kommunikacio ezt is irtam :) Az hogy miert nincs az meg pont azert van amit irtam, NEM lehet a zajtol a Jelet megkulonboztetni, ennek aztan lehet egy es kismillio oka :)

Ne haragudj, de azt hiszem Veled vitaztam a JD traktor valtojanak kalibralasarol, Amit jomagam tobbszor elvegeztem mint hivatalos szerviztechnikus, TE meg csak azt mondtad nem ertek hozza. Szerintem itt egy kicsit eluszott a szavahihetoseged, es vitaalapod, Ebben az esetben szinten igy van sajnos, Mert (ha megtalalnam a konyveimet az auto melyen) akkor megmutatnam a Szabvany tesztelesi eljarast a komplett fizikai atvivokozegre, es megertened mikent mukodik a jelatvitel. Ezek nelkul Nekem nem adtak kepesitest, arra hogy Sima UTP madzagot huzzak, es ajzatokat telepitsek, Illetve Nem vehetsz ezszkozoket amik NEM felelnek meg ebben a szabvanyban rogzitett felteteleknek. Ergo csurheted csavarhatod, tekerheted, a vegeredmeny ugyan az, ha felepul akapcsolat akkor a csomag atmegy es megerkezik, ha nem megy at akkor ujrakuldik, ha akkor sem erkezik megint, es a sokadik utan azt mondja nincs kapcsolat! Ha tetszik ha NEM ennek koszonhetoen olvashatod az Amit irok. Ha ezt nem hiszed el, akkor ezentul postagalambbal vagy koteles uzeneteket kuldeni, es csak nyomtatott sajtot olvashatsz. :D

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.