Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

mennyivel lenne olcsóbb, ha videó nélkül kérném? :U 12 mp FF, korszerű lapkával kell. ugyanitt vese eladó.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#2) Stauffenberg válasza Mr.Csizmás (#1) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Semmivel, attól mert 12 megapixel, ezek nem régi beragadt szenzorok, hanem vadonatúj fejlesztés. Amikor megtudtam tegnap, hogy "alacsony felbontású" szenzorral jön az A7S, akkor rögtön arra gondoltam, hogy a Nikon D4s-hez is gyártott 16 megapixeles lesz benne. De úgy tűnik a Sony, most nem a mások számára tervezett szenzorokból alkotott.

Nekem abszolút bejön a koncepció. Fotózáshoz is simán vinnék egy modern 12 megapixeles FF lapkát ha cserébe elmebeteg nagy érzékenységen is vállalható fotókat készít. :)

De persze a videós énem is csorgatja rá a nyálát. Mondjuk mivel eleve most megy a NAB 2014 show, ezért az első pletykánál tudtam, hogy itt videózásra lesz keményen rágyúrva. Mondjuk a Panasonic GH4-et még mindig kiforrottabb videós gépnek tartom, de az egészen biztosan nem tud olyat ISO 5000 mellett, mint ez (lásd: sample videó).

(#3) Mr.Csizmás válasza Stauffenberg (#2) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

nekem is a fotózás miatt kellene, tőlem a videó lehet a fuji féle két mankóval járó féllábú szint is.... 2k$ tuti lesz legalább :(

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#4) lorinser


lorinser
senior tag

Nagyon kíváncsi leszek a tesztképekre. Örülök neki, hogy végre valaki nem a minél nagyobb felbontást erőlteti.

Poco F5, Philips 55PUS8303, Philips 58PUS8535

(#5) p_adam


p_adam
addikt

Ha jól látom (a tekerőkből kiindulva) ez is teljesen fémvázas ház mint az A7R-nél ezért kb. annyiba is fog kerülni a 2500$ (2000€) becslés reálisnak tűnik ami kicsit csalódás tekintve hogy ennek sincs meg az a "befejezett" érzete (egy 1800$ körüli év vége fele kapható felvevő kell majd a 4K-hoz, pár hónap és lesznek még olyan kamerák amik belsőleg is tudják)
Még mindig olcsóbb mint egy VG900 és minőségben összehasonlíthatatlanul jobb és az ISO is D4 szintű a mintafotók és videók alapján (bár előbbiből teljes méretű még nincs).

[ Szerkesztve ]

(#6) Stauffenberg válasza Mr.Csizmás (#3) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Én azért örülök, hogy ilyen szépen fejlődik a videózás is. Évekig a Canon diktálta az iramot, ami egyenlő volt azzal, hogy 2008-ban kidobták a piacra az 5D Mark II vázat és azóta nem sok érdemi előrelépés történt. Ugyan megjelent az 5D Mark III-ban a RAW videózás, de egyedül csak az 1D C és a Cinema EOS (C100, C300, C500) vonal volt ami hozzátett valamit a videózáshoz.

A legtöbben meg elegendőnek érezték, hogy behozzák a piaci és technológiai lemaradást a Canon-hoz képes, egy picit talán rálicitáltak és ennyi. Egyedül a Panasonic volt ami komolyan nekiment a seggén csücsülő Canon-nak.

Aztán most már egyre többen gyűlnek, akik valóban professzionális videós szolgáltatásokat kezdenek belerakni ezekbe a relatíve olcsó vázakba. Ez is egy lépés abba az irányba, hogy ne csak az amatőrök mondogassák a bullshitet arról, hogy a DSLR/MILC videózás megérett a profizmusra (ami egyébként nem igaz, mert alig vannak a piacon olyan gépek amik tényleg beilleszkedhetnek egy professzionális workflow-ba).

Szóval taps a Sony-nak, hogy a Panasonic-féle irányba mozdult el és igyekszik olyan videós szolgáltatásokat megjelentetni amit értékelnek az olyan profik is akik a Sony CineAlta, ARRI vagy Panavision felől jönnek. Van alap, hiszen a mozifilmezésben és a broadcast rendszerekben a Sony-nak hatalmas tapasztalata van, így igazából a technológiák adottak.

[ Szerkesztve ]

(#7) Bici


Bici
félisten

Ha jól sejtem, ez a szenzor elverheti a Nikon D4s szenzorát is - dinamikában, jel/zaj arányban.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#8) oraihunter


oraihunter
aktív tag

Tetszik, és ha az ára beférne 400k alá akkor talán komolyabban is álmodozhatnék róla. :DDD

oraihunter felhasználónak 381 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon! Ha sürgős, akkor az adatlapon a telószám (06-30-293-42-53), de számkijelzés nélküli hívást már 21-éve nem fogadunk!

(#9) Stauffenberg válasza oraihunter (#8) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

A pletykák szerint 1700 USD körül lesz a váz ára, ami egyenlő a Sony A7 árával. Hivatalos MSRP ár még nincs, de ha igaz ez az infó, akkor nem lesz ez rossz ár érte.

Az mondjuk kicsit gáz, hogy az A6000-nél bemutatott és látszólag egészen gyors hibrid AF rendszert nem kapta meg. Azért az A7 és A7R nem valami izmos AF sebességben. De gondolom a kannibalizmust akarták elkerülni, akkor már túl jó vétel lenne az A7S. Így meg csak egy szimpla variáns ami főleg a videósoknak és az éjjeli baglyoknak készült.

Kíváncsi vagyok asztrofotózásnál mit lehet majd kihozni belőle. :)

[ Szerkesztve ]

(#10) arn


arn
félisten

no ez erdekes lesz - alacsony felbontas, es modern technologia, kivancsi vagyok, hogy jelent e barmi fele elonyt a nagyfelbontasu szenzorokhoz kepest. vagy ugy milyen lenne az osszevetes, ha pl a 36mpes szenzort leskalazom?

de konyorgom... olcsobb, jol hasznalhato obikat. nem is vennek mast. de 1000 euros fixek? amit nyerek a vazon, sokszorosan elbukom az obikon.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#11) ROBOTER válasza Stauffenberg (#2) üzenetére


ROBOTER
addikt

Tegyük hozzá, hogy szükség is lesz az ISO sokmillióra, mert ez közel 36mm szélességgel rögzíti a 4K-t, míg a GH4 kevesebb, mint a felén, de még a Canon 1Dc is csak nagyjából APS-H cropon csinálja, 27mm-en, nem teljes szélességgel.

A demó videókon állati látványos a lehelletnyi DOF, de az életszerű helyzetek általában nem ilyenek. FullFrame-mel egy nagy fényerejű objektív videós szempontból sokszor használhatatlan mélységélességet ad, rekeszelned kell, és akkor kell az ISO dögivel.

[ Szerkesztve ]

(#12) imibogyo válasza Stauffenberg (#2) üzenetére


imibogyo
veterán

(lásd: sample videó)
Lehet vak vagyok, de hol kellene látni ezt a sample videót?

(#13) p_adam válasza imibogyo (#12) üzenetére


p_adam
addikt

[link]

Ahogy az elvárható, üt a magas ISO de szinte biztos hogy kb. annyiba fog kerülni mint az A7R.

(#14) t72killer válasza ROBOTER (#11) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

1etértek, videónál nem sok értelme van a pengevékony DOF-nak. Akkor meg sokkalinkább a Pana GH4 - így lespórolható a külső vevőegység és a könnyebb lencsék miatt az egész rendszer sokkal mobilisabb. Nem mellesleg olcsóbb, lévén nem kell megvenni a drága külső vevőegységet...

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#15) imibogyo válasza p_adam (#13) üzenetére


imibogyo
veterán

Köszi! Bár kicsit vicces "4K image quality"-t 720p-ben nézni, de az látszik, hogy még így butítva is szép a képe. Tetszik. :K

(#16) ROBOTER válasza t72killer (#14) üzenetére


ROBOTER
addikt

Elég megnézni a demót, 5.6 alá nem mentek, de inkább végig f8-f9-f10 a jellemző.

(#17) p_adam válasza t72killer (#14) üzenetére


p_adam
addikt

Azért ez egyáltalán nem ilyen egyszerű, cserébe iszonyat sok és elég drága memóriakártyát kell beszerezni, valamint 4k felbontás egy full-frame méretű szenzoron nem feltétlen igényel prémium minőségű optikát, ellentétben a GH4-el ami még kisebb szenzor területet használ a 4k felvételhez (1.3x crop m43-ból).

Hiába a rosszabb minőségű HDMI kimenet, még így is nagyon komoly ellenfél lesz képminőség tekintetében, manuális optikák terén pedig végtelen a választék, maga platform szvsz jobb csak továbbra is limitálva van különféle dolgokkal.

(#18) bteebi


bteebi
veterán

Brutális szörnyeteg, szívesen elfogadnám :). Nagyon szimpatikus húzás az is, hogy még a FF szenzor ellenére is "csak" 12 MP a felbontása. Mondjuk a 16 MP még akár bele is férhetett volna, de azért így is jó.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#19) p_adam


p_adam
addikt

Másik hosszabb bemutató videó (hamarosan 4k felvétel is felkerül)
A készítő szerint nagy ugrás az Canon 5D Mark III-hoz képest. Az S-Log2 profil feláras lesz.

(#20) bteebi válasza p_adam (#19) üzenetére


bteebi
veterán

"A készítő szerint nagy ugrás az Canon 5D Mark III-hoz képest."
Azért az nem rossz :Y, már ha tényleg igaz.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#21) p_adam válasza bteebi (#20) üzenetére


p_adam
addikt

Talán nem is olyan meglepő annak tekintetében, hogy a szenzor ebben sokkal jobban videóra van optimalizálva, nomeg sokkal újabb is a szenzor és a processzor is.

Ahhoz, hogy az 5D III-ban kontrollálva legyen a moiré meg az elmosás problémája a magasabb pixelszám miatt, egy erőteljes AA szűrőt kellett a szenzor elé tenni, ebbe gondolom nincs is (vagy valami nagyon minimális hatású).

[ Szerkesztve ]

(#22) MC Pite válasza bteebi (#18) üzenetére


MC Pite
veterán

+1

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#23) oraihunter válasza Stauffenberg (#9) üzenetére


oraihunter
aktív tag

"A pletykák szerint 1700 USD körül lesz a váz ára" :C

oraihunter felhasználónak 381 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon! Ha sürgős, akkor az adatlapon a telószám (06-30-293-42-53), de számkijelzés nélküli hívást már 21-éve nem fogadunk!

(#24) Ijk válasza p_adam (#21) üzenetére


Ijk
nagyúr

Pont hogy a kisebb felbontásnál nagyobb probléma a moiré és nagyfelbontású szenzoroknál hajigálják kifelé az AA szűrőt.

Kíváncsi vagyok mennyivel jobb dinamikában és zajban az A7-nél. Azért manapság 12 MP már elég karcsú, de ha dinamikában agyonver mindent akkor megvan mire kéne gyűjteni. ;]
Egy nikon 50 f1.2-vel éjjellátóvá válik.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#25) MC Pite válasza Ijk (#24) üzenetére


MC Pite
veterán

Hja, a divathoz képest karcsú a 12mp. A0-ás nyomathoz is.
Tudom, ciki, nekem csak 2,2mp-es 24"os monitorom van, és túl nagyot croppolni sem szeretek, meg a szobát sem a rawfeldolgozás alatt hővel szeretem felfűteni. De ezzel én erősen a kivétel kategóriába tartozom. Megértem hogy van akinek kell... pontosabban elfogadom, de idáig nem volt választási lehetőség. Baromi szimpatikus hogy most van 12-24-36mp-es opció is. Igaz, egyelőre a királykategóriában.

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#26) server


server
csendes tag

Ez is 29:59-nél lesz limitálva, vagy tekintve, hogy direkt videóra van kitalálva, ezt a limitet kiveszik belőle? Ennyi pénzért igazán kiszedhetik, tudás ide vagy oda....

(#27) Stauffenberg válasza server (#26) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Hivatalosan fényképezőgépként lesz forgalomba hozva, így egészen biztos, hogy meglesz a 29:59 perces limit. Ez csak EU-s szabályozási dolog.

De nem értem igazán a fennakadást ezen. Hűtés nélkül nincs az a professzionális videokamera sem, ami ne hevülne túl pár perc után. A többi DSLR vagy MILC is tud egyhuzamban 7-15 perc videót felvenni (külső hőmérséklettől és jelerősítéstől függően), aztán leáll. A Sony tükör nélküli gépei meg aztán amúgy is hírhedten forrófejű példányok.

De a felhasználás módját sem értem. Miért akar valaki egy ilyen géppel fél óránál hosszabb snitteket egyben felvenni? Timelapse-hez használjuk a dedikált timelapse módot. Ha a gyerek ballagását vennénk fel, akkor is legyünk már kicsit igényesebbek. Biztonsági kamerának sem éppen egy ilyen gép való.

Szóval tényleg nem értem, pedig azt hittem már sokféle videós igénnyel találkoztam már. :)

(#28) Mr.Csizmás válasza Stauffenberg (#27) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

Tarr Béla?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#29) birq válasza Stauffenberg (#27) üzenetére


birq
csendes tag

Mi tipikusan esküvői videónál szoktunk belefutni a régebbi fotógépeknél még 12 perces, újabban 30 perces limitekbe. A szertartások többnyire ennél hosszabbak. A kamerák képének szinkronizálása miatt pedig nem érdemes snittelgetni. Viszont még a 12 perces limit sem vészes ha időben újraindítjuk a gépet, a kiesett másodperceket másik kamera képéből simán lehet pótolni...

üdv: Attila

(#30) Stauffenberg válasza Mr.Csizmás (#28) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Akinek ekkora időtartamra van szüksége az amúgy is aktív/passzív hűtésű videokamerát használ. Tarr mellett Jancsó volt még az extrém hosszú snittek kedvelője, ő sokszor elmondta, hogy azért lettek 10, 15 vagy 20 percesek a snittek, mert ennyit bírtak a korabeli nyersanyagok.

És már ezek is extrémnek számítanak. A Children of Man autós jelenete egy igazi legenda, sok filmes fórumon hivatkoznak rá, hogy mennyire király és hosszú, pedig csak 4 perc vágás nélkül. Jó mondjuk Alfonso Cuarónra egy rossz szavam sem lehet, az egyik kedvenc operatőröm, mestere a 4-6 perces snitteknek ami mondjuk így is sokkal sokkal sokkal sokkal hosszabb mint amihez Hollywoodban hozzászoktak.

BTW továbbra sem értem, hogy mitől kevés a fél óra. Annak aki letámasztaná a sarokba egy esküvőn, aztán menne piálni, annak talán. De ő meg ha ennyire igénytelen, akkor vehet akár valamilyen camcordert is ami talán bír ennyit túlhevülés nélkül. Talán.

(#29) birq: Egyetlen kamerával nem lehet jó esküvői videót készíteni feltételezve, hogy komplett szertartásokat akarunk lekapni elejétől a végéig. Na jó, ügyes kameraman kezében egy steadicam-en talán, de csak talán összehozható lenne egy jó videó. Na de ez mennyire közelít az esküvői videós valósághoz? Ha több kamerád van, akkor ahogy mondtad: Másik kamera képét kell bevágni.

Na meg legyünk egy kicsit igazságosak: Ezek fényképezőgépek. Bármennyire is szeretnénk azt gondolni, hogy ultimate videós vasak, ezek fényképezőgépek, annak készültek, bármilyen erős videós funkcióik is legyenek. Ilyen szempontból kár olyat elvárni tőlük amire eredetileg nem tervezték őket. Esküvői videózásra nincsenek felkészítve.

Mondom ezt úgy, hogy én is túl vagyok már néhány ilyenen. :)

[ Szerkesztve ]

(#31) Mr.Csizmás válasza Stauffenberg (#30) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

+1 adom, Cuarónt szeretem, ha hozzányúl egy filmhez. a Faun labirintusának jót tett, meg a HP3-nak is.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#32) Stauffenberg válasza Mr.Csizmás (#31) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nekem a Children of Man a kedvencem, de betonkemény volt a Gravity is (rendezés, operatőri munka és VFX szempontjából, minden másban lapos).

Az előbbi hozzászólásomat rosszul szerkesztettem. Szóval Alfonso Cuarónt (dir) és Emmanuel Lubezkit (dop) akartam felemlegetni. Még véletlenül sem akartam Cuarónt leoperatőrözni. :D Hihetetlen ez a páros amit művelni képest.

(#33) Bakos Gábor


Bakos Gábor
újonc

Az a gond ezzel a sorozattal, hogy veszteseggel tomoritett a RAWnak nevezett allomanya! Egy hetre kertem kolcson tesztelni egy a7r-t, de masnap visszaadtam. Amig ilyen merenyleteket kovet el egy gyarto, addig nem tudom komolyan venni...

QEP, AFIAP

(#34) Mr.Csizmás válasza Bakos Gábor (#33) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

:F :Y ez komoly?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#35) HollyBoni válasza Stauffenberg (#27) üzenetére


HollyBoni
veterán

A többi DSLR vagy MILC is tud egyhuzamban 7-15 perc videót felvenni (külső hőmérséklettől és jelerősítéstől függően), aztán leáll.

Ez biztos? Én GH1-el vettem már fel 1,5 órás snitteket kb 20 fokban minden probléma nélkül. Pedig ez biliműanyag vázas szóval hőelvezetés sem a legjobb.

Ja, mondjuk 2fps-el. :B

[ Szerkesztve ]

(#36) b.vr válasza Mr.Csizmás (#34) üzenetére


b.vr
őstag

Igen, az A7-A7R tekintetében ez sajnos komoly, a sony topicban anno már kitárgyaltuk.

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#37) zsoltbarabas válasza Stauffenberg (#27) üzenetére


zsoltbarabas
csendes tag

Rosszul tudod.
Az összes féligáteresztős géppel dolgoztam már a Sony-tól, A33,55,57,58,65,77,99, mindegyik tudja a folyamatos felvételt (30 percenként újraindítva), 1-1,5 órákat filmeztem velük tűző napon, 30 fok melegben és egyik sem jelzett melegedést. Kis NEX gépeknél volt ilyen és nagyjából van is, igaz a legújabb szériát még nem próbáltam.

(#38) Stauffenberg válasza zsoltbarabas (#37) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Ja, oda akartam írni, hogy ez főleg a NEX-ekre igaz (NEX-5N, NEX-7 volt amivel dolgoztam, főleg utóbbi volt bosszantó). Meg a korábbi Canon DSLR vázakra is (pl: EOS 60D, 7D, 5D Mark II), ezekkel megesik, hogy 10 percnél hamarabb is feladja, máskor meg azonos körülmények között kihúzná akár a fél órát is.

Nem véletlen, hogy a komolyabb kamerákban hűtést alkalmaznak, ott még véletlenül sem múlhat egy felvétel ilyesmin.

(#39) rumos14 válasza zsoltbarabas (#37) üzenetére


rumos14
nagyúr

az A55 egészen biztosan nem bírja fél órát egyhuzamban.

(#40) birq válasza Stauffenberg (#30) üzenetére


birq
csendes tag

Azzal egyetértek hogy nem esküvői videózásra vannak kitalálva ezek a kütyük, de minden nyűgjük ellenére, olyan látványvilágot hoztak ebbe a műfajba, amit a hagyományos kamerákkal lehetetlen volt elérni, és úgy érzem a mai napig nincs egyértelmű alternatívája a dslr videónak. A kifejezetten videóra kihegyezett megoldások vagy sokkal drágábbak vagy a minőségük nem megfelelő...

üdv: Attila

(#41) MC Pite válasza Stauffenberg (#38) üzenetére


MC Pite
veterán

Bezzeg a Df azért tudott ilyen picii lenni..

;]

Két foglalattal, meg hűtéssel már a D610el megyegyező vastagságot (utóbbin a markolat nagyobb) kukázhatták volna :)

[ Szerkesztve ]

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#42) Stauffenberg válasza birq (#40) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Mi sem véletlenül forgatunk fényképezőgépekkel. Van egy 5D Mark III és egy Mark II, ha több kamera kell, akkor bérelünk, de ha nem akarsz elszállni a költségekkel (értsd: egy ARRI vagy RED bérlését nem fogják finanszírozni a megrendelők egy jobb esküvői videóhoz). Így meg abszolút dominál a Canon, általában 5D Mark III meg Mark II vázak jönnek még besegíteni.

Viszont nem igaz, hogy nincs jó alternatíva. Amit eddig a Blackmagic Pocket-ről láttam, az eléggé meggyőző, igazán potens kis videokamera, aminek fényképezőgép formája van, de elsősorban videokamera Micro 4/3 bajonettel és Super 16mm szenzorral. Ez mondjuk ezer dollár, mint egy középkategóriás APS-C DSLR (pl: D7100). De lehet kicsit feljebb menni, kétezer dollárért már komolyabb cuccok vannak a Blackmagic-től amik ütik a Magic Lantern nélküli Canon vázakat és nem drágábbak. Bérelt vázon 90% eséllyel nem lesz Magic Lantern használat.

Meg ott a Sony VG-900, amiben egy Full Frame szenzor van E-bajonettel, olyan objektívet adapterezel rá amit csak akarsz. Jó cucc, egy milkába kerül, szóval alig drágább mint az 5D Mark III volt megjelenésekor.

Alternatíva azért van. :) Csak hát ugye magyarisztánban mindent olcsón kell kiokoskodni, ha olcsón akarod megúszni a bérlést, akkor szinte csak az 5Dmk2/mk3 jöhet szóba, ez az ami mindenhol tonnaszám áll a raktárban.

(#43) Bici válasza Stauffenberg (#42) üzenetére


Bici
félisten

A fényképezéssel történő forgatásnál nem jelent gondoz az, hogy manuálisan kell zoomolni?
Illetve nem kényelmetlenebb videózás közben egy f.gép?

Engem ez a két tényező tart vissza attól, hogy ne videokamerát vagyek a DSLR-em mellé, hanem az egész helyett egy MILC gépet.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#44) Stauffenberg válasza Bici (#43) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Ha nem parfokális objektívet használsz, akkor mindegy milyen kamera van a kezedben, kínszenvedés lesz a zoom. A broadcast rendszerek és a professzionális mozis vario objektívek felépítése parfokális, ami azt jelenti, hogy zoomolásnál nem mászik el a fókusz. Egyébként kerüljük az indokolatlan variózást (zoomolást), az inkább a dokumentumfilmek meg az amatőr családi videók terepe. :) Ennél jobban már csak az autofókusz használatát kerüljük, így fontos, hogy mindig a kezed ügyében legyen az élességállító gyűrű, nehéz a zoomot és az élességállítást egyszerre buzerálni.

Lehet kényelmetlen egy fényképezőgép videózásra, de inkább a menürendszer és a felépítés miatt, mintsem a fogása miatt. Sok funkció amire egy videósnak szüksége lenne, csak menüből érhető el (vagy leginkább onnan sem).

Zebra, A-B fehéregyensúly váltó, peaking kapcsolók, audio bemenet jelszint vezérlés, stb.

Ha meg rajta van a gép egy ilyen válltámaszon, akkor meg főleg mindegy milyen a fogása. Én erre esküszöm, jobban szeretem, mint a bonyolult és macerás steadicam-et, bár ugye azért egy kicsit alma-körte összehasonlítás.

Egy DSLR/MILC inkább a funkciói (lásd fent) és a támogatott formátumok (tömörítés, bitráta, kompatibilitás) és a csatlakozók (XLR, TC In/Out, stb) miatt lehet macerás vagy korlátozott.

(#45) Bici válasza Stauffenberg (#44) üzenetére


Bici
félisten

Értem.
Én a repülőbemutatók felvétele miatt vagyok zoom mániás, mert sajna enélkül nehéz követni a vadászgépet.
Van, amikor több gép van a horizonton amelyek valamilyen alakzatot rajzolnak az égre, aztán együtt folytatják, vagy fordítva.
A DSLR-es tapasztalatok alapján nehezen tudom elképzelni, hogy ezeket le tudnám követni az objektívet tekerve. Valószínűleg akadozva zoomolnék, de ez csak tipp.
A rally versenyeknél pedig nem is lenne elég kezem a videózáshoz (sajna nekem csak kettő van :D), mert az egyikkel kapaszkodni kell pl. a fába, amin ülök/lógok.
Pedig nagyon jó lenne, ha nem kellene két gépet magammal cipelnem az ilyen eseményekre. Pláne jó lenne, ha videózás közben tudnék jó minőségű állóképet csinálni teljes felbontásban, és ha jól tudom a MILC-ek ezt is tudják.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#46) Stauffenberg válasza Bici (#45) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Erre az a megoldás, hogy visszarekeszelsz, hogy nagyobb legyen a mélységélesség (az sem baj ha szinte végtelen), így nem kell túl sok figyelmet fordítani a fókuszra. Főleg repülők esetén mindegy, ahol általában van elég fény (tudsz rekeszelni) és a tárgytávolság + háttér jellege miatt amúgy is értelmetlen lenne mélységélességre játszani, itt akár végtelenre is ki lehet csavarni a fókuszt, mert több száz méteres távolságokról van szó.

Autóverseny esetén is hasonló a felállás. A televíziós közvetítésekben sem művészkednek szűk mélységélességgel, broadcast videózásnál bevett szokás, hogy szinte végtelen a mélységélesség.

Én nem aggódnék a kézi zoom miatt. Ezeket a gyorsan mozgó témákat amúgy is nehéz lenne kézi fókusszal követni.

(#47) Bici válasza Stauffenberg (#46) üzenetére


Bici
félisten

Kössz a fókuszos tippet! :R

A zoom hiánya autovarsenynél oké, de a repülőknél sajnos zoom nélkül alig látható pontokká zsugorodnak a gépek a távolban, vagy kilógnak a képből az alakzatoknál.
2013-ban egy 25-200mm átfogású kompakt géppel csináltam a videókat a röpnapon, és ennek változtatható sebességű zoomja majdnem megfelelő volt - néha azért jobb lett volna, ha gyorsabb.
Komoly baj csak a lassú fókusszal és a rossz hangminőséggel volt, de ezeket már meg tudom oldani.

Azt hiszem a hétvégén játszom egyet a DSLR-en a kézi zoom-mal és megpróbálom kideríteni, hogy mennyire tudok folyamatosan zoomolni, hátha le tudom szűrni a keresőből. :B

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#48) Stauffenberg válasza Bici (#47) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nem azt mondtam, hogy ne használj zoom objektívet. Csak azt, hogy ha az élesség közel végtelen, akkor nyugodtan zoomolhatsz előre-hátra, nem fog kimászni a téma az élesség síkjából. A mozifilmezésben is ezt a trükköt használják, ezért nincsenek agyonmosva a hátterek, van egy kényelmes élességi tartomány amiben még a ficánkoló, sétálgató karakterek is tudnak mozogni és könnyebb a focus puller dolga is, aki nem mindig szemmel, hanem colstokkal állít élességet. :D

(#49) rumos14 válasza Bici (#47) üzenetére


rumos14
nagyúr

megoldás lehet: [link] power zoom, ekv. 27-300 átfogás
és mögé mondjuk egy Sony A6000, ami elég combos követő AF-et tud.
és ez akkor már nem a DSLR mellé, hanem helyette lenne :)

(#50) Bici válasza rumos14 (#49) üzenetére


Bici
félisten

Hümmm, nem rossz, csak az ára... :D Tudom, hogy nem lesz olcsó a váltás, de egy objektívért még nem fizettem 50k-nál többet. :D
Emésztenem kell még ezt az egészet. :B
Vajon létezik ilyen m4/3 rendszerhez is? Megsasolom. :K

(#48) Stauffenberg: Köszi az infókat, már értem. :R

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#51) rumos14 válasza Bici (#50) üzenetére


rumos14
nagyúr

ilyen átfogással nem. (mármint power zoom-os obi.)
Nikon 1-hez van ekv. 27-270-es power zoom obi. az AF ott is bőven elég jó. a mélységélesség a kisebb szenzor miatt nagyobb.
de akkor már vehetnél Sony RX10-et is... annyiba kerül mint a Sony 18-200 obi :) de egész combos ekv 24-200/f2.8 optika van rajta.

(#52) Stauffenberg válasza rumos14 (#51) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Kemény az RX10, gyakorlatilag az objektív végére ráhegesztett fényképezőgép már csak ajándék, mert az a Zeiss üveg önmagában kerülhet annyiba! :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.